Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. جلسه در پارلمان بریتانیا درباره آزار کارکنان بی‌بی‌سی فارسی توسط حکومت ایران

  نمایندگان پارلمان بریتانیا از احزاب مختلف، در بحث‌هایشان درباره لزوم حمایت بین‌المللی از روزنامه‌نگاران، از ایران خواستند به اذیت و آزار روزنامه‌نگاران بی‌بی‌سی فارسی و خانواده‌های آنها خاتمه بدهد.

  در این بحث ها مارک فیلد، معاون وزیر خارجه بریتانیا گفت اذیت و آزار کارکنان بی‌بی‌سی فارسی عمیقا نگران کننده است. او گفت وزیر خارجه در سفرش به ایران و سفیر بریتانیا در تهران این موضوع را بارها با مقام‌های ایران در میان گذاشته‌اند.

  فیونا بروس نماینده حزب محافظه کار با اشاره به مقاله‌ای در وبسایت دستگاه قضایی ایران، آن را تشدید تهدیدها علیه کارکنان بی‌بی‌سی فارسی دانست.

  او گفت: "سرویس جهانی بی بی سی اعلام کرده که مقام های ایران از زمان آغاز به کار تلویزیون بی بی سی فارسی از سال ۱۳۸۸ به طور سیستماتیک روزنامه نگاران بی بی سی فارسی را که در لندن مستقر هستند و خانواده های آنها هدف قرار می دهد. اخیرا ایران تهدیدها را علیه کارکنان بی بی سی فارسی تشدید کرده است. نگرانی جدی از امنیت و وضعیت خبرنگاران این رسانه و خانواده هایشان وجود دارد.. من میخواهم از شجاعت این خبرنگاران تقدیر کنم."

  جلسه پارلمان بریتانیا
 2. روحانی: بدون هاشمی رفسنجانی سرنوشت جانشین رهبری معلوم نبود

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، گفته است بدون حضور اکبر هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان در سال ۱۳۶۸، مشخص نبود که سرنوشت جانشینی آیت‌الله روح‌الله خمینی چه خواهد شد.

  آقای روحانی با اشاره به جلسه مجلس خبرگان پس از مرگ آیت‌الله خمینی گفته است: "اگر او در آن جلسه نبود، بحث رهبری به اشکال مختلفی که در آن دوران مطرح بود، به نتیجه نمی‌رسید."

  اوافزود: "اگر هاشمی نبود معلوم نبود بعد از ۴ خرداد چه می‌شد."

  آقای روحانی در مراسمی با حضور برخی مقام‌ها و شخصیت‌های سیاسی ایرانی و غیرایرانی، و به مناسبت دومین سالمرگ اکبر هاشمی رفسنجانی، به ستایش او پرداخت.

  بیشتر بخوانید

 3. یکی از بستگان درجه اول کشته شدگان سانچی 'استخدام می‌شوند'

  جمشید تقی زاده، مدیرعامل صندوق بازنشستگی ایران اعلام کرد یک نفر از بستگان درجه اول هر کدام از کشته شدگان حادثه سانچی اعم از فرزندان و همسران آنها "در شرکت ملی نفتکش یا دیگر سازمان‌‌ها استخدام می شوند."

  نفتکش ایرانی سانچی حامل بیش از صدهزار تن میعانات گازی صادراتی ایران به کره جنوبی که با پرچم پاناما در حرکت بود، روز شانزدهم دی سال گذشته پس از برخورد با یک کشتی باری در سواحل شرقی آتش گرفت.

  ۳۲ خدمه این کشتی، ۳۰ نفر ایرانی و ۲ شهروند بنگلادشی کشته شدند و در نهایت تنها جسد سه نفر از آنان تا به امروز پیدا شده است.

  بیشتر بخوانید

 4. پومپئو: کشورهای دیگر به نتیجه رسیده‌اند که باید با ایران مقابله کرد

  مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در مصر درباره روابط کشورش با خاورمیانه سخنرانی کرد.

  آقای پومپئو در دانشگاه آمریکایی در قاهره گفت که آمریکا برای خاورمیانه مفید بوده است.

  آقای پومپئو از سیاست رئیس جمهوری آمریکا در قبال بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران حمایت کرد. او گفت که آمریکا همصدا با مردم ایران خواهان آزادی است.

  او گفت که حالا کشورهای دیگر هم به این نتیجه رسیده‌اند که باید با ایران "مقابله" کرد و نه اینکه "در آغوششان کشید".

  آقای پومپئو از کشورهای عربی منطقه از امارات و اردن تا عمان و عربستان و مصر در صف مقابله با ایران نام برد.

  او گفت که تحریم‌های ایران، حزب‌الله لبنان را هم با محدودیت مواجه کرده است.

 5. دادگستری گلستان: تشکیل ۸۹ پرونده با موضوع تصادفات ساختگی از ابتدای سال تاکنون

  هادی هاشمیان، رئیس کل دادگستری گلستان از تشکیل ۸۹ پرونده با موضوع تصادفات ساختگی از ابتدای سالجاری در این استان خبر داد.

  به گزارش ایلنا، آقای هاشمیان همچنین گفت بخشی از خسارت‌های پرداختی در تصادفات از بیت المال است. او از قضات پرونده‌های تصادف خواست را با دقت و حساسیت بیشتری رسیدگی کنند.

 6. جرمی کوربین خواستار برگزاری انتخابات عمومی برای حل بن بست در مذاکرات برگزیت شد

  جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، خواستار برگزاری انتخاباتی عمومی در "اولین فرصت برای رهایی از بن بست ایجاد شده" درمذاکرات خروج این کشور از اتحادیه اروپا (برگزیت) شد.

  او در سخنرانی که امروز ایراد کرد، گفت که یک دولت جدید، مجوز تازه ای برای انجام مذاکره با اتحادیه اروپا برای خروجی بهتر از این اتحادیه دارد.

  آقای کوربین خطاب به ترزا می، نخست وزیر گفت: "اگر به توافقی که ارائه کرده ای اطمینان دارد، انتخابات برگزار کن و بگذار مردم در این باره تصمیم بگیرند." در مقابل حزب حاکم محافظه کار گفته که حزب کارگر هیچ طرحی برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا ندارد و "بازی سیاسی" می کند.

  قرار است در 29 مارس سال جاری بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شود.

 7. 'یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در ایران مبتلا به بیماری صرع هستند'

  حسین پاکدامن، رئیس پانزدهمین کنگره بین المللی صرع اعلام کرد یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در ایران مبتلا به بیماری صرع هستند که از این تعداد ۴۰۰ هزار نفر به درمان مقاومند.

  به گزارش ایرنا، آقای پاکدامن اضافه کرد: "در کشورهای اروپایی و آمریکا هزینه زیادی صرف تحقیقات و درمان بیماران مبتلا به صرع می شود، اما در ایران توجه زیادی به تحقیقات برای تشخیص و درمان این بیماران نمی ‌شود."

  همچنین داریوش نسبی طهرانی، موسس و مدیر عامل انجمن صرع ایران نیز در این نشست درباره وضعیت داروهای این بیماران گفت: "درمان بیماران مبتلا به صرع با یکدیگر متفاوت است اما اصلی ترین روش درمان این بیماران روش‌های دارویی درمانی است، باید توجه داشته باشیم که بیمار مبتلا به صرعی که داروی خاصی از یک شرکت را مصرف می‌کند اگر دارویش تغییر کند، ممکن است که حملات ناشی از صرع دچار شود."

 8. پومپئو: نیروهای آمریکایی از سوریه خارج، اما جنگ علیه داعش ادامه دارد

  مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا گفته که هیچ تناقضی بین خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و ادامه تعهدات این کشور در مورد جنگ علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) وجود ندارد. آقای پومپئوکه به مصر سفر کرده همچنین گفته گر چه نیروهای آمریکایی از سوریه خارج می شوند، اما تلاش برای مقابله با داعش متوقف نمی شود.

 9. انتقاد معاون وزارت خارجه افغانستان از روابط ایران با طالبان

  ادریس زمان، معاون وزارت خارجه افغانستان در واکنش به اظهارات محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران مبنی بر ارتباط کشورش با طالبان، گفته است: "هرگونه رابطه با طالبان خارج از چهارچوب تعاملات دولت‎ها، باعث تضعیف روابط دو کشور خواهد شد."

  وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی ان‌دی درباره چگونگی ارتباط ایران با طالبان حرف زده و تاکید کرد که درباره این که به گروه طالبان در آینده نقشی در دولت داده شود، مردم افغانستان باید تصمیم بگیرند.

  View more on twitter
 10. کره جنوبی خرید نفت از ایران را از سر می‌گیرد

  به گزارش خبرگزاری رویترز، مدیرعامل شرکت اس‌کی اینوویشن کره جنوبی گفته است که انتظار می‌رود خریداران کره‌ای واردات نفت از ایران را از ماه ژانویه یا اوایل ماه فوریه از سر بگیرند.

  در ماه نوامبر، مرحله دوم تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران که از جمله شامل تحریم نفتی و بانکی بود به اجرا گذاشته شد. در همان زمان، ایالات متحده هشت کشور خریدار نفتی ایران را از تحریم ثانویه نفتی معاف کرد و به آنها اجازه داد تا به مدت شش ماه مقدار معینی نفت از ایران خریداری کنند.

  این هشت کشور عبارتند از کره جنوبی، چین، هند و ژاپن - خریداران عمده نفت ایران - همراه با ایتالیا، یونان، تایوان و عراق که همگی مجاز به خرید مقدار معینی از نفت ایران هستند بی‌آنکه با تحریم های ثانویه آمریکا مواجه شوند.

  بیشتر بخوانید

 11. سردبیر نشریه گام و همسرش 'بازداشت شدند'

  براساس خبر کانال تلگرام نشریه گام، شب گذشته امیرحسین محمدی فر سردبیر و همسرش ساناز الله یاری، عضو تحریریه این نشریه توسط نیروهای امنیتی در منزلشان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

  نشریه گام نشریه سیاسی، صنفی و فرهنگی است که از جمله اخبار صنفی و همچنین اعتراضات کارگری را پوشش می دهد.

  سردبیر و عضو تحریریه گام
 12. نتایج انتخابات پارلمانی ۱۲ ولایت نهایی شده است

  کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید نتایج انتخابات پارلمانی ۱۲ ولایت نهایی شده است.

  علی‌رضا روحانی، عضو این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفت که شکایت‌های بامیان، دایکندی، ارزگان، لغمان، پنج‌شیر، سرپل، جوزجان، زابل، سمنگان، نیمروز و پروان کاملا بررسی شده و نتیجه نهایی به کمیسیون انتخابات فرستاده می‌شود.

  به گفته آقای روحانی، در فهرست نهایی نامزدان برخی از این ولایت‌ها، تغییرات چشم‌گیری رونما شده است.

  علام فهرست نهایی برندگان، صلاحیت کمیسیون مستقل انتخابات است.

 13. تجمع ثبت نام کنندگان ایران خودرو و سایپا

  ثبت نام کنندگان ایران خودرو و سایپا در اعتراض به عدم تحویل خودرو در نمایشگاه تهران تجمع کردند.

  View more on instagram
 14. بازداشت راننده کامیون به دلیل حمل ۲۷ مهاجر غیرقانونی در بریتانیا

  ماموران پلیس و مهاجران غیرقانونی
  Image caption: ماموران پلیس پس از متوقف کردن کامیون و ارائه کمک‌های اولیه به بعضی از افراد کشف شده، سرنشینان غیرقانونی آن را به اداره مهاجرت معرفی کردند

  عصر روز گذشته راننده یک کامیون که در قسمت بار خود ۲۷ مسافر که احتمالا مهاجران غیرقانونی بودند را حمل می‌کرده است بوسیله پلیس بازداشت شد.

  در پی گزارش‌هایی درباره نگرانی از جان این افراد، پلیس این کامیون را در کنار یکی از بزرگراه‌های مناطق مرکزی بریتانیا شناسایی و متوقف کرد.

  در روزهای اخیر موارد زیادی از ورود مهاجران غیرقانونی به داخل خاک بریتانیا گزارش شده است.

 15. مایک پومپئو بدنبال اطمینان دادن به متحدانش در خاورمیانه

  قرار است مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا که به مصر سفر کرده برای اطمینان دادن به متحدانش در مورد پایبند بودن این کشور به تعهداتش در منطقه سخنرانی مهمی انجام دهد. تصمیم دونالد ترامپ در مورد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه باعث شده که بسیاری در مورد استراتژی این کشور در خاورمیانه دچار تردید شوند. آقای پومپئو در سفرش به مصر با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرده است. او پیشتر به کشورهای اسرائیل و ترکیه سفر کرد.

 16. حمله پهپاد حوثی‎ها به یکی از پایگاههای دولت یمن

  گزارش‌ها از حمله یک پهپاد متعلق به شورشیان شیعه حوثی به پایگاه ارتش در استان لحج در جنوب یمن خبرمی‌دهد.

  گفته شده که در جریان این حمله چندین سرباز که در یک رژه نظامی شرکت داشتند، کشته و شماری دیگر هم مجروح شده اند.

  این حمله به پایگاه هوایی العند صورت گرفته است.

  نیروهای دولت یمن که از حمایت ائتلاف به رهبری عربستان برخوردار هستند با شیعیان حوثی که کنترل بخش هایی ازاین کشور را در اختیار دارند در حال جنگ هستند.

 17. داور سنگاپوری بازی ایران ویتنام را سوت می‌زند

  کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)، قضاوت دیدار تیم های ملی فوتبال ایران و ویتنام را به داوری از کشور سنگاپور واگذار کرد.

  تیم ایران روز شنبه با ویتنام بازی می‌کند.

 18. تجمع فرهنگیان استان کرمانشاه مقابل اداره کل آموزش و پرورش

  فرهنگیان استان کرمانشاه مقابل اداره کل آموزش و پرورش تجمع کردند.

  براساس گزارشهای رسیده از ایران فرهنگیان در اعتراض به عدم دریافت حقوق و بی توجهی مسئولان به مطالباتشان دست به این زدند.

  این معلمان که با در دست داشتن پلاکاردهایی خواسته‌های خود را مطرح کردند و خواهان عقد بیمه تکمیلی کارآمد، اجرای همسان‌سازی مستمری‌ها و افزایش سطح معیشت هستند.

  حاضران در تجمع می‌گویند: "بودجه ۹۸ بدون توجه به مطالبات مزدبگیران تنظیم شده و نیازمند بازبینی اساسی است. آنها بودجه همسان‌سازی را ناکافی می‌دانند و می‌گویند بایستی این بودجه ترمیم شود."

  View more on twitter
  View more on twitter
 19. استاندار کرمان:۶۰ درصد جمعیت استان کرمان جزو ۴ دهک پایین جامعه هستند

  محمدجواد فدایی، استاندار کرمان اعلام کرد: "۶۰ درصد جمعیت استان کرمان جزو ۴ دهک پایین جامعه هستند و درآمد سرانه استان از متوسط کشور پایین تر است."

  به گزارش ایسنا، استاندار کرمان همچنین گفت کرمان استان معدنی است و اما از سوی دیگر جزو استان‌های فقیر کشور هستیم.

 20. توصیه کره جنوبی به کره شمالی: لغو تحریم‌های آمریکا نیازمند اقداماتی متهورانه‌تر است

  مون جائه-این، رئیس جمهوری کره جنوبی از کره شمالی خواسته است تا برای کاهش تحریم‌های آمریکا اقدامات بیشتری بکند.

  در ماه ژوئن سال گذشته، کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سنگاپور ملاقات کردند و بر سر اقداماتی برای بهبود روابط دو کشور از طریق غیراتمی شدن شبه جزیره کره، لغو تحریم های آمریکا و کمک ایالات متحده به توسعه سریع اقتصادی کره شمالی به توافق اصولی دست یافتند. این نخستین دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی بود و در پی چندین ماه تنش بین دو کشور و حتی تهدیدات و توهین‌های شخصی متقابل رهبران آنها و پس از آن، ابراز تمایل رهبر کره شمالی به بهبود روابط با کره جنوبی و غرب صورت گرفت.

  بیشتر بخوانید