Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. پافشاری دولت اسپانیا برای تغییر محل دفن فرانکو، دیکتاتور سابق

  آرامگاه فرانکو در نزدیکی مادرید
  Image caption: آرامگاه فرانکو در نزدیکی مادرید به زیارتگاه طرفداران راست افراطی و فاشیست‌ها تبدیل شده است

  دولت اسپانیا در واکنش به مخالفت راهبی که مسئول نگهداری از مقبره ژنرال فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور سابق اسپانیا است هشدار داد که او نمی‌تواند مانع تغییر محل دفن بقایای جسد فرانکو شود.

  دادگاه عالی اسپانیا حکم انتقال جسد را متوقف کرده است چرا که خانواده فرانکو می‌خواهند که بقایای جسد او در محوطه کلیسای جامع آلمودنا مادرید به خاک سپرده شود و دولت با این مساله مخالف است.

  دولت اسپانیا با موافقت پارلمان تصمیم گرفته بود که بقایای جسد دیکتاتور اسپانیا را از کلیسایی در "وایه د لوس کایدوس"، به یک مکان دیگر منتقل شود.

  آرامگاه کنونی او به دست هزاران کارگر محکوم به کار اجباری ساخته شده است و بسیاری از قربانیان جنگ‌های داخلی از هر دو طرف هم در این مکان دفن شده‌اند.

  این آرامگاه در حال حاضر به زیارتگاه گروه‌های راست افراطی تبدیل شده است.

 2. وزیر اقتصاد: هر سال یک میلیون نفر به عرصه تقاضای اشتغال در کشور وارد می‌شوند

  فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی گفت: "هر سال یک میلیون نفر به عرصه تقاضای اشتغال در کشور وارد می‌شوند در حالی که به دلیل محدودیت‌های اقتصادی نمی‌توان چنین ظرفیتی را تحت پوشش اشتغال قرار داد."

  به گزارش ایسنا، آقای دژپسند افزود: ".در طول پنج سال اخیر ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار شغل در سطح کشور ایجاد شده که همچنان با تعداد افراد متقاضی برای اشتغال در کشور همخوانی ندارد."

 3. موزه لوور رکورد شکست: ۱۰ میلیون و دویست هزار بازدید کننده

  موزه لوور
  Image caption: بازدیدکنندگان در حال ورود به موزه لوور از طریق یک هرم شیشه‌ای که در سال ۱۹۸۹ ساخته شده است

  موزه لوور در پاریس با ۱۰ میلیون و دویست هزار بازدید کننده در طول سال ۲۰۱۸، بار دیگر به عنوان پر بازدیدترین موزه هنرهای زیبا جهان دست یافت و از نظر تعداد هم رکورد قبلی خود را شکست.

  ساخت موزیک ویدئو بیانسه و جی زی در این موزه در سال گذشته، تاثیر زیادی در افزایش آمار بازدیدکنندگان داشته است.

  رئیس موزه لوور می‌گوید که این نشان می‌دهد که پاریس موفق شده که از مشکل کاهش گردشگر که بعد از حملات تروریستی سال ۲۰۱۵ با آن رو به رو شده، بهبود پیدا کند.

  در سال ۲۰۱۸، گردشگران غیرفرانسوی حدود ۷۵ درصد بازدیدکنندگان لوور را تشکیل دادند.

  بر اساس گزارش روزنامه آرت، سال گذشته موزه لوور با ۸.۱ میلیون بازدیدکننده در مقام اول و پس از آن موزه ملی پکن در چین با هشت میلیون بازدید کننده، موزه هنر متروپولیتن نیویورک با ۶.۷ میلیون، مجموعه موزه‌های واتیکان با ۶.۴ میلیون و موزه بریتانیا در لندن با ۵.۹ میلیون بازدید کننده قرار دارند.

 4. استعفای وزیر بهداشت؛ کمی بودجه یا اختلاف با سازمان برنامه و بودجه

  نیکی محجوب

  بی‌بی‌سی

  بعد از نزدیک به ۱۰ روز از انتشار خبر استعفای حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، بالاخره امروز حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران استعفای او را پذیرفت.

  آقای روحانی سعید نمکی، معاون سازمان برنامه و بودجه را به عنوان سرپرست وزارت بهداشت معرفی کرد. هنوز دلیل اصلی استعفای وزیر بهداشت مشخص نیست، برخی مانند الیاس حضرتی، نماینده مجلس دلیل آن را کاهش بودجه سلامت عنوان کردند. این در حالی است که لایحه پیشنهادی بودجه امسال وزارت بهداشت نسبت به سال گذشته ۴۴ درصد رشد داشته است.

  در کنار بحث بودجه سلامت انتشار ویدئویی از وزیر بهداشت درباره بازنشستگان، این گمانه زنی را نیز قوت بخشید که ماجرا به بحث پرداخت بازنشستگان وزارت بهداشت بر می گردد.

  آقای هاشمی، وزیر بهداشت در این ویدئو گفت: "مشکلی که بود و تصمیم من را جدی کرد، برای ادامه ندادن همکاری، پاداش بازنشستگان بود، چقد ما دویدیم دنبالش." اما این سخنان وزیر بهداشت با واکنش محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه مواجه شد: "تا وقتی آقای ربیعی بود مشکلات را به گردن ایشان می انداختند، سازمان بیمه سلامت را که کندید ،بردید زیر نظر وزارت بهداشت، می خواهید ما هم استعفا دهیم و سازمان برنامه و بودجه را هم ببرید." با این واکنش نظر گروهی که معتقد بودند اختلاف وزیر با رییس سازمان برنامه و بودجه موجب استعفا شده، قوت گرفت.

  انتخاب آقای نمکی به عنوان سرپرست وزارت بهداشت که پیش از این معاون سازمان برنامه و بودجه بود نیز بر این نظر صحه گذاشت. به اعتقاد این گروه آقای نوبخت کابینه را "زیر نظر و به نوعی تحت کنترل" دارد.

  آقای هاشمی یکی از وزرای شاخص کابینه حسن روحانی بود. از جمله اقداماتش اجرای طرح تحول سلامت و بیمه نزدیک به ۹ میلیون ایرانی بود که تا پیش از اجرای این طرح بیمه نبودند. موافقان این طرح آن را مهمترین اقدام دولت روحانی می‌دانند که هزینه بستری را به شدت کاهش داد و مخالفان این طرح را موجب ریخت و پاش و افزایش هزینه ودرمان و فشار بر بیمه ها عنوان می کنند.

  با رفتن آقای هاشمی این نگرانی ایجاد شده که تکلیف طرح سلامت چه می شود، هر چند سرپرست جدید گفته منابع مناسب‌تری برای طرح اختصاص داده می شود و مردم نگران نباشند.

 5. انتقاد از نتفلیکس به دلیل استفاده از تصاویر واقعی تصادف مرگبار دو قطار بلژیکی

  تصادف دو قطار در بلژیک
  Image caption: تصادف مرگبار دو قطار مسافربری در بلژیک در ساعت شلوغی صبح اتفاق افتاد و استفاده از تصاویر آن در یک فیلم داستانی با انتقادهای زیادی رو به رو شد

  نتفلیکس، از تولیدکنندگان عمده مجموعه‌های تلویزیونی و سینمایی به دلیل استفاده از تصاویر واقعی یک حادثه قطار در بلژیک با انتقادهایی رو به رو شد.

  به گزارش روزنامه‌های بلژیک، در فیلم دفتر مرگ، یک مجموعه دلهره‌آور که بر اساس کامیک استریپ‌های ژاپنی ساخته شده است، بارها تصاویری از صحنه تصادف واقعی دو قطار مسافربری که در اثر آن ۱۹ نفر کشته شدند، نشان داده می‌شود.

  سخنگوی راه‌آهن بلژیک نشان دادن این تصاویر را "بی‌احترامی" به قربانیان این حادثه دانست.

  مشخص نیست که این تصاویر با چه مجوزی در این فیلم استفاده شده است.

  در ۱۵ فوریه سال ۲۰۱۰، دو قطار مسافربری با سرعت به یکدیگر برخورد کردند که در اثر شدت تصادف، کوپه‌های قطارها به هوا پرتاب شد.

  در این حادثه خونین ۱۹ نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند.

 6. سرپرست وزارت بهداشت: طرح تحول سلامت ادامه می یابد

  سعید نمکی، سرپرست وزارت بهداشت امروز اعلام کرد: "مردم نگران نباشند و بدانند که طرح تحول نظام سلامت که طرح دولت روحانی است، با قدرت بیشتری ادامه می‌یابد و منابع مناسب‌تری برایش تخصیص خواهیم داد."

  به گزارش ایسنا، آقای نمکی اضافه کرد: "قطعا با رابطه‌ای که با دوستان‌مان در سازمان برنامه و بودجه و همکاران وزارت بهداشت داریم، امیدواریم بتوانیم در تخصیص منابع مناسب، تلاش کنیم."

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز استعفای وزیر بهداشت را پذیرفت و آقای نمکی را سرپرست وزارت بهداشت کرد.

  درباره استعفا وزیر بهداشت بیشتر بخوانید

 7. وزارت ارشاد ممنوع الکار شدن مهدی یراحی را تکذیب کرد

  مدیر روابط عمومی معاونت هنری وزارت ارشاد ممنوع الکار شدن مهدی یراحی را تکذیب کرد.

  View more on twitter
 8. سرپرست سفارت کره شمالی در ایتالیا 'ناپدید شده است'

  یک دیپلمات ارشد کره شمالی در ایتالیا ناپدید شده و گفته می‌شود در صدد کسب پناهندگی سیاسی است.

  روز پنجشنبه، ۱۳ دی (۳ ژانویه)، منابع خبری کره جنوبی به نقل از کیم مین-کی، از نمایندگان پارلمان این کشور گزارش کردند که جو سونگ‌-گیل، کاردار سفارت کره شمالی در رم، پایتخت ایتالیا، همراه با اعضای خانواده‌اش ناپدید شده است. ساعاتی پیش از آن، یک روزنامه کره جنوبی خبر ناپدید شدن آقای جو را منتشر کرده و نوشته بود که این دیپلمات کره شمالی خواستار کسب پناهندگی از کشورهای غربی است.

  به نوشته این روزنامه، آقای جو در اوایل ماه نوامبر از سفارت خارج شد و از آن زمان دیگر به محل کار و اقامت خود بازنگشته است.

  آقای کیم به خبرنگاران گفته است که اطلاعاتی در مورد محل فعلی دیپلمات کره شمالی در اختیار دارد و می‌داند که همراه با اعضای خانواده‌اش در محلی امن به سر می‌برد. وی از دادن اطلاعات بیشتر خودداری ورزیده است.

  بیشتر بخوانید

 9. حسن روحانی استعفای وزیر بهداشت را پذیرفت

  حسن روحانی، استعفای حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران را پذیرفت و سعید نمکی را به عنوان سرپرست جدید وزارتخانه معرفی کرد.

  View more on twitter
 10. پرونده قتل جمال خاشقجی؛ دادستان کل عربستان خواستار اعدام تعدادی از متهمان شد

  خبرگزاری فرانسه گزارش کرده که دادستان کل عربستان سعودی خواستارحکم اعدام برای پنج نفر از ۱۱ نفری شده که به قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد این کشور متهم شده اند.

  براساس بیانیه دادستان کل تمامی یازده متهم این پرونده به همراه وکلایشان در دادگاه تفهیم اتهام که در ریاض تشکیل شده، حضور داشتند.

  جمال خاشقجی روز دوم اکتبر گذشته پس از آن که وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد توسط به قتل رسید. جسد او هنوز پیدا نشده و بنابر گفته مقام‌های عربستان و ترکیه قاتلان آقای خاشقجی جسد او را پس از قطعه‌قطعه کردن از ساختمان کنسولگری خارج کرده‌اند.

  جمال خاشقجی
  Image caption: جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد دولت عربستان سعودی بود
 11. از بستن اینستاگرام چه حاصل؟

  پس از تلگرام، اینستاگرام دومین شبکه اجتماعی محبوب در ایران است و حالا بحث مسدود شدن آن هم مطرح شده است.‏

  معاون فضای مجازی دادستانی ایران می‌گوید بحث فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام کماکان به قوت خود باقی است.

  همزمان صحبت‌هایی از وزیر ارتباطات ایران منتشر شده که به نظر می‌رسد به هیچ عنوان با فیلتر شدن اینستاگرام موافق نیست.‏

  در چشم‌انداز بامدادی امروز داریوش رجبیان در این باره با علی‌اکبر موسوی خوئینی، نماینده پیشین مجلس ایران و پژوهشگر دانشگاه در ایالت مریلند آمریکا گفت‌وگویی داشته است.

  Video content

  Video caption: از بستن اینستاگرام چه حاصل؟
 12. مهدی یراحی خواننده پاپ 'ممنوع الکار شد'

  مهدی یراحی، خواننده پاپ که در حمایت از کارگران فولاد اهواز با لباس آنها بر روی صحنه رفته بود، "ممنوع الکار شد."

  براساس این گزارشها معاونت هنری وزارت ارشاد روز گذشته گفته که موزیک ویدئو پاره سنگ مجوز لازم را نداشته است.

  View more on twitter
 13. استاندار تهران: علت بوی بد ترکیدگی لوله گاز و شبکه فاضلاب نیست

  انوشیروان بندپی، استاندار تهران درباره بوی بدی که از شب گذشته در تهران استشمام می شود گفت: "هیچ منشاء مشخصی تا کنون شناسایی نشده است و علت و منبعی مانند مشکل در شبکه فاضلاب یا ترکیدگی لوله گاز و مسائلی از این دست مطرح نیست."

  به گزارش ایسنا، آقای بندپی اضافه کرد: "احتمال اینکه در این بین مواد شیمیایی مانند مکابتان‌ها به عمد یا سهو در محلی سرازیر شده باشد هست که این مسئله در دو یا سه ساعت بعدی مرتفع شد."

 14. سالانه ۱۶ دشت در ایران دچار بحران آب می‌شود

  محمدحسین شریعتمدار، سرپرست مرکز مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران با اشاره به بحران آب در ایران گفت: "پیش از سال ۹۲، هر سال ۶ دشت دچار بحران می‌شد اما این رقم در سال‌های ۹۰ تا ۹۷ به ۱۶ دشت در هر سال افزایش یافته است."

  به گزارش ایسنا، آقای شریعتمدار افزود: "بحران آب در راس تمام بحران‌ها قرار دارد. در حال حاضر این شرایط دشوار در استان‌های خوزستان، مرکزی، فارس و استان‌های شمالی به شکل فیزیکی بروز کرده و در مابقی استان‌ها نیز این بحران به صورت خشک شدن تالاب‌ها نمود یافته و قطعا روند موجود تشدید خواهد شد."

 15. رییس سازمان خصوصی سازی: استعفا دادم

  میرعلی اشرف عبدالله‌ پوری حسینی، رییس سازمان خصوصی سازی استعفا داد.

  به گزارش تسنیم، آقای پوری حسینی با اعلام این موضوع گفت: "در تجمعاتی که انجام می‌شود، می‌گویند که بنده از سازمان خصوصی سازی استعفا بدهم. والله بنده استعفا داده ام، به صورت کتبی هم این کار را کرده ام."

  آقای پوری حسینی همچنین عنوان کرد که این که کسی به قانون خصوصی سازی معترض باشد، اشکالی ندارد، "اما بنده قانون اصل ۴۴ را با جدیت، سلامت و دقت اجرا کرده ام و ذره‌ای هم تخلف در زندگی بنده نیست."

 16. در حمله طالبان در بغلان دست‌کم ده مامور پلیس کشته شدند

  منابع محلی ولایت بغلان در شمال افغانستان تایید کردند که در حمله گروه طالبان به دو پاسگاه پلیس در این ولایت ۱۰ سرباز پلیس افغان جان خود را از دست داده‌اند.

  عبدالحی نعمتی، والی ولایت بغلان، به بی‌بی‌سی گفت که حمله شورشیان شب گذشته (۱۲جدی/دی) در ناحیه سوم امنیتی شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان اتفاق افتاده است.

  به گفته آقای نعمتی در این حمله به جنگجویان طالبان نیز تلفاتی وارد شده است اما آمار دقیقی در این مورد وجود ندارد.

  در همین حال گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای ادعا کرده‌ که در این حمله ۲۰ سرباز پلیس افغان به دست نفرات این گروه کشته شدند.

 17. آنچه گذشت

  اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید