Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. تظاهرات شال قرمزها در پاریس

  تظاهراتی بزرگ در تقابل با جلیقه زردها در فرانسه برگزار شده است. تظاهرکنندگان که اولین راهپیمایی خود را در پاریس برگزار کردند خود را شال قرمزها می‌خوانند و شعار می‌دادند "دموکراسی بله، خشونت نه".

  به گفته پلیس این تظاهرکنندگان دهها هزار نفر بوده‌ و شمارشان از جلیقه زردهایی که دیروز راهپیمایی کردند بیشتر بوده است. شال قرمزها می‌گویند طرفدار امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیستند.

  دیروز جلیقه زردها که با دولت مخالفند برای یازدهمین شنبه پیاپی در شهرهای مختلف فرانسه تظاهرات کردند و در برخی شهرها با پلیس درگیر شدند.

  دیروز ژروم رودریگز که به چهره جلیقه زردها معروف شده بر اثر اصابت تکه‌ای از یک نارنجک مشقی به چشمش که پلیس از آن برای متفرق کردن جمعیت استفاده می‌کند آسیب جدی دید و گفته است از پلیس شکایت می‌کند.

 2. دولت مبلغ عیدی کارکنان دستگاه‌های اجرایی، انتظامی و قضایی را مشخص کرد

  هیئت وزیران امروزعیدی کارکنان دستگاه‌های اجرایی، انتظامی و قضایی را مشخص کرد.

  دولت به این دستگاه‌ها اجازه داد به کارمندان خود اعم از رسمی، ثابت، پیمانی، خرید خدمت، قراردادی و موقت که تمام وقت کار می‌کنند، ده میلیون ریال به عنوان عیدی در ماه بهمن امسال پرداخت کند.

  مبلغ عیدی کارکنان خرید خدمت، قراردادی و موقت کمتر است اما از پنج میلیون ریال کمتر نخواهد بود.

 3. نماینده مجلس ایران: هنوز تصمیمی درباره قیمت بنزین در سال آینده گرفته نشده است

  علی‌اصغر یوسف‌نژاد نایب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ امروز گفت که این کمیسیون هنوز هیچ تصمیمی در مورد قیمت بنزین در سال آینده نگرفته است.

  به گفته آقای یوسف نژاد پیشنهادهای مختلفی در این کمیسیون مطرح شده اما هیچ‌کدام رای نیاورده است.

  او همچنین گفت این کمیسیون هنوز موضوع یارانه‌ها را بررسی نکرده است.

 4. نکاتی در مورد گرفتن میزبانی قهرمانی شنای معلولان جهان از مالزی

  • کنفدراسیون بین‌المللی پارالمپیک میزبانی مسابقات شنای قهرمانی معلولان جهان در سال ۲۰۱۹ را از مالزی به دلیل عدم صدور ویزا برای ورزشکاران اسرائیلی برای شرکت در این رقابت‌ها گرفت.
  • مالزی کشوری است با اکثریت مسلمان که روابط دیپلماتیک با اسرائیل ندارد و دلیل عدم صدور ویزا برای ورزشکاران اسرائیلی را هم رفتار بد اسرائیلی‌ها با فلسطینی‌ها اعلام کرد.
  • وزارت خارجه اسرائیل این اقدام رو محکوم کرده و مالزی را به یهودی‌ستیزی متهم کرد.
  • اندرو پارسونز، رئیس کمیته بین‌المللی پارالمپیک گفت: "وقتی که میزبان، ورزشکاران یک کشور خاص را به دلایل سیاسی از سایرین جدا می‌کند، بدون شک تنها راهی که برای ما باقی می‌ماند انتخاب میزبان جدید است. درهای مسابقات قهرمانی جهان به روی هر ورزشکاری که توانسته به آن راه پیدا کند باز است و هیچ تبعیضی پذیرفته نیست."
  • کمیته بین‌المللی پارالمپیک می‌گوید که مالزی سال ۲۰۱۷ به آنها اطمینان خاطر داده بود تمام ورزشکارانی که شرایط حضور در مسابقات کوچینگ رو کسب کنند، می توانند در این تورنمنت رقابت کنند.
  • آقای پارسونز همچنین گفت: "از آن زمان شرایط سیاسی مالزی تغییر کرد و رهبری جدید این کشور تصمیم گرفت که رویکرد جدیدی داشته باشد."
  • ماهاتیر محمد ماه مه گذشته نخست وزیر جدید مالزی شد و از آن موقع، وی معرض این اتهام است که سیاست‌های یهودی‌ستیزانه اعمال کرده است. اما سید صدیق، وزیر ورزش و جوانان مالزی از تصمیم دولت در این مورد دفاع کرد و گفت "دفاع از خواهران و برادران فلسطینی از رویدادهای ورزش مهم‌تر است."
  • این تورنمنت قرار بود از ۷ مرداد برگزار شود و به عنوان رقابت‌های انتخابی پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو هم محسوب می‌شد.
  • گفته شده که شهر جایگزین این رقابت‌ها تا حدود دو هفته دیگر اعلام خواهد شد.
  • آقای پارسونز به بی‌بی‌سی گفت که مشغول بررسی چند شهر بوده و احتمالا مسابقات در همان زمان تعیین شده برگزار خواهد شد.
 5. رانش زمین در پرو ۱۵ کشته بر جای گذاشت

  بر اثر رانش زمین در هتلی در پرو که همزمان با برگزاری یک مراسم عروسی بود حداقل ۱۵ جان باختند.

  در حالیکه مهمانان عروسی در حال جشن و رقص بودند، فشار وارده بر اثر گل و لای و سنگ موجب فروریختن دیوارهای این هتل در جنوب شرقی پرو شده است.

  به گفته مقامات تا کنون ۲۹ نفر در اثر این حادثه زخمی شده‌اند.

 6. مراسم سالگرد پایان 'محاصره لنین‌گراد' در روسیه برگزار شد

  امروز یکشنبه ۲۷ ژانویه، مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد پایان محاصره شهر لنین‌گراد، که اکنون سن‌پترزبورگ نامیده می‌شود، در این شهر برگزار شد.

  در جریان دو سال و نیم محاصره این شهر به وسیله ارتش آلمان نازی در جنگ جهانی دوم، حدود ۸۰۰ هزار نفر از مردم بر اثر گرسنگی یا بیماری در این شهر جان سپردند.

  رژه نیروهای ارتش روسیه با یونیفرم‌های ارتش اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم
  Image caption: رژه نیروهای ارتش روسیه با یونیفرم‌های ارتش اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم
  تانک‌های مشهور تی-۳۴ ساخت شوروی
  Image caption: تانک‌های مشهور تی-۳۴ ساخت شوروی در دوران جنگ جهانی دوم هم به نمایش گذاشته شد
  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
  Image caption: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هم در این مراسم شرکت کرد و این محاصره را "۸۷۲ روز رنج وحشتناک و غیرانسانی" نامید
 7. خطر فروریختن سد دیگری در برزیل

  دو روزپس از فرو ریختن یک سد در جنوب شرق برزیل که سیلابی از گل و لای به راه انداخت و دست کم سی هفت کشته برجای گذاشت اکنون مقامات این کشور می گویند که سد دیگری در معرض فروریختن قراردارد.

  مقامات به ساکنان چند منطقه اطراف شهر برومادینهو دستور داده اند که خانه های خود را تخلیه کنند و پل این شهر را بسته اند.

  هر دو سد در محدوده این شهرقرارگرفته اند و به "واله" بزرگترین شرکت استخراج معدن برزیل تعلق دارند.

  در حال حاضر امید زیادی به زنده یافتن دویست و پنحاه نفری که از روزجمعه تاکنون در پی سیلاب گل و لای مفقود شده اند باقی نمانده است. یک قاضی دادگاه دستور مسدود کردن ۱ میلیارد و ششصت میلیون دلار از حساب های بانکی این شرکت را صادر کرده است تا صرف عملیات نجات و پاکسازی منطقه شود.

 8. بلندگویی که صبر سرمربی تیم ملی ایران را تمام کرد

  View more on twitter
 9. درخواست اعزام نرگس محمدی به بیمارستان

  محمود بهزادی‌راد، وکیل مدافع نرگس محمدی از ارائه درخواست اعزام وی به بیمارستان به مسئول بهداری زندان خبر داد.

  به گزارش ایرنا، آقای بهزادی‌راد تصریح کرد با توجه به بیماری نرگس محمدی، وی "باید زیر نظر پزشکان متخصص" خودش مورد مداوا قرار بگیرد.

  وکیل نرگس محمدی با بیان اینکه هفته گذشته درخواست اعزام به بیمارستان ایرانهمر را به صورت کتبی به مسئولان زندان اوین و دادیار ناظر زندان ارائه کرده گفت مسئولان زندان "از دریافت آن خودداری کردند".

  آقای بهزادی‌راد همچنین گفت: "با توجه به بیماری موکلم و اینکه داروی ضد تشنج محمدی از روز ۱۸ دی تمام شده، به دادیار ناظر زندان اعلام کردم هر اتفاقی برای او بیفتد، مسئولیتش با زندان است".

 10. استعفای یک وزیر دیگر تکذیب شد

  پس از آنکه خبرهایی از استعفای عباس صالحی، وزیر ارشاد منتشر و سپس توسط مدیر روابط عمومی این وزارتخانه تکذیب شد، شایعاتی در خصوص استعفای علیرضا آوایی، وزیر دادگستری منتشر گردید که این خبر نیز توسط روابط عمومی این وزارتخانه تکذیب شده است.

  View more on twitter
 11. اصغر شرفی: مهدی طارمی مثل درِ مسجد است

  View more on twitter
 12. کمیسیون تلفیق مجلس با سهمیه‌بندی بنزین به افراد مخالفت کرد

  علی ادیانی‌راد، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ از مخالفت اعضا این کمیسیون برای سهمیه بندی بنزین به افراد در سال آینده خبر داد.

  آقای ادیانی‌راد گفت: "اعضای کمیسیون با پیشنهادات نمایندگان مبنی بر تعلق سهمیه ۲۴ لیتری بنزین به افراد در هر ماه، مخالفت کردند".

 13. بلیط رایگان بازی امارات - قطر برای هواداران امارات

  View more on twitter
 14. بازداشت سه مسئول در استان البرز

  رئیس کل دادگستری البرز از دستگیری دو نفر مدیر شرکت خدماتی شهرک صنعتی و یک عضو شورای اسلامی شهر اشتهارد خبر داد.

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، رییس کل دادگستری البرز همچنین گفت که "موارد دیگر اتهامی نیز ممکن است وجود داشته باشد که در حال رسیدگی به پرونده هستیم".

  پیش از این نیز چند عضو شورا و شهردار سابق شهر اشتهارد هم با اتهام "ارتشاء و اختلاس" بازداشت شده بودند.

 15. تکذیب معافیت از خدمت اعضای تیم ملی فوتبال در صورت قهرمانی

  View more on twitter
 16. سخنگوی شورای نگهبان: معترضان ۸۸ می‌خواستند شورای نگهبان کنار برود

  عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفت که معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۸ "گستاخانه" پیشنهاد کرده بودند که "شورای نگهبان کنار برود و هیئتی از قضات، وکلا و سیاسیون بیاید تا بر کار انتخابات نظارت" کند.

  به گزارش تسنیم، آقای کدخدایی در ادامه پرسیده که "برچه اساسی" چنین درخواستی طرح شده و آن را خلاف قانون دانست و گفت: "وقتی شورای نگهبان صلاحیت‌ها را تایید می‌کرد و گزینه نهایی شما در آن بود، شورای نگهبان خوب بود ولی وقتی که برگزاری انتخابات است و دارید آمار انتخابات را می‌گویید، شورای نگهبان کنار برود؟"

 17. فورد و فولکس‌واگن چه مدل‌های مشترکی می‌سازند؟

  اعلام جزییات همکاری فورد و فولکس‌واگن، رونمایی از قوی‌ترین فورد موستانگی که تاکنون ساخته شده و اولین آزمایش ماشین پرنده بوئینگ.

  خودروسازان بزرگ جهان اگرچه برای فروش بیشتر در بازار به شدت با یکدیگر در رقابتند، اما معمولا در پشت صحنه برای کاهش هزینه‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند. هزینه هنگفت سرمایه‌گذاری برای فن‌آوری‌های تازه نظیر ماشین‌های الکتریکی و خودران باعث شده تا این همکاری‌ها بیشتر هم بشود.

  مطلب این هفته جهان خودرو را بخوانید.

 18. اثر بنکسی به یاد قربانیان حمله خونین باتاکلان در پاریس دزدیده شد

  یک اثر بنکسی، که به یادبود کشته شدگان حمله مسلحانه به سالن کنسرت باتاکلان در پاریس، روی در این مجموعه کشیده شده بود، شبانه دزدیده شد.

  این اثر هنرمند بریتانیایی که یک زن را در حال سوگواری نشان می‌داد، جمعه شب از روی در خروج اضطراری این سالن بریده شده و به سرقت رفت.

  گزارش شده که سارقان با کلاه صورت خود را پوشانده بودند و ابزار برش سنگ همراه داشته‌اند.

  در نوامبر سال ۲۰۱۵، در سه حمله جداگانه به چند رستوران و بار شلوغ، یک سالن کنسرت و محوطه اطراف ورزشگاهی در پاریس، ۱۳۰ نفر کشته شدند.

  حمله به سالن موسیقی ۱۵۰۰ نفری باتاکلان مرگبارترین این حملات بود. دراثر تیراندازی مردان مسلح در این سالن، حدود نود نفر کشته شدند.

  اثر بنکسی
  Image caption: اثر بنکسی که به یاد قربانیان حمله مسلحانه به سالن کنسرت باتاکلان در پاریس روی در خروج اضطراری این مجموعه کشیده شده بود
 19. رئیس فدراسیون فوتبال ایران: در صورت قهرمانی کی‌روش بهترین گزینه است

  View more on twitter
 20. آتش سوزی در مرکز کابل پس از هشت ساعت مهار شد

  در پی بروز آتش‌سوزی در مرکز کابل، پایتخت افغانستان، که صبح امروز آغاز شد، ده‌ها مغازه سوخته است.

  بصیر مجاهد سخنگوی پلیس کابل اعلام کرد که این آتش سوزی از ساعت هفت صبح امروز آغاز و تا حوالی ساعت چهار عصر ادامه داشت.

  او گفت که آتش سوزی از طبقه دوم بازار میلاد در "مندوی کابل" آغاز شد و بعد به بازار همجوار آن سرایت کرد. به گفته او در این آتش سوزی حدود ۱۸۰ مغازه سوخته ولی به کسی آسیبی نرسیده است.

  به گفته آقای مجاهد میزان دقیق خسارت مالی این حادثه هنوز مشخص نیست.

  مندوی کابل، مرکز اصلی خرید و فروش در شهر کابل به حساب می‌آید.

  افغانستان