Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. واکنش‌ها به صحبت‌های معتمدآریا در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر

  در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر از فاطمه معتمد آریا، بازیگر سینمای ایران تجلیل شد و از او خواسته شد تا سخنرانی کند. بخشی از صحبت‌های خانم معتمد آریا واکنش‌هایی را به دنبال داشت. او گفت "کاری که با من در این ۴۰ سال کردند این بوده که برایم توقف ایجاد کردند و توقف آنها باعث یک جهشی برای من شد که بتوانم بالاتر بروم."

  روزنامه کیهان از او به تندی انتقاد کرد و نوشت: "یک پیرزن بازیگر که در طول چهل سال گذشته بیشترین مجال را برای حضور در سینمای ایران داشته است، با بی‌انصافی به سیاه‌نمایی درباره شرایط حضور خود در سینما پرداخت و خبر دروغی را درباره یک شاعر به عنوان یک واقعیت، به زبان آورد و منتشر کرد." اشاره کیهان به بخشی از صحبت‌های خانم معتمد آریا درباره خبر مربوط به مشکلات ایجادشده برای ورود محمدرضا شفیعی کدکنی به دانشگاه تهران است.

  در مقابل تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از نوع ادبیاتی که روزنامه کیهان استفاده کرده، انتقاد و از خانم معتمد آریا حمایت کرده‌اند. گفته می‌شود در پخش زنده تلویزیونی این مراسم در شبکه نمایش، صحبت‌های خانم معتمد آریا برای دقایقی قطع شد و این باعث شد عده‌ای صدا و سیما را متهم به سانسور کنند.

  View more on instagram
 2. مصاحبه با 'سه دوست'

  View more on twitter
 3. ممنوعیت گرداندن سگ در فضاهای عمومی در تهران

  View more on twitter
 4. جایگاه ایران، افغانستان و تاجیکستان در جدول سلامت و فساد اداری

  سازمان 'شفافیت بین‌المللی' گزارش سلامت و فساد اداری، اقتصادی و تجاری کشورهای مختلف جهان در سال ٢٠١٨ میلادی را منتشر کرده است. ‏

  بر پایه این گزارش، افغانستان در سال میلادی گذشته در میان ١٨٠ کشور جهان، با ١٦ امتیاز در جایگاه ١٧٢ قرار گرفته است.

  افغانستان در سال ٢٠١٧ با امتیاز ۱۵ در رتبۀ ۱۷۷ بود.

  بر پایه این گزارش، ایران با ٢٨ امتیاز در جایگاه ١٣٨ و تاجیکستان با ٢٥ امتیاز در جایگاه ١٥٢ قرار گرفته‌اند.

  سازمان شفافیت بین‌المللی برای تدوین این گزارش، بر اساس ضوابطی مشخص به هر کشور امتیازی می‌دهد که موقعیت آن کشور در جدول جهانی شفافیت را تعیین می‌کند.

  امتیاز ١٠٠ به معنای شفافیت کامل و امتیاز صفر به معنای فساد کامل است. ‏

  داریوش رجبیان در این باره با فریدون خاوند، کارشناس مسائل اقتصادی در پاریس فرانسه گفتگویی داشت.

  Video content

  Video caption: چرا جایگاه ایران در جدول سلامت و فساد اداری سقوط کرده؟
 5. واکنش ظریف به انتقاد ترامپ از مقام‌های ارشد اطلاعاتی آمریکا

  View more on twitter

  محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در توییتی در واکنش به انتقاد ترامپ از مقام‌های ارشد اطلاعاتی آمریکا به دلیل اختلاف نظر بر سر مسائلی از جمله ایران، نوشت:

  وقتی آژانس‌های اطلاعاتی خود دونالد ترامپ، اظهارات او، جنگ‌طلبان کابینه‌اش و اسرائیلی‌ها را درباره ایران نقض می‌کنند. او باید در تمام این مدت به اتحادیه اروپا، سازمان ملل و مقام‌های سابق آمریکایی گوش می‌کرد.

 6. واکنش وزارت ارشاد به انتقادها از 'تک‌خوانی یک زن در افتتاحیه جشنواره فجر'

  روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به انتقادها از "تک‌خوانی یک زن" در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر با حضور وزیر ارشاد، اطلاعیه‌ای داده و دلیل این مسئله را "مشکل فنی" خوانده است.

  در توضیح وزارت ارشاد آمده است: "اجرای سرودی با همخوانی بازیگران در انتهای این نمایش به دلیل برخی مشکلات فنی منجر به ایجاد شائبه مبنی بر تک‌خوانی یکی از بازیگران شد. این سرود با همخوانی ٢١ نفر از بازیگران اجرا شد و همه حاضران در مراسم شاهد همخوانی گروه بودند اما به علت مشکل فنی در خروجی پخش و ضبط تلویزیونی صدا فقط از میکروفن اصلی گرفته شد؛ به نحوی که صدای یکی از بازیگران بالاتر از سایرین شنیده شد. البته بروز مشکل فنی رافع مسئولیت دست‌اندرکاران این مراسم نیست و حتماً مورد پیگیری قرار خواهد گرفت."

  افتتاحیه
 7. آمانو: ایران به برجام پایبند بوده

  یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران به تعهدات خود بر اساس توافق هسته‌ای عمل کرده است. در سایت آژانس به نقل از آقای آمانو آمده است: "ایران تعهدات خود بر اساس برجام را اجراکرده است... بسیار مهم است که ایران همچنان به اجرای کامل تعهداتش پایبند باشد."

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا امروز مقام‌های ارشد اطلاعاتی ایالات متحده را "بسیار ساده‌لوح و منفعل" خواند چون آنها دیروز بر خلاف نظر آقای ترامپ گفته بودند که ایران به برجام پایبند بوده است.

  آمانو
 8. 'سرمای کشنده' در بخش‌هایی از آمریکا

  دمای هوا در بخش‌هایی از آمریکا به شدت کاهش یافته و "سرمای کشنده" با برف شدید همراه شده است. در شیکاگو دمای هوا به کمتر از منفی بیست و پنج درجه سانتی‌گراد رسیده است.

  آدام رابرتز خبرنگار اکونومیست این ویدیو را برای نشان دادن شدت سرمای هوا در شیکاگو، در توییترش منتشر کرده است. ببینید سرما با آب جوش چه می‌کند.

  View more on twitter
 9. یک عضو پارلمان روسیه به اتهام قتل در سال ۲۰۱۰ در جریان جلسه پارلمان بازداشت شد

  رسانه های دولتی روسیه گزارش داده‌اند که یک عضو پارلمان این کشور امروز با اتهام ارتکاب قتل، در داخل مجلس علیای پارلمان بازداشت شده است. کمیته بازرسی روسیه گفته است رئوف آراشوکوف به دست داشتن در قتل دو نفر و جرایم دیگر در سال ۲۰۱۰ متهم می‌شود.

  این سناتور جمهوری خودمختار کراچای چرکسیا در منطقه قفقاز شمالی روسیه در جریان جلسه پارلمان بازداشت شد. او قبلا اتهامات علیه خود را رد کرده بود. بازپرسان معتقدند که آقای آراشوکوف در دو مورد قتل در شهر چرکسک، پایتخت جمهوری خودمختار کراچای چرکسیا دست دارد.

  آسلان ژوکوف، رهبر جنبش جوانان موسوم به "آدیگی خاسه" ماه مارس به ضرب گلوله کشته شد. دو ماه پس از این حادثه فرال شبخوزوف، مشاور رئیس جمهوری خودمختار کراچای چرکسیا نخست مورد ضرب و جرح قرار گرفت و سپس کشته شد. سخنان سه شاهد در باره این عضو پارلمان روسیه ماه سپتامبر خبرساز شد. رسانه‌های روسیه می‌گویند آقای آراشوکوف که سال ۲۰۱۶ عضو پارلمان شد همچنین به تقلب اسناد برای کسب عضویت پارلمان متهم می‌شود.

 10. انتقاد ترامپ از اظهارات مقام‌های امنیتی آمریکا درباره ایران

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از مقام‌های امنیتی این کشور برای رویکردی که به "خطرهای ایران" دارند، انتقاد کرده و آنها را "منفعل و ساده‌‌لوح" خوانده است.

  آقای ترامپ این انتقاد را کمی پس از آن مطرح کرده است که رئیس سازمان سیا و رئیس ستاد هماهنگی تشکیلات اطلاعاتی آمریکا به سنا گزارش دادند که ایران به توافق هسته‌ای پایبند مانده است.

  محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته اینکه مقام‌های مختلف آمریکایی درباره ایران حرف‌های متفاوتی می‌زنند، "موقعیت ناجوری" ایجاد کرده است.

  بیشتر بخوانید

 11. انتقاد عفو بین‌الملل از سایت‌های اجاره اتاق و خانه در مناطق اشغالی اسرائیل

  عفو بین‌الملل از سایت‌های اجاره کوتاه‌مدت اتاق، خانه و هتل مانند ایربی‌ان‌بی، بوکینگ‌دات‌کام، اکسپدیا و تریپ‌ادوایزر خواسته خانه‌های اسرائیلی واقع در مناطق اشغالی بیت‌المقدس شرقی و شهرک‌های یهودی در کرانه باختری را بایکوت کنند. عفو بین‌الملل این شرکت‌ها را متهم به سودآوری از معامله با شهرک‌هایی کرده که بنا بر قوانین بین‌المللی ساخت آنها غیرقانونی بوده است.

  وزیر گردشگری اسرائیل در واکنش، بیانیه عفو بین‌الملل را "ضد یهودی" خوانده و وزیر امنیت داخلی اسرائیل هم گفته ممنوعیت ورود اعضای این سازمان به داخل اسرائیل را بررسی می‌کند.

  اسرائیل
 12. زن فلسطینی مهاجم به مامور امنیتی اسرائیل در حومه بیت المقدس کشته شد

  پلیس اسرائیل می گوید یک زن فلسطینی زمانی که می‌خواست با چاقو به یک مامور اسرائیلی در یک پست بازرسی در حومه بیت ‌المقدس حمله کند به ضرب گلوله کشته شده است. نام این زن هنوز اعلام نشده است. در پی این حادثه پست بازرسی‌ای که بیت المقدس را از کرانه باختری جدا می‌کند به طور موقت بسته شد.

 13. انتقاد نمایندگان مجلس از وزیر نفت ایران

  View more on twitter
 14. فیلم تیراندازی به ساختمان شهرداری شهر جدید هشتگرد

  خبرگزاری فارس فیلمی را منتشر کرده که می‌گوید از فردی گرفته شده که امروز صبح به ساختمان شهرداری شهر جدید هشتگرد تیراندازی کرده است. پیشتر فرماندار شهرستان ساوجبلاغ تأیید کرد که صبح امروز فردی با اسلحه ژ۳ به این ساختمان شلیک کرده بود. در این حادثه کسی آسیب ندیده است.

  به گفته فرماندار ساوجبلاغ، فرد مهاجم که اکنون در بازداشت است، راننده تاکسی است. در فیلم منتشرشده هم یک تاکسی زرد رنگ دیده می‌شود. انگیزه این تیراندازی، اختلاف این راننده تاکسی با کارمندان شهرداری عنوان شده است. مهاجم گفته سلاح را در سال ۱۳۵۷ تهیه کرده است.

  View more on twitter
 15. سیل لرستان؛ انتقاد نماینده خرم‌آباد از دولت

  در پی جاری شدن سیل در مناطقی از اساتن لرستان نماینده خرم‌آباد در مجلس ایران از بی‌توجهی دولت به وضعیت این استان انتقاد کرد. به گزارش ایسنا، محمد بیرانوندی گفته است "متأسفانه آب تمام بخش‌های استان را فرا گرفته" و از دولت پرسیده چرا صدای مردم این منطقه را نمی‌شنود. بارندگی‌های شدید در روزهای گذشته باعث جاری سدم سیل در چند استان از جمله لرستان و خوزستان شده و به منازل مسکونی و بناهای تاریخی آسیب زده است.

  سیل لرستان
 16. مادورو انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در ونزوئلا را رد کرد

  نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، تاکید کرده است که انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در این کشور برگزار نخواهد شد. آقای مادورو در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی روسیه گفت که حاضر است انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار کند اما به آمریکا و کشورهای دیگری که خواهان رای‌گیری برای انتخاب رئیس جمهور شده‌اند گفت که باید تا سال ۲۰۲۵ که موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است، صبر کنند.

  آقای مادورو همچنین از آمادگی برای مذاکره با مخالفان با میانجیگری بین‌المللی خبر داد. هفته پیش خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا خواند. آمریکا و تعدادی دیگر از کشورها بلافاصله از آقای گوایدو حمایت کردند.

  مادورو
 17. منشأ بوی ناخوشایند در تهران

  استاندار تهران می‌گوید تحقیقات نشان می‌دهد عامل بوی بد تهران ناشی از ماده شیمیایی مِرکاپتان در منطقه یافت‌آباد در جنوب غرب تهران بوده است. مرکاپتان یک گاز بدبو با ترکیبات آلی گوگرد است که مقدار کمی از آن را به گاز طبیعی اضافه می کنند تا نشت گاز معلوم شود.

  انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، گفته تحقیقات نشان داده در منطقه یافت‌آباد مقدار سولفور نسبت به سایر مناطق افزایش داشته است. حدود یک ماه پیش تهرانی‌ها از بویی ناخوشایند خبر دادند و حدس و گمان‌های زیادی درباره منشا این بو منتشر شد.

  تهران
 18. صالحی چین را به کم‌کاری متهم کرد

  رئیس سازمان انرژی اتمی ایران چین را به کم‌کاری در طراحی دوباره‌ راکتور اراک متهم کرد. علی اکبر صالحی به تلویزیون ایران گفته بعد از خروج آمریکا از برجام سرعت همکاری چین کم شده است. آقای صالحی گفته چین نگران است در صورت همکاری با ایران، آمریکا شرکت‌های چینی مرتبط با صنعت هسته‌ای را تحریم کند. آقای صالحی تکرار کرده که موضوع بتن‌ریزی در راکتور اراک واقعیت ندارد.

  صالحی
 19. کی‌روش 'فعلا قصد ترک ایران را ندارد'

  View more on twitter
 20. ایران، محور مذاکرات دیپلمات ارشد آمریکایی در اروپا

  وزارت خارجه آمریکا گفته است که نیتن سیلز دیپلمات ارشد آمریکا در امور مبارزه با تروریسم، به چند کشور اروپایی سفر می‌کند تا با این کشورها درباره "حمایت ایران از تروریسم در اروپا" مذاکره کند. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا، ایران "اصلی‌ترین حکومت حامی تروریسم در جهان" توصیف شده است.

  وزارت خارجه آمریکا همچنین گفته است که در سال‌های اخیر حکومت ایران "فعالیت‌های تروریستی" را در فرانسه، دانمارک، هلند، آلبانی و چند جای دیگر هدایت کرده است. ایران همواره این اتهامات را رد کرد است.