Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. ادامه اعتصاب رانندگان کامیون

  رانندگان کامیون و کامیونداران امروز نیز در اعتراض به عدم رسیدگی به درخواست هایشان به اعتصاب خود ادامه دادند.

  View more on twitter
 2. بازداشت موقت کیومرث مرزبان 'تمدید شد'

  باربد گلشیری در توییتر خود نوشت که بازداشت موقت کیومرث مرزبان "تمدید شد."

  View more on twitter
 3. دادگستری هرمزگان: بازداشت۷ متهم به عنوان عوامل اصلی تولید و فروش مشروبات الکلی در بندرعباس

  محمدصادق اکبری، رئیس کل دادگستری هرمزگان اعلام کرد که در پی مسمومیت ده‌ها نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی در بندرعباس یک باند تولید و توزیع مشروبات الکلی منهدم و عوامل آن دستگیر شدند.

  به گزارش ایلنا، آقای اکبری افزود: "تاکنون ۷ نفر متهم به عنوان عوامل اصلی تولید و فروش مشروبات الکلی شناسایی و دستگیر شده‌اند و عملیات شناسایی و دستگیری سایر متهمین ادامه دارد."

  پیشتر ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد: "از ۱۶ شهریور تاکنون ۴۶۰ فرد مسموم شده با الکل به بیمارستان مراجعه کرده اند که از این تعداد تاکنون ۴۲ نفر فوت شدند."

 4. سومین روز تجمع پرسنل بیمارستان امام خمینی کرج

  ایلنا نوشت: پرسنل بیمارستان امام خمینی کرج برای پیگیری مطالبات مزدی یازده ماهه‌ خود و وضعیت بلاتکلیف بیمارستان، امروز در سومین روز اعتراض خود در خیابان اصلی روبروی بیمارستان امام خمینی تجمع کردند.

  قاسم طاهری ف نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج گفت: "مطالبات ما همان‌هایی است که طی تجمعات روزهای اخیر، پیگیری کرده‌ایم: پرداخت مطالبه مزدی کارکنان که به یازده ماه می‌رسد و فعالیت مجدد بیمارستان و درآمدن آن از حالت بلاتکلیفی."

 5. گزارش‌ها از کاهش نرخ ارز در بازار غیررسمی ایران

  بر اساس گزارش‌ها از بازار ارز تهران، تقاضا برای فروش ارزهای خارجی در معاملات امروز دوشنبه (نهم مهر) بالا رفته و قیمت‌ها در بازار آزاد کاهش یافته است.

  خبرگزاری دانشجویان ایران -ایسنا- در گزارشی گفته است معاملات دلار امروز از حدود ۱۷ هزار تومان شروع شد و تا ساعت شش بعدازظهر بوقت محلی (تهران) تا ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان هم کاهش یافت.

  بر اساس گزارش‌ها تقضا برای خرید کاهش یافته و در معاملات امروز بازار ارز فردوسی بر تعداد فروشندگان افروده شده است.

  هفته پیش و در پی صحبت‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره ایران قیمت دلار تا نوزده هزار تومان هم پیش رفته بود.

 6. نامه رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران برای افزایش حقوق

  رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با امضای نامه‌ای خواستار افزایش حقوق خود شدند. داوود رضایی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی با انتشار بخشی از این نامه در توییتر خود نوشت که نامه به شهرداری تهران ارسال شده است.

  View more on twitter
 7. نمایندگان کمیسیون شکایات در سراسر مراکز رای دهی مستقر می‌شوند

  کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان اعلام کرده که برای اولین بار نمایندگان و ناظران این نهاد در تمام پنج هزار و ۱۰۰ مرکز رای‌دهی در سراسر افغانستان مستقر و شکایتها را ثبت و گردآوری می‌کنند.

  دستگیر هدایت، عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی به خلیل نوری، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که پیش از این شکایت‎‌ها توسط کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان جمع آوری و به این نهاد منتقل می‌شد.

  آقای هدایت گفته که مشکل این کار این بود که کمیسیون انتخابات شکایتهای را که مربوط به خود کارمندان این کمیسیون بود به کمیسیون شکایات منتقل نمی‌کرد.

  این عضو کمیسیون شکایات می‌گوید در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ از هفت هزار شکایت، تنها ۱۳۰ مورد در اختیار کمیسیون شکایات قرار گرفته بود.

  به گفته آقای هدایت این اقدام مشروعیت انتخابات پارلمانی را بیشتر خواهد کرد.

  افغانستان
  Image caption: به گفته آقای هدایت این اقدام مشروعیت انتخابات پارلمانی را بیشتر خواهد کرد.
 8. توضیحات معاون اطلاع‌رسانی دفتر روحانی درباره موضوع پوشه‌ها در دیدار با مکرون

  bbc
  Image caption: روسای جمهور ایران و فرانسه هفته گذشته در مقر سازمان ملل با هم دیدار کردند

  پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران درباره عکسی که از دیدار روسای جمهور ایران فرانسه در نیویورک منتشر شد و در آن پرونده هایی در برابر هیات فرانسوی قرار داشت توضحیاتی داده است.

