Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. ترامپ تهدید کرد از سازمان تجارت جهانی خارج می‌شود
  2. وزیر خارجه ایران گفت که عمل به تعهدات برجامی تنها گزینه ایران نیست

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

رهبر شورشیان جدایی‌طلب شرق اوکراین کشته شد

مقامات جمهوری خودخوانده دونتسک در شرق اوکراین می‌گویند الکساندر زاخارچنکو رهبر این منطقه در انفجاری در یک رستوران کشته شده است. خبرگزاری روسی اینترفاکس گزارش داده است که چند نفر در این ارتباط بازداشت شده‌اند.

الکساندر زاخارچنکو و دیگر شورشیان طرفدار روسیه در سال ۲۰۱۴ فعالیت‌های خود را برای جدایی از دولت مرکزی اوکراین آغاز کردند. سال گذشته، زمانی آقای زاخارچنکو برنامه‌ای را برای اعلام دونتسک به عنوان مرکز دولتی جدید مطرح کرد روسیه از این اقدام فاصله گرفت.

قرار است ماه نوامبر انتخابات رهبری منطقه جدایی‌طلب دونتسک برگزار شود. آقای زاخارچنکو گفته بود برای باقی ماندن در قدرت در این انتخابات شرکت خواهد کرد. آمریکا و کشورهای غربی روسیه را متهم به حمایت از شورشیان در شرق اوکراین می‌کنند، اتهامی که روسیه رد می‌کند. غرب، روسیه را به دلیل آن چه حمایت از شورشیان در این منطقه می‌خواند تحریم کرده است.

زاخارچنکو
Reuters

قرارگاه قدس سپاه از 'انهدام یک تیم تروریستی' در منطقه مرزی سراوان خبر داد

روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه از "انهدام یک تیم تروریستی" در منطقه مرزی سراوان و کشته و زخمی شدن ۷ نفر خبر داده است. در اطلاعیه روابط عمومی این قرارگاه آمده که این درگیری در منطقه عمومی سراوان در سیستان و بلوچستان درمنطقه مرزی و در حدفاصل میل های ۱۵۸ تا ۱۶۰ اتفاق افتاد که در این عملیات ۴ نفر کشته شدند.

از اول مهر پرداخت ارز دانشجویی به نرخ بازار انجام می‌شود

پیشنهاد لغو تغییر ساعت در فصول مختلف در کشورهای اتحادیه اروپا

کمیسیون اروپا گفته که پیشنهاد لغو تغییر ساعت در کشورهای این اتحادیه را خواهد داد.

به گفته این کمیسیون ۸۴ درصد کسانی که در یک تحقیق آنلاین شرکت کرده بودند خواستار لغو تغییر ساعت در دو فصل تابستان و زمستان شده بودند.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا به یکی از خبرگزاری های آلمان گفته که اکثرشرکت کنندگان در این تحقیق خواستار حفظ ساعت تابستانی برای تمام طول سال شده اند.

یکی از سخنگویان کمیسیون اروپا گفته که هر یک از اعضای این اتحادیه باید مستقلا درباره حفظ ساعت تابستانی یا زمستانی تصمیم بگیرند.

'ایران بازسازی سوریه را در دست می‌گیرد'

مدیرکل امور بین‌الملل وزارت راه و شهرسازی ایران می‌گوید این کشور بازسازی سوریه را در دست می‌گیرد.

به گفته تیمور بشیرگنبدی، دو کشور ماه گذشته یک تفاهم نامه در این زمینه امضا کرده اند که براساس آن، بخش خصوصی ایران قرار است ۳۰ هزار خانه در سوریه بسازد و زیرساخت های حمل و نقل آن کشور را بازسازی کند. میزان کمک های ایران به حکومت بشار اسد در هفت سال ناآرامی و جنگ مشخص نیست، اما نماینده سازمان ملل در امور سوریه رقم ۶ میلیارد دلار در سال را تخمین زده است.

رحیم مشایی: به زور به جلسه دادگاه برده شدم

اسفندیار رحیم مشایی، نزدیکترین هم پیمان سیاسی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران، در نامه ای از زندان نوشته است که شنبه گذشته به زور به جلسه دادگاه برده شده بود. او دادگاهش را فرمایشی توصیف کرده و گفته صلاحیت آن را قبول ندارد. آقای رحیم مشایی گفته که اگر اجباری در کار نباشد، در جلسه بعدی دادگاه هم حاضر نخواهد شد. او با اتهام اقدام علیه امنیت ملی روبروست.

واکنش ظریف به اظهارت ترامپ درباره تضعیف موقعیت ایران

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توییتی به اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره ایران واکنش نشان داده است. آقای ترامپ در مصاحبه با بلومبرگ گفته بود که طی یک سال ونیم ریاست جمهوری او، ایران از کشوری که گفته می‌شد ممکن است بر خاورمیانه مسلط شود به کشوری تبدیل شده که برای بقای خود می‌جنگد. رئیس جمهورآمریکا همچنین گفته بود که سیاست‌های او ممکن است باعث سقوط حکومت ایران شود.

آقای ظریف ساعاتی بعد از انتشار این مصاحبه در توییتر نوشت:

"دوقطبی‌سازی سیاه‌نمایانه از ایران که آن را 'در حال تسلط بر خاور میانه' یا 'تلاش برای بقا' توصیف می‌کند، نشان از اختلال شناختی و عوام‌فریبی ایالات متحده دارد که ناشی از نابودی قطب‌نمای اخلاقی آمریکا است. ایران همواره یک بازیگر منطقه‌ای باثبات، قدرتمند و مسئولیت‌پذیر بوده و خواهد بود."

View more on twitter

ممنوعیت صادرات سیب زمینی، گوجه فرنگی و هندوانه به عراق

منابع محلی: یازده عضو گروه طالبان در شرق افغانستان کشته شدند

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان می‌گویند که در عملیات از قبل برنامه ریزی شده نیروهای ویژه امنیت ملی این کشور در ولسوالی خوگیانی این ولایت یازده جنگجوی طالبان که دو فرمانده آنان نیز در میان آنان هستند، کشته شده‌اند.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به بی‌بی‌سی گفت که این عملیات شب گذشته در منطقه بهارانجام شده است.

گروه طالبان کشته شدن افرادش را رد کرده و مدعی شده که در این عملیات ۹ غیر نظامی کشته شده‌اند.

افغانستان
BBC

معاون وزیر خارجه بریتانیا به ایران می‌رود

قرار است آلیستر برت، معاون وزیر خارجه بریتانیا برای گفتگو با مقامات ایران درباره آینده توافق هسته ای به این کشور سفر کند. انتظار می رود آقای برت در این سفر در مورد وضعیت نازنین زاغری، شهروند ایرانی- بریتانیایی با مقامات ایران صحبت کند. او که برای موسسه تامپسون رویترز - واحد خیریه خبرگزاری رویترز - کار می کند در آوریل سال ۲۰۱۶ بازداشت شد. خانم زاغری هنگام خروج از فرودگاه امام خمینی به همراه دختر خردسالش بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان است. او به توطئه علیه نظام متهم شده اما این اتهام را رد می کند. خانم زاغری روز یکشنبه بعد از سه روز مرخصی به زندان بازگشت. او بعد از حدود دو سال و نیم حبس برای اولین بار به مرخصی آمده بود.

بهاءالدین، تنبور نواز معروف افغان درگذشت

صالح محمد خلیق، رئیس اطلاعات و فرهنگ بلخ اعلام کرده که بهاالدین؛ تنبور نواز چیره دست افغانستان در عمر ۸۹ سالگی در شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ درگذشته است.

آقای بهاءالدین متولد سال ۱۳۰۸ خورشیدی در ولایت کاپیسا در شمال کابل است.

هشت ساله بود که به نواختن تنبور آغاز کرد. او در زادگاه‌اش نزد استاد محمدالله به شاگردی نشست، سپس روانه کابل شد و در کوچه خرابات خاستگاه موسیقی سنتی افغانستان مسکن گزید.

این هنرمند به تشویق استاد محمدعمر، رباب نواز معروف افغان به رادیو افغانستان راه یافت و شهرتش به خارج از مرزهای این کشور رسید.

افغانستان
BBC
بهاالدین به عنوان استاد "پنجه‌طلّایی"‌ در افغانستان شناخته می‌شد.

اجرای ارکستر ملی به رهبری تنها رهبر ارکستر زن در تالار وحدت

رئیس جمهوری تاجیکستان به پسر خود نشان اعطا کرد

امام علی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان به رستم امام علی پسر خود که شهردار پایتخت تاجیکستان است، نشان "رزین تاج" اعطا کرده است.

