Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. رئیس جمهور ایران در حکمی عبدالناصر همتی را به عنوان رئیس بانک مرکزی جایگزین ولی‌الله سیف کرد
  2. محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت از تمام مناصب دولتی کناره‌گیری کرده اما روحانی قانع نشده
  3. رئیس دفتر روحانی استعفای نوبخت را تکذیب کرده است
  4. انتخابات پاکستان با خشونت و بمب‌گذاری انتحاری آغاز شد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

کاخ سفید 'دیگر شرح مکالمات رئیس‌جمهور آمریکا را منتشر نمی‌کند'

رسانه‌های آمریکایی گزارش می‌دهند که دولت دونالد ترامپ تصمیم دارد دیگر خلاصه مکالمات تلفنی رئیس‌جمهوری ایالات متحده با رهبران دیگر کشورهای جهان را به طور عمومی منتشر نکند.

به این ترتیب مردم آمریکا برای اطلاع از محتوای مکالمات رئیس‌جمهور ایالات متحده با سران دیگر کشورها، باید به آن‌چه دفتر مقامات کشورهای دیگر منتشر می‌کنند، اتکا کنند.

دولت ترامپ درباره این تغییر، پاسخی به رسانه‌ها نداده است.

منتقدان دونالد ترامپ این تغییر را اقدام دیگری علیه شفافیت تلقی کرده‌اند؛ با این حال برخی رسانه‌های دیگر هم گزارش داده‌اند که معلوم نیست این تغییر، دائمی باشد.

بیشتر بخوانید.

ترامپ و پوتین
Reuters
چهره‌های ارشد کنگره آمریکا از دولت ترامپ خواسته‌اند جزئیاتی درباره ملاقات دو نفره روسای جمهوری آمریکا و روسیه در هلسینکی ارائه دهد اما کاخ سفید هنوز در این باره چیزی نگفته است. فقط مترجمان ترامپ و پوتین در جلسه بوده‌اند.

آزادی کشیش آمریکایی از زندان ترکیه

دادگاه ترکیه حکم داده است که اندرو برانسون، کشیش آمریکایی، از زندان ترکیه آزاد شود و تا وقتی که دادگاهش برگزار شود، در حصر خانگی قرار داده شود.

ترکیه آقای برانسون را حدود دو سال پیش به اتهام کمک به گروه فتح‌الله گولن و همین‌طور کمک به حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌‌ک) بازداشت کرد.

پرونده این کشیش، بر روابط ترکیه با هم‌پیمانان‌اش در ناتو و به‌خصوص با دولت آمریکا تاثیر منفی گذاشته است.

هفته پیش رئیس‌جمهور آمریکا درباره او توییت کرد و بابت ادامه بازداشت او به دولت ترکیه تاخت.

بیشتر بخوانید.

علیرضا جهانبخش به تیم برایتون پیوست

مبلغ قرارداد اعلام نشده اما گفته شده او اکنون گران ترین لژیونر تاریخ ایران است. این تیم در لیگ برتر انگلستان حضور دارد. قرارداد او پنج ساله است.

View more on twitter

بازگشایی بیش از صد مدرسه در ولایت لوگر افغانستان

مقام‌های محلی ولایت لوگر در شرق افغانستان می‌گویند، بیش از صد مکتب/مدرسه را که در این ولایت از سوی طالبان بسته شده بود، بازگشایی کرده‌اند. طالبان سه هفته پیش این مکتب‌ها را در اعتراض به حمله هوایی نظامیان افغان به یک مسجد بسته و بیش از شصت‌ هزار دانش‌آموز دختر و پسر در این ولایت از رفتن به مکتب محروم شده بودند.

بیشتر بخوانید

لوگر
Getty Images
شصت هزار دانش‌آموز در لوگر در سه هفته گذشته از آموزش محروم شده بودند

حمایت فدراسیون جهانی آرشیو فیلم از اعتراض فیلمسازان افغانستان

فدراسیون جهانی آرشیو فیلم که مقر آن در بروکسل پایتخت بلژیک است ازنامه و تقاضای فیلمسازان افغان حمایت و نگرانی خود را در خصوص انتقال آرشیو افغان فیلم به ارگ ریاست جمهوری، ابراز کرده است.

