Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. با امضای رئیس جمهور، سقط جنین در جمهوری ایرلند قانونی شد

  مایکل دی هیگینز، رئیس جمهور ایرلند طرح قانونی شدن سقط جنین را که پیشتر تمام مراحل قانونی آن در پارلمان ایرلند طی شده بود، امضا کرد به این ترتیب این قانون به اجرا گذاشته می‌شود.

  بر اساس این قانون، خدمات سقط جنین تا پیش از دوازده هفتگی جنین به مادرانی ارائه می‌شود که از نظر جسمی یا روحی در خطرند و یا جنینشان دچار نقص خطرناک است.

  مردم جمهوری ایرلند در ماه می در یک همه‌پرسی به لغو قانون ممنوعیت سقط جنین در این کشور رای دادند.

  از زمانی که این طرح برای اولین بار به پارلمان ایرلند ارائه شد تغییراتی جزیی در آن صورت گرفته است.

  یکی از این تغییرات، بازبینی آن بعد از سه سال به جای ۵ سال است و بر اساس این قانون دو پزشک متفاوت اجازه میابند اوائل بارداری مادر را معاینه کنند.

 2. کنفدراسیون جهانی سندیکای اینداستریال خواهان آزادی همه کارگران فولاد اهواز شد

  اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام کرد که کنفدراسیون جهانی سندیکای اینداستریال در بیانیه‌ای خواهان آزادی همه کارگران زندانی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز شد.

  کنفدراسیون جهانی سندیکای اینداستریال از دولت ایران خواست بدون هیچ تاخیری همه کارگرانی را که به خاطر طلب حقوق و خواسته های اساسی خود دستگیر شدند را آزاد کند.

  والتر سانچز، دبیر کل اینداستریال، در بخشی از این نامه خطاب به دولت نوشت: "مشخص است که نیروهای امنیتی واطلاعاتی همان راهکارهایی را که در برخورد با کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه بکار بردند و از جمله دستگیر کردن نمایندگان کارگران اعتصابی و سپس براه انداختن کارزاد ایجاد رعب و وحشت در میان دیگر کارگران استفاده کنند."

  کارگران گروه ملی فولاد اهواز که بیش از یک ماه است نسبت به وضعیت پرداختی و معیشتی خود اعتصاب کرده‌اند. از چند روز پیش با برخوردهای امنیتی مواجه شدند. بیش از ۴۱ نفر از آنها چند روز پیش بازداشت شدند. تنها ۱۱ نفر از آنها شب گذشته آزاد شدند.

  بازداشت شدگان به زندان مرکزی اهواز منتقل شده‌اند.

 3. عفیف نعیمی از مدیران جامعه بهایی پس از ۱۰ سال زندان آزاد شد

  عفیف نعیمی، از مدیران جامعه بهایی که در سال ۱۳۸۷ به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود، امروز پس از یک دهه زندان آزاد شد.

  فریبا کمال‌آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت مدیران سابق جامعه بهایی ایران بودند که به ۱۰ سال زندان محکوم شده بودند.

  View more on twitter
 4. نتانیاهو: پس از خروج نیروهای آمریکا از سوریه جنگ علیه نیروهای ایرانی را افزایش می‌دهیم

  بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته که این کشورپس از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه جنگ علیه نیروهای ایرانی مستقر در سوریه را افزایش می دهند.

  برخی از مقامات اسرائیل گفته اند اقدام دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مورد خارج کردن نیروهای این کشور از سوریه به فعالیت های نیروهای ایرانی و وارد کردن سلاح به سوریه از خاک عراق کمک می کند.

  آقای نتانیاهو افزوده: "ما قصد نداریم که فعالیت هایمان را کاهش دهیم، بلکه ما به جنگ شدت می دهیم و این اقدامات ما مورد حمایت کامل آمریکا است."

 5. اظهارات عیسی کلانتری درباره برنامه ایران برای کاهش گازهای گلخانه‌ای

  عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاطت محیط زیست ایران و اظهاراتش درباره معاهده پاریس و گازهای گلخانه‌ای

  View more on twitter
 6. رزمایش زمستانی نیروی انتظامی

  رزمایش

  رزمایش زمستانی نیروی انتظامی با حضور شهردار تهران و مقامات انتظامی برگزار شد.

