Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. افزایش صادرات نفت از ایران در ماه ژانویه
 2. تابعیت دختر بریتانیایی که به داعش پیوست لغو می‌شود
 3. احتمال عفو غلامحسین کرباسچی

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. فیروز شیروانلو؛ از اتهام 'ترور محمدرضا شاه' تا شنل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

  یادداشتی به مناسبت سی امین سالمرگ فیروز شیروانلو

  "فیروز شیروانلو از آن جان‌های شیفته‌ای بود که در چند دهه‌ اخیر کمتر نظیرش را یافتیم. چه سخت کوش بود و چه پرطاقت. جدی بود بی آنکه عبوس باشد. آرام بود اما چه در تلاطم، پرشور. بلند بالا بود و آراسته و مطمئن به نفس علمی که در سینه داشت. از اسلاف آنان بود که نیتی دارند و به دنیا آمده‌اند تا کاری را به انجام برسانند. صاحب رسالتی بود که زمان و مکان و ملاحظات کوتاه اعتبار را به چیزی نمی‌گرفت، باری داشت که باید به مقصد می‌رساند با هر وسیله‌ای."

  فیروز شیروانلو که از او به عنوان یکی از معماران کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نام برده و یاد می شود یکی از افراد این نسل بود که آیدین آغداشلو در سوگش چنین نوشته است. ادامه مقاله را اینجا بخوانید.

  شیروانلو
 2. مرکز آمار نرخ تورم نقطه به نقطه بهمن ماه را بیش از چهل درصد اعلام کرد

  بنا بر اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه به نقطه در بهمن ماه امسال (نسبت به بهمن پارسال) در خانوارهای کل این کشور ٤٢,٣ درصد بوده است.

  در خانوارهای شهری این نرخ ٤١,٥ درصد اعلام شده است.

  شاخص قیمت در گروه عمده "خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل (دی) ٤,٥ درصد اعلام شده است.

  بانک مرکزی از آبان ماه امسال انتشار نرخ رسمی تورم را متوقف کرده است؛ آخرین اعلام نرخ خرده فروشی کالاها هم به آذر ماه برمی‌گردد که آن هم متوقف شده.

  آمار
 3. دیدار بن سلمان با نخست وزیر هند

  همزمان با بالاگرفتن تنش ها میان پاکستان و هند، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی با نخست وزیر هند دیدار کرد.

  محمد بن سلمان در این دیدار گفت مطمئن است دو کشور می توانند همکاری های خوبی داشته باشند. محمد بن سلمان پیش از این سفر به پاکستان رفته بود. این در حالی است که هند پاکستان را متهم کرده که در حمله انتحاری هفته قبل در منطقه کشمیر تحت کنترل هند دست داشته است.

 4. اشرف غنی از شیوه کار دانشگاه ملی دفاعی افغانستان انتقاد کرد

  محمداشرف ‌غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته که شیوه کار دانشگاه ملی دفاعی این کشور در برگزاری امتحان کنکور، روحیه ملی را خراب می کند. در روزهای گذشته نتایج امتحان کنکور تنها دانشگاه نظامی افغانستان جنجال زیادی در پی داشته است. نتایج این امتحان نشان داد که یک داوطلب از قوم هزاره، با گرفتن ۳۱۲ نمره نتوانسته به دانشگاه راه یابد، ولی یک داوطلب دیگر از قوم پشتون با ۱۴۵ نمره قبول شده.

 5. تشویق وریا غفوری توسط تماشاچیان

  View more on twitter
 6. انتقاد حداد عادل از دولت

  غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان فارسی و مشاور رهبر ایران در پیامی که در توئیتر منتشر کرده، از دولت انتقاد کرده است.

  او نوشته: "قیمت خودرو، کمبود گوشت و... چه ارتباطی به تصویب یا عدم تصویب لایحه‌ی الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو دارد؟ اینکه دولت، سخت شدن معیشت مردم را به پالرمو و FATF منوط کند، نوعی فرافکنی است."

  View more on twitter
 7. سرخط خبرهای تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی چهارشنبه اول اسفند

  View more on twitter
 8. سکه در آستانه چهارمیلیون و هفتصد هزار تومان

  View more on twitter
 9. جابه‌جایی چمدانی پول تجار ایرانی در ترکمنستان

  بگفته علی اصغر هدایتی، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان‌شمالی "جابه‌جایی پول تجار ایرانی در کشور ترکمنستان به صورت چمدانی انجام می‌شود."

  او همچنین گفته: "روابط بانک ها از سالهای قبل با کشور ترکمنستان مناسب نبود و در سال‌های جدید نیز با توجه به اعمال تحریم های ناعادلانه، این روابط سخت تر شد."

  اشاره او به تحریم‌های آمریکا علیه ایران است که مراودات مالی را برای شهروندان این کشور سخت کرده است.

  View more on twitter
 10. استعفای سه نماینده محافظه‌کار پارلمان بریتانیا از حزب

  سه نماینده محافظه‌کار پارلمان بریتانیا در اعتراض به آنچه عملکرد فاجعه‌بار دولت در فرآیند برگزیت خوانده‌اند، از حزب محافظه‌کار استعفا کردند. آن‌ها می‌گویند ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، جلوی طرفداران افراطی برگزیت در حزب محافظه‌کار نایستاده. این سه نماینده محافظه‌کار، به گروهی پیوستند که هشت نماینده‌‌ای که در دو روز گذشته از حزب کارگر جدا شدند، تأسیس کرده‌اند.

 11. کمک ۶۵میلیون یورویی ایتالیا برای وصل راه آهن ایران به هرات

  ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که کشور ایتالیا برای ساخت بخش چهارم راه آهن خواف-هرات ۶۵ میلیون یورو به افغانستان کمک می‌کند.

  بودجه بخش اول آن که ۴۳ کیلومتر طول دارد، توسط دولت افغانستان پرداخت شده و یک شرکت قزاقستانی ساخت آنرا به عهده گرفته است.

  خط آهن خواف - هرات با طول ۲۲۵ کیلومتر متشکل از ۴ بخش است. بخش‌های اول و دوم آن به طول ۷۶ کیلومتر در خاک ایران تکمیل شده است.

  کار ساخت بخش سوم این پروژه به طول ۶۲ کیلومتر از مرز ایران تا ولسوالی غوریان هرات در حال ساخت است.

  خط آهن خواف - هرات دارای اهمیت زیاد اقتصادی و حمل و نقل برای افغانستان است. با تکمیل شدن این طرح، افغانستان از مسیر ایران به راه آهن ترکیه و اروپا وصل می‌شود.

  افغانستان
 12. ظریف: حقوق بشر و برنامه‌ هسته‌ای ایران نگرانی اصلی آمریکا نیست

  جواد ظریف وزیر خارجه ایران در پیامی که در توئیتر منتشر کرده تلاش دولت آمریکا برای دادن فناوری هسته‌ای به عربستان را نشانه ریاکاری دانسته است.

  او نوشته: "هر روز که می‌گذرد آنچه برای ما روشن بود برای جهان روشن تر می‌شود؛ نه حقوق بشر و نه برنامه هسته‌ای نگرانی اصلی آمریکا نیست. اول خبرنگار جدا شده (جمال خاشقجی) و الان فروش غیرقانونی فن آوری هسته‌ای به عربستان کاملا دو رویی آمریکا را نشان داده."

  کمیته نظارتی مجلس نمایندگان آمریکا دیروز در گزارشی گفت دولت ترامپ در تلاش است، بدون رعایت قانون و بدون مشورت با کنگره فناوری حساس هسته‌ای به عربستان بدهد.

  View more on twitter
 13. رئیس دفتر روحانی اختصاص هزارمیلیارد تومان به سهامداران پدیده شاندیز را تکذیب کرد

  محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی در واکنش به اظهارات اخیر یکی از نمایندگان مجلس اختصاص هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت سهامداران موسسه "پدیده شاندیز" را تکذیب کرد.

  او گفته: "کسانی که این سخنان را مطرح می کنند اغراض سیاسی دارند و اهداف دیگری را دنبال می‌کنند."

  نصرالله پژمانفر، نماینده مشهد و کلات در مجلس اخیر در صفحه اینستاگرام خود نوشته بود با دستور حسن روحانی به معاون اقتصادی خود "مبلغی معادل هزار میلیارد تومان از بودجه کشور برای جبران خسارت سهامداران پدیده شاندیز اختصاص یافته است".

  View more on twitter
 14. کنسرت گروه هوروش بند در فیروزه لغو شد

  به دستور دادستانی شهرستان فیروزه در خراسان رضوی کنسرت گروه «هوروش بند» که پیشتر اجرای آن اعلام و برنامه ریزی شده بود لغو شده است.

  این گروه خبر لغو کنسرت را تایید کرده است.

  به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صداوسیما، ابوالفضل حکیم پور، سرپرست فرمانداری فیروزه گفته بود: "این در حالی است که همه مجوزهای لازم برای برگزاری اینکنسرتدریافت شده بود و مشکلی برای برپایی آن وجود نداشت."

  قرار بود کنسرت هوروش بند عصر امروز (چهارشنبه اول اسفند) در یک مجتمعی تفریحی و در دو نوبت برگزار شود.

  n
 15. مدیرکل میراث فرهنگی البرز: امیدی به پیدا شدن اموال غارت شده کاخ مروارید نیست

  فخر الدین صابری، مدیرکل میراث فرهنگی البرز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفته: "بسیاری از اموال کاخ مروارید قبل از اینکه به میراث فرهنگی تحویل داده شود، به غارت رفته بود. با این اوصاف بازگرداندن مجدد این اموال به کاخ امری بعید به نظر می‌رسد و شدنی نیست."

  او همچنین گفته: "البته اگر به صورت اتفاقی بخشی از اموال این کاخ درجایی شناسایی شود، فرایند بازگرداندن آنها انجام می‌گیرد ولی نباید در این خصوص امیدوار بود."

  کاخ مروارید در سال ۱۳۴۷ساخته شد و در سال ۱۳۵۷ بعد از پیروزی انقلاب در ایران مصادره شد که بسیاری از اموال آن غارت شد و بنای کاخ هم آسیب دید.

  از سال ۵۷ به بعد این کاخ بین بنیاد مستضعفان و بنیاد تعاون سپاه دست به دست شد تا اینکه در نهایت به میراث فرهنگی رسید.

  ایسنا
 16. رئیس دفتر روحانی: وقتی قیمت ارز بالا می‌رود بیشترین فشار به دولت وارد می‌شود

  محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی درباره افزایش اخیر قیمت ارز در ایران اظهار نظر کرده و آن را با بعضی اتفاقات سیاسی و غیرسیاسی مرتبط دانسته است.

  قیمت دلار اخیرا در ایران به بالای سیزده هزار تومان رسیده است.

  آقای واعظی امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت به خبرنگاران گفته: "برخی اتفاقات سیاسی و غیر سیاسی در این چند روز پیش آمد که موجب افزایش قیمت دلار شد. به طور مثال مجمع در حال بررسی ابعاد پالرمو است تا بهترین تصمیم را بگیرد، اما برخی گفتند مجمع مخالف پالرمو است؛ در حالی که آنان همه نظر خود را اعلام نکردند."

  او همچنین گفته: "وقتی قیمت ارز بالا می‌رود بیشترین فشار به دولت وارد می‌شود. دولت با منابع کشور و معیشت مردم بازی سیاسی نمی‌کند، این حرف‌ها درست نیست و کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند اغراض سیاسی دارند. تمام تلاش دولت این است که قیمت ارز پایین بیاید."

  b
 17. نمودار تغییرات قیمت پراید در بازار آزاد در سال جاری

  ا
 18. دومین روز تجمع خانواده و بستگان اسماعیل بخشی مقابل دادگستری شوش

  خانواده و بستگان اسماعیل بخشی، از نمایندگان سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه برای دومین روز متوالی در مقابل دادگستری شوش تجمع کردند.

  تجمع کنندگان با در دست داشتن دست نوشته ها و پلاکاردهایی ، خواستار آزادی فوری اسماعیل بخشی شدند. سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه خواستار آزادی سریع و بی قید و شرط آقای بخشی است.

  اسماعیل بخشی اواخر دی ماه پس از پخش 'اعترافات' تلویزیونی دوباره بازداشت شد.

  او پیش از بازداشت دوم و زمانی که آزاد بود گفت که توسط نیروهای امنیتی شکنجه شده است.

  آقای بخشی در جریان چندین هفته اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه که پاییز امسال در اهواز جریان داشت از سخنگویان کارگران بود.

  .
  .
  .
  .
 19. افزایش صادرات نفت از ایران در ماه ژانویه

  خبرگزاری رویترز با استناد به داده‌های مربوط ردیابی نفتکش‌ها و منابع صنعت نفت در گزارشی گفته است صادرات نفت ایران در ماه ژانویه "بیش از انتظار" بوده و دستکم در ماه فوریه هم این روند ثابت باقی خواهد ماند.

  بر این اساس بعضی از مشتریان نفت ایران با معافیت‌های موردی آمریکا، حجم خرید این کالا از ایران را افزایش داده‌اند. رویترز گفته است در ماه ژانویه ایران بین ۱.۱ تا ۱.۳ میلیون بشکه در روز نفت فروخته است و میانگین محموله‌های صادراتی نفت ایران در ماه فوریه ۱.۲۵ میلیون بشکه در روز برآورد شده است.

  آمریکا معافیت موردی خرید نفت از ایران را برای هشت کشور بطور موقت تمدید کرده است.

  مقامهای آمریکایی بارها گفته‌اند تصمیم دارند فروش نفت ایران را به صفر برسانند.

  نفت
 20. بازپرسی که دستور فیلتر تلگرام را داد، تبرئه شد

  بیژن قاسم زاده، بازپرس سابق شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه که دستور فیلترینگ تلگرام را صادر کرده بود، از شکایتی تحت عنوان "اقدام خلاف قانون" تبرئه شده است.

  زینب طاهری، وکیل دادگستری و شاکی این پرونده به خبرگزاری ایرنا گفته: "دهم اردیبهشت امسال، دادستان تهران در رسانه های رسمی اعلام کرد که تلگرام به دستوربازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه فیلتر شده است."

  او گفته: "دادستانی تهران، شکایت از بازپرس شعبه دوم را برای رسیدگی به شعبه نهم دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع داد که در این شعبه، بدون توجه به موضوع اصلی یعنی اعتراض به قرار صادره در شعبه دوم، قرار منع تعقیب صادر شد این در حالی است که فیلترینگ تلگرام نقض قانون اساسی است."

  View more on twitter