Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. پارلمان بریتانیا دوباره ترزا می را به دردسر انداخت

  بهرنگ تاج‌دین/بی‌بی‌سی

  دولت بریتانیا امیدوار بود رأی‌گیری امشب در مجلس یک اتفاق کم‌اهمیت باشد. زیرا نمایندگان قرار بود تأیید کنند که نظر مجلس همان است که دو هفته پیش بود: این‌که بخشی از توافقنامه خروج باید تغییر کند و مجلس با خروج بی‌توافق مخالف است.

  دولت بریتانیا امیدوار بود با تصویب این بیانیه ساده، به اتحادیه اروپا نشان بدهد که اگر حاضر شود بخشی از توافقنامه خروج را تغییر دهد، به راحتی در مجلس بریتانیا به تصویب می‌رسد.

  در مقابل شکست امشب این پیام را به اتحادیه اروپا می‌دهد که امتیاز دادن بی‌فایده است.

  در شب ولنتاین، بی‌مهری مجلس به ترزا می، او را با دردسری جدی مواجه کرده است: راه فعلی احتمالاً به بن‌بست می‌خورد؛ و تغییر مسیر می‌تواند به بالا گرفتن جنگ داخلی در حزبش ختم شود.

  تنها شش هفته تا برگزیت باقی مانده و راه پیش رو از همیشه مه‌آلودتر است.

 2. فیلم فجر و خیال محمد

  مسعود آذر/ بی بی سی

  سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر پایان یافت. سیمرغ ها تقسیم شد و در میان هیاهوی سیمرغ ها، خیال محمد هم فرصتی پیدا کرد تا حرفی بزند از جنس زندگی و سختی های زندگی برای کسانی که ایرانی نیستند اما در ایران زندگی می کنند.

  در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر وقتی هیات داوران ، جایزه نگاه نو را به همایون غنی زاده کارگردان فیلم مسخره باز اهدا کرد، او به روی صحنه نرفت و خیال محمد را به روی جایگاه فرستاد.

  خیال محمد پپشت تریبون گفت: "اسم من خیال محمد است. نزد آقای غنی زاده کار می کنم. من یک مهاجر افغانستانی هستم. از ایشان خواستم اگر توانست امروز از مشکلات مهاحریان افغانستانی بگوید و بگوید که زندگی درد دارد. ایشان از من خواستخودم از مشکلات مهاجران بگوییم... در راه فکر کردم مگر مشکلات ما را همه نمی دانند؟ مشکلات تحصیلی، دانشجویی ،امتیازات حقوقی و اجتماعی. اما خود مردم ایران مگر مشکلات کم دارند؟ برای همین دیگر نیکو نیافتم در این شرایط گله کنم .امروز باید فقط حرف های خوب بزنیم. می خواهم از این فرصت استفاده کنم و مردم ایران را سپاس گویم....»

  چرایی حضور خیال محمد پر شد از حدس و گمان در فضای مجازی. بعضی ها واکنش تندی به حضور خیال محمد داشتند و بعضی آن را توهین آمیز خوانند حتی توهین به افغان های ساکن ایران و بعضی آن را تقیدی ناشیانه از اعتراض مارلون براندو در مراسم اسکار دانستند.

  اما به نظر می رسد کارگردان مسخره باز، به خیال محمد اجازه می دهد تا خیالش را رها سازد و از رویاهایش بگوید و مخاطبان برای لحظه ای از دنیای سیمرغ و جایزه خارج شوند و لحظه ای واقیت را ببینند.

  اینکه نگاه تبعیض آمیز به مهاجران افغان در مسایل اجتماعی و فرهنگی زخم کهنه ای است که هنوز که هنوز است خوب نشده و نگاه بخشی از جامعه ایران به خارجی ها تبعیض آمیز است.

 3. هدف از نشست سوچی چیست؟

  گفتگو با کیوان حسینی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی

  View more on twitter
 4. هوک: روسیه و چین را هم تشویق می کنیم تصمیم خود را عوض کنند

  آقای هوک همچنین درباره سخنان مایک پنس گفت: روسیه و چین که آنها هم جز برجام هستند می توانند تصمیم خود را بگیرند، اما انها را تشویق می کنیم که تصمیم خود را عوض کنند.

 5. هوک: بر ایران فشار بیاوریم تا شبیه یک کشور و یک دولت رفتار کند

  هوک: ما فکر می کنیم به نفع خیلی از کشورها است که فشار را به ایران زیاد کنند، وقتی وارد برجام شویم یعنی تحریم و اهرمها علیه ایران را نداریم. ما منافع پردوام تر می بینیم که می توانیم بر ایران فشار بیاوریم تا شبیه یک کشور و یک دولت رفتار کند نه یک ایدئولوژی

 6. هوک: نشست ورشو فرصتی برای ارزیابی نحوه مقابله با ایران بود

  هوک: این اجلاس فرصتی بود که ببینم با ایران چگونه می توانیم مقابله کنیم

 7. هوک: تجاوزگری ایران باعث نزدیکی اسرائیل و کشورهای عربی شده است

  برایان هوک در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی: تجاوز گری ایران باعث نزدیک شدن اسرائیل و کشورهای عربی شده است. یک کشور از سیاست‌های خارجی ایران در نشست ورشو دفاع نکرد.

  مقامات جمهوری اسلامی نشست دو روزه ورشو با عنوان صلح و امنیت در خاورمیانه و به میزبانی وزرای خارجه لهستان و آمریکا را یک کنفرانس ضد ایرانی می‌دانند.

 8. نیروهای داعش در شرق سوریه به غیرنظامیان تیراندازی کردند

  نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه گروه دولت اسلامی (داعش) در سوریه می‌گوید نیروهای گروه دولت اسلامی به غیرنظامی‌هایی که در حال ترک پناهگاههایشان هستند، تیراندازی کرده است.

  در روزهای اخیر، صدها نفر از منطقه تحت کنترل داعش نزدیک روستای باغوز نزدیک مرزعراق در حال فرار هستند.

  ارتش آمریکا می‌گوید در میان این افراد، همسران نیروهای داعش دیده شدند که در حال فرار به برخی از آنها شلیک شده و برخی نیز زخمی شدند.

 9. برگزیت و دردسر تازه برای ترزا می در روز ولنتاین

  بهرنگ تاج‌دین

  بی‌بی‌سی

  دولت بریتانیا امیدوار بود رأی‌گیری امشب در مجلس یک اتفاق کم‌اهمیت باشد. زیرا نمایندگان قرار است درباره بیانیه‌ای کوتاه و یک‌پاراگرافی رأی بگیرند که می‌گوید نظر مجلس همان است که دو هفته پیش بود:

  این‌که بخشی از توافقنامه خروج باید تغییر کند و مجلس با خروج بی‌توافق مخالف است. ولی نشانه‌ها حاکی از این است که عده‌ای از نمایندگان حزب حاکم محافظه‌کار ممکن است رأی ممتنع یا مخالف بدهند؛ چرا که معتقدند بدون تهدید خروج بی‌توافق، اتحادیه اروپا به خواسته آن‌ها برای اصلاح توافقنامه تن نمی‌دهد.

  اگر تهدید این نمایندگان عملی شود و دولت در رأی‌گیری امشب شکست بخورد، کار برای ترزا می پیچیده‌تر می‌شود. چرا که اتحادیه اروپا ممکن است احساس کند امتیاز دادن بی‌فایده است و دولت در نهایت نخواهد توانست توافقنامه خروج را به تصویب مجلس برساند.

  در روز ولنتاین هم چندان نشانه‌ای از دلدادگی و محبت بین دولت و مجلس بریتانیا دیده نمی‌شود.

 10. بحران انسانی در یمن وخیم‌تر شده است

  سازمان ملل می‌گوید بحران انسانی در یمن وخیم تر شده است.

  ۲۴ میلیون نفر، حدود هشتاد درصد از جمعیت اکنون نیازمند کمک هستند. شماری که نیاز شدید به کمک دارند، ۲۷ درصد بیشتر از سال گذشته است.

  یمن حتی پیش از جنگ داخلی بین دولت مورد حمایت عربستان و مخالفان شورشی حوثی یکی از فقیرترین کشورهای جهان بود.

 11. لوایح جدید اتحادیه اروپا درباره محصولات اینترنتی

  علی‌رغم لابی‌ گوگل و برخی شرکت‌های اینترنتی، اتحادیه اروپا لوایح تازه‌ای درباره حق کپی‌رایت در اینترنت ارائه داده است.

  اگر پارلمان اتحادیه اروپا و دولت‌های عضو این اتحادیه، این لوایح را تصویب کنند، وب‌سایت‌ها برای استفاده از آثار موسیقی‌دانان، هنرمندان، ناشران و روزنامه‌نگار باید مجوز بخرند.

  یوتیوب و اینستاگرام گلایه می‌کنند که باید فیلتر نصب کنند تا کسی نتواند محصولات تحت کپی‌رایت را ضبط کنند.

  ناشران روزنامه‌های اروپایی گفتند این کار از روزنامه‌نگاری حرفه‌ای حمایت می‌کنند. اما گروه دفاع از مصرف‌گرایان گفت برای استفاده‌کنندگان اینترنتی که می‌خواهند محصولات اینترنتی خودشان را به اشتراک بگذارند، کار سخت می‌شود. ویکیپدیا و سایت‌های غیرانتفاعی از آن مستثنی هستند.

 12. روحانی: خروج آمریکا از سوریه با حفظ حقوق کردها انجام شود

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در نشست مشترکی با همتایان خود از روسیه و ترکیه، گفت اگر نیروهای آمریکایی از سوریه خارج شوند، خبر خوبی خواهد بود.

  او در عین حال گفت که خروج آمریکا از سوریه باید "با حفظ حقوق آحاد مردم و اهالی این منطقه و ازجمله مردمان کرد" انجام شود.

  آقای روحانی به دنبال ملاقات با رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین سخن می‌گفت.

  ترکیه نیروهای کرد در شمال سوریه را مرتبط با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌داند و این گروه را "تروریستی" تلقی می‌کند.

  اردوغان و پوتین و روحانی
 13. هزینه ماهانه زندگی کارگران حدود چهار میلیون تعیین شد

  اعضای کمیته دستمزد شورای عالی کار هزینه ماهانه زندگی خانوارهای کارگری را سه میلیون و ۷۶۰ هزار تومان تعیین کردند.

  به گزارش ایسنا، شورای عالی کار موظف است هر ساله بر اساس ماده ٤١ قانون کار حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف با توجه به درصد تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی و در نظر گرفتن سبد معیشت خانوار تعیین کند.

  در چهارمین نشست کمیته دستمزد، نمایندگان کارفرمایی، کارگری و دولت این عدد بر اساس گزارش مراجع رسمی آماری، تحقیقات میدانی کمیته‌های مزد از وضع معیشت خانوار در مناطق و استان‌های مختلف و محاسبه تورم کالاهای اساسی سبد معیشت کارگران به دست آمده است.

 14. وزارت خارجه افغانستان حمله انتحاری در ایران را محکوم کرد

  وزارت امور خارجه افغانستان، با انتشار اعلامیه‌ای حمله انتحاری به اتوبوس نیروهای مرزبانی سپاه پاسداران در ایران "تروریستی" خواند و آن را محکوم کرد.

  در اعلامیه این وزارت آمده:"افغانستان در خط نخست نبرد با تروریسم قرار دارد و بر این باور است که هراس افگنان غیر قابل تفکیک و دشمن ارزش‌ها و جامعه‌ی بشری است."در اعلامیه وزارت امور خارجه افغانستان همچنین بر "مبارزه جدی با دشمن مشترک" تاکید شده است.

  در حمله انتحاری چهارشنبه ۲۴ بهمن در جاده خاش-زاهدان یک اتوبوس حامل نیروهای مرزبانی سپاه پاسداران هدف قرار گرفت.

  به گفته سپاه در این حمله ۲۷ نفر کشته و ۱۳ نفر دیگر زخمی شدند.

 15. طوفان و بهمن گذرگاه استراتژیک سالنگ را بست

  اداره "حفظ و مراقبت سالنگ‌ها" در افغانستان می‌گوید به دلیل طوفان و برفباری‌های سنگین گذرگاه استراتژیک سالنگ از سه روز به این سو بسته شده است.

  این گذرگاه نه ولایت شمالی افغانستان را به کابل، پایتخت وصل می‌کند و کالای کشورهای آسیای میانه نیز از این مسیر به کابل و سایر شهرهای جنوبی افغانستان می‌رسد.

  این گذرگاه در زمستان امسال چندین بار مسدود شده است. مسئولین می‌گویند عملیات پاکسازی راه و باز کردن گذرگاه جریان دارد اما هوای بد سبب کند شدن این روند شده است.

  عبدالبصیر حبیبی، رئیس حفظ و مراقبت سالنگ‌ها می‌گوید این وضعیت تاکنون تلفات مالی و جانی نداشته است.

  به گفته او، از سه روز به این سو در این منطقه بیش از بیست برف‌کوچ/بهمن آمده است.

  ریاست حفظ و مراقبت سالنگها
  Image caption: گذرگاه سالنگ
 16. ۱۸ سرباز هندی در حمله انتحاری در کشمیر کشته شدند

  حداقل ۱۸ نفر از نیروهای امنیتی هند در حمله انتحاری در کشمیر جان باختند و ده‌ها نفر نیز مجروح شدند. بنا به گزارش‌ها، کامیونی مجهز به مواد منفجره نزدیک سرینگر شهر اصلی کشمیر تحت کنترل هند به تعدادی خودرو زد.

  گروه نظامی "جیش محمد" واقع در پاکستان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت. این حمله از حمله به پایگاه نظامی "اوری" در سال ۲۰۱۶ که ۱۹ سرباز کشته شدند، مهلک‌ترین حمله بود.

 17. یارانه نقدی بهمن امشب واریز می‌شود

  سازمان هدفمندی یارانه‌ها از واریز یارانه نقدی بهمن ماه تا ساعات پایانی امشب خبر داد.

  به گزارش تسنیم، مبلغ یارانه پرداختی طبق روال گذشته، ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است.

  یارانه نقدی در چارچوب قانون هدفمندی یارانه‌ها از آذر ۸۹ تاکنون پرداخت می‌شود.

 18. کلانتری: اگر ضوابط زیست محیطی انتقال آب خزر به کویر رعایت شود، مخالفتی با اجرای آن نداریم

  عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد اگر ضوابط زیست محیطی در طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان و شهرهای کویری رعایت شود، "مخالفتی با اجرای این نداریم."

  به گزارش ایلنا، آقای کلانتری افزود اگر بازگشت آب تصفیه شده به عمق بیش از۳۰۰ متر باشد، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین درباره قاچاق خاک در ایران گفت: "قاچاق خاک از کشور شایعات یک سری افرادی است که اطلاعات کافی ندارند، قاچاق خاک مفهومی ندارد اما صادرات سنگ و ماسه داریم و جزو صادرات رسمی کشور هم هست اما صادرات و قاچاق خاک تقریبا نداریم."

 19. دیدار روحانی و اردوغان در حاشیه نشست سوچی

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در حاشیه نشست سه جانبه سوچی، دیدار کرد و گفت که مبارزه با تروریسم نیازمند همکاری همگانی است.

  به گزارش ایرنا، آقای روحانی همچنین گفت: "در شرایطی که امروزما به اتفاق روسیه در سوچی گام جدیدی برای تحکیم ثبات در منطقه و مبارزه با تروریسم در سوریه بر می داریم، عده ای که خود حامی تروریست ها هستند در ورشو در حال توطئه علیه منطقه هستند."

 20. منصوره بهکیش: وزارت اطلاعات مراسم مادر لطفی را کنسل کرد

  منصوره بهکیش در فیس بوک خود نوشت که وزارت اطلاعات ایران اجازه برگزاری مراسم یادبود فروغ تاجبخش (مادر لطفی) در سالن رعد را نداده است.

  فروغ تاجبخش، مشهور به "مادر لطفی" از اعضای خانواده‌های زندانیانی که در دهه شصت اعدام شدند، در ۹۰ سالگی درگذشت. او از چهره فعال در تلاش‌های دادخواهانه خانواده اعدامیان دهه شصت بود.

  درباره مادر لطفی بیشتر بخوانید

  مادر لطفی