Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. چهل میلیون دلار جریمه صد و سی سال ساخت‌و‌ساز بدون مجوز

  کلیسای خانواده مقدس در شهر بارسلون اسپانیا - از مشهورترین اماکن بازدید گردشگران - با پرداخت چهل و یک میلیون دلار جریمه به شهرداری موافقت کرده است.

  این جریمه به خاطر ساختن این کلیسا در صد و سی سال پیش بدون مجوز است.

  قرار است این مبلغ برای بهبود امکانات رفت و آمد شهری از جمله دسترسی بهتر به این بنای مهم و اطراف آن به کار رود.

  این کلیسای عظیم همچنان در دست احداث است و ساخت و ساز آن خاتمه نیافته است.

  مقامات محلی گفته‌اند که ساختمان اصلی تا سال ٢٠٢٦ مصادف با یکصدمین سالمرگ آنتونی گودی، معمار این بنا، تکمیل خواهد شد.

  تنها در سال گذشته، چهار و نیم میلیون گردشگر از این بنای مهم و ثبت شده توسط یونسکو دیدن کردند.

  کلیسای خانواده مقدس
  Image caption: ساختمان کلیسای خانواده مقدس بعد از یکصد و سی سال هنوز تکمیل نشده است
 2. رئیس جمهوری افغانستان خواهان شرکت گسترده مردم در انتخابات پارلمانی شد

  محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در یک بیانیه تلویزیونی از تمام مردم این کشور خواست به گونه گسترده در انتخابات پارلمانی افغانستان شرکت کنند.

  قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان شنبه، ۲۸ مهر برگزار شود.

  آقای غنی گفت با وجود ابهامات و توطئه‌ها با هدف برگزار نشدن انتخابات، با مدیریت افغان‌ها تمام آمادگی‌های لازم برای تامین امنیت انتخابات و برگزاری انتخاباتی شفاف گرفته شده است.

  او آرای مردم را با اهمیت و انتخابات را فرصت تاریخی خواند.

  ارگ
  Image caption: آقای غنی گفت کسانی که مرتکب جرایم انتخاباتی شوند مجازات خواهند شد
 3. هجوم صدها نظامی به دفتر نخست وزیری اتیوپی 'شوخی نبود'

  ابی احمد، نخست وزیر اتیوپی گفته است که چند صد نظامی که هفته گذشته به دفتر او هجوم بردند در نظر داشتند مانع از اصلاحات او شوند و احتمالا خود او را هم به قتل برسانند.

  آقای احمد در سخنان خود در پارلمان گفت که اگرچه به نظر می‌رسید که این واقعه جنبه طنز دارد و حتی او به عنوان شوخی، به نظامیان دستور "شنا رفتن" داد اما درواقع این واقعه به منزله اقدامی خلاف قانون و فوق العاده خطرناک بود.

  نخست وزیر اتیوپی گفت که اگر در این ماجرا، خونسردی خود را حفظ نمی‌کرد ممکن بود خونریزی روی دهد و کسانی جان خود را از دست بدهند.

  ابی احمد در ماه آوریل سال جاری به نخست وزیری رسید و طی شش ماه گذشته، اصلاحات گسترده‌ای از جمله بهبود روابط با اریتره - دشمن چند ساله اتیوپی - و آزادی هزاران زندانی سیاسی را به اجرا گذاشته است.

  اوایل هفته جاری، او کابینه خود را ترمیم کرد و نیمی از وزارتخانه‌ها را به زنان سپرد.

  ابی احمد
  Image caption: ابی احمد حوادث هفته گذشته را بسیار خطرناک توصیف کرده است
 4. حملات شورشیان از آغاز روند انتخابات جان ۱۵۴ نفر را گرفته

  کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید به اساس اطلاعات ثبت شده در این نهاد از آغاز روند ثبت نام رای دهندگان تاکنون در روند انتخابات ۱۵۴ نفر کشته و بیشتر از ۳۴۰ نفر زخمی شدند.

  قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان شنبه ۲۸ میزان/مهر برگزار شود.

  بیشتر بخوانید

  انتخابات
  Image caption: کمیسیون حقوق بشر می‌گوید در جریان ثبت نام رای دهندگان بیشتر از صد نفر کشته شدند
 5. سه نفر از زنان بازداشت شده در اعتراضات مرداد ماه محکوم به زندان شدند

  مادر یاسمن آریانی، یکی از بازداشت‌شدگان تجمع‌های مرداد ماه سال جاری، که به تازگی به یک سال زندان محکوم شده در ویدئویی در اینستاگرام خطاب به شهیندخت ملاوردی و معصومه ابتکار گفت: "شما کرسی زنان را اشغال کرده‌اید، از شما انتظاری ندارم."

  گزارش‌ها از ایران حاکی است که قوه قضاییه این کشور به تازگی احکام گروهی از زنان بازداشت شده در تجمع‌های مردادماه سال‌جاری را صادر کرده است .

  یاسمن آریانی ۲۳ ساله، صبا کردافشاری ۱۹ ساله و نیلوفر هومان‌فر از جمله افرادی هستند که احکام آنها صادر شده است. خانم هومان‌فر به شش ماه حبس، خانم آریانی به یک سال و خانم کرد افشاری به شش ماه حبس محکوم شده است.

  یاسمن آریانی پیش از دستگیری چندین بار ویدئوهایی را در اعتراض به حجاب اجباری منتشر کرده بود. این افراد درمقابل تئاتر شهر به همراه تعدادی دیگری از همراهانشان بازداشت شدند.

  View more on instagram
 6. ابراز نگرانی خانواده زندانیان دروایش گنابادی نسبت به وضعیت این زندانیان در زندان فشافویه

  خانواده زندانیان دروایش گنابادی نسبت به وضعیت سلامت این زندانیان در زندان فشافویه ابراز نگرانی کردند.

  View more on twitter
 7. گذرنامه‌ گردشگران اروپایی 'مهر روادید ایران نمی‌خورد'

  ایران
  Image caption: ایران سهم اندکی از صنعت گردشگری جهان دارد

  حرمت‌الله رفیعی، رئیس انجمن دفاتر مسافرتی کشور، گفته است که به دلیل دغدغه اروپائیان درباره درج مهر سفر به جمهوری اسلامی ایران، درج نشدن مهر ایران در گذرنامه‌های گردشگران برخی کشورهای اروپایی "عملیاتی شده است."

  با توجه به سختگیری دولت آمریکا در مورد ورود کسانی که به ایران سفر کرده‌اند، ظاهرا مقامات ایرانی در صدد برآمده‌اند این امکان را به مسافران اروپایی بدهند که دیدار خود از ایران را مخفی نگه دارند.

  به گزارش ایلنا، آقای رفیعی گفته است که "البته باید بگویم که این موضوع هنوز تاثیری در کار ما ایجاد نکرده و سبب افزایش ورود گردشگران خارجی به ایران نشده است چراکه هیچ‌وقت این موضوعات تاثیری آنی نمی‌گذارد و با گذر زمان خود را نشان می‌دهد."

  وی توضیح داده است که گردشگران همیشه برای سفر به ایران از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی می‌کنند و تاثیر درج نشدن مهر در پاسپورت گردشگران خارجی چند ماه دیگر بروز خواهد کرد.

  مقامات جمهوری اسلامی از سال‌ها پیش از گردشگری به عنوان یک منبع بالقوه درآمد ارزی سخن گفته و ایران را مقصدی پرجاذبه برای گردشگران خارجی توصیف کرده‌اند.

  با اینهمه، به گفته منابع رسمی، سهم ایران از صنعت گردشگری در جهان بسیار ناچیز است. همچنین، به نظر می‌رسد که اکثر بازدیدکنندگان از ایران را هم کسانی تشکیل می‌دهد که تحت عنوان زیارت، به شهرهای مذهبی ایران به خصوص مشهد و قم سفر می‌کنند و تعداد گردشگران غیر زائر چندان قابل توجه نیست.

 8. یک 'تبعه ایران' از فهرست نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان حذف شد

  کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان دو روز پیش از انتخابات پارلمانی این کشور، اسامی هفت نفر را از فهرست نامزدان حذف کرد.

  یکی از این افراد به دلیل داشتن تابعیت ایران از فهرست حذف گردید. ت

  کمیل نکردن سن قانونی، داشتن سابقه جرمی و استعفا نکردن از وظیفه دولتی دلایل دیگر این فیصله خوانده شد.

  بیشتر بخوانید

  انتخابات
  Image caption: حذف نام این نامزدان با پایان مبارزات انتخاباتی همزمان شد
 9. اسنپ می‌گوید۱۵ هزار راننده زن در تهران دارد

  فرید شهابی، مدیر تجاری اسنپ اعلام کرد: "تعداد راننده‌های خانم ثبت نام شده در شرکت اسنپ به حدود ۱۵ هزار نفر می‌رسد و تعداد کل موتورسوران ثبت‌نامی در تهران بالغ بر بیست و شش هزار نفر است."

  به گزارش ایلنا، آقای شهابی اضافه کرد که در شهر تهران ۴۰۰ هزار نفر مشغول به کار هستند در کشور این تعداد به یک میلیون نفر می رسد.

 10. نماینده اصفهان: مشکل کشاورزان تنها خشکسالی نیست

  حمیدرضا فولادگر، نماینده اصفهان درحمایت از اعتراضات کشاورزان به کم آبی در این منطقه گفت: "کشاورزان اصفهان مشکلات زیادی دارند. آنها می‌بینند که آب از جلوی چشم‌هایشان به استان دیگری می‌رود و می‌دانند مشکل ما تنها خشکسالی نیست بلکه عدم مدیریت و به هم خوردن رژیم حقوقی زاینده رود است اما شکستن لوله‌های انتقال اب به یزد راه حل نیست."

  کشاورزان ورزنه یک شنبه و دوشنبه این هفته در اعتراض به کم آبی و مشکلات ناشی از آن تجمع کردند و در ادامه این اعتراض‌ها گروهی خط لوله انتقال آب به یزد را شکستند.

 11. دادستان بجنورد: دو متهم پرونده قتل محیطبان در خراسان شمالی دستگیر شدند

  مسلم محمدیاران، دادستان بجنورد با اشاره به کشته شدن یک محیطبان در خراسان شمالی گفت: "دو متهم این پرونده در منطقه مانه و سملقان دستگیر شدند."

  به گزارش ایلنا، آقای محمدیاران افزود: "بنابه تحقیقات اولیه انجام‌شده متهمان حدود هشت نفر شکارچی غیرمجاز بوده که از استان‌های همجوار برای شکار به این منطقه آمده بودند."

 12. ترزا می با فشار محافظه کاران طرفدار برگزیت مواجه شده است

  س از انکه ترزا می، نخست وزیر بریتانیا و رهبر حزب حاکم محافظه کار، در اجلاس رهبران اتحادیه اروپا گفت که حاضر است تمدید دوره انتقالی بعد از خروج از اتحادیه را یک سال دیگر تمدید کند با واکنش مخالفت‌آمیز طرفداران سرسخت برگزیت در حزب مواجه شده است.

  تمدید این مدت فرصت بیشتری خواهد داد تا برای دشوارترین مشکل در مذاکرات برگزیت، یعنی موضوع مرز ایرلند، راه حلی پیدا شود.

  بیشتر بخوانید

 13. آنچه گذشت

  اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید