Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. آمریکا و بریتانیا در اعتراض به ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقچی ممکن است یک کنفرانس مهم اقتصادی در عربستان را تحریم کنند
 2. در واقعه‌ای نادر وزش توفان خسارات گسترده‌ای در پرتغال برجای گذاشته اسست
 3. امروز سال تحصیلی دانشگاهی در ایران آغاز می‌شود

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. افت چشمگیر آرای حزب آنگلا مرکل در انتخابات ایالت باواریای آلمان

  مهمترین حزب باوارایا بزرگترین ایالت آلمان، اکثریت خود را در انتخابات امروز این ایالت از دست داد.

  مارکوس زودر رهبر حزب 'اتحاد سوسیال مسیحی' در باواریا، نتیجه نظرسنجی از کسانی را که رای داده‌اند تایید کرد که بر اساس آن، اتحاد سوسیال مسیحی برنده انتخابات باواریا شده اما از انتخابات پنج سال پیش دوازده درصد کمتر رای به دست آورده است. او گفت که این حزب آماده ائتلاف با احزاب دمکرات است اما ائتلاف با حزب راستگرا و تندرو آلترناتیو برای آلمان را رد کرد. آلترناتیو برای آلمان در انتخابات باواریا در رده چهارم قرار گرفت.

  برنده اصلی حزب سبزها بودکه بیش از هجده درصد آرا را به دست آورد، دو برابر انتخابات دور گذشته. حزب سوسیال دموکرات هم که در دولت فدرال با حزب سوسیال مسیحی در ائتلاف است نیمی از آرای خود را از دست داد و ده درصد رای را به دست آورد.

  آنگلا مرکل صدراعظم رهبر حزب اتحاد سوسیال مسیحی است.

 2. مرز اصلی تجاری اردن و سوریه فردا بازگشایی می‌شود

  اردن و سوریه از فردا مرز تجاری اصلی خود را بازگشایی می کنند. این مرز سه سال پیش به کنترل شورشیان مخالف دولت بشار اسد درآمده بود.

  در ماه ژوئیه نیروهای دولتی سوریه با حمایت روسیه و ایران کنترل جنوب غربی سوریه را در دست گرفتند و شورشیان را از این مرز راندند.

  بسته شدن مرز 'نصیب' ضرر اقتصادی بزرگی به منطقه زد چرا که میلیاردها دلارت تجارت این مرز متوقف شد.

  سوریه ماه پیش گفت این مرز باز شده اما اردن این موضوع را رد کرد. مقامات دو کشور هفته‌ها برای توافق در مورد جزئیات فنی با هم در مذاکره بوده‌اند.

 3. قانون حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی ایران ابلاغ شد

  حسن روحانی رئیس جمهور ایران امروز قانون "حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی" را ابلاغ کرد.

  این قانون در دی ماه سال ۹۶ در مجلس تصویب شد و شهریور امسال به تائید مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید.

  هدف از این قانون، انسجام دسترسی، بهره برداری و صیانت از منابع ژنتیکی کشاورزی، رعایت کنوانسیون‌ها و پروتکل‌های بین‌المللی و تدوین مالکیت فکری در زمینه منابع ژنتیکی است.

 4. بیش از یک میلیون بازی رایانه‌ای در ایران 'جمع‌آوری' شده است

  بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای بیانیه‌ای را برای هیات رئیسه مجلس فرستاده و به انتقادهای یکی از نمایندگان مجلس پاسخ داده است. در این بیانیه آمده: "از سال ١٣٩٣ تا کنون بیش از ١٨٧٧ مرکز فروش و گیم‌نت را در تهران و بیش از ٢٢١ واحد فروش و گیم‌نت را در شهرستان‌ها شناسایی و بازرسی کرده است. در همین بازه زمانی بیش از ١١٠٠ واحد در تهران و شهرستان‌ها مورد عملیات بازرسی قرار گرفته‌اند که حاصل آن جمع‌آوری بیش از یک میلیون و صد هزار بازی غیرمجاز بوده است."

  "از سال ١٣٩٣ تا کنون بیش از ٢٦٧٠٠ عنوان بازی در پلتفرم‌های مختلف رده‌بندی سنی شده‌اند. در حالی که در این بازه‌ زمانی بیش از ٦٥٠٠ مجوز انتشار بازی‌ صادر شده حتی یک مورد بازی خلاف شئونات و ارزش‌های فرهنگی، ملی و دینی از بنیاد ملی‌ بازی‌های رایانه‌ای مجوز دریافت نکرده است."

