Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. عمران خان مذاکره برای تشکیل دولت ائتلافی پاکستان را آغاز کرد
  2. بازداشت رئیس جمهور سابق ارمنستان
  3. ترامپ در پی ایجاد 'ناتو عربی برای مقابله با ایران'

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

برج میلاد امشب در حمایت از بیماران هموفیلی قرمز می‌شود

چراغ‌های برج میلاد تهران امشب، در حمایت ازبیماران مبتلا به هموفیلی به رنگ قرمز در می آید.

به گزارش ایسنا از اول تا هفتم مرداد ماه در ایران هفته هموفیلی نامگذاری شده است. بر اساس آمار ده هزار و نهصد و هشتادوچهار نفر در ایران به بیماری هموفیلی مبتلا هستند

چراغ های برج میلاد امشب ششم مرداد از ساعت نه شب به رنگ قرمز در می‌آید.

برج میلاد
ISNA
برج میلاد

درخواست قاضی کالیفرنیایی برای پیدا کردن والدین اخراج شده ۴۰۰ کودک

یک قاضی در کالیفرنیا از دولت آمریکا خواسته پدرمادرهای اخراج شده ِ ۴۰۰ کودک را که از خانواده هایشان جدا شده بودند، پیدا کنند. مرزبان‌ها دربدو ورود، این مهاجران را که عمدتا مکزیکی هستند، از کودکانشان جدا میکردند تا اینکه یک قاضی فدرال به دولت تا هفته پیش مهلت داد کودکان را به خانواده ها برگردانند. اما مشخص شد که والدین ۴۰۰ کودک از آمریکا اخراج شده اند. حالا، یک قاضی از دولت خواسته آنها را پیدا کنند.

'مردم بخصوص در استانهای جنوبی توان پرداخت تعرفه های برق را ندارند'

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران گفته با توجه به وضعیت بیکاری و محرومیت های فراوان، مردم در این کشور بخصوص در استان های جنوبی مثل خوزستان، توان پرداخت تعرفه های برق را ندارند.

هدایت الله خادمی گفته یکی از راهکارها برای کاهش تعرفه های برق، افزایش راندمان نیروگاههای کشور است.

به گفته آقای خادمی راندمان تولید نیروگاههای برق آبی در کشور حدود ۳۵ درصد است، در صورتی که این عدد در جهان حدود ۵۵ درصد است. حال اگر راندمان تولید نیروگاهها افزایش پیدا کند، قطعا برق تولید شده ارزان تر شده و می توان تعرفه ها را کاهش داد.

هشدار روحانیان افغانستان: نام‌های فاسدان را در منبر افشا می‌کنیم

عالمان دین (روحانیان) در افغانستان هشدار دادند که برای مبارزه با فساد اداری نام‌های "افراد فاسد" را از طریق منبر افشا خواهند کرد.

بیش از دوصد روحانی از سراسر افغانستان در نشست امروز (شنبه ششم اسد/مرداد) در کابل که زیر نام "صدای منبر بر ضد فساد اداری" از سوی دادستانی کل این کشور برگزار شده است، حضور داشتند. آنها از فراگیر شدن فساد اداری در این کشور انتقاد کردند.

قیام الدین کشاف، رئیس شورای علمای افغانستان، منبر مساجد را قوی‌تر از رسانه‌ها خواند و از عالمان دین خواست برای اصلاح جامعه از آن استفاده کنند.

او گفت که فساد اداری جامعه افغانستان را تباه کرده و در حال حاضر اکثریت ادارات دولتی افغانستان فاسد هستند.

ادامه خبر

ملا
AF CEO

ظریف به سنگاپور می‌رود

گزارش مرکز پژوهش های مجلس درباره مداخله دولت در موضوع حجاب

انتخاب ایرانشهر به عنوان شهر ملی سوزن‌دوزی

مدیر کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان گفته که ایرانشهر به عنوان شهر ملی سوزن‌دوزی انتخاب شده است.

به گفته علیرضا جلال زایی وجود چهره های سرشناس سوزن‌دوزی و همچنین کیفیت این هنر در ایرانشهر در ملی شدن این شهر به عنوان شهر سوزن دوزی نقش داشته است.

آقای جلال زایی با اشاره به این که هنر سوزن‌دوزی در اکثر شهرهای این استان متداول است، افزوده اما یکی دیگر از دلایل انتخاب این شهر به عنوان شهر ملی سوزن‌دوزی، تعداد بیشتر کارگاهها و تکنیک هایی است که در مورد این هنر در ایرانشهر رایج است.

سوزندوزی
ilna

افزایش سکه در بازار تهران

خبرگزاری ایرنا گزارش کرده که بهای انواع سکه امروز شنبه شش مرداد افزایش یافته و هر قطعه سکه تمام در بازارآزاد تهران با ۸۵ هزار تومان افزایش به سه میلیون و ۶۱۶ هزار تومان رسیده است. براساس این گزارش، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم هم سه میلیون و ۲۹۰ هزار تومان و هر نیم سکه یک میلیون و ۷۸۶ هزار و پانصد تومان به فروش رفته است.

سکه آزادی
irna

واکنش افغانستان به پیروزی حزب تحریک انصاف پاکستان در انتخابات

حکومت افغانستان به پیروزی حزب تحریک انصاف پاکستان در انتخابات آن کشور محتاطانه ابراز خوشبینی کرده است.

عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در اسلام آباد که بارها با عمران خان رهبر این حزب و نخست وزیر احتمالی آن کشور دیدار کرده، در گفتگوی اختصاصی به بی‌بی‌سی گفت که دیدگاه آقای خان در قبال افغانستان مثبت است اما باید منتظر اقدامات عملی او بود.

انتخابات سراسری پاکستان در حالی برگزار شد که در تاریخ هفتاد ساله این کشور برای دومین بار یک دولت غیر نظامی توانست دوره خود را به طور کامل و بدون مداخله نظامیان به پایان برساند.

زاخیلوال
BBC
آقای زاخیلوال می‌گوید باید منتظر اقدامات عملی صدراعظم جدید پاکستان بود

برق ۶۰ سازمان و ارگان پرمصرف همزمان در تهران قطع شد

بدنبال مصوبه استانداری تهران و صدور اخطار کتبی به سازمان ها و ارگان های پرمصرف در این استان، برق ۶۰ سازمان و ارگان پرمصرف به طور همزمان قطع شده است. مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران این اقدام را در جهت رعایت الگوی مصرف برق از سوی سازمان ها و ارگان ها مثبت ارزیابی کرده است.

حسین صبوری همچنین گفته که تغییر ساعت ادارات و الگوی مصرفی که طبق مصوبه استانداری در سازمان ها و ارگان ها رعایت شده، باعث شده که ۳۰۰ مگاوات از مصرف برق تهران را در ساعات پیک کاهش دهیم.

برق
tasnim

توافق ائتلاف به رهبری کردها و دولت سوریه برای تشکیل کمیته‌هایی برای پایان دادن به جنگ

ائتلاف به رهبری کردها که از حمایت آمریکا برخوردار است از توافق بین این گروه و دولت سوریه برای تشکیل کمیته هایی خبرداده اند که هدف از آن کمک به انجام مذاکره برای پایان دادن به جنگ در شمال سوریه است.

این خبر در پی انجام مذاکره بین شورای دموکراتیک سوریه و دولت سوریه منتشر شده است.

این اولین باری است که چنین مذاکراتی بین طرفین برگزار می شود.

شورای دموکراتیک سوریه بازوی سیاسی نیروهای دموکراتیک سوریه است.

نیروهای دموکراتیک سوریه تقریبا ۲۷ درصد از نواحی شمالی سوریه را در اختیار دارند. این گروه با حمایت آمریکا در اکتبر گذشته توانستند گروه موسوم به دولتی اسلامی(داعش) را از شهر رقه بیرون کنند.

وزیر ارتباطات ایران از درخواست برای بررسی رفع فیلتر توییتر خبر داد

وزارت خارجه ایران: دخالتی در صدور روادید سفارتخانه‌های خارجی نداریم

وزارت امور خارجه ایران در اطلاعیه ای اعلام کرده که در صدور روادید سفارتخانه های خارجی دخالتی ندارد.

در این اطلاعیه گفته شده: "وزارت خارجه در مورد صدرو روادید سفارتخانه های خارجی و نحوه اقدام آن ها هیچ گونه دخالتی ندارد و سپردن خدمات کنسولی برخی سفارتخانه ها به دفاتر و شرکت های خصوصی امری رایج است و انتخاب آن ها توسط سفارتخانه های خارجی ارتباطی با وزارت خارجه ندارد."

وزارت خارجه ایران
mehr

توییت محمود احمدی نژاد به مناسبت تولد هوگو چاوز، رئیس جمهور سابق ونزوئلا

توییت محمود احمدی نژاد به مناسبت تولد هوگو چاوز، رئیس جمهور سابق ونزوئلا. آقای چاوز در سال 2013 درگذشت.

View more on twitter

شهردار تهران میزان بدهی‌های شهرداری را 'بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان' برآورد کرد

در تصادف در یکی بزرگراههای تهران ۵ کارگر فضای سبز شهرداری جان خود را از دست دادند

رئیس پلیس تهران از وقوع تصادفی در بزرگراه بابایی تهران خبر داده که در این حادثه خودرویی با ۶ نفر از کارگران فضای سبز شهرداری برخورد می کند که در نتیجه آن ۵ نفر از آن ها جان خود را از دست می دهند. به گفته محمد رضا مهماندار این کارگران منتظر سرویس بودند و در فضای حاشیه بزرگراه نشسته بودند. رئیس پلیس تهران همچنین گفته در تستی که از راننده و سرنشینان این خودرو گرفته شد، مشخص شد که "سه نفر از آن ها مشروبات الکلی مصرف کرده بودند".

۲۰۰ دلار ارز به زائران حج تمتع تعلق می‌گیرد

نامه تعدادی از نمایندگان مجلس به قوه قضاییه و ابراز نگرانی در مورد احتمال فرار مدیران دو تابعیتی

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران در نامه ای به رئیس قوه قضاییه نگرانی خود را از احتمال فرار مدیران دو تابعیتی ابراز کردند. در این نامه با اشاره به شرایط اقتصادی فعلی کشورگفته شده که بنا به اظهار "کارشناسان، صاحبنظران و خبرنگاران اقتصادی و شواهد و قرائن متقن، مهم ترین دلیل آن سوء مدیریت در نظام اقتصادی کشور است که از نتایج قطعی آن مدیریت ناصواب، تضییع حقوق و اتلاف سرمایه های ملی و خصوصی مردم است."

این نمایندگان در بخشی دیگر از نامه خود به رئیس قوه قضاییه گفته اند: "از آن جا که بعضی از مسئولین این حوزه دارای تابعیت کشورهای دیگر یا خانواده های آن ها در کشورهای خارجی سکونت دارند، ضروری بنظر می رسد که قوه قضاییه به منظور جلوگیری از تکرار تجارب تلخ گذشته و امکان پاسخگویی این نوع مدیران و همچنین پیشگیری از جرائم احتمالی به استناد اصل ۱۵۶ قانون اساسی تدابیر و اقدامات لازم مبنی بر امکان دسترسی به این نوع مدیران و حفظ اسناد و مدارک مربوط صورت پذیرد."

مدیران دو تابعیتی
tasnim

تحقیق درباره سوء رفتار جنسی مدیرعامل شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس آمریکا

شبکه تلویزیونی سی بی اس آمریکا گفته است که درباره ادعاهای مطرح شده در مورد سوء رفتار جنسی لزلی مونوز، رئیس و مدیرعامل این شبکه تحقیق می کند.

شش زن به مجله نیویورکر گفته اند که در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی مورد آزار جنسی آقای مونوز قرار گرفته اند. این افراد همچنین مدعی شده اند که آینده کاریشان به دلیل رد کردن خواسته های آقای مونوزخدشه دار شده است.

آقای مونوز این اتهامات را رد کرده، اما در عین حال از این که رفتارش باعث شده که تعدادی از زنان احساس ناراحتی کنند، عذرخواهی کرده است.

لزلی مونوز
AFP
لزلی مونوز

ماه گرفتگی طولانی قرن در تخت جمشید

عمران خان مذاکره برای تشکیل دولت ائتلافی در پاکستان را آغاز کرد

عمران خان، رهبر حزب تحریک انصاف پس از پیروزی در انتخابات عمومی در پاکستان، مذاکره برای تشکیل دولت ائتلاف در این کشور را آغاز کرده است. هر چند نتیجه نهایی انتخابات رسما اعلام نشده، اما حزب او تاکنون بیشترین کرسی ها را در مجلس کسب کرده است. شماری از احزاب سیاسی در پاکستان گفته اند که نتایج انتخابات پارلمانی را نمی پذیرند.

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.