Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. دانش آموزان ایرانی، مقام نخست دوازدهمین المپیاد جهانی نجوم را کسب کردند

  در دوازدهمین المپیاد جهانی نجوم دانش آموزان ایرانی مقام نخست را کسب کردند.

  رویه و چین در این سری از مسابقات به ترتیب دوم و سوم شدند.

  View more on twitter
 2. 'شماری از بازداشت شدگان پس از حمله اهواز اعدام شدند'

  گزارشها از ایران حاکی است که عده‌ای از بازداشت شدگان پس از حمله اهواز در استان خوزستان "اعدام شده اند".

  آمار دقیقی از تعداد اعدام شدگان در دست نیست اما به گفته فعالان حقوق بشر شماری از ۲۲ نفری که پس از حمله اهواز به دست نیروهای امنیتی بازداشت شدند اعدام شده اند.

  بی‌بی‌سی مستقلا نمی‌تواند این خبر را تائید یا تکذیب کند.

  به گزارش فعالان حقوق بشر اهواز، بیست آبان ماه اداره اطلاعات این شهر با خانواده این بازداشت شدگان تماس گرفته و از آنها خواسته که به اداره اطلاعات مراجعه کنند و در آنجا برگه ای به دست خانواده‌ها داده شده است که حاکی از مرگ این بازداشت شدگان بوده است.

  براساس آنچه گزارشهای فعالان حقوق بشر می گوید خانواده ها اجازه برگزاری تجمع و مراسم را ندارند از آنها تعهد گرفته شده که نباید مصاحبه یا گفتگویی در این زمینه داشته باشند.

  هنوز هیچ مقام رسمی در ایران این موضوع را تایید نکرده است.

  در حال حاضر فعالان حقوق بشر نسبت به وضعیت ۸۰۰ نفر دیگر از بازداشت شدگان پس از حمله اهواز ابراز نگرانی کرده‌اند.

  در پی حمله به رژه اهواز در اواخر شهریورماه ۲۴ نفر نظامی وغیر نظامی کشته شدند.

  بیشتر بخوانید

 3. وکیل مدافع خانواده فرشیدهکی از مدیر گوگل 'کمک خواست'

  مصطفی ترک همدانی، وکیل خانواده فرشید هکی گفت: "در کنار دلایل موجود در پرونده فرشید هکی، از مدیر شرکت گوگل درخواست کمک کردم تا با توجه به ساعت، تاریخ و لوکیشن این جنایت، خط سیر کاملتری از خودرو و رهگیری خودروی احتمالی نزدیک آن را برایم ارسال کند."

  به گزارش ایرنا، فرشید هکی، شهروند تهرانی است که چند هفته پیش جسد سوخته او در خودروی شخصی اش پیدا شد.

  عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران دوم آبان درباره این پرونده گفت: "چهارشنبه هفته گذشته (زمان وقوع حادثه) دو حادثه فجیع رخ داد که یک مورد مربوط به جسدی بود که در خودرو سوخته بود. اولیای دم حاضر به پذیرش جسد نبودند و ادعا می‌کردند جسد متعلق به آنها نیست، اما پس از آزمایش دی ان‌ای معلوم شد که جسد متعلق به همان خانواده است."

  آقای دولت آبادی گفت: "در این ارتباط دو نفر مظنون هستند که دستگیر شدند و منتظر نتیجه سم شناسی پزشکی قانونی هستیم."

 4. بازگشت مسی در ترکیب اصلی بارسلونا

  View more on twitter
 5. وزیر اطلاع‌رسانی حوثی‌ها به عربستان پناهنده شد

  وزیر اطلاع‌رسانی حوثی‌های یمن به عربستان سعودی گریخته و رهبران حوثی را مورد انتقاد شدید قرار داده است.

  روز یکشنبه، ٢٠ آبان (١١ نوامبر)، رسانه های خبری گزارش کردند که عبدالسلام الجابر، وزیر اطلاع‌رسانی تشکیلات دولت حوثی‌ها در یمن در یک مصاحبه مطبوعاتی در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، شرکت کرده است. او بلندپایه‌ترین مقام حوثی‌هاست که تا کنون به عربستان پناهنده شده است.

  ساعاتی پیش از این مصاحبه مطبوعاتی، خبرگزاری رسمی حوثی‌ها - صبا - از انتصاب وزیر جدید اطلاع‌رسانی خبر داده بود بی آنکه به دلیل این تغییر اشاره‌ای کند.

  بیشتر بخوانید

 6. وزیر رفاه محمود احمدی نژاد به اتهام اخلال در نظام اقتصادی بازداشت شد

  پرویز کاظمی، وزیر رفاه و تامین اجتماعی دولت محمود احمدی نژاد بازداشت و به اوین منتقل شد.

  به گزارش ایرنا، به نقل از یک منبع آگاه در قوه قضاییه آقای کاظمی دو روز پیش به "اتهام اخلال در نظام اقتصادی" بازداشت و به بازداشتگاه اوین منتقل شده است.

  آقای کاظمی وزیر رفاه و تامین اجتماعی در دولت آقای احمدی نژاد، مدتی رئیس هیات مدیره بانک سرمایه و عضو هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان بود.

 7. مسعود کاظمی، روزنامه‌نگار با 'قرار کفالت آزاد شد'

  مسعود کاظمی، روزنامه نگار بازداشت شده، با "قرار کفالت آزاد شد."

 8. قهرمان فوتبال آسیا با مدافع مصدوم استقلال دیدار کرد

  View more on twitter
 9. اژه‌ای: اتهام فعالان محیط زیستی بازداشت شده مشمول افساد فی الارض است

  غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران درباره اتهامات فعالان محیط زیستی بازداشت شده گفت: "براساس گزارش ستاد کل نیروهای مسلح، اقاریر این افراد و خسارت‌های وارده این اتهامات مشمول افسادفی‌الارض قرار گرفت."

  به گزارش فارس، آقای اژه‌ای همچنین عنوان کرد: "عنوان اتهامی ابتدایی این افراد در پرونده محیط زیست، جاسوسی بود که این عنوان اتهامی مطابق قانون می‌توانست تا حد افساد فی‌الارض باشد."

  پیشتر عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران گفته "اقداماتی که تعدادی از متهمان این پرونده انجام داده‌اند، تقرب جستن به اماکن نظامی در پوشش اقدامات محیط زیستی و کسب اطلاعات نظامی این محیط‌ ها بوده است."

  محمد حسین آقاسی که وکالت فعالان بازداشتی را بر عهده دارد پیش از این گفته بود "دادستان از بازپرس پرونده خواسته تا اتهام افساد فی‌الارض را به پنج نفر از متهمان این پرونده تفهیم کند و بازپرس هم پذیرفته است".

  فعالان محیط زیست، مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه نزدیک به نه ماه است که در بازداشت موقت به سر می‌برند. برخی از اعضای خانواده این افراد خواستار دخالت رهبر ایران در این پرونده شده بودند اما به گفته خانواده ها دفتر آیت الله خامنه ای اعلام کرده بود که وارد موضوع نمی شود.

 10. بیکاری واردکنندگان خودرو

  مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو از بیکاری ۶ هزار نفر در پی ممنوعیت واردات خودرو به ایران خبر داده است.

  آقای دادفر به خبرگزاری اقتصاد آنلاین همچنین گفته است ۶۰ درصد از شرکت‌های واردکننده خودرو تعطیل شده‌اند.

  بگفته او "بقیه شرکت‌هایی که تعطیل نشده‌اند نیز تنها سی درصد فعالیت گذشته خود را انجام می‌دهند؛ بنابراین اگر با همین روند پیش برویم تا سال آینده هیچ شرکت واردکننده‌ای باقی نمی‌ماند."

  دولت ایران در تیر ماه امسال واردات حدود ۱۴۰۰ قلم کالا به ایران از جمله خودرو را ممنوع کرد.

  با این ممنوعیت قیمت خودرو در ایران افزایش پیدا کرد.

  سعید باستانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اخیرا گفته است: "چندی است که طرح ساماندهی بازار خودرو در دستور کار کمیسیون صنایع و معدن مجلس قرار گرفته و این احتمال قوی وجود دارد که با نهایی شدن بررسی این طرح، ممنوعیت واردات خودرو لغو شود."

  خودرو
 11. کاراته ایران در کمیته تیمی قهرمان جهان شد

  View more on twitter
 12. رفع ایرادات شورای نگهبان در مورد CFT در اختیار مجلس نیست

  محمدحسین نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران با اعلام اینکه از هفته آینده بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT در این کمیسیون آغاز خواهد شد، افزود: "رفع برخی از ایرادها در اختیار مجلس نیست".

  وی در گفتگو با خبرگزاری ایلنا با بیان اینکه برخی ایرادات شورای نگهبان مربوط به "محتوای کنوانسیون‌" است و در این خصوص مجلس اختیاری جهت اصلاح لایحه ندارد، تاکید کرد که در این موارد "قطعا نظر شورا قابل تامین نخواهد بود".

  آقای حسینی همچنین از ارجاع این لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به اینکه شورای نگهبان برخی مواد آن را با شرع و قانون اساسی مغایر دانسته، خبر داد.

 13. رئیس صدا وسیما: صدا وسیما بالای ۸۰ درصد مخاطب دارد

  View more on twitter
 14. سیستم هشداردهی حوادث طبیعی در افغانستان راه اندازی شد

  اداره هواشناسی افغانستان برای نخستین بار سیستم هشداردهی حوادث طبیعی راه‌اندازی کرد.

  مقام‌ها می‌گویند استفاده از این سیستم به کاهش تلفات و خسارات ناشی از حوادث طبیعی از جمله خشکسالی و سیلاب کمک می‌کند و با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای این سیستم وضعیت آب و هوای افغانستان نیز پیش بینی می‌شود.

  پیش از این اداره هواشناسی افغانستان اطلاعات لازم برای این پیش‌بینی‌ها را از مراکز بین‌المللی و سایت‌های انترنتی هواشناسی به دست می‌آورد.

  سیلاب
  Image caption: تنها در سال گذشته سه هزار نفر در نتیجه سیلاب‌ها در افغانستان جان دادند
 15. اعتراض کارگران قطار شهری اهواز به ۱۷ ماه عدم دریافت حقوق

  کارگران قطار شهری اهواز با تجمع در مقابل دفتر شرکت پیمانکار این پروژه نسبت به حقوق معوقه ۱۷ ماه خود اعتراض کردند.

  به گزارش خبرگزاری کار ایران، ۲۰۰ نفر از کارگران در اعتراض به عدم دریافت حقوق از تیرماه سال ۱۳۹۶ دست از کار کشیده‌اند.

  یکی از کارگران حاضر در این تجمع همچنین گفته است که از تیر ماه امسال حدود ۱۰۰ کارگر این پروژه از کار بیکار شده‌اند.

 16. اژه‌ای: یک کارمند وزارت امور خارجه به اتهام جاسوسی به زندان محکوم شد

  غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران در نشست خبری خود اعلام کرد که یکی از کارمندان وزارت خارجه به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال حبس و ضبط ۲۷۰ هزار دلار محکوم شده است.

  به گزارش میزان، آقای اژه‌ای در بخش دیگری از سخنانش به احکام دادگاههای ویژه رسیدگی به پرونده‌های فساد اقتصادی اشاره کرد.

  سخنگوی قوه قضاییه با تاکید بر اینکه احکام اعلام شده بدوی است. گفت دو نفر از این افراد به اعدام محکوم شده و هفت نفر دیگر به حبس های ۱۰ تا پنج سال محکوم شده‌اند.

 17. غنی به نماینده آمریکا: از هر اقدامی برای مذاکرات صلح بین‌الافغانی استقبال می‌کنیم

  محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان شام روز گذشته ۱۹ عقرب/آبان با هم دیدار کردند.

  در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده که آقای خلیلزاد در مورد سفرهای دوباره‌اش به کشورهای منطقه برای بحث روی روند صلح در افغانستان به مالکیت و مدیریت افغان‌ها' معلومات داد و قرار شد پس از این سفرها دوباره به کابل آمده و نتایج سفرش را با رئیس جمهوری شریک سازد.

  رئیس جمهور غنی نیز در این دیدار تاکید کرده که دولت افغانستان از هر اقدامی در راستای گفت‌وگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها استقبال می‌کند.

  سفر دوباره آقای خلیلزاد به کابل، پس از نشست گفت‌وگوهای صلح افغانستان به میزبانی روسیه و با اشتراک نمایندگان طالبان صورت می‌گیرد.

  خلیلزاد
  Image caption: پیش از این آقای خلیلزاد نیز با نمایندگان طالبان دیدار کرده بود
 18. ترامپ و اردوغان 'نحوه واکنش به قتل خاشقجی را بررسی کردند'

  دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان، رئیسان جمهوری آمریکا و ترکیه، نحوه واکنش به کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی را بررسی کردند.

  به گزارش کاخ سفید، این گفتگوها در جریان یک ضیافت شام صورت گرفت که با حضور سران و رهبران تعدادی از کشورهای جهانا در پاریس برگزار شد. آنان برای شرکت در مراسم یکصدمین سالگرد پایان جنگ اول جهانی به فرانسه رفته‌اند.

  جمال خاشقجی روز دوم اکتبر وارد کنسولگری سعودی در استانبول شد و از آن پس از دو خبری نبود. مقامات ترکیه و عربستان سعودی تایید کرده‌اند که او در داخل کنسولگری کشته شده اما در مورد جزئیات این واقعه بین دو طرف اختلافاتی وجود دارد.

  کاخ سفید گفته است که محل نشستن آقای ترامپ در این ضیافت نزدیک امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بود.

  اردوغان و ترامپ
  Image caption: اردوغان و ترامپ درباره نحوه واکنش به مرگ خاشقجی گفتگو کردند
 19. نسرین ستوده از رئیس زندان اوین شکایت کرد

  ایرنا نوشت: نسرین ستوده، وکیل زندانی، از رئیس زندان اوین و معاون قضایی این زندان به دلیل صدور دستور ممنوع الملاقاتی شکایت کرد.

  View more on twitter
 20. احزاب مخالف دولت در انتخابات سراسری بنگلادش شرکت می‌کنند

  احزاب مخالف دولت بنگلادش اعلام کرد که در انتخابات سراسری ماه آینده این کشور شرکت خواهد کرد.

  کمال حسین، رهبر ائتلاف بیست حزب مخالف دولت اعلام کرد که آنان در انتخابات ۲۳ دسامبر با هدف "نجات دمکراسی" شرکت خواهند کرد.

  این احزاب در سال ۲۰۱۴ و پس از آنکه دولت مرکزی اجازه نظارت بین‌المللی بر انتخابات را نداد دست به تحریم آن زده بودند.

  انتخابات سال ۲۰۱۴ با خشونت‌های مرگباری همراه بود و نهادهای بین‌المللی انتخابات را مسئله‌دار دانستند.