Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. ابراز نگرانی یک نماینده مجلس ایران از خبرهای زندان قرچک

  محمود صادقی،‌ نماینده تهران در مجلس ایران در توییتی نوشت: "اخبار منتشرشده از زندان قرچک نگران کننده است؛ با شماره هر یک از مسئولان ذی ربط که تماس می گیرم در دسترس نیستند."

  گزارش‌های تایید نشده از زندان قرچک در ورامین حاکی از درگیری‌هایی در این زندان است. گزارش شده که ماموران گارد تعدادی از زندانیان را کتک زده اند‌ و از گاز اشک آور استفاده کرده اند.

  View more on twitter
 2. تلاش برای حمله سایبری به مجلس استرالیا

  مقامات استرالیایی می‌گویند آنها در حال تحقیق بر روی "تلاش برای هک کردن" شبکه کامپیوتری این مجلس هستند.

  نمایندگان مجلس گفتند "هیچ سندی" وجود ندارد که اطلاعات در دسترس هکران قرار گرفته یا دزدیده شد اما رمز عبور شبکه‌های کامپیوتری سیاستمداران برای احتیاط عوض شدند.

  متخصصان سایبری -امنیتی گفته‌اند این حمله سایبری احتمالا از طرف یک کشور خارجی صورت گرفته است.

  اسکات موریسون نماینده مجلس استرالیا گفت قصد ندارد درباره "منبع یا چگونگی این موضوع" اظهارنظر بیشتری کند.

  او اضافه کرد: "هیچ مدرکی" دردست نیست که سازمان‌های دولتی یا وزراتخانه‌ها مورد هدف قرار گرفته باشند. نمایندگان و کارمندان مجلس از شبکه کامپیوتری مجلس همراه با داده‌های دیگر برای ذخیره ایمیل‌هایشان ازآن استفاده می‌کنند.

  پیشتر، نمایندگان ارشد گفتند هیچ سندی وجود ندارد که هدف تلاش برای هک کردن "تخریب یا نفوذ درفرآیندهای انتخاباتی یا سیاسی" باشد. هرچند بیل شورتن رهبر مخالف این حادثه را "زنگ بیدار باش" توصیف کرد. دولت استرالیا با شماری از حملات سایبری در سال‌های اخیر روبرو شده است، رسانه‌های محلی برخی از آنها را به کشورهایی مانند چین منتسب کرده‌اند. در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ حملات شاخصی به سازمان‌های آب‌وهوا و آماری دولت صورت گرفت. در سال ۲۰۱۱ به سیستم‌های ایمیلی وزیران مهم استرالیایی رخنه شد. فرگوس هانسن از موسسه راهبردی استرالیا واقع در کانبرا گفت: "به نظر می‌آید یک دولت خارجی پشت این حمله است."

  استرالیا
  Image caption: به نظر برخی تلاش برای هک کردن در کشور خارجی منشا دارد
 3. برگزاری مراسم تشییع جنازه ابراهیم ملک‌زاده با حضور غنی و عبدالله در کابل

  مراسم تشییع و تدفین جنازه محمد ابراهم ملک‌زاده، نماینده ولایت غور در مجلس نمایندگان افغانستان و از فرماندهان مشهور جهادی غور امروز در کابل با حضور اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان برگزار شد.

  آقای ملک‌زاده از اعضای شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان بود و در جریان جنگ علیه شوروی و نبرد علیه طالبان مشهورترین فرمانده جهادی ولایت غور بود.

  آقای ملک‌زاده پس از سقوط طالبان والی غور و در دو دور گذشته پارلمان افغانستان، نماینده این ولایت در مجلس نمایندگان بود.

  ابراهیم ملک‌زاده دو روز پیش به دلیل مریضی در بیمارستانی در کابل درگذشت.

  مراسم جنازه ابراهیم ملک‌زاده
 4. تهیه مدال‌های المپیک از بازیافت وسایل الکترونیکی

  View more on twitter
 5. اخبار تایید نشده از ناآرامی در زندان زنان قرچک در جنوب شرق تهران

  گزارش‌های تایید نشده از زندان قرچک در ورامین حاکی از درگیری‌هایی در این زندان است. گزارش شده که ماموران گارد تعدادی از زندانیان را کتک زده اند‌ و از گاز اشک آور استفاده کرده اند.

