Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. دادستانی کره جنوبی برای رئیس جمهوری اسبق تقاضای بیست سال حبس به اتهام فساد مالی و اداری کرده است
  2. با گذشت یک هفته از زمین لرزه و سونامی در اندونزی فعالیت عادی به تدریج در مناطق آسیب دیده آغاز شده است
  3. چین اتهامات معاون رئیس جمهوری آمریکا در مورد مداخله علیه نامزدهای انتخاباتی طرفدار ترامپ را رد کرده است

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

برای اولین بار یک زن در عربستان سعودی رئیس بانک شد

لوبنا ال اولایان، به عنوان رئیس بانک تازه تاسیسی که از ادغام دو بانک سعودی بریتانیایی (اس ای بی بی ) و بانک الاول انتخاب شد، اولین زنی است که در عربستان سعودی به سمت ریاست یک بانک منصوب می‌شود.

این اقدام در راستایی بهبود وضعیت نقش زنان در جامعه سنتی و بسته عربستان انجام شده است.

از دوم تیرماه گذشته، در عربستان به زنان اجازه داده شد که رانندگی کنند و برای اولین بار برای آنها گواهی‌نامه رانندگی صادر شد.

نفیسه کوهنورد از گفتگو خود با نادیا مراد، برنده جایزه صلح نوبل می‌گوید

نفیسه کوهنورد یک روز پس از فرار نادیا مراد برنده جایزه صلح نوبل از دست داعش با او مصاحبه کرده بود.

نفیسه از گفتگوی سه سال پیش خود با نادیا مراد، می‌گوید: نادیا مراد در سال ۲۰۱۴ به همراه هزاران دختر و زن ایزدی به عنوان برده جنسی به اسارت داعش درآمد و در نهایت موفق شد از دست آنها فرار کند.

View more on twitter

احضار علی دایی به آگاهی 'به عنوان مطلع بوده است، نه متهم'

محمدرضا مقیمی، رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی ایران درباره احضار "برخی سلبریتی‌هایی که اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای زلزله کرمانشاه کرده بودند" به خبرگزاری ایسنا گفت: "افرادی که به پلیس آگاهی دعوت شدند، نه به عنوان مجرم و متهم، بلکه به عنوان مطلع دعوت و این دعوتنامه برای خیلی‌ها صادر شد و آنها هم آمدند و صحبت کردند و توضیحاتی را ارائه کردند؛ البته برخی هم نیامدند."

او تاکید کرده که "به هیچ عنوان بحث مجرمیت و بازداشت این افراد مطرح نیست" و"این افراد با حکم قضایی دعوت شدند و قاضی از ما خواسته بود از این افراد دعوت کنیم و ما هم این کار را انجام دادیم."

روز گذشته علی دایی، فوتبالیست سرشناس ایرانی با انتشار تصویر یک احضاریه در اینستاگرام خود خبر از احضارش به دادگاه داده بود و نوشته بود: "آخر و عاقبت یازده ماه تلاش شبانه روزی برای ساخت و ساز خانه های مردم زلزله زده کرمانشاه: احضار به آگاهی."

وزارت خارجه اسرائیل: منظور رئیس جمهورمان از 'هیولا' حکومت ایران بود، نه مردم

اسرائیل می‌گوید منظور روون ریولین، رئیس جمهورش، از عبارت "باید هیولای ایران گرسنگی بکشد"، حکومت ایران بوده است، نه مردم این کشور.

وزارت خارجه اسرائیل در پاسخ به بهمن کلباسی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، گفته است: "مانند همیشه انتقاد مقامات اسرائیلی خطاب به رژیم جمهوری اسلامی و نه مردم ایران."

سخنگوی فارسی وزارت خارجه اسرائیل گفته در این مورد هم منظور آقای ریولین حکومت ایران بوده است.

