Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. ترامپ می‌گوید تاکنون کمتر کشوری همانند ایران تحریم شده است
 2. گمانه زنی‌ها درباره انتخاب سفیر جدید آمریکا در سازمان ملل

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. تلخ و شیرین توافق برای ایران

  بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران بارها تأکید کرده بود که ایران باید از کاهش تولید مستثنی باشد و به این خواسته رسید.

  ایران همچنین نمی‌خواست تولید نوامبر، ماهی که که در آن عربستان تولیدش را به میزان قابل توجهی بالا برده بود، مبنای تولید آینده باشد؛ و به این خواسته هم رسید.

  ولی خبر بد برای ایران، حرف‌های خالد فالح وزیر انرژی عربستان است. او در کنفرانس خبری پایان نشست تأکید کرد که اگر صادرات کشوری به دلایل طبیعی یا سیاسی کم شود، عربستان تولیدش را بالا می‌برد تا میزان عرضه ثابت بماند.

  این را می‌توان چراغ سبز عربستان به آمریکا قلمداد کرد؛ به این معنا که اگر آمریکا بتواند با کاهش معافیت‌ها یا افزایش فشارها، صادرات ایران را باز هم کمتر کند، لازم نیست نگران افزایش قیمت نفت باشد.

  • بهرنگ تاج‌دین - بی‌بی‌سی، دبیرخانه اوپک در وین
 2. ماموران مانع از برگزاری مراسم مختاری و پوینده شدند

  ماموران امنیتی مانع از آن شده‌اند که مراسم یادبود محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، از قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای در امامزاده طاهر کرج برگزار شود.

  اعضای کانون نویسندگان ایران و نزدیکان محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، قصد داشتند در بیستمین سالگرد قتل آنها توسط ماموران وزارت اطلاعات در آرامگاه آنها حاضر شوند، که ماموران مانعشان شدند.

  محمد مختاری و محمدجعفر پوینده از اعضای فعال کانون نویسندگان بودند و دو نفر از روشنفکرانی که مسئولیت ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی در قتلشان به اثبات رسید.

  درباره قتل‌های زنجیره‌ای بیشتر بخوانید:

  مراسم یادبود محمد مختاری و محمدجعفر پوینده در سال ۱۳۸۳
  Image caption: مراسم یادبود محمد مختاری و محمدجعفر پوینده در سال ۱۳۸۳
 3. پیروزی ۵-۰ استقلال مقابل سپیدرود

  View more on twitter
 4. خبر فوریآنگریت کرامپ کارنباور به عنوان رهبر جدید حزب دموکرات مسیحی انتخاب شد

  آنگریت کرامپ کارنباور به عنوان رهبر جدید حزب حاکم دموکرات مسیحی و جانشین آنگلامرکل، صدراعظم آلمان انتخاب شد. خانم کرامپ کارنباور با اختلاف رای کمی رقیب خود فردریک مرز را که از منتقدان خانم مرکل است، شکست داد.

  خانم مرکل برغم کناره گیری از رهبری حزب دموکرات مسیحی تا دور بعدی انتخابات عمومی همچنان در سمت صدراعظمی باقی می ماند.

  جانشین مرکل
  آنگلا مرکل (سمت راست) - آنگریت کرامپ کارنباور رهبر جدید حزب حاکم دمکرات مسیحی
  Image caption: آنگلا مرکل (سمت راست) - آنگریت کرامپ کارنباور رهبر جدید حزب حاکم دمکرات مسیحی
 5. نمایش اپرای "یک روز از زندگی ایوان دنیسوویچ" در تئاتر بولشوی

  پسر الکساندر سولژنیتسین، نویسنده زمان پاکسازی های استالینی امروز در تئاتر بولشوی در مسکو اپرایی را که بر مبنای یکی از معروف ترین آثار این نویسنده ساخته شده به نمایش می گذارد.

  "یک روز از زندگی ایوان دنیسوویچ" داستانی است که بر اساس آن چه نویسنده در گولاگ (اردوگاههای کار اجباری دوران حکومت استالین در شوروی) تجربه کرده، نوشته شده است. این اپرا به مناسبت صدمین سالگرد الکساندر سولژنیتسین ساخته شده است. در این اپرا صحنه هایی از زندگی در اردوگاههای کار اجباری پس سیم خاردار با گشتزنی زندانبانان و پروژکتور ها تصویر می شوند.

  سولژنیتسین پس از نشر این کتاب در سال ۱۹۷۴ دستگیر و از اتحاد جماهیر شوروی سابق اخراج شد. ایگنات، پسر سولژنیتسین که در نیو یورک زندگی می کند می گوید اکنون در روسیه این کتاب را به صورت علنی مطالعه و تحقیق می کنند. اما منتقدین می گویند در زمان حکومت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هنرمندان امکان ارائه آثار خود را نداشته و مخالفان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند.

 6. در حمله طالبان به ارتش در والسوالی شیندند شماری کشته شدند

  گزارش های رسیده از غرب افغانستان حاکی است که در حمله طالبان به پاسگاههای ارتش در ولسوالی شیندند ولایت هرات، ۱۴ سرباز کشته شده اند. یک منبع دولتی در هرات این تلفات را تائید کرده. گروه طالبان هم گفته که در حمله شب گذشته به پاسگاههای ارتش ۱۴ سرباز را کشته و ۲۳ سرباز دیگر را اسیر کردند. وزارت دفاع با تائید این حمله، اما گفته اند که تنها ۱۰ سرباز کشته شده اند و هیچ سربازی به اسارت گرفته نشده است.

 7. هدر نائورت به عنوان سفیر جدید آمریکا در سازمان ملل معرفی شد

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هدر نائورت را به عنوان سفیر جدید این کشور در سازمان ملل معرفی کرد.

  خانم نائورت پیش از این به عنوان سخنگوی وزارت خارجه کار می کرد.

  او همچنین پیشتر خبرنگار شبکه خبری فاکس نیوز بود.

  خانم نائورت که ۴۸ سال سن دارد، بهار سال گذشته به سخنگویی وزارت امور خارجه منصوب شد و این نخستین شغل دولتی اوست.

  نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد دو ماه پیش خبر کناره گیری خود را از این سمت اعلام کرده بود. او تا پایان سال جاری میلادی، کمتر از یک ماه دیگر، عهده دار این سمت است.

  هدر نائورت
 8. ویلیام بار به عنوان نامزد وزارت دادگستری معرفی شد

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ویلیام بار را به عنوان نامزد معرفی کرده است.

  در صورتی که سنای آمریکا، ویلیام بار را برای تصدی این پست تایید کند، جانشین جف سشنز می شود که توسط دونالد ترامپ از کار برکنار شد.

  آقای بار ۶۸ ساله مسئولیت تحقیق در مورد ادعاهای مطرح شده درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ را برعهده خواهد داشت.

  به گزارش رسانه های آمریکا او به بعضی از جنبه ها این تحقیق انتقاد داشت.

  این وکیل سرشناس محافظه کار در سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۳ در دوران جورج بوش این سمت را در اختیار داشت.

  ویلیام بار
  Image caption: ویلیام بار در دهه 1990 هم پست دادستان کل را در اختیار داشت
 9. سازمان ملل: تا پایان سال جاری بیش از سه میلیارد نفر در جهان به اینترنت دسترسی خواهند داشت

  سازمان ملل می گوید برای اولین بار در تاریخ بیش از نیمی از مردم جهان آنلاین هستند. در گزارشی تازه برآورد شده که در پایان سال جاری میلادی بیش از سه میلیارد نفر در جهان به اینترنت دسترسی داشته باشند که این میزان بیش از ۵۱ درصد از جمعیت جهان را شامل می شود. بیشترین رشد در کشورهای درحال توسعه از جمله در آفریقا دیده می شود. در این قاره استفاده از اینترنت در ۱۳ سال گذشته، ده برابر شده است. یکی از سخنگویان آژانس اطلاعات تکنولوژی سازمان ملل گفته که این آمار نشان دهنده گامی مهمی بسوی یک جامعه جهانی فراگیرتر است. در این گزارش همچنین با اشاره به گسترش شبکه موبایل گفته شده که شبکه موبایل ۹۶ درصد از جمعیت جهان را پوشش می دهد.

 10. مقامات دولت یمن از بازگشایی مجدد فرودگاه بین المللی صنعا تحت نظارت دولت حمایت کردند

  مقامات دولت یمن در دومین روز از گفتگوها که در سوئد در جریان است، از بازگشایی مجدد فرودگاه بین المللی صنعا، پایتخت در صورتی که هواپیماها درابتدا در فرودگاههای تحت کنترل دولت بازرسی شوند، حمایت کردند.

