Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

اسنپ: اولین شرکت فناوری میلیارد دلاری ایرانی هستیم

شهرام شاهکار، مدیر ارشد اجرایی اسنپ امروز سه‌شنبه (بیست و پنجم اردیبهشت) ارزش این کسب‌وکار آنلاین را بین ۱.۴ الی ۱.۷ میلیارد دلار اعلام کرده است.

آقای شاهکار گفته که "این تاکسی آنلاین با رکورد یک میلیون سفر موفق روزانه، هفتمین استارت‌آپ حوزه حمل‌ونقل آنلاین در دنیاست."

اسنپ و تپسی که این روزها بسیاری از شهروندان ایرانی بویژه پایتخت‌نشینان برای جابجایی در شهر از آنها استفاده می‌کنند، سرویس‌های نوپای هوشمندی هستند که به تازگی جای خود را در شهرهای بزرگ ایران باز کرده‌اند.

اسنپ در ابتدا با نام "تاکسی‌یاب" کار خود را آغاز کرد ولی بعدا به "اسنپ" تغییر نام داد.

شهرام شاهکار، مدیر عامل اسنپ ۳۳ سال دارد که در هفده سالگی ایران را به مقصد بریتانیا و بعدا کانادا ترک کرده بود.ک

اسنپ
SHANBEMAG.IR

ترک برجام و انتقال سفارت به بیت المقدس دو اشتباه بزرگ آمریکا است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در هنگام دریافت استوارنامه "همیش مک مستر" سفیر جدید نیوزیلند در تهران گفت که خروج دولت آمریکا از توافق برجام و انتقال سفارتخانه‌اش به بیت المقدس "دو اشتباه بزرگ و تاریخی" واشنگتن است.

به گزارش تسنیم، آقای روحانی همچنین افزود: "تاریخ قضاوت خواهد کرد که هر دو این تصمیمات دولت آمریکا، بسیار نادرست و غیردقیق نسبت به ایران و مردم منطقه بوده است."

روحانی
TASNIM

خبر فوریاسرائیل از کنسول ترکیه خواست تا بیت المقدس را ترک کند

خبرگزاری فرانسه نوشت که اسرائیل بدون ذکر مهلت از کنسول ترکیه در بیت المقدس خواست تا کشور را ترک کند.

View more on twitter

حضور گشت ارشاد در ورزشگان آزادی

خبرنگار ورزشی خبرگزاری میزان از حضور گشت ارشاد در ورزشگاه آزادی خبر داد.

View more on twitter

ولی الله سیف کیست؟

ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران که به تازگی نامش در فهرست جدید تحریم‌های آمریکا علیه این کشور قرار گرفت، کیست؟

ولی الله سیف در سال ۱۳۳۱ در نهاوند متولد شد. او فعالیتش در حوزه اقتصادی را از سال ۱۳۶۰ آغاز کرد. وی در سال۱۳۶۰ تا ۱۳۶۲ برای مدت ۲ سال "مدیر مالی و عضو هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران" و ۲ سال نیز "معاون اقتصادی و برنامه ریزی بنیاد مستضعفان و جانبازان" بوده است. آقای سیف نخستین بار در سال ۱۳۶۲ به سمت رئیس هیات مدیره و مدیر عامل بانک ملت منصوب شد.

او دارای دکتری حسابداری و امور مالی از دانشگاه علامه طباطبایی و لیسانس و فوق لیسانس حسابداری از دانشکده حسابداری و علوم مالی شرکت ملی نفت ایران است. او بیش از ۲۰ سال مدیریت عامل بانک‌های مختلف دولتی را در ایران بر عهده داشته است. در دوره ریاست بانک صادرات در دهه ۷۰ به دلیل اختلاس معروف آن دهه مورد انتقاد قرار گرفت. اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی در بانک صادرات در سال ۱۳۷۴ است که در جریان آن فاضل خداداد و مرتضی رفیق دوست به برداشت غیرقانونی از منابع بانکی متهم شدند. ولی‌الله سیف در زمان اختلاس یاد شده، ریاست بانک صادرات را بر عهده داشت.

