Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. محمد باسط درازهی: کوتاه نمی‌آیم اگر وزیر اقتصاد استیضاح نشود

  View more on instagram
 2. وزارت رفاه: امسال بیش از ۳۰۰ هزار نفر از تحصیل جا مانده‌اند

  وزارت رفاه ایران می‌گوید در سال تحصیلی جاری بیش از ۳۰۰ هزار نفر از تحصیل جا مانده‌اند، از جمله ۹۶ هزار کودک حتی در دوره ابتدایی ثبت نام نکردند.

  مدیر کل دفتر آسیب های اجتماعی وزارت رفاه می‌گوید: "به تک تک خانواده‌ها پیامکی ارسال کردیم و خواستیم در این مرحله فقط علت نرفتن فرزند خود به مدرسه را از طریق پیامک به همان شماره ارسال کنند".

  احمدرضا پرنده گفت: "شناسایی علت بازماندگی این ۹۶ هزار نفر در دست بررسی است و به زودی دلایل بازماندگی از تحصیل از طریق پیامک، تماس تلفنی، و بازدید میدانی تهیه و جهت بازگشت به تحصیل کودکان با استفاده از تمامی ظرفیتها دنبال خواهد شد".

  View more on instagram
 3. بیانیه پلیس ایران درباره ضرب و شتم اتباع افغان توسط سرباز نیروی انتظامی

  در پی انتشار فیلمی در شبکه‌‌‌های اجتماعی مبنی بر اینکه یک سرباز نیروی انتظامی تعدادی از اتباع افغانستان را مورد ضرب و شتم قرار می‌‌دهد، نیروی انتظامی با صدور پیامی اعلام کرد: "بلافاصله پس از انتشار این فیلم، بررسی‌‌ها در این رابطه آغاز و مشخص شد که این اتفاق در هیچ کدام از مقرهای ناجا رخ نداده بنابراین شناسایی و دستگیری عاملان تهیه این فیلم در دستورکار پلیس است."

  اخیرا ‌ویدئویی از بدرفتاری با گروهی از مهاجران افغان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که واکنش های زیادی در میان کاربران درپی داشته است.

  در این تصاویر،‌ ۹ مرد جوان با ظاهری شبیه مهاجران افغان در کنار یک دیوار آجری به صف شده‌اند و مرد دیگری که لباس پلیس به تن‌ دارد،‌ به صورت یک یک آن‌ها سیلی می‌زند و با لهجه کرمانی می‌پرسد: ایران آمدی چکار؟ بعد هم به همه دستور می‌دهد چندبار پیاپی بشینند و برخیزند.

  کسی که از این جریان فیلم می گیرد، در پایان ویدئو از مردی که به صورت "مهاجران" سیلی می‌زند، می پرسد: "حالا فیلمش را می‌خواهی چکار؟"

 4. 'مسئول پنج ولایت واحد سرخ طالبان کشته شد'

  وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده است که مسئول "قطعه سرخ" طالبان در ولایت‌های پکتیا، پکتیکا، خوست، لوگر و غزنی در حمله "ویژه نیروهای امنیتی افغان" کشته شده است.

  قطعه سرخ طالبان به نیروهای ویژه این گروه گفته می‌شود که تجهیزات پیشرفته‌تری نسبت به دیگر جنگجویان این گروه در دست دارند. این گروه در عملیات‌ انتحاری شرکت ندارند و بیشتر با هدف حمله و فرار از محل آموزش دیده‌اند.

  وزرات دفاع افغانستان همچنین اعلام کرده است در کمتر از یک ماه گذشته، ۱۵ نفر از افراد مهم طالبان از جمله والی‌های‌ خودخوانده، فرماندهان و مسئولان نظامی این گروه را کشته‌اند.

  گروه طالبان اما فقط کشته‌شدن دو نفر از افراد کلیدی این گروه را تائید کرده است.

  این موضوع در حالی اعلام می‌شود که تلاش‌ها برای آغاز مذاکرات صلح در افغانستان شدت یافته است.

  غفور جاوید، سخنگوی وزارت دفاع گفته است مسئول قطعه سرخ طالبان که در حمله نیروهای امنیتی کشته شده، بلال زدران نام داشته است. گفته شده گروه تحت رهبری بلال زدران در حمله گروه طالبان به شهر غزنی هم دست داشته است.

  هلی‌کوپتر وزارت دفاع افغانستان
 5. گزارشگران بدون مرز: خشونت علیه روزنامه‌نگاران در سال ٢٠١۸

  View more on twitter
 6. استانداری خوزستان: کارگران فولاد اهواز در چارچوب قانون خواسته‌هایشان را بیان کنند

  علی حسین حسین زاده، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان در واکنش به بازداشت تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز گفت: "تاکید می‌کنم اگر کارگران و کارمندان عزیز خواسته و مطالباتی دارند در چارچوب قانون آن‌ها را بیان کنند؛ هنگامی که رفتاری خارج از قانون صورت ‌می‌گیرد، معاونت امنیتی بر اساس قوانین و وظیفه‌اش برخورد می‌کند، لذا انتظار می‌رود عزیزان از شیوه‌های قانونی استفاده کنند."

  آقای حسین زاده همچنین عنوان کرد: "علیرغم تمامی مشکلاتی که وجود داشته و دارد، حقوق پرسنل تامین و پرداخت شده است و فقط یک ماه عقب‌ماندگی دارند. "

  کارگران گروه ملی فولاد اهواز نزدیک به چهل روز است که در اعتراض به عدم پرداخت معوقات و پاسخگو نبودن مسئولان اعتصاب کرده‌اند.

  زارش‌ها از ایران حاکی است که بازداشت کارگران معترض گروه ملی فولاد اهواز که از دوشنبه آغاز شده بود، نیمه شب سه‌شنبه نیز ادامه داشته و تاکنون بیش از ۴۰ نفر بازداشت شده‌اند.

  براساس گزارش فعالان کارگری بازداشت‌شدگان به زندان مرکزی اهواز منتقل شده‌اند. هنوز دلیل بازداشت کارگران مشخص نشده است.

 7. خانواده اکبر هاشمی در مراسم نمایش 'مستند هاشمی زنده است' حاضر نشدند

  خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی در مراسم نمایش فیلم مستند هاشمی زنده است، در دانشگاه تهران حاضر نشدند.

  به گزارش ایسنا، یکی از عوامل اجرایی این فیلم با انتقاد از برخوردهای صورت گرفته و عدم حضور محمد هاشمی به عنوان مهمان گفت: "به دلیل اشکالات متعدد و تخریب‌گرایانه علیه مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حضرت امام خمینی(ره) شرکت جناب آقای مهندس محمد هاشمی در جلسه دانشگاه تهران منتفی است."

  او همچنین گفت: "متاسفانه در عین شعارهایی که درباره آزادی بیان داده می‌شود، شاهد فشارهایی هستیم که این اجازه را نمی‌دهند."

  "تنها کاری که در حق مستند کردند کنسل کردن حضور در این مراسم نبود بلکه ما قرار بود خدمت دیگر اعضای خانواده آقای هاشمی هم باشیم و علاوه بر آن کنسل شدن برگزاری این مراسم در دانشگاه امیرکبیر بود که به دلیل فشارهایی که آورده شد اتفاق افتاد. این برنامه هم تا دقایق ‌آخر مشخص نبود چه اتفاقی برایش خواهد افتاد."

 8. هشت درویش زندانی: بیش از ۱۰۰ روز در سلول‌های انفرادی بودیم

  هشت درویش گنابادی زندانی در زندان فشافویه نامه‌ای منتشر کردند.

  به گزارش مجذوبان نور، در بخشی از این نامه آمده با اشاره به ماهها انفرادی این زندانیان آمده است: " بیش از ۱۰۰ روز در سلول‌های انفرادی در بی‌خبری به‌سر می‌بردیم و جان خویش را با این باور مهیا می‌ساختیم که تا روزگار صلح و آزادی ایران فاصله‌ای نمانده و به‌زودی بنیاد ظلم و دروغ برکنده خواهد شد."

  این هشت درویش که از یکم اسفند ۱۳۹۶ در بازداشت به سر می‌برند. آنها از هفتم شهریور پس از حمله گارد زندان فشافویه به درویشان زندانی به سلول‌های انفرادی منتقل شده بودند.

  در بخش دیگری از این نامه آمده است: "حکایت بایکوت داستان تازه‌ای نیست و دیگر کسی نیست که با آن آشنا نباشد و جای تیغ سانسور را بر حقایق آشکار ندیده باشد، تا جایی که موقعیت امروزین حکومت به واسطه‌ آگاهی و هشیاری افکار عمومی و درک خصومت دشمنان انسانیت بدل به سخره‌ای تاریخی شده است. حاکمیت ‌مانند کبک سر در برف فرو برده است و توهم ثبات و برقراری، توان شنیدن هشدارهای زمانه و صدای فروپاشی‌اش را از وی دریغ می‌دارد."

 9. وکیل علی نجاتی: بازداشت موکلم درباره اتهام قبلی تبلیغ علیه نظام واتهام جدید ارتباط با اعتصاب‌ها است

  فرزانه زیلابی، وکیل کارگران نیشکر هفت تپه در گفتگو با ایرنا توضیحاتی را درباره آخرین وضعیت علی نجاتی، رییس اسبق و عضو سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه ارایه کرد.

  خانم زیلابی گفت: "موکلم در یک اقدام مشترک جهت اجرای محکومیت قبلی با عنوان تبلیغ علیه نظام و اتهام دیگری در ارتباط با اعتصاب‌ها و تجمع‌های هفت تپه دستگیر شده است."

  آقای نجاتی از هشتم آذرماه در بازداشت به سر می‌برد.

 10. مرد 'کفن‌پوش' با شعار 'جاویدشاه' خواستار آزادی کارگران زندانی شد

  View more on twitter
 11. آیت الله خامنه ای: اگر ما عقل داشته باشیم، باید دنبال ریاست ندویم

  آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته است که "اگر ما عقل داشته باشیم، باید دنبال ریاست ندویم".

  رهبر ایران گفته "اگر ما عقل داشته باشیم، باید دنبال ریاست -چه اجرائی، چه تقنینی- ندویم. می‌بینید برای نمایندگی مجلس بعضی خودشان را می کشند؟ اگر راه پیدا نکنند یا مثلاً صلاحیتش را تأیید نکنند یا رأی نیاورد، خودش را به آب و آتش می زند که چرا نشد؟ مگر اینکه واقعاً واجب باشد برای انسان؛ آنجا لازم است".

  آقای خامنه ای این موضوع را امروز در جریان درس خارج فقه خود که روزهای سه شنبه برگزار می شود، گفته است. آقای خامنه ای پس از هشت سال ریاست جمهوری، با درگذشت آیت الله خمینی جانشین او شد و اینک نزدیک به سی سال است که بالاترین و قدرتمندترین مقام جمهوری اسلامی ایران است.

  رهبر ایران گفته "بنده دوره‌ دوم ریاست جمهوری، قطعا عازم بودم به اینکه نامزد ریاست جمهوری نشوم ــ حالا دوره‌ اول که تحمیل شد بر ما، هیچ ــ دورهی دوم دیگر یقینا گفتم من قطعاً نامزد نمی‌شوم؛ امام به من فرمودند "بر تو واجب عینی و تعیینی است" ــ هر دو را گفتند ــ گفتند: هم واجب عینی است، هم واجب تعیینی است؛ خب بنده هم بر خلاف میل خودم قبول کردم و رفتم. درست این است که اگر چنانچه تکلیفی وجود ندارد، واجب بر انسان نیست، انسان نرود به‌سراغش و دنبال نکند آن را. بله، اگر چنانچه ناچار شد، ناگزیر شد، به گردن انسان گذاشته شد، آنجا بایستی با قوت انسان دنبال بکند".

  View more on twitter
 12. دادستان سیستان و بلوچستان: دستور بازداشت مدیر و مربی پیش دبستانی زاهدان صادر شد

  دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان نیز در واکنش به آتش سوزی در پیش دبستانی در زاهدان گفت: "متاسفانه در اثر آتش سوزی ۲ نفر از دانش آموزان فوت شدند و عده‌ای دیگر در بیمارستان بستری هستند، تیم پزشکی از تهران اعزام شده و برای انجام اقدامات درمانی در محل مستقر هستند."

  به گزارش میزان، او با اشاره به اینکه در حال حاضر معاون و بازپرس ویژه قتل در محل حاضر هستند، ادامه داد: "با بررسی‌های صورت گرفته قصور مدیر و مربی آموزشی محرز شده است و در این رابطه دستور بازداشت آن‌ها صادر شد."

 13. بازنشستگان کشوری و لشگری مقابل مجلس تجمع کردند

  تعدادی از بازنشستگان کشوری و لشگری در اعتراض به وضعیت معیشتی و صنفی خود مقابل مجلس تجمع کردند.

  View more on twitter
 14. مرگ دو کودک کودک براثر آتش سوزی در پیش دبستانی در زاهدان

  در پی آتش سوزی در پیش دبستانی در زاهدان، چهار کودک مصدوم و دو نفر از این کودکان بر اثر شدت سوختگی فوت کردند.

  مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این خبر گفت که ۵۹ کودک در این مرکز پیش دبستانی بودند که چهار نفر از آنها دچار سوختگی شدید شدند.

  علت این حادثه از سوی آتش نشانی آتش گرفتن بخاری نفتی اعلام شده است.

  علی مرادی، مدیر روابط عمومی اداره کل اموزش و پرورش سیستان و بلوچستان همچنین گفت: "وضعیت دانش آموز دیگر نیز وخیم اعلام شده است.یک نفر از مصدومان در حال حاضر در اتاق احیا به‌ سر می برد."

  همچنین به دستور وزیرآموزش وپرورش‌، مجتبی زینی وند معاون وزیر و رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی و خانواده این وزارتخانه جهت بررسی حادثه آتش سوزی مدرسه در زاهدان‌، عازم استان شد.

  گزارش شده که مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو زاهدان نیز استعفا داده است.

 15. سپیده قلیان با وثیقه آزاد شد

  سپیده قلیان، فعال مدنی که در جریان اعتراضات کارگران هفت تپه بازداشت شده بود، صبح امروز با وثیقه پانصد میلیون تومانی آزاد شد.

  خانم قلیان به همراه اسماعیل بخشی و تعداد دیگری از نمایندگان کارگران معترض هفت تپه حدود یک ماه پیش بازداشت شده بود.

 16. مربی موقت جایگزین مورینیو

  View more on twitter
 17. وزیر اطلاعات ایران: سرویس‌های امنیتی کشورهای همسایه علیه ما وارد عمل شده‌اند

  علوی
  Image caption: علوی از فعالیت دستگاه‌های امنیتی خارجی علیه جمهوری اسلامی سخن گفته است

  محمود علوی، وزیر اطلاعات، در جلسه علنی امروز مجلس در مورد درباره تمهیدات امنیتی این وزارتخانه گفت: "شرایط امنیتی امروز ما متفاوت با سال‌های گذشته است."

  آقای علوی کشورهای دیگر را به توطئه علیه جمهوری اسلامی متهم کرد و گفت: " ما با شرایطی مواجه هستیم که سرویس‌های امنیتی کشورهای همسایه و حتی کشورهای دوردست، مستقیم علیه امنیت کشور وارد عمل شدند و از جریانات و گروه‌های تروریستی با تمام وجود به‌صورت نقدی، کالایی و نیز آموزشی حمایت تمام‌عیار می‌کنند."

  وزیر اطلاعات در توضیح نظر خود گفته است: "اگر قبلا در جنوب‌شرقی، شمال‌غربی و یا جنوب‌غربی کشور، تروریست‌ها با یک پیکان‌وانت و چند اسلحه کلاشینکف وارد می‌شدند، امروز آنها با موتورهای قوی، ماشین‌های شاسی‌بلند، اسلحه تیربار، فشنگ فراوان و توپ‌های ضدهوایی به مرزها تعرض می‌کنند."

  معمولا مقامات جمهوری اسلامی مخالفان را به ارتباط با کشورهای خارجی متهم می‌کنند.

  چند روز پیش بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت که مأموران اسرائیلی همچنان در داخل ایران عملیات انجام می‌دهند و عملیات آنها را "بخشی از تلاش‌های اسرائیل برای جلوگیری از تهدید هسته‌ای جمهوری اسلامی" توصیف کرد.

  وی همچنین گفت که ماموران اسرائیلی "برای به‌روز ماندن، به صورت دوره‌ای از ایران بازدید می‌کند."

  چند ماه پیش، نخست وزیر اسرائیل از عملیات موفق ماموران اسرائیلی در داخل ایران و کشف و انتقال مقادیر قابل توجهی از اسناد و مدارک مربوط به برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی خبر داد. مقامات جمهوری اسلامی این گفته آقای نتانیاهو را تکذیب کردند که ماموران اسرائیلی به اسنادی تازه در مورد برنامه ایران برای ساخت اسلحه اتمی دست یافته‌اند.

 18. شیلی احتمال مسمومیت ناشی از نفت وارداتی ایران را بررسی می‌کند

  دادستانی شیلی تحویل نفت خام ایران به شرکت ملی انرژی این کشور را به عنوان عامل احتمالی مسمومیت چند صد نفر در ماه اوت بررسی می‌کند و ماموران پلیس پالایشگاه و تاسیسات بندری متعلق به این شرکت را مورد بازرسی قرار داده‌اند.

  به گفته دادستانی منطقه بیوبیو، احتمال ارتباط بین نقل و انتقال نفت وارداتی از ایران و موارد متعدد مسمومیت در شهرهای هوالپن و کیوئینرو در دست بررسی است.

  در ماه اوت بیش از پانصد نفر، که اکثر آنان کودک بودند، در اثر مسمومیت به بیمارستان‌های این دو شهر منتقل شدند و وزیر محیط زیست شیلی نشت ماده شیمیایی را عامل این مسمومیت و شرکت ملی انرژی را مسئول آن دانسته است. به گفته کارشناسان این وزارتخانه، هنگام تخلیه نفت وارداتی از ایران، گاز مسموم در فضا پراکنده و باعث مسمومیت مردم شد.

  این شرکت هرگونه ارتباطی بین نفت وارداتی از ایران و پراکنده شدن گاز مسموم را انکار کرده است.

  در ماه ژوئن سال جاری گزارش شد که برای اولین بار طی دست کم شانزده سال گذشته، یک نفتکش ایرانی یک محموله نفت خام این کشور را به شیلی منتقل کرده است. کارشناسان این اقدام را تلاشی در جهت گسترش بازار صادرات نفت ایران توصیف کردند.

  در پی چند مرحله تحریم نفتی و عدم اطمینان خریداران به تداوم عرضه نفت ایران، موقعیت این کشور در برخی بازارهای نفتی تضعیف شده و برخی خریداران از جمله در آفریقا کمابیش خرید نفت از این کشور را متوقف کرده‌اند. در مقابل ایران با دادن تخفیف‌ و تسهیلات ویژه در صدد حفظ مشتریان خود بوده است.

 19. ژوزه مورینیو اخراج شد

  View more on twitter
 20. وزیر کار: پیگیر آزادی کارگران فولاد اهواز هستم

  در پی بازداشت بیش از ۴۰ از کارگران معترض گروه ملی فولاد اهواز طی دو روز گذشته، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد : "پیگیر آزادی کارگران بازداشتی فولاد اهواز هستم."

  به گزارش ایلنا، وزیر کار گفته قرار است با استاندار خوزستان درباره وضعیت بازداشتی‌ها صحبت کند.

  در پی حمله شبانه نیروهای امنیتی به منازل کارگران گروه ملی فولاد اهواز ظرف دیروز و نیمه شب گذشته بیش از ۴۰ نفر بازداشت شدند.

  کارگران گروه ملی فولاد در آبان و آذر سال جاری، با پیوستن به کارگران معترض نیشکر هفت تپه، تجمعات بزرگی را در شهرستان شوش و اهواز سازماندهی کردند. در برخی از این راهپیمایی‌های اعتراضی خانواده‌های کارگران نیز به آنها پیوستند. آنها برای بیان اعتراضات‌شان بارها در مقابل ساختمان‌های مقامات و نهادهای حکومتی از جمله مصلاهای نماز جمعه، استانداری و دفتر نماینده رهبری جمع شدند.

  گروه ملی صنعت فولاد را گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌کرد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.