Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. ایران موضعگیری سازمان همکاری اسلامی علیه جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرد
  2. طالبان شهر غزنی را هدف حمله گسترده قرار داده‌اند
  3. احمدی‌نژاد: ملت دولت و قوای دیگر را قبول ندارد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

پخش 'بدون صدا' بازی استقلال و تراکتورسازی از تلویزیون ایران

سایت ورزش سه، در گزارشی درباره ناآرامی‌ها در ورزشگاه آزادی هنگام مسابقه استقلال و تراکتورسازی تبریز نوشت: "در وضعیتی که جو سکوها بسیار ملتهب و صدای شیپورها و شعارها بسیار بلند هستند، بینندگان تلویزیونی در شرایط بیصدا بازی را دنبال می‌کنند و به نوعی نمی‌توانند به طور دقیق از جو ورزشگاه اطلاع داشته باشند. این اتفاق از زمانی رخ داد که شعارها از هر دو سو تندتر شد و دیگر قابل پخش نبود."

این در حالی است که براساس ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، تعدادی از حاضران در ورزشگاه شعارهایی علیه حکومت ایران سر داده‌اند.

کشف حجاب یک بازیگر سرشناس مصری و بازگشت به کار بازیگری

یک بازیگر مصری که به دلایل مذهبی کارش را کنار گذاشته و با حجاب شده بود، به تازگی بازگشت خود به عرصه بازیگری را در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد.

حلا شیحا، بازیگر مصری در سن ۲۶ سالگی و در سال ۲۰۰۵ اعلام بازنشستگی کرده بود.

او روز پنجشنبه با ایجاد یک حساب کاربری در توییتر با انتشار تصاویر بی حجاب از خود، نوشت که "او از ابتدا یک زن مستقل قدرتمند بوده است" و به هزاران فالوور اعلام کرد که می‌خواهد به دنیای بازیگری بازگردد.

strong independent woman from the from the beginning
💪💪💪
#حلا_شيحة #حلا_شيحا
strong independent woman from the from the beginning
💪💪💪
#حلا_شيحة #حلا_شيحا
strong independent woman from the from the beginning
💪💪💪
#حلا_شيحة #حلا_شيحا

strong independent woman from the from the beginning 💪💪💪 #حلا_شيحة #حلا_شيحا

لیگ برتر فوتبال ایران؛ چرا خشونت به ورزشگاه‌ها کشیده شده؟

از ساعاتی پیش از بازی دو تیم تراکتور سازی تبریز و استقلال در ورزشگاه آزادی تهران تنش و درگیری اتفاق افتاده است. شب قبل از آن هم در بازی میان پرسپولیس و استقلال خوزستان در ورزشگاه اهواز درگیری شده بود.

مهدی رستم‌پور، روزنامه نگار ورزشی در بخش خبری بی‌بی‌سی فارسی به تحلیل مساله خشونت‌های حاشیه لیگ برتر فوتبال ایران پرداخته است.

View more on twitter

مرگ دست کم ۲۳ نفر در باران‌های موسمی هند

باران‌های موسمی شدید در ایالت کرالا هند تا کنون باعث مرگ دست کم ۲۳ نفر شده است و سیلاب های شدید، رانش زمین و افزایش خطرناک سطح رودخانه ها را به دنبال داشته است.

مقامات می گویند حدود ۲۰ هزار نفر خانه های خود را تخلیه کرده و برای کمک به سیل زدگان دویست اردوگاه تشکیل شده است.

پینارایی ویجایان، وزیر اعظم ایالات کرالا گفته که دریچه های ۲۴ سد، از جمله سد منطقه ایدوکی، که یکی از بزرگترین سدهای آسیا محسوب می شود باز شده است تا سطح آب پشت آن بیش از اندازه بالا نرود.

به گفته او شرایط منطقه بسیار دشوار است و ایالات متحده آمریکا به شهروندان خود هشدار داده از سفر به این منطقه خودداری کنند.

تصاویری از تنش در ورزشگاه آزادی تهران ساعتی قبل از شروع بازی استقلال و تراکتورسازی تبریز

انفجار صوتی در سراوان 'نارنجک دست ساز' بوده است

احمد آذرکیش، فرمانده انتظامی سراوان در استان سیستان وبلوچستان گفت که انفجار صبح امروز در این شهر امنیتی نبوده بلکه پرتاب یک ترقه دست ساز از سوی قاچاقچیان مواد مخدر بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، او درباره جزئیات این حادثه گفت که بامداد امروز در پی درگیری شدید مأموران مبارزه با مواد مخدر شهرستان با قاچاقچیان مسلح مواد مخدر، ترقه ای دست ساز در خیابان روبروی کلانتری پرتاب و منفجر شد.

