Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. اختلال در پخش اینترنتی برنامه‌های تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی

  View more on twitter
 2. جبیر: درخواست برکناری ولیعهد عربستان خط قرمز ماست

  وزیر امور خارجه عربستان در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی سرسختانه از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در برابر اتهامات مربوط به دخالت او در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی دفاع کرده است. عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان گفت که پادشاهی سعودی نماینده تمام مردم کشور است و درخواست برکناری ولیعهد را خط قرمز حکومت خواند که به گفته او تحمل نخواهد شد. آقای جبیر وعده داد که کسانی که در قتل جمال خاشقجی دست داشته‌اند مجازات می‌شوند و از ترکیه خواست که درز اطلاعات راجع به جزییات این پرونده را متوقف کند.

  عادل جبیر
  Image caption: عادل جبیر
 3. مشکل فنی در پخش برنامه‌های تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی

  View more on twitter
 4. تهدید کمیسیون اروپا به تحریم ایتالیا

  کمیسیون اروپا می‌گوید که ایتالیا باید به خاطر طرح‌های بودجه‌ای خود هدف تحریم قرار بگیرد. این کمیسیون یافته‌های قبلی را درباره این مسئله تایید کرده که می‌گفت لایحه بودجه ۲۰۱۹ ایتالیا نقض جدی مقررات مالی اتحادیه اروپا است.

  دولت پوپولیستی و ضدریاضتی ایتالیا با وجود بدهی بالا، در بودجه سال آینده پیشنهاد کاهش مالیات و افزایش شدید هزینه‌های عمومی را مطرح کرده است. جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا، از بودجه دولت دفاع کرده و آن را عالی و در راستای منافع کشورش و اتحادیه اروپا توصیف کرده است.

 5. وزارت خارجه ایران دریافت نامه دادستان کل کشور را تایید کرد

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری‌های ایران دریافت نامه‌ای از سوی قوه قضاییه به خطاب به وزیر امور خارجه را تایید کرده است. به گفته آقای قاسمی این نامه امروز از سوی محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه وزیر امور خارجه فرستاده شده است.

  پیشتر خبرگزاری فارس گزارش داده بود که قوه قضائیه در نامه‌ای به آقای ظریف از او خواسته در مهلتی ده روزه مستندات خود درباره پولشویی در کشور را ارائه کند. آقای ظریف چندی پیش در سخنانی که واکنش‌های زیادی به دنبال داشت، از وجود پولشویی گسترده در ایران خبر داده بود.

 6. وزیر خارجه بریتانیا: نشانی از تغییر موضع ایران در پرونده نازنین زاغری ندیدم

  جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، که به تازگی به ایران سفر کرده به نمایندگان پارلمان بریتانیا گفت که هیچ نشانی از تغییر موضع ایران در پرونده نازنین زاغری، زندانی ایرانی بریتانیایی ندیده است. آقای هانت نازنین زاغری را "زنی بی‌گناه" دانست که به گفته او در "موقعیتی وحشتناک" گرفتار شده و و باز هم وعده داد که از هیچ تلاشی برای آزاید او دریغ نخواهد کرد.

  خانم زاغری که برای موسسه تامپسون رویترز - واحد خیریه خبرگزاری رویترز - کار می‌کرد در ماه آوریل سال ۲۰۱۶ در هنگام خروج از فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد و از آن زمان در زندان است. دادگاه او را به جرم جاسوسی به پنج سال زندان محکوم کرده است.

  جرمی هانت
  Image caption: جرمی هانت در سفر به ایران به دیدار دختر نازنین زاغری رفت
 7. عبدالفتاح سلطانی آزاد شد

  عبدالفتاح سلطانی، عضو موسس کانون مدافعان حقوق بشر که در سال ۱۳۹۰ به اتهام تبیلغ علیه نظام دستگیر شده بود امروز به طور مشروط آزاد شده است. با حکم شعبه‌ ۵۴ دادگاه تجدیدنظر و با اعمال ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی آقای سلطانی آزاد شده است.

  View more on twitter
 8. نبرد 'ترسناک‌ترین مرد جهان' با 'هالک ایرانی'

  View more on twitter
 9. تشکر ترامپ از عربستان به خاطر کاهش قیمت نفت

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در توییت تازه خود کاهش قیمت نفت را مثل "کاهش مالیات برای آمریکا و جهان" دانسته و نوشته است: "لذت ببرید! ۵۴ دلار، در حالی که ۸۲ دلار بود. تشکر از عربستان سعودی، اما باز هم باید پایین‌تر برود!"

  این توییت یک روز بعد از آن منتشر شد که دونالد ترامپ به عربستان اطمینان داد که با وجود اتهامات در قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، همواره در کنار این کشور خواهد ماند.

  View more on twitter
 10. نوبخت: امسال افزایش حقوق نداریم

  محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران گفته است که امسال حقوق کارمندان و بازنشستگان افزایش نخواهد یافت. به گفته آقای نوبخت "افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در پیش نویس لایحه بودجه ۱۳۹۸ کل کشور دیده شده است."

  او گفت با توجه به ویژگی‌های سال ۱۳۹۸ "که باید خود را برای گذر از دوره تحریم آماده کنیم" منابع و مصارف بودجه با سال‌های قبل متفاوت خواهد بود. به گفته آقای نوبخت دولت خود را برای شرایط سخت آماده کرده و "بودجه‌ای که به هیات دولت تقدیم شده برای عبور مطمئن از این شرایط سخت است". او گفت قیمت نفت در بودجه سال آینده کمتر از ۷۰ دلار در نظر گرفته شده است.

  نوبخت
 11. تعدادی از کارگران هفت تپه 'همچنان در بازداشت هستند'

  کانال تلگرامی منتسب به سندیکای نیشکر هفت‌تپه می‌گوید اسماعیل بخشی و سه نفر دیگر از فعالان کارگری شرکت نیشکر هفت‌تپه همچنان در بازداشت می‌مانند. در حالی که ایلنا و حساب‌های تلگرامی منتسب به کارگران خبر موافقت با آزادی بازداشتی‌ها را منتشر کردند، سندیکای کارگران به نقل از وکیل آنها نوشته است که این افراد "تا اطلاع ثانوی در بازداشت می‌مانند". روز سه‌شنبه ۱۳ نفر از بازداشتی‌های هفت‌تپه آزاد شدند.

  وکیل کارگران، به ایلنا گفت است که "علیرغم تبدیل قرار بازداشت به کفالت و انجام همه تشریفات قانونی" دادگاه با آزادی چهار فعال کارگری دیگر مخالفت کرده است. کارگران هفت‌تپه به نگرفتن چند ماه دستمزد معترضند و می‌خواهند مالکیت شرکت از بخش خصوصی به بخش دولتی بازگشته و مدیریت شرکت به صورت شورایی و جمعی انجام شود.

  بیشتر بخوانید

 12. حبس ابد برای یک بریتانیایی در امارات

  دادگاهی در امارات متحده عربی یک بریتانیایی را به جرم جاسوسی به حبس ابد محکوم کرده است. متیو هجز، دانشجوی ۳۱ ساله دانشگاه دورهام بریتانیا گفته که در زمان دستگیری در فرودگاه ابوظبی در حدود شش ماه پیش در حال سفری تحقیقی بوده است. دادگاه او را در اتهام جاسوسی از طرف دولت بریتانیا مجرم شناخته است. آقای هجز ارتکاب هر گونه جرمی را رد کرده است.

  جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است که از یک متحد دوست و قابل اعتماد انتظار صدور چنین حکمی را نداشته است و این اقدام خلاف اطمینان‌هایی بوده که قبلا به بریتانیا داده شده بود. آقای هانت خواهان بازنگری امارت در این حکم شده است.

  متیو هجز
  Image caption: متیو هجز و همسرش
 13. کاهش شدید خرید خشکبار در تهران

  رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران می‌گوید افزایش قیمت این محصولات باعث شده است که فروش آن در سال جاری به یک چهارم سال گذشته برسد.