 5. کره‌جنوبی در 'ماه سپتامبر از ایران نفت نخریده است'

  برای اولین بار در شش سال گذشته کره‌جنوبی در ماه گذشته میلادی (سپتامبر) از ایران نفت خریداری نکرد. به گزارش رویترز، آمار گمرک کره‌جنوبی نشان می‌دهد که این کشور در ماه سپتامبر خرید نفت از ایران را متوقف کرده است.

  کره جنوبی یکی از مشتریان اصلی نفت ایران در آسیا از ماه ژوئیه به دلیل نگرانی از تحریم‌های آمریکا بارگیری نفت ایران را متوقف کرده بود.

  خبرگزاری رویترز ماه ژوئیه خبر داده بود که شرکت‌های نفتی و پالایشگاه‌های کره جنوبی دیگر سفارش خرید نفت و میعانات گازی به ایران نخواهند داد و واردات نفت از ایران ماه بعد متوقف می‌شود.

  خبرگزاری رسمی ایران سه هفته پیش گزارش کرده بود کره جنوبی در سه ماه اخیر هیچ نفتی از ایران نخریده و"نخستین کشوری است که در پی اعمال تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ایران، به طور کامل واردات نفت از ایران را قطع کرده است."

 6. وزیر کشور ایران: پرونده مرگ مصرف کنندگان مشروبات الکلی در شورای امنیت بررسی می شود

  عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران با اشاره به مرگ تعدادی از مصرف‌کنندگان مشروبات الکلی در هفته‌های اخیر در این کشور گفت که این پرونده در جلسه هفته آیند شورای امنیت ایران بررسی می شود.

  به گزارش ایلنا، آقای رحمانی فضلی همچنین افزود: "طبق گزارش وزارت بهداشت و سازمان پزشکی قانونی، در این مشروبات الکلی دست ساز ماده متانول که استفاده صنعتی دارد، مورد استفاده قرار گرفته و همین موضوع منجر به مرگ تعدادی از مصرف‌کنندگان شده است. بنابراین لازم است پروتکلی توسط وزارت بهداشت و صمت نسبت به نظارت دقیق و جدی در نحوه تولید، توزیع و مصرف متانول تهیه شود."

 7. عضو شورای شهر تهران می گوید شهردارى امكان توقف صدور پروانه ندارد

  یک عضو هيات رئيسه شورای اسلامی شهر تهران می گوید که نقل قول منتشر شده از سوی یکی از اعضای این شورا مبنی بر اینکه "صدور پروانه ساختمان تا ٥ سال آينده ممنوع مى شود." درست نيست.

  View more on twitter
 8. هشدار وزارت کشور ایران به کولبران در عبور غیر مجاز از مرز

  حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی اجتماعی وزارت کشور ایران درباره بازارچه های مرزی گفت: "بازارچه‌های مرزی صرفا برای این چهار استان مرزی پیش‌بینی شده، معافیت‌هایی هم برای آنها در نظر گرفته شده است. افرادی که خارج از این محیط بار می‌آورند، نام آن‌ها کولبر نیست بلکه یک رفت‌وآمد غیرقانونی و غیرمجاز است."

  به گزارش تسنیم، آقای ذوالفقاری تاکید کرد: "کولبرهایی که از مرز غیرمجاز عبور می‌کنند نامشان کولبر نیست، قاچاق است و حتی اگر قاچاق هم نکند تردد آن‌ها غیرقانونی است و وارد حیطه مرزی شدند. در مناطق مرزی هیچ مماشاتی نداریم اگر کسی وارد خط مرزی شود، اول به او اخطار می‌شود و اگر ایست نکند به وی تیراندازی خواهد شد."

 9. اعتصاب کشاورزان ورزنه در اعتراض به مشکلات کم آبی

 10. حسین زمان 'پس از ۱۶ سال مجوز گرفت'

  حسین زمان خواننده ایرانی در اینستاگرام خود نوشت که پس از ۱۶ سال مجوز فعالیت گرفت.

  View more on instagram
 11. تلفات سنگین سربازان ارتش افغانستان در آستانه انتخابات

  مقام‌های محلی ولایت فراه در غرب افغانستان تایید می‌کنند که طالبان شب گذشته به دو قرارگاه ارتش در ولسوالی پشت‌رود حمله کردند.

  غوث الدین نورزی، ولسوال پشت رود می‌گوید در این حملات دست‌کم ۱۷ سرباز کشته و ده سرباز دیگر اسیر شدند.

  ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان نیز مدعی شده که در حمله به این دو قرارگاه در فراه، ۲۵ سرباز را کشته و ۱۲ نفر را اسیر گرفتند.

  بیشتر بخوانید

  ارتش
  Image caption: عکس از آرشیو، وزارت دفاع می‌گوید نیروهای تازه نفس به محل حمله طالبان در فراه رسیده
 12. رودخانه هریرود به کمترین میزان آبدهی خود رسیده است

  نجیب آقا فهیم، وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان اعلام کرده که میزان آبدهی روخانه هریرود به کمترین میزان خود رسیده است.

  این روخانه با عبور از ولایت هرات در نهایت به شرق ایران می‌ریزد.

  او که به تازگی از سد آبگردان گرمابک (پوزلیج) در حومه شرقی شهر فیروز کوه، مرکز ولایت غور دیدار کرده در صفحه رسمی فیسبوک به نقل از رئیس حوزه فرعی هریرود بالا نوشته که میزان متوسط آبدهی هریرود طی یک ده گذشته بین ۷۵۰ متر مکعب در ماه جوزا/ خرداد و ۱۵ مترمکعب در ماه عقرب/آبان در نوسان بوده است، اما در سال ۱۳۹۷ به ۲۲۰ تا ۱۱ متر مکعب در ثانیه کاهش یافته است.

  حکومت افغانستان ساخت سد گرمابک را از چند سال قبل برای روی این رودخانه آغاز و درصورت ساخت آن قدرت ذخیره حدود سی میلیون متر مکعب آب را و تولید ۵ میگاوات برق را دارد.

  افغانستان
 13. وزارت معارف افغانستان مدارس محل رای گیری را تعطیل کرد

  وزارت معارف افغانستان تمام مدارس این کشور را که محل رای گیری هستند، از فردا (دوشنبه ۲۳ میزان/مهر) تا ۳۰ میزان تعطیل اعلام کرده‌است.

  این نهاد افزوده که در این مراکز رای دهی و آموزش کارمندان کمیسیون انتخابات در زمینه بیومتریک انجام می‌شود.

  قرار است که انتخابات پارلمانی افغانستان ۲۸ میزان در سراسر این کشور برگزار شود.

  افغانستان
 14. سخنگوی قوه قضاییه: یک نفر نظامی در رابطه با حمله اهواز بازداشت شده است

  غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که در رابطه با پرونده حادثه اهواز از ۱۱ نفر نظامی تحقیق شده و یک نفر نیز بازداشت شده است.

  به گزارش ایلنا، آقای اژه ای با تاکید بر اینکه به دلیل اینکه پرونده در مرحله مقدماتی است نامی از کسی نمی برد افزود: "همه اینها غیر از افرادی هستند که مرتکب جرم اصلی شده‌اند. اینها کسانی هستند که در سازمان قضایی نیروهای مسلح از آنها تحقیق می‌شود."

  در حمله اواخر شهریورماه به رژه نیروهای مسلح در اهواز ۲۴ نفر کشته شدند، بیشترشان پرسنل نظامی بودند و یک کودک نیز در این حمله جانش را از دست داد. گفته شده هرچهار مهاجم هم کشته شده اند.

 15. شاخص سهام در بورس عربستان سعودی سقوط کرد

  شاخص بهای سهام در بازار بورس عربستان سعودی به شدت کاهش یافته و کارشناسان دلیل آن را نگرانی در مورد احتمال سردی روابط این کشور و کشورهای غربی در نتیجه ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی دانسته‌اند.

  به گزارش رویترز، شاخص سهام در چند ساعت اول معاملات در بورس سعودی در معاملات روز یکشنبه، ۲۲ مهر (۱۴ اکتبر)، حدود ۷ درصد تنزل کرد که بیشترین مقدار از زمان کاهش سریع بهای نفت خام در دسامبر سال ۲۰۱۴ بوده است.

  بیشترین کاهش مربوط به بهای سهام شرکت‌های پتروشیمی و صنایع سنگین سعودی بوده است.

  بیشتر بخوانید

 16. اژه ای: پرونده فعالان محیط زیستی هنوز به دادگاه ارسال نشده است

  غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه امروز در نشست خبری هفتگی خود اعلام کرد که پرونده فعالان محیط زیستی بازداشت شده هنوز به دادگاه نرفته است.

  آقای اژه ای گفت که این پرونده به دلیل ایراداتی که داشته به دادگاه ارسال نشده است.

  فعالان محیط زیستی از بهمن ماه سال گذشته دربازداشت به سر می برند. با اینکه وزارت اطلاعات بارها اعلام کرده که اتهام جاسوسی علیه این بازداشت شدگان وارد نیست. اما قوه قضاییه همچنان بر این اتهام اصرار دارد.

  خانواده این فعالان بازداشت شده تاکنون چندین نامه به مقامات مختلف از جمله رهبر و رییس جمهور ایران نوشته و خواستار رسیدگی به وضعیت بازداشت شدگان شده اند، اما این درخواست ها تاکنون بدون پاسخ مانده است.

 17. سخنگوی قوه قضاییه: ۱۹۶ نفر در ارتباط با پرونده متهمان اقتصادی در تهران بازداشت شدند

  غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه درباره بازداشت شدگان پرونده متهمان فساد اقتصادی گفت: "در تهران از ابتدای مبارزه ۱۹۶ نفر دستگیر شدند که ۱۳ نفر در روزهای اخیر دستگیر شدند. به مردم که در بازارهای غیرمجاز فعالیت می‌کنند هشدار می‌دهم که گرفتاری برای خودشان و خانواده‌شان ایجاد نکنند. غیر حکم اعدام بقیه احکام قطعی است و برخورد جدی صورت خواهد گرفت."

  به گزارش ایلنا، سخنگوی قوه قضاییه همچنین افزود: "۴۵ کیفرخواست تا به امروز صادر شده و برای ۱۰۰ نفر تعیین وقت شده است و در حال رسیدگی هستند. در استان سیستان و بلوچستان ۱۷ نفر را دستگیر کردیم که حدود ۱۰۰ میلیون ارز غیرمجاز گرفتند که مقداری از آنها خارج از کشور فرستاده بودند."

 18. فرمانده پلیس ایران: اجازه تردد بدون ویزا و گذرنامه به زائران اربعین داده نمی شود

  حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ایران اعلام کر که تحت هیچ شرایطی اجازه تردد به زائران اربعین بدون ویزا و گذرنامه داده نمی شود.

  به گزارش مهر، آقای اشتری گفت: "گذرنامه و ویزا در مرزهای سه گانه کشور به هیچ وجه صادر نمی شود و زائران باید در مبدا نسبت به اخذ روادید قانونی از مراکز مجاز اقدام کنند."

 19. هند در شمال شرق افغانستان سد می‌سازد

  ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که یک شرکت هندی سد "خان آباد دوم" را در ولایت قندوز در شمال شرق افغانستان می‌سازد.

  قرارداد این ساخت این سد صبح امروز(یکشنبه ۲۲ میزان/ مهر) میان محمد گل خلمی، سرپرست وزارت انرژی و آب و احمد فرزاد، نماینده شرکت هندی لینکو انفراتیک در قصر دلگشا در ریاست جمهوری افغانستان امضا شد.

  براساس اعلام ریاست جمهوری افغانستان این سد در ولسوالی خان آباد ولایت قندوز موقعیت دارد و برای تولید برق و آبیاری استفاده خواهد شد.

  هزینه ساخت این سد ۲۵ میلیون دلار است. ساخت آن سه سال زمان می‌برد و بعد از تکمیل ساخت ۱۰.۴ میگاوات برق تولید خواهد کرد. ۴۷ هزار هکتار زمین زراعتی نیز آبیاری خواهد شد.

  با ساخت این سد ۱۸ هزار خانواده در شهر قندوز به طور مستقیم از آن مستفید می‌شوند.

  در این باره بیشتر بخوانید.

  افغانستان
 20. اطلاعیه شهرداری قزوین درباره 'ضرب و جرح' خبرنگار صدا و سیما

  در پی انتشار خبری درباره ضرب و جرح خبرنگار صدا و سیما توسط عوامل شهرداری قزوین، روابط عمومی این شهرداری اعلام کرد که دو روز پیش ماموران اجرایی منطقه یک شهرداری قزوین برای جلوگیری از تخلف تغییر کاربری به منطقه اعزام شدند. مالکان با ماموران درگیر شدند."

  در اطلاعیه شهرداری قزوین آمده است: با توجه به تاریکی هوا و درگیری بین هواداران مالک، عوامل اجرایی و نیروی انتظامی اینکه فرد مذکور (خبرنگار صدا و سیما) توسط چه کسی مضروب شده است، مشخص نبوده و علت حضور وی در محل ماموریت عوامل شهرداری توسط مراجع ذیصلاح در حال بررسی است."