Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. نشانه‌های کاهش صادرات نفت ایران باعث افزایش بهای نفت در بازار جهانی شد
  2. آمریکا خواستار تحقیقات کامل پیرامون ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی در ترکیه شد
  3. پیش‌فروش اینترنتی لوازم خانگی در ایران برای مدتی محدود آغاز شد
  4. وزیر خارجه آمریکا از ضبط اموال ایران برای پرداخت غرامت به 'قربانیان تروریسم' دفاع کرد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

بهرام شفیع، مجری ورزش و مردم درگذشت

به گزارش رسانه‌های ایران بهرام شفیع، رئیس فدراسیون هاکی و یکی از مشهورترین مجریان برنامه‌های ورزشی در ایران، بعد از ظهر امروز در سن ۶۲ سالگی درگذشت. آقای شفیع مجری برنامه ورزش و مردم، پرسابقه‌ترین برنامه‌های ورزشی تلویزیون ایران بود.

بهرام شفیع
ILNA

محمدحسین آقاسی، وکیل دادگستری: آخرین دفاعیات سام رجبی اخذ شد

محمدحسین آقاسی، وکیل سام رجبی از فعالان محیط زیستی بازداشت شده در ایران گفت که روز گذشته موکلش آخرین دفاعیاتش را انجام داد.

به گزارش ایرنا، آقای آقاسی افزود: "چون تحقیقات این پرونده محرمانه است و بر روی تمام اوراق آن مهر «محرمانه» درج شده، حتی از بیان جزئیات به خانواده و بستگان خود هم معذور هستم."

وکیل سام رجبی اضافه کرد: "فکر می کنم تا اواسط هفته آینده در این پرونده قرار نهایی دادسرا صادر شود و بتوانیم خبر خوبی برای خانواده سام رجبی داشته باشیم."

نه ماه است که تعدادی از فعالان محیط زیستی در ایران بازداشت شده‌اند. در حالیکه وزارت اطلاعات و سازمان محیط زیست اتهام جاسوسی برای این فعالان را رد کرده است. قوه قضاییه همچنان اتهام جاسوسی را وارد دانسته است.

ترامپ درباره احتمال "توافق واقعی" با ایران

به گزارش خبرگزاری رویترز دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در سخنانش در جریان اعلام کناره‌گیری نیکی هیلی از نمایندگی سازمان ملل، گفت که "ایران در مقطعی خواهد خواست که به یک توافق واقعی برسد".

آقای ترامپ همچنین گفت: "وقتی به قدرت رسیدم ایران یک مشکل واقعی بود ولی الان آنها برای بقایشان می‌جنگند."

خبر فوریترامپ: هیلی آخر سال ۲۰۱۸ کنار می‌رود

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با تایید خبر قبول استعفای نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، اعلام کرد که خانم هیلی آخر سال ۲۰۱۸ از این سمت کنار می‌رود. پیشتر رسانه‌های آمریکایی از کناره‌گیری خانم هیلی خبر داده بودند.

آقای ترامپ گفته است که نیکی هیلی شش ماه پیش به او خبر داده که می‌خواهد در پایان سال میلادی و بعد از دو سال نمایندگی آمریکا در سازمان ملل از این کار کنار برود. آقای ترامپ گفت که خانم هیلی به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل "فوق‌العاده" عمل کرده است.

عضو شورای شهر کرج: ۱۳ متهم پرونده شهرداری با قید وثیقه آزاد شدند

در حالی که دادستان کرج از دستگیری تعدادی از کارکنان شهرداری این شهر به اتهام دلالی، اخذ رشوه و خرید و فروش پست‌های مدیریتی خبر داده است ، محمد حسین خلیلی اردکانی، از اعضای شورای شهر کرج دستگیری این کارکنان را خبرتازه‌ای ندانست و گفت : "هر ۱۳ نفر در چند روز اخیر به تدریج به قید وثیقه آزاد شدند."

به گزارش ایلنا، آقای اردکانی تاکید کرد: "علت اینکه خبر دستگیری این افراد امروز منتشر شده را نمی‌دانم اما این اتفاق در هفته‌های گذشته رخ داد و تا آنجا که من اطلاع دارم همگی این افراد در چند روز اخیر به قید وثیقه آزاد شدند."

این عضو شورای شهر کرج همچنین گفت که از دلیل این بازداشت‌ها بی اطلاع است.

توییت ترامپ درباره هیلی

دقایقی بعد از آن که رسانه‌های آمریکایی از استعفای نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد خبر دادند، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درتوییتر خود نوشت: "اعلام خبری مهم همراه با دوستم نیکی هیلی در دفتر رئیس جمهور در ساعت ده و نیم [به وقت واشنگتن]".

View more on twitter

خبر فورینیکی هیلی 'استعفا کرد'

براساس گزارشها از آمریکا نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد استعفا کرده است.

او قرار است به زودی با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دیدار کند.

اعلام عفوعمومی توسط دولت سوریه

دولت سوریه اعلام کرده است افرادی که از نیروهای مسلح این کشور فرار کرده و یا از انجام خدمت نظامی سرباز زده اند، مشمول عفو می شوند.

این افراد شش ماه فرصت دارند تا خود را معرفی کنند.

پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه بسیاری از ادامه خدمت در ارتش سرباز زدند. احتمال قرار گرفتن در فهرست افراد تحت تعقیب عامل اصلی است که برمبنای آن برخی از مهاجرین سوری می گویند به دلیل آن مایل نیستند به کشور خود برگردند. افرادی که نیروهای مسلح را ترک کرده و با شورشیان علیه نیروهای دولت جنگیده‌اند شامل این فرمان عفو نمی شوند.

محسن هاشمی اظهارات احمد منتظری درباره حج در سال ۱۳۶۵ را رد کرد

در پی اظهارات احمد منتظری درباره حج در سال ۱۳۶۵، محسن هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی با رد این سخنان آقای منتظری گفت: "نامه ای به ایشان نوشتم و توضیحات لازم در خصوص نادرست بودن این موضوع را ارائه کردم."

احمد منتظری، روحانی شیعه منتقد حکومت ایران و فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری، می‌گوید رسوایی انتقال مواد منفجره به عربستان، در جریان حج سال ۱۳۶۵، توسط گروهی سپاهی انجام شده که زیر نظر اکبر هاشمی رفسنجانی کار می‌کردند. او گفته علی شمخانی از این قضیه "مطلع" است، اما آقای شمخانی اطلاع از آن را تکذیب کرده است.

آقای منتظری به ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، گفته است شش نفر از نیروهای سپاه پاسداران که زیر نظر آقای هاشمی رفسنجانی بودند بدون اطلاع ده‌ها نفر از حجاج ایرانی، در ساک‌هایشان مواد منفجره جاسازی کردند.

او گفته است: "یکی از شش سپاهی، شخصا به آقای منتظری گزارش داده بود که ما با ایشان (هاشمی رفسنجانی) کار می‌کردیم."

بیشتر بخوانید

'خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا فاجعه خواهد بود'

رئیس یکی از بانفوذترین سازمان‌های کارفرمایان در آلمان گفته است خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا فاجعه خواهد بود.

چامین لانگ از اتحادیه فدرال صنایع آلمان گفت خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا موجب بحرانی عظیم برای ده ها هزار شرکت و صدها هزار کارمند در سراسر اروپا خواهد شد. پیش از این پژوهشگاه اقتصادی آلمان در کلن هشدار داده بود که خروج یک جانبه بریتانیا می تواند سالانه موجب یازده میلیارد دلار خسارت از طریق پرداخت تعرفه برای شرکت های اتحادیه اروپا شود و شرکت های بریتانیایی نیز بیش از پنج میلیارد دلار به همین دلیل خسارت خواهند دید.

گفته می شود بار اساسی پرداخت تعرفه بر دوش صنعت خودروسازی آلمان می افتد که صادرات خودرو ۴،۳ درصد از صادرات کالاهای ساخت آلمان به بریتانیارا تشکیل می دهد.

دادستان البرز: ۱۳ نفر از پرسنل شهرداری کرج بازداشت شدند

حاجی رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز از بازداشت ۱۳ نفر از پرسنل شهرداری کرج به اتهام اخذ رشوه در عرصه ساخت وساز غیرمجاز و خریدو فروش پست‌های مدیریتی خبر داد.