  مصطفی احمدی به خبرگزاری ایرنا گفت که افزایش قیمت آجیل از اردیبهشت و خرداد آغاز شده و دلیل آن را کمبود تولید در داخل، نوسانات نرخ ارز و فعالیت دلالان دانست. به گفته آقای احمدی میزان تولید آجیل و خشکبار در ایران نسبت به سال گذشته پنجاه تا شصت درصد افت کرده که دلیل آن "وضعیت جوی، سرمازدگی و از بین رفتن درختچه‌ها بوده است."

 14. بیانیه گروهی از وکلا در حمایت از کارگران هفت تپه

  هم‌زمان با ادامه اعتراضات کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، تعدادی از وکلای دادگستری با صدور بیانیه‌ای پشتیبانی خود را از کارگران معترض اعلام کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری ایسنا این وکلا در بیانیه خود هر نوع فشار، تهدید و بازداشت کارگران و نمایندگان متحصن آنها را غیر قانونی خوانده و آن را محکوم کرده‌اند.

  آنها خواهان "تعیین فوری هیات ویژه رسیدگی به درخواست‌های کارگران، پرداخت کامل حقوق آنها، ابطال واگذاری غیرقانونی کارخانجات هفت‌تپه و فراهم نمودن بسترهای لازم جهت احقاق حقوق کارگران و آزادی بی‌قید و شرط کارگران بازداشتی" شده‌اند. بنا برگزارش‌ها افرادی که در جریان اعتراض‌ها بازداشت شده بودند به قید وثیقه یا کفالت آزاد شده‌اند.

 15. واعظی: موضع ظریف درباره پولشویی موضع دولت است

  محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران در واکنش به انتقادها از اظهار نظر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه درباره پولشویی، موضع آقای ظریف را "کاملا درست" خوانده و گفته است که "این موضع تنها مختص به وزیر امور خارجه نیست، بلکه موضع دولت است."

  اظهارات آقای ظریف درباره وجود پولشویی گسترده در ایران انتقاد تند محافظه‌کاران را به دنبال داشته تا جایی که احتمال استیضاح او در مجلس هم مطرح شده است. صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، گفته‌های وزیر امور خارجه را "فرو کردن خنجر به قلب نظام" خوانده است.

  آقای ظریف گفته بود در ایران "خیلی ها از پولشویی منفعت می‌برند" و "آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می دهند حتما آنقدر توان مالی دارند که ده ها یا صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی در کشور" علیه قوانین ضدپولشویی ایجاد کنند.

  بیشتر بخوانید:

  واعظی
 16. وزارت خارجه ایران تحریم‌های تازه آمریکا را 'بی‌ثمر' خواند

  سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزدون نام چند فرد و شرکت به فهرست تحریم‌های تازه آمریکا را محکوم کرد. بهرام قاسمی گفت "این تحریم‌های بی‌حاصل، بی منطق و ناکارآمد علیه شخصیت‌های حقیقی و حقوقی قطعا به نتایج دلخواه طراحان و مجریان آن نخواهد انجامید و دیر یا زود به بی‌ثمری آنچه می‌اندیشند آگاه خواهند شد."

  آمریکا دیروز اعلام کرد که ۹ شخص حقیقی و حقوقی که به ادعای وزارت خزانه‌داری ایالات متحده ایران و روسیه از طریق آنها به سوریه نفت منتقل می‌کنند، را تحریم کرده است. نام حسین یعقوبی میاب، معاون بین‌الملل بانک مرکزی ایران هم در میان تحریم‌شدگان دیده می‌شود. دولت آمریکا روز ۱۴ آبان تمام تحریم‌های ایران را که بعد از اجرای برجام برداشته بود، بازگرداند.