  آقای اسماعیلی به خبرگزاری ایسنا گفته "در جریان دیدار اخیر آقایان روحانی و مکرون با یکدیگر نیز با توجه به اینکه محل مذاکره، دفتر نمایندگی فرانسه در نیویورک بود، اسناد و مدارکی که در جلوی هیات فرانسوی قرار داشت، مربوط به اسناد خود این دفتر بود و هیچ ارتباطی به مذاکره روسای جمهور دو کشور هم نداشت. آقای مکرون هم به پوشه ای مراجعه نکرد و اتفاقا فقط یک برگه یادداشت داشت که گاهی روی آن یادداشت می نوشت. پس هیچ کدام از این پوشه‌ها را نیز جمهوری اسلامی ایران به آن‌ها نداده بود".

  برخی رسانه ها در ایران گفته بودند که این پوشه، اسناد مربوط به تخلف آمریکا از توافق هسته ای بوده که ایرانی ها به مقام های فرانسوی داده و برخی دیگر پوشه ها را مربوط به موضوعات مطرح شده از سوی رئیس جمهور فرانسه در دیدار با مقام های ایرانی عنوان کرده بودند.

 9. انتقاد سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران از پوشش هواداران اندونزی

  View more on twitter
 10. 'قانون حق دسترسی به اطلاعات افغانستان مقام اول جهان را گرفت'

  معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که قانون حق دسترسی به اطلاعات افغانستان با کسب ۱۳۹ امتیاز در جهان، مقام اول را به‌دست آورده است.

  محمد سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان در روز جهانی دسترسی به اطلاعات در کابل سخنرانی می‌کرد، این دستاورد را به طرفداران و حامیان آزادی بیان، خبرنگاران و کارمندان رسانه و مردم افغانستان تبریک گفته‌است.

  آقای دانش سازمان دهی چرخش آزاد اطلاعات را وظیفه اصلی حکومت خوانده و افزوده که بدون آن هرگز نمی‌توان به آزادی بیان دسترسی پیدا کرد.

  او گفته است: "با همه کاستی‌ها و چالش‌های پیش‌رو، من امروز از آدرس رهبری حکومت وحدت ملی به شما و تمام مردم افغانستان مخصوصا رسانه‌ها و جامعه مدنی اطمینان می‌دهم که برای تطبیق احکام قانون دسترسی به اطلاعات از همه توان و امکانات خود کار خواهیم گرفت."

  دیدبان شفافیت افغانستان از مرکز قانون و مردم سالاری و موسسه اطلاعات اروپا نقل قول کرده "با شگفتی تمام تحلیل و داده‌های ما نشان می‌دهد که افغانستان در رده بندی قوانین دسترسی به اطلاعات در سال ۲۰۱۸ از مکزیکو با گرفتن ۱۳۹ نمره از ۱۵۰ نمره به پیش افتاده است."

  به گفته این نهاد "مکزیکو با اخذ ۱۳۶ نمره در صدر قوانین دسترسی به اطلاعات جهان قرار داشت و صربستان و سریلانکا با اخذ ۱۳۵ و ۱۳۱ نمره به ترتیب دوم و سوم بوده‌اند."

  افغانستان
 11. شارل آزناوور خواننده فرانسوی درگذشت

  شارل آزناوور خواننده و ترانه سرای فرانسوی ارمنی تبار در ۹۴ سالگی درگذشت. آزناوور ۱۲۰۰ ترانه خوانده و بیش از ۱۸۰ میلیون نسخه از آلبومهای موسیقی اش در سراسر جهان به فروش رفته است.

  او در ۱۹۲۴ در خانواده ای ارمنی به دنیا آمد که از آنچه نسل کشی ارامنه خوانده می شود به پاریس پناه برده بودند. تجربه بزرگ شدن به عنوان یک مهاجر در ترانه های آقای آزناوور منعکس شده است.

 12. فرمانده هوافضای سپاه: تروریست ها از فشنگ استفاده کردند ما با موشک جواب دادیم

  سرتیپ امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره حملات موشکی صبح امروز ایران به مواضعی در سوریه گفته است " تروریست‌ها در عملیات اخیر خود در اهواز از فشنگ استفاده کردند و ما با موشک جوابشان را دادیم".

  آقای حاجی زاده گفته "این عملیات موشکی انتقام سختی را از گروه تروریست مورد حمایت آمریکا و کشورهای عربی منطقه توانست بگیرد".

  درباره این حمله بیشتر بخوانید.

 13. خبر فوریصادق لاریجانی: به سایت های قیمت ارز اولتیماتوم شدید داده شود

  صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران گفته است "از دادستانی تهران خواسته شده است این سایت‌ها را به دقت رصد و با آنها برخورد کنند".

  آقای لاریجانی امروز در جمع مدیران قضایی جمهوری اسلامی ایران گفته "از دادستان تهران خواسته ام که این سایت ها را به دقت رصد کنند. از سوی دیگر رئیس کل بانک مرکزی فهرست چند سایت خاص را که اقدام به قیمت سازی می کنند ارسال کرده است. بر این اساس گردانندگان این سایت ها باید از سوی دادستانی احضار و به آنان اولتیماتوم شدید داده شود. بعید نیست برخی از آنان مصداق مفسد اقتصادی باشند".