  رزمایش
  رزمایش
  رزمایش
 7. قاسمی اخراج دو دیپلمات ایرانی از آلبانی را محکوم کرد

  در پی اخراج دو دیپلمات ایرانی از آلبانی، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با محکوم کردن این اقدام گفت: "این رفتار دولت آلبانی که هیچ توجیه و پایه و اساس منطقی ندارد تماما بر بنیان اطلاعات ساختگی و غلط برخی سرویس های امنیتی و اقدامی محکوم و غیر قابل قبول تلقی می شود. جای تاسف دارد که این بار سناریوسازان ضد ایرانی کشور آلبانی که همواره از روابط خوبی با ایران برخوردار بوده است را قربانی نقشه های شوم خود قرار داده اند."

  به گزارش مهر، آقای قاسمی افزود: "ما این اقدام نابخردانه تحمیلی بر این کشور را در ادامه همان خط تخریب و اخلال در روابط خارجی ایران، بویژه با اروپا و نیز با هدف ایران آزاری و ایران هراسی ای می دانیم"

 8. واکنش مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات ایران به اظهارات نتانیاهو

  در پی اظهارات نخست وزیر اسرائیل درباره حضور نیروهای اطلاعاتی این کشور در ایران، مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات ایران در واکنش به این موضوع گفت: "نتانیاهو حق دارد از این داستان‌سرایی‌ها داشته باشد؛ زیرا او به خاطر لو رفتن جاسوسی وزیر اسرائیل برای جمهوری اسلامی ایران و نفوذ گسترده دستگاه‌های اطلاعاتی ایران در سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی تحت شدیدترین فشارهای داخلی و خارجی قرار دارد."

  نخست‌وزیر اسرائیل روز ۲۶ آذر گفته بود که ماموران اسرائیلی "به صورت ادواری" برای رصد برنامه هسته‌ای ایران به این کشور می‌روند.

  مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ایران همچنین گفت: "نتانیاهواخیرا به شاباک (سرویس امنیت داخلی رژیم صهیونیستی)دستور داده طی شش ماه کلیه مقامات سیاسی ، امنیتی و اعضای کنست را از حیث ارتباط با سرویس‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران تحت بررسی‌های چندجانبه اطلاعاتی و امنیتی قراردهد."

 9. آتش‌سوزی مدرسه در زاهدان؛ تجمع اعتراضی معلمان در اصفهان

  کانال تلگرام اتحادیه آزاد کارگران اعلام کرد که در پی حادثه آتش سوزی در مدرسه‌ای در زاهدان و درگذشت چهار دانش آموز دختر، گروی از معلمان در اصفهان در اعتراض به وضعیت مدارس مقابل اداره آموزش و پرورش تجمع کردند. این معترضان شعار می‌دادند: "آتش به جان بچه‌ها، بودجه شده سهم شما"

  View more on twitter
 10. 'اخراج دو دیپلمات ایرانی از آلبانی'

  رسانه های آلبانی از اخراج دو دیپلمات ایرانی از این کشور خبر داده اند.

  به گزارش این رسانه ها، وزارت امور خارجه آلبانی با "عنصر نامطلوب" خواندن این دو دیپلمات آنها را متهم کرد که دست به اقداماتی زده اند که امنیت کشور میزبان را به خطر انداخته است.

  نام دیپلمات های اخراج شده و علت دقیق اخراج آنها مشخص نشده است.

  اما به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آلبانی، این تصمیم در پی رایزنی با کشورهای دیگر از جمله اسرائیل اتخاذ شده است.

  مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی در توییتر از دولت آلبانی به خاطر "اخراج دو مامور ایرانی" تقدیر کرده است. او این ماموران را به "طراحی حملات تروریستی در آلبانی" متهم کرده است.

  بیشتر بخوانید

 11. چهارمین دانش‌آموز آسیب دیده در آتش‌سوزی در زاهدان درگذشت

  یکی دیگر از کودکان دانش‌آموز که در آتش سوزی در دبستانی در شهر زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان، آسیب دیده بود درگذشته است.

  خبرگزاری ایرنا به نقل از مدیرکل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان گزارش کرد که مریم نوکندی، یکی از چهار دانش آموز مرکز پیش دبستانی واقع در این شهر که در آتش سوزی در این مرکز آسیب دیده و به بیمارستان منتقل شده بود به خاطر گستردگی سوختگی شامگاه گذشته جان خود را از دست داد.

  روز گذشته پیکرهای مونا خسرو پرست، صبا عربی و یکتا میرشکار، سه دانش‌آموز دیگری که در این حادثه جان داه بودند در شهر زاهدان تشییع شد.

  بیشتر بخوانید

 12. آنچه گذشت

  اخبار روز گذشته را اینجا بخوانید