Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. گزارش‌ها حاکی از سومین روز اعتراض‌ها در اصفهان، شیراز و مشهد است
  2. آمریکا از احتمال مانور گسترده نظامی ایران در خلیج فارس خبر داد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

رکورد گرمای اروپا در روزهای آینده شکسته می‌شود

قرار است ظرف روزهای آتی رکورد گرم ترین روزی که تاکنون در کشورهای اروپایی به ثبت رسیده در اسپانیا و پرتغال شکسته شود.

رکورد فعلی ۴۸ درجه سانتی گراد است که در آتن در ژوئیه سال ۱۹۷۷ به ثبت رسیده است.

پیش بینی شده که دمای هوا در اسپانیا و پرتغال به دلیلی موجی از هوای گرم آفریقا که به سمت این کشورها در حرکت است، افزایش یابد.

اداره هواشناسی اسپانیا تا یکشنبه نسبت به افزایش دمای هوا هشدار داده است.

بخاطر گرمای شدید هوا در بخش های زیادی از جنوب پرتغال و استادن باداخس اسپانیا هشدار قرمز صادر شده که به معنای خیلی خطرناک به همراه خطر جانی است.

گرمای شدید هوا
EPA

شرکت اپل یک تریلیون دلاری شد

ارزش سهام شرکت اپل در بازار از مرز یک تریلیون دلار گذشت. این اولین باری است که مجموع ارزش سهام یک شرکت به چنین سطحی می‌رسد.

از سال ۱۹۸۰ که سهام شرکت اپل در بازار بورس عرضه شد، بهای هر سهم آن ۵۰ هزار درصد بالا رفته است.

بیشتر بخوانید

اپل
AFP

ضبط 'قطعات مشکوک' در فرودگاه لندن به مقصد ایران

بنا بر گزارش روزنامه 'ایوینینگ استاندارد' لندن، ماموران مرزباتی بریتانیا محموله‌ای مشکوک را در فرودگاه هیترو لندن ضبط کرده‌اند که گفته شده شامل اجزایی قابل استفاده در کلاهک موشکی به مقصد ایران بوده است.

بنا بر این گزارش در جریان بازرسی محموله‌ها، دست‌کم دو عدد واشر صنعتی -که احتمالا برای مهر و موم کردن موشک‌ها استفاده می‌شود- کشف شده است. نخست گمان می‌رفت که این قطعات برای استفاده در صنایع پتروشیمی ایران است اما با سوء ظن ماموران مرزبانی به احتمال استفاده این قطعات در صنایع موشکی ایران، محموله در فرودگاه ضبط شده است.

مونیکا رنچ، معاون اداره مرزبانی بریتانیا، در گفت‌وگو با روزنامه ایوینیگ استاندارد گفت که دستور توقیف این محموله با توجه به قانون "منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای" صادر شده است.

ضبط محموله مشکوک به حمل قطعات موشک به ایران
Getty Images
ضبط محموله مشکوک به حمل قطعات موشک به ایران

اسرائیل 'چند عضو داعش' را در بلندی‌های جولان کشت

اسرائیل از کشتن هفت مظنون به عضویت در گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) خبر داده است. به گفته اسرائیل این افراد از مرز اسرائیل در بلندی های جولان عبور کرده بودند.

ارتش اسرائیل گفته که حملات هوایی را در نزدیکی یک خط آتش بس میان این کشور و سوریه انجام داده است.

اسرائیل به ندرت به نظامیان در این منطقه که اخیرا نیروهای دولت سوریه از پیکارجویان داعش پس گرفته‌اند، حمله می‌کند.

بخش‌های وسیعی از بلندی‌های جولان از سال 1967 در اشغال اسرائیل است.

بلندی های جولان
Reuters

داعش مسئولیت حمله روز سه شنبه در جلال آباد افغانستان را بر عهده گرفت

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مدعی شده که حمله دو روز پیش به یک ساختمان دولتی در شهر جلال‌آباد افغانستان کار این گروه بوده است. داعش از طریق حساب کاربری خود در شبکه تلگرام مسئولیت حمله یاد شده را بر عهده گرفته است. در حمله روز سه شنبه که اداره امور مهاجران را هدف قرار داد دست‌کم پانزده نفر جان باختند و پانزده دیگر هم زخم برداشتند.

جلال آباد
بی‌بی‌سی
ولایت ننگرهار در شرق افغانستان که جلال آباد مرکز آن است، محل عمده فعالیت‌های داعش محسوب شده

ظریف: برنامه‌ای برای دیدار با پومپئو ندارم

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران می‌گوید هیچ برنامه‌ای برای دیدار با مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در حاشیه نشست اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) ندارد و قرار نیست دیداری انجام شود.

آقای ظریف درباره سابقه دیدارهای مقامات دو کشور گفت: "دیدار با آمریکا کم نداشتیم ، شاید دو سال بیشترین دیدار را با آمریکایی‌ها داشتیم، اما دولت کنونی نشان داده که به تعهدات خود پایبند نیست و دیدار برای دیدار معنا ندارد و آمریکایی‌ها باید نشان دهند که دیدارها به توافقی منجر می‌شود که این توافق‌ها رعایت می‌شود."

پیشتر وزارت خارجه آمریکا هم احتمال دیدار دو وزیر در جاسیه نشست اتحادیه جنوب شرق آسیا را رد کرده بود.

ظریف
REUTERS

گزارشی از سومین روز ناآرامی‌ها در شهرهای ایران

بانک مرکزی ایران: فهرست کامل دریافت‌کنندگان ارز رسمی به وزارت اقتصاد ارسال شد

بانک مرکزی ایران می‌گوید در نامه‌ای به وزارت امور اقتصادی و دارایی، "فهرست کامل" شرکت‌ها و افراد دریافت‌کننده ارز به نرخ رسمی را اعلام کرده است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی این کار بنا بر دستور رئیس جمهور انجام شده و "صبح دیروز عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در نامه‌ای به مسعود کرباسیان، وزیر اموراقتصادی و دارایی فهرست کامل واردکنندگانی که از ۲۲ فروردین تا کنون ارز به نرخ رسمی دریافت کرده‌اند را برای بهره برداری و اقدام لازم از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران" اعلام کرده است.

بانک مرکزی در اطلاعیه امروز خود گفته است که پیش از این "بنا به درخواست دستگاه‌های ذیربط در دو مرحله فهرست دریافت‌کنندگان ارز به نرخ رسمی را منتشر کرده است". انتشار فهرست‌های قبلی با انتقاد از کامل نبودن آنها روبرو شد.

اعتصاب غذای دو پناهجوی افغان در بریتانیا

دو پناهجوی افغان که درخواست پناهندگی‌شان رد شده، در بیرون دفتر محلی وزارت کشور بریتانیا در شهر گلاسگو اعتصاب غذا کرده‌اند. میرویس احمدزی و رحمان شاه گفته‌اند پس از رد درخواست پناهندگی، بی‌سرپناه شده‌اند.

پناهجویان معترض خواهان بازبینی پرونده‌شان از سوی وزارت کشور بریتانیا هستند. یک سخنگوی وزارت کشور به بی‌بی‌سی گفت: "در طول مدتی که پرونده پناهندگی را بررسی می‌کنند، برای پناهجویان محل رایگان جهت اقامت داده می‌شود و برای تامین دیگر هزینه‌های زندگی پول نقد هم به آنها پرداخته می‌شود." به گفته این سخنگو " اگر دادگاه تصمیم بگیرد که یک فرد حق ماندن در بریتانیا را ندارد، او باید این کشور را ترک کند."

خشکسالی بی‌سابقه در استرالیا

بخش هایی از شرق استرالیا به دلیل کاهش بارندگی درزمستان دچار بدترین خشکسالی شده که این مسئله به شدت بر مزارع این کشور تاثیر داشته است. گفته شده نظیر این خشکسالی را تاکنون کسی به یاد نداشته است.

در حدود 98 درصد از نیوساوت ویلز و دو سوم استان کوئینزلند دچار خشکسالی شده است. در نتیجه این خشکسالی کشاورزان مجبور شده اند تا برای دام‌ها علوفه بخرند که این باعث افزایش قابل توجه هزینه‌ها شده است.

بخش‌هایی از استرالیا شاهد دومین تابستان گرم و کل کشور شاهد گرم ترین هوا در ماه ژوئیه از سال 2002 بودند.

استرالیا
Reuters
استرالیا
Reuters
استرالیا
Reuters

تغییر نظر کلیسای کاتولیک درباره اعدام

کلیسای کاتولیک اعلام کرده که قوانینش درباره مجازات اعدام را تغییر داده است. این کلیسا معتقد است نباید در هیچ شرایطی از حکم اعدام استفاده شود. واتیکان، اعدام را "حمله به شخصیت افراد" می‌داند و در تلاش است تا مجازات اعدام را در سراسر جهان لغو کند.

پیش‌تر، کلیسا در موارد خاص و بحرانی، مجازات اعدام را قابل قبول می‌دانست. به گفته واتیکان به منظور بازتاب مخالفت پاپ فرانسیس با مجازات اعدام، ، برخی آموزه‌های دینی هم به روزرسانی شده است.

پیش‌تر، کلیسا در موارد خاص و بحرانی، مجازات اعدام را قابل قبول می‌دانست.
Getty Images
پیش‌تر، کلیسا در موارد خاص و بحرانی، مجازات اعدام را قابل قبول می‌دانست.

اعتراض‌ها در شیراز؛ 'لباس‌شخصی‌ها بیشتر درگیر می‌شوند'

مخاطبی که در جریان اعتراض‌ها در شیراز به میان نیروهای امنیتی رفته می‌گوید نیروی انتظامی کمتر با مردم کار دارند و بسیجی‌ها و نیروهای لباس شخصی هستند که با مردم درگیر می‌شوند.

اعتراض‌ها برای سومین روز متوالی در بعضی نقاط ایران از جمله شیراز، مشهد و اصفهان ادامه داشته است.

View more on instagram

برج ایفل تعطیل ماند

برج ایفل در پاریس برای دومین روز متوالی به دلیل اعتصاب کارکنان بر سر استفاده از آسانسور برج تعطیل شد. آنها می‌گویند تصمیم تازه که اولویت استفاده از آسانسور را به کسانی می‌هد که از پیش بلیط خود را رزرو کرده‌اند، باعث شده که بقیه بازدیدکنندگان بیش از سه ساعت در صف بمانند. برج ایفل حدود ۳۰۰ کارمند دارد و سالانه پذیرای حدود شش میلیون بازدیدکننده است.

ایفل
Reuters

توییت معاون رئیس جمهور ایران در امور زنان درباره اعتراض‌های اخیر

پلیس فتا: در پرونده خودروهای وارداتی سایت وزارت صنعت هک نشده بود

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کمال هادیانفر، رئیس پلیس فضای مجازی (فتا) ادعای هک شدن سایت وزارت صعنت در پرونده ورادات خودر را رد کرده و گفته است: "بررسی‌های فنی ما در بخش سایبری نشان داد به هیچ وجه هیچ هک در این ماجرا اتفاق نیفتاده است." به گفته رئیس پلیس فتا این موضوع به سازمان بازرسی و مراجع قضایی اعلام شده است.

پیش ازاین وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران هم 'هک شدن'سایت ثبت سفارش این وزارت‌خانه برای واردات خودرو را تکذیب کرده بود.

اواخر خردادماه ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل ایران گفته بود که سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت هک شده و به همنی دلیل حدود ۵ هزار خودرو مدل بالا و گران قیمت وارد ایران شده است.

خبرگزاری دولتی ایران از درگیری در تجمع شیراز خبر داد

کاهش شدید ارزش پول ترکیه در پی تحریم‌های آمریکا

پس از تحریم دو وزیر ترکیه توسط دولت آمریکا، ارزش لیر ترکیه به شدت سقوط کرد.

به دنبال بازداشت اندرو برونسان، کشیش آمریکایی در ترکیه، دونالد ترامپ دو وزیر دولت رجب طیب اردوغان را به دلیل نقششان در بازداست این کشیش آمریکایی تحریم کرد.

ترکیه این کشیش را به حمایت از تروریسم متهم کرده است.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه می‌گوید "تحریم‌های آمریکا بدون پاسخ نخواهند ماند"

اندرو برونسان، کشیش آمریکایی از ماه گذشته، به دلیل بیماری در حصر خانگیست
Gett
اندرو برونسان، کشیش آمریکایی از ماه گذشته، به دلیل بیماری در حصر خانگیست

ایران سفیر تاجیکستان را احضار کرد

ایران سفیر تاجیکستان را احضار کرده تا "به رفتار مقام های آن کشور درحادثه ترور دوچرخه سواران خارجی در تاجیکستان" اعتراض کند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه دلیل این اعتراض را "وارد آوردن اتهام های کذب و بی اساس به ایران" اعلام کرد.