پیشتر درویش نارویی، فرماندار سراوان گفته بود: "انفجار این شی که صدای مهیبی به همراه داشت تلفات جانی نداشت اما شیشه‌های برخی منازل اطراف شکسته شد."

کیسی افلک پس از اتهام آزار جنسی برای 'رفتار غیرحرفه‌ای' عذرخواهی کرد

کیسی افلک برای "رفتار غیرحرفه‌ای" در جریان ساخت فیلم "هنوز اینجا هستم" عذرخواهی کرده است.

کیسی افلک گفته است: "من به ترتیبی رفتار کردم، و شرایطی ایجاد کردم که دیگران به ترتیبی رفتار کنند که بسیار غیرحرفه‌ای بود."

دو نفر از زنان دست اندرکار ساخت این فیلم از کیسی افلک برای آزار جنسی شکایت کردند، اما پرونده با سازش در خارج از دادگاه مختومه شد.

درگیری هواداران تراکتورسازی با مأموران انتظامی در ورزشگاه آزادی تهران

وبسایت رسمی برنامه ورزشی نود گزارش داد که هواداران تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز به دلیل کمبود گنجایش جایگاهشان برای بازی با استقلال با مأموران انتظامی درگیری فیزیکی پیدا کردند.

بر اساس این گزارش "هواداران تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز با شکستن داربست‌هایی که جایگاه آنها را نشان می‌داد، ظرفیت بیشتری از ورزشگاه را اِشغال کردند که این اقدام با واکنش سریع مأموران انتظامی روبرو و باعث درگیری فیزیکی بین هواداران تراکتور و مسئولان انتظامی شد."

سه ساعت مانده به شروع بازی امشب، گزارش شده که برخی هواداران اقدام به تخریب صندلی‌های طبقه اول و دوم کرده و آنها را به سمت یکدیگر پرتاب می‌کنند.

در ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی 'شعار مرگ بر دیکتاتور' هم شنیده می‌شود.

لیگ برتر فوتبال ایران: 'درگیری میان هوادارن استقلال و تراکتور' پیش از آغاز بازی

مهدی امیرپور، روزنامه نگار در ایران در توییتر خود نوشت: "لیگ برتر در فضای کاملا امنیتی، پس از درگیری خونین تماشاگران در بازی شب گذشته پرسپولیس در اهواز، حالا در استادیوم آزادی هم درگیری شدیدی بین هواداران استقلال و تراکتور آغاز شده. ماشین ضد شورش روی پیست تارتان استادیوم، اتفاقی که پیش از این ندیده بودیم!‍"

View more on twitter

امام جمعه اهواز از دولت و ملت عراق تشکر کرد

به گزارش ایسنا، محمدعلی موسوی جزایری، امام جمعه شهر اهواز در نماز جمعه این شهر از دولت، مردم و گروههای سیاسی کشور عراق به خاطر واکنش‌شان در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران "صمیمانه تشکر کرد."

این در حالی است که حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در واکنش به اقدام دولت ترامپ در بازگرداندن تحریم ها علیه ایران اعلام کرد که از تحریم‌ها حمایت نمی‌کند اما از آنها پیروی خواهد کرد.

خشونت در دیدار استقلال خوزستان و پرسپولیس؛ 'کمیته انضباطی تشکیل می‌شود'

اسماعیل حسن‌زاده رییس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران گفت: "پرونده دیدار استقلال خوزستان و پرسپولیس در اولویت فعالیت های کمیته انضباطی در روزهای آتی قرار خواهد داشت."

در جریان بازی پرسپولیس و استقلال خوزستان که با تساوی بدون گل پایان یافت، درگیری وسیع بر روی سکوها و در میان تماشاگران در جریان بود که حتی به داخل زمین هم کشیده شد.

گزارش شده که دقایق پایانی بازی درگیری به داخل زمین و میان بازیکنان هم کشیده شده است.

View more on twitter
ورزشگاه اهواز
TASNIM
ورزشگاه اهواز
TASNIM
ورزشگاه اهواز
TASNIM
ورزشگاه اهواز
TASNIM
ورزشگاه اهواز
TASNIM

حمله گسترده طالبان به شهر غزنی در افغانستان

دیشب طالبان به حمله گسترده‌ای علیه شهر غزنی در جنوب کابل دست زدند.

اسدالله جلال‌زی خبرنگار بی‌بی‌سی در غزنی می‌گوید نفرات طالبان شهر غزنی را از چهار جهت هدف حمله قرار دادند و هم اکنون درگیری شدید میان نیروهای امنیتی و جنگجویان طالبان در مناطق موی مبارک و خواجه حکیم شهر غزنی جریان دارد.

شاهدان عینی در غزنی می‌گویند، یک فروند هلیکوپتر ارتش در داخل شهر غزنی سقوط کرده است.

بیشتر بخوانید

عزنی
pazhwak
در جریان درگیری در غزنی شماری از ساختمان‌های اداره‌های حکومتی آتش گرفته است

کشته شدن ۱۰ نفر در حمله مسلحانه به یک بانک در نیجریه

یک باند مسلح حداقل ۱۰ نفر را در یک سرقت بانکی در جنوب نیجریه کشته است.

اعضای این باند ابتدا به یک پاسگاه پلیس در ایگارا واقع در ایالت ایدو حمله کردند و پس از به دست آوردن چندین قبضه سلاح، یک افسر پلیس و دو فرد دیگر را که تحت بازداشت پلیس بوده کشته و سپس یک خودروی پلیس را به آتش کشیدند.

آنها بعدا به قصد سرقت وارد ساختمان دو بانک شدند و چهار نفر از جمله مشتریان بانک را به ضرب گلوله کشتند.

سه نفر دیگر نیز در اثر اصابت گلوله کشته شدند. در ماه آوریل گذشته ۳۳ نفر از جمله شماری از افسران پلیس در حمله مشابه در ایالت کوارا کشته شدند.

خبر فوریحادثه تیراندازی در شرق کانادا: دستکم چهار نفر کشته شدند

گزارش‌های از وقوع تیراندازی در فردریکتون، مرکز ایالت نیوبرانزویک در شرق کانادا حاکی است.

پلیس محلی می‌‍گوید که دستکم چهار نفر در اثر تیراندازی در شرق کانادا کشته شدند.

این حادثه در خیابانی در حومه شهر اتفاق افتاده است و پلیس از ساکنان این منطقه خواسته در خانه های خود بمانند.

فستیوال بالن بریستول چهل ساله شد

فستیوال بالن
PA

ده‌ها هزار نفر چهلمین سال برگزاری فستیوال سالانه بالن را در بریستول بریتانیا جشن گرفتند.

این رویداد اولین بار سال ۱۹۷۹ میلادی بوسیله دون کامرون و دوستانش که کارخانه تولید بالن داشتند و پس از نوشیدن در یک میخانه به راه افتاد.

این فستیوال هر ساله در ماه اوت به مدت چهار روز برگزار می‌شود و حدود صد هزار نفر علاقمند را به این منطقه در جنوب غربی انگلستان می‌کشاند.

در اولین شب برنامه امسال که دیروز (پنجشنبه) بود، به علت وضعیت آب و هوا هیچ بالونی به هوا بلند نشد.

یک قاضی فدرال در آمریکا حکم داد که هواپیمای حامل دو پناهجو بازگردانده شود

یک قاضی فدرال در آمریکا دستور بازگشت مادر و دختری را به آمریکا داده است. گفته شده که این مادر و دختر پیش از رسیدگی به پرونده‌شان از آمریکا اخراج شده بودند.

اتحادیه آزادی‌های مدنی گفته که دولت آمریکا پذیرفته بود که تا قبل از امروز (جمعه ۱۰ اوت) افرادی را که مرتبط با این پرونده هستند از کشور اخراج نکند.

اما آن‌ها بعدا دریافتند که این مادر و دختر با پروازی در حال بازگرداندن به السالوادور هستند که به حکم قاضی به آمریکا بازگردانده شدند.

View more on twitter

وزیر ارتباطات درباره رفع فیلتر توییتر: هنوز باید منتظر برگزاری جلسه کمیته فیلترینگ باشیم

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره تلگرام و فیلتر شدن آن گفت: "دستگاه قضایی بنا بر شکایت وارد شده، حکمی را مبنی بر ممنوعیت دسترسی و فعالیت پیام‌رسان‌ تلگرام در ایران صادر کرد؛ هرچند شبهاتی درباره این موضوع وجود داشت اما این حکم قضایی عملی شد. اصلی حقوقی تاکید دارد که هیچ قاضی نمی تواند درباره همه شهروندان حکم کلی صادر کند؛ صدور حکم کلی و ایجاد محدودیت برای همه شهروندان از طریق قانون و مجلس می تواند انجام شود."

او همچنین درباره رفع فیلتر شبکه اجتماعی "توییتر" گفت: "باید منتظر برگزاری جلسه کمیته فیلترینگ باشیم."

View more on twitter

کشف ۱۲ هزار عقرب از خانه‌ای در مشهد

ابوالفضل شعبانی، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از کشف ۱۲ هزار عقرب از خانه‌ای در منطقه لادن مشهد خبر داد.

به گفته او "افرادی به‌طور مشکوک اقدام به جابجایی جعبه‌های حاوی عقرب می‌کردند که مامورین توانستند آنها را شناسایی و با ورود به این خانه این افراد را دستگیر کنند."

به گزارش ایلنا، در بازرسی از این خانه، "دوازده هزار عقرب از انواع زرد و سیاه کشف شده است که از این تعداد ۱۰ هزار عقرب طی مدت نگهداری و پرورش مرده‌اند."

آقای شعبانی با اشاره به اینکه عقرب‌ها به‌منظور بهره‌برداری از زهرشان "توسط عده‌ای سودجو بدون مجوز صید شده بودند"، گفت: "دو هزار عقرب زنده مکشوفه نیز توقیف و جهت اقدامات بعدی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان منتقل شدند."

رئیس فراکسیون کارگری مجلس ایران: تورم سهمگینی را تجربه خواهیم کرد

علیرضا محجوب، رئیس فراکسیون کارگری مجلس ایران نسبت به افزایش قیمت‌ها در ماه‌های آینده گفت که "حدس ما این است رسیدن حجم نقدینگی به ۱۵۸۲ هزار میلیارد تومان تا پایان خرداد ماه سال ۱۳۹۷، که بانک مرکزی گزارش آن را ارائه کرده، ناشی از خلق پول پرقدرت توسط بانک‌ها باشد."

او در گفت و گو با خبرگزاری ایلنا هشدار داد: "این همان آسیبی است که به زندگی مردم و به زندگی فقرا به نام افزایش سطح عمومی قیمت‌ها وارد می‌شود. پیش‌بینی می‌شود که در ماه‌های آینده نتیجه این فرایند را به شکل تورم سهمگین ببینیم."

طرح تخریب مسجدی در چین

مسجدی در چین
WEIBO

صدها نفر در چین در اطراف یک مسجد بزرگ که به تازگی ساخته شده، جمع شدند تا مانع تخریب آن شوند.

مقام‌های محلی در منطقه غربی نینگ‌شیا می‌گویند این مسجد بدون مجوز ساخته شده است. اما عده‌ای گمان می‌کنند این تصمیم بخشی از برنامه هدف قرار دادن مذهب در چین است.

مقام‌های چینی نگران نفوذ مذاهب خارجی در کشورشان هستند. این مسجد با پیروی از سبک بناسازی رایج در خاورمیانه ساخته شده و دارای مناره‌ها و گنبدها می‌باشد.

گفته شده طرح ویران کردن مسجد بخاطر ادامه گفتگوها میان معترضان و مسئولان محلی به تعویق افتاده است.

'دو برابر شدن قیمت بلیت پروازهای خارجی' در ایران

حرمت‌الله رفیعی، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران گفت که شرکت‌های هواپیمایی تا روز چهارشنبه ۱۷ مردادماه، بلیت‌ها را با ارز ۴۴۰۰ تومان می‌فروختند، اما وقتی از دریافت ارز دولتی محروم شدند، نرخ ۸۸۰۰ تومان را برای بلیت‌ها تعیین کردند که قیمت‌ها را تا بیش از دو برابر افزایش داد.

به گفته او پروازهای داخلی هم "با افزایش قیمت از ۲۰ تا ۴۰ درصد روبرو شده‌اند که بهانه آن تهیه قطعات هواپیماها با ارز آزاد است."

در گزارش ایسنا همچنین درباره محدودیت‌های شرکتهای هواپیمایی خارجی برای خرید کامل بلیت آمده است: "ایرلاین‌های خارجی همزمان با اجرای بسته جدید ارزی و خروج شرکت‌های هواپیمایی از شمول دریافت ارز دولتی در ایران، سیستم‌های فروش خود را بسته‌اند و امکان خرید کامل بلیت وجود ندارد؛ مگر آن‌که مستقیم به دفتر آن ایرلاین مراجعه و هزینه با کردیت کارت و ارزی پرداخت شود."

View more on twitter

یک کارشناس نظامی افغان در کابل کشته شد

ژنرال زلمی وردک از افسران سابق وزارت داخله و کارشناس مسایل نظامی افغانستان در منزلش واقع در منطقه کارته پروان شهر کابل کشته شد.

پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت، آقای وردک حوالی ساعت دو دیشب در خانه‌اش به صورت مرموز به ضرب چاقو کشته شده است.

پلیس در این مورد تحقیقات را آغاز کرده است.

آیا پارک رفتن با ساز خلاف است؟

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد ایران درباره تابلوهای ورود ساز ممنوع به پارک‌ها، گفت: "هیچ استناد قانونی را نمی‌توان پیدا کرد که چنین نوشته‌هایی را توجیه کند و اگر کسی با ساز وارد پارک شد، بگویند به استناد این ماده قانونی تخلفی انجام داده است. این گونه برخوردها اصلا ارزش قانونی ندارند و فقط مایه تأسف است."

به تازگی تابلوهایی که با عنوان "خواهشمند است از به همراه آوردن آلات موسیقی، قلیان، حیوانات (سگ و ...) و برپایی چادر در سطح محوطه بوستان جداً خودداری فرمایید" از سوی پلیس پارک‌ها در برخی از فضاهای سبز و عمومی شهر نصب شده است.

View more on twitter

مجید تخت روانچی: منتظر دیدار روحانی و ترامپ در نیویورک نباشیم

مجید تخت روانچی، معاون سیاسی دفتر حسن روحانی و از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‎ای به خبرگزاری ایسنا گفت: "ترامپ در مذاکره اش با ایران جدی نیست وگرنه سه ماه پیش زیر توافقی که دولت کشور خودش آن را امضا کرده بود، نمی‌زد."

او در پاسخ به این پرسشی درباره دیدار دو رییس‌جمهوری ایران و آمریکا در نیویورک گفت: " فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی رخ دهد. نباید بیهوده برای مردم انتظار ایجاد کنیم. وقتی انتظار مردم بالا برود و اتفاقی رخ ندهد، مردم ناراحت می‌شوند. بهرحال شخصاً زمینه‌ای برای مذاکره نمی‌بینم، هر چیز نیازمند زمینه‌ای است و الان زمینه آن فراهم نیست."

ادامه روند نزولی لیر ترکیه

ارزش لیر، پول ترکیه به پایین ترین حد در برابر دلار آمریکا رسیده است.

در پایان معاملات بازارهای مالی ترکیه در روز گذشته، هر دلار آمریکا با ۵.۵۶ لیر مبادله شد.

وزیر فرهنگ و هنر دوران شاه و همسر شمس پهلوی درگذشت

مهرداد پهلبد (عزت‌الله مین‌باشیان) که از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۷ نخستین وزیر فرهنگ و هنر ایران بود در آمریکا درگذشت.

آقای پهلبد همسر شمس پهلوی، خواهر آخرین پادشاه ایران بود.

View more on twitter

آیا درخواست احمدی نژاد از روحانی برای کناره گیری جدی گرفته می‌شود؟

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران با انتشار یک پیام تصویری بشدت از حسن روحانی، رئیس جمهوری فعلی ایران انتقاد کرده و از او خواسته کناره گیری کند.

آقای احمدی نژاد گفته روسای سه قوه و در راس آنها حسن روحانی مسئول بحران فعلی در ایران هستند و ادامه حضور حسن روحانی در مقام ریاست جمهوری باعث ضررهای بزرگتری می‌شود.

علی افشاری تحلیلگر مسائل سیاسی ایران در برنامه چشم انداز بامدادی رادیو بی بی‌سی به این پرسش پاسخ داده که "این درخواست محمود احمدی‌نژاد از حسن روحانی در فضای سیاسی ایران تا چه حد جدی گرفته می شود؟"

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا بخوانید.