روون ریولین روز پنجشنبه میزبان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بود و خواهان فشار اتحادیه اروپا به ایران شد و گفت: "الان همه باید در تحریم ایران متحد شویم، نه اینکه آنها را دور بزنیم. هیولای ایران باید گرسنگی بکشد، نه اینکه آن را تغذیه کنیم."

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل در پاسخ به این سوال که آیا اسرائیل می‌پذیرد که مقام‌های کشورهای دیگر از عبارتی مشابه درباره اسرائیل استفاده کنند، گفت: "این تشابه درست نیست، چرا که حکومت اسرائیل دموکراسی و بخشی از مردم است و این درباره ایران صدق نمی‌کند."

ریولین
AFP
روون ریولین میزبان آنگلا مرکل بود

خبر فورینامزد ترامپ برای دیوان عالی رای اعتماد اول را از سنا گرفت

سناتورهای کنگره آمریکا دقایقی پیش برای تایید صلاحیت برت کاوانا جهت تصدی کرسی خالی دیوان عالی این کشور رای گیری کردند و با ۵۱ آری در برابر ۴۹ نه او را در این مرحله تایید کردند.

رای گیری نهایی فردا (شنبه) صورت خواهد گرفت که انتظار می رود نتایجی مشابه امروز داشته باشد.

روند بررسی صلاحیت قاضی کاوانا در دو هفته گذشته و همزمان با طرح اتهام های آزارجنسی علیه او بسیار پرتنش شده بود و هم اکنون (حوالی ظهر جمعه) در مقابل ساختمان کنگره امریکا در واشنگتن دی سی صدها نفر در مخالفت با انتخاب او تجمع کرده اند.

مشروب الکلی دست‌ساز در مازندران هم قربانی گرفت

خبرگزاری ایسنا از مرگ یک جوان ۲۹ ساله در اثر مصرف مشروبات الکلی دست ساز در استان مازندران خبر داد.

براساس این گزارش "جوان ٢٩ ساله که در حال انتقال با آمبولانس از بیمارستان تنکابن به مرکز مسمومیت‌ها در قائم‌شهر بوده، در حوالی شهر چالوس دچار ایست قلبی شد و پس از انتقال به بیمارستان طالقانی چالوس و علیرغم تلاش کادر بیمارستان، جان خود را از دست می‌دهد.

به گفته وزرات بهداشت ایران، در سه هفته اخیر در پنج استان بندرعباس، فارس، هرمزگان، خراسان‌جنوبی و البرز ، حداقل ۴۲ نفر در اثر مصرف مشروبات مسموم جان خود را از دست داده اند.

اعتراض به تصویب لوایح مربوط به پولشویی و تامین مالی تروریسم در ایران

در حاشیه نماز جمعه، تجمعات اعتراضی به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم و مبارزه با پولشویی (اف‌ای‌تی‌اف) در تهران و برخی از شهرهای دیگر ایران برگزار شده است.

این در حالی است که قرار است به زودی مجلس ایران چهار لایحه مربوط به مقابله با پولشویی را به رای بگذارد.

در صورتی که دولت ایران در پایان این مهلت، که به زودی به سر خواهد آمد، هنوز این لوایح را به اجرا نگذاشته باشد، احتمال دارد این کشور در فهرست سیاه قرار گیرد.

در چنین صورتی، موسسات مالی خارجی اطمینانی نخواهند داشت که ارتباط مالی با ایران آنها را در معرض اتهام ارتباط با پولشویی قرار نخواهد داد.

View more on twitter

روسیه از فروش سامانه موشکی اس ۴۰۰ به هند خبر داد

به گفته سخنگوی کاخ کرملین، طی یک قرارداد پنج میلیارد دلار قرار است روسیه سامانه موشکی اس ۴۰۰ را در اختیار هند قرار دهد.

این قرارداد در جریان سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به هند و دیدار او با نارندرا مودی، نخست وزیر هند امضا شده است.

قرارداد نظامی اخیر مسکو و دهلی، در حالی امضا شده است که آمریکا به کشورهایی که قراردادهای نظامی با روسیه می‌بندند هشدار داده بود که ممکن است با تحریم‌هایی رو به رو شوند.

طی دیدار اخیر آقای پوتین به دهلی، همچنین قراردادی برای توسعه شش نیروگاه هسته‌ای در هند امضا شده است.

عضو شورای شهر تهران به دلیل اظهار نظر درباره حجاب به دادگاه رسانه احضار شد

ناهید خداکرمی عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش می‌گوید که در پی شکایت "ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان" به دادگاه فرهنگ و رسانه احضار شده است.

او به خبرگزاری ایرنا گفت: "شکایت ستاد امر به معروف و نهی از منکر اصفهان به خاطر توئیت و نطق های در حدود یک ماه پیش از سوی شعبه ۴ دادسرای رسانه به بنده اعلام شد" و موضوع شکایت به موضوع "انتخاب نوع پوشش حق زنان است" مربوط است.

View more on twitter

در 'حمله هوایی' به مراسمی در قندهار سه زن کشته شدند و عروس زخمی شد

تصویر انفجار
Getty Images

شاهدان در ولسوالی/شهرستان'معروف'در ولایت قندهار می‌گویند که در حمله یک هلی‌کوپتر به یک مراسم عروسی ۳ زن و یک طفل کشته و بیش از ۳۰ نفر زخمی شدند.

در اثر این حمله که در منطقه خوگیانی رخ داده است، به پای عروس هم تیر خورده است.

عبدالواحد، برادر عروس به مامون درانی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که دیروز عصر کاروان عروس از یک روستا به روستای دیگر می‌رفت که در ابتدا یک هواپیمای بی‌سرنشین آمد و پس از آن یک هلی‌کوپتر سر رسید و به سمت موترها/خودروها و موترسیکلت‌سوارها تیراندازی کرد که شماری کشته و زخمی شدند.

ضیا درانی، سخنگوی پلیس قندهار کشته‌شدن چهار غیرنظامی را تائید کرده، اما گفته است که این افراد در تیراندازی بین نیروهای طالبان و نیروهای امنیتی افغان کشته شده‌اند. او گفت مشخص نیست آن‌ها توسط کدام طرف کشته شده‌اند.

جزییات بیشتر را اینجا بخوانید

رئیس چینی اینترپل 'ناپدید شده است'

دولت فرانسه از آغاز تحقیقات درباره ناپدید شدن منگ هونگ وای، رئیس سازمان پلیس بین‌الملل، اینترپل خبر داد.

او یک هفته پیش مقر اینترپل در شهر لیون فرانسه را به قصد سفر به کشور چین ترک کرده است و از آن زمان خبری از او در دست نیست.

منابع نزدیک به پلیس فرانسه به خبرگزاری فرانسه گفته اند که او در فرانسه ناپدید نشده است.

آقای منگ از مقامات عالی‌رتبه حزب کمونیست در چین است و از دو سال پیش به عنوان رئیس اینترپل انتخاب شده است.

ستون خالی واشنگتن‌پست در حمایت از روزنامه نگار سعودی ناپدیدشده

روزنامه واشنگتن پست
WASHINGTON POST

روزنامه واشنگتن‌پست در حمایت از روزنامه‌نگار منتقد شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی که از روز سه شنبه ناپدید شده است، یک ستون سفید منتشر کرد.

جمال خاشقجی از روز سه‌شنبه گذشته که برای کارهای اداری به کنسولگری عربستان در استانبول رفته بود ناپدید شده است.

روزنامه واشنگتن پست با ابراز نگرانی از وضعیت این روزنامه نگار، از ولیعهد عربستان سعودی خواست "از انتقادهای سازنده افراد وطن پرستی مانند آقای خاشقجی استقبال کند."

صدیقی در نماز جمعه تهران: سیر نزولی ارز و طلا نباید تصنعی باشد

کاظم صدیقی خطیب موقت نمازجمعه تهران با اشاره به کاهش قیمت ارز در ایران گفت که سیر نزولی ارز و طلا نباید تصنعی باشد و مجریان کشور باید به فکر ارزش دادن به پول ملی باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم او همچنین به مساله اعتصاب‌ها و اعتراضات اخیر کامیون‌داران اشاره کرد و گفت: "می‌شد از وقوع این مشکلات پشگیری کرد البته کامیونداران نیز باید حواسشان باشد چون دشمن کنارشان ایستاده است. وزارت راه نیز باید به جای حرف‌های بی ربط به وظیفه خود عمل کند."

آقای صدیقی حملات اخیر موشکی سپاه پاسداران به خاک سوریه را انتقال "پیام قدرت ایران به منطقه دانست" و گفت: "اصل این اتفاق پیام قدرت بود به منطقه که اگر امنیت می‌خواهید باید در کنار ایران باشی."

رئیس سازمان محیط زیست ایران: ۷۰ درصد اراضی کشاورزی در معرض نابودی است

کلانتری
isna
کلانتری تصویر دلهره‌آوری از شرایط زیست محیطی ایران ترسیم کرده است

عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست ایران به خبرگزاری فرانسه گفته است که اگر اقدام فوری در زمینه مشکلات متعدد زیست محیطی صورت نگیرد، ۷۰ درصد اراضی کشاورزی این کشور نابود خواهد شد.

به گزارش این خبرگزاری، جمهوری اسلامی ایران نه فقط دچار آلودگی هوا، آب و خاک در کنار خشکسالی و گسترش بیابان‌است بلکه آثار تحریم‌های بین‌المللی و آمریکایی نیز شرایط زیست محیطی این کشور را وخیم‌تر کرده است.

آقای کلانتری گفته است که جمهوری اسلامی در حال حاضر ۱۰۰ درصد ذخایر تجدیدپذیر آب را به کار می‌برد در حالیکه براساس ضوابط جهانی، این رقم نباید بیش از ۴۰ درصد باشد.

وی هشدار داده است که استفاده از آب‌های زیرزمینی "یک تهدید جدی است و می‌تواند تبعات اجتماعی وخیمی داشته باشد."

آقای کلانتری سوء مدیریت منابع طبیعی در سال‌های گذشته را مسئول وخامت شرایط فعلی ایران دانسته و در این گفتگوی اختصاصی گفته است که "ما فکر می‌کردیم محیط زیست اهمیتی ندارد."

عیسی کلانتری از سال ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۹ وزیر کشاورزی، تا سال ۱۳۹۲ دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه و پس از آن رئیس سازمان محیط زیست بوده است.

زهرا رهنورد: با حکم رسمی حصر کردید با نامه رسمی رفع حصر کنید

سایت کلمه به نقل از زهرا رهنورد در واکنش به شایعات درباره رفع حصر نوشت: "معتقدم همانطور که ماجرای حصر هشت ساله با ارائه متنی رسمی و کتبی با امضای دادستان انقلاب و به اتهام اعمال مجرمانه آغاز شد اگر اراده ای برای رفع حصر باشد، پایان آن نیز باید بصورت رسمی و کتبی اعلام شود؛ بدین ترتیب راه بر شایعه سازی و سخنان ضد و نقیض بسته خواهد شد."

به نوشته سایت کلمه این شایعات به دنبال حضور محدود خانم رهنورد در منزل دخترش که به دلیل تولد نوه‌شان بوده و "احتمالا از سوی مقامات امنیتی ایران" مطرح شده است.

زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، از رهبران جنبش اعتراضی پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ ایران از حدود ۷ سال پیش در حصر خانگی به سر می برند.

جایزه صلح نوبل برای فعالان مبارزه با تجاوز جنسی

جایزه صلح نوبل امسال به نادیا مراد و دنیس موکویگی اهدا شده است.

نادیا مراد، زن جوان ایزدی است که موفق شد از دست گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) فرار بکند و برای پایان دادن به قاچاق انسان و خشونت‌های جنسی فعالیت می‌کند.

دنیس موکویگی، پزشکی اهل جمهوری دموکراتیک کنگو است که به زنان قربانی خشونت‌های جنسی کمک می‌کند.

View more on twitter

رئیس جمهور پیشین کره جنوبی به ۱۵ سال زندان محکوم شد

لی میونگ بک، رئیس جمهور پیشین کره جنوبی به اتهام فساد مالی به ۱۵ سال زندان محکوم شد.

دادگاهی در سئول صبح امروز، جمعه ۵ اکتبر، آقای لی را به اتهام دریافت رشوه، اختلاس و سواستفاده از قدرت به زندان و پرداخت جریمه‌ای معادل ۱۱.۵ میلیون دلار محکوم کرد.

آقای لی این اتهامات را رد کرد و رای دادگاه را سیاسی خوانده است.

او به دلیل بیماری در دادگاه حاضر نشد. پارک گون هه، رئیس جمهوری سابق کره جنوبی هم در آوریل گذشته در پرونده‌های مرتبط با رشوه و سوء استفاده از قدرت، گناهکار شناخته شد و به سی و سه سال حبس محکوم شد.

او حدود یک سال پیش به دلیل همین اتهامات در پارلمان استیضاح و برکنار شده بود.

بازداشت پدر‌و‌مادر یک کودک به اتهام قتل او در شمال ایران

فرمانده پلیس شهرستان قائمشهر، در شمال ایران اعلام کرد که پس از تایید مرگ یک کودک چهار ساله در این شهرستان از سوی پزشکی قانونی به خاطر ضرب و شتم، پدر و مادر وی به عنوان متهمان اصلی دستگیر شده‌اند.

علی عباسی، مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران به خبرگزاری ایرنا گفت: "اگر چه بررسی اولیه جسد این کودک نشان داد که کودک آزاری صورت گرفته است، ولی روز گذشته به دستور مقام قضایی جنازه برای تعیین علت اصلی مرگ و انجام آزمایشات لازم تخصصی به سردخانه پزشکی قانونی قائمشهر انتقال یافت."

او گفت که یک گروه از کارشناسان پزشکی قانونی شهرستان قائمشهر که برای پیگیری و علت مرگ به منطقه اعزام شده بودند، کودک آزاری را تایید کردند.

آقای عباسی گفت که پرونده برای رسیدگی به دادگستری استان مازندران ارسال شده است و هنوز مشخص نشده است پدر و مادر با همدستی یکدیگر کودک را مورد ضرب و جرح مرگبار قرار دادند یا فقط یکی از آنها در این کار دخیل بوده است.

'هزینه ویزا اربعین کاهش یافت'

به دلیل کاهش قیمت ارز در ایران، هزینه ویزای سفر به عراق که بوسیله سازمان حج و زیارت ایران دریافت شده بود، کاهش پیدا کرده است و قرار است مابه‌التفاوت آن به ثبت نام کنندگان بازگردانده شود.

شهریار حیدری، دبیر ستاد مرکزی اربعین به خبرگزاری تسنیم گفت: "تاکنون ۹۰ هزار نفر در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند که مابه‌التفاوت کاهش قیمت ویزای اربعین از طریق سازمان حج و زیارت به آنها بازگردانده می‌شود؛ اگر باز هم کاهشی رخ داد باز هم مردم متضرر نمی‌شوند و مابه‌التفاوت خود را پس می‌گیرند."

به گفته او هزینه صدور ویزا از از ۳۸۶ هزار تومان به ۳۷۲ هزار تومان رسیده است.

View more on twitter

کره جنوبی و کره شمالی به پرچم نیروی دریایی ژاپن اعتراض کردند

پرچم نیروی دریایی
bbc
پرچم نیروی دریایی ژاپن یادآور پرچم دولت استعماری این کشور در قبل از جنگ دوم جهانی است

ژاپن اعلام کرده که به خاطر اختلاف نظر در مورد پرچم نیروی دریایی این کشور از شرکت در یک برنامه مشترک با نیروی دریایی کره جنوبی صرفنظر کرده است.

پرچم ملی ژاپن پس از جنگ دوم یک دایره سرخرنگ بر زمینه سفید بوده اما پرچم نیروی دریایی نشانگر طلوع خورشید است که یادآور پرچم این کشور در دوره قبل از جنگ و استعمار کشورهای منطقه از جمله شبه جزیره کره بوده است.

کره شمالی نیز در کنار کره جنوبی از برافراشتن پرچم نیروی دریایی ژاپن در جریان برنامه مشترک با کره جنوبی در جزیره جتو انتقاد کرده است.

مقامات ژاپنی گفته‌اند که پرچم نیروی دریایی (که نیروی دفاع دریایی خوانده می‌شود) مصوب قانون تشکیل این نیرو است و برای شناساندن ملیت کشتی‌های ژاپنی به کار می‌رود و نمی‌توان آن را حذف کرد.

مقامات اندونزی: بیش از یکهزار تن زیر آوار یک مجتمع مسکونی دولتی مدفون هستند

بازماندگان
EPA
عملیات امدادرسانی به تدریج بر کمک به بازماندگان برای بازگشت به زندگی عادی متمرکز می‌شود

مقامات دولتی اندونزی گفته‌اند احتمال می‌رود بیش از یک هزار نفر زیر آوار یک مجتمع مسکونی دولتی در شهر پالو مدفون باشند.

هفته گذشته وقوع زمین لرزه وسونامی در جزیره سولاوسی ویرانی گسترده‌ای به بار آورد و تا کنون کشته شدن بیش از یکهزار و چهارصد تن تایید شده است.

مقامات اندونزی گفته‌اند که پیشتر تصور می‌رفت که حدود یکصد تن در این مجتمع مسکونی مفقود شده باشند.

رقم نهایی کشته شدگان این حادثه هنوز اعلام نشده است اما بیم آن می‌رود که رقم نهایی به مراتب بالاتر از آن باشد که دولت تاکنون آن را تایید کرده است.

با گذشت یک هفته از وقوع زمین لرزه و سونامی، گزارش‌های خبری حاکی بازگشت تدریجی برخی مناطق آسیب دیده به وضعیت عادی است و تمرکز دولت و امدادرسانان بر کمک به حادثه دیدگان برای بازگشت به شرایط عادی است.

رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا: آمریکا در پی درگیری با ایران نیست

وتل
Reuters
به گفته وتل آمریکا در صدد درگیری نظامی با ایران نیست

ژنرال جوزف وتل، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا گفته است که کشور او در صدد درگیری نظامی با ایران نیست.

همزمان با نزدیک شدن زمان دومین مرحله از تحریم‌های آمریکا علیه ایران و اظهارات شدید‌اللحن برخی مقامات دولت ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، ژنرال وتل در گفتگو با خبرنگاران گفته است: "من فکر نمی‌کنم ما در پی ورود به درگیری نظامی با ایران باشیم و فکر نمی‌کنم تمرکز ما بر این موضوع باشد."

حوزه عملیاتی فرماندهی مرکز آمریکا شامل منطقه خلیج فارس می‌شود.

مرحله دوم تحریم‌های آمریکا از جمله شامل تلاش برای توقف صادرات نفت ایران است. مقامات آمریکایی گفته‌اند که جمهوری اسلامی عواید ارزی خود را به جای به کارگرفتن برای بهبود وضعیت اقتصادی مردم ایران، برای، به گفته آنان، ایجاد بی‌ثباتی در منطقه، کمک به دولت سوریه، حمایت از "سازمان‌های تروریستی" و سرکوب داخلی به کار می‌گیرد.

چند ماه پیش، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، هشدار داد که نمی‌توان نفت ایران را قطع کرد درحالیکه دیگران به صادرات نفت ادامه می‌دهند. برخی از مقامات و رسانه‌های داخلی جمهوری اسلامی و منابع خارجی این اظهارات را به معنی اقدام ایران برای بستن تنگه هرمز تعبیر کردند که واکنش تند آمریکا را در پی آورد.

مقامات آمریکایی گفتند که به باز نگاه داشتن گذرگاه‌های آبی بین‌المللی متعهد هستند.

مقامات آمریکایی تاکید داشته‌اند که برنامه آنها تغییر رژیم در ایران نیست و این موضوع به خواست و تصمیم ملت ایران بستگی دارد.

به گفته آنان، آمریکا خواستار "تغییر رفتار" حکومت ایران در زمینه سیاست منطقه‌ای، برنامه هسته‌ای و موشکی و رعایت حقوق مردم این کشور است.

استیضاح دو وزیر کابینه روحانی در مجلس بررسی می‌شود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کمیسیون صنایع و معادن مجلس هفته آینده تقاضای استیضاح وزیر صنعت ، معدن و تجارت را با حضور وزیر و نمایندگان متقاضی بررسی خواهد کرد.

همچنین کمیسیون عمران تقاضای گروهی از نمایندگان برای استیضاح وزیر راه و شهرسازی را با حضور وزیر و نمایندگان متقاضی استیضاح مورد بررسی قرار خواهد داد.

حریری: دولت جدید لبنان به زودی تشکیل می‌شود

سعد حریری که از سوی رئیس جمهوری لبنان مامور تشکیل کابینه این کشور شده است گفته است که تا ده روز دیگر کابینه جدید را تشکیل خواهد داد.

آقای حریری افزوده است که وضعیت اقتصادی لبنان نابسامان است و در چنین شرایطی، تاخیر بیشتر در تشکیل کابینه مانع از اقدام جدی برای مقابله با این وضعیت خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری لبنان پنج ماه پیش تشکیل شد اما اختلاف بین احزاب مختلف تا کنون مانع از تشکیل دولت جدید شده است.

شماری از کشورهای غربی متعهد شده اند به لبنان، که با موج پناهندگان سوری هم دست به گریبان است، کمک مالی کنند اما تشکیل نشدن دولت جدید مانع از عمل به این تعهدات شده است.

مجلس ایران لایحه تامین مالی تروریسم را بررسی می‌کند

مجلس ایران هفته آینده لایحه CFT (موسوم به لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم) را که یکی از لوایح چهارگانه مربوط به مبارزه با پولشویی FATF است بررسی خواهد کرد.

تصویب لوایح چهارگانه مربوط به پولشویی برای جلوگیری از قرار گرفتن جمهوری اسلامی در فهرست سیاه گروه اقدام ویژه علیه پولشویی ضروری است. قرار گرفتن در این فهرست ارتباط بانکی و مالی ایران با خارج را بسیار دشوار خواهد کرد آنهم در شرایطی که این کشور در آستانه تشدید تحریم‌های آمریکاست.

این گروه به ایران مهلتی داده بود تا با تدوین و استقرار چارچوب‌های قانونی ساختار مالی این کشور را با ضوابط بین المللی منطبق کند. این فرصت به زودی به سر خواهد آمد.

در داخل ایران مخالفت‌هایی با تصویب این لوایح به خصوص لایحه مبارزه با تروریسم وجود دارد. مخالفان معتقدند که با تصویب این لوایح، که بر شفافیت نقل و انتقالات و عملیات پولی و بانکی تاکید دارد، ساختار مالی جمهوری اسلامی زیر نظر خارجیان قرار خواهد گرفت.

انتقاد عمده‌تر این بوده که با قبول ضوابط جهانی مورد نظر این گروه، ممکن است مانع از کمک افراد و نهادهای ایرانی به برخی سازمان‌های و گروه‌های خارجی شود که از نظر این گروه سازمان تروریستی توصیف شده‌اند.