به گزارش تسنیم، آقای شاکرمی اضافه کرد: "بلاتکلیفی وضعیت شهردار کرج و قصور اعضای شورای شهر کرج سبب مشکلات و ضرر شهرداری و عدم خدمت‌رسانی صحیح به شهر شده است."

به گفته دادستان استان البرز این پرونده در حال تکمیل تحقیقات است.

کابل و تاشکند از از گوهرشاد بیگم تجلیل می‌کنند

رئیس جمهوری غنی اعلام کرده که کابل و تاشکند "نشست بزرگی" را برای گرامی داشت از "گوهرشاد بیگم" در تاشکند برگزار خواهند کرد. او اما توضیحی درباره نحوه و زمان برگزاری آن ارایه نکرده است.

آقای غنی که امروز (سه شنبه ۱۶میزان/مهر) در نشستی که برای گرامی‌داشت از "خواجه عبدالله انصاری و ملکه گوهرشاد بیگم" در کابل، پایتخت افغانستان برگزار شده بود گفت که افغانستان باید به یک دیدگاه فرهنگی در سبک معماری خود برسد "زیرا گذشته راه آینده است".

گوهرشاد بیگم، همسر شاهرخ میرزا تیموری (پسر امیر تیمور، از شاهان دوره تیموری) یکی از زنان مطرح تاریخ منطقه است. نظر به متون تاریخی، او در طول حیاتش خدمات زیادی در عرصه علم و دانش، فرهنگ و هنر انجام داده است. منارهای گوهرشاد در هرات افغانستان و مسجد گوهرشاد در نزدیک زیارتگاه امام رضا در مشهد ایران، از بزرگترین یادگارهای اوست.

بیشتر بخوانید

کابل و تاشکند
Getty Images

بازداشت یک زوج بهایی در شیراز

کمپین حقوق بشر در ایران می گوید که در ادامه بازداشت‌ بهاییان در شیراز، روحیه نریمان و فرزاد دل آرام زوج بهایی در این شهر بازداشت شدند.

View more on twitter

واکنش محمود صادقی به اظهارات حسین شریتعمداری

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران در توییتی به اظهار نظر‌های حسین شریعتمداری واکنش نشان داد.

View more on twitter

فرمانده نیروی انتظامی: تصمیم گیری درباره پرونده سلبریتی‌ها بر عهده قوه قضاییه است

فرمانده نیروی انتظامی درباره علت احضار سلبریتی‌ها گفت که قوه قضاییه اسامی آنها را به پلیس داده و برخی از آنها به پلیس آگاهی فراخوانده شدند. تصمیم گیری درباره آینده این پرونده ها با دستگاه قضا است.

View more on twitter

دومین روز اعتصاب مغازه‌داران در شهرهای مختلف ایران

تصاویر مخاطب بی‌بی‌سی از دومین روز اعتصاب مغازه‌داران در شهرهای شهریار و شهر قدس در اعتراض به مشکلات اقتصادی. همچنین از شهرضا گزارشهایی رسیده که بسیاری از مغازه‌داران به اعتصاب خود ادامه داده‌اند.

View more on instagram

پاکستان از صندوق بین المللی پول کمک مالی درخواست می کند

پاکستان می گوید تصمیم گرفته است برای مقابله با بحران فزاینده تراز پرداخت های خود از صندوق بین المللی پول (آی‌ام‌ اف) درخواست کمک مالی کند.

اسد عمر، وزیر دارایی پاکستان، گفته است عمران خان، نخست وزیر، پس از رایزینی با کارشناسان اقتصادی و سهامداران تصمیم گرفته گفتگو با صندوق بین المللی پول را آغاز کند.

عمران خان، نخست وزیر جدید پاکستان، قبلا برای مقابله با کسری چندمیلیارد دلاری حساب جاری کشور به گزینه های دیگر، مانند استفاده از وام دو جانبه تاکید کرده بود.

تحلیلگران می گویند پاکستان نیاز به حدود دوازده میلیارد دلار دارد و احتمالا تنها صندوق بین المللی پول ممکن است بتواند این مقدار پول را در اختیار این کشور بگذارد. کمک مالی صندوق بین المللی پول احتمالا شامل محدودیت هایی برای هزینه کردن آن خواهد بود که ممکن است برنامه های بلندپروازانه دولت جدید پاکستان را برای ساختن یک دولت رفاه اسلامی به مشکل رو به رو کند.

این اقدام پس از آن صورت می گیرد که مقامات ارشد جدید اعلام کردند ذخایر ارزی خارجی پاکستان در هفته گذشته به هشت میلیارد دلار کاهش یافته است، چیزی که نشان می دهد پاکستان به سختی می تواند بدهی های خارجی خود را پرداخت کند.

در این اواخر بهای سهام در بازار های پاکستان و نرخ روپیه، واحد پولی این کشو، به شدت افت کرده اند.

مجتبی پروین، فعال مدنی ترک بازداشت شد

مجتبی پروین، فعال مدنی ترک امروز از سوی ماموران امنیتی در اردبیل بازداشت شد.

View more on twitter

استاندار مازندران: سیل۷۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد کرد

محمد اسلامی، استاندار مازندران گفت که سیل گذشته حدود ۷ هزار میلیارد ریال به تاسیسات زیر بنایی، کشاورزی، واحدهای مسکونی و تجاری و راه های استان خسارت وارد کرد.

به گزارش ایرنا، آقای اسلامی افزود: "در اثر این حادثه دو هزار و ۶۵۰ واحد مسکونی خسارت دیده از سیل شناسایی شده است که از این تعداد ۸۲ واحد به طور کلی تخریب شده و به دو هزار و ۵۷۰ واحد هم بین ۳۰ تا ۶۰ درصد آسیب وارد شد."

سیل
IRNA

رهبر گروه انصار اسلام در لیبی دستگیر شد

هشام عشماوی، شهروند مصر و رهبر گروه تندروی انصار اسلام، در بندر درنه لیبی دستگیر شده است.

این افسر سابق ارتش مصر متهم است که در چند حمله مرگبار از جمله به ماموران پلیس در سال گذشته و نیز در ترور نافرجام محمد ابراهیم، وزیر کشور وقت این کشور در سال ۲۰۱۳ میلادی دست داشته است.

"ارتش ملی لیبی" - که بخش های وسیعی از شرق لیبی را کنترل می کند - روز دوشنبه (۸ اکتبر) اعلام کرد که هشام عشماوی در زمان دستگیری جلیقه انفجاری بر تن داشت و موفق به منفجر کردن آن نشد.

گفته می شود که عشماوی پس از قطع رابطه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، رئیس گروه انصار اسلام بوده است که با القاعده ارتباط دارد.

بیشتر بخوانید

تخلیه بیش از ده هزار نفر در پی چند انفجار در اوکراین

بیش از ده هزار نفر از خانه های خود در شمال اوکراین پس از یک رشته انفجار در یک انبار مهمات تخلیه شده اند.

کمیته حالت های فوق العاده اوکراین می گوید خبری از تلفات و یا مجروح شدن کسی بر اثر این حادثه گزارش نشده است.

این انفجارها در نزدیکی شهر چرنیهیو، نزدیک به دویست کیلومتری شهر کیف، پایتخت، رخ داده است.

در تصاویری ویدیویی که توسط شبکه های اجتماعی منتشر شده آتش‌سوزی عظیم دیده و صدای انفجارهای پی در پی شنیده می شود.

پروازها در منطقه اطراف این انبار مهمات ممنوع اعلام شده است. رسانه های اوکراینی می گویند تحقیق در این باره آغاز شده تا مشخص کند که این انفجارها نتیجه سهل انگاری بوده یا خیر.

این ششمین حادثه ای است که طی سه سال اخیر در انبارهای مهمات اوکراین اتفاق می افتد.

محیط زیست ایران: مرگ گورخرها در حال بررسی است

مجید خرازیان، مدیر کل دفتر حیات وحش وآبزیان آبهای داخلی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه علت مرگ گورخرها در حال بررسی است، گفت: "۱۰ راس گورخر هفته گذشته به پارک ملی کویر با هدف معرفی مجدد گونه به زیستگاه قبلی منتقل شد که متاسفانه یک راس گورخر در ابتدای عملیات تلف شد، دو راس دیگر در حین انتقال به پارک ملی کویر تلف شدند، پس از عملیات زنده گیری دو راس دیگر نیز تلف شدند، یعنی از ۱۰ راس، ۵ راس گورخر تلف شدند."

به گزارش ایرنا، آقای خرازیان افزود که انتقال گورخر ها با نظارت اداره کل محیط زیست استان سمنان در هفته گذشته و همکاری دامپزشک در زمینه حیات وحش در این حوزه دارد، انجام شد.

گورخرها
IRNA

هلال احمر: امدادرسانی به مناطق سیل زده همچنان ادامه دارد

مرتضی سلیمی، رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اعلام کرد که با توجه به شدت حادثه امدادرسانی در استان های شمالی همچنان ادامه دارد .

به گزارش ایلنا، آقای سلیمی افزود که شش استان اصفهان، خراسان شمالی، گلستان، گیلان، مازندران و یزد و ٣٩ شهرستان متاثر سیل و آب‌گرفتگی هستند.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره آمار کشته شدگان سیل شمال ایران همچنین گفت: "٨ نفر بر اثر سیل و صاعقه جان خود را از دست داده و تاکنون نیز ١٢ نفر به مراکز درمانی منتقل شده‌اند همچنین خدمات سرپایی به ٩ مصدوم ارائه شده است."

سیل
MIZAN

مرگ یک دختر هفت ساله بر اثر ریزش دیوار مدرسه در سنندج

رشید قربانی، مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان اعلام کرد که یک دانش آموز پایه اول دبستان روستای گرماش شهرستان سنندج بر اثر ریزش دیوار حیاط مدرسه جان باخت.

به گزارش تسنیم، آقای قربانی اضافه کرد: "دنیا ویسی، براثر ریزش بخشی از دیوار حیاط آموزشگاه مدرسه روستایی به علت فرسوده بودن بنا، این دانش‌آموز مصدوم و بلافاصله توسط مدیر آموزگار و پدر نامبرده به بیمارستان بعثت سنندج اعزام شد اما متأسفانه براثر جراحات وارده فوت کرد."

پیش‌فروش لوازم خانگی در ایران آغاز شد

ستاد تنظیم بازار در جمهوری اسلامی گفته است که از امروز و به مدت محدود، متقاضیان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی www.snowa.ir برخی لوازم خانگی از جمله یخچال فریزر، ساید بای ساید، ماشین لباسشویی، ظرفشویی، تلویزیون و لوازم خانگی کوچک را به قیمت روز خریداری و شش ماهه تحویل بگیرند.

در این طرح یکصد و شصت مدل لوازم خانگی عرضه می‌شود و ثبت نام از صبح سه شنبه به دو شیوه شیوه قیمت مقطوع و خرید با قیمت غیر قطعی و با سود مشارکت، آغاز می‌شود.

با توجه به شرایط اقتصادی ایران و این نگرانی که ااز سرگیری تحریم‌های هسته‌ای ایالات متحده به کمبود بیشتر ارز و منجر خواهد شد، انتظار کمبود شدیدتر انواع کالاها زمینه تورم بالاتر را فراهم آورده است.

در این شرایط، بسیاری از مردم به منظور حفظ ارزش پول خود به تبدیل آن با اقلام دیگر، شامل طلا و ارز خارجی روی آورده‌اند و احتمال احتکار توسط عرضه‌کنندگان نیز وجود دارد.

عرضه محصولات برای تحویل آتی می‌تواند به منزله تلاش برای بهره‌برداری از جو جاری جهت انتقال نقدینگی مردم به تولیدکنندگان داخلی باشد.

در ژاپن یک ببر مامور باغ وحش را کشت

پلیس ژاپن گفته است که یکی از مامواران باغ وحش شهر کاگوشیما در جنوب این کشور مورد حمله یک ببر قرار گرفته و کشته شده است.

به گفته پلیس، ببر مهاجم این مامور را به شدت از ناحیه گردن و سر زخمی کرد و ماموران محافظ برای جدا کردن ببر از او از فشنگ بیهوش کننده استفاده کردند.

در این باغ وحش چهارقلاده ببر سفید، از گونه‌های نادر این جانور، نگهداری می شوند. این نوع ببر در معرض انقراض قرار دارد و تلاش‌هایی برای ازدیاد نسل آن در چند باغ وحش در جریان است.

آخرین گزارش از مشاهده یک قلاده ببر سفید در زیست محیط طبیعی آن شصت سال پیش منتشر شد که یک شکارچی آن را شکار کرد.

رئیس جمهوری آمریکا از عضو جدید دادگاه عالی پوزش خواست

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، "به نمایندگی از سوی مردم آمریکا" از قاضی برت کاوانا، عضو دادگاه عالی ایالات متحده پوزش خواسته است.

روند رسیدگی به انتصاب آقای کاوانا به خاطر اتهام تجاوز جنسی در دوران جوانی او با مخالفت‌هایی مواجه بود.

آقای ترامپ گفته است که قاضی کاوانا در معرض "جنگ سیاسی و تلاش برای نابودی شخصی برمبنای دروغ و تحریف واقعیات" قرار گرفت اما از خود شکیبایی نشان داد.

درمراسم ادای سوگند عضویت در دادگاه عالی که در کاخ سفید برگزار شد، برت کاوانا گفت که احساس خشم و انتقام نمی کند و در رسیدگی قضایی، همه آمریکاییان در برابر او یکسان هستند.

وی به خصوص بر تلاش برای پیشبرد موقعیت زنان تاکید نهاد.

صندوق بین‌المللی پول در مورد عواقب تنش تجاری چین و آمریکا هشدار داد

صندوق بین المللی پول در گزارشی هشدار داده است که تنش تجاری بین آمریکا و چین باعث کاهش رشد اقتصاد جهانی شده است.

در این گزارش آمده است که این تنش جهان را به محلی فقیرتر و خطرناکتر تبیدل کرده است.

این نهاد بین المللی گفته است که در نتیجه این تنش، ناگزیر بوده پیش بینی خود در مورد نرخ رشد اقتصاد جهانی در سال جاری و سال آینده را کاهش دهد.

به خصوص اقتصاد کشورهای عضو حوزه یورو، بریتانیا و برخی کشورهای رو به رشد با کاهش رشد اقتصادی مواجه خواهند شد.

ابهام در مورد مذاکرات بین بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر خروج این کشور نیز بر شرایط اقتصاد جهانی تاثیری منفی گذاشته است.

بسته حمایتی دولت از اقشار آسیب پذیر در مجلس بررسی می‌شود

به گزارش تسنیم، روز سه‌شنبه جزئیات بسته حمایتی دولت از طبقات کم درآمد در جلسه غیرعلنی ملجس بررسی می‌شود.

در این جلسه محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، و محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه شرکت دارند.

مشخص نیست به چه دلیل این جلسه به طور غیرعلنی برگزار شده است.

این خبرگزاری پیشتر گفته بود که در این جلسه، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی نیز گزارشی در مورد احتکار کالا به مجلس خواهد داد.

کاهش صادرات نفت ایران باعث افزایش بهای نفت شد

با انتشار گزارش‌هایی از ادامه روند کاهش صادرات نفت خام ایران در آستانه بازگشت تحریم‌های هسته‌ای آمریکا، بهای نفت خام در بازارهای جهانی بار دیگر افزایش یافته است.

روز سه‌شنبه بهای نفت خام از نوع برنت با ۰.۳ درصد افزایش به بالای ۸۴.۱۷ دلار رسید هرچند بعدا با اخباری حاکی از آمادگی سایر تولیدکنندگان به افزایش صادرات خود، اندکی کاهش یافت.

به گزارش رویترز، صادرات نفت خام ایران در هفته اول ماه جاری بازهم کاهش یافت و خریداران که نگران واکنش ایالات متحده در صورت نقض تحریم جمهوری اسلامی هستند، خرید خود از این کشور را کاهش داده یا متوقف کردند.

به گزارش منابع نفتی، در طول هفته گذشته صادرات نفت ایران ۱.۱ میلیون بشکه در روز بود که نسبت به صادرات ۲.۵ میلیون بشکه در ماه آوریل و قبل از بازگشت تحریم‌های آمریکا کاهش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

در هفته آخر ماه گذشته میلادی، صادرات نفت به حدود ۱.۶ میلیون بشکه رسیده بود.