Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. رئیس جمهوری آمریکا گفته است دومین ملاقات او با رهبر کره شمالی پس از انتخابات میاندوره‌ای آمریکا خواهد بود
 2. معاون سابق رئیس جمهوری گواتمالا به خاطر اختلاس اموال عمومی به حبس طولانی مدت محکوم شده است
 3. وزیر خارجه آمریکا از ضبط اموال ایران برای پرداخت غرامت به 'قربانیان تروریسم' دفاع کرد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. بیش از ۵۲ هزار ناظر بر انتخابات پارلمانی افغانستان نظارت خواهند کرد

  نظارت از انتخابات افغانستان

  کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که تاکنون ۵۳ نهاد برای نظارت بر انتخابات پارلمانی افغانستان از این کمیسیون اعتبارنامه گرفته است که شمار ناظران آن به بیش از ۵۲ هزار نفر می‌رسند.

  حفیظ الله هاشمی، سخنگو و عضو کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که این ناظران شامل احزاب سیاسی، رسانه‌ها، نماینده‌های نامزدها، نهادهای انتخاباتی و اعضای جامعه مدنی هستند.

  چه کسی بر انتخابات افغانستان نظارت می‌کند؟

  او از تمام احزاب و نهادهای که خواستار نظارت بر روند انتخابات هستند، خواست تا روز دوشنبه هفته آینده برای دریافت اعتبارنامه به کمیسیون انتخابات افغانستان مراجعه کنند.

  آقای هاشمی توضیح داد که شمار ناظران احزاب سیاسی به دو هزار و ۱۰۰نفر، ناظرانی‌که نامزدهای انتخابات پارلمانی معرفی کرده ۳۸ هزار، نامزدهای نهادهای مرتبط با انتخابات و جامعه مدنی ۱۲ هزار و ۱۰۰نفر و ۳۳۰ نفر نیز ناظران رسانه‌ها هستند.

  جزییات بیشتر خبر اینجا

 2. برای نخستین بار یک زن از افغانستان عضو اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک شد

  سمیرا اصغری

  کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرده که سمیرا اصغری، دختری از افغانستان به عنوان یکی از ۹ عضو اجرایی این کمیته پذیرفته شده‌است.

  براساس اعلام این نهاد، این تصمیم در یکصد و سی و سومین نشست کمیته بین‌المللی المپیک در بوئنوس آیرس آرژانتین در آمریکایی جنوبی اتخاذ شد. از پنج عضو جدید این کمیته سه تا زن و دو نفر مرد هستند.

  او توانسته است ۷۷ رای موافق را برای عضویت در کمیته بین‌المللی المپیک به دست آورد.

  سمیرا اصغری، متولد سال ۱۳۷۴ است. او مدرک کارشناسی در رشته علوم سیاسی در گرایش روابط بین‌الملل دارد.

 3. واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان در تبریز چند کشته بر جای گذاشت

  خبرگزاری کار ایران- ایلنا- گفته این دانش‌آموزان دبیرستانی بودند و از اردوی راهیان نور برمی‌گشتند.

  View more on twitter
 4. خبر فوریصربستان معافیت ویزا برای شهروندان ایرانی را لغو کرد

  دولت صربستان معافیت ویزا برای شهروندان ایرانی را لغو کرده است.

  خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از نبوجسا استفانوویچ، وزیر کشور صربستان گفته: "معافیت ویزا برای شهروندان ایران به دلیل سوءاستفاده آنان از این تسهیلات لغو شده است."

  این ابلاغیه در روزنامه رسمی صربستان منتشر شده است.

  بر این اساس شهروندان ایرانی از این پس برای سفر به صربستان باید درخواست ویزا کنند.

  توافق‌نامه معافیت ویزا بین ایران و صربستان سال گذشته میلادی بین دو کشور امضا شد و در پی آن پرواز‌های مستقیم میان بلگراد و تهران هم در مارس امسال برقرار شد.

  از زمان لغو ویزا به صربستان، تعدادی از شهروندان ایرانی برای رفتن به دیگر کشورهای اروپایی مسیر صربستان را انتخاب می‌کردند.

  صربستان
 5. خبر فوریسفیر آلمان به وزارت خارجه ایران فراخوانده شد

  در پی تحویل دیپلمات ایرانی به بلژیک توسط آلمان، وزارت خارجه ایران سفیر آلمان در تهران را احضار کرده است.

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است: "سفیر آلمان در تهران امروز در اعتراض به اقدام‌ دادگاه آن کشور در استرداد یکی از دیپلمات های کشورمان به بلژیک به وزارت امور خارجه فراخوانده شد."

  دستیار وزیر خارجه ایران و مدیرکل اروپای وزارت خارجه با سفیر آلمان دیدار کرده‌اند.

  آلمان اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در وین پایتخت اتریش، که حدود سه ماه پیش به اتهام دست داشتن در طرح بمب‌گذاری در گرد‌هم‌آیی سازمان مجاهدین خلق دستگیر شده بود را به بلژیک تحویل داده است.

 6. واکنش وزارت خارجه ایران به تحویل دیپلمات ایرانی به بلژیک

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره تحویل دیپلمات ایرانی از آلمان به بلژیک اظهار تاسف کرده و گفته: "این دیپلمات قربانی توطئه معاندین و بدخواهان روابط سازنده تر ایران با آلمان و دیگر کشورهای اروپایی شده است."

  آلمان اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در وین پایتخت اتریش، که حدود سه ماه پیش به اتهام دست داشتن در طرح بمب‌گذاری در گرد‌هم‌آیی سازمان مجاهدین خلق دستگیر شده بود را به بلژیک تحویل داده است.

  به گزارش ایسنا، آقای قاسمی ضمن رد اتهامات گفته است: "جریان های ضد ایرانی در کشورهای اروپایی سابقه ای طولانی در فعالیت های تروریستی دارند و طراحی چنین سناریوهایی برای این گروه ها امر چندان دشواری نیستو لذا دولت های اروپایی بهتر است با درایت و دوراندیشی، مانع موفقیت آنها در تخریب روابط تاریخی و رو به رشد ایران و اروپا بویژه در دوران جدید شوند."

  پرونده مربوط به طرح ادعایی بمب‌گذاری در گردهم‌آیی مجاهدین خلق، چند روز بعد از پایان نشست این گروه در حومه پاریس مطرح شد.

  در آن زمان شش نفر در بلژیک، فرانسه و آلمان بازداشت شدند که دو نفر آنها بعدا آزاد شدند.

  View more on twitter
 7. سه شهروند بهایی با قرار وثیقه آزاد شدند

  سه شهروند بهایی ساکن شیرازکه در اواخر شهریورماه توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بودند، امروز چهارنشبه (هجدهم مهر) با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده‌اند.

  خبرگزاری هرانا، نام این افراد را نورا پورمرادیان، سودابه حقیقت و الهه سمیع زاده اعلام کرده و در گزارشی گفته است قرار وثیقه این افراد ۱۵۰ میلیون تومان بوده.

  این خبرگزاری همچنین گفته است با آزادی این سه زندانی شمار شهروندان بهایی زندانی در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز به ۶ نفر رسیده است.

  View more on twitter
 8. جاسوسان مظنون روسیه 'سرگئی اسکریپال را چهار سال پیش در چک پیگیری می کردند'

  رادیو جمهوری چک گزارش می دهد که دو جاسوس روسیه که مظنون به حمله علیه سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه در شهر سالزبری بریتانیا هستند هنوز از سال ۲۰۱۴ او را در جمهوری چک دنبال می کرده اند. یعنی چهار سال قبل از آن که او و دخترش در ماه مارس سال جاری با سم اعصاب مورد حمله قرار بگیرند. رادیو جمهوری چک گفته است منابع اطلاعاتی، الکساندر میشیکن، پزشک نظامی و سرهنگ آناتولی چپیگا را در این کشور در عین زمان با آقای اسکریپال مشاهده کرده اند. گفته میشود که آنها آن زمان نیز از نامهای مستعار مشابهی استفاده کرده اند که هنگام سفر به بریتانیا استفاده کردند؛ الکساندر پتروف و روسلان بوشیرف. این گزارش می گوید آقای اسکریپال در پراگ قرار داشت تا سازمان اطلاعاتی چک را با فعالیت های جاسوسی روسیه آشناکند. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هفته گذشته آقای اسکریپال را "انسانی پست" نامید که حتی پس از سپری کرردن پنج سال زندان به اتهام جاسوسی در روسیه به فعالیت های جاسوسی ادامه می دهد.

 9. قیمت سکه به بالای ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید

  بر اساس گزارش‌ها از تهران، قیمت سکه طرح جدید در معاملات امروز بعدازظهر امروز تهران به بالای ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسیده است.

  با کاهش نرخ ارز در ایران، قیمت سکه تا حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در هفته پیش هم کاهش یافته بود.

  View more on twitter
 10. بیش از بیست مصدوم در واژگونی مینی بوس در اتوبان شهید آوینی

  View more on twitter
 11. دفتر ریاست جمهوری از لغو دستور توقیف اموال بانک مرکزی ایران در رم خبر داد

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران، رییس مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری اعلام کرده که دادگاه استیناف رم درخواست حدود ۵ میلیارد دلاری عده‌ای از خواهانهای امریکایی را برای توقیف اموال بانک مرکزی رد کرده است.

  بر این اساس "دستور توقیف اموال بانک مرکزی در ایتالیا لغو شده."

  View more on twitter
 12. کشف محموله‌های قاچاق گوجه فرنگی در پوشش گل کلم و فلفل دلمه‌ای

  مدیر کل گمرک خرمشهر از توقیف ۴۹ دستگاه کامیون حامل گوجه فرنگی در مرز شلمچه در خوزستان خبر داده است.

  خبرگزاری ایرنا به نقل ازعارف باوی گفته است" افراد قاچاقچی سعی داشتند محموله‌های گوجه فرنگی را در پوشش گل کلم، فلفل دلمه‌ای و پیاز با بارنامه جعلی از کشور صادر کنند."

  ارزش محصول توقیف شده به ازای هر تن ۲۰۰ دلار اعلام شده است.

  با افزایش قیمت ارز در ماه‌های اخیر، صادرات و قاچاق اقلامی نظیر گوجه فرنگی و سیب زمینی به دلیل سود بیشتر، افزایش یافت و عرضه آنها در بازار داخلی کم شد.

  بر اساس بخشنامه هیات وزیران صادرات گوجه فرنگی به خارج از این کشور ممنوع است.

  محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی ایران دو روز پیش افزایش نرخ ارز در این کشور و "صادرات بی‌رویه" محصولاتی نظیر گوجه فرنگی و سیب زمینی را عامل گرانی این اقلام در بازار داخلی ایران دانسته است.

  آقای حجتی همچنین کاهش تولید این دو محصول را رد کرده است.

  قاچاق
 13. قوه قضاییه از بازداشت هفده متهم بانکی و ارزی خبر داد

  علی موحدی راد، دادستان عمومی و انقلاب استان سیستان و بلوچستان از بازداشت ۱۷ نفر از "عناصر شبکه نفوذ در سیستم بانکی و ارزی" خبر داده است.

  به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، آقای موحدی راد گفته است: "این افراد از طریق تشکیل شرکت‌های صوری و اخذ ارز دولتی بصورت غیرقانونی حدود ۱۰۰ میلیون یورو از بانک‌ها دریافت و قسمتی از آن را به خارج از کشور انتقال داده‌اند."

  او همچنین گفته دو متهم این پرونده از استان سیستان و بلوچستان و مابقی از استان‌های دیگر بوده‌اند.

  گفته شده این افراد ۸۷ شرکت صوری ثبت شده بود.

  بنابر گزارش میزان،یکی از این متهمان نزدیک به ۶۰ میلیون یورو بدهی بانکی دارد.

  سیستان
 14. ۲۱۰ مقام دولتی 'شامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شوند'

  جمشید انصاری، معاون رئیس جمهور ایران گفته است بر اساس اطلاعات جمع آوری شده "در بین مقامات و مسئولین ۲۱۰ نفر مشمول این قانون می‌شوند."

  اشاره او به قانون منع بکارگیری بازنشستگان است که اخیرا اصلاح شده است.

  آقای انصاری گفته این افراد باید تا ۲۶ آبان ماه جایگزین شوند.

  در قانون جدید یکی از تبصره‌های قانون قبلی منع بکارگیری بازنشستگان که در سال ۱۳۹۵ به تصویب رسیده بود، اصلاح شده است.

  در اصلاحیه جدید بکارگیری افراد بازنشسته در مواردی نظیر استانداران، سفرا و معاونین وزرا از استثنائات حذف شده‌اند.

  View more on twitter
 15. بازداشت فرد مظنون به تجاوز و قتل روزنامه نگار بلغاری

  مقامات بلغارستان می گویند پلیس در آلمان مردی را به ظن تجاوز و قتل ویکتوریا مارینووا، روزنامه نگار بلغاری بازداشت کرده است. او در شهر استید در نزدیکی هامبورگ در شمال آلمان دستگیر شد. ساتیر تساتساروف، دادستان کل بلغارستان گفته است اسم این مرد بیش از بیست ساله، سورین کراسیمیروف است و برای یک مورد دیگر تجاوز و قتل تحت جستجو قرار داشته است. آقای تساتساروف افزوده است که هیچ نشانه ای دال بر ارتباط میان فعالیت خانم مارینووا در یک تلویزیون محلی در باره ادعاهای مربوط به فساد و حمله به او وجود ندارد. خانم مارینووا روز شنبه در شهر مرزی روس در شمال بلغارستان در حال دویدن مورد حمله قرار گرفت. مقامات بلغارستان گفته بودند که فرد مهاجم از رودخانه دانوب عبور کرده به کشور همسایه رومانی رفته و از آن جا به سمت شمال سفرش را ادامه داده است.

 16. وزیر کشور ایران: هنوز بحث سهمیه بندی بنزین مطرح نیست

  عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران امروز چهارنشبه (هجدهم مهر) به خبرنگاران گفته است بحث سهمیه بندی بنزین فعلا مطرح نیست.

  او همچنین گفته: "هم در جلسه شورای امنیت و هم در جلسه مبارزه با قاچاق کالا و ارز گزارش هایی داده شد که با اعداد متفاوت از ۱۰ -۱۲ میلیون تا ۱۵ میلیون لیتر در روز بنزین قاچاق می شود."

  بگفته آقای رحمانی فضلی "در مجموعه استان‌های مرزی بیش‌ از ۵۰۰ تا ۶۰۰ کارت سوختی که باید دست مردم باشد، به آنجا رسیده است. پیشنهاد این بود ما مجددا این کارت ها را احیا کنیم تا یکی از روش‌ها برای جلوگیری از قاچاق کالا باشد."

  بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران اخیرا تشدید روند قاچاق سوخت از ایران به کشورهای دیگر را مرتبط با نوسانات ارزی دانست.

  در ماه‌های اخیر خرید و فروش کارت سوخت در مناطق مرزی بسیار متداول شده است؛ به این صورت که کارت سوخت غیر استانی از استان‌های دیگر وارد مناطق مرزی نظیر سیستان و بلوچستان می‌شود.

  کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا در استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده تا نیمه شهریور بیش از ۶۴ هزار "کارت مهاجر متخلف" در این استان باطل شده است.

  رحمانی فضلی
 17. لایحه الحاق ایران به CFT 'به جلسه امروز شورای نگهبان نرسید'

  نجات الله ابراهیمیان، عضو حقوقدان شورای نگهبان گفته که لایحه الحاق ایران به CFT به جلسه امروز شورای نگهبان نرسیده و متعاقب آن در این شورا بررسی نشده است.

  نمایندگان مجلس ایران سه روز پیش لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را تصویب کردند.

  این لایحه با ۱۴۳ رای موافق ۱۲۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۷۰ نماینده حاضر تائید شده بود.

  این لایحه برای تائید باید به شورای نگهبان فرستاده شود.

  View more on twitter
 18. بدهی خارجی ایران در پایان خرداد به دوازده میلیارد دلار نزدیک شد

  بر اساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی، در پایان خرداد ماه امسال بدهی خارجی ایران به حدود ۱۱ میلیارد و ۸۸۵ میلیون دلار رسیده است.

  View more on twitter
 19. معاون پارلمانی روحانی: ممکن است ۴ وزیر به مجلس معرفی شوند

  حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهور ایران امروز به خبرنگاران گفته است: "آنچه تا الان قطعی است، دو وزارتخانه‌ای که با سرپرستی معرفی می‌شوند، وزرایشان به مجلس معرفی می‌شوند ولی ممکن است رئیس‌جمهور برای دو وزارتخانه دیگر تصمیمات جدیدی را اتخاذ کند".

  به گزارش رسانه‌های ایران آقای امیری در پاسخ به این سوال که آیا استعفای وزرای صمت و راه و شهرسازی صحت دارد، گفته: "استعفای موردی در کار نیست ولی اعضای دولت از همان ابتدا به آقای رئیس‌جمهور اعلام کردند در هر مقطعی و در هر شرایطی، هر تصمیمی که به نفع دولت و نظام جمهوری اسلامی است، برای اعضای دولت خواهند گرفت."

  همزمان محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفته "بعد تعطیلی مجلس اسامی وزرا را تعیین و اعلام می‌کنیم."

  امیری
  View more on twitter
 20. 'سلطان سکه' به حکم اعدام اعتراض کرد

  غلامرضا انصاری، معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی ایران گفته است وحید مظلومین معروف به سلطان سکه طی روزهای گذشته به حکم اعدام خود اعتراض کرده است.

  آقای انصاری به خبرگزاری تسنیم گفته است "این پرونده به دیوانعالی کشور ارجاع شده است."

  هفته پیش غلامحسین محسنی‌اژه‌ای از صدور حکم اعدام برای وحید مظلومین،‌به اتهام "فساد فی‌الارض" داده بود ولی گفته بود این حکم غیر قطعی است.

  در اواسط تیر ماه پلیس تهران از دستگیری فردی ملقب به "سلطان سکه" خبر داد که گفته شد "حدود ۲ تن سکه را از سطح بازار جمع کرده بود".

  سلطان سکه