Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

ده سالگی جشنواره بین المللی فیلم افغانستان در سوئد؛ نام جشنواره‌ تغییر می‌کند

دهمین جشنواره بین المللی فیلم افغانستان در سوئد از دهم تا دوازدهم ماه آگوست در شهر استکهلم برگزار شد و فیلم‌های برتر این جشنواره در بخش سینمای افغانستان و بخش جهانی معرفی شدند.

در این جشنواره بیست و شش فیلم از کشور های افغانستان، ایران، ترکیه، آلمان، فرانسه، کانادا، تاجیکستان، قیرقیزستان، قزاقستان و سوئد به نمایش در آمد. موضوع جشنواره امسال "هویت" انتخاب شده بود و بیشتر فیلم‌ها مرتبط با همین موضوع بود.

بیشتر بخوانید

جشنواره
AFIFF

شرکت آب استان گلستان: تنها ۱۰ درصد از سدهای استان آب دارد

حسین دهقان، معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان گلستان گفت که در حال حاضر تنها ۱۰ درصد از ظرفیت ۲۶۸.۵ میلیون متر مکعبی از حجم آب سد های گلستان آب دارد.

به گزارش ایسنا، آقای دهقان با اشاره به حجم ۲۶۸ و نیم میلیون متر مکعبی حجم آب سدها در استان گلستان افزود: "حجم اولیه سدهای استان بیشتر از این میزان بود اما بدلیل رسوب گذاری، میزان حجم سدها کاهش یافته است. در حال حاضر تنها ۱۰ درصد حجم مخازن سدهای استان گلستان آب دارد، این عدد نشان می دهد که حجم آب سدهای گلستان نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد کاهش یافته است."

سد گلستان
ISNA

محیط زیست ایران: فاضلاب‌ها مهمترین عامل آلودگی سواحل جنوبی دریای خزر هستند

پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت از محیط زیست ایران اعلام کرد: "فاضلابها مهمترین عامل آلودگی سواحل جنوبی دریای خزر هستند."

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به پرچم گذاری در سواحل شمال کشور افزود: "در ۱۳۰ نقطه از سواحل شمال کشور پایش دقیق انجام شد و مناطقی که از نظر کیفیت ، امنیت و سلامت مطلوب بودند ، پرچم آبی و در مناطقی که نامطلوب بودند پرچم های زرد نصب شده که این مساله هم مردم را تشویق می‌کند که به دنبال سواحل مطلوب باشند و هم مسئولان را به سالم سازی بیشتر سواحل سوق می دهد."

آلودگی خزر
IRIB

احداث دریاچه مصنوعی از حقابه دریاچه ارومیه متوقف شد

رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد که عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست دستور توقف طرح احداث دریاچه مصنوعی از حقابه دریاچه ارومیه را صادر کرد.

View more on twitter

قهرمان دو دوره فرمول یک جهان خداحافظی کرد

رویترز: واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه گذشته ٤٣.٥ درصد کاهش داشت

خبرگزاری رویترز می‌گوید بر اساس آمار خام گمرک کره‌جنوبی نشان می‌دهد که واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه گذشته میلادی -ژوئیه- ٧٨٨٦٥١ تن بوده که از سال گذشته ٤٣.٥ درصد کمتر است. ژوئیه سال گذشته کره جنوبی یک میلیون و چهارصد هزار تن نفت خام از ایران کرده بود.

تجمع سپرده گذاران کاسپین مقابل بانک مرکزی

سپرده گذاران کاسپین امروز مقابل بانک مرکزی تجمع کردند.

View more on instagram

نادر افشاری، فعال مدنی 'آزاد شد'

سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که نادر افشاری، فعال مدنی که در اعتراضات مردادماه در کرج بازداشت شده بود، آزاد شد.

