Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. آمریکا، صادرات نفت کرکوک را تحول مثبتی در کاهش صادرات نفت ایران دانست
 2. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا 'محمد بن‌سلمان را آمر قتل خاشقجی می‌داند'

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. واکنش فرماندار رشت به برخورد با نوازندگان خیابانی در این شهر

  فرماندار رشت در مورد حواشی ایجاد شده در رابطه با برخورد با سه نوازنده خیابانی در این شهر گفته که از فرمانده نیروی انتظامی خواسته شده تا ابعاد این ماجرا را بررسی و اقدامات مقتضی در اسرع وقت صورت بگیرد. به گزارش ایسنا، ویدیویی در فضای مجازی منتشر شده که واکنش هایی را به همراه داشته است. در این ویدیو چند جوان را در حال نواختن ساز در رشت نشان می دهد که فردی با انداختن صندلی های آن ها و با برخوردی خشن مانع از ادامه کار آن ها می شود.

  View more on twitter
 2. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: سند درمان کشورتصویب شد

  حسن هاشمی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی از تصویب سند درمان کشور در دولت خبر داد.

  به گفته آقای هاشمی این سند وضعیت درمانی کشور را تا سال ۱۴۰۴ مشخص کرده و سهم دولت و بخش خصوصی را برای توسعه این فضا معین کرده است.

  وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی همچنین گفته که در این سند مصوب می شود که بخش دولتی و خصوصی چه میزان مجوزهای حوزه درمان را دریافت کنند و به چه میزان دستگاهها و تجهیزات پزشکی برای درمان نیاز است.

  آقای هاشمی افزوده این سند فضای درمانی کشور را ساماندهی می کند و از برخی فشارهای محلی و بی نظمی ها جلوگیری می کند.

 3. ترامپ گفته که 'اخراج گولن از آمریکا را تحت بررسی ندارد'

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته که اخراج فتح الله گولن، رهبر سیاسی مذهبی منتقد دولت ترکیه را به عنوان بخشی از کاهش فشارها بر عربستان سعودی مورد نظر قرار نمی دهد.

  شبکه خبری ان‌بی‌سی در آمریکا دو روز پیش گزارش کرد که کاخ سفید برای جلب نظر حکومت ترکیه و "آرام کردن" آن در پرونده جمال خاشقجی، اخراج فتح‌الله گولن از آمریکا را بررسی می‌کند.

  این گزارش می‌گوید اخراج احتمالی فتح‌الله گولن برای آن خواهد بود که ترکیه فشار بر عربستان را در ماجرای جمال خاشقجی کم کند.

  آقای ترامپ امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد استرداد آقای گولن به ترکیه گفت" خیر، این مسئله موردبررسی قرار ندارد."

  دولت ترکیه، آقای گولن در دست داشتن در کودتای نافرجام ۲۰۱۶ در ترکیه مقصر می داند. از زمانی که جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان در کنسولگری این کشور در استانبول ناپدید شد، مقام‌های ترکیه افشاگری‌های متعددی در این باره انجام داده‌اند که به فشار بین‌المللی گسترده علیه عربستان و محمد بن سلمان، ولیعهد پرنفوذ آن انجامیده است.

 4. دیدار رئیس جمهور عراق با آیت الله خامنه‌ای

  View more on twitter
 5. باهنر: محسن رضایی همه کاره مجمع است

  محمد رضا باهنر، از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگویی با ایرنا پلاس در پاسخ به این سوال که ظاهرا مجمع تشخیص مصلحت نظام همانند دوره قبل نیست، گفت: "دو علت دارد. یکی متاسفانه رئیس مجمع وضعیت جسمانی خوبی ندارند و نمی توانند حضور جدی داشته باشند. نکته دوم این که در حکم جدید رهبری برای مجمع یک پیوست هست که در آن مطالباتی از مجمع مطرح شده و همین مقدار زیادی ساختار مجمع را به هم ریخته و متغیر شده است."

  به گفته آقای باهنر در دوره های گذشته مجمع فقط به رهبری برای تعیین سیاست کلی مشورت می داد ولی حالا مجمع عملا باید سیاستگذاری کند.

  آقای باهنر در این گفتگو در این باره که گفته شده "الان در مجمع آقای رضایی همه کاره است"، گفت: "آقای رضایی دبیر مجمع تشخیص هستند. بله در غیبت رئیس عملا کارهای اداری و تحقیقی در دست ایشان است و دستور کار جلسه را تعیین می کنند."

  محمد رضا باهنر
 6. واکنش دادستان تهران به شبهات در مورد اجرا نشدن حکم اعدام سلطان سکه

  عباس جعفری، دادستان تهران در واکنش به شبهات مطرح شده درباره اعدام وحید مظلومین ( سلطان سکه) و محمد اسماعیل قاسمی گفت: " دو نفر از معاونان دادستان تهران در مراسم اجرای حکم حضور داشتند، عده ای در آن جا شاهد بودند و فیلمبرداری شده، جنازه ای تحویل گردیده و فیلم آن در اختیار صدا و سیما قرار گرفته و اینکه عده ای مدعی هستند که حکم اجرا نشده، ادعای مضحکی است."

  صبح چهارشنبه، ٢٣ آبان (١٤ نوامبر)، دادستانی تهران گفت که حکم اعدام وحید مظلومین و محمد اسماعیل قاسمی که به تایید دیوان عالی جمهوری اسلامی رسیده بود به اجرا گذاشته شده است.

  براساس اطلاعیه دادستانی، این دو نفر به اتهام "افساد فی‌الارض از طریق تشکیل شبکه فساد اخلال در نظام اقتصادی و ارزی و پولی کشور با انجام معاملات غیرقانونی و غیرمجاز و قاچاق عمده و کلان ارز و سکه" به اعدام محکوم شده بودند.

  قاسمی (راست) و مظلومین اعدام شدند
  Image caption: قاسمی (راست) و مظلومین اعدام شدند
 7. مدیر عامل سایپا در سوریه: پراید ۱۳۲ میلیون تومان و تیبا ۱۴۰ میلیون تومان در سوریه به فروش می رود

  مدیر عامل شرکت سایپا در سوریه گفته: "برغم این که مردم در بازار این کشور با کاهش قدرت خرید روبرو هستند اما ما توانستیم در سال ۲۰۱۸ از رقبای چینی و کره ای سبقت بگیریم و هزار دستگاه خودرو در این کشور به فروش برسانیم."

  به گفته محمد علویان پراید با قیمت ۱۳۲ میلیون تومان و تیبا با قیمت ۱۴۰ میلیون تومان در سوریه به فروش می رود.

  مدیرعامل شرکت سایپا در سوریه افزوده: "باید تأکید کنم کل سرمایه شرکت در کشور سوریه برگشت پیدا کرده و حتی ما به سود مناسبی هم دست پیدا کرده‌ایم که این موضوع برخلاف تمام صحبتها در مورد ضرردهی شرکت سایپا در کشور سوریه است.".

  View more on twitter
 8. یک مقام قضایی ایران: اتهام جاسوسی عباس امیرانتظام ثابت نشد

  View more on twitter
 9. برای اولین بار یک زن به عنوان یکی از اعضای اصلی هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب شد

  View more on twitter
 10. تیم ملی والیبال زنان ایران با ۷۹ پله صعود در رده ۳۹ جهان قرار گرفت

  View more on twitter
 11. 'با مسئولانی که بعد از ۱۵ آذر ماه به بازنشستگان حقوق بدهند، برخورد می شود'

  رئیس سازمان بازرسی ایران با اشاره به این که بازنشستگان تا ۱۵ آذر ماه می توانند در سمت های خود باقی بمانند گفت که در صورت عدم کناره گیری، مسئول سازمان و نهادی که اقدام به پرداخت حقوق به فرد بازنشسته کند، دستگیر شده و با او برخورد خواهد شد.

  ناصر سراج افزوده: " طبق قانون تا ۱۵ آذرما این افراد می توانند در سمت خود باقی بمانند، اما در حال حاضر اگر کسی بخواهد می تواند زودتر از موعد قانونی از مسئولیت خود کناره گیری کند."

 12. یک مقام شرکت‌های هواپیمایی: هیچ پروازی به دلیل عدم سوخت رسانی حذف نشده است

  دبیرانجمن شرکت های هواپیمایی درباره مشکل عدم سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی در فرودگاههای برخی از کشورها گفت: "علی رغم این که برخی از کشورها از سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی امتناع می کنند، اما سازمان هواپیمایی و شرکت های هواپیمایی تدبیری را اتخاد کردند که براساس آن مشکل تحریم های سوختی را می توانند دور بزنند.

  مقصود اسعدی سامانی افزوده هیچ پرواز و مسیر پروازی به دلیل عدم سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی حذف نشده است.

 13. فیفا دو میلیون دلار از درآمد تیم ملی ایران در جام جهانی را به فدراسیون فوتبال واریز کرد

  View more on twitter
 14. وزرات دفاع افغانستان: عملیات ارتش در جاغوری و مالستان آغاز شد

  وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که عملیات بزرگ نظامی برای پاکسازی ولسوالی‌های جاغوری و مالستان در ولایت غزنی در این کشور آغاز شده است.

  غفور احمد جاوید، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که فرماندهی این عملیات را محمد شریف یفتلی، رئیس ستاد ارتش به عهده دارد.

  او گفت که در عملیات پاکسازی تاکنون مناطق لومان، زیرک و پاتو از نیروهای طالبان پاکسازی شده و شماری از نیروهای ارتش برای پاکسازی ولسوالی مالستان به آنجا رفته‌اند.

  ادامه خبر

  SPECIALOPSCORPS
 15. اداره بهداشت دوبی خدمات بیمه‌ای به بیمارستان ایرانیان را ممنوع کرد

  View more on twitter
 16. ظریف و زنگنه خواستار تسریع در الحاق ایران به پیمان تغییرات اقلیمی پاریس شدند

  به گزارش خبرگزاری مهرمحمد جواد ظریف و بیژن زنگنه، وزرای امور خارجه و نفت در دو نامه جداگانه به رئیس جمهوری، خواستار تسریع در روند تصویب الحاق ایران به کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل و تصویب آن پیش از اجلاس آذرماه این کنوانسیون شدند چرا که به گفته آقای ظریف "ملحق نشدن ایران به این توافقنامه می تواند موجب باز شدن پرونده ای علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل شود".

 17. افغانستان در سه سال آینده ۳۰ هزار معلم زن استخدام می‌کند

  نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف(آموزش و پروش) افغانستان اعلام کرد که به منظور افزایش حضور زنان در عرصه آموزش و پرورش این وزارت تا سال ۱۴۰۰ خورشیدی، ۳۰ هزار معلم قراردادی زن استخدام خواهد کرد.

  او امروز گفت که بیش از دو هزار و شش‌صد معلم زن در سال گذشته و بیش دو هزار و سیصد معلم زن در سال جاری استخدام شده‌اند.

  خانم نزهت گفت که این زنان در مناطق روستایی افغانستان که دسترسی به معلم زن محدود است، استخدام خواهند شد.

  افغانستان
  Image caption: نوریه نزهت
 18. روحانی: روابط اقتصادی با عراق را می‌توانیم به ۲۰ میلیارد دلار برسانیم

  حسن روحانی، رئیس جمهور در جریان نشست خبری مشترک با برهم صالح، رئیس جمهور عراق گفته: امروز روابط اقتصادی بین دو کشور به ۱۲ میلیارددلار می رسد که می توانیم با تلاش های دو جانبه در آینده نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار برسانیم."

  آقای روحانی همچنین گفت که دو کشور توافق کرده اند که منطقه آزاد تجاری بین دو کشور داشته باشند.

  رئیس جمهور ایران در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به گفتگوهای انجام شده درباره اتصال راه آهن در غرب و جنوب بخصوص درباره اتصال شلمچه به بصره گفت: "مقدمات آن آماده است وشرکت ایرانی می‌تواند کار را شروع کند. اتصال این راه آهن می‌تواند تبادل بار و مسافر را مخصوصا در ایام اربعین راحت تر و ارزان تر کند."

  حسن روحانی و رئیس جمهور عراق
 19. 'عراقی‌ها اصرار دارند پول گاز ایران را با دینار بپردازند'

  حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به این که صادرات گاز به عراق از بغداد و بصره طبق روال سابق ادامه دارد، گفته عراقی های فعلا تا ۴۵ روز معافیت گرفته اند که البته این به معنی آن نیست که ۴۵ روز دیگر باید به طور کل واردات را از ایران قطع کنند.

  آقای حسینی با اشاره به این که ایران نگران قطع شدن صادرات گاز به عراق نیست گفت: "عراق خود را مکلف می داند که تحریم آمریکا در بحث دلار را رعایت کند. در نتیجه عراقی های اصرار دارند با این که قرارداد یورویی است، پول را به دینار پرداخت کنند و به هیچ وجه آمادگی پرداخت غیر از دینار را ندارند.

  به گفته آقای حسینی مذاکرات ایران و عراق برای پرداخت پول با دینار ادامه دارد.

  سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان نفت، گازو پتروشیمی همچنین گفته بعید است که عراق بپذیرد به جز دینار پول دیگری پرداخت کند و در حال حاضر حدود "۵۲۰ میلیون دلار طلب ایران در بانک مرکزی عراق موجود است که اصرار دارند به صورت دیناری پرداخت کنند".

  صادرات گاز به عراق
 20. هنرپیشه بلخ افغانستان توسط دزدان به قتل رسید

  قدوس فرهمند، هنرپیشه افغانستان دیروز توسط دزدان مسلح در ولسولی خلم ولایت بلخ کشته شد.

  تاج محمد رحیمی، ولسوال خلم گفته که گروهی از هنرمندان ولایت بلخ به ولسوالی خلم رفته بودند که در مسیر بازگشت با سارقان مسلح روبرو شدند.

  به گفته او سارقان قدوس فرهمند را کشتتند و دو هنرمند دیگر را زخمی کردند.

  وزارت اطلاعات و فرهنگ قتل قدوس فرهمند را تاسف بار خوانده و از نهادهای امنیتی خواسته که برای بازداشت قاتلان این هنرمند افغان تلاش کنند.

  آقای فرهمند در چند سریال و فیلم افغانی و ایرانی بازی کرده است.

  افغانستان