Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. پذیرش مسئولیت یک حمله انتحاری در افغانستان از سوی طالبان
 2. رضایت حسن روحانی از "آرامش" شهروندان ایرانی
 3. اظهارات فرزند مهدی کروبی درباره حصر خانگی پدرش
 4. تمایل معاون دادستان کل در ایران به مسدود کردن اینستاگرام

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. دعوای ترامپ با رهبران دموکرات کنگره جلو دوربین رسانه‌ها

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا امروز در دفتر کار خود در مقابل دوربین رسانه‌ها با دو رهبر دموکرات کنگره جر و بحث تندی داشت. این دعوا بر سر بودجه دولت و مذاکره برای رسیدن به توافقی قبل از مهلت تعیین شده در اواخر این ماه میلادی بود.

  در بگومگویی که به گزارش خبرنگاران مشابه آن کمتر دیده شده، ترامپ به شدت از چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در سنا و نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌های مجلس نمایندگان به شدت انتقاد کرد. دلیل اصلی اختلاف نظر، بودجه درخواستی رئیس جمهور آمریکا برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک بود که با مخالفت دموکرات‌ها روبرو شده است.

  ترامپ
 2. پنج تفنگ‌دار آمریکایی مفقود شده در ژاپن مرده‌اند

  هواپیمای نظامی آمریکا
  Image caption: -

  ارتش آمریکا می‌گوید پنج تفنگ‌دار دریایی این کشور که از چند روز پیش مفقود شده بودند و جستجوی گسترده برای یافتن آنها آغاز شده بود، همگی مرده‌اند.

  خبر مفقود شدن این ۵ نظامی روز ششم دسامبر منتشر شد و گفته شد در جریان یک سانحه هوایی دو هواپیمای جنگی آمریکا که از پایگاهی در ژاپن برخاسته بودند پس از برخورد به هم سقوط کرده‌اند. آن طور که گزارش شده این سانحه هنگام تمرین سوخت گیری در حین پرواز روی داده هر چند پنتاگون هنوز جزییات را فاش نکرده است.

  به این ترتیب تعداد کشته‌شدگان این سانحه به ۶ نفر رسید. در همان روز نخست دو نفر از سرنشینان این دو هواپیما نجات یافتند اما یکی از آنها کمی بعد به علت جراحات وارده جان داد.

 3. دریافتی ۸ ماهه صداوسیما از خزانه: یک تریلیون و ۳۸۱ میلیارد تومان

  خبرگزاری ایسنا گزارشی منتشر کرده و می گوید دریافتی ۸ ماهه امسال صداوسیما از خزانه یک تریلیون و ۳۸۱ میلیارد تومان بوده است.

 4. علی مطهری خاطراتی درباره 'ناسزاگویی در مجلس و کف گرگی به نمایندگان' گفت

  isna
  Image caption: علی مطهری

  علی مطهری نایب رئیس مجلس ایران به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه آزاد واحد تهران غرب حاضر شده و خاطراتی هم از زمان حضورش در مجلس عنوان کرده است. آقای مطهری در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان "درباره به کار بردن ناسزا در مجلس" گفته است: "در مجلس هشتم یک طرح دو فوریتی مطرح شد. آقایان حسینیان، کوچک‌زاده و رسایی آن را مطرح کردند و گفتند این کار را انجام می‌دهیم تا اختلافات میان اصولگرایان از بین برود. من به عنوان مخالف حرف زدم و گفتم که مشکل اصولگرایان خود این آقایان هستند و نیاز به چنین قانونی نیست. به سمت من جاسوزنی پرتاب شد و آقای کوچک زاده بالای سر من آمد؛ من در حالیکه از بلندگو فاصله گرفته بودم به او گفتم بنشین [پفیوز] این حرف در مجلس شنیده نشد اما کسانی که از رادیو مجلس را گوش می‌دادند آن را شنیدند البته بعدا به لغت نامه مراجعه کردم و دیدم یکی از معانی این حرف سست و تنبل است و فردایش به آنها گفتم منظور من همین بوده است".

  خبرگزاری ایسنا می گوید آقای مطهری درباره سوال یکی از دانشجویان که به وی می‌گفت شما در مجلس قبل به یکی از نمایندگان کف گرگی زده‌اید، گفت "این موضوع به نطق من در مجلس نهم مربوط می‌شود. من درباره موضوع حصر صحبت کردم و به رئیس قوه قضائیه انتقاد کردم. عده‌ای داد و فریاد کردند و آقای ابوترابی میکروفون من را قطع کرد. بعضی به من محترمانه گفتند حرفت را تمام کن و من می‌گفتم باید نطقم را تا انتها بگویم. یک نفر من را کشید. من او را هل دادم، یکی دیگر به سمت من آمد، من دستم را به او نشان دادم و گفتند من کف‌گرگی زده‌ام. البته گاهی برای کسانی که جلوی آزادی بیان می‌ایستند کف گرگی هم لازم است".

 5. راهپیمای مالباختگان کاسپین در تهران

  معترضان از دادسرای انقلاب تا وزارت اقتصاد راهپیمایی کردند.

  View more on instagram
 6. چهره سال مجله تایم انتخاب شد

  چهره سال مجله تایم برای سال جاری میلادی که آخرین روزهای آن در حال سپری شدن است انتخاب شده است. تایم روزنامه نگاران از جمله جمال خاشقجی را که حافظان حقیقت خوانده، چهره سال معرفی کرده است.

  View more on twitter
 7. 'آیت الله خامنه ای گفت ارادات خاصی به همه امامزاده ها دارد'

  رضا صادقی، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفته است "به دنبال شجره نامه امام زاده‌ها نباشید و باید به همه امام‌زاده‌ها ارادت داشته باشیم. در سال ۹۵ مقام معظم رهبری در جمع مدیران ادارت اوقاف گفتند ارادت خاصی نسبت به همه امام‌زاده‌ها دارند".

  آقای صادقی گفته "برخی از امام‌زاده‌ها زیارتی و سیاحتی است، برخی از امام زاده‌ها بیشتر سیاحتی است. به همین دلیل است که بر روی گردشگری برخی از امام زاده‌ها از جمله آقا علی عباس فعالیت می‌شود. برخی امام زاده‌ها نیز همچون امام زاده اسماعیل تاریخی است و برخی برای تاریخی بودن آن و برخی برای زیارت می‌آیند".

 8. تجمع مهمانداران شرکت ایران ایر مقابل وزارت راه ایران

  رسانه های ایران می گویند گروهی از مهمانداران شرکت هواپیمایی ایران ایر صبح امروز در اعتراض به شرایط کاری خود و بی توجهی مدیران این شرکت به درخواست ‌ای مکررشان در طول چند سال گذشته در محل وزارت راه وشهرسازی تجمع کردند. گزارش شده که معترضان به حراست احضار شده اند.

  View more on twitter
 9. تعمیر جنگنده میگ ۲۹ در ایران

  خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران گزارشی تصویری از تعمیر جنگنده میگ ۲۹ منتشر کرده و گفته "این هواپیما یک جنگنده شکاری رهگیر‌ساخت اتحاد جماهیر شوروی است که در اوایل دهه ۷۰ وارد ناوگان نیروی هوایی ارتش شد. پس از فروپاشی شوروی سابق متخصصان نهاجا تعمیر و اورهال این جنگنده را خودشان بر عهده می گیرند و موفق می شوند با اتکا به توان داخلی تمامی مراحل اورهال این جنگنده را بومی سازی کنند".

  tasnim
  tasnim
  tasnim
  tasnim
 10. دستگیری یک نفر در پارلمان بریتانیا

  رویترز

  نیروهای پلیس یک مرد را که با پریدن از نرده ها وارد محوطه پارلمان بریتانیا شده بود، دستگیر کرده اند.

 11. توزیع گوشت منجمد در پایتخت ایران به شرط ارائه کارت ملی

  شهرداری تهران با کارت ملی گوشت منجمد در پاتیخت ایران توزیع می کند.

  View more on twitter
 12. تجمع اعتراضی کارگران کفن‌پوش گروه ملی فولاد اهواز

  تجمع اعتراضی کارگران کفن‌پوش گروه ملی فولاد اهواز امروز ۲۰ آذر ۹۷ با پلاکاردهایی که از آن اشاره به جنبش جلیقه زردها استنباط می‌شود.

  همزمان گروهی از فعالان کارگری درتهران، در همبستگی با کارگران هفت تپه و فولاد اهواز مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.

  اعتصاب کارگران اهواز امروز به سی و دومین روز رسیده است و آنها از جمله به خصوصی‌سازی، عدم کارآمدی مدیران کارخانه و حقوق معوقه اعتراض دارند.

  View more on instagram
 13. نماینده مجلس ایران از فشار بیرونی برای مخالفت با طرح کودک همسری خبر داد

  پروانه سلحشوری نماینده مجلس شورای اسلامی در ایران گفته "برخی نمایندگان فراکسیون ولایی که حامی طرح کودک همسری بودند بعد از حمله ها به این طرح از نظر خود برگشته اند. به نظر می رسد از یک نهاد خاص به این نمایندگان اعلام کرده اند که با طرح کودک همسری مخالفت کنند".

  خانم سلحشوری اشاره دیگری به این "نهاد خاص" نکرده است.

  یک‌ فوریت طرح کودک همسری ممنوعیت ازدواج دختران قبل از ۱۳ سال با ۱۵۱ رأی موافق، ۳۴ رأی مخالف و هفت رأی ممتنع از ۲۰۹ نماینده حاضر در مجلس، به تصویب رسیده است.

 14. سفارت ایران در کابل: مهمات مکشوفه در غزنی به ایران ربط ندارد

  سفارت ایران در کابل با نشر خبرنامه‌ای کشف اسلحه ساخت ایران را در شهر غزنی افغانستان را تکذیب کرده است.

  روز شنبه هفته جاری یک انبار مهمات و اسلحه که در آن بیش از ده میل اسلحه مختلف‌النوع نگهداری می‌شد، توسط پلیس در شهر غزنی کشف شد.

  غلام داوود ترخیل، فرمانده پلیس غزنی گفته بود که این اسلحه‌ها جدید و ساخت کشور ایران است که به گفته او این موضوع دخالت تهران را در جنگ‌های داخلی افغانستان ثابت می‌کند.

  جزییات بیشتر خبر را اینجا بخوانید

  انبار اسلحه در غزنی
 15. ناکامی حزب حاکم بی جی پی در چند انتخابات ایالتی هند

  براساس گزارشها از هند، حزب حاکم این کشور بهاراتیا جاناتا پارتی (بی جی پی) به رهبری نارندرا مودی ، نخست‌وزیر، در چند انتخابات ایالتی با ناکامی سیاسی روبرو شده است.

  با توجه به نتایج انتخاباتی به نظر می‌رسد که حزب مخالف کنگره در موقعیتی است که می‌تواند در دو ایالت چتیسگره و راجستان دولت تشکیل دهد.

  همین گزارشها نشان می‌دهد که نتیجه آرا در ایالت مادیا پرادش بسیار نزدیک است.

  به گفته خبرنگاران پیروزی حزب کنگره در این دو ایالت می‌تواند نشانه‌ای از بازگشت اعتبار و موقعیت این حزب سنتی در صحنه سیاسی این کشور باشد. دو ایالت چتیسگره و راجستان از مراکز مهم قدرت بی‌جی‌پی بوده است.

  حزب کنگره در سالهای اخیر در صحنه سیاسی هند شکستهای شدید خورده بود و در عمل تعداد کرسیهای این حزب در مجالس ایالتی و مجلس این کشور (لوک سبها) بشدت کاهش پیدا کرده بود.

  انتخابات سراسری بعدی هند در سال ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد.

 16. تا پنج سال حبس به خاطر یک دلار رشوه در سنگاپور

  اداره بازرسی و مبارزه با فساد در سنگاپور دو راننده لودر را به خاطر تقاضای رشوه به مبلغ یک دلار سنگاپور (معادل هفتاد و سه سنت آمریکا) تحت پیگرد قانونی قرار داده است.

  به گزارش منابع خبری سنگاپور، این دو نفر برای جلو انداختن نوبت بارگیری کامیون‌ها، از رانندگان آنها یک دلار رشوه مطالبه کرده بودند.

  قوانین سنگاپور برای محکومان پرونده‌های فساد مالی تا پنج سال و پرداخت جریمه تا معادل هفتاد هزار دلارآمریکایی پیش‌بینی کرده است.

  اداره بازرسی و مبارزه با فساد گفته است که فساد مالی ولو بسیار ناچیز در هیچ بخشی از جامعه سنگاپور تحمل نخواهد شد.

  اکثر کشورهای پیشرفته جهان به منظور حفظ سلامت سیاسی و اقتصادی مجازات‌های سنگینی را برای فساد مالی به خصوص در میان مقامات حکومتی در نظر گرفته‌اند اما سنگاپور سختگیرانه‌ترین قوانین مقابله با فساد را تدوین کرده و با جدیت به اجرا می‌گذارد.

 17. سفر وزیر انرژی آمریکا به عراق و بحث درباره اجرای تحریم های ایران

  وزیر انرژی آمریکا به عراق سفر کرده و بر اساس گزارش های منتشر شده، درباره اجرای تحریم های ایالات متحده علیه ایران هم با مقام های عراقی گفت و گو کرده است. عراق در حال حاضر از آمریکا معافیت گرفته تا برای سوخت نیروگاه های خود از ایران گاز وارد کند اما دوره این معافیت رو به پایان است.

 18. آزادی رضا شهابی، حسن سعیدی و سه فعال سیاسی پس از یک شب بازداشت

  رضا شهابی و حسن سعیدی از نمایندگان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی که به همراه کیوان مهتدی وامیر آزوم وند و پرهام یگانه بامداد امروز بازداشت شده بودند، آزاد شدند.

  خانواده بازداشتی‌ها در مقابل زندان اوین تجمع کرده‌ بودند.

  سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی قرار بود دومین مجمع خود را بزودی برگزار کند.

  نمایندگان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
 19. افغانستان از بازداشت دو عضو طالبان خبر داد

  وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که دو عضو گروه طالبان را در فرودگاه کابل و نقطه مرزی اسپین بودلک در ولایت قندهار در جنوب افغانستان بازداشت کرده است. نام این دو در فهرست تحریم‌های سازمان ملل است.

  براساس این خبرنامه یکی از این دو نفر دیروز دوشنبه (۱۹ قوس/آذر) در مرز اسپین بولدک ولایت قندهار بازداشت شدند.

  به گفته وزارت داخله فرد بازداشت شده در اسپین بولدک معاون وزارت مالیه/ دارایی حکومت طالبان بوده است.

  . وزارت کشور افغانستان هویت این فرد را عبدالجلیل حقانی اعلام کرده و گفته است که اینترپل - پلیس بین‌الملل - او را شناسایی کرده است.

  بیشتر بخوانید

  طالبان
 20. فرمانده هوافضای سپاه: تست موشکی اخیر در ایران بسیار مهم بود

  سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری فارس وابسته به این نهاد نظامی خبر تست موشک بالستیک اخیر در ایران را تایید کرده و گفته "ما تست‌های موشکی‌مان را انجام می‌دهیم و این کار اخیر هم تست مهمی بود".

  او به جزئیات بیشتری اشاره نکرده اما گفته ۴۰ تا ۵۰ آزمایش موشکی در سال انجام می‌دهیم.

  آمریکا از این آزمایش موشکی ابراز نگرانی کرد و شورای امنیت سازمان ملل متحد نشست ویژه ای را به دعوت فرانسه و بریتاتیا در این باره ترتیب داد.