Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. آمریکا چین را به دلیل خرید اسلحه از روسیه تحریم کرد
 2. حمایت بریتانیا از ارجاع پرونده نسل کشی میانمار به دادگاه کیفری بین المللی

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. یک فلسطینی به ضرب گلوله سربازان اسرائیلی در اعتراضات مرز غزه کشته شد

  در اعتراضات مرز غزه با اسرائیل، یک فلسطینی به ضرب گلوله سربازان اسرائیلی کشته شده است.

  گزارش‌ها همچنین حاکی از زخمی شدن بیش از پنجاه معترض دیگر است.

  چند ماه است که فلسطینیان به طور هفتگی در مرز غزه برای حق بازگشت به سرزمینشان تظاهرات می‌کنند.

  سازمان ملل و فعالان حقوق بشر، خشونت اسرائیل در مواجهه این اعتراضات را نامتناسب خوانده‌اند.

 2. رویترز: افزایش ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت در دستور کار کشورهای اوپک و غیراوپک

  خبرگزاری رویترز می‌گوید تولیدکنندگان نفت عضو اوپک و کشورهای غیر اوپک، گفتگوهایی داشته‌اند تا سقف تولید را تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز بالا ببرند.

  رویترز به نقل از "یک منبع نزدیک به گفتگوها" نوشته که این افزایش برای مقابله با کاهش صادرات نفت ایران، در نتیجه تحریم‌های آمریکا خواهد بود.

 3. ترامپ از طبقه‌بندی خارج کردن اسناد تحقیقات مداخله روسیه را به تعویق انداخت

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، چهار روز پس از آن که دستور داد مجموعه‌ای از اسناد مرتبط با تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات از طبقه‌بندی محرمانه خارج شود، گفت اجرای این دستور را به تعویق می‌اندازد.

  آقای ترامپ می‌گوید وزارت دادگستری به او گفته است که انتشار این اسناد ممکن است تاثیری منفی بر نگاه‌ها به تحقیقات مداخله روسیه داشته باشد. همچنین "متحدان کلیدی" خواهان عدم انتشار این اسناد شده‌اند.

  به گفته او، بازرس کل مامور بازبینی اسناد شده است.

  آقای ترامپ در عین حال تاکید کرده: "در نهایت من هر موقعی می‌توانم در صورت نیاز اسناد را از طبقه‌بندی خارج کنم. سرعت خیلی برای من و بقیه مهم است!"

  اسناد مورد اشاره چند ماه پیش از طرف اف‌بی‌آی، با حذفیات بسیار منتشر شدند.

  این اسناد درباره کارتر پیج، از اعضای ستاد انتخاباتی آقای ترامپ است که به واسطه مظنون بودن به رابطه با روسیه تحت نظر بود.

 4. تلاش ترامپ برای بی‌اعتبار کردن ادعاها علیه قاضی کاوانا

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تلاش کرده است ادعای زنی را که برت کاوانا، نامزد او برای عضویت دادگاه عالی آمریکا را به تعرض جنسی متهم کرده، بی‌اعتبار جلوه دهد. کریستین بلیسی فورد، استاد روانشناسی، گفته است که قاضی کاوانا در سال ۱۹۸۲ زمانی که هر دو دبیرستانی بودند، تلاش کرده که به او تجاوز کند.

  آقای ترامپ گفته اگر تعرض مورد ادعا آن قدر که خانم فورد گفته بد بوده، قاعدتا او یا والدینش باید همان زمان شکایت می‌کردند. خانم فورد برای اثبات ادعاهایش یادداشت‌های پزشکی حاکی از تاثیر روانی واقعه را ارائه داده و در آزمایش دستگاه دروغ‌سنج هم شرکت کرده است. آقای ترامپ امروز بار دیگر از آقای کاوانا دفاع کرده و او را "مردی درست با سوابقی بی‌نقص" توصیف کرده است.

  برت کاوانا (راست) اتهام تعرض جنسی کریستین بلیسی فورد را رد کرد
  Image caption: برت کاوانا (راست) اتهام تعرض جنسی کریستین بلیسی فورد را رد کرد
 5. گفت‌وگو درباره تحریم‌های تازه آمریکا علیه چین

  View more on twitter
 6. تغییر ساعت در ایران

  ساعت رسمی ایران از ساعت ۲۴ امشب سی‌ام شهریور یک ساعت عقب کشیده می‌شود. بر اساس قانون، ساعت رسمی ایران هر سال در ساعت ۲۴ روز اول فروردین، یک ساعت به جلو کشیده می‌شود و در ساعت ۲۴ روز سی‌ام شهریور به عقب برمی‌گردد.

 7. خبر فوریترامپ: ریاست جلسه ایران در شورای امنیت با من است

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در توییتی تایید کرده است که هفته آینده خود ریاست جلسه مربوط به ایران در شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده خواهد داشت.

  پیشتر نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفته بود که موضوع جلسه تنها ایران نخواهد بود بلکه مقابله با اشاعه سلاح‌های هسته‌ای است. اما به نظر می‌آید توییت جدید آقای ترامپ تایید می‌کند که موضوع این جلسه ایران است.

  View more on twitter
 8. طرح تعطیلی روز زن به مجلس ایران ارائه می‌شود

  فاطمه ذوالقدر، از نمایندگان مجلس ایران، گفته است که طرحی برای تعطیلی "روز زن" در مجلس ارائه خواهد شد.

  خانم ذوالقدر گفته است که در این طرح پیشنهاد می‌شود که به جای تعطیلی هشتم ربیع الاول، روز زن تعطیل شود.

  در اینجا منظور از روز زن، روز تولد دختر پیامبر اسلام است و نه هشتم مارس، که در اغلب کشورهای جهان و از جمله از طرف فعالان زن در ایران به عنوان روز جهانی زن به رسمیت شناخته شده است.

  به گزارش ایسنا فاطمه ذوالقدر گفته است که تعطیلی هشت ربیع الاول "شبهات و حساسیت‌هایی را ایجاد کرده که برخی آن را عاملی برای جدایی و تفرقه‌افکنی بین شیعه و اهل تسنن می‌دانند".

  هشت ربیع الاول را روز آغاز امامت امام دوازدهم شیعیان می‌دانند.

 9. درخواست یونیسف از اتحادیه اروپا برای اسکان کودکان پناهجو

  آژانس حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) از اتحادیه اروپا خواسته تا هر چه سریعتر کودکان پناهجو در یونان را اسکان دهند. به گفته یونیسف شمار پناهجویان کودکی که در سال جاری وارد یونان شده اند ۳۰ درصد افزایش داشته است. یونیسف همچنین گفته که بیش از ۷ هزار کودک در سال جاری به هزاران کودک دیگری که در مراکز نا امن در یونان زندگی می کنند، پیوسته اند. این نهاد بین المللی خواستار انتقال هر چه سریعتر این کودکان از مراکز مستقر در یونان بویژه مرکز موریا شده است. این مرکزواقع در لسبوس یونان، محل اسکان نه هزار نفر است. این میزان پناهجو سه برابر ظرفیت این مرکز برآورد شده است. به گفته یونیسف این کودکان که قربانی جنگ هستند روزانه در معرض خشونت و سوء استفاده قرار دارند.

  کودکان پناهجو
 10. فولکس واگن: موضع ما نسبت به ایران تغییر نکرده

  یک منبع شرکت خودروسازی آلمانی فولکس واگن این گزارش را که قصد دارد فعالیت تجاری خود در ایران را به دلیل فشار دولت آمریکا متوقف کند، رد کرده و به خبرگزاری رویترزگفته است که "موضع این شرکت در قبال ایران تغییر نکرده است".

  خبرگزاری بلومبرگ روز گذشته به نقل از سفیر آمریکا در آلمان گزارش کرده که مذاکرات شرکت آلمانی فولکس واگن و نمایندگان دولت ایالات متحده در مورد کسب معافیت از تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران به نتیجه نرسیده و این شرکت در نظر دارد "تقریبا تمامی" فعالیت و ارتباطات خود را با ایران متوقف کند.

  سفیر آمریکا گفته است که ممنوعیت ارتباط و معامله با ایران شامل روابط و خدمات بشردوستانه نمی‌شود و برای شرکت‌ها و موسسات خارجی از جمله فولکس واگن در این زمینه معافیت از تحریم صادر می شود.

  فولکس واگن
 11. عبداللهیان: افرادی که سفارت عربستان را به آتش کشیدند، حزب اللهی و بسیجی نبودند

  حسین امیر عبداللهیان، مدیر کل امور بین الملل مجلس ایران در گفتگوی با خبرگزاری تسنیم درباره حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد در دی ماه ۱۳۹۴، گفته است: " تحلیل و ارزیابی بنده این است افرادی که با پرتاب کوکتل‌مولتوف سفارت عربستان را به آتش کشیدن نیروهای حزب‌اللهی و بسیجی نبودند بلکه عوامل نفوذی بودند که کاملا هدایت شده این کار را انجام دادند"

  View more on twitter
 12. وزیر ورزش: برای فدراسیون‌هایی که روسای بازنشسته دارند، سرپرست تعیین می‌کنیم

  مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان گفته است: ملزم به اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان هستیم و به‌زودی برای برخی فدراسیون‌ها که روسای آنها شامل این قانون هستند، سرپرست تعیین می‌کنیم."

  View more on twitter
 13. 'دو سد مهم تأمین آب جنوب ایران در آستانه خشکی کامل است'

  مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان از اتمام آب سد نیان و خشکی کامل سد شمیل تا پایان شهریورماه جاری خبر داد.

  به گفته هوشنگ ملائی در سال آبی که از مهر ماه آغاز و در شهریور پایان می‌گیرد استان هرمزگان به عنوان خشک‌ترین استان کشور به دلیل کمترین میزان بارندگی در سال گذشته نام برده می‌شود.

  View more on twitter
 14. بیش از ۹۰ نماینده خواستار اعلام شفاف آرای خود از سوی مجلس شدند

  بیش از ۹۰ تن از نمایندگان مجلس ایران در نامه ای به علی لاریجانی خواستار اعلام شفاف آرای شان از سوی مجلس شدند.

  در همین رابطه حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر و از اعضای شورای مرکزی فراکسیون ولایی مجلس گفته که تاکنون بیش از ۹۰ نماینده به کمپین "شفافیت آرا" پیوسته اند.

  به گفته این نماینده در این نامه از آقای لاریجانی خواسته شده که آرای نمایندگان درباره استیضاح ها، سوالات از رئیس جمهور و وزرا و نیز طرح ها و لوایح به صورت علنی و شفاف اعلام شود.

  به گفته این نماینده قرار است این نامه پس فردا ( یکشنبه ۲ مهر) به هیات رئیسه مجلس ارائه شود.

  نمایندگان مجس
 15. رئیس جمهور ویتنام درگذشت

  تران دای کوانگ، رئیس جمهور ویتنام در سن ۶۱ سالگی در بیمارستانی نظامی در هانوی، پایتخت درگذشت. آقای کوانگ از سال ۲۰۱۶ به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد. او که در خانواده ای کشاورزبدنیا آمده بود، بتدریج توانست به رده های بالای حزب کمونیست این کشور برسد.

  رئیس جمهور ویتنام
 16. واکنش وزارت خارجه ایران به خبر توهین فردی منتسب به وزارت خارجه به امام حسین

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، وزارت خارجه ایران در واکنش به انتشار مطلبی "موهن علیه امام حسین" در فضای مجازی توسط فردی که گفته شده از مترجمین وزارت خارجه بوده، اطلاعیه ای منتشر کرده است. در این اطلاعیه "هر گونه جسارت به ساحت مقدس حضرت ابا عبدالله الحسین " محکوم و اعلام شده که چنین فردی کارمند این وزارتخانه نبوده و نیست.

 17. ایران خبر درخواست ملاقات با ترامپ را تکذیب کرد

  بهرام قاسمی ، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته که این کشور هرگز درخواستی برای ملاقات با ترامپ نداشته است.

  آقای قاسمی خبر منتشره از طرف یکی از خبرگزاری های خارجی به نقل از نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل را "مضحک و در جهت ایجاد یک فضای روانی با اهداف مشخص خواند".

  به نقل از خانم هیلی گفته شده که ایران درخواستی برای ملاقات با رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل داده است.

  آقای قاسمی چنین درخواستی را از سوی ایران تکذیب کرده است.

 18. تیم ملی کریکت افغانستان با پیروزی بر بنگلادش دومین بردش را رقم زد

  تیم ملی کریکت افغانستان در دومین دور بازی‌اش در رقابت‌های جام آسیا، مقابل تیم بنگلادش نیز برنده میدان شد.

  این دومین پیروزی تیم ملی کریکت افغانستان در رقابت‌های جام آسیا است و این تیم قبل از این نیز توانسته بود تیم قدرتمند سیرلانکا را شکست دهد.

  در بازی روز گذشته که تا نیمه‌های شب ادامه داشت کریکت بازان افغانستان موفق شدند تا تیم بنگلادش را با تفاوت ۱۳۶ دوش مغلوب کنند.

  در این باره بیشتر بخوانید.

  افغانستان
  Image caption: گلبدین نایب در ۲۸ پرتاپ ۴۲ دوش داشته است.
 19. برخورد تانکر و اتوبوس در افغانستان چندین کشته و زخمی داد

  منابع محلی ولایت فراه درغرب افغانستان تایید کرده که وقوع تصادف جاده‌ای در این ولایت باعث کشته شدن دست‌کم ۱۵ نفر و زخمی شدن ۳۰ نفر دیگر شده‌است.

  ناصر مهری، سخنگوی والی فراه به بی‌بی‌سی گفته که این حادثه صبح امروز به دلیل برخورد یک اتوبوس مسافر بری با یک تانکر رخ‌داده است.

  او گفت که تصادف در منطقه "پوزک "ولسوالی "بکوا" در ولایت فراه اتفاق افتاده و اتوبوس نوع ۳۰۴ از هرات به سمت قندهار در حرکت بوده که با یک تانکر برخورد کرده است.

  در این باره بیشتر بخوانید.

  افغانستان
  Image caption: برخورد تانکر و اتوبوس در افغانستان چندین کشته و زخمی داد
 20. سیاست جدید آمریکا برای مقابله با حملات سایبری

  کاخ سفید از انجام اقداماتی تهاجمی برای متوقف کردن حملات سایبری خبر داده است. جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا به خبرنگاران گفت که این اقدامات بخشی از استراتژی جدید سایبری است که اجرای آن آغاز شده است.

  جزییاتی از اقدامات جدید آمریکا در این مورد منتشر نشده، اما آقای بولتون تاکید کرده هر کس که دولت، شرکت‌ها یا اشخاص را در آمریکا هدف حمله سایبری قرار دهد، هزینه آن را پرداخت خواهد کرد.

  آمریکا، کشورهای روسیه، ایران، چین و کره شمالی را به انجام حملات سایبری علیه خود متهم کرده و می‌گوید این حملات منافع آمریکا و متحدانش را به خطرانداخته است.

  هدف فوری از سیاست جدید آمریکا در این مورد متوقف کردن هر گونه حمله سایبری در جریان انتخابات کنگره در ماه نوامبر سال جاری اعلام شده است.

  حملات سایبری