  بهرام قاسمی
 17. رهبران جامعه مسلمانان استرالیا جلسه با نخست وزیر را بایکوت کردند

  رهبران جامعه مسلمانان استرالیا می‌گویند در جلسه‌ای که قرار بود با اسکات موریسون، نخست وزیر، داشته باشند شرکت نخواهند کرد به این دلیل که آقای موریسون از آنها خواسته بود برای پیشگیری از "حملات تروریستی" در استرالیا بیشتر تلاش کنند.

  ابراهیم ابومحمد، مفتی اعظم استرالیا در نامه‌ای سرگشاده نوشت این اظهار نظر به معنای قائل شدن مسئولیت دسته جمعی برای جرایم فردی است و خطر به حاشیه راندن بخش بزرگی از جامعه مسلمانان را به همراه دارد. آقای موریسون در واکنشی توییتری رهبران مسلمانان استرالیا را به ادامه طی "مسیر انکار" متهم کرد.

 18. انور خامه‌ای درگذشت

  خبرگزاری ایلنا گزارش داده ‌است که انور خامه‌ای از بنیانگذاران حزب توده و یکی از اعضای گروه ۵۳ نفر در بیمارستانی در شهر کرج درگذشته است. بنا بر این گزارش آقای خامه‌ای مدت‌ها به دلیل نارسایی ریوی و کهولت سن بستری بوده و امروز در سن ۱۰۲ سالگی درگذشته است.

  ۵۳ نفر گروهی از زندانیان سیاسی با گرایش‌های عمدتا چپ و سوسیالیستی بودند که سال ۱۳۱۶ و در زمان سلطنت رضاشاه زندانی شدند. از این گروه به عنوان پدران معنوی "حزب توده ایران" یاد می‌شود.

  آقای خامه‌ای در سال ۱۳۲۶ به همراه تعدادی دیگر از جمله خلیل ملکی، جلال آل احمد و نادر نادرپور از حزب توده خارج شدند. او پس از کودتای ۲۸ مرداد به دلیل حمایت از محمد مصدق، نخست وزیر وقت، زندانی شد. مجموعه سه جلدی "خاطرات سیاسی" از جمله آثار مکتوب انور خامه‌ای است.

  انور خامه‌ای
 19. هشدار استیضاح به وزیر کشور در صورت صادر نشدن حکم شهردار تهران

  علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران هشدار داده است که در صورت صادر نشدن حکم شهرداری تهران برای پیروز حناچی از سوی وزارت کشور، احتمال طرح استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در مجلس وجود دارد. آقای مطهری به خبرگزاری ایسنا گفت: "اگر وزیر کشور تسلیم فشار نهادهای غیر مسئول برای صدور حکم شهرداری آقای حناچی شود، با توجه به اینکه طرح استیضاح ایشان اکنون در مجلس مطرح است احتمال انجام این استیضاح تقویت می‌شود."

  شورای شهر تهران روز ۲۲ آبان پیروز حناچی را به عنوان شهردار جدید پایتخت انتخاب کرد اما او برای آغاز کار خود نیاز به صدور حکم رسمی از سوی وزارت کشور دارد. آقای حناچی بعد از رفتن محمدعلی افشانی، شهردار سابق تهران، اکنون به عنوان سرپرست مشغول کار است.

  پیروز حناچی
 20. تشکیل 'کارگروه مشورتی' برای لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون تامین مالی تروریسم

  لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهوری ایران از تشکیل "کارگروه مشورتی" دولت، مجلس و شورای نگهبان برای رفع ابهام‌های لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم خبر داده است. خانم جنیدی گفته چون همه اعضا "مکلف شده‌اند تا درباره جزییات چیزی نگویند" او هم نمی‌تواند در باره جزییات آن صحبت کنم.

  پیوستن به این کنوانسیون یکی از شرایط گروه ویژه اقدام مالی (FATF) برای حذف کامل نام ایران از "فهرست سیاه" این گروه ناظر بر پولشویی است. شورای نگهبان پیش از این لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم را با وارد کردن بیش از ۲۰ ایراد رد کرده و به مجلس بازگردانده بود.

  لعیا جنیدی