  به گزارش مجذوبان نور،‌ این آشوب از شب گذشته و به دنبال وخامت حال یک زندانی زن شروع شده است اما رئیس زندان این اعتراض را "شورش" خوانده و علت آن را خبر عفو زندانیان اعلام کرده است.

  گفته شده که عده ای از زندانیان از اینکه نام شان در فهرست عفو ۲۲ بهمن نبوده، خشمگین شده‌اند.

  یک کاربر توییتر که خواهرش از زندانیان قرچک است نوشته که خواهرش از زندان زنگ زده و در حالیکه گریه می‌کرده،‌ به او گفته که ماموران امنیتی زندان با باتوم به آنها حمله کرده اند و از شدت گاز اشک‌آور در حال خفگی هستند.

  این کاربر نوشته که تلفن خواهرش قطع شده است. مجذوبان نور هم از قطع تلفن‌های زندان قرچک خبر داده است. مجذوبان نور نوشته که "از وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی که در این زندان هستند اطلاعی در دست نیست."

 6. رحیمیان: "دو نامه نهضت آزادی و آیت‌الله منتظری دستخط امام است"

  محمدحسن رحیمیان، تولیت مسجد جمکران با رد ادعای علی مطهری که گفته بود "فکر نمی‌کنم"، دو نامه آیت‌الله خمینی به نهضت آزادی و آیت‌الله منتظری "واقعا از امام باشد" را تکذیب کرد.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای رحیمیان تاکید کرده که دو نامه مذکور شخصا توسط آیت‌الله خمینی نوشته شده و "دستگاه قضائی اصالت دستخط امام تأیید" کرده اما در عین حال می‌گوید که "برخی از بیانیه‌های امام را آقای رسولی محلاتی و در مواردی هم بنده" می‌نوشتیم.

 7. ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت می‌کند

  محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ که قرار است از ۱۵ تا ۱۷ فوریه (۲۶ تا ۲۸بهمن) در مونیخ، آلمان برگزارشود، شرکت می کند.

  View more on twitter
 8. احمد توکلی از موافق به مخالف FATF تبدیل شد

  احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که پیشتر گفته بود "اگر به FATF ملحق نشویم، ضربه‌های بیشتری به کشور وارد می‌شود" در توییتی از تغییر نظرش در خصوص تصویب این معاهده خبر داده است.

  View more on twitter
 9. خوک‌ها یک زن روس را 'خوردند'

  رسانه های روسیه گزارش داده‌اند که یک زن ۵۶ ساله توسط خوک ها خورده شده است.

  براساس این گزارش این زن در منطقه اودمورتیا در مرکز روسیه دامداری داشت و هنگامی که مشغول غذا دادن به خوک‌ها بود، ظاهرا بی‌هوش یا دچار حمله صرع شده و به داخل خوکدانی می افتد.

  شوهر این زن بعدا جسد همسراو را که ظاهرا در اثر خونریزی شدید جان داده بود، پیدا کرد.

 10. کودتا علیه رهبر داعش 'شکست خورد'

  رسانه‌های خبری از کودتای نافرجام علیه ابوبکر البغدادی، رهبر گروه موسوم به دولت اسلامی - داعش - خبر داد‌اند.

  به نوشته روزنامه گاردین، تلاش برای کودتا در روز ١٠ ژانویه - حدود یک ماه پیش - در شهرک هجین در شرق سوریه روی داد. گروهی از شبه‌نظامیان داعش همچنان این منطقه را در اختیار دارند.

  این روزنامه به نقل از منابع اطلاعاتی غربی نوشته است که بین کودتاچیان، که از اعضای خارجی داعش بودند، و محافظان ابوبکر البغدادی درگیری مسلحانه روی داد اما محافظان توانستند رهبر داعش را از این شهرک خارج و به نقطه‌ای در بیابان منتقل کنند.

  در ماه‌های اخیر و با شکست‌های پی در پی داعش در سوریه، گزارش‌هایی از ناآرامی در میان صفوف رزمندگان این گروه منتشر شده اما به نظر نمی‌رسد این ناآرامی‌ها به فروپاشی تشکیلات فرماندهی گروه منجر شده باشد.

  داعش پس از تصرف شهر موصل در عراق در تابستان ٢٠١٤ اعلام کرد که در سرزمین‌های تحت تسلط خود در عراق و سوریه "دولت اسلامی" برقرار کرده و ابوبکر البغدادی را به عنوان رهبر مسلمانان جهان معرفی کرد.

  این گروه به تعصب دینی و اقدامات خشونت‌آمیز شهرت دارد و اقدامات خود را تحت عنوان اجرای احکام شریعت توجیه می‌کند.

  البغدادی
  Image caption: ابوبکر البغدادی هنگام ایراد خطبه نماز جمعه در سال ٢٠١٤
 11. ترکیه عدم شفافیت عربستان را در تحقیقات مربوط به قتل جمال خاشقجی محکوم کرد

  ترکیه عدم شفافیت عربستان سعودی در تحقیقات مربوط به پرونده قتل جمال خاشقجی ، روزنامه نگار منتقد این کشوررا محکوم کرده است. یکی از سخنگویان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه تکذیب عربستان در مورد دخالت در مرگ این روزنامه نگار را محکوم کرد. جمال خاشقجی بیش از چهار ماه پیش به هنگام مراجعه به سفارت عربستان در استانبول کشته شد. اظهارات سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه همزمان با دیدار تیمی از دیده بان حقوق بشر سازمان ملل از ترکیه ابراز شده. این تیم حقوق بشری از عربستان سعودی بخاطر عدم همکاری با بازرسان ترکیه انتقاد کرده است.

  جمال خاشقجی
 12. 'ناپدید شدن' بوکسور ایرانی در فرودگاه اتریش

  رئیس فدراسیون بوکس در واکنش به ناپدید شدن یکی از بازیکنان تیم ملی این رشته در فرودگاه اتریش گفته که با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران پیگیر وضعیت بوکسور کشورمان هستیم و اگر او قصد پناهندگی داشته باشد به کشورش خیانت کرده است. خبرگزاری ایرنا گزارش کرده که تیم ملی بوکس برای حضور در رقابت های بین ا لمللی مجارستان راهی اتریش شد تا از آن جا به مجارستان سفر کند. اما مبین کهرازه، بوکسور وزن ۸۱ کیلوگرم پس از ورود تیم ایران به فرودگاه اتریش ناپدید شد و تلاش کادر فنی و سرپرست تیم برای پیدا کردن او سودی نداشت.

  View more on twitter
 13. حزب جدید اعضای جدا شده از حزب اعتماد ملی آغاز بکار کرد

  حزب جدید برخی از اعضای جدا شده از حزب اعتماد ملی آغاز بکار کرد. رسول منتجب‌نیا در روزهای گذشته درباره اسم این تشکیلات جدید گفته بود: "درباره نام حزب جدید، ۵ پیشنهاد مطرح و از میان آن ۳ اسم انتخاب شد و حزب جمهوریت هم از یکی از پیشنهادی ارائه شده به کمیسیون ماده ۱۰ وزارت کشور است که منتظر اعلام نهایی آن هستیم." در خردادماه سال جاری دومین کنگره حزب اعتماد ملی به درگیری داخلی کشیده شد و از آن زمان هواداران رسول منتجب نیا و الیاس حضرتی در دو تیم طیف قرار گرفتند.

  View more on twitter
 14. قرارداد ۱۲ میلیون دلاری کی‌روش با تیم ملی کلمبیا

  قرارداد کارلوس کی روش، سرمربی پرتغالی تیم ملی کلمبیا تا جام جهانی ۲۰۲۲ قطر خواهد بود. او سالیانه نزدیک ۳ میلیون دلار دریافت خواهد کرد که در مجموع این چهار سال به ۱۲ میلیون دلار می‌رسد.

  View more on twitter
 15. جان دینگل که طولانی ترین دوران نمایندگی را در تاریخ آمریکا داشت، درگذشت

  جان دینگل، سناتور دموکرات ایالت میشیگان که به مدت ۵۹ سال عضو مجلس نمایندگان آمریکا بود در سن ۹۲ سالگی درگذشت. آقای دینگل اولین بار در سال ۱۹۵۵ به این سمت انتخاب او شد . او در سال ۲۰۱۵ بازنشسته شد. او در دوران خدمتش نقشی مهم در تصویب بسیاری از قوانین لیبرال کلیدی از جمله برنامه های بهداشتی آمریکا داشت.

  آقای دینگل در دوران ریاست جمهوری یازده رئیس جمهور نماینده مجلس بود.

  جان دینگل
 16. خبر فوریدر آتش سوزی در خوابگاه تیم فوتبال جوانان فلامینگو برزیل ۱۰ نفر کشته شدند

  آتش سوزی در خوابگاه مرکز آموزش تیم جوانان یکی از بزرگترین باشگاههای فوتبال برزیل در ریودوژانیرو به کشته شدن دست کم ۱۰ نفر منجر شده است. این آتش سوزی در زمانی اتفاق افتاد که بازیکنان در این محل خوابیده بودند. دلیل این آتش سوزی هنوز مشخص نشده است. در این آتش سوزی ۳ نفر هم مجروح شدند. فلامینگو یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین باشگاههای فوتبال برزیل است.

 17. احضار وکیل اسماعیل بخشی به عنوان مطلع به دادسرای شوش

  فرزانه زیلابی، وکیل اسماعیل بخشی میگوید که ابلاغیه‌ای از سوی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش دریافت کرده است که روز یکشنبه به عنوان مطلع در شعبه سوم بازپرسی حاضر شود.

  این وکیل دادگستری احضار خود را به این شکل "نوعی اعمال فشار بر وکیل پرونده" تلقی کرده است و گفت: "بر اساس قوانین موضوعه، احضار وکیل به عنوان مطلع و جمع دو عنوان وکیل و مطلع مرتبط با موضوع پرونده موکلین صحیح نیست."

  اسماعیل بخشی، سخنگوی کارگران نیشکر هفت تپه، از ۳۰ دی و پس از پخش آنچه در صدا و سیما "اعترافات" او خوانده شد، در بازداشت به سر می‌برد. او نخستین بار ۲۷ آبان ماه، همزمان با چهاردهمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه بازداشت شده بود.

  View more on twitter
 18. زنان ایران قبل و بعد از انقلاب

  زنان قبل از انقلاب
  زنان قبل از انقلاب
  زنان قبل از انقلاب
  زنان بعد از انقلاب
  زنان بعد از انقلاب
 19. ظریف: در مورد FATF براساس قوانین داخلی خود عمل می کنیم

  محمد جواد ظریف، وزیر خارجه در گفتگویی با شبکه روسیاالیوم گفته که در رابطه با اف‌ای‌تی‌اف براساس قوانین داخلی خود عمل می کنیم. به گفته آقای ظریف با اشاره به این که ایران خود قربانی "تروریسم است، افزوده: "طبق قوانین داخلی خود با پولشویی مبارزه می کنیم. آن چه در مجلس تصویب شده باید از چند مرحله عبور کند و سرانجام باید دید که مسئولان دولت چه تصمیمی می گیرند."

 20. بارش تگرگ،‌ پایتخت هند را سفیدپوش کرد

  بارش تگرگ در دهلی

  دیروز، پنجشنبه ۱۸ بهمن، بارش تگرگ شدید در شهر دهلی پایتخت هند،‌ شهروندان این شهر را غافلگیر کرد.

  بارش باران و تگرگ به کاهش شدت آلودگی هوای این شهر کمک کرد.

  تصاویر و ویدئوهای بسیاری در شبکه های اجتماعی منتشر کردند.

  در روزهای اخیر برف سنگینی در مناطق شمالی هند باریده است و به دلیل شرایط هوا مدرسه ها تعطیل شده و مسئولان درباره خطر سقوط بهمن هشدار داده‌اند.