Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

خبر فوریدستور آیت الله خامنه ای برای برخورد با متهمان تعرض جنسی در مدرسه‌ای در تهران

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، دستور داده است تا پس از محاکمه "حدود الهی" در رابطه با "محکومین" مدرسه‌ای در غرب تهران اجرا شود.

براساس نامه ای که درسایت رهبر ایران منتشر شده است آقای خامنه‌ای به قوه قضاییه ایران گفته است "خبر جنایت در یکی از مدارس غرب تهران موجب اندوه و تأسف شد. مقتضی است پس از محاکمه سریعاً حدود الهی را در رابطه با محکومین اجرا نمایید.

پنج نکته‌ای که می‌توان با آن از کودک در برابر آزار جنسی محافظت کرد

پنج نکته‌ای که می‌توان با آن از کودک در برابر آزار جنسی محافظت کرد.

شما نیاز ندارید برای هشیار کردن کودکتان در قبال آزار جنسی با او وارد گفتگوهای دشوار شوید.

این پنج نکته اساسی را در بازی‌ها و گفتگوهای روزانه به کودکتان (۵تا۱۱ ساله) یادآوری کنید تا او هشیار شود. هر چیزی که با لباس زیر (زیرپوش، شورت، زیرشلواری) پوشانده شود عضو خصوصی است.هیچکس حق ندارد به آن دست بزند، بخواهد آن را ببیند و درباره اش حرف بزند. .بدن کودک فقط متعلق به خودش و اختیار بدنش فقط دست خودش است؛ نه هیچ‌کس دیگرپدر و مادر هنگام حمام، و پزشک و پرستار هنگام معاینه با اجازه او فقط می توانند به آن دست بزنند. .نه گفتن حق کودک است؛کودک حق نه گفتن دارد و باید به او یاد داد که این حق اوست و نباید از نه گفتن احساس خجالت یا ناراحتی کند. وقتی کودک نه گفتن را یاد بگیرد و آن را حق خود بداند، یاد می‌گیرد که اختیار بدن و احساساتش دست خودش است. .رازهای بد نباید راز بمانندبزرگترین ابزار کودک‌آزار مخفی‌کاری است؛ کودک باید یاد بگیرد درباره رازهایی که او را ناراحت می‌کنند حرف بزند. به او یاد دهید بین راز خوب (پنهان کردن هدیه) و راز بد تفاوت وجود دارد و رازی که ناراحتش می‌کند نباید راز بماند.کمک بخواه؛ همیشه کسی هست که کمک کند.اگر کودک احساس غم، نگرانی یا ترس می‌کند می‌تواند با بزرگسالی که به او اعتماد دارد این را در میان بگذارد. به کودک اطمینان خاطر بدهید که این احساسات منفی تقصیر او نیستند و بیان آنها هم برایشان دردسرساز نخواهد بود.

View more on instagram

استارباکس برای پرهیز از رفتارهای تبعیض‌نژادی به کارکنان خود آموزش می‌دهد

عصر امروز استارباکس تمامی هشت هزار شعبه خود را در ایالات متحده می‌بندد تا درباره پرهیز از رفتارهای تبعیض‌نژادی در برابر مشتریان، به کارکنان خود آموزش دهد.

هر ۱۷۵۰۰۰ کارمند این کافه زنجیره‌ای در کارگاه آموزشی علیه تعصبات ناخودآگاه شرکت می‌کنند.

ماه گذشته با تلفن مدیر یکی از شعبه‌ها به پلیس، دو مرد سیاهپوست دستگیر شدند. ماجرا از این قرار بود که آنها به کافه آمدند اما سفارشی ندادند. استارباکس به رفتارهای نژادپرستانه متهم شد.

تعیین این روز آموزشی با دو دیدگاه طرف بود. برخی این شرکت را ستودند و برخی آن را یک کار تبلیغاتی دانسته‌اند.

بانک سوئیسی پی‌بی‌سی تبادلات جدیدش با ایران را معلق کرد

رویترز اعلام کرد که بانک سوئیسی پی‌بی‌سی تمام تبادلات جدید خود با ایران را معلق کرد و در حال کاهش فعالیت‌هایش با ایران است.

رئیس شورای روستای مهریان یاسوج: کشاورزان معترض به پروژه آبرسانی بازداشت شدند

منصور نوروزی، رئیس شورای روستای مهریان یاسوج گفت:‌ "تعدادی از کشاورزان و باغداران روستای مهریان یاسوج که در فرمانداری بویراحمد بعنوان نمایندگان معترضان به اجرای پروژه آبرسانی از رودخانه مهریان تجمع کرده بودند بازداشت شدند."

به گزارش ایلنا، آقای نوروزی در ادامه توضیح داد که امروز تعدادی از پرسنل اداره آب و فاضلاب یاسوج بدون اطلاع قبلی اقدام لوله گذاری در رودخانه روستای مهریان یاسوج کردند. این فعالیت در راستا پروژه انتقال آب انجام شده بود.

به گفته این مقام شورای روستا این اقدام موجب اعتراض اهالی وتجمع آنها در مقابل فرمانداری شد.

آقای نوروزی با انتقاد از بازداشت گروهی از معترضان افزود: "بعد از مدت زمانی که نمایندگان معترضان در محل فرمانداری بویراحمد حضور یافتند متاسفانه دستور بازداشت نمایندگان معترضان داده شده و هم اکنون در بازداشت هستند."

در همین حال یک عضو دیگر شورای شهر با انتقاد از برخورد صورت گرفته با کشاورزان گفت که یکی از اعضای شورای روستا نیز در این اعتراض‌ها مورد ضرب و شتم قرار گرفته و در بیمارستان بستری شده است.

همچنین قاسم قلندری، مدیر آب و فاضلاب شهری یاسوج با قانونی خوانده پروژه انتقال آب گفت: انتقال آب از " تنگ کبوتری " رودخانه روستای مهریان به شعاع روستاهای مهریان ، مادوان ها ، بلهزار ، بنسنجان و منطقه شهری شرف آباد یک مصوبه هیئت دولتی است که باید اجرا شود. این از مصوبات سفر هیات دولت به استان کهگیلویه و بویراحمد بوده است."

کمیسیون امنیت ملی مجلس بطور 'مشروط' لایحه CFT را تصویب کرد

به گفته کمال دهقانی، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) در جلسه امروز این کمیسیون (سه‌شنبه هشتم خرداد) با "هشت شرط" تصویب شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای دهقانی گفته است: "یکی از مهم‌ترین شرط‌ها این است که اگر مفاد لایحه با قانون اساسی ما مغایرت داشته باشد، اصل بر اجرای قانون اساسی است، همچنین الحاق ما به این کنوانسیون منوط به خارج شدن کشورمان از لیست سیاهFATFمی‌باشد."

مجتبی ذوالنور، عضو کمیسیون امنیت‌ملی هم به خبرگزاری تسنیم گفته است: "یکی از این شروط این بود که تعریف از تروریسم را خودمان انجام دهیم."

آقای ذوالنور گفته است: "این لایحه امروز در اختیار هیئت‌رئیسه مجلس قرار می‌گیرد تا احتمالاً در جلسه علنی فردا مجلس بررسی شود."

هفته پیش در زمان بررسی لایحه الحاق به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم مجلس ایران به جنجال کشیده شد.

نمایندگان مخالف پیوستن ایران به این کنوانسیون می‌گویند با توجه به این که برخی گروه های مورد حمایت ایران در فهرست سازمان های تروریستی قرار دارند، پیوستن به این کنوانسیون می‌تواند باعث فشار بیشتر به نظام جمهوری اسلامی ایران شود.

مجلس
AFP

سخنگوی قوه قضاییه: هر ایرانی می‌تواند داخل کشور شود

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد: "هر کسی که ایرانی است می تواند به داخل کشور بیاید و هنرمند و بازیگر فرقی ندارد."

به گزارش ایسنا، آقای اژه‌ای همچنین گفت: "ولی اگر احیانا مرتکب جرمی شده و جرمش قابل گذشت نباشد و شاکی خصوصی داشته باشد، باید پاسخگو هم باشد ولی هیچ کس ممنوع الورود نیست."

لوک‌اویل روسیه فعالیت‌هایش را در ایران معلق می‌کند

شرکت لوک‌اویل، دومین تولید کننده بزرگ نفت در روسیه امروز اعلام کرد که تصمیم گرفته پروژه‌های توسعه در ایران را به دلیل خطر احتمالی مربوط به تحریم‌های آمریکا معلق کند.

View more on twitter

وزیر کشور فرماندار کازرون را برکنار کرد

وزیر کشور فرماندار کازرون را برکنار کرد و داریوش دهقان را به عنوان فرماندار جدید منصوب کرد.

خبرگزاری ایلنا با انتشار بخشی از حکم وزیر کشور برای فرماندار جدید کازرون آورده است: "به موجب این حکم و بنا به پیشنهاد استاندار محترم فارس به سمت فرماندار شهرستان کازرون منصوب می‌شوید."

طیبه سیاوشی: حاکمیت وظیفه دارد آموزش مسائل جنسی به فرزندان در خانواده را نهادینه کند

طیبه سیاوشی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در واکنش به خبر آزار و اذیت جنسی تعدادی از دانش آموزان توسط ناظم دبیرستانی در غرب تهران گفت: " حاکمیت وظیفه دارد آموزش مسائل جنسی به فرزندان را در خانواده‌ها نهادینه کند، وزارت آموزش و پرورش باید مکلف شود تا وظایفی تعریف شده در این زمینه داشته باشد."

به گزارش ایلنا، خانم سیاوشی افزود که سوال این است که این نیروها به چه شکلی وارد چارچوب آموزشی می‌شوند؟ چه نظارتی بر نیروهای آموزش و پرورش وجود دارد؟ چگونه وارد مدارس می‌شوند؟ چه مراحلی طی می‌شود تا افراد وارد آموزش و پرورش شوند؟

این نماینده مجلس همچنین افزود: "در همه جوامع عده‌ای افراد بیمار وجود دارند که به شکل‌های مختلف نمایان می‌شوند بیماران جنسی هم از شایع‌ترین آنها هستند اما در همه آن جوامع این بیماران کنترل می‌شوند، ابزار کنترلی برای آنها وجود دارد. اما در کشور ما ابزار کنترل وجود ندارد، تنها ابزار کنترل ما در بحث خشونت جنسی جرم‌انگاری است."

پروانه مافی: وزیر آموزش و پرورش باید درباره پرونده آزار و اذیت جنسی دانش‌آموزان پاسخگو باشد

پروانه مافی، نماینده مجلس در واکنش به ماجرای آزار و اذیت جنسی دانش آموزان توسط ناظم مدرسه گفت وزیر آموزش و پرورش باید در این خصوص پاسخگو باشد و پیگیر طرح سئوال از وزیر هستیم.

View more on twitter

وزارت بهداشت ایران برای تجویز آنتی بیوتیک محدودیت اعمال ‌کرد

حنان حاج محمدی، مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به محدودیت‌های تجویز شده برای تهیه آنتی بیوتیک در وزارت بهداشت گفت: "مصرف آنتی بیوتیک در ایران سطح بندی می‌شود، بر این اساس مشخص می‌شود که چه آنتی‌بیوتیک‌هایی را متخصصین و چه آنتی‌بیوتیک‌هایی را پزشکان عمومی باید نسخه کنند و اگر آنتی‌بیوتیکی را که پزشک متخصص باید بنویسد، پزشک عمومی بنویسد، داروخانه نمی‌تواند آن را به بیمار دهد."

به گزارش ایسنا خانم حاج محمدی افزود که این طرح هم از اوایل این ماه (خرداد ماه) در کشور اجرایی می‌شود.

حاج محمدی
ISNA

قطع رابطه بانک سوئیسی با ایران

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که بانک سوئیسی BCP پیش از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران، روابط خود را با ایران به تدریج قطع می‌کند. این بانک اعلام کرده است که از تاریخ هشت ماه مه (زمان اعلام خروج آمریکا از برجام) معاملات تازه مرتبط با ایران را معلق کرده است.

از امروز پنج قسمت‌ تازه از مجموعه آموزشی ۳:۵۹ در بی‌بی‌سی فارسی منتشر می‌شود

در این قسمت‌ها هم متفکران، محققان، نویسندگان و روشنفکران معاصر ایرانی موضوعات تخصصی‌شان را بر اساس یافته‌ها و باورهایشان در مدت زمان محدود ۳ دقیقه و ۵۹ ثانیه برای مخاطب شرح می‌دهند. باید یادآوری کرد که هدف این مجموعه صرفا برانگیختن کنجکاوی است، نه ارایه پاسخ قطعی. اگر موضوعی هست که دوست دارید مطرح شود، یا شخصی هست که دوست دارید سخنانش را بشنوید، در شبکه‌های اجتماعی برایمان بنویسید و ما را از نظراتتان در مورد این برنامه‌ها آگاه کنید.

از امروز پنج قسمت‌ تازه از مجموعه آموزشی ۳:۵۹ در بی‌بی‌سی فارسی منتشر می‌شود

خوشبینی برای جلب ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری در مخابرات افغانستان

وزارت مخابرات افغانستان می‌گوید پیش بینی می‌کند که تا سه سال آینده دو میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش مخابرات و تکنالوژی معلوماتی این کشور صورت بگیرد.

سایر زلاند، سخنگوی این وزارت می‌گوید این سرمایه گذاری‌ها در بخش توسعه خدمات اینترنتی ۴ جی، ۵ جی، خدمات ماهواره‌ای، خدمات فایبر نوری و واردات اینترنت از چین به افغانستان صورت خواهد گرفت.

دولت افغانستان برای جلب این سرمایه گذاری‌ها، طرحی را برای ایجاد سهولت‌ها در بخش مالیات، توزیع زمین، برق و تامین امنیت شرکت‌ها آماده ساخته است.

مخابرات
BBC
مخابرات و تکنالوژی در افغانستان از مهمترین بخش‌های اقتصادی است که در سالهای گذشته پیشرفت چشمگیری داشته و توانسته سرمایه‌های زیادی را به خود جلب کند

محمود صادقی: مسئولان درباره اکانت‌های جعلی پیام رسان سروش پاسخ دهند

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران در واکنش به گزارشهایی درباره ایجاد اکانت‌های جعلی در پیام رسان داخلی سروش در توییتر خود از مسئولان خواست تا در این باره پاسخ دهند.

View more on twitter

کشته شدن دو خبرنگار در طوفان آلبرتو در آمریکا

مایک مک کورمیک و آیرون اسملتز، گزارشگر و عکاس خبری یک تلویزیون محلی "WYFF" هنگام تهیه گزارش درباره طوفان آلبرتو در کارولینای شمالی در آمریکا کشته شدند.

گزارش شده که یک درخت روی خوردو در حال حرکت آنها سقوط کرده است.

طوفان شدید آلبرتو، که نخستین طوفان نامگذاری شده در سالجاری میلادی (۲۰۱۸) است به سواحل شمال و غرب فلوریدا در آمریکا رسیده است. پیش‌تر هزاران نفر از ساکنان خلیج مکزیک مجبور به ترک خانه‌های خود شده بودند.

Mike McCormick and Aaron Smeltzer
WYFF

پرتاب ۲۵ خمپاره به جنوب اسرائیل

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای می‌گوید گروههای مسلح فلسطینی در نوار غزه ۲۵ خمپاره به سمت جنوب اسرائیل پرتاب کرده‌اند.

بنا به این بیانیه سیستم ضد موشکی آیرون دوم اسرائیل اغلب خمپاره‌ها را رهگیری کرده است. این حمله در پی هفته‌ها تظاهرات فلسطینی‌ها در ناحیه مرزی رخ داد.

در این تظاهرات دست‌کم ۱۱۶ معترض کشته و هزاران نفر زخمی شدند.

چهاردهمین روز از اعتراضات صنفی کارگران تراورس شاهرود

اعتراض صنفی حدود ۵۰ کارگر تراورس شاهرود (خطوط ابنیه راه‌آهن) که از ۲۴ اردیبهشت ماه شروع شده است، همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایلنا، کارگران معترض در محل کارگاه حضور دارند اما از رفتن به سر کار خودداری می‌کنند.

کارگران معترض می‌گویند جدا از مطالبات مزدی، حق بیمه کارگران خطوط ابنیه از مرداد ماه سال گذشته به تاخیر افتاده است."

کارگران تراوس
ILNA

خبر فوریکشته شدن دو پلیس در بلژیک

رسانه‌های بلژیکی گزارش داده‌اند که دو مامور پلیس در یکی از خیابان‌های شهر لیژ در شرق بلژیک با شلیک گلوله کشته شده‌اند.

پلیس به بی‌بی‌سی گفت که فرد مهاجم از پا در آمده و اوضاع تحت کنترل پلیس است. بنا بر گزارش‌ها مهاجم تلاش کرده با گروگان گرفتن یک زن فرار کند، اما پلیس او کشته شده است.