Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. اوکراین می‌گوید روسیه به قایق‌هایش شلیک و آنها را توقیف کرده است

  نیروی دریایی اوکراین می‌گوید گارد ساحلی روسیه به یک قایق مسلح در تنگه کرچ بین روسیه و کریمه شلیک کرده است. روسیه چهار سال پیش شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود منضم کرد.

  اوکراین می‌گوید روسیه به قایق‌هایش شلیک و آنها را توقیف کرده است. به گفته نیروی دریایی اوکراین نیروهای ویژه روسیه قایق مسلح و دو کشتی دیگر نیروی دریایی اوکراین را توقیف کرده‌اند و شلیک آنها به قصد کشتن به سمت نیروهای اوکراینی دو مجروح داشته است.

  روسیه هنوز واکنشی نشان نداده اما همواره اوکراین را به دست‌اندازی به آبهای خود متهم کرده است.

  سامانتا پاور نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل توئیت کرده که اوکراین از شورای امنیت سازمان ملل درخواست نشست اضظراری کرده است.

  View more on twitter
 2. زلزله ای به بزرگی '۶.۳' جنوب سرپل ذهاب را لرزاند

  براساس گزارش موسسه لرزه نگاری ایالات متحده آمریکا زلزله‌ای به بزرگی ۶.۳ بیست کیلومتری جنوب غربی شهر سرپل ذهاب در استان کرمانشاه را لرزانده است.

  براساس این خبر، زمین لرزه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین به وقوع پیوسته است.

  خبرگزاری ایرنا اعلام کرد که این زمین لرزه در شهرهای کرمانشاه و ایلام و بغداد عراق احساس شده که موجب وحشت ساکنان این مناطق را بوجود آورده است.

  گفتنی است هفته گذشته سالروز زلزله شدیدی بود که در همین منطقه بوقوع پیوسته بود.

 3. کمیسیون انتخابات افغانستان نمایندگان منتخب ۵ ولایت دیگر را معرفی کرد

  کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز یکشننبه (۴قوس/آذر) نتایج اولیه انتخابات پارلمانی را در پنج ولایت دیگر (زابل، کاپیسا، لغمان، پنجشیر و نیمروز) اعلام کرد.

  این نتایج البته ابتدایی است و پس از بررسی کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان نتایج نهایی اعلام خواهد شد.

  نمایندگان منتخب بر اساس نتایج ابتدایی:

  زابل: عبدالقادر قلات وال، حمیدالله توخی، زهرا توخی

  کاپیسا: میرداد خان نجرابی، میر حیدر افضلی، محمد اقبال صافی، خدیجه الهام خلیلی

  لغمان: عبدالمنیر تره خیل، محمد رفیع مموزی، محمد عالم قرار، زیفون صافی

  پنجشیر: ظل محمد زلمی نوری، راحله سلیم

  نیمروز: فریده حمیدی، گل احمد نورزاد

  این کمیسیون گفت بخش دیگری از نتایج انتخابات پارلمانی در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

  کمیسیون انتخابات گفت، مسائلی مثل رسیدگی به شکایت ها، و ثبت نتایج بیومتریک، دلیل تاخیر در اعلام نتایج بوده است.

  روز جمعه (۲قوس/آذر) نیز نتایج ابتدایی پنج ولایت اعلام شد: نتایج انتخابات افغانستان؛ نمایندگان منتخب ۵ ولایت معرفی شدند

  انتخابات
 4. خبر فوریزلزله شدید غرب ایران را لرزاند

  زلزله شدیدی مناطق غربی ایران از جمله کرمانشاه را لرزانده است.

  هنوز اطلاعاتی در خصوص تلفات یا خسارت‌های احتمالی این زمین لرزه مخابره نشده است.

  برخی از گزارش‌ها حاکی از حضور مردم در خیابان‌های کرمانشاه از ترس وقوع زلزله‌های دیگر است.

  خبرگزاری ایرنا از وقوع چندین زمین لرزه که در شهرهای ایلام و کرمانشاه احساس شده و وقوع زمین لرزه‌ای در بغداد که موجب هراس ساکنان این شهر شده خبر داده است.

 5. اوکراین، روسیه را متهم به بستن مسیرهای آبی شبه جزیره کریمه کرد

  یک تانکر مسیرهای رفت و آمد دریای آزوف را مسدود کرده است.

  نیروی دریایی اوکراین، روسیه را متهم کرد که مسیر ورود سه یدک‌کش این کشور به سواحل شبه جزیره کریمه را مسدود کرده است.

  اوکراین این رفتار روسیه را "اقدام تهاجمی آشکار" خوانده که موجب ایجاد تنش می‌شود.

  یک تانکر روسی در زیر پلی در این منطقه اقدام به بستن تمام مسیرهای رفت و آمد دریای آزوف کرده و یک یدک‌کش اوکراینی در اثر برخورد با این تانکر آسیب دیده است.

 6. معاون وزیر دفاع ایران: هواپیما صادر می‌کنیم

  سرتیپ عبدالکریم بنی طرفی، معاون وزیر دفاع ایران و مدیرعامل سازمان صنایع هوایی نیرو‌های مسلح در دهمین نمایشگاه صنعت هوایی جزیره کیش گفته که صادرات هواپیما‌های صد درصد ایرانی در آینده نزدیک آغاز خواهد شد.

  به گزارش ایسنا، آقای بنی‌طرفی از صادرات تجهیزات و محصولاتی که مجوز آن صادر شده به "کشورهای طرف قرارداد" گفته و از بستن قرارداد با سه کشور چین، روسیه و اندونزی در این خصوص خبر داد.

 7. احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

  کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد، اما این تاخیر هنوز نهایی نشده است.

  عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در پیامی ویدیویی که به رسانه‌ها فرستاده، امروز یکشنبه چهارم قوس/آذر گفته است که تاخیر در انتخابات ریاست جمهوری برای چند ماه، یکی از طرح‌هایی است که اکنون در این نهاد زیر بحث است.

  به گفته او، در حال حاضر چندین طرح در این کمیسیون برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای ولایتی، انتخابات پارلمانی غزنی و انتخابات شوراهای ولسوالی در حال بحث و بررسی است.

  بیشتر بخوانید...

 8. تظاهرات روز جهانی منع خشونت بر زنان در دنیا به روایت تصویر

  شیلی

  دهها هزار نفر امروز در روز جهانی منع خشونت بر زنان به خیابان‌های شهرهای مختلف دنیا آمدند. در برخی شهرها این تجمع‌ها از شب پیش آغاز شد.

  امروز (٢٥ نوامبر، چهارم آذر) آغاز شانزده روزفعالیت و تبلیغ و آگاهی‌رسانی درباره خشونت با زنان است که به گفته سازمان ملل یک سوم زنان دنیا قربانی آن هستند و تقریبا نیمی از زنان دنیا که در نوعی رابطه هستند آزادانه نمی‌توانند درباره رابطه جنسی، بهداشت جنسی و جلوگیری از بارداری تصمیم بگیرند. هفتاد و پنج درصد قربانیان قاچاق انسان زنان هستند.

  بیشتر بخوانید:

 9. هلال احمر خوزستان: چهار روستا در نزدیکی سد خاکی رامشیر تخلیه شد

  علی خدادادی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان اعلام کرد که چهار روستای مجاور سد خاکی رامشیر که بر اثر حجم وسیع سیلاب ناشی از بارندگی شدید در حال تخریب بودند، تخلیه شدند.

  به گزارش ایسنا، آقای خدادادی افزود که آسیب دیدگان به پایگاه اسکان اضطراری منتقل شدند.

 10. درخواست وزیر امور خارجه بریتانیا از ایران درباره نازنین زاغری

  جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا در توییتی از ایران خواست که درمان مورد نیاز نازنین زاغری رتکلیف (شهروند ایرانی_بریتانیایی زندانی در ایران) را در اختیارش قرار دهند و اجازه دهد او برای تولدش در بیست و ششم دسامبر به خانه برگردد.

  View more on twitter
 11. ایران 'حمله شیمیایی' به حلب را محکوم کرد

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران "حمله شیمیایی" اخیر به مناطق مسکونی در حلب را محکوم کرد.

  تلویزیون دولتی سوریه، از حلب گزارش داده که شب گذشته (شنبه ۳ آذر) بدنبال حمله ای- که شیمیایی توصیف کرده- بیش از صد غیر نظامی راهی بیمارستان شده اند.

  دولت سوریه، شورشیان را عامل این حملات معرفی کرده و از سازمان ملل خواسته این حملات را محکوم کند و دست به اقدامات بازدارنده و تنبیهی علیه این گروهها و کشورهای حامی آنها بزند.

  مخالفان مسلح دولت، با رد این اتهام ، دولت را به زمینه سازی برای حمله به مواضع گروه های مخالف متهم کرده اند.

 12. الیف شفق؛ در میان نویسندگانی که برای صد سال بعد می‌نویسند

  سهراب سیرت

  بی‌بی‌سی

  در وسط جنگلی در حومه اسلو، جنگل دیگری در حال روییدن است که قرار است حدود صد سال بعد، کاغذ مورد نیاز برای چاپ صد عنوان کتاب از صد نویسنده را تامین کند. تا به این ترتیب جنگلی به کتابخانه‌ای مبدل شود. اما تا سال ۲۱۱۴ میلادی به غیر از نویسندگان آن هیچ کسی، از محتوای این کتاب‌ها هیچ چیزی نخواهد دانست.

  این طرح بلندپروازانه و بی‌نظیر زاییده فکر یک هنرمند اسکاتلندی است. در این پروژه هنری که "کتابخانه آینده" نام دارد، هر سال فقط یک نویسنده از گوشه‌ای از جهان انتخاب می‌شود و او دست‌نویسی از یک اثر جدیدش را در مراسمی به این کتابخانه اهدا می‌کند.

  اثر او در همین‌جا داخل جعبه‌ای قفل می‌شود و نویسنده تعهد می‌سپارد که درباره محتوای آن به هیچ کسی، چیزی نخواهد گفت. نویسندگان "کتابخانه آینده" تنها اجازه افشای عنوان کتاب شان‌ دارند.

  ادامه مطلب...

  الیف شفق
  Image caption: الیف شفق، نویسنده بریتانیایی-ترکیه‌ای امسال کتابش را به این کتابخانه اهدا کرد
 13. 'حمله شیمایی در حلب'

  تلویزیون دولتی سوریه، از حلب گزارش داده که شب گذشته (شنبه ۳ آذر) بدنبال حمله ای- که شیمیایی توصیف کرده- بیش از صد غیر نظامی راهی بیمارستان شده اند.

  دولت سوریه، شورشیان را عامل این حملات معرفی کرده و از سازمان ملل خواسته این حملات را محکوم کند و دست به اقدامات بازدارنده و تنبیهی علیه این گروهها و کشورهای حامی آنها بزند.

  مخالفان مسلح دولت، با رد این اتهام ، دولت را به زمینه سازی برای حمله به مواضع گروه های مخالف متهم کرده اند.

 14. ایران در تکواندو قهرمان جهان شد

  View more on twitter
 15. دفاع وزیر اقتصاد از انتصاب فرزند وزیر کشور به عنوان مشاور جوان

  فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد ایران در پاسخ به انتقادات مطرح شده نسبت به حکم مشاوره فرزند رحمانی فضلی بعنوان مشاور جوان خود از این انتخاب دفاع کرد و آن را بی ارتباط با نسبت خانوادگی‌اش با وزیر کشور دانست.

  به گزارش خبرآنلاین، آقای دژپسند گفته تاکنون ندیده هادی رحمانی فضلی از موقعیت پدرش "در هیچ مقطعی" استفاده کند و انتخاب او را صرفا جهت "استفاده و بهره‌گیری حداکثر از قابلیت‌های فردی" عنوان کرد.

 16. سخنگوی شورای نگهبان: حاضریم با انتخابات عمومی به شورای نگهبان بیاییم

  عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در یک برنامه تلویزیونی شبکه سوم ایران زمانی‌که اظهار داشت ما را مجلس انتخاب کرده یکی از حاضران در برنامه به او پاسخ داد که "اما معرفی شدید ... یعنی گفتند از میان این افراد ما به این مورد رای می‌دهیم؟" و او پاسخ داد: "بروید قانون اساسی را اصلاح کنید من حرفی ندارم. ما حاضریم با انتخابات عمومی به شورای نگهبان بیاییم".

  به گزارش ایسنا، آقای کدخدایی در بخش دیگر برنامه وقتی در خصوص امکان اشتباه این شورا در خصوص نامزدهای انتخابات مورد سوال قرار گرفت، امکان بروز اشتباه در تصمیم‌گیری‌های شورای نگهبان را تایید کرد و ادامه می‌دهد: "ما همه انسان هستیم و از غیب خبر نداریم. اگر اشتباه کردیم و قابل جبران بود حتما جبران می‌کنیم. اگر نتوانستیم جبران کنیم باید حداقل توبه کنیم".

  قائم مقام شورای نگهبان در خصوص اتهام مهندسی انتخابات از سوی این نهاد در انتخابات‌ها پاسخ می‌دهد که "ما هیچکدام مهندس نیستیم" و اذعان می‌کند اگر ادعا شود که شورای نگهبان صحنه انتخابات را جوری چید که یک "اصلاح طلب را رد کردیم چون یک اصولگرا قصد داشت بیاید" این مسئله "تخلف و جرم" است و باید همه اعضای این شورا محاکمه شوند و مثال می‌زند: "اگر من اشتباه کردم و دستم خورد به این لیوان و شکست پول لیوان را می‌دهم. کار دیگری هم نمی‌توان انجام داد".

 17. روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور: علت مرگ دانشجو در خوابگاه در دست بررسی است

  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با تایید مرگ یک دانشجو در خوابگاه این دانشگاه گفت که علت مرگ توسط پزشکی قانونی در دست بررسی است.

  View more on twitter
 18. همه‌پرسی ازدواج همجنسگرایان در تایوان رای نیاورد

  رای دهندگان در تایوان با ازدواج همجنسگرایان در این کشور مخالفت کردند.

  دیوان عالی تایوان چندی پیش حکم داد که ازدواج همجنسگرایان باید قانونی شود و به این ترتیب پارلمان این کشور دو سال وقت گرفت تا قوانین موجود را اصلاح یا قوانین تازه تصویب کند اما با رای نیاوردن این مسئله در همه پرسی قدرت چانه زنی آنان برای تصویب چنین قانونی کاهش خواهد یافت.

  ازدواج همجنسگرایان یکی از سه موضوعی بود که در همه‌پرسی روز شنبه در تایوان به رای عمومی گذاشته شده بود.

  یک موضوع دیگر همه‌پرسی این بود که آیا تایوان می‌خواهد در المپیک توکیو به نام چین تایپه خوانده شوند یا تایوان که این موضوع نیز رای نیاورد.

 19. حاشیه قبل از بازی پرسپولیس تراکتورسازی

  View more on twitter
 20. تجمع هندوهای افراطی در محل مسجد بابری

  دهها هزار فعال هندو با تجمع در شهر آیودیا خواهان ساخته شدن یک معبد مذهبی در این منطقه هستند.

  تعداد زیادی از نیروی امنیتی برای کنترل این تجمع بزرگ از نقاط مختلف به جنوب هندوستان اعزام شده‌اند.

  این تجمع با فراخوان یک گروه تندرو مذهبی هندو(VHP) و با هدف فشار جهت ساختن یک معبد در این شهر و در محلی که مسجد بابری در آن قرار داشت برگزار شده است.

  حدود ۲۶ سال قبل هندوهای افراطی اقدام به تخریب مسجد ساخته شده در قرن شانزدهم در این شهر کردند که جرقه یکی از بدترین شورش‌های تاریخ هند با آن زده شد.

  هندوها معتقدند که این نقطه محل تولد "راما" یکی از خدایان دین‌شان بوده و مقدس است.