Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

هشدار فعالان سیاسی و مدنی ایران درباره دراویش زندانی

ده‌ها نفر از فعالان سیاسی و مدنی در ایران با انتشار نامه سرگشاده‌ای درباره وضعیت دروایش گنابادی زندانی هشدار داده‌اند و گفته‌اند زندان‌های محل نگهداری آنان "وضعیت عمومی بسیار نگران‌کننده‌"ای دارد که ممکن است "هر روز آبستن حادثه‌ای هولناک" باشد.

امضاکنندگان این نامه خواهان رعایت حقوق متهمان و زندانیان و قوانین مربوطه شده و گفته‌اند باید حق آزادانه دسترسی به وکیل، تماس با نزدیکان، بهره‌مندی از حق درمان و تغذیه و همچنین احترام به زندانی رعایت شود.

آنها به طور مشخص از "بی‌خبری مطلق" در خصوص وضعیت رضا انتصاری، کسری نوری، محمد شریفی‌مقدم، مهدی اسکندری، حسام معینی‌، مرتضی کنگرلو، امیر نوری و سینا انتصاری ابراز نگرانی کرده‌اند.

اینها هشت درویش بازداشتی هستند که گفته شده از بند زندان فشافویه به مکان نامعلومی برده شده‌اند.

View more on twitter

دو پلیس زن به اتهام زمینه‌سازی به دعانویس متهم به تجاوز در فاریاب بازداشت شدند

ویدیوی ملا رسول
Facebook Video

مقامات محلی در ولایت فاریاب در شمال افغانستان می‌گویند سه پلیس را به اتهام کمک به ملارسول خواجه در سواستفاده جنسی از زنان بازداشت کرده‌اند.

احمد جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب به بی‌بی‌سی گفت دو پلیس زن و یک پلیس مرد که متهم به زمینه‌سازی و کمک به ملارسول در آزار و اذیت جنسی زنان هستند، دراین ولایت بازداشت شده‌اند.

این روزها ویدیوهایی منتسب به ملارسول خواجه در شبکه‌های اجتماعی افغانستان دست ‌به‌ دست می‌شوند که او را درحال برقراری ارتباط جنسی با شماری از زنانی نشان می‌دهد که ظاهرا برای گرفتن تعویذ (دعا) نزد او مراجعه کرده‌‌اند.

گفته می‌شود قربانیان ملارسول زنانی بودند که صاحب فرزند نمی‌شدند و در جستجوی راه حلی برای مشکل‌شان از طریق تعویذ و فال‌بینی، تن به خواسته‌هایش می‌دادند.

جزییات بیشتر اینجا

ادامه اعتصاب کامیون‌ها در شهرهای ایران

جانشین فرمانده سپاه پاسداران خطاب به عربستان و امارات: دست از شرارت بردارید

حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران در سخنانی با خطاب قرار دادن رهبران عربستان و امارات از آن ها خواست تا دست از "شرارت وتوطئه" بردارند. آقای سلامی که قبل از خطبه های امروز نمازجمعه صحبت می کرد همچنین گفت: " اگر از خطوط قرمزمان عبور کنید، قطعا از خطوط قرمز شما عبور خواهیم کرد و می دانید قدرت ملت ایران وقتی به صحنه می آید چه طوفانی به پا می کند."

حسین سلامی
tasnim

دادستان شیراز از بازداشت سه نفر در ارتباط با بیلبورد نصب شده در شیراز خبر داد

دادستان شیراز از بازداشت سه نفر در ارتباط با بیلبورد نصب شده در یکی از میادن شیراز خبر داده است.

استفاده از تصویر سربازان اسرائیلی بر روی بیلبورد نصب شده در میدان نمازی شهر شیراز با واکنش های زیادی همراه بوده است.

این بیلبورد به مناسبت هفته یادبود جنگ ایران و عراق در میدان نمازی شیراز نصب شد.

در تصویر اصلی سربازان اسرائیلی چهار سرباز دیده می‌شوند که به نظر می‌رسد یکی از آنها زن است. اما در تابلوی شهری شیراز این سرباز چهارم از تصویر حذف شده است.

علی صالحی گفته پس از انتشار این مطلب در فضای مجازی تشکیل پرونده قضایی برای عوامل این اقدام در دستور کار قرار گرفت.

دادستان شیراز با اشاره به بازداشت رئیس روابط عمومی سازمان فرهنگی شیراز گفته که دو نفردیگر از دست اندرکاران طراحی این بیلبورد هم بازداشت شده اند که پرونده آن ها در دادسرای عمومی و انقلاب شیراز با نظارت مستقیم دادستان در مرحله تحقیقات قرار دارد.

آقای صالحی افزوده تحقیقات تا روشن شدن ابعاد این موضوع ادامه دارد و با مرتکبین در چارچوب قانون و با قاطعیت برخورد خواهد شد.

بیلبورد شیراز
PUBLIC DOMAIN

وقوع زلزله و سونامی در اندونزی

در پی وقوع زلزله ای به بزرگی ۷.۵، مقامات اندونزی از وقوع سونامی شدیدی در سواحل این کشور خبر داده اند. شهر پالو واقع در جزیره سولاوسی شاهد امواجی به بلندی ۲ متر بوده است. ویدیوهای منتشر شده در شبکه های مجازی ساکنان این شهر را در حال فرار نشان می دهد. مقامات از کشته شدن ۵ نفر خبر داده اند، اما مشخص نیست که این افراد در پی وقوع سونامی جان خود را از دست داده اند یا خیر؟

زلزله و سونامی
unknown

دردسر گوگل به خاطر انتشار تصاویر ماهواره‌ای سایت‌های نظامی حساس بلژیک

وزارت دفاع بلژیک گفته که از گوگل به خاطر استفاده از تصاویر ماهواره ای سایت های نظامی حساس این کشوردر برنامه نقشه گوگل شکایت می کند. این وزارتخانه گفته که گوگل به درخواست های آن ها مبنی بر محو و کدر کردن تصاویر این محل ها از جمله پایگاههای هوایی و سایت های انرژی هسته ای توجهی نکرده است. گزارش های رسانه های بلژیک حاکی است که مقامات دفاعی این کشور بیم آن دارند که "تروریست ها" با استفاده از این نقشه ها این مکان ها را هدف قرار دهند. گوگل گفته که دو سال صرف پاسخ دادن به مسئله کرده و هرگونه اقدام قانونی در این مورد را مایه شرمساری خوانده است.

گوگل
Reuters

مصرف مشروبات الکلی در خراسان شمالی جان ۲ نفر را گرفت

یک مقام اورژانس خراسان شمالی شمار مسمومان ناشی از مصرف مشروبات الکلی در هفته اخیر را ۲۴ نفر اعلام کرده است. تقی دولت آبادی گفته ۱۷ نفر در شهرستان بجنورد و ۷ نفر در شهرستان شیروان به علت مصرف مشروبات الکلی مسموم شده اند که تاکنون ۲ نفر جان خود را از دست داده اند.

انتقاد از پیامدهای محیطی کارزارهای انتخابات پارلمانی افغانستان

آغاز رسمی کارزارهای انتخابات پارلمانی افغانستان

کارزار انتخابات پارلمانی افغانستان
Reuters

کارزارهای انتخابات پارلمانی افغانستان امروز جمعه ۶میزان/مهر به صورت رسمی آغاز شد. بیشتر از ۲۵۰۰ نامزد برای کسب ۲۵۰ کرسی مجلس نمایندگان افغانستان در ۲۸میزان/مهر باهم رقابت خواهند کرد.

این انتخابات به عنوان آزمایش عمده برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان دیده می‌شود که قرار است سال آینده برگزار شود. آمادگی‌ها برای انتخابات پارلمانی افغانستان که سه سال دیرتر برگزار می‌شود با چالش‌ها و مشکلات عمده مواجه بوده است.

روند روبه‌رشد خشونت‌ها در افغانستان و ادعاها در مورد تقلب گسترده، نگرانی‌هایی را در مورد تاخیر بیشتر در برگزاری این انتخابات به وجود آورده بود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تاکید کرده که حتی در صورت نرسیدن دستگاه‌های بیومتریک، همچنان این انتخابات با همان سیستم قبلی برگزار خواهد شد.

گروه‌های سیاسی مخالف تاکید داشته اند که برای جلوگیری از چندبار رای‌ دادن باید از سیستم بیومتریک استفاده شود.

مقامات کمیسیون انتخابات افغانستان گفته‌اند از ۲۲ هزار دستگاه بیومتریک وعده داده شده که ساخت آلمان است، تاکنون تنها ۴۴۰۰ دستگاه بیومتریک در اختیار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گذاشته شده است.

جزییات بیشتر را اینجا بخوانید

وزیر نیرو: نیروی هوایی سپاه پاسداران آماده کمک در مورد بارورسازی ابرها است

رضا اردکانیان، وزیر نیرو از آمادگی نیروی هوایی سپاه پاسداران برای کمک به این وزارتخانه در مورد بارورسازی ابرها و افزایش میزان بارندگی خبرداده است. آقای اردکانیان گفته که قرار است جلسه ای با فرماندهان نیروی هوایی سپاه پاسداران برای برنامه ریزی در مورد استفاده از امکانات این بخش برگزار کنیم.

بارورسازی ابرها
tasnim

سریال ممنوعه ازهفته آینده مجددا پخش می‌شود

رئیس اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی از پخش مجدد سریال "ممنوعه" از هفته آینده خبر داده است. ابراهیم داروغه زاده در این باره گفت به خاطر ماه محرم و به خاطر این که تمام قسمت های ساخته شده باید مورد بازبینی قرار می گرفت در توزیع آن وقفه ایجاد شد.

چند روز پیش مدیرکل اداره نمایش خانگی اعلام کرد که به سریال ممنوعه "تا اعمال اصلاحات لازم جهت پیشگیری از سوء تعبیر در مخاطبان و اقشار مختلف جامعه اجازه نشر داده نخواهد شد."

سه قسمت از سریال ممنوعه تاکنون پخش شده است.

در هفته‌های اخیر انتقادهایی درباره محتوای سریال «ممنوعه» در برخی رسانه‌ها و خصوصا صداوسیما مطرح شده است که توضیح برخی مدیران و سازندگان را در پی داشت.

امیرحسین آرمان، خاطره اسدی، بهاره افشاری، پژمان بازغی، آتیلا پسیانی، امیر جعفری، هادی حجازی‌فر، لیلا زارع، نیکی کریمی، میلاد کی مرام، فاطمه گودرزی و مجید مظفری از بازیگران این سریال هستند.

سریال ممنوعه
isna

جنجال بیلبورد شیراز؛ یک مقام شهرداری شیراز بازداشت شد

محمد شعبانی، رئیس روابط عمومی سازمان فرهنگی شیراز در ارتباط با جنجال بیلبورد نصب شده در یکی از میادین شهر شیراز بازداشت شد.

استفاده از تصویر سربازان اسرائیلی بر روی بیلبورد نصب شده در میدان نمازی شهر شیراز با واکنش های زیادی همراه بوده است.

آقای شعبانی روز گذشته به دستور شهردار شیراز از کار برکنار شده بود.

این بیلبورد به مناسبت هفته یادبود جنگ ایران و عراق در میدان نمازی شیراز نصب شد.

در تصویر اصلی سربازان اسرائیلی چهار سرباز دیده می‌شوند که به نظر می‌رسد یکی از آنها زن است. اما در تابلوی شهری شیراز این سرباز چهارم از تصویر حذف شده است.

بنا به گزارش‌ها پس از جنجالی شدن این بیلبورد، شهرداری شیراز آن را برچیده است.

سربازان اسرائیلی
PUBLIC DOMAIN
سربازان اسرائیلی
.

دادگاه عالی هند منع ورود زنان به یکی از معابد هندوها را لغو کرد

دادگاه عالی هند گفته که از این پس زنان می توانند وارد معبد سبریمالا شوند. این معبد یکی از مقدس ترین معابد هندوها در هند بشمار می رود. تاکنون دختران وزنان ۱۰ تا ۵۰ اجازه نداشتند وارد این معبد شده و یا شعائر مذهبی بجا آورند. این دستورپس از آن صادر شد که در دادخواستی منع ورود زنان به این معبد به دلیل آن که مغایر با برابری جنسیتی است، به چالش کشیده شد. همه ساله میلیون ها زائر از این معبد دیدن می کنند.

معبد هندوها
Getty Images

عراقچی: عده‌ای نتانیاهو را سرکار گذاشتند، این بار به دورقوزآباد ارجاعش داده‌اند

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در واکنش به سخنرانی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیراسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل گفته: "عده ای نتانیاهو را سرکار گذاشته اند و این بار به دورقوزآباد ارجاعش داده اند."

آقای نتانیاهوروز گذشته در جریان سخنرانی خود در مجمع سازمان ملل ایران را متهم کرد که قصد ساخت تسلیحات هسته ای دارد.

نخست وزیر اسرائیل در جریان سخنرانی خود نقشه ای از تهران و عکسی از ساختمانی در تورقوزآباد در جنوب تهران را نشان داد و گفت که این تصاویر مکات تاسیسات سری جدیدی در ایران را نشان می دهد.

بیشتر بخوانید.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
fars

بسته شدن مرز کردستان عراق با ایران همزمان با برگزاری انتخابات پارلمانی کردستان عراق

مدیر گذرگاه مرزی باشماق از بسته شدن این مرز در روز یکشنبه ۳۰ سپتامبر( ۸ مهر) همراه با برگزاری انتخابات پارلمانی کردستان عراق خبر داده است. پنجمین دور انتخابات پارلمانی کردستان عراق یکشنبه برگزار می شود.

View more on twitter

امام جمعه تهران: اگر رهبر بگوید تل‌آویو را با خاک یکسان خواهند کرد

موحدی کرمانی
isna
موحدی کرمانی از مردم خواسته اسرار را حفظ کنند

محمد علی مواحدی کرمانی، امام جمعه موقت تهران، با ابراز این نظر که مردم موظف هستند اسرار کشور را حفظ کنند، گفته است: "ما در نظام‌مان اسرار فراوانی داریم که به دشمن نگفتیم. دشمن نمی‌داند ما چه امکانات و نیروهایی داریم. همین نیروها اگر رهبر اشاره کنند، تل‌آویو را با خاک یکسان خواهند کرد."

وی هشدار داده است که "اگر آمریکا و اسرائیل دست از پا خطا کنند پایگاه‌های آمریکا در سراسر دنیا امنیت نخواهند داشت."

امام جمعه موقت تهران یکی از مشکلات کنونی جمهوری اسلامی را وجود شایعه دانست و با اظهار این نظر که در واقعه کربلا هم شابعه‌سازی "باعث شد تا دل مردم از اسلام سرد شود" گفت: امروز هم در کشور ما شایعه پراکنی بسیاری وجود دارد.

وی در مورد راهکار مقابله با این وضعیت، خواستار محدود شدن بیشتر فضای مجازی شد و گفت: "جو فضای مجازی در اختیار بیگانگان است و آنها هر نوع سخن دروغی که بخواهند، در این فضا به گوش مردم می‌رسانند. من نمی‌دانم تا چه زمانی باید مسئولان این وضع را ادامه دهند؟ مسئولان چه زمانی باید از خواب بیدار شوند؟ باید جلوی سواستفاده دشمن در این زمینه گرفته شود."

آقای کرمانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش نرخ ارز، گفت: "با توجه به تغییر نرخ ارز و با توجه به درآمد ایجاد شده برای دولت توسط تغییر نرخ ارز، انتظار است این مازاد در راستای حل مشکلات مردم بویژه مستضعفان قرار گیرد."

نایب قهرمانی والیبالیست‌های ساحلی ایران در مسابقات آسیا

مصرف مشروبات الکلی دست ساز در بندرعباس جان ۱۰ نفر را گرفت

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از افزایش شمار قربانیان و همچنین مراجعه کنندگان به مراکز درمانی به دلیل مسمومیت ناشی از مشروبات الکلی در بندرعباس خبر داده است. به گفته فاطمه نوروزیان تاکنون ۱۰ نفر جان خود را از دست دادند. خانم نوروزیان همچنین گفته شمار مراجعان به مراکز درمانی به ۱۱۸ نفر رسیده که ۵۲ نفر دیالیز شده اند. او گره سنی افراد مسموم شده را ۱۷ تا ۵۰ سال اعلام کرد.

هیاتی از شورای امنیت ایران حمله اهواز را بررسی می‌کند

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور درباره حمله اهواز گفت: "در حال حاضر هیاتی از شورای امنیت کشور در این شهر حضور دارد، تا همه ابعاد این ماجرا را از قبل، حین و بعد از رخداد ماجرا بررسی می کنند و در نهایت گزارشی از وضعیت این ماجرا ارائه خواهند کرد." به گفته حسین ذوالفقاری تا روز گذشته ۲۲ نفر از کسانی که به نوعی در این حادثه همکاری داشتند، بازداشت شده و یکسری اقلام از این افراد کشف و ضبط شده است.

حمله اهواز
isna

دیدار اردوغان و آنگلا مرکل

قرار است امروز رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که به آلمان سفر کرده با آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور دیدار و مذاکره کند. این دیدار با هدف بهبود روابط بین دو کشور صورت گرفته است. خانم مرکل قبل از دیدارش با آقای اردوغان گفت که او خواستارهمکاری اقتصادی با ترکیه است. این اولین سفرآقای اردوغان به آلمان از زمان در اختیار گرفتن پست ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۴ است.

شمار قربانیان مصرف مشروب الکلی دست ساز در بندرعباس به ۸ نفر رسید

مدیر روابط دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان گفته است که از روز گذشته تا امروز صبح ۴ نفر دیگر بدلیل مصرف مشروب الکلی دست ساز جان خود را از دست دادند. به این ترتیب تعداد قربانیان به ۸ نفر رسیده است.

فاطمه نوروزیان همچنین گفته که از روز گذشته تاکنون ۱۱۰ نفراز مصرف کنندگان مشروب الکلی دست ساز به بیمارستانی در بندرعباس منتقل شدند. که ۱۰۲ نفر از آن ها بستری شدند.

همزمان فرمانده انتظامی شهرستان بندرعباس از دستگیری زن و شوهری که اقدام به ساخت مشروبات دست ساز می کردند، خبر داده است. به گفته این مقام نیروی انتظامی عامل اصلی توزیع این مشروبات هم دستگیر شده است.

واکنش ایران به سخنان نتانیاهودرباره وجود تاسیسات هسته‌ای تازه در این کشور

ترامپ: شهادت کاوانا در سنا صادقانه، قدرتمند و کوبنده بود

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از شهادت برت کاوانا، نامزدی که بر پست دیوان عالی معرفی کرده، حمایت کرده است. آقای کاوانا روز گذشته در مقابل کمیته سنا حضور یافت و به سوالاتی در مورد ادعای تعرض جنسی که از سوی کریستین بلازی فورد مطرح شده، پاسخ گفت. آقای کاوانا ادعاهای مطرح شده از سوی خانم بلازی فورد را مبنی بر تعرض جنسی به او در دوران نوجوانی رد کرده است. دونالد ترامپ پس از برگزاری جلسه شهادت برت کاناوا در توییتی، شهادت او را صادقانه، قدرتمند و کوبنده توصیف کرد.

برت کاوانا
Reuters
برت کاوانا

درگیری بین نیروهای دولتی و مهاجمان مسلح در جنوب شرق ایران

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی از درگیری در مرز سراوان در استان سیستان و بلوچستان خبر داده است.

روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران گفته است که در این درگیری شش تن از مهاجمان کشته و زخمی شده‌اند.

براساس این گزارش، سپاه پاسداران در این درگیری اسلحه سنگین به کار برده است.

این گزارش می‌افزاید که در این درگیری به نیروهای خودی تلفاتی وارد نیامده است.

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا، سازمان‌های اطلاعاتی غربی را به تلاش برای کسب اطلاعات از ایرانیان دوتابعیتی متهم کرده است.

بیشتر بخوانید.

مهم ترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید.