Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. نشست سران و رهبران کشورهای گروه ۲۰ در آرژانتین کار خود را آغاز می‌کند
 2. مشکلات فنی باعث تاخیر پرواز صدراعظم آلمان به آرژانتین شده است
 3. معاون وزارت خارجه ایران گفته است برای ایجاد سازوکار ارتباط مالی "به اروپا فرصت می‌دهیم اما صبرمان بی‌پایان نیست"

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. قطبی مربی فولاد خوزستان می‌شود

  View more on twitter
 2. اطلاعات ۵۰۰ میلیون مهمان هتل‌های ماریوت هک شده است

  ماریوت اینترنشنال، یکی از بزرگ‌ترین هتل‌های زنجیره‌ای جهان، اعلام کرده است که اطلاعات مربوط به حدود ۵۰۰ میلیون مسافر این هتل به دلیل وجود نقص امنیتی در سیستم روزو هتل‌ها هک شده است. این هتل می‌گوید تحقیقاتش نشان می‌دهد که این اطلاعات از سال ۲۰۱۴ تا کنون توسط گروهی که مجوز دسترسی نداشته، کپی شده است. به گفته ماریوت جزییات اطلاعات مربوط به سیصد میلیون مهمان هتل از جمله نام آنها، آدرس ایمیل، شماره تلفن، شماره پاسپورت و تاریخ تولد آنها به سرقت رفته است.

  ماریوت
 3. درخواست محمود صادقی از رهبر ایران در ارتباط با قانون بازنشستگی

  محمود صادقی، نماینده مجلس ایران در توییتی از رهبر ایران خواسته اگر به افرادی که طبق قانون باید بازنشسته شوند، به طور خاص اجازه ادامه فعالیت می‌دهد، دلایل این اجازه را هم به صورت شفاف بیان کند.

  پیشتر رسانه‌های ایران درباره صدور اجازه ویژه برای به کارگیری بازنشستگان، از "یک فرد مطلع" در دفتر رهبر ایران نقل کرده بودند که "رهبری ضمن تاکید بر اجرای حداکثری قانون، فقط در حد ضرورت و برای جلوگیری از برخی تنگناها درخواست برخی دستگاه‌ها را به صورت حداقلی پذیرفتند و درخواست برخی دستگاه‌ها را هم کلا نپذیرفتند."

  View more on twitter
 4. دست دادن پوتین و بن‌سلمان در اجلاس بیست

  دست دادن ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در اجلاس گروه بیست با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان توجه رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی را جلب کرده است.

  View more on twitter
 5. دیدار مکرون و بن سلمان در حاشیه اجلاس بیست

  محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در حاشیه اجلاس گروه بیست در آرژانتین با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه دیدار کرده است. به گفته یک مقام کاخ الیزه آقای مکرون در این دیدار پنج دقیقه‌ای به محمد بن سلمان گفته است که کشورهای اروپایی همچنان روی این موضوع اصرار خواهند که کارشناسان بین‌المللی هم در تحقیقات مربوط به قتل آقای خاشقجی شرکت داشته باشند.

  فرانسه پیش از این تعدادی از شهروندان عربستان سعودی را به اتهام دست داشتن در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی تحریم کرده بود.آقای مکرون هم گفته بود که در دیدار با ولیعهد عربستان به روشنی درباره این موضوع صحبت خواهد کرد.

  View more on twitter
 6. محکومیت ۱۳ نفر به زندان در کویت در ارتباط با انتقال اطلاعات به ایران

  به گزارش رسانه‌های کویتی، دادگاهی در این کشور ۱۳ نفر را به اتهام انتقال اطلاعات به ایران و حزب‌الله لبنان و همین طور اتهامات مربوط به تروریسم به یک تا پنج سال زندان محکوم کرده است. بنا بر این گزارش‌ها دبیر کل ائتلاف ملی اسلامی و یک متهم دیگر به صورت غیابی به پنج سال زندان محکوم شده‌اند. به دستور دادگاه این افراد پنج سال بعد از آزادی هم باید تحت نظر پلیس باشند. بقیه یازده نفر هر کدام به یک سال زندان محکوم شده‌اند.

 7. رهبران آمریکا، کانادا و مکزیک پیمان جدید تجاری امضا کردند

  ترودو ترامپ نیتو
  Image caption: از راست: جاستین ترودو (کانادا)، ترامپ (امریکا) و انریکه پنیا نیتو (مکزیک) پیمان جدید تجاری را امضا کردند

  رئیس جمهوری آمریکا، رئیس جمهوری مکزیک و نخست وزیر کانادا قبل از شرکت در نشست گروه ۲۰ در بوئنوس آیرس یک پیمان جدید تجاری امضا کرده‌اند.

  این پیمان جانشین توافقنامه‌های تجاری قبلی ایالات متحده با این همسایگان خود خواهد شد که آقای ترامپ به زیان آمریکا دانسته و از آنها خارج شده بود.

  امضای پیمان جدید به منزله یک موفقیت چشمگیر برای آقای ترامپ و سیاست پافشاری او در زمینه تغییر روابط بین المللی به نفع ایالات متحده تلقی خواهد شد هر چند مخالفان آقای ترامپ گفته‌اند محتوای این پیمان تفاوت چندانی با شرایط قبلی ندارد.

  منتقدان رئیس جمهوری آمریکا او را به خاطر آمادگی برای لغو معاهداتی که آنها را به زیان آمریکا می‌داند مورد انتقاد قرار داده‌ و گفته‌اند که او بدون توجه به امکان حصول توافق جدید، از معاهدات قبلی خارج می‌شود.

  مهمترین موضوع در جریان سفر آقای ترامپ به بوئنوس آیرس ملاقات او با رئیس جمهوری چین است که برای فردا برنامه‌ریزی شده است.

  شی جینگ-پین، رئیس جمهوری چین امیدوار است که در این دیدار پیشرفت‌هایی در زمینه رفع اختلافات تجاری دو کشور به دست آید اما آقای ترامپ پیشاپیش گفته است که اصرار زیادی برای دستیابی به چنین توافقی ندارد هر چند ممکن است این اظهارات به منظور کسب امتیازات بیشتر در جریان مذاکرات بیان شده باشد.

  با توجه به اختلافات موجود به خصوص بین آمریکا و دیگر کشورهای شرکت کننده از جمله در زمینه تجارت و محیط زیست، برخی ناظران این احتمال را در نظر گرفته‌اند که ممکن است این نشست هم بدون صدور بیانیه مشترک تمام شود.

  در سال جاری، نشست گروه ۷ و نشست سازمان همکاری آسیا پاسیفیک هم که با حضور دونالد ترامپ برگزار شده بودند به علت اختلاف نظر بین اعضا، بدون صدور بیانیه پایانی خاتمه یافتند.

 8. اولین کلنگ ساختمان اهدایی چین برای پارلمان زیمبابوه به زمین زده شد

  پارلمان
  Image caption: دولت زیمبابوه گفته ساختمان کنونی پارلمان برای دویست نماینده کوچک است

  رئیس جمهوری زیمبابوه اولین کلنگ ساختمان جدید پارلمان این کشور را به زمین زده است.

  این ساختمان مدور که در مجموع حدود سی و سه هزار متر مربع وسعت خواهد داشت، در اراضی کشاورزی شمال غرب پایتخت ساخته می‌‌شود و مقامات دولتی گفته‌اند به مرور، شهرک جدیدی در اطراف آن ایجاد خواهد شد.

  دولت زیمبابوه گفته بود که ساختمان کنونی پارلمان، که قبل از کسب استقلال بنا شده، برای بیش از دویست عضو کنونی بسیار کوچک است.

  این کشور به دلیل سیاست‌های اقتصادی دوره طولانی زمامداری رابرت موگابه، رئیس جمهوری سابق و همچنین قطع کمک‌های خارجی در آن زمان آسیب بسیار دیده است.

  هزینه احداث ساختمان جدید پارلمان زیمبابوه را که به حدود پنجاه میلیون دلار بالغ خواهد شد دولت چین برعهده گرفته است.

  امرسون منانگاگوا، رئیس جمهوری زیمبابوه گفته است که چین این مبلغ را به عنوان وام به زیمبابوه نداده بلکه به ملت زیمبابوه هدیه کرده است.

 9. نماینده مجلس ایران قبول ضوابط جهانی ضد پولشویی را برای واردات دارو و غذا لازم دانست

  بنیادی
  Image caption: بنیادی پذیرش مقررات جهانی ضد پولشویی را برای ادامه واردات غذا و دارو لازم دانسته است

  یک نماینده مجلس ایران پذیرش و اجرای ضوابط جهانی ضد پولشویی را برای ادامه واردات غذا و دارو به ایران لازم دانسته است.

  بهروز بنیادی، سخنگوی فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس، گفته است که "چه بانک‌هایی که در کشورهای دوست ما هستند و چه بانک‌هایی که در سایر کشورها هستند، اگر بخواهند اقدامی را جهت همکاری با ما انجام دهند، آن را به پذیرش CFT منوط می‌کنند."

  به گزارش ایلنا، آقای بنیادی در مورد تحریم دارویی و غذایی ایران گفته است: "طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی هیچ کشوری حق ندارد در مباحث تحریمی، دارو و مواد غذایی که جزو نیازهای اساسی هر انسانی است را مورد تحریم قرار دهد، اما بحثی که اغلب شرکت‌های دارویی با آن مواجه هستند، مشکل نقل و انتقالات پول است."

  این نماینده مجلس گفته است که تحریم‌های هسته‌ای باعث کاهش اعتماد بین‌المللی به ایران شده که بر واردات دارو و تجهیزات پزشکی نیز تاثیر گذاشته است. آقای بنیادی افزوده است که شرکت‌های دارویی قبلا مواد اولیه یا دارو را به شرکت‌های واردکننده ایرانی عرضه و پول خود را به صورت نقدی طلب می‌کردند و "از زمانی که ارتباطات بانکی دچار مشکل شد، آن اعتمادی که بین فروشنده و خریدار وجود داشت آسیب دید."

  بهروز بنیادی گفته است که در صورت اجرایی شدن CFT و سازوکار FAFT بهانه‌‌ از دست بانک‌هایی که با ما همکاری نمی‌کنند، گرفته می‌شود و افزوده است که "در این برهه از زمان ما باید خودمان بهانه را از دست دیگران بگیریم و ان‌شاالله بتوانیم فضایی را فراهم کنیم که ملت در بحث غذا و دارو آسیب نبینند."

 10. اقدام روشنفکران و فعالان سیاسی لبنان برای 'مقابله مسالمت‌آمیز با نفوذ حزب‌الله'

  شبه نظامیان حزب الله
  Image caption: مخالفان حزب‌الله گفته‌اند که این گروه با تشکیل "ارتش خصوصی" و اجرای خواسته‌های حکومت ایران عملا "دولتی دردولت دیگر" را در لبنان ایجاد کرده و باعث بی‌ثباتی این کشور شده است

  گروهی از فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران و دانشگاهیان لبنان گروهی را تشکیل داده‌اند تا "از راه‌های مسالمت‌آمیز" با نفوذ سیاسی حزب‌الله لبنان مقابله کنند. حزب‌الله لبنان یک گروه اسلامگرای شیعه تحت حمایت مالی و تسلیحاتی گسترده ایران است که به خصوص در جنوب لبنان از قدرت فراوانی برخوردار است.

  این گروه در صحنه سیاست لبنان نیز فعالیت و نفوذ دارد.

  تشکل مقابله با حزب‌الله که خود را "اقدام مشترک برا ی بازگشت حاکمیت" می‌نامد در صدد است تا برای جلوگیری از اقدامات این گروه شیعی تحت حمایت ایران علیه "منافع ملی لبنان" به مقاومت در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مبادرت کند.

  به نظر برخی از تشکل‌های سیاسی لبنان، گروه حزب‌الله با اتکای به حمایت خارجی و برخورداری از یک گروه شبه‎‌نظامی، قانون اساسی لبنان در مورد واگذاری مسئولیت حفظ امنیت و تمامیت ارضی به ارتش ملی را نقض و عملا یک دولت در دولت ایجاد کرده است.

  اعضای گروه "اقدام مشترک برای بازگشت حاکمیت" گفته‌اند که در نظر دارند با توسل به قانون اساسی لبنان با برنامه‌های حزب‌الله در جهت تضعیف دولت قانونی این کشور مقابله کنند.

  خلع سلاح شبه‌نظامیان این گروه و تضمین انحصار حق دفاع مسلحانه از کشور برای ارتش ملی از دیگر هدف‌های این گروه است.

  به گفته مخالفان حزب‌الله، رهبران این گروه حتی پس از خروج اسرائیل از جنوب لبنان همچنان به بهانه مقابله با اسرائیل، در برابر دریافت حمایت عظیم مالی و تسلیحاتی از ایران سیاست‌های حکومت ایران را در لبنان دنبال می‌کنند. آنان فعالیت‌های حزب‌الله را عامل بی ثباتی لبنان دانسته‌اند.

  هنوز حزب‌الله در مورد تشکیل این گروه جدید واکنشی نشان نداده است و گزارشی از برخورد احتمالی با اعضای گروه منتشر نشده است.

 11. چند هزار کشاورز هندی علیه دولت تظاهرات کردند

  چند هزار کشاورز هندی با تجمع در برابر ساختمان پارلمان فدرال در دهلی نو، دادن شعار و کوبیدن بر طبل، دولت را مسئول شرایط دشوار زندگی و کار خود معرفی کردند.

  تظاهرکنندگان بهای تعیین شده برای خرید محصولات را غیرمنصفانه دانسته و خواستار تجدید نظر در آن شدند.

  ماموران پلیس از نزدیک شدن تظاهرکنندگان به ساختمان پارلمان جلوگیری کردند.

  تعدادی از زنان شرکت کننده در تظاهرات تصاویری از همسران خود در دست داشتند و می‌گفتند که آنان به خاطر بدهکاری و ناتوانی در پرداخت بدهی دست به خودکشی زده‌اند. این زنان دولت را مسئول مرگ همسران خود می‌دانستند.

  کشاورزان می‌گویند که محصولات کشاورزی در سال‌های اخیر بارها از میان رفته و افزایش هزینه تولید باعث بدهکاری بسیاری از آنان شده‌ است.

  به گفته کشاورزان، رشد اقتصادی هند نفعی برای آنان نداشته است.

  این سومین تظاهرات کشاورزان در پایتخت طی سه ماه اخیر است.

  تظاهرات کشاورزان
  Image caption: کشاورزان معترض هندی گفته‌اند از رشد اقتصادی سریع هند نفعی نصیب آنان نشده است
 12. عراقچی: به اروپا فرصت می‌دهیم اما صبرمان بی‌پایان نیست

  عراقچی
  Image caption: عراقچی: صبرمان بی‌پایان نیست

  عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران، در مورد ساز و کارمالی ویژه کشورهای اروپایی برای حفظ ارتباط تجاری با ایران گفته استکه این سازوکار "یکی از موضوعات کنونی مذاکره ما با کشورهای اروپایی است". وی افزوده است که اروپاییان در تلاش هستند که این ساز و کار را برای راه‌اندازی یک نظام دریافت و پرداخت برای تعاملات اقتصادی ایران ایجاد کنند.

  وی افزوده است که "برای ایجاد سازوکار ارتباط مالی به اروپا فرصت می‌دهیم اما صبرمان بی‌پایان نیست"

  اقای عراقچی در مصاحبه با ایرنا گفته است که به دلیل حساسیت موضوع نمی‌تواند هیچیک از شایعات و گفته‌های موجود در خصوص کشورهای میزبان ساز و کار ویژه مالی ایران با اروپا را تایید کند و در مورد دلیل این خوداری افزوده است: "چون آمریکایی‌ها در عمل ثابت کرده اند به دنبال بستن همه راه‌های موجود هستند و فشارهایشان را بر همه کشورهای اروپایی که تلاش دارند با این سازوکار، کار کنند از اکنون شروع کرده‌اند.

  با وجود خروج ایالات متحده از برجام و از سرگیری تحریم آن کشور علیه ایران، کشورهای اروپایی گفته‌اند سازوکار مالی ویژه‌ای را ایجاد خواهند کرد تا شرکت‌های اروپایی مایل به مبادلات تجاری با ایران بتوانند بدون برخورد با تحریم آمریکا، به این مبادلات ادامه دهند.

  در مورد این سازوکار اطلاعاتی در دست نیست و برخی از ناظران در مورد وجود طرح مشخصی در این زمینه تا این زمان ابراز تردید کرده‌اند. همچنین گفته شده که هیچ کشوری از بیم تحریم نهادهای مالی خود، از جمله بانک‌های مرکزی آنها، مایل به میزبانی مرکز چنین نهادی نبوده است.

  از آنجا که فعالیت نهادهای مالی در کشورهای پیشرفته باید از شفافیت برخوردار باشد، ارتباط با چنین سازوکاری نمی‌تواند مخفیانه باشد و این خطر وجود دارد که نهادهای مرتبط با آن با مجازات آمریکا مواجه شوند.

 13. اوکراین ورود مردان روسی را ممنوع کرد

  پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین دستور داده است تا از ورود مردان روسی به این کشور جلوگیری شود.

  وی در توییتر خود یادآور شده است که در سال ۲۰۱۴، گروهی از نظامیان روسی وارد شبه‌جزیره کریمه شدند و با حمایت از شبه‌نظامیان شورشی، زمینه اشغال این منطقه و جدایی آن از اوکراین را فراهم آوردند.

  ظاهرا این اقدام به خاطر نگرانی از اعزام نیروهای نظامی روسیه در پوشش افراد غیرنظامی به خاک اوکراین اتخاذ شده است.

  رئیس سازمان مرزداری اوکراین گفته است که ممنوعیت فوق شامل مردان بین شانزده و شصت سال می‌شود.

  در پی اقدام نیروی دریایی روسیه در توقیف سه شناور نیروی دریایی اوکراین در نزدیکی سواحل کریمه در اوایل این هفته، پارلمان اوکراین در برخی مناطق این کشور وضعیت حکومت نظامی برقرار کرد.

 14. ممنوعیت کامل و سریع پاکت‌های پلاستیک 'خسارت عظیم زیست محیطی در پی دارد'

  محیط زیست
  Image caption: استفاده از بسته‌بندی پلاستیک خسارات گسترده‌ای به محیط زیست وارد کرده است

  پژوهشگران دانشگاه هریوت وات در اسکاتلند در گزارشی گفته‌اند که ممنوعیت کامل و سریع استفاده از پاکت‌های پلاستیک یا نایلونی باعث خسارت عظیم به محیط زیست خواهد شد.

  به گفته آنان، اگرچه لازم است هر چه زودتر اقداماتی برای کاهش آثار زیانبار استفاده از پلاستیک صورت گیرد اما جایگزین کردن آنها با بسته‌بندی شیشه‌ای یا فلزی مستلزم دوبرابر شدن استفاده از سوخت فسیلی و در نتیجه، افزایش قابل توجه گازهای گلخانه‌ای است.

  مدافعان محیط زیست خواستار کاهش استفاده از بسته‌بندی پلاستیک و ممنوعیت کامل آن در برخی مناطق جهان هستند.

  استفاده از این اقلام که قابلیت تجزیه سریع در طبیعت را ندارد باعث آلودگی گسترده شده است.

 15. سازمان ملل: چندین زن و کودک در عملیات هوایی در هلمند کشته شدند

  منابع سازمان ملل در افغانستان گفته‌اند که براساس شواهد اولیه، تا بیست و سه غیرنظامی افغان در جریان حملات هوایی روز سه شنبه در ولایت هلمند جان خود را از دست دادند.

  این منابع گفته اند که اکثر قربانیان زنان و کودکان بودند.

  این حادثه در جریان عملیات ارتش ملی افغانستان و همراهی نیروهای بین‌المللی علیه شبه نظامیان طالبان روی داد.

  نیروهای ناتو گفته‌اند که به درخواست واحدهای ارتش افغانستان برای پوشش هوایی در این عملیات شرکت کردند. منابع ناتو تحقیقاتی را برای کشف جزئیات این حادثه به جریان انداخته است.

  سخنگوی ناتو شبه‌نظامیان طالبان را متهم کرده که از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

 16. اولین قطار مسافربری کره جنوبی وارد کره شمالی شد

  در راستای توافق بین رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر کره شمالی برای گسترش همکاری ریلی بین دو کشور، اولین قطار مسافربری کره جنوبی از زمان تجزیه دو کره وارد کره شمالی شده است.

  این قطار حامل مقامات، کارشناسان و مهندسان خط آهن کره جنوبی و مقادیری کمک اقتصادی است و قرار است پس از ورود به کره شمالی، همراه با تعدادی از کارشناسان کره شمالی از چند مسیر خط آهن آن کشور دیدن کرده و از آنها ارزیابی فنی به عمل آورند.

  هدف از این برنامه ارتباط شبکه‌های خط آهن دو کشور و ایجاد ارتباط ریلی دایم بین آنهاست.

  همزمان، وزیر خارجه کره شمالی به ویتنام سفر کرده و گفته می‌شود که هدف اصلی از این سفر آشنایی با برنامه توسعه ویتنام به خصوص موفقیت آن کشور در جلب سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی از جمله آمریکاست.

  گزارش تفصیلی را اینجا بخوانید

 17. Post update

  گزارش‌های کوتاه روز گذشته را اینجا ببینید