Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. سطح آب ذخایر سدهای ایران 'بحرانی است'
  2. یک نماینده مجلس ایران خواستار رویارویی روحانی و ترامپ در شورای امنیت شد
  3. دادستان تهران خواستار توقیف یک روزنامه شد
  4. شدیدترین طوفان در سال جاری مناطق شمالی فیلیپین را درنوردید

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

ستاد تنظیم بازار در ایران واردات فوری پوشک را تصویب کرد

خبر فوریمدیرکل پیشین بنیاد مستضعفان استان البرز با اتهام مالی بازداشت شد

مقام های قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران می گویند مدیرکل پیشین بنیاد مستضعفان استان البرز به مرکزیت کرج، به اتهام مالی بازداشت شده است. بر اساس گزارش ها فرد بازداشت شده تا کمتر از سه ماه پیش یعنی اوایل تابستان امسال مدیرکل بنیاد مستضعفان استان البرز بوده است.

حاجی‌رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب کرج اتهام مدیر پیشین بنیاد مستضعفان در استان البرز را "اخذ رشوه" اعلام کرده است.

آقای شاکرمی گفته "این فرد که تا تیرماه سال جاری مدیرکل بنیاد مستضعفان استان بوده با همکاری تعدادی از کارمندان بنیاد در ازای فروش زمین‌های مرغوب با ارزیابی غیرواقعی و تخفیف قابل ملاحظه‌ای مبالغی را به عنوان رشوه از خریداران دریافت کرده".

به گفته این مقام قضایی "دومین متهم این پرونده بازداشت شده و در تحقیقات مقدماتی به دریافت وجه نقد و بیش از ۳ هزار مترمربع زمین زیر قیمت واقعی اقرار کرده است".

بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با فرمان آیت الله خمینی تاسیس شد و دارایی های آن اموال مصادره شده شهروندان ایرانی پس از انقلاب بهمن پنجاه و هفت است.

هدف از تاسیس این بنیاد کمک به فقرا و نیازمندان بود. این بنیاد اکنون یکی از ثروتمندترین نهادهای جمهوری اسلامی ایران است و زیر نظر آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران فعالیت می کند.

وزارت اطلاعات ایران از کشف شبکه‌ای هرمی برای خروج ارز از کشور خبر داد

وزارت اطلاعات ایران در اطلاعیه ای گفته است که با تلاش "سربازان گمنام امام زمان" در ادارات کل اطلاعات استان فارس و هرمزگان از خروج غیرقانونی ارز از کشور توسط شبکه "هرمی فایننشیال" جلوگیری شده است.

براساس این اطلاعیه تعداد ۱۸ نفر از "لیدرها و اعضای فعال دسیسه هرمی و کلاهبردارانه جدید با نام فایننشیال" دستگیرو پرونده آن ها به مراجع قضایی ارجاع شد.

در بخشی دیگر از این اطلاعیه آمده که "این افراد با استفاده از روش‌های اغواگرایانه اقدام به جذب سرمایه افراد و کلاهبرداری از آن‌ها و همچنین راه‌اندازی چندین هرم و زنجیره انسانی نموده و مبالغ قابل توجهی ارز از کشور از طریق صرافی‌های غیرمجاز و یا به صورت فیزیکی خارج نموده بودند".

وزارت اطلاعات ایران
isna

پاپ علنا علیه مافیا در پالرمو سخنرانی کرد

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان، در شهر پالرمو مرکز جزیره سیسیل ایتالیا سخنرانی پرشوری علیه مافیا ایراد کرد.

او در سخنرانی‌اش در قسمتی از شهر که مرکز فعالیت‌ گروه‌های مافیایی است، از اعضای مافیا خواست تنها به فکر خود و پول‌های خود نباشند.

رهبر کاتولیک‌ها به جزیره سیسیل رفته تا در مراسم یادبود از گاسیپ پینو پاگلیسی، کشیشی که آشکارا علیه مافیا سخن می‌گفت و در چنین روزی در سال ۱۹۹۳ به دست مافیا به قتل رسید، ادای احترام کند.

پاپ
AFP
پاپ فرانسیس

واکنش به حضور احمد خمینی در 'جایگاه ویژه' یک هیات مذهبی

مسئول هیات خادم الرضا در قم در واکنش به انتشار تصویری که مربوط به حضور احمد خمینی، فرزند حسن خمینی، درجایگاهی ویژه در این هیات می شود گفت: "از دو سال گذشته مسئولان سالن این جایگاه را با شیشه از سایر قسمت ها جدا کردند و هیات مسئولیتی در این مورد ندارد." مسئول این هیات همچنین گفته حالا که در این مورد حساسیت ایجاد شده این جایگاه شیشه ای را خواهیم بست تا همه عزداران درکنار یکدیگر عزاداری کنند.

انتشارعکس حضور احمد خمینی در جایگاه ویژه این هیات با واکنش هایی در شبکه های اجتماعی همراه شده است.

احمد خمینی
tasnim

سفر وزیرخارجه جدید پاکستان به کابل

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان به افغانستان سفر کرده است. او نخستین مقام بلندپایه حکومت جدید پاکستان است که به افغانستان سفر می‌کند.

او به دعوت وزیر خارجه افغانستان امروز شنبه ۲۴ سنبله/شهریور به کابل رفته است. آقای قریشی پیش از ظهر امروز با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرده است.

شاه حسین مرتضوی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید در این دیدار دو طرف روی موضوعات مختلف از جمله مبارزه مشترک با تروریسم، همکاری با حکومت افغانستان در تامین صلح و برگشت تدریجی پناهجویان افغانستان از پاکستان گفت‌وگو کردند.

وزیر خارجه پاکستان همچنین در دیدارش با وزیر خارجه افغانستان وعده داد که حکومتش در مبارزه با تروریسم در کنار حکومت افغانستان می‌ایستد.

بیشتر در اینجا بخوانید

وزیر خارجه پاکستان در کابل
BBC

رئیس سازمان بازرسی ایران: مدیران بازنشسته تنها ۶۰ روزبرای ترک پست فرصت دارند

رئیس سازمان بازرسی کل ایران گفته افرادی که مشمول قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان می شوند فقط ۶۰ روز برای ترک مسئولیت فرصت دارند.

به گفته ناصرسراج دستگاهها مکلفند ظرف مدت ۶۰ روز از تاریخ ابلاغ این قانون، افرادی را مشمول این قانون می شوند از خدمت منتزع و با آن ها تسویه حساب کنند. افراد مشمول این قانون هم باید در مهلت قانونی تعیین شده سمت و پست خود را ترک کنند.

به گفته رئیس سازمان بازرسی کل پرداخت هرگونه وجهی پس از این مهلت از هر محل و تحت هر عنوان در حکم تصرف غیرقانونی در اموال دولتی است و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

طرح اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان در جلسه علنی دوم مرداد ماه ۹۷ در مجلس شورای اسلامی، به تصویب رسید و در تاریخ ۲۱ شهریور در شورای نگهبان تأیید شد.

قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان برای اجرا به رئیس جمهور ابلاغ شد

صدور حکم بازداشت دو پسر حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق مصر

دادگاهی در مصر دستور بازداشت علا و جمال دو پسر حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق این کشور را داده است. این دو متهم به نقض قوانین بازار سهام و بانک مرکزی در پرونده ای شدند که به سال ۲۰۱۲ میلادی برمی گردد. علا و جمال مبارک اتهامات وارده را رد کرده اند. این دو از سه سال پیش به قید وثیقه آزاد هستند. تا قبل از وقوع بهارعربی در سال ۲۰۱۱ و سرنگونی حکومت حسنی مبارک، بسیاری از جمال مبارک به عنوان جانشین پدرش نام می بردند.

طوفان در فیلیپین چندین نفر را کشت

دولت فیلیپین اعلام کرده که در نتیجه طوفان مانگکوت در این کشور دست کم ۱۴ نفر کشته شدند. این طوفان در اوایل امروز لوزون، مهم ترین جزیره این کشور را درنوردید و باعث بارش باران های سیل آسا در این جزیره شد. گفته شده که این طوفان حال به سمت جنوب چین در حرکت است. انتظار می رود که هنگ کنگ، ماکائو و تایوان هم تحت تاثیر این طوفان قرار بگیرند.

طوفان
Reuters
طوفان
EPA

کشته و ناپدید شدن چندین تن در پی غرق شدن کشتی در اندونزی

در اثر آتش گرفتن و سپس غرق شدن یک کشتی در اندونزی ده تن از سرنشینان آن کشته و دست‌کم هشت نفر دیگر ناپدید‌ شده اند.

قایق‌های نجات نزدیک به سه ساعت بعد از وقوع حادثه به محل رسیدند اما فقط توانستند بیش از یک‌صد مسافر و ملوان کشتی را نجات دهند.

این کشتی در حال طی کردن فاصله دریایی میان شهرهای سولاوسی و مالوکوی شمالی بود که در حدود ۵۰۰ کیلومتر از هم فاصله دارند.

گفته شده تعداد مسافران کشتی بیش از حد مجاز بوده است.

پناهجویان افغان در ترکیه، یونان و اندونزی 'آزار جنسی می‌شوند'

وزیر مهاجرین افغانستان از وضعیت بد پناهندگان این کشور در یونان، اندونزی و ترکیه خبر داد.

سید حسین عالمی بلخی امروز شنبه ۲۴ سنبله/شهریور در یک نشست خبری گفت این سه کشور، مسیر ترانزیتی/عبوری بسیاری از شهروندان افغانستان برای رسیدن به هفتاد کشور دیگر است.

او گفت: "وضعیت مهاجرین ما در یونان، اندونزی و ترکیه بدتر از همه جا است. بدترین وضعیت را مهاجرین ما در این سه کشور دارند.

بعضا مشکلات اخلاقی به وجود می‌آید، بعضا مسایل ناهنجاری را ما می‌شنویم که خیلی مناسب نمی‌دانم تعبیر صریح و روشن داشته باشم. آزار و اذیت است، آزار و اذیت جنسی است که در این مسیرها که ترانزیت است، صورت می‌گیرد، مخصوصا در جزایر مربوط به یونان."

آقای بلخی گفت در تلاش هستند برای حل مشکل مهاجرین آتشه خاص مهاجرین را در این سه کشور ایجاد کنند.

جزییات بیشتر را اینجا بخوانید

پناهجویان افغان
Getty Images

در انفجار هلی‌کوپتر ارتش افغانستان پنج نفر کشته شدند

مقام‌های وزارت دفاع افغانستان می‌گویند در نتیجه انفجار یک هلی‌کوپتر ارتش، چهار نفر کشته شدند.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع امروز شنبه ۲۴ سنبله/شهریور گفته که شب گذشته یک هلی‌کوپتر ارتش در ولسوالی خاک سفید ولایت فراه در غرب افغانستان نشست اضطراری کرده است.

به گفته وی، در نتیجه این نشست اضطراری، مهمات داخل هلی‌کوپتر منفجر شده و هلی‌کوپتر کاملا از بین رفته است.

در اعلامیه مطبوعاتی وزارت دفاع آمده که در این رویداد پنج نفر سرنشین هلی‌کوپتر کشته شدند.

جزییات بیشتر اینجا

هلی‌کوپتر ارتش
MOD

حضور محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام

خبر فوریمحمد حلبوسی رئیس جدید پارلمان عراق شد

محمد حلبوسی، نماینده سنی به عنوان رئیس جدید پارلمان عراق انتخاب شد.

رئیس پارلمان عراق
tasnim

موضع ‌سختگیرانه وزیر کشور آلمان در قبال مهاجرت

رهبر حزب محافظه‌کار در ایالت باواریا آلمان موضع سختگیرانه‌ای در مورد مهاجرت ارائه کرده که مسئله اصلی در انتخابات محلی ماه آینده است.

هورست زهوفر که وزیر کشور آلمان نیز است در کنفرانس حزب CSU/سوسیال مسیحی، در شهر مونیخ گفت نظام‌مند کردن مهاجرت نقش کلیدی در ادغام مهاجران به جامعه آلمانی را دارد.

او گفت کسانی که در دیگر کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی کرده‌ و قصد ورود به آلمان را دارند، باید از سر مرز به همان کشورها فرستاده شوند و به کسانی که اخراج می‌شوند نباید به هیچ‌وجه اجازه بازگشت به آلمان داده شود.

هورست زهوفر
AFP
هورست زهوفر رهبر حزب محافظه کار در ایالت باواریا و وزیر کشور آلمان

به مناسبت ایام محرم سینماهای ایران ۵ روز تعطیل است

پرهام مقصودلو، قهرمان مسابقات شطرنج جوانان جهان شد

پرهام مقصودلو، شطرنج‌باز گرگانی برای نخستین بار در تاریخ شطرنج ایران و در فاصله یک دور مانده به پایان رقابت‌های جوانان جهان، قهرمان این مسابقات شد.

پرهام مقصودلو
mehr

واکنش ایران به حمله به سفارت ایران در پاریس

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به حمله به سفارت ایران در پاریس گفت: "لازم است فرانسه نسبت به حفاظت از کلیه اماکن دیپلماتیک ایران در آن کشورتمهیدات و اقدامات جدی و لازم به عمل آورد."

به گفته آقای قاسمی روز گذشته "تعداد اندکی از افراد معاند ضد ایرانی" قصد ورود به داخل سفارت را داشتند که موفق نشدند، اما با پرتاب اشیایی به سمت ساختمان سفارت، خساراتی وارد کردند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین افزوده: "متاسفانه به رغم انتظار طبیعی که از پلیس فرانسه وجود داشت، آنان هنگام حضور این مهاجمین که از وابستگان یک گروهک تروریستی بودند، به موقع در محل حاضر نبودند."

حمله به سفارت ایران در پاریس
mehr

'قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان بدون هر گونه تبعیضی اجرا می‌شود'

سخنگوی شورای نگهبان گفته که قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان شفاف و بدون هر گونه تبعیضی اجرایی خواهد شد.

به گفته عباسعلی کدخدایی طرح اصلاح قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در جلسه ۲۱ شهریور شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

آقای کدخدایی درباره نحوه ابلاغ و اجرای این قانون گفت: "مصوبات برطبق قانون از سوی رئیس مجلس به رئیس جمهوری ابلاغ و ایشان مصوبات را برای اجرا به دستگاههای اجرایی ابلاغ می کند."

رئیس دانشگاه تهران: محدودیتی برای ادامه تحصیل دانشجویان دادگاهی شده وجود ندارد

محمود نیلی احمد آبادی، رئیس دانشگاه تهران درباره وضعیت پرونده دانشجویان بازداشتی گفته چون "دادگاهها بدوی بوده و احکام دانشجویان قطعی نیست، لذا از نظر ما محدودیتی برای ادامه تحصیل این دانشجویان وجود ندارد". رئیس دانشگاه تهران همچنین گفته با دادگستری، قوه قضاییه، نهادهای امنیتی و وزارت علوم به شدت مسئله را دنبال می کنیم تا تجدید نظر واقعی روی احکام سنگین در دادگاه تجدید نظر صورت بگیرد، و امیدواریم همه تبرئه شوند در غیر اینصورت امید داریم که دانشجویان با حداقل احکام و بیشتر با احکام تعلیقی مواجه شوند. آقای احمد آبادی ابراز امیدواری کرده که تا پایان شهریورماه وضعیت این دانشجویان مشخص شود.

'بدون تاریخ، بدون امضاء' نماینده ایران در اسکار

فیلم "بدون تاریخ، بدون امضاء" به کارگردانی وحید جلیلوند به عنوان نماینده سینمای ایران در نود و یکمین دوره اسکار معرفی شد. تنگه ابوقریب ساخته بهرام توکلی و شماره ۱۷ سهیلا ساخته محمود غفاری، از جمله نامزدهای دیگر برای معرفی به اسکار بودند.

View more on twitter

'وقت سخن گفتن از مطالبات مردم از رهبری رسیده'

مصطفی تاجزاده معاون سیاسی وزیر کشور در دولت محمد خاتمی و از زندانیان سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال هشتادوهشت گفته است که وقت سخن گفتن از مطالبات مردم از رهبری رسیده است.

View more on twitter

فیلترینگ ۱۸۰ سایت گردشگری

ادامه آتش سوزی هورالعظیم با گذشت بیش از ۷۰ روز

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفته که آتش سوزی هورالعظیم در سه نقطه از خاک عراق با گذشت بیش از ۷۰ روز همچنان ادامه دارد.

احمد رضا لاهیجان زاده همچنین گفته که آتش سوزی تاکنون ۲۵ هزار هکتار از بخش عراقی هورالعظیم را درگیر کرده است.

عملیات اطفای حریق در هورالعظیم از حدود ۲ هفته پیش متوقف شده است.

آتش سوزی هورالعظیم در خاک عراق از اوایل تیر امسال آغاز شده است.

دود ناشی از این آتش سوزی تا بیش از یکصد کیلومتر فراتر رفته و تا کنون هشت شهرستان را درگیر کرده است. به طوری که در روزهای گذشته علاوه بر دشت آزادگان، هویزه، اهواز، کارون، حمیدیه و باوی، شهرهای شادگان، آبادان، خرمشهر و ماهشهر نیز در برخی روزها تحت تاثیر این دود قرار گرفته اند.

آتش سوزی هورالعظیم
irna

ادامه وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان

خبر فوریحمله به سفارت ایران در پاریس

خبرگزاری های ایران می گویند سفارت ایران در پاریس هدف حمله و تعرض قرار گرفته است.

View more on twitter

دادستان کل ایران خواستار توقیف یک روزنامه 'هتاک' شد

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در ایران خواستار توقیف یک روزنامه به اتهام "اهانت به حضرت رقیه" فرزند سومین امام شیعیان شده است. روزنامه صدای اصلاحات در شماره روز پنجشنبه ۲۲ شهریور (دو روز پیش) گزارشی از یک عمل تغییر جنسیت در صفحه اول خود منتشر کرد. تیتر این گزارش "رقیه پس از ۲۲ سال مهدی شد، روایت یک تغییر جنسیت" بود.

بیشتر بخوانید.

وضعیت ذخایر سدهای ایران به شرایط 'بحرانی' رسیده

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران می‌گوید حجم مصرف آب از میزان آب ورودی به پشت سدها بیشتر است و همین باعث شده است که وضعیت ذخایر سدهای ایران به شرایط "بحرانی" برسد. محمد حاج رسولی‌ها به ایسنا گفته است که ورودی آب به سدها نسبت به سال قبل ورودی ۳۳ درصد کاهش داشته است.

بیشتر بخوانید

شدیدترین طوفان سال جاری سواحل شمالی فیلیپین را درنوردید

شدید ترین طوفان در سال جاری شمال فیلیپین را در نوردیده و باعث وزش بادهایی سهمگین و بارش باران های موسمی شده است. طوفان مانگکوت در اوایل امروز در جزیره لوزون، بزرگترین جزیره این کشور باعث شکستن درخت ها، ریزش سقف خانه ها و قطع برق شده است. یک مقام رسمی در شهر توگوئگارائو گفته که تقریبا تمام ساختمان ها صدمه دیده، جاده ها بسته شده و خطوط ارتباطی مختل شده است. دهها هزار نفر از مناطق ساحلی تخلیه شده اند. پیش بینی می شود که این طوفان باعث بروز سیل و رانش زمین شود.

طوفان فیلیپین
EPA
طوفان فیلیپین
AFP
طوفان فیلیپین
EPA
طوفان فیلیپین
Getty Images

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.