View more on twitter

رئیس امور مالیاتی استان تهران: سال گذشته تنها ۱۱ هزار پزشک در استان اظهارنامه مالیاتی ارائه کردند

محمدرضا نوری، رئیس امور مالیاتی شهر و استان تهران درباره وضعیت پرداخت مالیاتی پزشکان در این استان گفت: "از میان حدود ۲۰ هزار پرونده پزشکان در تهران، تنها ۱۱ هزار نفر برای عملکرد سال ۱۳۹۶ اظهارنامه ارائه کردند که میانگین مالیات اعلامی از سوی پزشکان برای هر نفر ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود."

به گزارش ایلنا، آقای نوری درباره۵۰۰ پرونده پزشکان با درآمد بالا که مورد بررسی قرار گرفته است، نیز چنین گفت: "میانگین مالیات اعلام شده توسط پزشکان با درآمد بالا حدود ۱۷ میلیون تومان برای هر نفر بود درحالیکه مالیات واقعی آنها بالغ بر ۷۶ میلیون تومان تعیین و تشخیص داده شده است."

کلانتری: بارورسازی ابرها صرفا جنبه تبلیغاتی دارد

عیسی کلانتری، ئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران با تاکید بر اینکه بارورسازی ابرها هیچ تاثیری بر افزایش بارش‌های کشور ندارد،‌ گفت که بارورسازی ابرها صرفا جنبه تبلیغاتی و روانی دارد. سازمان هواشناسی به عنوان مرجع این موضوع بارها اعلام کرده که تاثیر مثبتی در وضعیت بارشی ایران ندارد.

به گزارش ایسنا، آقای کلانتری با اشاره به مشکل کم آبی همچنین گفت: "بخشی از گرد و غبار سیستان و بلوچستان منشأ داخلی دارد و برای مهار آن نیاز به آب داریم اما آب این استان کافی نیست. در شرایط کنونی ۴۶ هزار هکتار از اراضی سیستان و بلوچستان برای زراعت، لوله کشی شده است. از سوی دیگر ۲۰۰ هزار هکتار شن‌زار وجود دارد که باید اقدامات لازم جهت تثبیت گرد و غبار در این کانون‌ها انجام شود بنابراین دولت باید اولویت سیستان و بلوچستان را مشخص کند."

جنتی: دولتمردان مانند اوایل انقلاب حرکت انقلابی کنند

احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان با اشاره به مشکلات اقتصادی در ایران گفت: "برای اصلاح وضع موجود و بهتر شدن اوضاع اقتصادی کشور مثل اول انقلاب حرکت انقلابی کنند."

به گزارش ایرنا، آقای جنتی همچنین عنوان کرد که اوضاع امروز ایران از نظر مسائل اقتصادی و آشفتگی بازار به ویژه بازار سکه و ارز "اسباب نگرانی است."

جنتی
ILNA

شورای عالی هماهنگی اقتصادی ایران سیاست‌های مبارزه با جنگ روانی را تصویب کرد

شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهور ایران برگزار شد. شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا سیاست های کلان اطلاع رسانی برای مقابله با جنگ روانی و مسائل اقتصادی را تصویب کرد.

View more on twitter

ریزش یک پل در ایتالیا

در پی ریزش یک پل در شمال ایتالیا دانیلو تونینلی، وزیر حمل و نقل این کشور این حادثه را یک تراژدی خواند.

یک خبرگزاری ایتالیایی اعلام کرد که گزارشها حاکی از مرگ دهها نفر است.

تصاویر منتشر شده از این حادثه نیز حاکی از وسعت این حادثه است.

ایتالیا
EPA

'قرارگاه چینی‌ها' در شمال افغانستان به دست طالبان افتاد

مقام‌های دولتی ولایت فاریاب در شمال افغانستان تایید کردند که یک قرارگاه ارتش در این ولایت که به 'قرارگاه چینی‌ها' معروف است، به دست طالبان افتاده است.

در حمله طالبان به این قرارگاه ۱۷ سرباز ارتش افغانستان کشته و ۱۲ سرباز دیگر زخمی شدند.

به گفته مقام‌ها پنجاه سرباز نیز پس از چند روز در محاصره، مجبور شدند، تسلیم شوند.

بیشتر بخوانید

فاریاب
قطب الدین کوهی
قرارگاه ارتش در ولسوالی غورماچ به نام قرارگاه چینایی‌ها مشهور است

'قیمت مرغ از ۱۱ هزارتومان گذشت'

اتحادیه اروپا و نروژ خواهان پیگیری پرونده قضایی ژنرال دوستم شدند

ماموریت اتحادیه اروپا و نروژ در افغانستان با پخش اعلامیه‌ای گفته با در نظرداشت برگشت عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری به این کشور خواستار پیگیری پرونده او هستند.

این نهاد گفته هیچ کسی نباید فراتر از قانون باشد.

آقای دوستم تقریبا یک و نیم سال پیش از سوی یکی از مخالفان سیاسی‌اش به بدرفتاری جنسی متهم شد.

او در ماه ثور/اردیبهشت سال گذشته به ترکیه سفر کرد و حدود یک ماه پیش به کابل برگشت.

بیشتر بخوانید

دوستم
BBC
آقای دوستم از سوی یکی از مخالفان سیاسی اش متهم به بدرفتاری جنسی است

رامین حسین پناهی از زندان سنندج به زندان تهران منتقل شده است

امجد حسین پناهی، برادر رامین حسین پناهی، زندانی کرد محکوم به اعدام در توییترش نوشت که این زندانی از زندان سنندج به زندان تهران منتقل شده است.

View more on twitter

خبر فوریحمله به پارلمان بریتانیا 'تروریستی' بوده است

پلیس بریتانیا اعلام کرد که حمله امروز در نزدیکی پارلمان تروریستی بوده است.

در این باره بیشتر بخوانید

احضار اجلال اقوامی، فعال حقوق بشر به دادگستری سنندج

اجلال اقوامی، فعال حقوق بشر و فعال مدنی کرد به دادگاه احضار شد.

View more on twitter

مدیریت بحران خوزستان: عراق برای خاموش کردن آتش هورالعظیم به تعهداتش پایبند نیست

کیامرث حاجی زاده، مدیرکل مدیریت بحران خوزستان از آتش سوزی مجدد در قسمت عراقی تالاب هورالعظیم خبر داد.

به گزارش ایسنا، مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: "طرف عراقی برای خاموش کردن آتش و تامین حق‌آبه تالاب طبق تعهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی پای کار نیامده است."

آقای حاجی زاده همچنین تاکید کرد: "علی‌رغم کمبود آب، بخش ایرانی تالاب هورالعظیم آبگیری شده است. همچنین مصوب شده است که آب از طریق ایران به بخش عراقی تالاب هورالعظیم رهاسازی شود البته این موضوع نیاز به اخذ مجوز از کشور عراق دارد که وزارت خارجه و حوزه امنیتی پیگیر این موضوع هستند."

ایسنا
ISNA

پاسخ وزیر آموزش و پرورش ایران به هشتگ فرزند کجاست

محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش ایران در واکنش به هشتگ "فرزندت ـ کجاست؟" گفت: "دو فرزند دارم؛ فرزند اولم دختر و خانه‌دار است و پسرم نیز مشغول درس خواندن و گذراندن خدمت سربازی است. تا کنون فرزندانم به جز عتبات عالیات به کشور خارجی، سفر نکرده‌اند."

بطحایی
ISNA

'۱۶ درصد آب شرب ایران در تهران مصرف می‌شود'

محمدرضا بختیاری، مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران اعلام کرد که ۱۶ درصد آب شرب ایران در تهران مصرف می‌شود.

به گزارش ایلنا، آقای بختیاری با اشاره به مشکل کم آبی در ایران گفت: "ما غفلت کردیم و به جایی رسیدیم که در خیلی مناطق برای آب شرب مشکل دارند در حال حاضر در جنوب کشور استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان به سختی آب شرب تامین می‌شود که البته بخشی از آن کم آبی و بخشی به خاطر کم‌توجهی‌ها است."

کم آبی
ILNA

رئیس پلیس تهران: ۸۵۰ نفر در ارتباط با پرونده‌های بزرگ اقتصادی اخیر احضار شدند

حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران از احضار ۸۵۰ نفر در ارتباط با پرونده‌های بزرگ اقتصادی اخیر تشکیل‌شده در پلیس ‌آگاهی خبر داد.

به گزارش تسنیم، رئیس پلیس تهران همچنین گفت: "تعدادی از افراد به زندان رفته و پرونده تعدادی نیز در مرحله صدور رأی در دادسرا هستند."

حسین رحیمی
TASNIM

خبر فورییک راننده خودرو در مقابل پارلمان بریتانیا به عابران کوبید

در پی ورود یک خودرو به پیاده روی کنار ساختمان پارلمان بریتانیا تعدادی دوچرخه سوار و عابر مجروح شدند. این خودرو با موانع امنیتی برخورد کرد و متوقف شد.

پلیس اعلام کرد در این مرحله نمی‌تواند تائید کند که این حمله تروریستی بوده است.

راننده این خودرو بازداشت شده است.

پلیس گفته وضعیت مجروحان وخیم نیست.

بریتانیا
BBC

اورژانس ایران: ۵۴۱ نفر در اثر طوفان سیستان و بلوچستان مصدوم شدند

روابط عمومی اورژانس ایران اعلام کرد که : از روز شنبه (۲۰ مردادماه)صبح امروز (۲۳ مدادماه) در شهرستان‌های زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز ۵۴۱ نفر در اثر طوفان سیستان و بلوچستان مصدوم شدند.

به گزارش میزان، اورژانس ایران همچنین گفت: "از ۵۴۱ نفر مصدوم ۵۱۸ نفر درمان و ترخیص و ۲۳ نفر در بیمارستان بستری شدند"

درباره طوفان سیستان بیشتر بخوانید

وزارت امور خارجه ایران: سخنان صفراف درباره خزر فاقد اعتبار است

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سخنان رجب صفراف درباره کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را "فاقد اعتبار دانسته و آن را با اهداف مشخص عناصر خاص" دانست.

به گزارش تسنیم، آقای قاسمی همچنین افزود: "بررسی سوابق نشان می دهد که ایشان هیچگاه فردی مذاکره کننده از جانب هیات مذاکره کننده روسیه با هیات ایرانی نبوده است. بدون تردید سخنان و ادعاهای نامبرده اساسا فاقد هر گونه اعتبار است."

آمریکا مخالف بحرینی مقیم ایران را 'تروریست' اعلام کرد

آمریکا یکی از مخالفان دولت بحرین مقیم ایران را تروریست اعلام کرده است.

وزارت خارجه آمریکا با صدور اطلاعیه‌ای قاسم عبدالله علی احمد، با نام مستعار قاسم المومن، رهبر گروه موسوم به سرایا الاشتر (گردان‌های االاشتر) را در فهرست "تروریست‌های جهانی" قرار داده و تحریم کرده است. وزارت خارجه آمریکا گفته است که این اقدام بر اساس یک فرمان اجرایی صورت گرفته که "تحریم‌هایی را بر اشخاص خارجی وضع می‌کند که مرتکب اقدامات تروریستی شده یا تهدیدهای تروریستی عمده محسوب شوند."

وزارت خارجه آمریکا گفته است که هدف از این اقدام "محروم کردم المومن از منابع لازم برای برنامه‌ریزی و اجرای حملات تروریستی است." این وزارتخانه توضیح داده است که از جمله عواقب این اقدام این است که تمامی اموال و دارایی‌های این فرد در حوزه قضایی ایالات متحده مسدود و اشخصاص حقیقی و حقوقی آمریکایی عموما از ارتباط و انجام معاملات با او منع می‌شوند.

بیشتر بخوانید

آنچه گذشت

اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید