Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله افغانستان شد

  مسعود اندرابی
  Image caption: مسعود اندرابی پیش از این معاون ریاست امنیت ملی بود

  مسعود اندرابی، معاون پیشین امنیت ملی افغانستان امروز به عنوان سرپرست وزارت داخله/کشور آغاز به کار کرد. آقای اندرابی در مراسمی که برای معرفی‌اش در وزارت داخله برگزار شده بود، گفت که "روند مبارزه برضد گروه‌های هراس افگن را تسریع خواهد بخشید".

  او خطاب به مجرمان گفت: "روزهای خوب تان به پایان رسیده است، یا به قانون تمکین کنید و یا هم به قساوت مشروع نیروهای پلیس مواجه خواهید شد". آقای اندرابی تاکید کرد که شهروندان باید در کنار پلیس خود، "به جای دلهره و ترس، احساس غرور و مصئونیت کنند".

  حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی، پیش از این سرپرست وزارت داخله تعیین شده بود.

 2. خبر فوریاعضای برکنار شده کمیسیون‌های انتخابات افغانستان ممنوع الخروج شدند

  دوازده عضو برکنارشده کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی افغانستان به شمول روسای آنها، ممنوع الخروج شده‌اند. دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که این اقدام با هدف بررسی اتهام‌های مطرح شده علیه آن‌ها از جمله سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای گرفته شده است.

  بیشتر بخوانید

 3. وزارت تعاون: تنها پنج هزار نفر را توانستیم زیر پوشش طرح مقابله با فقر خوراکی زنان باردار قرار دهیم

  احمد میدری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: "۴۰ هزار نفر برای قرار گرفتن زیر پوشش طرح مقابله با فقر خوراکی زنان باردار و شیرده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معرفی شده اند اما به دلیل منابع مالی ناکافی فقط پنج هزار نفر از این بانوان مشمول طرح شدند."

  به گزارش ایرنا، احمد میدری همچنین اضافه کرد: "برای حمایت از زنان باردار و شیرده و مقابله با فقر خوراکی آنان ماهانه به هر فرد ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان یارانه نقدی پرداخت می شود."

 4. انتقاد عکاس ایرانی از استفاده عکسش در توییت ترامپ

  یلدا معیری، عکاس ایرانی، از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به دلیل استفاده از یکی از عکس‌هایش در کنار توییت فارسی و جنجالی آقای ترامپ انتقاد کرده است.

  بیشتر بخوانید

  View more on instagram
 5. نشست ورشو در آستانه برگزاری

  View more on twitter
 6. کمپین حقوق بشر ایران: ۲۰ نفر از زندانیان زن قرچک در انفرادی هستند

  با گذشت سه روز از حمله گارد ویژه به زندانیان زن قرچک و ضرب و شتم زندانیان، یک منبع مطلع به کمپین حقوق بشر ایران گفت که حدود بیست نفر از زندانیان به سللولهای انفرادی و تعداد دیگری از زندانیان به زندان اوین منتقل شده‌اند.

  View more on twitter
 7. فرار شش‌صد غیرنظامی از آخرین سنگر داعش

  بنا به گزارش‌ها حدود شش صد غیرنظامی از آخرین پایگاه داعش در شرق سوریه فرار کرده‌اند.

  نیروهای کرد و عرب تحت حمایت غرب که این منطقه را محاصره کرده‌اند، می‌گویند که این غیرنظامیان در ساعات اولیه روز توانستند از این منطقه خارج شوند.

  گفته شده است که اکثریت این غیرنظامیان بستگان پیکارجویان داعش و خارجی هستند؛ از جمله کودکان و زنان فرانسوی و آلمانی.

  حملات به این منطقه محصور در نواحی روستای باغوز روز شنبه شروع شد. گفته‌ می‌شود دست‌کم چهارصد شورشی در آخرین سنگر داعش حضور دارند و جنگ شدیدی در آن جریان دارد.

  داعش
 8. انس حقانی،‌ زندانی دولت افغانستان،‌ عضو هیات مذاکره‌کننده طالبان شد

  گروه طالبان، تیم جدیدی را برای مذاکره با نمایندگان آمریکا معرفی کرد.

  در خبرنامه این گروه که امروز سه‌شنبه ۲۳ دلو/بهمن منتشر شده آمده: با توجه به اهمیت مذاکرات با آمریکا، ملاهبت‌الله اخندزاده هیات جدید را به رهبری ملا برادر، معاون سیاسی او، را تعیین کرده است. این تیم چهارده نفری است و در بین آنها نام انس حقانی دیده می‌شود.

  انس حقانی، فرزند جلال الدین حقانی، بنیان گذار شبکه حقانی و برادر ناتنی سراج الدین حقانی، رهبر کنونی شبکه است. سراج الدین حقانی در حالی که رهبر این گروه است، معاون هبت الله آخندزاده، رهبر طالبان نیز است.

  انس حقانی در مهر/میزان سال ۱۳۹۳ زمانی که فرد شماره دوم شبکه حقانی بود، از سوی ریاست امنیت ملی افغانستان بازداشت شد و تاکنون در زندان این نهاد به سر می‌برد.

  بیشتر بخوانید

  گروه طالبان
 9. خبر فوریاشرف غنی اعضای کمیسیون‌های انتخابات افغانستان را برکنار کرد

  ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که اعضای هر دو کمیسیون انتخابات بعد از امضای قانون جدید انتخابات توسط اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان معزول محسوب می‌شوند. در نبود اعضای کمیسیون به دبیرخانه‌های این کمیسیون وظیفه داده شده است که به طور موقت سرپرستی کمیسیون انتخابات را به عهد بگیرند.

  اعضای کمیسیون درست زمانی معزول می‌شوند که تاکنون نتایج نهایی انتخابات پارلمانی که ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر امسال برگزار شده بود، اعلام نشده است.

  در خبرنامه ریاست جمهوری که امروز، سه شنبه (۲۳ دلو/بهمن) نشر شد، آمده است که در قانون جدید بعد از مشورت با احزاب سیاسی، نمایندگان نامزدهای ریاست جمهوری و نهادهای جامعه مدنی مرتبط با انتخابات روی ۳۹ مورد اصلاحات در قانون انتخابات به اتفاق آرا توافق صورت گرفته است.

  بیشتر بخوانید

 10. کرمانشاه نهمین کلانشهر ایران شد

  حجت الله موسوی اجاق، سخنگوی شورای شهر کرمانشاه اعلام کرد که با ابلاغ وزارت کشور، کرمانشاه از اول اسفند به عنوان نهمین کلانشهر کشور شناخته می‌شود.

  به گزارش ایسنا، سخنگوی شورای شهر کرمانشاه افزود: "اعلام یک شهر به عنوانکلانشهرتنها بر مبنای جمعیت آن صورت می‌گیرد و شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر به عنوانکلانشهرمعرفی می‌شوند.کلانشهرها ردیف‌های اعتباری در خصوص مباحث جمعیتی یا آلودگی هوا دارند که کرمانشاه از این پس می‌تواند از این مزایا بهره مند شود."

 11. دستکم ۱۷ نفر در آتش سوزی هتلی در دهلی کشته شدند

  پلیس هند می‌گوید دستکم ۱۷ نفر در اثر آتش سوزی در هتلی در دهلی، پایتخت این کشور کشته شدند.

  شاهدان عینی می‌گویند از جمله کشته شدگان یک زن و یک کودک بودند که برای نجات از پنجره به بیرون پریدند.

  این هتل در منطقه کارل باغ واقع است و از مناطق گردشگری در این شهر محسوب می‌شود.

 12. سومین جلسه دادگاه متهمان پرونده محیط زیستی برگزار شد

  سومین جلسه محاکمه متهمان پرونده محیط زیستی امروز به صورت غیرعلنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

  به گزارش ایرنا، پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، هشت متهم دارد که برای چهار نفر به اتهام افساد فی الارض، سه نفر به اتهام جاسوسی و یک نفر هم به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، کیفرخواست صادر شده است. اتهام چهار متهم این پرونده در ابتدا جاسوسی بود که بعد به افساد فی الارض تغییر کرد.

  در همین حال کتایون رجبی، خواهر سام رجبی در نامه سرگشاده به محمود صادقی، نماینده مجلس خواستار حمایت نماینده از این زندانی شد.

  خانم رجبی در بخشی از نامه خود با اشاره به اینکه در دو جلسه نخست دادگاه اجازه حضور وکیل برادرش داده نشده است نوشت: "ما از تشکیل اولین جلسه دادگاه بی اطلاع بودیم، برای آقای آقاسی هم به عنوان وکیل متهم دعوتنامه اي ارسال نشد. جلسه دوم دادگاه هم برادرم بدون حضور وکیلش در دادگاه حضور يافت . آیا ممانعت از حضور وکیل براساس ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی خلاف قانون نیست؟"

 13. بارندگی و آبگرفتگی در میناب

  View more on twitter
 14. حمله طرفدار ترامپ به فیلمبردار بی‌بی‌سی

  یکی از طرفداران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در تجمعی در منطقه ال‌پاسو در تگزاس آمریکا به یک فیلمبردار بی‌بی‌سی حمله کرد.

  این مرد که مدعی بود خبرنگاران "دشمن مردم هستند" و "اخبار جعلی" را عامل اخبار به باور خودش نامطلوب دانست، ران اسکینز، فیلمبردار بی‌بی‌سی را هل داد و بعد از آن به او و خبرنگاران دیگر فحش داد. آقای ترامپ که این صحنه را دید، با نشان دادن انگشت شست خواست از سلامتی آنها مطمئن شود و سپس به سخنرانی‌اش ادامه داد.

  این مرد لحظاتی پس ازاین حمله توسط محافظان از این تجمع بیرون کرده شد.

  آقای ترامپ به ال‌پاسو، در مرز میان مکزیک و آمریکا رفته بود و این تجمع کارزاری برای احداث دیوار مرزی میان دو کشور بود. مسئله‌ای که باعث طولانی‌ترین تعطیلی دولت آمریکا در تاریخ این کشور شده است.

  خبرنگاران
  View more on twitter
 15. کانال مستقل کارگران هفت تپه: بخشی و قلیان تحت فشار شدید قرار دارند

  کانال مستقل کارگران هفت‌تپه روز گذشته اعلام کرد که اسماعیل بخشی، فعال کارگری و سپید قلیان، فعال اجتماعی که از اول بهمن ماه در بازداشت هستند، تحت فشار شدید قرار گرفته‌اند تا از اعلام شکنجه در دوران بازداشت قبلی خود اظهار پشیمانی کنند.

  اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در آبانماه در اعتراضات کارگری هفت تپه بازداشت شده بودند و بعد از آزادی اعلام کردند که توسط وزارت اطلاعات و نیروهای امنیتی شکنجه شده اند.

  آقای بخشی در جریان چندین هفته اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه که پاییز امسال در اهواز جریان داشت، از رهبران کارگران معترض بود.

  مقام‌های قضایی و دولتی ایران اظهارات این دو زندانی درباره شکنجه را رد کرده‌اند.

 16. جهاد کشاورزی اهواز: ۱۵۰۰ هکتار از مزارع حاشیه دز زیر آّب هستند

  عبدالرضا نیسی، مدیر اداره جهاد کشاورزی اهواز اعلام کرد: "بر اثر نشتی‌هایی که در مزارع حاشیه رودخانه دز در منطقه بامدژ بوجود آمده است، حدود ۱۵۰۰ هکتار از مزارع زیر آب هستند و در صورتی که آب این مزارع خالی نشود، شاهد خسارت‌هایی در این سطوح خواهیم بود."

  به گزارش ایسنا، مدیر اداره جهاد کشاورزی اهواز همچنین گفت که خطر سیلاب و ورود آب به مزارع در حال حاضر دو روستای قجریه و مکسر در شهرستان اهواز را تهدید می‌کند.

 17. دادستان تهران: پنج مقام دولتی در پرونده خودروهای وارداتی بازداشت شدند

  محمود جعفری دولت آبادی، دادستان تهران درباره آخرین وضعیت پرونده خودروهای وارداتی گفت: تاکنون ۲۳ نفر در این رابطه بازداشت شدند.

  به گزارش میزان، آقای دولت آبادی افزود: "۵ نفر هم در بندر عباس نفر هم در پرونده مفتاح رهنورد خودرو که به پرونده میثم رضایی معروف است بازداشت هستند، همچنین ۴ مقام دولتی در پرونده اصلی و یک مقام دولتی هم در بندر عباس بازداشت شدند."

 18. فرمانده انتظامی خوزستان: عوامل حمله به کلانتری بندر امام بازداشت شدند

  حیدر عباس زاده، فرمانده انتظامی خوزستان اعلام کرد که ۹ نفر از "عاملان اصلی و مرتبط" با حمله به کلانتری بندر امام خمینی بازداشت شدند.

  به گزارش میزان، فرمانده انتظامی خوزستان اعلام کرد که دو قبضه اسلحه و خودرو مورد استفاده در این حمله نیز شناسایی و ضبط شده است.

  در این حمله که هفته گذشته رخ داد یک سرباز و یک افسر نیروی انتظامی به قتل رسیدند.

 19. اژه‌ای: رییس جدید قوه قضاییه تا پایان سال معرفی می‌شود

  غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه به سایت الف گفت که رئیس جدید قوه قضائیه تا پایان امسال معرفی می شود.

  این در حالی است که ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، روز دی ماه امسال در واکنش به اخبار منتشره درباره احتمال انتصاب وی به عنوان رئیس قوه قضاییه، این گزارش‌ها را رد نکرده بود.

  با نزدیک شدن پایان دوران ریاست صادق لاریجانی بر قوه قضائیه و انتصاب وی به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، بحث جایگزینی او مطرح شده است.

 20. ترامپ: انقلاب ایران موجب چهل سال شکست شده؛ ظریف: آمریکا چهل سال در تسلیم کردن ایران شکست خورده

  محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به توییت دونالد ترامپ در مورد چهل سالگی انقلاب ایران جواب داده و در حساب توییتری خود با استفاده از هشتگ توییت آقای ترامپ نوشته است: چهل سال شکست آمریکا در پذیرش این موضوع که ایرانی‌ها هرگز به دوره تسلیم بازنخواهند گشت.

  دونالد ترامپ روز دوشنبه همزمان با جشن های دولتی چهلمین سالگرد انقلاب ایران گفته بود که این انقلاب به معنی چهار دهه شکست کامل برای ایران بوده است.

  او در توییتی به فارسی نوشت: "۴۰ سال فساد. ۴۰ سال سرکوب. ۴۰ سال ترور. رژیم ایران فقط موجب #چهل_سال_شکست شده است. مردم ایران که مدت هاست در رنجند شایسته آینده روشن‌تری هستند."

  وزیر خارجه ایران در واکنش به این توییت افزوده است: چهل سال شکست آمریکا در تطبیق دادن سیاست‌هایش با واقعیت.

  بیشتر بخوانید