شرح بیشتر اینجا

افغان فیلم
BBC
آرشیو افغان فیلم سابقه نود ساله دارد

بازگشت ژنرال دوستم به کابل؛ رویدادی که ناممکن به نظر می‌رسید

شاید کمتر کسى در دولت وحدت ملى افغانستان تصور مى‌کرد که روزى ژنرال دوستم با تشریفات ویژه دولتى از تبعید خود خواسته به کابل برگردد و دوباره صلاحیت‌ها و اختیارات قانونی‌اش را به عنوان معاون اول ریاست جمهوری عهده‌دار شود.

بیشتر بخوانید

جنرال دوستم
AFP
لحظه ورود آقای دوستم به کابل

فعال سوئدی مانع اخراج پناهجوی افغان شد

از اقدام یک فعال سوئدی که جلو اخراج یک پناهجوی افغان را گرفت، به صورت گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی استقبال شده است.

الین ارسون که دانشجو است بلیط همان پروازی را رزرو کرده بود که یک پناهجوی افغان قرار بود روز دوشنبه (۱ مرداد/۲۳ ژوئیه) با آن به افغانستان بازگردانده شود.

الین در هواپیما به اخراج مرد افغان اعتراض کرد و این اعتراض را به صورت زنده در فیسبوک پخشکرد.

او در این جریان با تعدادی از مسافران و خدمه پرواز صحبت می‌کند و می‌گوید اگر این مرد به افغانستان بازگردانده شود، کشته خواهد شد و می‌گوید:"برای نجات یک نفر هر چه از دست من برآید انجام می‌دهم...اگر حتی یک نفر ایستاده باشد، خلبان نمی‌تواند پرواز کند."

ادامه خبر

الین ارسون مانع اخراج پناهجوی افغان در سوئد شد
FACEBOOK/ELIN.K.ERSSON
الین ارسون مانع اخراج پناهجوی افغان در سوئد شد

فرمانده سپاه پاسداران: تهدید نفتی آمریکا به راحتی قابل پاسخگویی است

جعفری
ISNA
جعفری به رئیس جمهوری آمریکا در مورد نادیده گرفتن توانمندی سپاه پاسداران هشدار داده است

سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران جمهوری اسلامی هم به اظهارات مقامات آمریکایی در مورد تحریم نفتی ایران واکنش نشان داده است. قرار است تحریم نفتی ایران از آبان سال جاری به اجرا گذاشته شود و برخی مقامات آمریکایی ابراز امیدواری کرده‌اند که این تحریم و تبعیت سایر کشورها از آن باعث شود که صادرات نفت جمهوری اسلامی به صفر برسد.

به گزارش تسنیم، سرلشکر جعفری از "مواضع انقلابی رئیس جمهور در واکنش به تهدیدات [دونالد] ترامپ" ستایش کرده و اظهارات رئیس جمهوری آمریکا علیه جمهوری اسلامی را ناشی از ناآگاهی او از توانمندی‌های سپاه پاسداران دانست.

او گفته است: "اگر توانمندی‌های امروز سپاه که برگرفته از همت و اراده متخصصان جوان انقلابی است و بخشی از آن امروز در نیروی هوافضای سپاه پاسداران مشاهده شد و در شعاع دو هزار کیلومتری قابلیت بروز و ظهور دارد به گوش رئیس جمهور ماجراجوی آمریکا برسد، هرگز از این غلطها نخواهد کرد و به این باور خواهد رسید که تهدید نفتی نیز به راحتی قابل پاسخگویی است" اما در این مورد توضیح بیشتری نداد.

فرمانده کل سپاه پاسداران که در مراسم رونمایی از ده فروند هواپیمای سوخوی 22 ساخت روسیه بازسازی شده در کارگاه‌های داخلی سخن می‌گفت، همچنین مشخص نکرد که منظور او کدامیک از اظهارات حسن روحانی است.

آقای روحانی در سفر به اروپا، گفت که اگر ایران امکان صادرات نفت نداشته باشد، "معنی ندارد که دیگران بتوانند نفت خود را صادر کنند." این اظهارات به منزله تهدید به بستن تنگه هرمز تعبیر و با استقبال برخی مقامات داخلی از جمله تعدادی از فرماندهان پاسدار مواجه شد. در مقابل، یک منبع نظامی آمریکایی هشدار داد که ایالات متحده خود را متعهد به باز نگه داشتن این آبراه می‌داند.

چند روز پیش نیز، حسن روحانی گفت که "ایران بیش از یک تنگه هرمز دارد" هرچند توضیح نداد منظور کدام تنگه‌هاست و افزود که "جنگ با ایران، مادر جنگ‌ها خواهد بود."

این سخنان واکنش تند رئیس جمهوری آمریکا را در پی داشت که جمهوری اسلامی را به واکنش کوبنده تهدید کرد.

نماینده مجلس ایران: میلیاردها دلار کالای وارداتی در انبارها احتکار شده است

خجسته
ISNA
امیر خجسته از مقامات دولتی خواسته در مورد احتکار کالا در شرایط تحریم توضیح دهند

امیر خجسته، رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس، گفته است که ۴۴ میلیارد دلار ارز برای واردات کالا داده شده اما در مقابل آن، کالایی وارد کشور نشده است.

به گزارش ایسنا، آقای خجسته همچنین گفته است که "گمرک‌های ما بالای ۶۰ میلیارد دلار کالا و اقلام و اجناس و خوراکی‌هاست که ترخیص و در انبارها احتکار می‌شود و کالا به بازار نمی‌رود."

این نماینده مجلس با اظهار اینکه ایران با خطر تحریم مواجه است، از رئیس جمهوری و وزیران اقتصادی می‌خواهد "بحث کالا و اقلام و خوراکی های مردم را در زمان تحریم مشخص کنید."

حوثی‌های یمن 'با موشک به یک شناور عربستان حمله کردند'

حوثی‌های یمن گفته‌اند که "یک فروند ناو جنگی عربستان سعودی" را هدف حمله قرار داده و به آن آسیب گسترده رسانده‌اند اما در این مورد جزئیات بیشتری منتشر نکرده‌اند.

همزمان، منابع سعودی گفته‌اند که یک کشتی نفتکش این کشور هدف حمله حوثی‌ها قرار گرفته و خسارات مختصری به آن وارد شده است. این گزارش نیز حاوی جزئیات بیشتری نیست.

در حمله نیروهای افغان به یک مدرسه دینی عده‌ای بازداشت شدند

نیروهای ویژه افغان شب گذشته به یک مدرسه دینی در ولایت غزنی یورش بردند و چندین نفر را به ظن دست داشتن در طراحی حمله علیه دولت، بازداشت کردند.

بیشتر بخوانید

غزنی
BBC
مرکز ولسوالی اندر در غزنی

دادگاه اتحادیه اروپا: استرداد متهم مشروط به تضمین محاکمه منصفانه است

دادگاه اتحادیه اروپا
G
آرم دادگاه اتحادیه اروپا - دادگاه استرداد متهم در صورت تردید در مورد منصفانه بودن محاکمه را مجاز ندانسته است

دادگاه عدالت اروپا، بالاترین مرجع قضایی اتحادیه گفته است که دولت ایرلند ملزم به استرداد یک فرد متهم تحت پیگرد در لهستان نیست. قضات دادگاه گفته‌اند اگر ایرلند مطمئن نباشد که فرد متهم در صورت ا سترداد به لهستان از محاکمه منصفانه برخوردار خواهد شد، نباید او را به آن کشور بازگرداند.

فرد مورد نظر در این پرونده به ظن ارتباط با قاچاق و فروش مواد مخدر در لهستان تحت تعقیب است اما به ایرلند گریخته است.

اخیرا دولت لهستان به یک رشته "اصلاحات قضایی" در آن کشور دست زد اما کمیسیون اروپا و سازمان‌های حقوق بشر معتقدند که این تغییرات استقلال قوه قضاییه لهستان را تضعیف کرده و خطر نفوذپذیری آن از سوی حکومت را ایجاد کرده است. به همین دلیل، نمی‌توان به برگزاری محاکمات منصفانه و رعایت کامل موازین دادرسی عادلانه در آن کشور اطمینان کامل داشت.

از جمله این اصلاحات، که توسط سنای لهستان تصویب شده، تغییراتی در مقررات مربوط به دیوان عالی آن کشور است.

طبق موازین بین‌المللی محاکمه عادلانه، هرگونه ارتباط یا تاثیرپذیری قوه قضاییه از سایر قوا و نهادهای دولتی و حکومتی مجاز نیست و به منزله نقض استقلال واقعی آن محسوب می‌شود.

درخواست برخورد با سایت‌های خرید و فروش کلیه در ایران

رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی در نامه‌هایی به دادستان تهران و رئیس پلیس فضای مجازی (فتا) خواهان توقیف سایت‌ها و کانال‌های خرید و فروش کلیه و برخورد با دلالان و گردانندگان آن شده است. داریوش آرمان در این نامه‌ها نوشت: "دلالان گرداننده این سایت‌ها و کانال‌ها با استفاده از مشکلات مردم نیازمند و ارائه اطلاعات گمراه‌کننده باعث سرگردانی و گرفتاری‌های فراوان پزشکی، درمانی و نیز شکایات حقوقی فراوان شده‌اند."

آقای آرمان همچنین نوشته است: "تعدادی از افراد نیازمند پیوند کلیه به دلیل خروج از چارچوب‌های قانونی و به‌رغم اطلاع‌رسانی انجمن حمایت از بیماران کلیوی، نه‌تنها مال خود را باخته‌اند بلکه جان آنها نیز در معرض خطر قرار گرفته است."

داعش مسئولیت حمله در تورنتو را برعهده گرفت

تورنتو
g
تورنتو در پی حمله روی یکشنبه و شعار "محبت برای همه، نفرت برای هیچکس" - دولت اسلامی گفته است که یکی از رزمندگان این گروه عامل حمله تورنتو بوده است

گروه دولت اسلامی - داعش - گفته است که تیراندازی روز یکشنبه در تورنتو، کانادا، توسط "یکی از رزمندگان دولت اسلامی" اجرا شده است. در این تیراندازی دو نفر کشته شدند.

روز گذشته، پلیس کانادا گفت که مسئول این حمله فیصل حسین، بیست و نه ساله و ساکن توبنتو بود.

این فرد در تیراندازی متقابل با ماموران پلیس کشته شد.

خانواده فیصل حسین در واکنش به این حادثه گفتند که او در تمام عمر گرفتار بیماری روانی به خصوص افسردگی شدید بود. آنان از اقدام او ابراز تاسف و با خانواده بازماندگان ابراز همدردی کردند.

پلیس گفته است که تمامی انگیزه های احتمالی این فرد را مورد بررسی قرار خواهد داد.

وزارت بهداشت: یک چهارم جمعیت ایران دچار علائم روانی هستند

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران می‌گوید یک چهارم جمعیت ایران و "در برخی مواقع نزدیک به یک سوم آنها" دچار علائم روانی هستند که به گفته او احتیاج به مداخله برای درمان دارند. ایرج حریرچی می‌گوید "درمان این علائم روانی صرفا از طریق درمان در مطب حل نمی‌شود بلکه باید یک برنامه مبتنی بر اجتماع و جامع‌نگرانه" داشت.

وزارت امور خارجه ایران مذاکره 'یک‌سویه' با آمریکا را رد کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مذاکره "یک‌سویه" با آمریکا را رد کرده و گفته است که آمریکا باید تصور چنین مذاکره‌ای "از سر زیاده‌جویی و در سایه تهدید با ایران سرفراز را برای همیشه فراموش کند." بهرام قاسمی به خبرنگاران گفت "امروز هم چون دیروز و بیش از آن اعتمادی به گفتار و کردار دولتمردان آمریکا برای گفت‌وگو، آن هم از نوع آمریکایی آن وجود ندارد."

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دیروز مدعی شد که خروج او از توافق هسته‌ای (برجام) باعث شده که ایران دیگر "آن کشور سابق" نباشد و گفت: "ما آماده انجام یک توافق واقعی با ایران هستیم، نه مانند توافقی که با دولت قبلی‌مان انجام شده بود."

قاسمی
IRNA

یکی از متهمان پرونده ثامن الحجج 'در منزلش در تهران است'

بهروز صفری، وکیل متهم ردیف سوم پرونده موسسه مالی ثامن‌الجج گفته است: "موکلم در منزل خود در تهران در خیابان گاندی حضور داشته و یک خط تلفن هم دارد."

این اظهارات در حالی اسن که امروز چهارشنبه (سوم مرداد ماه) یازدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده ثامن الحجج برگزار شده.

مقام‌های قضایی از متهم ردیف سوم این پرونده بعنوان آقای "م. ر." یاد کرده‌اند که در جلسه امروز حضور نداشته.

پیشتر اعلام شده بود که این متهم قبل از تشکیل پرونده و برگزاری دادگاه از کشور فرار کرده است.

اما غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه هفته پیش گفت: "زمانی پرونده تشکیل شده و به جریان افتاده است که اصلا متهم ردیف سوم در دسترس نبوده است و حتی کیفرخواست صادر شده هم غیابی بوده است و اصلا اینکه می گویند متهم با وثیقه فرار کرده است، صحت ندارد."

دادستان تهران در آبان ماه سال پیش (۱۳۹۶) تعداد سپرده‌گذاران این موسسه را یک میلیون و ۲۵۷ هزار نفر اعلام کرد.

این موسسه یکی از بزرگترین موسسات مالی بود که با ارائه سودهای بالا به سپرده‌گذاران در دوران فعالیت خود ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان سپرده از مردم جمع‌آوری کرد.

جماران
Jamaran

مدارس لوگر بار دیگر اغاز به کار کردند

مقامات محلی در ولایت لوگر در شرق افغانستان می‌گویند بیش از یکصد مدرسه در این ولایت دوباره فعالیت خود را از سر گرفته اند.

طالبان سه هفته پیش این مدارس را در اعتراض به حمله هوایی به یک مسجد در این ولایت بسته بود.

مسئولین آموزش و پرورش ولایت لوگر می گویند که بسته شدن این مدارس به معنی محرومیت حدود شصت هزار دانش آموز از درس بود.

رئیس دادگستری تهران: تاریخ رسیدگی به پرونده مشائی مشخص نیست

غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری استان تهران می‌گوید تاریخ رسیدگی به پرونده اسفندیار رحیم مشایی، معاون وقت رئیس جمهور سابق ایران، محمود احمدی نژاد فعلا مشخص نیست.

او به خبرگزاری اسنا گفته: "پرونده رحیم‌مشایی در دادگاه است ، تعیین شعبه شده، اما تاریخ رسیدگی تعیین نشده است."

آقای مشایی اواخر اسفند ماه ۹۶ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

این بازداشت پس از اعتراض‌ او به موضوع بازداشت حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری اتفاق افتاد؛ آقای مشایی حکم دادگاه حمید بقایی را در مقابل سفارت بریتانیا در تهران آتش زد.

مشایی
ISNA

واعظی استعفای نوبخت را تکذیب کرد

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور ایران، کناره‌گیری محمدباقر نوبخت از دولت را تکذیب کرد. آقای نوبخت ساعاتی پیش گفت که درخواست کناره‌گیری از تمام مناصب دولتی را به رئیس جمهور ایران داده اما آقای روحانی "به این کار قانع نشده است".

View more on twitter

عکس؛ اولین حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد

طرح مجلس برای دریافت مالیات بیست درصدی برعایدات مسکن

شادمهر کاظم زاده، نماینده مجلس ایران از طرح دو فوریتی مجلس برای دریافت مالیات ۲۰ درصدی از فروش مکرر مسکن خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) آقای کاظم زاده گفته است: "در طرح دو فوریتی که در مجلس مطرح است، قیمت هر ملک مسکونی که به فروش می رسد در سند فروش قید می‌شود و در مرحله فروش بعدی ۲۰ درصد مالیات تعلق می‌گیرد."

این نماینده مجلس همچنین گفته است: "در این طرح بعد از دریافت پایان کار برای ۵ سال از پرداخت مالیات معاف است و اگر مسکن شخصی باشد برای ۲ سال مالیات تعلق نمی گیرد."

افزایش شرکت‌های ایرانی در ترکیه

بنابر اعلام رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه تعداد شرکت‌های ثبت شده ایرانی در ترکیه در سال جاری افزایش یافته است.

آقای ابراهیمی در گفتگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به ثبت بیش از ۱۵۰ شرکت‌ ایرانی در شهرهای ازمیر، آنکارا و آنتالیا اشاره کرده است.

او همچنین گفته: "آنها این شرکت‌های جدید را به این علت در این کشور تاسیس می‌کنند تا راحت‌تر بتوانند کالاهای خود را از طرق شرکت‌های وابسته به ترکیه یا حوزه اروپا وارد کنند."

خبرگزاری ایرنا اخیرا با استناد به داده های مرکز آمار ترکیه گفته بود که شهروندان ایرانی با خرید ۹۴۴ واحد مسکونی در شهرهای مختلف این کشور، بیشتر از سه برابر مدت مشابه سال قبل، در این کشور خانه خریده‌اند.

ترکیه
ISNA

خبر فوریالمسیره: حوثی‌ها یک ناو سعودی را هدف قرار دادند

تلویزیون المسیره وابسته به حوثی‌ها در یمن گزارش داده است که این گروه یک ناو جنگی عربستان سعودی را در سواحل غربی یمن هدف قرار داده است. بنا بر این گزارش ناو دمام عربستان در این حمله هدف قرار گرفته است. هنوز ائتلاف به رهبری عربستان در یمن به این گزارش واکنشی نشان نداده است.

ببینید: توضیحات نوبخت درباره جلسه امروز کابینه

روحانی: اگر لازم بدانیم نیروی تازه‌نفس به دولت اضافه می‌کنیم

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در جلسه امروز کابینه ایران گفت: "دولت در روند تلاش های خود برای خنثی سازی توطئه آمریکا، اگر لازم بداند نیروهای تازه‌ نفسی را به مجموعه خود می‌افزاید."

آقای روحانی گفت: "در زمینه مسائل بانکی نیازمند تلاش و همکاری با جهان هستیم و علی‌رغم توطئه‌های آمریکا، بانک مرکزی کشورمان تلاش‌های مناسبی در این زمینه داشته است. اما به رغم همه این تلاش‌ها شرایط امروز ایجاب می‌کند که نیروی تازه نفسی وارد این مقوله شود. امیدواریم با انتخاب تاکتیک‌ها و شیوه‌های مناسب، شاهد تحولات خوبی در مسایل ارزی، اقتصادی و بانکی باشیم."

View more on twitter

نوبخت: استعفا کردم، روحانی قانع نشد

اندکی بعد از اعلام رسمی انتصاب رئیس جدید بانک مرکزی ایران، محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که از دولت کناره‌گیری کرده است. او گفت استعفای خود از تمام مناصب دولتی را تقدیم حسن روحانی رئیس جمهور ایران کرده است، اما نتوانسته رئیس جمهور ایران را برای این کار قانع کند.

آقای نوبخت گفت "می‌خواهم به تدریس در کلاس درس بپردازم." به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه هیئت دولت با اعلام خبر کناره‌گیری گفت: "از همه خواهش می‌کنم بیش از هرچیز نگران مردم باشیم و با صمیمیت می گویم که الان وقت تسویه حساب سیاسی نیست."

درگی بحران در بازار ارز و افزایش قمیت کالاها و مشکلات اقتصادی دیگر فشار روی دولت اقای روحانی برای تغییر تیم اقتصادی شدت گرفته بود. در این میان آقای نوبخت از چهره‌های اصلی مورد انتقاد بود.

نوبخت
TASNIM

همتی جانشین سیف در بانک مرکزی ایران شد

همتی
TASNIM
عبدالناصر همتی

هیئت دولت ایران در جلسه امروز خود به تغییر رئیس کل بانک مرکزی رای داد. بر اساس این رای‌گیری عبدالناصر همتی جانشین ولی الله سیف شده است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران آقای همتی را "فردی تحصیل‌کرده، آگاه و دارای تجربیات ارزنده در بانک و بیمه، با نشاط، فعال و دارای روحیه، قوی و خوب و دارای توان" معرفی کرده است. عبدالناصر همتی ۶۱ ساله که پیشتر رئیس کل بیمه مرکزی ایران بود حدود یک ماه پیش به سمت سفیر ایران در چین منصوب شده بود.

در جلسه امروز کابینه از خدمات ولی الله سیف که به مدت ۵ سال رئیس کل بانک مرکزی بود، تشکر شده و رئیس جمهور او را فردی "سالم و ارزشمند" خوانده است. بحران ارز در ایران رئیس کل بانک مرکزی را در مرکز امانتقادها از سیاست‌ها مالی قرار داده بود.

سیف
TASNIM
ولی‌الله سیف

شروع انتخابات پاکستان با بمب‌گذاری انتحاری

همزمان با شروع رای‌گیری در انتخابات پاکستان یک مهاجم انتحاری در شهر کویته بمب همراه خود را در نزدیکی یک مرکز رای‌دهی منفجر کرد. مقام‌ها گفته‌اند که هدف مهاجم نیروهای امنیتی بود که برای تامین امنیت انتخابات در مقابل این مرکز مستقر بودند.

گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است. رای‌گیری در انتخابات مجلس فدرال و مجالس چهارگانه ایالتی پاکستان امروز صبح تحت تدابیر شدید امنیتی آغاز شد. انتخابات امروز در بیش از ۸۵ هزار مرکز اخذ رای برگزار می‌شود و حداقل ۳۵۰ هزار تن از نفرات ارتش و ۴۰۰ هزار مامور پلیس حفظ امنیت این مراکز را برعهده دارند.

گزارش‌هایی هم از درگیری بین طرفدارن احزاب مختلف در بخش‌های دیگر این کشور وجود دارد. در این درگیری‌ها یک نفر کشته و چندین نفر زخمی شده‌اند.