Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. ترامپ نتیجه انتخابات را 'تاییدی' بر ریاست جمهوری خود تلقی می‌کند

  حزب جمهوریخواه دونالد ترامپ توانست با کسب کرسی‌های متعلق به ایالت‌های فلوریدا، میسوری، ایندیانا و داکوتای شمالی اکثریت خود در سنا را افزایش دهد. به گفته ناظران، آقای ترامپ به خصوص پیروزی در دو ایالت فلوریدا و میسوری، که گرایش حزبی مشخصی ندارند را به منزله حمایت مردم از سیاست‌ها و تاییدیه‌ای بر ریاست جمهوری خود تلقی خواهد کرد.

  وی پیشتر نتیجه انتخابات را یک پیروزی بزرگ توصیف کرده است.

  هر یک از ایالت های آمریکا دارای دو کرسی در مجلس سناست و با نتیجه انتخابات اخیر، هر دو کرسی فلوریدا به جمهوریخواهان تعلق می‌گیرد.

  تا کنون نتیجه انتخابات برای کرسی ایالت نوادا در سنا اعلام نشده و احتمال دارد دموکرات‌ها بتوانند دست کم در این ایالت به موفقیت برسند.

  در جریان مبارزات انتخاباتی، فعالیت ترامپ بر حمایت از نامزدهای جمهوریخواه در سنا متمرکز بود و احتمالا او نتیجه مثبت انتخابات این مجلس را نوعی پیروزی برای خود تلقی خواهد کرد.

  با در دست داشتن سنا، رئیس جمهوری می‌تواند به تایید افراد مورد برای سمت‌های مهم اجرایی و قضایی و همچنین حمایت کمیته‌های نیرومند سنا از جمله کمیته سیاست خارجی اطمینان بیشتری داشته باشد.

  ترامپ
  Image caption: احتمالا ترامپ پیروزی در انتخابات سنا را تایید مردم از ریاست جمهوری خود تلقی خواهد کرد
 2. عضویت مجلس نمایندگان آمریکا تنوع بیشتری یافته است

  با آشکار شدن نتایج اولیه شمارش آرا در انتخابات کنگره آمریکا؛ به نظر می‌رسد که در این دوره، نمایندگانی با پسزمینه و خصوصیات نژادی و فرهنگی متنوع‌تری به این مجلس راه یافته‌اند.

  در میان تازه انتخاب شدگان دو زن مسلمان، یک بومی آمریکایی و یک زن بیست و نه ساله دیده ‌می‌شوند که جوانترین عضو کنگره تا این زمان است.

  همچنین، یک زن آمریکایی ایرانی تبار نیز به عضویت مجلس نمایندگان ایالت فلوریدا انتخاب شده است.

  نانسی پلوسی، رئیس سابق مجلس نمایندگان که انتظار می‌رود با کسب اکثریت توسط دموکرات‌ها بار دیگر به این سمت برسد،گفته است که موفقیت این حزب در انتخابات اخیر مکانیسم نظارت و بازرسی قوا بر یکدیگر را احیا می‌کند.

  در این انتخابات، حزب جمهوریخواه - حزب رئیس جمهوری - اکثریت خود در مجلس نمایندگان را پس از هشت سال از دست داد اما توانست اکثریت خود در سنا را افزایش دهد. دونالد ترامپ نتیجه انتخابات را موفقیت برای دولت توصیف کرده است.

  از دست دادن اکثریت حزب رئیس جمهوری در کنگره در انتخابات میاندوره‌ای آمریکا امری عادی بوده است و گاه از آن به عنوان رای اعتراضی مردم نسبت به سیاست‌های دولت نام برده می‌شود. رهبران حزب جمهوریخواه گفته‌اند که در مقایسه با بعضی انتخابات میاندوره‌ای در گذشته، از جمله اولین انتخابات میاندوره‌ای ریاست جمهوری باراک اوباما، نتیجه این انتخابات دلگرم کننده بوده است. در آن انتخابات، حزب دموکرات - حزب آقای اوباما - در کسب کرسی‌های مجلس نمایندگان شکست سنگینی خورد.

  با از دست رفتن اکثریت حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان، دونالد ترامپ در دو سال باقیمانده از این دوره ریاست جمهوری در پیشبرد سیاست‌های خود به خصوص در زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی داخلی، با مقاومت بیشتری از سوی کنگره مواجه خواهد بود.

 3. ترامپ؛ پیروزی بزرگی بود

  View more on twitter

  در حالی که دموکرات‌ها توانسته‌اند کنترل مجلس نمایندگان را به دست بگیرند و از فردا کاخ سفید مانعی جدی بر سر پیش برد برنامه‌های خود خواهد داشت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری در توییتر عملکرد حزب خودش را یک "پیروزی بزرگ" نامیده و از همه رای دهندگان تشکر کرده است.

  اشاره رئیس جمهوری امریکا می تواند به تحکیم اکثریت جمهوری خواهان در مجلس سنا باشد و همچنین پیروزی در برخی از انتخابات فرمانداران ایالت‌ها.

 4. خبر فوریپیروزی بزرگ برای زنان

  انتخابات آمریکا

  هنوز نتایج صد کرسی مجلس نمایندگان اعلام نشده اما تا همین حالا هم حدود ۶۰ زن موفق به ورود به کنگره شده‌اند که رکوردی کم سابقه در ایالات متحده است.

 5. خبر فورینتایج انتخابات در کالیفرنیا و هاوایی اعلام شد؛ زنان دموکرات پیروز شدند

  نانسی پلوسی

  با پایان رسیدن رای‌گیری در غرب آمریکا نتایج حوزه‌های انتخاباتی در ایالت های کالیفرنیا، هاوایی و آریزونا آغاز شده است.

  دیان فاینستاین، سناتور دموکرات توانست مطابق پیش بینی ها، کرسی خود در سنا را حفظ کند.

  در هاوایی هم مازی هیرنو توانست کرسی خود را در سنا حفظ کند. او یک دموکرات است.

  نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان که احتمالا به زودی باید به عنوان رئیس این مجلس سوگند یاد کند لحظاتی پیش سخنرانی پیروزی حزب خود را اعلام کرد. پیش بینی شده دموکرات‌ها دست کم ۳۵ کرسی جدید در مجلس نمایندگان کسب کنند. آنها برای کسب اکثریت در این مجلس به پیروزی در ۲۳ کرسی نیاز داشتند.

 6. خبر فوریدموکرات‌ها پیروزانتخابات مجلس نمایندگان شدند

  رسانه های امریکا اعلام کردند که دموکرات‌ها با کسب بیش از ۲۳ کرسی جدید در مجلس نمایندگان، توانسته‌اند اکثریت این مجلس کنگره را کسب کنند.

  آنها در هشت سال گذشته در اقلیت قرار داشتند و جمهور‌ی‌خواهان موفق شده بودند هر دو مجلس سنا و نمایندگان را به خود اختصاص دهند.

  View more on twitter
 7. خبر فوریاندرو گیلم در فلوریدا شکست خورد

  اندرو گیلم، شهردار تالاهاسی فلوریدا که دموکرات‌ها امید فراوانی برای پیروزی او در انتخابات فرمانداری فلوریدا داشتند پس از رقابتی بسیار نزدیک و فشرده اعلام کرده شکست خورده است.

 8. Post update

  View more on twitter
 9. خبر فورینتایج تا این لحظه

  انتخابات آمریکا

  هنوز شمارش آرا در ایالت‌های بزرگی چون کالیفرنیا آغاز نشده اما این نتیجه‌ای است که تاکنون به دست آمده

  مجلس سنا

  ۴۸ کرسی جمهوری خواهان

  ۳۸ کرسی دموکرات

  هنوز ۱۴ کرسی اعلام نشده

  مجلس نمایندگان

  ۱۰۳ کرسی دموکرات‌ها

  ۱۱۶ جمهوری‌خواهان

  هنوز بیش از ۲۰۰ کرسی اعلام نشده.

  با توجه به این نتایج بسیاری از رسانه‌های امریکا اعلام کرده‌اند که اکثریت مجلس سنا در دست جمهوری‌خواهان باقی خواهد ماند و آنها استحکام خود در این مجلس کنگره را تقویت کرده‌اند.

  همزمان با توجه به این که نتایج در ایالت بزرگ کالیفرنیا که از پایگاه‌های اصلی دموکرات‌ها محسوب می‌شود هنوز اعلام نشده، رسانه های آمریکایی پیش بینی کرده اند که کنترل مجلس نمایندگان کنگره به دست دموکرات‌ها بیفتد.

  تا این لحظه دموکرات ها توانسته‌اند یازده کرسی را در مجلس نمایندگان از کنترل جمهوری خواهان خارج کنند. آنها در ۲۳ حوزه دیگر هم که فعلا در اختیار جمهوری‌خواهان است، پیشتازند.

  در مقابل، جمهوری خواهان توانسته اند تاکنون یک صندلی را در مجلس سنا از دموکرات‌ها بگیرند و هنوز هیچ کدام از کرسی‌های خود را هم از دست نداده‌اند.

 10. خبر فوریپیروزی تد کروز در تگزاس

  پیش بینی ها حاکیست که سناتور محافظه کار تد کروز از حزب جمهوری خواه، رقیب دمکرات خود، بیتو اوروک، را در انتخابات تگزاس شکست خواهد داد.

  بیتو اورورک از ستارگان حزب دمکرات در این انتخابات بود با این حال او در ایالت به شدت محافظه کاری مثل تگزاس با موانع بزرگی روبرو بود.

  دمکرات ها برای 30 سال از تگزاس سناتور نداشته اند.

  تد کروز
 11. خبر فوریدو نامزد زن مسلمان وارد مجلس نمایندگان شدند

  الهان عمر، نامزد مسلمان سومالیایی تبار، در ایالت مینه‌سوتا و رشیده طلیب، نامزد فلسطینی‌تبار در ایالت میشیگان موفق شدند به عنوان نمایندگان دو حوزه انتخاباتی وارد مجلس نمایندگان شوند.

  مهاجران سومالی تبار جمعیت قابل توجهی در ایالت مینه‌سوتا، و شهرهایی چون مینیاپولیس دارند و اکنون می توانند نماینده‌ای هم در واشنگتن داشته باشند.

  شهر دیربورن در ایالت میشیگان هم با میزبانی جمعیت نیم میلیونی مسلمانان، پایتخت مسلمانان در آمریکای شمالی نامیده می‌شود.

 12. خبر فوریمیت رامنی وارد مجلس سنا شد

  میت رامنی

  میت رامنی، نامزد جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ موفق شده در یوتا به پیروزی برسد و به عنوان یک جمهوری خواه وارد سنا شود.

  این در حالی است که آقای رامنی بارها علنا با اظهارات دونالد ترامپ مخالفت کرده و بسیاری ورود او به مجلس سنا به عنوان یک جمهوری خواه مخالف یاد می کنند.

 13. خبر فوریاکثر صندوق های رای‌گیری بسته شد

  با گذشتن از ساعت ۱۰ شب به وقت شرق آمریکا چند ایالت دیگر هم به رای گیری پایان دادند.

  آیوا، مونتانا، نوادا، یوتا و بخش هایی از ایالت اورگان به رای گیری خاتمه دادند.

  با وجود این هنوز رای‌گیری در کالیفرنیا که پرجمعیت ترین ایالت آمریکا است.

 14. اولین مرد علنا همجنسگرا فرماندار شد

  پیش بینی می شود که جارد پلیس از حزب دمکرات اولین مرد علنا همجنسگرا باشد که فرماندار یک ایالت در این کشور می شود.

  پلیس هم اکنون با 51.4 درصد آرا در مقابل 45.2 درصد آرا از رقیب جمهوری خواه خود واکر استپلتون پیش است.

  قبلا در سال 2016 خانم کیت براون اولین زن علنا همجنسگرا شده بود که فرماندار یک ایالت (اورگان) می شود.

 15. خبر فوریبرنی سندرز کرسی خود در سنا را حفظ کرد

  آقای سندرز که رقیب اصلی هیلاری کلینتون در رقابت های درون حزبی دموکرات ها در سال ۲۰۱۶ بود، از مخالفان سرسخت دونالد ترامپ در مجلس سنا است.برنی سندرز، سناتور برجسته دموکرات ایالت ورمونت پس از پیروزی در انتخابات و حفظ کرسی خود در بین هواداران خود سخنرانی کرد.

  برنی سندرز
 16. Post update

  فاکس نیوز
  View more on twitter
 17. نتایج تا این لحظه

  بازشماری آرا هنوز در مراحل اولیه است و بسیاری از رقابت های مهم نزدیک تر از آن است که نتیجه آن قابل پیش بینی باشد. اما موقعیت دو حزب در این مقطع چنین به نظر می رسد.

  ناظران می گویند با توجه به نتایجی که تاکنون به دست آمده دمکرات ها مسیر دشواری در بازپس گیری سنا خواهند داشت. البته این نتیجه ای است که نظرسنجی ها پیش بینی می کرد.

  اما همزمان نتایج اولیه حوزه‌های انتخاباتی در ایالت های شرقی و میانه اعلام شده و نمودارها تا کنون این چنین است

  مجلس سنا:

  ۴۴ کرسی در دست جمهوری خواهان

  ۳۴ کرسی در دست دموکرات ها

  هنوز ۱۲ کرسی دیگر سنا اعلام نشده است.

  مجلس نمایندگان ۶۴ کرسی جمهوری خواهان

  دموکرات ها ۶۳ کرسی

  هنوز نتایج حدود ۳۰۰ کرسی اعلام نشده

  طرح
 18. پیروزی منندز در نیوجرسی علیرغم اتهام کلاهبرداری

  به گفته شبکه سی بی اس پیش بینی می شود که سناتور دمکرات، باب منندز، کرسی خود در سنا را در رقابت با باب هوگین از حزب جمهوری خواه در نیوجرسی حفظ کند.

  منندز از طرف وزارت دادگستری به پذیرش رشوه متهم شده بود اما در اتهام استفاده از قدرت برای ارتکاب کلاهبرداری برای سود رساندن به یک دوست تبرئه شد.

  با این حال آن محاکمه سایه تیره ای بر مبارزات انتخاباتی او افکند.

  دمکرات ها در هفته های اخیر نگران بودند این کرسی به دست جمهوریخواهان بیافتد.

  منندز
 19. خبر فورییک پیروزی دیگر برای جمهوری خواهان در رقابت سنا

  سناتور مارشا بلکبرن در ایالت تنسی توانسته از کرسی خود در مجلس سنا دفاع کند.

  او که یک جمهوری‌خواه است با حفظ کرسی خود امید دموکرات‌ها را برای کسب کرسی جدید در سنا کمرنگ‌تر کرد.

  در تنسی استیسی ابرامز، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات فرمانداری است که فعلا از رقیل جمهوری خواه خود عقب است اما نتایج شمارش در شهرهای بزرگی چون آتلانتا هنوز اعلام نشده است.

  سناتور مارشا بلکبرن
 20. Post update

  View more on twitter