Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. دولت آمریکا تحریم‌ها علیه رئیس سازمان فضایی روسیه را معلق کرد

  دولت آمریکا تحریم‌هایش علیه دمیتری روگوزین، رئیس آژانس فضایی روسیه را به تعلیق درآورده تا او بتواند از ناسا بازدید کند.

  خبرگزاری تاس به نقل از مقامات ناسا می گوید اکنون آقای روگوزین می‌تواند برای گفت‌وگو درباره پروژه مشترک فضایی بین این دو کشور، به آمریکا سفر کند.

  آقای روگوزین به دلیل پست قبلی خود به عنوان معاون نخست وزیر روسیه، در فهرست افراد تحریم شده آمریکا قرار دارد.

  هفته پیش دو فضانورد آمریکایی و روسی که همراه با فضاپیمای روسی سایوز در راه ایستگاه بین‌المللی فضایی بودند٬ به دلیل مشکل فنی ناچار به فرود اضطراری شدند.

  در حال حاضر سایوز روسی تنها وسیله دسترسی انسان به ایستگاه فضایی بین المللی است.

  دو فضانورد
  Image caption: عکس دو فضانورد آمریکایی و روس که پیش از پرتاب موشک که هفته پیش به دلیل نقص فنی فضاپیمای سایوز مجبور به فرود اضطراری شدند
 2. آغاز محاکمه مرد مظنون به قتل روزنامه نگار اهل بلغارستان

  مردی که متهم به تجاوز و قتل ویکتوریا مارینووا، خبرنگار تلویزیون در بلغارستان است در دادگاهی در شهر روس در شمال بلغارستان حاضر شد.

  سورین کراسیمیروف، ۲۱ ساله روز چهارشنبه از آلمان به بلغارستان تحویل داده شد.

  گزارش شده که او به روزنامه نگاران گفته است خود را گناهکار می‌داند، اما باور نمی‌کند که چنین کاری انجام داده است.

  احتمالا قتل خانم مارینووا در ارتباط با تحقیقاتش درباره فساد بوده است اما ماموران تحقیق گفته‌اند که قتل او ربطی به فعالیتش ندارد.

  دادگاه روز جمعه حکم داد که آقای کراسیمیروف برای محاکمه در بازداشت بماند.

 3. جولیان آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس از دولت اکوادور شکایت می‌کند

  جولیان آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس که از شش سال پیش در سفارت اکوادور در لندن به سر می‌برد اعلام کرده است که قصد دارد از دولت اکوادور به دلیل "نقض آزادی و حقوق بنیادی او" شکایت کند.

  آقای آسانژ، در سال ۲۰۱۲ و پس از آن که در سوئد به اتهام آزارجنسی و تجاوز مورد تعقیب قرار گرفت به سفارتخانه اکوادور در لندن پناه برد و می‌گوید از بیم تلاش آمریکا برای استرداد او این کار را انجام داده است.

  این هفته فهرستی از مقررات خانگی جدیدی برای آقای آسانژ در سفارت اکوادور در لندن تعیین شده است از جمله در یک یادداشت از او خواسته شده که از گربه خود بهتر مراقبت کند در غیراینصورت گربه را از او خواهند گرفت.

  به گزارش خبرگزاری پرس آسوسیشن، بالتازار گارزون، وکیل ویکی‌لیکس در حال حاضر در اکوادور است که شکایت خود را هفته آینده در دادگاه مطرح کند.

  این سازمان می‌گوید که حکومت اکوادور تهدید کرده که دست از حمایت از آقای آسانژ بردارد.

  به گفته وکیل آقای آسانژ، دسترسی او به خارج از سفارت "بسیار محدود" شده است.

  چند ماه پیش اکوادور اعلام کرده که دسترسی آقای آسانژ به اینترنت را قطع کرده است.

  گربه
  Image caption: فرزندان جولیان آسانژ این گربه را برای او فرستاده‌اند، حالا مسئولان سفارت اکوادور او را تهدید کردند که اگر کارهای گربه‌اش را انجام ندهد، گربه را از او خواهند گرفت.
 4. اولین پاسپورت با 'جنسیت ایکس' در هلند صادر شد

  پاسپورت هلند

  در پاسپورت صادر شده برای لیونی زیگرز، شهروند ۵۷ ساله هلندی، جنسیت او نه مرد و نه زن بلکه "ایکس" ثبت شده است.

  زیگرز که به عنوان یک مرد متولد شده بود در سال ۲۰۰۱ با عمل جراحی زن شده است اما حالا خودش را یک "بیناجنس" می‌داند.

  او پس از شکایت و در پی موفقیت در دادرسی رسمی، موفق شد که جنسیت خنثی را برای خود انتخاب کند.

 5. مسئول سانسور در چین به دریافت بیش از چهار میلیون دلار رشوه اعتراف کرد

  یکی از مقامات چینی که سانسور شبکه اینترنتی این کشوررا برعهده داشت به گرفتن بیش از چهار میلیون دلار رشوه، اعتراف کرده است.

  "لو ویی" را زمانی مجله تایمز یکی از بانفوذترین افراد در جهان اعلام کرده بود.

  او به طور منظم با مدیران سیلیکون ولی، از جمله مارک زوکربرگ، بنیان‌گزار فیس‌بوک، در ارتباط بوده و به دفاع سرسختانه از سانسور و کنترل دولت بر رسانه‌ها معروف بوده است.

  آقای لو یکی از بیش از یک میلیون مقام چینی است که در چارچوب اجرای برنامه مبارزه با فساد اداری شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری‌چین مجازات شده‌اند.

  این برنامه همچنین بسیاری از مخالفان سیاسی آقای شی را هدف قرار داده است.

 6. ۱۳ نفر سیل در اثر سیل در جنوب غرب فرانسه کشته شدند

  سیل در فرانسه

  آمار کشته شدگان سیل در جنوب غرب فرانسه به ۱۳ نفر افزایش پیدا کرد.

  مقام های محلی می گویند که معادل چند ماه بارندگی ظرف فقط چند ساعت در منطقه اود در جنوب فرانسه باریده است.

  پیشتر خبرها حاکی از کشته شدن ده نفر بوده است.

  به گفته مقام ها جاده های زیادی در این منطقه تخریب شده است.

 7. 'رایزنی سران طوایف' برای آزادی مرزبانان ربوده ‌شده در شرق ایران

  علی کرد، نماینده میرجاوه در مجلس ایران به خبرگزاری تسنیم گفت: "هم اکنون دو سه گروه مردمی (سران طوایف) در آن سوی مرز حضور دارند و در حال رایزنی با معتمدان و سران طوایف آنها هستند تا این موضوع ختم به خیر شود."

  او امکان مذاکره مستقیم با ربایندگان برای آزادی مرزبانان را رد کرد وگفت که ربایندگان "مواضع خود را از طریق اطلاعیه‌هایشان بیان می‌کنند و اقدامی برای مذاکره مستقیم صورت نمی‌دهند."

  به گفته آقای کرد در ایالت بلوچستان پاکستان "نابسامانی" وجود دارد و "با وجود مذاکرات با مسئولان امنیتی و دولتی پاکستان درباره نظارت بیشتر بر مناطق مرزی و قول مساعد آنها اما پاکستان هنوز به تعهدات‌ خود جامه عمل نپوشانده‌ است"

  سه روز پیش گزارش شده است که ۱۴ نفر از نیروهای مسلح ایران در منطقه میرجاور و نزدیکی مرز پاکستان ربوده شده‌اند.

 8. انتخاب روسای کمیسیون‌های 'تحقیق' و 'اصل ۱۰۷ و ۱۰۹ قانون اساسی' خبرگان رهبری در ایران

  در جلسه مجلس خبرگان رهبری که در قم برگزار شده است، با اکثریت آرا، احمد جنتی به ریاست کمیسیون "تحقیق" و مرتضی مقتدایی به عنوان رئیس "کمیسیون اصول ۱۰۷ و ۱۰۹" مجلس خبرگان برای مدت دو سال انتخاب شدند.

  احمد جنتی ۹۲ ساله، عضو فقها و دبیر شورای نگهبان ایران و رئیس مجلس خبرگان رهبری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

  مرتضی مقتدایی، ۸۳ ساله، مدیر شورای عالی حوزه علمیه قم و عضو مجلس خبرگان رهبری است.

  اصل ۱۰۷ قانون اساسی ایران درباره "تعیین رهبر بوسیله اعضای مجلس خبرگان رهبری" و شرایطی که در اصل ۱۰۹ برای انتخاب رهبر منتخب عنوان شده است.

 9. 'روزانه ۲۰ تا ۴۰ میلیون لیتر سوخت از ایران قاچاق می‌شود'

  پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران با انتشار ویدئو کوتاهی تخمین زده است که میزان قاچاق سوخت (بنزین و گازوئیل) به خارج از ایران، ۲۰ تا ۴۰ میلیون لیتر در روز است.

  در این ویدئو به سخنان وزیر نفت مبنی بر اینکه سهمیه بندی بنزین در دولت در دست بررسی است، اشاره شده است و به نقل از او آمده است: "ایران بعد از ونزوئلا ارزان‌ترین بنزین در دنیا را دارد. ضمن اینکه قیمت بنزین در کشورمان کمتر از نصف قیمت آن در کشورهای همسایه است؛ به طوری که قیمت هرلیتر بنزین در ایران یکهزار تومان و در ترکیه ۱۴ هزارتومان است. و همین مساله موجب تشدید قاچاق سوخت به کشورهای همسایه شده است."

  در این ویدئو همچنین به نقل از جانشین فرمانده نیروی انتظامی، آمده است که کشفیات نیروی انتظامی در زمینه قاچاق سوخت سه برابر شده است.

  چرا قاچاق سوخت از ایران افزایش یافت؟

  View more on twitter
 10. تصاویری از مناظر طبیعی افغانستان

  دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل (یوناما) تصاویری از مناظر طبیعی و زمین شناسی افغانستان را نشر کرده است.

  View more on facebook
 11. یک سازمان مدافع حقوق بشر از کتک زدن آرش صادقی در بیمارستان خبر داد

  بنیاد عبدالرحمن برومند، از سازمان‌های مدافع حقوق بشر جزئیاتی از کتک زدن و بدرفتاری با آرش صادقی، زندانی سیاسی مبتلا به سرطان که در زندان رجایی‌شهر زندانی است، منتشر کرده است.

  بر اساس مجموعه توییت این بنیاد، آقای صادقی که به تازگی یک تومور سرطانی از دستش خارج شده است، با ماموران زندان به بیمارستان امام خمینی تهران برده شده بود که در آنجا به "سلام و احوال‌پرسی چند نفر در بیمارستان" پاسخ داده است که همین مساله با اعتراض سربازانی که او را به بیمارستان برده اند رو به رو شده است.

  بنیاد برومند به نقل از یک شاهد عینی نوشت: "چند شهروند با دیدن آرش صادقی با او سلام و علیک کردند و او به آنها جواب سلام داد. در این حین، سربازی که دستش به دست این زندانی سیاسی با دستنبد آهنی وصل بود، به او اعتراض کرد که "هماهنگ کرده‌ای به ملاقاتت بیایند؟ خیلی اتهام درست حسابی‌ای داری می‌خواهی برای ما هم داستان درست کنی؟" آقای صادقی گفته که "اتهام من به تو ربطی ندارد" و در این حال آن مامور ضربه‌ای به قفسه‌ سینه این زندانی زد. آقای صادقی هم در مقابل ضربه‌ای به پای او زد. سپس مامور دست او را در حالی که در دستبند بود، پیچاند و مامور دیگر هم با مشت ضربه‌ای به دست جراحی‌شده‌ او زد."

  آرش صادقی تابستان سال ۲۰۱۶ به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به رهبری، تشکیل گروه‌های غیر قانونی و تبلیغ علیه نظام به ۱۹ سال زندان محکوم شد.

  او اخیرا به خاطر ابتلا به سرطان استخوان (سارکوم) از ناحیه بازو تحت عمل جراحی قرار گرفت اما گفته شد محل عمل دچار عفونت شدید شده است.

  View more on twitter
 12. امام جمعه تهران: سازمان‌های بین‌المللی قابل اعتماد نیستند

  احمد خاتمی، در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: "سازمان های بین المللی قابل اعتماد نیستند. دبیر اجراییFATF به صراحت گفته که هیچ تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه نیست. حالا که تضمینی نیست این طناب دار را به گردن خود بیندازیم و خود را خفه کنیم؟"

  آقای خاتمی با اشاره به تصویبFATFدر مجلس گفت که "این لایحه تا بخواهد قانون شود دو مرحله دیگر باقی مانده است. مجلس که تصویب می‌کند باید شورای نگهبان نیز آن را تصویب کند."

  به گفته آقای خاتمی "موافقین و مخالفین با این موضوع با عصبانیت برخورد نکنند. یک طرف به موافقین بگوید از دم خائن هستند که این نادرست است و طرف دیگر به مخالفین بگوید شما کشور و مشکلات کشور را نمی شناسید، با عصبانیت مشکلات کشور حل نمی‌شود."

 13. نشست مطبوعاتی گروه ویژه اقدام مالی (FATF) امروز برگزار می‌‌شود

  نشست گروه ویژه اقدام مالی

  گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم (FATF)، که در روزهای اخیر نشست عمومی خود را در پاریس برگزار می‌کرد، روز جمعه نشستی مطبوعاتی برگزار می‌کند.

  وضعیت ایران و قوانین مبارزه با پولشویی در آن، یکی از موضوعات مهمی است که قرار بوده این سازمان به آن رسیدگی کند.

  بسته به تصمیم‌گیری این نهاد ممکن است که توصیه شود که ایران در لیست سیاه بماند یا از آن برداشته شود.

  View more on twitter
 14. سازمان ملل از مردم افغانستان خواست که در انتخابات شرکت کنند

  دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) از مردم افغانستان خواسته که از حق رای دادن خود استفاده کرده و به پای صندوق‌های رای بروند.

  انتخابات پارلمانی افغانستان فردا برگزار می‌شود.

  این نهاد از تمام مسئولین و دست اندرکاران انتخابات خواسته که امنیت انتخابات را تامین کنند.

  یوناما از تهدیدهای طالبان بخصوص حمله به مراکز رای‌گیری ابراز نگرانی عمیق کرده و از طالبان خواسته تا به افراد غیرنظامی احترام گذاشته و از آنان حفاظت کنند.

  افغانستان
 15. مرگ سه خدمه کشتی باری ایران در آذربایجان در اثر مسمومیت شیمیایی

  مسئولان بهداشتی جمهوری آذربایجان اعلام کردند که سه نفر از سرنشینان کشتی ایرانی که به دلیل مسمومیت در اثر مواد شیمیایی به بیمارستانی در باکو منتقل شده بودند درگذشتند.

  بر اساس این گزارش هنوز هفت نفر از خدمه کشتی در بیمارستان هستند و حال بعضی از آنها وخیم است.

  به گزارش خبرگزاری ترند، محموله کشتی گندم بوده و به گفته مقامات بهداشتی آذربایجان منشا مسمومیت این افراد مواد شیمیایی بوده که برای حفاظت از بار کشتی حمل می‌شده است.

  بر اساس این گزارش ناخدای کشتی حاضر نشده است در بیمارستان بستری شود.

  پیش‌تر نیروهای گارد ساحلی آذربایجان اعلام کرده بودند که یک کشتی باری ایرانی به نام "نازمهر" که در مسیر بندر آق تاو در قزاقستان به باکو در آذربایجان حرکت می‌کرده، درخواست کمک کرده بود.

 16. پوریا نوری، از دراویش گنابادی زندانی در ایران آزاد شد

  پوریا نوری، از دراویش گنابادی که در جریان حادثه گلستان هفتم تهران بازداشت شده بود و به دو سال زندان محکوم شده بود آزاد شد.

  پوریا نوری به همراه دو برادرش، کسری و امیر نوری و مادرشان شکوفه یداللهی، در مجموع به تحمل ۲۵ سال حبس تعزیری و ۶ سال محرومیت از فعالیتهای رسانهای و اجتماعی محکوم شده اند.

  بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، ستاره اسکندری و امیرحسین صدیق از بازیگران سرشناس ایرانی به دیدن او رفته‌اند.

  View more on twitter
 17. ترکیه میزبان اجلاس سوریه با شرکت روسیه، فرانسه و آلمان خواهد بود

  قرار است رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه میزبانی نشست چهارجانبه برسی شرایط سوریه را در استانبول برعهده داشته باشد.

  این نشست با شرکت رهبران روسیه، آلمان و فرانسه اواخر ماه جاری برگزار خواهد شد.

  سخنگوی آقای اردوغان گفته است که محور مذاکرات در این اجلاس وضعیت ادلب تحت تسلط شورشیان و گفتگو پیرامون راه حل بلندمدت برای جنگ داخلی سویه است.

  پیش از این، توافق ترکیه و روسیه مانع از آغاز حملات تهاجمی ارتش سوریه به ادلب شده که می‌توانست به کشتار گسترده غیرنظامیان منجر شود. دو کشور یک منطقه غیرنظامی را در اطراف ادلب ایجاد کردند.

  قبل از این توافق، رئیسان جمهوری روسیه و ترکیه در نشستی به میزبانی حسن روحانی در تهران شرکت داشتند اما در آن جلسه خواست رئیس جمهوری ترکیه برای جلوگیری از حمله نیروهای بشار اسد به ادلب به تصویب نرسید و بعدا رهبران روسیه و ترکیه در این باره تصمیم گیری کردند.

  دولت ایران از این تصمیم استقبال کرد.

 18. نماینده آیت الله خامنه‌ای در سپاه: ورود بانوان به استادیوم کار بدی است

  عبدالله حاجی صادقی، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در سپاه پاسداران در واکنش به حضور تعداد محدودی از زنان در بازی تیم ملی ایران و بولیوی در ورزشگاه گفت: "آیا واقعا آن افراد می‌خواهند بانوان در داخل استادیوم شاد شوند یا دیگران ‌‌به وسیله آنها شاد‌ شوند؟"

  او با انتقاد از مسئولانی که اجازه ورود زنان به ورزشگاه را دادند گفت که معتقد است که "این کار نباید مقدمه‌ای برای قباحت‌زدایی از برخی گناهان شود که این کار بدی است."

  تعداد بسیار محدودی از زنان به دلیل تهدید فیفا در بازی ایران بولیوی به شکل "گزینشی" امکان حضور در استادیوم را یافتند.

  این زنان شامل همسران و خانواده بازیکنان فوتبال می‌شدند.

  از ورود شماری از زنان که شخصا برای دیدن مسابقه رفته بودند جلوگیری شد.

 19. اسامی امضاکنندگان طومار مخالفت با FATF منتشر شد

  گروه مخالف FAFT

  خبرگزاری فارس گفته است که "جنبش دانشجویی-مردمی نه به FATF " که برای جمع آوری امضا در مخالفت با لوایح مربوط به پولشویی تشکیل شده بود " در واکنش به شیطنت رسانه‌های حامی FATF اسامی بیش از چهار هزار نفر از امضاکنندگان نامه به شورای نگهبان پیرامون عدم تصویب CFT را منتشر کرده است."

  براساس گزارش فارس، این جنبش در نامه‌ای به اعضای شورای نگهبان خواستار رد مصوبه مجلس در مورد الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) شده و گفته است که این نامه به امضای بیش از چهار هزار نفر از دانشگاهیان، حوزویان، و دیگران رسیده است.

  به گفته این گروه، برخی رسانه‌های حامی دولت گفته بودند که این نامه فاقد اسامی امضاکنندگان است و و خواسته بودند تا "در راستای شفاف‌سازی" این اسامی اعلام شود و این گروه هم برای مقابله با "شیطنت" آنها این اسامی را منتشر کرده است.

  فهرست اسامی هم ظاهرا باید از طریق لینک منتشر شده در سایت خبرگزاری فارس در دسترس باشد.

 20. روحانی افراطی در بریتانیا از زندان آزاد شد

  انجم چودری

  انجم چودری، روحانی تندرو در بریتانیا که به اتهام ترویج حمایت از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به پنج سال و نیم زندان محکوم شده بود، پس از طی نیمی از دوران محکومیت خود امروز آزاد شد.

  آقای چودری، ۵۱ ساله بقیه محکومیت خود را خارج از زندان و تحت نظارت شدید پلیس می‌گذراند.

  به گفته پلیس بریتانیا بسیاری از کسانی که عازم سوریه و عراق شده و آنجا مرتکب جرایمی جدی شده‌اند، از جمله شرکت کنندگان در سخنرانی های چودری بوده و تحت تاثیر تبلیغات این دو نفر قرار گرفته‌اند.

  پلیس ضد تروریسم بریتانیا قریب به بیست سال در تلاش بودکه آقای چودری را پشت میز محاکمه بکشاند.