Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. سانحه مرگبار هواپیماهای باربری ارتش ایران
 2. هواپیما حامل گوشت بوده و در اطراف کرج دچار سانحه شده
 3. سانحه در زمان فرود رخ داده و هواپیما وارد محوطه مسکونی شده
 4. ایران گوید برای پرتاب ماهواره به فضا از هیچ کشوری اجازه نمی گیرد
 5. دادستان کل در ایران شکنجه شدن اسماعیل بخشی را رد کرد
 6. احضار سفیر ایران در لندن به وزارت خارجه بریتانیا
 7. اظهارات فرزند مهدی کروبی درباره اجازه خروج یک بار هفته از خانه
 8. تجمع اعتراضی در برابر وزارت صنعت ایران

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. توضیحات حسن روحانی درباره دلیل حمل گوشت توسط هواپیمای ارتش

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در واکنش به سقوط هواپیمای ارتش که حامل گوشت بود گفت: "ما در شرایط امروز برای اینکه مردم در مضیقه نباشند، ناچاریم گوشت گرم را مقداری که نیاز کشور هست و کمبود داریم با هواپیما حمل کنیم. چون زمان به اندازه کافی نیست که بخواهیم با وسایل دیگر به کشور برسانیم."

  آقای روحانی افزود که این هواپیما جزو هواپیماهایی بود که گوشت حمل می کرد و دچار سانحه شد.

  View more on twitter
 2. دیدار وزیر خارجه ایران با رئیس جمهور عراق

  بغداد

  محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران با برهم صالح رئیس جمهور عراق در بغداد دیدار کرده است. آقای ظریف از روز گذشته برای دیدار پنج روزه از شهرهای مختلف عراق، راهی این کشور شده است. هفته گذشته مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا سفری کوتاه به عراق داشت.

 3. بعیدی نژاد درباره احضارش از سوی وزیر خارجه بریتایا توضیح داد

  حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران درباره احضارش از سوی جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا توضحیاتی به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران داده است.

  آقای بعیدی نژاد گفته" اینجانب در توضیح به ایشان گفتم، اتباع دوملیتی همگی اتباع ایران محسوب می‌شوند و از حقوق مدنی برخوردار هستند. خانم زاغری به‌عنوان یک تبعه‌ ایرانی با حفظ حقوق خود در زندان از تسهیلات و امکانات درمانی لازم برخوردار بوده و خواهد بود. درعین‌حال دخالت از سوی کشوری که این خانم دقیقا به خاطر جاسوسی برای همان دولت در زندان قرار دارد، دخالت در امور داخلی ایران محسوب می‌شود. لذا این دخالت نه‌تنها هیچ کمکی به وی نخواهد کرد بلکه حساسیت منفی مردم و مقامات ایران را علیه سیاست دولت انگلیس افزایش هم می‌دهد. دولت ایران هرگونه دخالتی از سوی دولت انگلیس در این زمینه را مردود و غیرقابل‌قبول می‌داند".

 4. خبر فوریوقوع انفجاری مهیب در کابل

  گزارش‌ها حاکی از وقوع انفجاری مهیب در کابل، پایتخت افغانستان است. تعدادی از ساکنان محلی گفته‌اند که بعد از انفجار صدای تیراندازی شنیده‌اند. گفته می‌شود این اتفاقات در شرق شهر کابل رخ داده که بسیاری از سازمان‌های خارجی غیردولتی در آن واقع شده‌اند. هنوز مشخص نیست که دلیل انفجار چه بوده و تلفات و خسارات احتمالی آن چقدر است.

 5. اظهارات ظریف درباره شایعه استعفایش

  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه شایعات مربوط به استعفایش را رد کرده است.

  View more on twitter
 6. "بنیاد شهید گفت اعلام تعداد کشته های سه ماهه آخر سال ٦٥ و بهمن سال ۶۱ میسر نیست"

  جعفر شیرعلی نیا، محقق تاریخ جنگ ایران و عراق خبر داده که پس از مسائلی که درباره عملیات کربلای ۴ اخیرا مطرح شده خواستار دریافت آمار رسمی از بنیاد شهید شده اما موفق به دریافت جواب مناسب نشده است.

  آقای شیرعلی نیا نوشته است "از طریق «سامانه‌ انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» از بنیاد شهید درخواست کردم آمار شهدای سه ماهه آخر سال ٦٥ و آمار شهدای بهمن ماه سال ۶۱ را در اختیارم قرار دهند. با این آمارها می‌توان با تقریب خوبی تعداد شهدای عملیات‌های کربلای ٤ و ٥، و عملیات والفجر مقدماتی را به‌دست آورد. امروز جواب درخواستم آمد: با سلام. درخواست شما مورد بررسی قرار گرفت که بدینوسیله تعداد شهدای معزز ۲۲۶۵۰۰ نفر اعلام می‌گردد و ارائه‌ آمار به تفکیک روز، ماه و سال به دلیل انجام امور تحقیقی در حال حاضر میسر نمی‌باشد. با تشکر» عزیزان بنیاد شهید سوالی را که نپرسیده بودم درباره‌ تعداد شهدا (که مشخص نیست کل شهداست یا تنها شهدای جنگ) جواب داده‌اند اما درباره‌ سوال‌هایی که پرسیده‌ام باید منتظر به سرانجام رسیدن امور تحقیقاتی باشیم! هر چند سه دهه از پایان جنگ گذشته است. به امید آن روز که این تحقیقاتِ عزیزان به پایان برسد و آمارهای اولیه و ابتدایی قابل‌دسترسی باشد و این سامانه نیز توانایی فراهم کردن امکان دسترسی آزاد به اطلاعات را داشته باشد."

  محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران در زمان جنگ هشت ساله حدود دو هفته پیش در توییتر خود نوشته بود که "با عملیات کربلای چهار به دشمن وانمود کردیم که عملیات سالانه ما تنها همین بوده است. ده روز بعد در همان نقطه و در زمانی که نیروهای ارتش بعثی به مرخصی رفته بودند، عملیات کربلای پنج را انجام دادیم."

  آقای رضایی گفته بود که "عملیات کربلای چهار برای فریب دشمن انجام شد". این توییت به موجی از واکنش ها منجر شد.

  سرتیپ بسیجی بهمن کارگر رئیس "بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس" اخیرا گفته است "هر کس دفاع مقدس را تحریف کند، مجرم شناخته می‌شود و برابر مقررات با متخلف برخورد خواهد شد".

  آقای شیرعلی نیا در واکنش به این اظهارات گفته بود در مطلبی که با عنوان "به جای تهدید، آمار شهدا را اعلام کنید" نوشته بود "آیا پرسشگری جرم است؟ حقیقت این است که نقطه‌ تهدیدکننده برای یک گفتمان وقتی است که پرسشگران را تهدید به اعلام جرم کند".

 7. حذف اندی ماری از اوپن استرالیا

  اندی ماری، مرد شماره یک پیشین جهان در دور نخست اولین گرنداسلم فصل تنیس جهان حذف شد. ماری که مدت‌هاست از مصدومیت کشاله ران رنج می‌برد، قبل از این مسابقات گفت که تلاش می‌کند تا ویمبلدون بازی کند و بعد بازنشسته خواهد شد، هرچند که خودش مطمئن نیست بتواند این کار را انجام دهد.

  بیشتر بخوانید

  View more on twitter
 8. دادستان کل در ایران درباره اسماعیل بخشی: شکنجه ای در کار نبوده

  محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در ایران گفته است ادعای اسماعیل بخشی "از اساس دروغ بوده، هیچ گونه ضرب و جرح و شکنجه‌ای در کار نبوده. وی مرتکب جرایم و تخلفاتی شده توسط ماموران دستگیر و برای انجام تحقیقات به مراکز مربوطه برده می‌شود اما شکنجه یا ضرب و جرح خاصی رخ نداده است".

  اسماعیل بخشی کارگر کارخانه نیشکر هفت تپه می گوید در زمان بازداشت از سوی وزارت اطلاعات چنان شکنجه شده که از درد نمی توانسته حتی بخوابد. رئیس جمهور ایران دستور رسیدگی به این موضوع را داده بود اما وزیر اطلاعات با حضور در کمیسیون امنیت ملی مجلس، شکنجه کردن توسط کارکنان این وزارت خانه را رد کرد.

 9. سفیر ایران در لندن به وزارت خارجه بریتانیا احضار شد

  وزارت خارجه بریتانیا تایید کرد که جرمی هانت در اعتراض به وضعیت نازنین زاغری، سفیر جمهوری اسلامی در لندن را به این وزارتخانه احضار کرده است.

  مقامات رسمی به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته‌اند که آقای هانت قصد دارد نسبت به عدم رسیدگی‌های پزشکی مناسب به خانم زاغری اعتراض کند.

  نازنین زاغری رتکلیف و نرگس محمدی با انتشار اطلاعیه‌ای از زندان اوین اعلام کردند در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت درمانی‌شان برای سه روز اعتصاب غذا می‌کنند.

 10. کی‌روش و اعضای تیم ملی فوتبال ایران سقوط هواپیمای باربری ارتش را تسلیت گفتند

  View more on instagram
 11. وزارت خارجه ایران: از اظهار نظر افغانستان در مورد مذاکره با طالبان تعجب می‌کنیم

  بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته "ما از برخی از اظهار نظرها در افغانستان در مورد مذاکرات ایران و طالبان تعجب می‌کنیم".

  دولت افغانستان پیش از این اظهارات محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران را درباره ضرورت حضور طالبان در اینده افغانستان را دخالت در امور داخلی خوانده بود.

  سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته "همانطور که قبلا نیز گفتم ما از قبل به دولت افغانستان در این زمینه اطلاع داده بودیم و بعد از آن نیز به آنها گزارش دادیم برخی از این موضع‌گیری‌ها که در این ارتباط انجام شده برای ما قابل فهم نیست و مشخص نیست که آیا این صحبت‌ها شخصی بوده یا نه؟".

  آقای قاسمی گفته "ایران تنها کشوری نیست که با طالبان مذاکره می‌کند. اکنون کشورهای متفاوتی در حال مذاکره با طالبان هستند و ما شاهد این نبودیم که مقامی در کابل یا جای دیگر به این نوع مذاکرات اعتراض کند و سخنانی که در زمینه گفت‌وگوی ایران و طالبان مطرح شده بر ما شگفت‌آور و تعجب انگیز است".

 12. فرزند مهدی کروبی: پدرم اجازه یافته هفته ای یک بار از محل حبس خانگی بیرون برود

  حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی می‌گوید از دو ماه پیش پدرش اجازه یافته هفته‌ای یکبار، به انتخاب خود دیداری در بیرون از محل حبس خانگی‌اش داشته باشد.

  حسین کروبی به خبرگزاری ایلنا گفته: "مسئولان امنیتی به آقای کروبی و موسوی گفتند به انتخاب خودتان هفته‌ای یکبار می‌توانیم شما را بیرون ببریم ولی تعیین آن محل باید هماهنگ شده باشد".

  بر اساس این گزارش میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز "از این امکان برخوردار شده‌اند".

 13. سردار آزمون: به فوتبال فکر می‌کنیم نه انتقام

  سردار آزمون، مهاجم تیم ملی ایران می‌گوید، این تیم به دنبال انتقام از عراق نیست. ایران که چهارشنبه در آخرین بازی مرحله گروهی جام ملت‌های فوتبال آسیا با عراق بازی می‌کند، در دوره قبلی این مسابقات در یک‌چهارم نهایی با عراق روبرو شد و در ضربات پنالتی به این تیم باخت. سردار آزمون در حال حاضر با زدن سه گل، بهترین گلزن ایران در تورنمنت است.

  View more on twitter
 14. اعتراض خریداران خودرو در مقابل وزارت صنعت

  تعدادی از مخاطبان بی بی سی تصاویری از اعتراض خریداران خودرو در مقابل وزارت صنعت فرستاده اند.

  View more on instagram
 15. معاونتی برای "اهل تصوف و عرفان" در اداره افغانستان ایجاد می‌شود

  محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در نشستی در ارگ ریاست جمهوری که ده‌ها نفر از عالمان اهل تصوف و عرفان در آن اشتراک داشتند، از ایجاد معاونتی برای انسجام عرفان اسلامی و اماکن اسلامی خبر داد.

  در این نشست نمایندگان طریقت‌های تصوف از مشکلات و تعصبات شماری از علمای دیگر دینی در مقابل‌شان انتقاد کردند و گفتند بسیاری حتی آنها را تکفیر می‌کنند.

  آقای غنی برای حل مشکلات آنها ایجاد معاونت در وزارت حج و اوقاف افغانستان، چاپ متون‌های مهم تصوف و بازسازی خاقاه‌ها را وعده سپرد.

  تصوف
 16. تصاویری از هواپیمای سانحه دیده در اطراف کرج

  گزارش ها حاکی از آن است که برخی از اجساد کشف شده تحویل پزشکی قانونی شده است.

  View more on instagram
 17. جعبه سیاه هواپیما پیدا شد

  مدیرکل مدیریت بحران استان البرز از پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمایی که امروز در حوالی کرج دچار سانحه شد خبر داده است.

 18. خبر فوریروحانی: ماهواره ایران در ۶۰۰ کیلومتری مدار قرار می گیرد

  حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفته است "ماهواره پیام با ماهواره‌بر ساخت دانشمندان و دانشگاه امیر کبیر، به‌زودی در ۶۰۰ کیلومتری مدار قرار می گیرد".

 19. اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان؛ معاون روحانی: پنج نفر ابقا شدند

  جمشید انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی و معاون رئیس جمهور ایران درباره قانون منع به کارگیری بازنشستگان از نیمه آبان‌ماه سال جاری لازم‌الاجرا شد گفته است افراد بازنشسته‌ای که در مدت اخیر ابقاء شده‌اند، پنج نفر هستند که دو نفر در وزارت بهداشت، یک نفر در وزارت راه و شهرسازی، یک نفر در وزارت نفت و یک نفر در وزارت جهاد کشاورزی مانده‌اند و با کسب موافقت‌هایی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

 20. تصاویری از محل سانحه هوایی در اطراف کرج

  از تلفات احتمالی در منطقه مسکونی گزارشی منتشر نشده است.

  View more on twitter