پیشتر وزارت کشور تاجیکستان اعلام کرده بود که رهبر مهاجمان به گردشگران خارجی در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی در ایران (در قم و مازندران) آموزش نظامی و ایدئولوژیک دیده و در آنجا به حزب ممنوعه نهضت اسلامی پیوسته است.

شلیک گاز اشک‌آور در اعتراضات اصفهان

گزارش‌ها از اصفهان نشان می‌دهد که معترضان برای سومین روز متوالی در خیابان شاپور جدید تجمع کرده‌اند. نیروهای امنیتی به معترضان گاز اشک‌‌آور شلیک کرده اند و تصاویر نشان می‌دهد که این ‌تجمع به خشونت کشیده شد..

View more on instagram

جعبه سیاه هواپیمای مسافربری مکزیکی پیدا شد

نیروهای امدادی مکزیک موفق شدند جعبه سیاه هواپیمای مسافربری این کشور را که روز سه‌شنبه در ایالت دورانگو سقوط کرده بود، پیدا کنند. هنوز دلیل اصلی سقوط پرواز شماره "ای ام ۲۴۳۱" مشخص نیست. تمام ۱۰۳ سرنشین این پرواز نجات یافته‌اند اما حال دو نفر از آنها وخیم اعلام شده است.

انتظار وابستگان مسافران پرواز در مقابل بیمارستان
EPA
انتظار وابستگان مسافران پرواز در مقابل بیمارستان

واکنش ظریف به تحریم آمریکا علیه دو وزیر دولت ترکیه

در پی اعمال تحریم آمریکا علیه دو وزیر دادگستری و کشور ترکیه، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توییتر خود نوشته است:

تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه دو وزیر ترکیه -از یک کشور متحد - نه تنها نشان‌‌دهنده سیاست فشار و اخاذی دولت آمریکا به جای سیاستمداری است، بلکه نشان می‌دهد که اعتیاد آنها به تحریم حد و مرزی نمی‌شناسد.

View more on twitter

سومین روز اعتراض‌‌ها در اصفهان، شیراز و مشهد

گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از ادامه اعتراض‌ها به حکومت ایران در شهرهای مختلف است. تصاویری از اصفهان منتشر شده که نشان می‌هد برای سومین روز متوالی در منطقه شاپور جدید اعتراض‌ها اداممه داشته و به درگیری و خشونت کشیده شده است. در شیراز هم عکس‌ها و ویدیوهایی از اعتراض و شعار علیه حکومت ایران در شبکه‌ها و پیام‌رسان‌های اجتماعی هم‌رسان می‌شود.

از مشهد هم گزارش شده اعتراض‌هایی که از صبح آغاز شده با دخالت نیروهای امنیتی روبرو شده است. بعضی کاربران از شلیک تیر هوایی و بازداشت تعدادی از معترضان خبر داده‌اند، هر چند که این گزارش‌ها تایید نشده است. به دلیل محدودیت شدید در خبررسانی مربوط به اعتراض‌ها در ایران، بعضی گزارش‌ها به صورت مستقل قابل تایید نیست.

View more on instagram

انتقاد تند یک مرجع تقلید از دولت و قوه قضاییه ایران

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعه در قم در بیانیه‌ای با اشاره به وضعیت اقتصادی ایران از دولت و قوه قضاییه به تندی انتقاد کرده است.

او تیم اقتصادی دولت را ضعیف خوانده و نوشته است : "چه اصراری دارند که مشکلات به دست آن‌ها حل شود؟ چرا این تیم ضعیف را عوض نمی‌کنند؟ چرا صاحب‌نظران باتجربه اقتصادی را فرا نمی‌خوانند؟"

آقای مکارم شیرازی همچنین با انتقاد از قوه قضاییه گفته است: "مردم از دستگاه قضایی نیز به شدت شکایت دارند. می‌گویند اگر آن‌ها با قاطعیت، شجاعت و سرعت با مفسدان اقتصادی برخورد کنند این جرثومه‌های فساد به سرعت برچیده می‌شوند. اگر ده، بیست نفر از آن‌ها با محاکمه سریع، یعنی حداکثر در یکی دو ماه، نه چند سال، محاکمه کنند و اموالشان مصادره و به اشد مجازات، مجازات شوند، اوضاع عوض می‌شود."