سایت رئیس جمهوری تاجیکستان گفته است نشان "زرین تاج" درجه دوم به رستم امام علی در مراسمی به مناسبت ۲۷ مین سالگرد استقلال کشو برای فعالیت ارزنده و موثر به عنوان شهردار پایتخت اعطا شده است.

بسیاری معتقدند که آقای امام علی که سی سال دارد و طی مدت کوتاهی به سمت های بلند در نظام تاجیکستان انتصاب شده ، جانشنی پدر خود خواهد شد و زمام امور کشور به او تعلق خواهد گرفت.

با اصلاح قانون اساسی تاجیکستان، افراد سی ساله می توانند به مقام رئیس جمهور انتخاب شوند. این تغییرات اجازه می دهد رستم امام علی در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰ نامزد انتخابات شود. در این مراسم به به شخصیت های فرهنگی و نظامی نیز جوایز اعطا شده است. آقای رحمان از سال ۱۹۹۲ در تاجیکستان قدرت را در دست دارد.

بریتانیا به بالا بردن مهارت‌های جنگی نیروهای افغان کمک می‌کند

گوین ویلیامسون، وزیر دفاع بریتانیا در دیدار از افغانستان اعلام کرده که بریتانیا به دولت افغانستان در بالابردن مهارت نیروهای جنگی و افزایش ظرفیت نیروهای هوایی کمک خواهد کرد.

گوین ویلیامسون وزیر دفاع بریتان با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان امروز جمعه ۹ سنبله/شهریور دیدار کرده است.

وزیر دفاع بریتانیا در این سفر گفته که زمانی "در کوچه‌های بریتانیا امنیت کامل احساس می‌شود که در راه و کوچه‌های افغانستان امنیت کامل محسوس باشد."

در این باره بیشتر بخوانید.

افغانستان
ONSA
وزیر دفاع بریتانیا در این سفر گفته که زمانی "در کوچه‌های بریتانیا زمانی امنیت کامل احساس می‌شود که در راه و کوچه‌های افغانستان امنیت کامل محسوس باشد."

علم الهدی: فاسد نشان دادن حضور عراقی‌ها در مشهد توطئه انگلیس است

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد گفته که القای حضور عراقی ها در مشهد برای فساد، توطئه جدید انگلیس برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان است و در این راستا تلاش می کنند بگویند که مردم عراق در سفر به مشهد برای فساد می آیند تا بین ملت ایران و عراق اختلاف ایجاد کنند.

امام جمعه مشهد همچنین گفته طبق آمار در سال گذشته ۴ میلیون توریست مذهبی به مشهد آمدند که بخشی از آن ها عراقی بودند و حالا آن ها می خواهند با این توطئه از حضور عراقی های در مشهد جلوگیری کرده و به اقتصاد کشور لطمه بزنند.

علم الهدی
mehr

حیدر عبادی، رئیس نیروی شبه نظامی حشد‌ شعبی را از کار برکنار کرد

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، فالح فیاض را از سمت مشاورامنیت ملی و ریاست نیروی شبه نظامی حشد شعبی برکنار کرد. این نیرو نقشی مهم در جنگ علیه گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) داشت. آقای عبادی در بیانیه ای فالح فیاض را متهم به مشارکت در فعالیت های سیاسی و حزبی کرده که با بی طرف بودن نیروهای امنیتی در تعارض است. این اقدام، نشان دهنده اوج تنش های سیاسی بین دولت و گروه عمدتا شیعه حشد شعبی است. این گروه ۴ سال پیش برای جنگ با داعش ایجاد شد.

عبادی
tasnim

'۱۵ سد در ایران در وضعیت قرمز قرار دارد'

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفته است از ۱۷۲ سدی که در مدار بهره برداری است، ۱۵ سد در شرایط قرمز قرار دارد.

محمد حاج رسولی ها همچنین گفته مخازن سدها باید به گونه ای باشد که بتواند تا ۱۸ ماه آب شرب منطقه را تامین کند و چنانچه سدی این شرط را نداشته باشد در وضعیت قرمز قرار دارد. به گفته این مقام، سدهای درودزن، زاینده رود، کوثر، دوستی و همچنی سدهای حوضه های کارون و مارون و همچنین چاه نیمه ها در وضعیت قرمز قرار دارد.

سد
irna

کره جنوبی در تدارک برگزاری نشست سران دو کره

سخنگوی ریاست جمهوری کره جنوبی از اعزام نماینده ای ویژه به کره شمالی در هفته آینده خبر داده که هدف از آن بحث و بررسی درباره نشست آتی با کیم جونگ -اون، رهبر کره شمالی است. قرار است نماینده اعزامی کره جنوبی به کره شمالی درباره خلع سلاح اتمی این کشور گفتگو کند. انتظار می رود نشست رهبران دو کره ماه آینده انجام شود، که در این صورت این اولین نشستی خواهد بود که در پایتخت کره شمالی برگزار خواهد شد.

وزیرخارجه ایران با فرمانده ارتش پاکستان دیدار و گفتگو کرد

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در جریان سفرش به پاکستان با ژنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان دیدار و مذاکره کرد. همکاری های نظامی، مقابله با تروریسم، افزایش همکاری ها برای تامین امنیت مرزهای دو کشور و همچنین همکاری‌های منطقه ای محوراین مذاکرات بود. آقای ظریف روز گذشته برای سفری دو روزه وارد اسلام آباد شد.

ظریف
tasnim

کوکاکولا، کافی شاپ‌های زنجیره‌ای کاستا را خرید

کمپانی کوکاکولا در قراردادی به ارزش بیش از ۵ میلیارد دلار کافی شاپ های زنجیره ای بریتانیایی کاستا را خریداری کرده است. وایتربرد، مالک کاستا در بیانیه ای گفته اند که براساس این توافق تقریبا ۴ هزارکافی شاپ در بریتانیا و در سراسر اروپا به کمپانی کوکاکولا واگذار می شود.

کاستا
WHITBREAD

ایران اظهارات فرانسه در مورد لزوم مذاکرات غیرهسته‌ای را رد کرد

سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهارات وزیر خارجه فرانسه در مورد الزام ایران به مذاکره پیرامون برنامه موشکی و سیاست منطقه ای جمهوری اسلامی رد کرد.

بهرام قاسمی گفت که کشورهای غربی امضاکننده برجام "گزیر و گریزی از انجام تعهداتشان" ندارند و تا انجام تعهداتشان، ایران به آنان اعتمادی ندارد.

در مورد مذاکره پیرامون موضوعات مورد نظر وزیر خارجه فرانسه، بهرام قاسمی گفت که ایران آماده مذاکره در باره برنامه موشکی خود نیست و سیاست منطقه ای جمهوری اسلامی نیز در راستای صلح و مبارزه با تروریسم است.

بهرام قاسمی
mehr

'افراد غیرایرانی برای ثبت ازدواج به صورت قانونی باید از استانداری مجوز بگیرند'

مدیر کل امور بانوان، کودکان و خانواده استانداری تهران گفته افراد غیرایرانی برای ثبت ازدواج خود به صورت قانونی باید از استانداری مجوزهای لازم برای ثبت ازدواج را اخذ کنند. ثریا شارقی افزوده: "برخی از افراد ایرانی با اهتمام به عقد موقت ۹۹ ساله با تبعه کشورهای دیگر در داخل کشور ازدواج کرده و تشکیل زندگی می دهند، اما پس از بدنیا آوردن فرزندان در مرحله اخذ شناسامه کودک با مشکلات بسیاری روبرو می شوند."

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران: صدور مجوز برای احداث مراکز آموزش عالی متوقف شده

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفته است که مجوز برای احداث مراکز آموزش عالی متوقف شده، مگر در شرایط خاص. منصور غلامی در این باره گفت که این توجیه اقتصادی ندارد که موسسه ای با ۴ الی ۵ هیات علمی و ۱۰۰ دانشجو و با هزینه دولت به کار خود ادامه دهد. آقای غلامی افزوده دستگاههای اجرایی مختلف مثل شرکت نفت که برای خودشان دانشگاه احداث کرده بودند باید بطور کامل از ادامه این روند جلوگیری کرده و این مراکز را تعطیل کنند. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین از جمع آوری رشته های دانشگاهی بدون بازار کار خبر داد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری
tasnim

سعید عزت اللهی به تیم دسته اولی ردینگ انگلیس پیوست

سعید عزت اللهی، هافبک تیم فوتبال ایران که فصل گذشته به صورت قرضی در تیم فوتبال آمکار روسیه حضور داشت به تیم فوتبال ردینگ در چمپیونشیپ انگلیس پیوست. آقای عزت اللهی از سال ۲۰۱۵ با تیم روستوف روسیه قرارداد داشت که در دو سال اخیر به صورت قرضی در تیم های آنژی و آمکار حضور داشت.

سعیدعزت اللهی
tasnim

برگزاری اولین کنسرت خیابانی در تهران

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.