Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

روحانی به مردم وعده داد مشکلات حل خواهند شد

مردم باید بدانند که دولت سعی زیادی کرده برای حل مشکلات، مثلا بهره وری آب سی درصد بهتر شده، قدمهای خوبی در زمینه محیط زیست برداشته شده است. من به مردم وعده می دهم که مسائل حل خواهند شد و از مردم تشکر می کنم.

روابط دولت با مجلس بسیار خوب و نزدیک است. مجلس می خواهد طبق قانون عمل کند ما هم می خواهیم طبق قانون عمل کنیم. مجلس سوال می کند و من هم اخطار قانون اساسی می دهم. اما ما با مجلس مشکلی نداریم و با تعامل بهتر می شود مسائل را حل کرد و استفاده از حق قانونی باید به حداقل برسد. من به مجلس خواهم رفت و به ان پاسخ خواهم داد و حتی شاید بهتر باشد چون من هم می توانم راحت تر برخی مسائل را مطرح کنم.

هر جا کالای یارانه ای هست فساد به وجود می آید و کالای ارزان از کشور به بیرون قاچاق می شود مثل بنزین و دارو. وقتی کالایی در ایران با کشورهای دیگر اختلاف قیمت داشته باشد ایجاد فساد می کند. حتما فساد و تخلف و رانت وجود داشته و در ماههای گذشته دغذغه ام مبارزه با فساد بوده است. اما باید یارانه ها را بدهیم و از مرزهایمان بهتر مراقبت کنیم و هر که تخلف کرده باید با او برخورد شود. مدیریت هم باید طوری باشد که فساد و رانت به حداقل برسد.

محبوبیت من مهم نیست و باید به مردم خدمت کنیم. اگر به مردم خدمت کنیم مردم هم قدردانی می کنند. اینکه من با سال گذشته فرق کرده ام در سیاست خارجی که این طور نبوده و من هنوز معتقد به تعادل سازنده هستم. اما ما در باره کسی که میز مذاکره را ترک کرده و تعهد خود را زیر پا گذاشته و یاوه گویی می کند نمی شود در مقابل او نایستاد. لحن امروز ما در قبال آمریکا نمی تواند مثل پارسال یا دو سال پیش باشد. لحن ما هم در مقابل رژیم آمریکا تغییر کرده است. در سیاست داخلی هم تغییر نکرده و رای و نظر مردم مهمترین چیز است. به فضای مجازی اهمیت داده ام و در منطقه از این نظر اول هستم. با دولت الکترونیک با فساد می شود مقابله کرد و دولت الکترونیک رو به پیشرفت است. اشتغال مردم، اشتغال مردم در فضای مجازی، حتی اعتراض مردم و تظاهرات مردم هیچ کدام مسئله ای نیست. ما باید به این اعتراض ها باید رسیدگی کنیم. سیاست ما تغییری نکرده و من هم هیچ چرخشی نکرده ام نه به چپ نه به راست و بر سر قولهای خودم ایستاده ام.

شرایط صادرات کالا و خدمات ما ار همیشه بهتر است. بورس رونق دارد یعنی نقدینگی درست هدایت می شود. وقتی تولید افزایش پیدا می کند یعنی نقدینگی درست هدایت شده است. تمام متقاضیان کار جذب شده اند و حتی متقاضیان قبلی هم جذب بازار کار شده اند. نه اینکه سه میلیون بیکار صاحب کار شده اند اما در جهت درست حرکت می کنیم. ما به دنبال بسته ای برای طبقات کم درآمد هستیم و باید به آنها کمک کنیم که دولت همین کار را خواهد کرد. بازرا ارز هم باید متعادل شود که در هفته های آینده چنین خواهد شد.این مهم است که درست روزی که دونالد ترامپ می گوید آمریکا را تحریم می کنم اتحادیه اروپا می گوید اگر کسی ایران را تحریم کند اتحادیه اروپا هم او را تحریم خواهد کرد و این خود یک پیروزی است.

ما هیچ دغدغه ای در باره آینده نظام و ایران نداریم.

چرا از اصل ٥٩ قانون استفاده نکنیم. اگر مسئله ای وجود دارد، سیاسی، اقتصادی یا فرهنگی آن را به رای مردم بگذاریم. اصل ٥٩ برای تثبیت نظام است.

نظامی که بر مبنای انتخابات و آرای مردم باشد همیشه ثایت خواهند ماند. ما جمهوریت و اصول اعتقادات دینی را حفظ کرده ایم و اعتقادات مردم به دین و خدا و اسلامیت بسیار محکم است. هر چه به دموکراسی و جمهوریت عمق بدهیم این نظام ثابت خواهد بود. ما همه چیز را با شفافیت در اختیار مردم خواهیم گذاشت. شفافیت اساس مبارزه با فساد است. اجرای دقیق همه اصول قانون اساسی مترقی ما و رای دادن مردم سبب می شود که نظام هیچ آسیبی نخورد.

من از امنیت ملی احساس خطر نمی کنم و روابط بین المللی ما رو به بهبود است بنایراین من آینده منطقه را امن تر و باثبات تر می بینم. بزودی هیاتهایی را به کشورهای منطقه اعزام می کنم تا با تحریمهای نفتی مقابله کنیم. مردم نباید نگران باشند که ایران برنامه ای برای حمله یا جنگ دارد اما در مقابل حرف زور می ایستیم و اجازه نمی دهیم حقمان پایمال شود.

ما از وضع مردم مطلع هستیم. مردم امسال با فشار زیادی روبرو بودند، مشکل آب، مشکل برق، مشکل محیط زیست و همین مشکل ارز.

خطر جنگ یا حمله به ایران وجود ندارد.

روند در منطقه خاورمیانه به سمت امن تر شدن می رود. در ماهای آینده سوریه امن تر خواهد شد. عراق هم امن تر از قبل است و در یمن هم عربستان و امارات به این نتیجه خواهند رسید که باید از ایجاد ناامنی پرهیز کنند. ایران در دویست سال گذشته آغاز کننده هیچ جنگی نبوده و همیشه حافظ صلح بوده است.

اراده ایران بر دوستی است. ایران دارای روابط خوبی هستیم با همسایگان و اگر با برخی از همسایگان مشکلی وجود دارد ایان آمادگی دارد تا این شکلات را حل کند.

در گذشته ارز آزاد در بازار وجود داشت و قیمت ارز هم برای کالاهای اساسی کنترل می شد بنابراین ما تجربه این کار را داریم. به غیر کالاهای اساسی مردم تا فروردین سال آینده باید قیمت آب و برق و حمل و نقلشان هم ثابت بماند.

دونالد ترامپ هر چند که یک قدم به عقب برگشته اما باید چند قدم به عقب برگردد. هر چه ما متحدتر باشیم آمریکا را پشیمان خواهیم کرد. مدت تحریم زمانش دست ما است و اگر دست به دست هم بدهیم این زمان کوتاه خواهد بود.

دولت و قوای دیگر با همه توان خود برای حل مسئله ارز فعالیت می کنند. اگر دولت و مردم با هم باشند تحریم بی اثر خواهد شد هر چند که تحریم فوایدی هم دارد. ما به سلامت از تحریم عبور می کنیم و این تحریم شکسته خواهد شد اگر همه با هم متحد باشیم.

ارز آبروی ملی ما هم هست و همه باید از آن محافظت کنند. دولت و مردم باید در کنار هم باشند و مردم به دولت اعتماد کنند و بدانند که تمام اعضای دولت با تمام وجود برای مردم فعالیت می کنند.

سپردن ارز به بانک از فردا آزاد خواهد بود. در بسته جدید هر کس ارز خود را بانک مرکزی بگذارد به او همان ارز به همراه سود تعلق خواهد گرفت در حالی که قبلا معادل ریالی آن پرداخت می شد.

اجرای بسته جدید از فردا شروع می شود از هفته آینده کاملا اجرا می می شود و بازار خود را پیدا خواهد کرد. دولت در تعیین قیمت بازار دوم دخالت نخواهد کرد. فعالیت صرافی ها و واردات اسکناس و طلا هم آزاد می شود و شرایط بازار تسهیل می شود.

صرافیها در چارچوب بانک مرکزی می توانند ارز را در اختیار متقاضیان بگذارد. این ارز اسکانسش در صرافیها خواهد بود.

الان برنامه ریزی ما این است که ارز تمام صادرات غیر نفتی ایران وارد بازار دوم ارز می شود و دیشب تصمیم گرفتیم ارز صادرات فراورده های نفتی هم وارد بازار دوم شود. ممنوعیت اقلام ممنوعه هم به قوت خود باقی می ماند.

اگر اقلام اساسی زندگی مردم دچار نوسانات ارزی شود در مردم ایجاد ناامنی می کند و به طبقات کم درامد فشار خواهد آمد.

قبلا چند هزار قلم در فهرست کالاهای اساسی بود و کنترل آن سخت اما الان اقلام محدود است.

دسترسی به ارز یعنی روابط بانکی با دنیا و مسئله ورود اسکناس به ایران و انتظارات تورمی شرایط جدید را ایجاد می‌کند.

فهرست کالاهای اساسی کم گسترده تر از قبل شده و تخصیص ارز هم باید شفافتر از قبل شود. این ارز ٤٢٠٠ تومانی که در واقع ارز یارانه ای است باید تا رسیدن به دست مردم محافظت شود.

مردم باید مطمئن شوند که نوسانات ارز در تامین کالاهای اساسی وجود نخواهد داشت و مردم باید بدانند تا فروردین ماه آینده نرخ ارز برای این کالاها تغییر نخواهد کرد.

بسته ارزی جدید تفاوت دارد با سیاستهای ارزی قبلی. در شرایط جدید بانگ مرگزی تعهد کمتری دارد. امروز بانک مرکزی ایرن برای کالای ضروری متعهد است با یک قیمت متعدل یا حتی ثابت این کالاهای اساسی را حفظ کند.

در اردیبهشت اعلام آمریکا برای خروج برجام همزمان شده بود با سو استفاده و رانت برخی افراد و ما در خرداد به این نتیجه رسیدیم که باید بسته ارزی را تغییر دهیم.

مشکل ارزی به دو دلیل ایجاد شد از دی ماه سال گذشته که اعتراضاتی از یک شهر آغاز شد و به شهرهای دیگر گسترش یافت. هر چه بود این اغتشاشات مهار شد و مردم هم متوجه شدند اگر چه بعضی انتقادها به حق است اما بعضی سو استفاده می کنند. آمریکایی ها تصور کردند که با فشارهای بیشتر می توانند شرایط را تغییر دهند و بعد از آن بود که دونالد ترامپ اعلام کرد از برجام خارج می شود. در نتیحه دو عامل خارجی و داخلی در فروردین ماه التهابی ایحاد شد. اگر همه با هم همکاری می کردند این التهاب قابل کنترل بود.

آقای روحانی در مورد سیاستهای ارزی دولت گفت ایران دارای مشکلاتی است که طولانی مدت است مانند مشکلات در بانکها و موسسات اعتباری که در شرایطی بروز وظهور پیدا می کند.

وی گفت که در ابتدای شروع دولتش مردم به آینده امیدوار بودند و در مذاکرات البته برخی از منابع ارزی ایران نیز آزاد شده بود که همه به ثبات ترخ ارز کمک کرد.

اساس تحریمها سه ماه آینده است که درخصوص مبادلات بانک و نفت است.

قول اروپا، روسیه و چین این است که در این رابطه اقدام عملی کنند.

ایران در این وضعیت تنها نیست و کشورهای اروپایی دستکم از نظر سیاسی "سنگ تمام" گذاشتند اما در عمل باید برنامه ریزی کنند که چه گونه می خواهند اقدام عملی کنند

اروپا در مقابل آمریکا ایستاده است

آمریکا دنبال این بود که بقیه کشورهای 5+ 1 را با خود همراه کند که از برجام خاج شوند که موفقیت آمیز نبود. هدف آمریکا این بود تا با خروج آمریکا از برجام ایران هم خارج شود. که این نکته هم رخ نداد. اروپا اکنون درمقابل آمریکا ایستاده است.

کسی که از مذاکره خارج شده و پشت کرده است به مذاکره دولت آمریکاست.

روحانی مذاکره صداقت می خواهد

آقای روحانی در آغاز سخنانش درباره اظهارات آقای ترامپ برای مذاکره با ایران گفت که مذاکره مبانی دارد.

او گفت که اولین مبنای آن صداقت در دو طرف است و افزود که کسی که ادعای مذاکره می کند کسی است که از تمام تعهدات بین المللی خارج شده است.

خبر فوریگفتگوی تلویزیونی حسن روحانی شروع شد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، سخنان تلویزیونی خود را شروع کرده است.

انتظار می رود آقای روحانی درباره شرایط کشورش در آستانه بازگشت تحریم های آمریکا اظهار نظر کند.

وزیر ورزش ایران: پرچمدار بازی‌های آسیایی یک زن است

وزیر ورزش ایران در واکنش به مصدومیت کیمیا علیزاده گفت هنوز درباره جانشین او به عنوان پرچمدار ایران در بازی‌های آسیایی تصمیم نگرفته‌ایم، اما با اطمینان می‌گویم قطعا پرچمدار ایران در این بازی‌ها یک زن است.

View more on twitter

خوشنودی نخست‌وزیر اسرائیل از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران

زهرا رهنورد: درهای زندان‌ها را باز کنید

زهرا رهنورد در واکنش به درگذشت هما سلطانی، دختر عبدالفتاح سلطانی در پیامی آورده است: "درهای زندانها را باز کنید"

View more on twitter

ترامپ فرمان دور اول تحریم علیه ایران را امضا کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دقایقی پیش فرمان بازگرداندن دور اول تحریم‌ها علیه ایران را امضا کرد.

View more on twitter