  شورشیان شیعه حوثی که صنعا را در کنترل دارند خواستار بازگشایی فرودگاه شده اند. این یکی از درخواست های اصلی حوثی ها در این مذاکرات است.

  فرودگاه بین المللی صنعا مدت هاست که بدلیل جنگ در این کشور بسته شده است.

  در مذاکراتی که در سوئد درباره جنگ یمن در جریان است، برای اولین بار از سال ۲۰۱۶ نمایندگانی از دولت و شورشیان شیعه حوثی شرکت کرده اند.

 11. آرسن ونگر، جایزه اتحادیه مربیان لیگ انگلیس را دریافت کرد

  View more on twitter
 12. در پی تنبیه دانش آموزی در همدان، مدیر و معاون مدرسه از کار برکنار شدند

  مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان گفته که در پی تنبیه یکی از دانش آموزان در یکی از مدارس این شهر، معام خاطی تعلیق، مدیر و معاون آموزشی مدرسه هم برکنار و هر سه نفر به هیات تخلفات اداره کل آموزش و پرورش معرفی شدند.

  محمد پورداوود در مورد جزییات این ماجرا گفت که در چند روز گذشته یکی از دانش آموزان کلاس پایه هفتم مدرسه شهید مقصودی توسط معلم تنبیه و متاسفانه به درخواست معلم تعدادی از دانش آموزان هم در تنبیه این دانش آموز مشارکت کردند.

  آقای پورداوود افزوده در پی این اتفاق آموزش و پرورش استان وارد عمل شد و ضمن برخورد با معلم، مدیر و معاون آموزشی مدرسه پرونده به هیات تخلفات اداره کل ارسال شد.

 13. وزیر کشور فرانسه: اعتراضات خشونت آمیز بیشتر را تحمل نمی‌کنیم

  کریستف کاستانر، وزیر کشور فرانسه گفته که مقامات دیگراعتراضات خشونت آمیزبیشتری را که قرار است معترضان جلیقه زرد فردا (شنبه ۸ دسامبر) برگزار کنند، تحمل نخواهند کرد.

  به گفته وزیر کشور گروههای تندرو در صدد سرنگویی نظام جمهوری هستند. اما او در عین حال افزود که بین این گروهها و معترضانی که صلح آمیز دست به اعتراض می زنند تفاوت وجود دارد و او خشم گروه دوم را درک می کند.

  وزیر کشور فرانسه گفته که پلیس این کشور برای اعتراضات فردا خود را آماده کرده است.

  انتظار می رود در جریان اعتراضات فردا بسیاری از موزه ها و جاذبه های توریستی پاریس از جمله برج ایفل به حال تعطیل درآیند.

  اعتراضات فرانسه
 14. کوین بارت مجبور شد از اجرای مراسم اسکار کناره‌گیری کند

  کوین بارت، کمدین آمریکایی از این که مجری مراسم اسکار سال آینده را برعهده داشته باشد، کناره گیری کرده است. او پس از انتقادات درمورد توییت هایی که در مخالفت با همجنسگرایی سال ها پیش منتشر کرده بود، مجبور به کناره گیری شد. آقای بارت از جامعه همجنسگرایان برای این توییت ها عذرخواهی کرد. کوین بارت پیشتر انتخابش را به عنوان مجری مراسم اسکار فرصتی دانست که در طول فعالیت هنری نصیبش شده است.

  کوین بارت
 15. مولوی عبدالحمید انفجار انتحاری در چابهاررا محکوم کرد

  مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در بیانیه‌ای انفجار انتحاری در چابهار را محکوم کرد.

  در بخشی از این بیانیه آمده : "بنده بارها تاکید کرده ام و اکنون هم تاکید می کنم که ایجاد هرگونه ناامنی در کشور و استان از سوی هر فرد یا گروهی که باشد هرگز به نفع مردم منطقه نیست، بلکه دشمنان ملت و فرصت طلبانی را که به دنبال سوءاستفاده هستند به خواسته هایشان می رسانند."

  صبح روز گذشته یک خودروی بمب گذاری شده در یک عملیات انتحاری، به مقر فرماندهی پلیس چابهار در سیستان و بلوچستان حمله کرد. مقام های محلی از کشته شدن دو مأمور نیروی انتظامی و مجروح شدن دست کم ۲۷ نفر خبر دادند.

  مولوی عبدالحمید
 16. 'اروپا به دلیل تحریم تا زمان مشخص شدن ساز و کار مالی از ایران فولاد نمی‌خرد'

  مدیر فولاد جنوب ایران گفته که "طرف اروپایی اعلام کرده به دلیل تحریم تا زمان مشخص نشدن سازو کار مالی از تمدید آن خودداری می کند.

  احمد دنیا نور به خبرگزاری ایلنا گفت: "هنوز مشکل کشورهای اروپایی اجرایی نشدن سازو کار مالی SPVاست و شرکت ها منتظر هستند تا ببینند کدام کشور میزبانی و مدیریت آن را برعهده خواهد گرفت."

  آقای دنیانور در مورد اصلی ترین بازارهای صادراتی ایران گفت: "از قرارداد ما با هند و چین ۶ ماه باقی مانده و در این مدت حجم زیادی از تولیدات ما به این کشورها صادر خواهد شد، اما قرارداد ما با اروپا به پایان رسیده است

  فولاد
 17. هواوی بازداشت مدیر ارشد این شرکت را بی دلیل دانست

  شرکت چینی هواوی (Huawei) بازداشت مدیر مالی ارشد این شرکت را در کانادا که به درخواست آمریکا صورت گرفته، بی دلیل دانسته است. هواوی گفته که بازداشت منگ وانژو با هدف فشار بر این کمپانی صورت گرفته است.

  به گفته سخنگوی وزارت دادگستری کانادا نایب رئیس شرکت هواوی روز اول دسامبر در ونکوور دستگیر شد.

  شرکت هواوی همچنین گفته که اطلاعات کمی درباره اتهامات او دارد و "از هیچ خطایی از سوی خانم منگ آگاهی ندارد." بازداشت این مقام شرکت هواوی باعث بالاگرفتن تنش های بین چین و آمریکا شده و بر بازار جهانی سهام تاثیر گذاشته است.

  منگ وانژو از مقامات ارشد
  Image caption: منگ وانژو از مقامات ارشد
 18. سخنگوی شورای نگهبان: اظهارات محمود صادقی را از طریق قوه قضاییه پیگیری می‌کنیم

  سخنگوی شورای نگهبان درباره شکایت از محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفته است که "اظهارات این نماینده به حیثیت نظام و شورای نگهبان برمی گردد، ابتدا از وی تقاضای ارائه مستندات شد ولی چون ارائه نشده موضوع را از طریق قوه قضاییه پیگیری کردیم."

  اخیراً شورای نگهبان طی نامه‌ای به دادستانی تهران خواستار تحت تعقیب قرارگرفتن محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، طبق ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه‌ای تحت عنوان افترا، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی شده است.

  در نامه شورای نگهبان گفته شده که "محمود صادقی در تاریخ ۱۸/۷/۱۳۹۷ با انتشار مطالبی در فضای مجازی ازجمله صفحه شخصی‌اش در توییتر اظهارات کذبی را به شورای نگهبان و اعضای این شورا در مورد اتهام فساد مالی در تایید صلاحیت ها نسبت داده است".

  محمود صادقی
 19. پس از هجده سال جانشین آنگلا مرکل تعیین می‌شود

  هجده سال پس از انتخاب آنگلا مرکل، به عنوان رهبر حزب دموکرات مسیحی قرار است امروز اعضای حزب جانشین او را انتخاب کنند. خانم مرکل در ماه اکتبر گذشته اعلام کرد که قصد دارد از رهبریت حزب کناره گیری کند، اما تا انتخابات آتی در سال ۲۰۲۱ در سمت صدراعظمی باقی خواهد ماند. گردهمایی حزب دموکرات مسیحی در هامبورگ برگزار می شود . از آنگزیت کرامپ کارینباور و فردریش مرز به عنوان جانشینان احتمالی خانم مرکل نام برده شده است.

  آنگلا مرکل
 20. محسنی اژه‌ای: آیین نامه مربوط به دادگاههای ویژه اقتصادی ابلاغ شد

  غلامحسین محسنی اژه ای، معاون اول قوه قضاییه از ابلاغ آیین نامه مربوط به دادگاههای ویژه اقتصادی خبر داده و گفته : "مواعدی که برای ابلاغ، اعتراض و تجدید نظرخواهی وجود دارد در این آیین نامه کاهش یافته است."

  View more on twitter