آقای سیف از سال ۱۳۸۵ به مدت پنج سال رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک فیوچر در کشور بحرین بود. مدیر عاملی بانک کارآفرین، عضویت شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و نایب رییس کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی از دیگر سوابق کاری ولی‌الله سیف است. آقای سیف در دولت حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ به عنوان رئیس کل بانک مرکزی انتخاب شد. ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی امروز ۲۵ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ در فهرست جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران قرار گرفت.

سیف
TASNIM

"تامین ارز برای سپاه قدس" دلیل تحریم های هفته گذشته آمریکا

دولت آمریکا هفته پیش هم وقتی چند فرد و شرکت را بابت اتهام «تامین ارز برای سپاه قدس» به تحریم‌ها افزود، به نقش بانک مرکزی ایران اشاره کرده بود. حامیان شدت‌عمل علیه جمهوری اسلامی از دولت ترامپ می‌خواهند بانک مرکزی را تحریم کند تا به نارضایتی‌ها دامن بزند.

View more on twitter

تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه ایران به زودی باز می‌گردد

امیر پایور

بی‌بی‌سی

تحریم رئیس کل بانک مرکزی یک پله قبل از تحریم خود بانک مرکزی است که از ۴ نوامبر قراراست برگردد.

البته بانک مرکزی تحت تحریمهای پولشویی در فهرست سیاه آمریکا هست. آنچه به زودی برمی گردد تحریمهای ثانویه است که فرد یا نهادهای غیر آمریکایی را به خاطر ارتباط با بانک مرکزی جریمه خواهد کرد.

ولی وزارت دارایی آمریکا حتی همین ۱۸۰ روز را هم صبر نکرد تا بانک مرکزی را به عنوان یک "نهاد" در تحریمهای ثانویه قرار دهد و با گنجاندن رئیس کل آن در فهرست سیاه، جدیت دولت آمریکا در برخورد با ایران را به رخ تهران می کشد.

اما تحریم اصلی همان تحریم خود بانک است که معاملات دولتی ایران را فلج خواهد کرد. تحریم آقای سیف برد و عمق تحریم خود بانک را ندارد، هرچند کار را برای ایران از همین حالا مشکل می کند.

همچنین اعلام تحریم آقای سیف همزمان با مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا هشداری به شرکتها و دولتهای اروپایی است درباره اینکه واشنگتن چقدر درباره تحریم ایران جدی است.

آمریکا، اروپایی ها را مقابل انتخاب مشخص و سختی گذاشته است: یا بازار ایران یا بازار بزرگترین اقتصاد جهان.

علی طرزعلی معاون بخش بین الملل بانک مرکزی نیز در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت

در گزارش وزارت دارایی آمریکا علی طرزعلی، معاون بخش بین الملل بانک مرکزی نیز در لیست تحریم قرار گرفته است.

وکیل محمد ثلاث: موکلم را تا سر حد مرگ زدند

وکیل محمد ثلات به کمپین حقوق بشر در ایران گفته است که موکلش را "تا سر حد مرگ زدند و او را مجبور به اعتراف علیه خود کردند."

View more on twitter

آمریکا: دلیل تحریم رییس بانک مرکزی ایران و بانک بلاد اسلامی حمایت از تروریسم است

خبر فوریولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی در لیست تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفت

رویترز اعلام کرد که ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران در فهرست جدید تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

View more on twitter
View more on twitter

ارزش لیر ترکیه با زهم کاهش یافت

در پی اعلام سیاست‌های مالی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه ارزش پول این کشور در برابر دلار آمریکا کاهش یافت و رکورد جدیدی را ثبت کرده است.

آقای اردوغان گفته است در صورت پیروزی در انتخابات ماه آینده، قصد دارد کنترل بیشتری بر سیاست‌های پولی ترکیه داشته باشد.

لیر ترکیه از ابتدای سال جاری مالی چهارده درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است.

لیر
Reuters

ساموئل بازیکن پیشین استقلال در تصادف رانندگی درگذشت

جی لوید ساموئل، بازیکن پیشین تیم استقلال در تصادف رانندگی جان خود را از دست داد.

View more on twitter

انتقاد ستاره فوتسال زنان ایران از صدا و سیما

انتقاد فاطمه اعتدادی، ستاره فوتسال زنان ايران از شبکه ورزش و صدا سیما برای پخش نکردن مسابقه‌های قهرمانی آسیا که با قهرمانی ایران به پایان رسید.

View more on twitter

'اختیارات استان در حدی نیست که بتوانیم درباره هپکو تصمیم بگیریم'

سعید فرخی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی در واکنش به اعتراضات اخیر کارگران هپکو گفت که مشکل مالکیت و سهامداری شرکت هپکو آنطور که مورد انتظار مجموعه استان است هنوز حل نشده است.

به گزارش ایسنا، آقای فرخی افزود که سازمان خصوصی سازی مسئولیت این کار را بر عهده دارد و مجموعه استان، استاندار و نمایندگان پیگیر حل و فصل شدن بحث مالکیتی و سهامداری شرکت هستند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی تاکید کرد: "باید سهامداری انتخاب شود که اهلیت داشته باشد، سرمایه تزریق کند و برای شرکت کار ایجاد کند، اینکه وضعیت فعلی هپکو وضعیت مناسبی نیست قابل قبول است و ما در این حوزه با کارگران هم عقیده هستیم، اما اختیارات استان در حدی نیست که در این راستا تصمیم‌گیری داشته باشیم."

کارگران هپکو در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت خود راه آهن شمال جنوب را بسته‌اند و امروز اعلام کردند تا زمان حل مشکلاتشان در این محل می‌مانند.

بیشتر بخوانید

هپکو
isna

'قیمت آثار موزه هنرهای معاصر حدود ۵ میلیارد دلار ارزیابی شده است'

مجید ملانوروزی، مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی امروز در کنفرانس خبری درباره بازسازی موزه هنرهای معاصل گفت: "میانگین قیمت آثار، حدود ۵ میلیارد دلار قیمت‌گذاری شده؛ اما بعضی‌ها تا ۱۰ میلیارد دلار هم تخمین زده‌اند."

به گزارش ایلنا، آقای ملانوروزی افزود: "این موزه شرایط نمایش ۱۰۰ تا ۱۵۰ اثر بیشتر ندارد. این در حالی است که ما بیش از ۳۰۰۰ اثر داریم که جای نمایش دائمی این‌ها به‌طور یک‌جا وجود ندارد. اما سعی شده که در این سال‌ها، تقریباً همه‌ی گنجینه به جز چند اثری که غیرقابل نمایش است، دیده شود."

موزه هنرهای معاصر
MEHR

'هر کیلو گوشت گوسفندی حدود ۵۰ هزار تومان'

تسنیم نوشت: هر کیلوگرم گوشت گوسفندی شقه در آستانه ماه رمضان در شهر تهران حدود ۴۷ تا ۵۰ هزار تومان به‌ فروش می‌رسد.

سالمی مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله منجمد ۳۳ هزار تومان، گوشت گرم گوسفندی استرالیایی ۳۳ هزار تومان است گفت که مواد پروتئینی در ماه رمضان با توجه به تمهیدات صورت‌گرفته "هیچ‌گونه افزایش قیمتی نخواهد داشت."

بنابراین گزارش رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز را در بازار، کمبود گوشت و افزایش صادرات و قاچاق این محصول می‌داند.

گوشت قرمز
TASNIM

دادگاهی در بحرین ۱۱۵ نفر را به جرم اقدامات تروریستی محکوم کرده است

دادگاهی در بحرین ۱۱۵ نفر را به جرم اقدامات تروریستی از سه سال زندان تا حبس ابد محکوم کرده است.

دادگاه هم چنین تابعیت بحرینی تمام متهمان را سلب کرد. این افراد متهم شده بودند که قصد تشکیل یک گروه تروریستی وابسته به ایران را داشتند.

بحرین شمار زیادی از شهروندان این کشور را به عضویت در یک هسته شبه نظامی که مورد حمایت ایران است متهم کرده است. اما فعالان حقوق بشرمی گویند که اکثر محکوم شدگان صرفا مخالفت های خود را بدون توسل به خشونت بیان کرده اند.

غرق شدن کشتی حامل پناهجویان افغان در یونان

بنا به گزارش رسانه های ترکیه در پی غرق شدن یک قایق حامل پناهجویان افغان که عازم جــزیره لســبس (Lesbos) در یونان بود هفت پناهجوی افغان که سه تن از آن ها کودک بودند جان خود را ازدست دادند .

سیزده تن دیگر از سرنشینان این قایق نجات داده شده و به ترکیه بازگردانده شده اند.

یکی از این افراد که ایرانی الاصل و مظنون به دست داشتن در قاچاق انسان است،پس از بازگردانده شدن به ترکیه بازداشت در است.

فیلمی از تجمع کارگران هپکو در سومین روز اعتراضشان

کارگران هپکو در سومین روز اعتراضشان مجددا راه آهن شمال جنوب را بستند. این کارگران می‌گویند تا مشخص شدن وضعیتشان از روی ریل کنار نمی‌روند.

View more on instagram

نیروی دریایی آمریکا سطح هشدار در منطقه خلیج فارس را افزایش داده است

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز در پی تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام نیروی دریایی آمریکا سطح هشدار در منطقه خلیج فارس را افزایش داده است

روز دوشنبه ۱۴ ماه (۲۴ اردیبهشت ) دریاسالار جان ام. ریچاردسون، فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا به خبرنگاران گفت: " ما درحال حاضر وارد یک دوره نا مطمئن شده ایم .نمی دانیم که پاسخ جهان به تحولات اخیرچه خواهد بود."

دریاسالار ریچاردسون هم چنین گفت که تا کنون رفتار تحریک آمیزی ازسوی ایران دیده نشده است اما نیروی دریایی آمریکا از نزدیک مراقب رفتار ایران خواهد بود.

تصمیم هفته گذشته رئیس جمهور آمریکا باعث افزایش نگرانی های جامعه بین المللی درمورد ذخائر جهانی نفت و امنیت خاورمیانه شده است.

واکنش وزیر اقتصاد آلمان به گفتگوهای ایران و با کشورهای اروپایی

وزیر اقتصاد آلمان گفته که این نشانه خوبی است که اتحادیه اروپا هم در جنگ تجاری با آمریکا و هم در مورد توافق هسته‌ای با ایران متحد باقی مانده است.

View more on twitter

ظریف پس از دیدار با موگرینی: دیدار خوب و سازنده‌ای داشتیم

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران امروز پس از دیدار با فدریکو موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت: "دیدار خوب و سازنده‌ای داشتیم."

به گزارش ایسنا، وزیر خارجه ایران ادامه داد: "ما برای گفت‌وگوهای امروز (با وزیران خارجه سه کشور) آماده‌ایم و در مسیر درست برای حرکت رو به جلو هستیم تا اطمینان حاصل کنیم منافع همه اعضای باقی مانده برجام به ویژه ایران تامین و تضمین شود."

ظریف
ISNA

کارگران هپکو در سومین روز اعتراض خود مجددا راه آهن شمال جنوب را بستند

کارگران هپکو در سومین روز از اعتراضات خود روی ریل سراسری راه آهن تجمع کردند.

به گزارش فعالان کارگری، بیش از۸۰۰ کارگر هپکو اراک امروز در سومین روز اعتراض خود روی ریل سراسری تجمع کرده و اعلام کردند که تا زمان پاسخ روشن از روی ریل کنار نمی‌روند.

این کارخانه یکی از بزرگترین کارخانه های تولید کننده ماشین آلات سنگین و راهسازی بود که از سال ۱۳۵۴ فعالیتش آغاز شد و پس از انقلاب در اختیار دولت قرار گرفت. شرایط معیشتی این کارگران در جریان خصوصی سازی در سال ۱۳۸۶ و "سو مدیریت" با مشکل مواجه شد

هپکو
UGC

دیدار ظریف با موگرینی

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی از دیدار موگرینی و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران خبر داد.

همچنین او گفت که قرار است این دیدارها با چند کشور اروپایی تا بعد از ظهر ادامه داشته باشد.

View more on twitter

واکنش نمایندگان مجلس به انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس

نمایندگان مجلس ایران اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را در بیانیه‌ای محکوم کردند.

به گزارش ایلنا، در بخشی از این بیانیه که در صحن علنی مجلس قرائت شد، آماده است: "ا نمایندگان مجلس شورای اسلامی اقدام غیرقانونی ترامپ در به رسمیت شناختن انتقال پایتخت بیت‌المقدس همزمان با روز نکبت و مقابله با اعتراض مردمان فلسطینی که با سرکوب و شهادت ۵۰ نفر و بیش از ۲۰۰۰ نفر مجروح مواجه شده است را به شدت محکوم می‌کنیم."

وزیر ارتباطات: فیلترشکن‌ها مطلوب کسانی است که به دنبال براندازی بودند

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات گفته است فیلترشکن‌ها مطلوب کسانی بوده "که همواره به دنبال براندازی کشور بودند و این مطلوب نیست."

به گزارش رسانه‌های ایران آقای جهرمی امروز سه‌شنبه (بیست و پنجم اردیبهشت) گفته است: "همان طور وزارت امور خارجه آمریکا در سال ۸۹ جزو برنامه‌هایی که برای براندازی جمهوری اسلامی داشت، توسعه فیلترشکن بود و حتی گوشی‌های اپل را در به نوعی در بازار ایران عرضه می‌کرد که بدون فیلترشکن کار نکنند."

وزیر ارتباطات ایران فراگیرشدن فیلترشکن‌ها را همراه با "اثرات مخرب امنیتی" توصیف کرده است.

به گفته او تا روز گذشته (دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت) ۱۰ میلیون نصب پیامرسان داخلی در بر روی گوشی‌های همراه در ایران صورت گرفته است؛

این تعداد به معنای ۱۰ میلیون نفر نیست؛ چون ممکن است یک نفر چند اپلیکیشن نصب کرده باشد.

حدود دو هفته پیش دادسرای فرهنگ و رسانه تهران دستور مسدود کردن کامل وب‌سایت و اپلیکیشن شبکه پیام‌رسان تلگرام را صادر کرد و در پی آن روند مسدوسازی "گام به گام" آن آغاز شد.

از آن زمان بیشتر کاربران ایران با استفاده از فیلترشکن‌های مختلف از این پیامرسان استفاده کرده‌اند.

بنابر اعلام وزارت ارتباطات تلگرام در ایران حدود چهل و پنج میلیون نفر کاربر دارد که با یا فیلتر شدن آن "یک میلیون نفر این نرم افزار را از گوشی خود پاک کرده‌اند."

جهرمی
IRNA

امیر چمنی، فعال سیاسی یک روز پس از بازداشت آزاد شد

امیر چمنی، فعال سیاسی، که روز گذشته توسط پلیس فتا در تبریز بازداشت شده بود، یک روز پس از بازداشت آزاد شد.

View more on twitter

ظریف پیش از دیدار با موگرینی: اروپا منافع ایران را تامین کند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، قبل از دیدار با موگرینی گفت: اروپا منافع ایران را تامین کند.

View more on twitter

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: اشکالات قانونی طرح عفاف و حجاب رفع شد

احمد سالک، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اعلام کرد که اشکالات قانونی طرح عفاف و حجاب رفع شده است.

به گزارش میزان، آقای سالک گفت که این طرح در حال حاضر آماده ارائه به صحن کمیسیون است تا پس از بررسی آن به صحن علنی ارجاع شود.

مدیرعامل زیمنس: نمی‌توانیم هیچ سفارش جدید از ایران بگیریم

در پی اعلام خروج آمریکا از برجام، مدیرعامل زیمینس اعلام کرد که این شرکت نمی‌تواند از ایران سفارش بگیرد.

View more on twitter

واکنش سخنگوی دولت به بیانیه مجلس خبرگان

سخنگوی دولت ایران در واکنش به بیانیه مجلس خبرگان گفت: درحال حاضر وقتی برای این نیست که ذهن مسئولان دیپلماسی کشور را که درگیر است مخدوس کنیم.

View more on twitter

توضیحات فرماندار پیرانشهر درباره آخرین وضعیت دختران شین آبادی

علی ترابی، فرماندار پیرانشهر درباره آخرین وضعیت دانش آموزان شین آبادی گفت که اعزام دانش آموزان شین آبادی برای درمان به خارج بسته به نتیجه کمیسیون پزشکی است.

به گزارش ایسنا، آقای ترابی افزود: "استاندار در ۲۸ اسفند با دانش آموزان شین آبادی و خانوادهایشان ملاقات داشته و دانش آموزان توسط دکتری ایرانی الاصل و مقیم المان معاینه شدند و پس از دیداری که با وزیر بهداشت داشتند مقرر شد بعد از امتحانات خرداد دانش اموزان معاینه مجدد شوند و پس از تشخیص نهایی بیمارستان و کمیسیون پزشکی، دانش آموزانی که امکان معالجه در داخل کشور برایشان مهیا نیست برای مداوا به خارج از کشور اعزام شوند."

شین آباد
ISNA

آموزش و پرورش فسا: موضوع کوتاه کردن موی ۹ دختر بچه در کلاس درس را پیگیری می‌کنیم

گزارشها از ایران حاکی است که معلم مدرسه‌ای در فسا از توابع استان فارس موی سر ۹ دختر بچه را در کلاس درس کوتاه کرد.

به گزارش ایلنا، این معلم درباره اقدام خود گفته است که برای جلوگیری از آزار دیگر دانش‌آموزانی که در نیمکت پشت سر این دانش‌آموزان نشسته بودند، دست به این اقدام زده است.

آموزش و پرورش فسا در واکنش به این موضوع گفته موضوع را از طریق مراجع ذی‌صلاح اداری پیگیری می‌کند.

هفته گذشته نیز معلم پرورشی در مدرسه‌ای در آبادان موی دختر بچه‌ای را به بهانه تحریک نشدن ناظم مرد مدرسه کوتاه کرده بود.

آموزش و پرورش آبادان اعلام کرد که معلم پرورشی را بر کنار کرده است.

حقوق ۱۷۰ کارگر شهرداری هویزه دو ماه است پرداخت نشده است

گزارشها از ایران حاکی است که دستمزد حدود ۱۷۰ کارگر شهرداری هویزه در استان خوزستان ۲ ماه است که به تاخیر افتاده است.

به گزارش ایلنا، کارگران می‌گویند که بار‌ها از شهردار و شورای شهر درخواست کرده‌اند حقوق معوقه را پرداخت نمایند ولی مسئولان تنها قول می‌دهند و در عمل کاری انجام نمی‌شود.

ایران حمله اسرائیل به معترضان در غزه را محکوم کرد

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن محکوم کردن حمله اسرائیل به معترضان در نوار غزه، خواستار واکنش فوری مجامع جهاني و بین‌المللی شد.

به گزارش میزان، آقای قاسمی همچنین گفت: "جنایت مستمر و دنباله‌دار صهیونیست‌ها در فلسطین، نتیجه حمایت بی‌دریغ آمریکا و سازش خائنانه و انفعال ذلت بار برخی دولت‌های منطقه بوده و بی تردید آنان مسئول و شریک خون‌های به ناحق ریخته شده در فلسطین اشغالی و مصائب و آلام آنان هستند."

درگیری افراد طالبان و نیروهای امنیتی در مرکز ولایت فراه در غرب افغانستان ادامه دارد

عبدالبصیر سالنگی، والی فراه در غرب افغانستان تایید می‌کند که طالبان وارد بخشی از شهر فراه شده و جنگ در "بین شهر" ادامه دارد، ولی ساختمان‌های مهم دولتی در کنترل نیروهای امنیتی افغانستان است.

او به محفوظ زبیدی خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که حمله افراد گروه طالبان حوالی ساعت یک بامداد امروز( سه‌شنبه ۲۵ ثور/اردیبهشت)شروع شد.

آقای سالنگی مدعی است که نیروهای شورشی نیز تلفات سنگین داده و به نیروهای امنیتی افغانستان نیز تلفات وارد شده، ولی آمار آن مشخص نیست.

بیشتر بخوانید

ائتلاف صدر بیشترین کرسی‌های پارلمان عراق را به دست آورده است

کمیسیون عالی انتخابات عراق اعلام کرد که شمارش بیش از ٩٠ درصد آرا در شانزده استان از هجده استان این کشور حاکی از آن است که فهرست سائرون همچنان پیشتاز انتخابات پارلمانی است.

رهبری فهرست انتخاباتی سائرون للاصلاح را مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی برعهده دارد که گفته است در نظر دارد در ائتلاف با جریان حکمت ملی به رهبری عمار حکیم و ائتلاف الوطنیه به رهبری ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین، یک دولت تکنوکرات تشکیل دهد.

آقای صدر در توییتر خود نوشته است که دولت مورد نظر او "برای ایجاد نسلی جدید تلاش می‌کند تا شاهد تغییر به سوی اصلاحات باشد." وی بر دموکراتیک بودن دولت آینده تاکید کرده و گفته است که این دولت تکتوکرات و بدون تعصبات حزبی خواهد بود.

بیشتر بخوانید

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید