Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. تظاهرات حزب تندروی دست راستی و مخالفان آنها در درسدن آلمان

  در شهر درسدن در شرق آلمان طرفداران حزب تندروی دست راستی و ضد اسلام پگیدا تظاهرات کردند در حالی که مخالفان این حزب هم در اعتراض به این گردهمایی در شهر تجمع کرده بودند. گزارش شده از هر دو طرف چند هزار نفر در خیایان‌های درسدن حاضر شده بودند.

  پگیدا چهار سال پیش در درسدن تاسیس شد و مرتب تظاهراتی در اعتراض به سیاست‌های مهاجرتی آلمان برگزار کرده است. تاثیر این حزب در داخل آلمان اخیرا به دلیل اقبال به دیگر حزب دست راستی و تندروی "آلترناتیو برای آلمان" کاهش یافته است. منتقدان هر دو حزب را یه نژادپرستی و ضدیت با اسلام متهم می‌کنند.

 2. معاون قوانین مجلس: شهردار تهران باید برود

  حسین میرمحمد صادقی، معاون قوانین مجلس ایران در پاسخ به نامه استعلام مرتضی الویری، رئیس شورای عالی استان‌ها در خصوص ادامه کار شهردار تهران با اعلام این‌که "انتخاب افراد بازنشسته یا بازخرید شده به عنوان شهردار ممنوع است" تاکید کرد "شهردار فعلی تهران باید استعفا دهد".

  به گزارش خبرآنلاین، آقای صادقی در این نامه استفساریه نوشته است: "شهردار تهران مشمول ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان است و انتخاب یک نفر بازنشسته یا بازخرید شده به عنوان شهردار تهران توسط شورای شهر ممنوع بوده و شهردار فعلی نیز ملزم به استعفا می باشد"

  گفتنی است پیش از این نیز دیوان محاسبات کشور اعلام کرده بود که شهرداران نیز مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان می‌شوند و شورای شهر تهران برای تصمیم‌گیری در این مورد منتظر نظر کتبی اداره کل حقوقی ریاست جمهوری نیز هست. در عین حال محمدعلی افشانی شهردار تهران نیز پیشتر اعلام کرده بود: "مبنای تصمیم‌گیری پاسخی است که مجلس شورای اسلامی می‌دهد".

 3. محکومیت کشته شدن خاشقجی از سوی بریتانیا، فرانسه و آلمان

  فرانسه، بریتانیا و آلمان در یک بیانیه مشترک قتل جمال خاشقجی درداخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول را محکوم کرده اند.

  در بیانیه این سه کشور آمده است که هیچ دلیل موجهی برای این قتل وجود نداشته است و این کشورها " با شدیدترین لحن ممکن آن را محکوم می کنند".

  این سه کشور خواستار تحقیقات فوری برای روشن شدن چگونگی قتل این روزنانه نگار و مجازات مرتکبین این قتل شده اند.

  در بیانیه این سه کشور هم چنین آمده است که در این باره تماس نزدیک با عربستان سعودی خواهند داشت.

  همزمان از آمریکا گزارش شده است که سناتوردربین خواهان اخراج سفیر عربستان از واشنگتن شده است.

  در همین خصوص به نقل از سناتور باب کورکر گزارش شده است که محمد بن سلمان جمال خاشقجی را"کشته" است و سناتور رند پال نیز در سخنانی نتیجه تحقیقات عربستان را اهانت‌آمیز دانسته است.

 4. اردن خواستار بازپس گیری اراضی نوار مرزی خود از اسرائیل شد

  پادشاه اردن به اسرائیل اطلاع داده است که خواستار باز پس گرفتن اراضی نوارمرزی کشورش است که تحت معاهده صلح ۱۹۹۴ به اسرائیل اجاره داده شده بود.

  خبرگزاری رسمی اردن به نقل از بیانیه پادشاه اردن می نویسد که اراضی الباقوره و الغمرباید به اردن بازگردانده شوند.این اراضی اردنی بوده و همیشه جزوخاک اردن باقی خواهند ماند.

  تحت معاهده صلح ۱۹۹۴ به اسرائیل اجازه داده شد تا برای بیست وپنج سال اجازه مالکیت خصوصی این اراضی و حق ویژه مسافرتی درالباقوره و الغمر را بعهده داشته باشد.

 5. اژه‌ای: حکم اعدام سلطان سکه در دیوان عالی کشور تائید شد

  غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه از تایید حکم اعدام سلطان سکه و یک متهم اقتصادی دیگر در دیوان عالی کشور خبر داد.

  به گزارش ایلنا، آقای اژه‌ای افزود: "پرونده وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی در دیوان عالی کشور مورد رسیدگی قرار گرفت و حکم اعدام آنها تایید شد."

 6. احضار میزبانان فعال سیاسی اصلاح طلب به دادگاه انقلاب گلستان

  رضا سیدحسینی، دادستان عمومی و انقلاب استان گلستان اعلام کرد که با دریافت گزارش‌هایی از "دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی استان" که حاکی از حضور "برخی افراد فعال در جریان فتنه و با افکار ضد انقلاب و نظام" در استان گلستان بوده اقدام به احضار میزبانان این افراد نموده است.

  به گزارش ایرنا، آقای سیدحسینی، با بیان اینکه در روزهای گذشته یکی از "فعالین فتنه" با حضور در استان گلستان با "برخی از گروه‌ها و جریان‌های سیاسی اقدام به برگزاری جلسات محفلی در منزل فرد و افرادی داشت" از احضار میزبانان به دادسرا خبر داد.

  گفتنی است فخرالسادات محتشمی‌پور و مصطفی تاج‌زاده فعالان سیاسی اصلاح طلب چندی پیش سفری به استان گلستان داشتند که پس از آنان خبر احضار میزبانان آنان منتشر شد و در نهایت امروز دادستان عمومی و انقلاب استان گلستان آن را تایید کرد.

 7. کرباسچی خطاب به جهانگیری: اگر اختیاری ندارید در کابینه نمانید

  غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در واکنش به سخنان امروز اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور گفت: "من صحبت آقای جهانگیری را شنیدم اما نمی‌دانم چرا این حرف را زد؟" و "اگر من جای جهانگیری بودم که حتی نمی‌توانستم منشی خودم را تغییر دهم، یک روز هم در کابینه نمی‌ماندم".

  به گزارش خبرگزاری آنا آقای کرباسچی با انتقاد از عملکرد حسن روحانی، رییس جمهور ایران گفت: "من اگر جای آقای روحانی بودم حتی بعد از عزل وزیرش، معاونش را جایگزین او نمی‌کردم؛ زیرا اگر معاون او خوب بود همان وزیر، کار خود را خوب انجام می‌داد".

  گفتنی است امروز آقای جهانگیری در همایش بیست و سومین سالروز ملی صادرات گفته بود "اجازه برکناری منشی خودم را ندارم چه برسد به تغییر مدیران دولتی".

 8. محمدحسین آقاسی: اتهام مفسد فی الارض برای ۵ نفر از فعالان محیط زیستی بازداشت شده

  محمد حسین آقاسی، وکیل چند نفر از بازداشتی‌های محیط زیستی درباره آخرین وضعیت پرونده فعالان محیط زیستی بازداشت شده گفت: "واقعیت این است که دادستان از بازپرس پرونده خواسته تا اتهام افساد فی‌الارض را به ۵ نفر از متهمان این پرونده تفهیم کند و بازپرس هم پذیرفته است."

  به گزارش کلمه، "ظاهرا ارتش مطالبی را در یک نامه به شکل گزارش‌گونه‌ برای شورای عالی امنیت ملی فرستاده و آقای شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی بدون هبچ اظهار نظری نامه را برای اطلاع آقای دادستان ارسال کرده‌اند و دادستان هم با توجه به این نامه تصمیم گرفتند که اتهام این افراد تغییر کند."

  مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه نزدیک به نه ماه است که در بازداشت موقت به سر می‌برند. آن‌ها فعالان محیط زیست هستند که بهمن ماه سال گذشته بازداشت شدند. کاوس سید امامی هم یکی دیگر از بازداشتی‌های محیط زیستی بود که نوزدهم بهمن ماه سال گذشته قوه قضائیه خبر خودکشی او در زندان را به خانواده‌اش اطلاع داد. خانواده آقای سید امامی هم ادعای قوه قضادیه درباره خودکشی کاوس سید امامی را رد می‌کند.

  هفته گذشته غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری اعلام کرد که پرونده بازداشتی‌های محیط زیست به علت یکسری ایرادات هنوز به دادگاه نرفته و کیفر خواست صادر نشده است. او اعلام کرده که قوه قضائیه در صدد رفع ایرادات است.

  بیشتر بخوانید

 9. جهانگیری خطاب به ایرانیان خارج و داخل ایران: حتی اگر ما را قبول ندارید، به خاطر ایران بیایید

  اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، امروز در روز صادرات با اشاره به تحریم‌ها و مشکلات ایجادشده خطاب به ایرانیان داخل و خارج از ایران گفت: "حتی اگر ما را قبول ندارید، به خاطر ایران در این مقطع بیایید."

  View more on twitter
 10. انتقاد نماینده زن مجلس از چهار نماینده پیشنهادی حسن روحانی

  فاطمه سعیدی، نماینده زن مجلس نسبت به معرفی چهار وزیر توسط آقای روحانی در حساب توییتری‌اش واکنش نشان داد.

  View more on twitter
 11. تجمع رانندگان مینی بوس مقابل شورای شهر تهران در اعتراض به عدم تخصیص طرح ترافیک

  گروهی از رانندگان مینی بوس امروز در اعتراض به عدم اختصاص طرح ترافیک سالانه و جریمه‌های دو میلیونی ورود به طرح ترافیک مقابل ساختمان شورای شهر تهران تجمع کردند.

  به گزارش ایلنا، به گفته رانندگان معترض در سال ۹۶ هر مینی بوس ملزم به پرداخت حدود ۹۰۰ هزار تومان برای خرید طرح ترافیک سالانه بود. این رقم در سال‌های پیش کمتر بود اما در سال ۹۶ تا ۹۰۰ هزار تومان افزایش یافته بود که این امر مورد اعتراض و انتقاد رانندگان مینی بوس بود.

  در سال جاری اعلام شد که رانندگان مینی بوس برای طرح ترافیک سالانه ثبت نام کنند در این‌صورت تا شهریورماه نیازی به پرداخت هزینه طرح ندارند و می‌توانند بدون هزینه تردد کنند تا تصمیم‌گیری‌های بعدی انجام شود. با این وجود پیامک جریمه‌ای پیش از پایان شهریور برای آنان ارسال شد. رانندگان به این موضوع اعتراض کردند و به آنان اعلام شد که اشتباهی توسط سیستم صورت گرفته است.

  حدود سه روز پیش بار دیگر برای آنان پیامک جریمه ورود به طرح ترافیک ارسال شد. در این پیامک هر نفر به طور میانگین ملزم به پرداخت حدود ۲ میلیون تومان جریمه شده و در صورت عدم پرداخت طی مدت ۱۰ روز، مینی بوس او توقیف می‌شود.

 12. گرد وغبار امروز در ماهشهر

  گرد و غبار امروز در ماهشهر به روایت یکی از مخاطبان

  View more on instagram
 13. طرح دو فوریتی مستثنی کردن برخی بازنشستگان در مجلس ایران منتفی شد

  فرید موسوی، نماینده تهران از طرح دو فوریتی مستثنی کردن برخی بازنشستگان از قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مجلس خبر داد.

  به گزارش ایلنا، آقای موسوی گفت با نزدیک شدن به ۲۴ آبان که طبق قانون آخرین روز کاری بازنشسته‌ها خواهد بود، برخی نمایندگان مجلس تلاش کردند تا با استفاده از یک طرح دو فوریتی برخی پست‌های مدیریتی را از این قانون استثنا کنند که تلاششان در نهایت "اقبالی نیافت".

 14. نامه مرغداران به روحانی درباره مشکلات تامین خوراک دام

  تعدادی از تشکل‌های بخش طیور کشور با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران با اشاره به مشکلات تامین خوراک دام درباره قطع احتمالی تولید مرغ و تخم مرغ در آینده نزدیک هشدار دادند.

  به گزارش تسنیم، سه تشکل بخش طیور در این نامه مشترک مشکل اصلی این بخش را "عدم تخصیص و یا تامین ارز" برای "نهاده‌های اساسی مورد مصرف خوراک طیور" اعلام کردند.

 15. تجمع متقاضیان مسکن مهر در تهران

  متقاضیان مسکن مهر پردیس مقابل ساختمان شرکت‌ عمران شهرهای جدید در خیابان ونک تهران، همزمان با استعفا عباس آخوندی از وزارت راه و شهرسازی در اعتراض به عدم تحویل واحدهایشان تجمع کردند.

  View more on twitter
 16. صدور ۱۵ سال حبس برای متهم پرونده ارزی شیراز

  دادگاه رسیدگی به جرائم "مفسدان و اخلالگران نظام اقتصادی" استان فارس، متهم ۲۸ ساله پرونده "اخلال در بازار ارز" را به تحمل حبس و جزای نقدی محکوم کرد.

  خبرگزاری ایلنا و به نقل از تحقیقات پرونده نوشته است که این فرد در طی سه سال اخیر گردش مالی بیش از ۲ هزار و ۸۹۶ میلیارد و ۴۷۰ میلیون و ۲۱۴ و ۵۶۸ ریالی داشته و دادگاه در پایان دفاعیات متهم او را به "۱۵ سال حبس و جزای نقدی معادل وجوه مکشوفه به ارزش ۱۲۴ هزار دلار و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی کرد" محکوم کرد.

 17. ضرغامی: چند نهاد زیر نظر رهبر ایران خواهان اداره کشور بودند

  عزت‌الله ضرغامی، رئیس سابق سازمان صدا و سیمای ایران، گفته است برخی نهادهای زیر نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران خواهان اداره کشور به جای دولت حسن روحانی شده بودند که رهبر ایران با آن مخالفت کرد.

  آقای ضرغامی در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا از نهادهایی مانند ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مستضعفان که از جمله نهادهای زیر نظر آقای خامنه‌ای هستند یاد کرده و گفته "یک عده به این نتیجه رسیدند دولت که نمی‌تواند کاری کند این‌ها بیایند و مستقر شوند و شروع کنند خلأ را پر کنند. یعنی کشور را اداره کنند."

  آقای ضرغامی نگفته این عده چه افرادی هستند فقط افزوده آقای خامنه‌ای با این نگاه مخالفت کرده است.

  بیشتر بخوانید

 18. خبر فوریخروج قطار از ریل در تایوان دستکم ۱۷ کشته بر جای گذاشت

  در پی خروج قطار از ریل در تایوان دستکم ۱۷ نفر کشته و دهها نفر زخمی شدند.

 19. استخدام ۱۰۰ فرزند خانواده شهدا با مدرک دیپلم و زیر دیپلم در دستگاه‌های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد

  منصور موسوی، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کهگیلویه و بویراحمد از استخدام ۱۰۰ نفر از فرزندان شهدای این استان براساس مجوز سال ۱۳۹۱ در دستگاه‌های دولتی خبر داد و گفت که ۵۴ نفر از این تعداد به استخدام دانشگاه علوم پزشکی در خواهند آمد.

  به گزارش تسنیم، آقای موسوی میزان تحصیلات این افراد را "دیپلم و زیر دیپلم" اعلام و از دستگاه‌های اجرایی خواست تا قانون "۲۵ درصد سهمیه استخدامی فرزندان ایثارگران" را اجرا کنند.

 20. مرگ ۲۸ نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی مسموم در استان البرز

  حمید درفشی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با اعلام اینکه در ماههای شهریور و مهر تعداد ۳۵۷ نفر براثر مصرف مشروبات الکلی مسموم شده‌اند از مرگ ۲۸ نفر از آنها خبر داد.

  به گزارش ایرنا، آقای درفشی سن افرادی که با مسمویت مصرف مشروبات الکلی به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند را بین ۱۲ سال تا ۶۰ سال اعلام و گفت که ۳۷ نفر از این مسموم شدگان زن هستند.