 14. خبر فوریصادق لاریجانی: گردانندگان سایت های قیمت ارز احضار می‌شوند

  صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران گفته است که "گردانندگان سایت‌های قیمت‌ساز ارز احضار می‌شوند؛ بعید نیست برخی از آنها مصداق مفسد اقتصادی باشند".

 15. رئیس قوه قضاییه: اشد مجازات برای برهم زنندگان حمل و نقل جاده‌ای

  در پی ادامه اعتصاب رانندگان کامیون و کامیونداران در ایران، رئیس قوه قضاییه در واکنش به این اعتراضها گفت: "اشد مجازات در انتظار بر هم زنندگان حمل و نقل جاده است."

  View more on twitter
 16. رئیس انجمن زیستی ایران: سالانه پنج میلیارد دلار محصولات تراریخته وارد ایران می‌شود

  بهزاد قره یاضی، رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران با تاکید بر سلامت محصولات تراریخته، گفت: "سالانه پنج میلیارد دلار محصولات ترا ریخته وارد کشور می شود."

  براساس ماده دو قانون ایمنی زیستی تولید، کاشت، برداشت، رهاسازی، صادرات، واردات و مصرف محصولات تراریخته نه تنها مجاز است بلکه دولت را به فراهم آوری تمهیدات لازم برای اقدامات مذکور مکلف می کند.

  محصول تراریخته به آن دسته از مواد غذایی اطلاق می‌شود که ساختار ژنتیکی آن از طریق مهندسی ژنتیک تغییر یافته باشد.

 17. نام سه متهمی که سوی دادگاه بدوی به اعدام محکوم شدند، اعلام شد

  غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه امروز اعلام کرد که سه نفر دیگر از متهمان پرونده‌های اقتصادی در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شدند.

  به گزارش تسنیم، آقای اژه‌ای با اعلام اسامی این افراد گفت: "وحید مظلومین، محمداسماعیل قاسمی و باقری درمنی سه نفری هستند که به اعدام محکوم شدند."

  موضوع اعلام حکم دادگاه اولیه درباره سه متهم فسا اقتصادی که به اعدام محکوم شده اند، دیروز از سوی سخنگو و معاون اول قوه قضائیه اعلام شده بود اما اسامی آنها را منتشر نکرده بود.

  برای خواندن گزارش اظهارات دیروز غلامحسین محسی اژه ای اینجا را کلیک کنید.

 18. وزارت بهداشت ایران: در کمتر از یک ماه ۴۲ نفر بر اثر مصرف الکل جان باخته‌اند

  ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد: "از ۱۶ شهریور تاکنون ۴۶۰ فرد مسموم شده با الکل به بیمارستان مراجعه کرده اند که از این تعداد تاکنون ۴۲ نفر فوت شدند."

  به گزارش ایرنا، آقای حریرچی همچنین اضافه کرد: "جوان‌ترین فرد فوت ‏شده یک خانم ۱۹ ساله و مسن‌ترین فرد یک مرد ۵۷ ساله بوده است. ۴۱ درصد مسمومین الکل مربوط به محدوده سنی ۲۶ تا ۳۵ ‏سال بوده و از مجموع ۴۶۰ مسموم مراجعه کننده در این بازه زمانی ۱۷۷ نفر بستری و ۲۴۱ نفر مرخص شدند. ۱۷۰ نفر از این ‏افراد دیالیز شده و ۱۶ نفر نابینا شدند. البته آمار مسمومان منطبق با آمار استان‌هایی که مصرف بالاتری دارند نیست."

 19. غنی: شهروندان ازسر مجبوریت به نهادهای حکومت مراجعه می‌کنند

  محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که انحصاری بودن ارایه خدمات توسط حکومت باعث شده که نهادهای دولتی به صورت درست به مشکلات مردم رسیدگی نکنند و مردم از سر مجبوریت به این نهادها مراجعه می‌کنند.

  او که امروز در کابل در "سومین کنفرانس شهرداران افغانستان" سخنرانی می‌کرد، گفت که ارتباط دولت و مردم باید تغییر کند.

  آقای غنی مثال زد که اگر یک فروشنده برای دوبار به مشتری جنس گران بفروشد، مشتری دیگر به او مراجعه نمی‌کند، ولی مشکل در افغانستان این است که ارائه خدمات را دولت انحصاری در اختیار دارد.

  او گفت که مردم خوش ندارند که به نهادهای دولتی مراجعه کنند، ولی مجبورند که به این اداره‌ها مراجعه کنند، زیرا جواز رانندگی را چه کسی غیر از دولت می‌تواند صادر کند و جوازهای زمین را چه کسی خواهد داد؟

  افغانستان
 20. دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان: ۲۳۲ نفر بر اثر مصرف الکل مسموم شدند

  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از افزایش تعداد مراجعه کننده گان به مراکز درمانی در اثر مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی در بندرعباس به ۲۳۲ نفر خبر داد.

  به گزارش مهر، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اعلام کرد که ۹ نفر از این مسموم شدگان زن هستند.