Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. خبر فوریمخالفت پارلمان بریتانیا با برگزاری رفراندوم دوباره

  پارلمان بریتانیا با برگزاری رفراندوم دوباره مخالفت کرد.

 2. انتقاد شدید پارلمان اروپا از وضعیت حقوق بشر در ایران

  اعضای پارلمان اروپا امروز (پنجشنبه پنج‌شنبه ۲۳ اسفند، ۱۴ مارس) در استراسبورگ فرانسه، قطعنامه ای را تصویب کردند که در آن با انتقاد از وضعیت حقوق بشر در ایران از مقامات این کشور خواستند تا درباره وضعیت حقوق بشر در این کشور پاسخگو باشند و فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران زندانی را آزاد کنند.

  در این قطعنامه همچنین از مقام های بلندپایه اروپایی خواسته شده که در مقابل نقض حقوق بشر ایران ساکت نباشند و از ابزارهای دیپلماتیک برای دفاع از مدافعان حقوق بشر استفاده کنند.

  آزادی سایر فعالان حقوق بشر و زندانیان عقیدتی و روزنامه نگاران و پایان فشار و تعقیب قضایی خبرنگاران و خانواده‌هایشان از جمله کارکنان بی‌بی‌سی فارسی و همکاری با گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران از جمله دیگر خواسته‌های اعضای پارلمان اروپاست.

  در این قطعنامه تاکید شده که مقامات ایران باید در همه شرایط اطمینان حاصل کنند که فعالان حقوق بشر، وکلا و روزنامه‌نگاران بدون تهدید، ارعاب و مانع تراشی میتوانند به وظیفه خود عمل کنند.

  بیشتر بخوانید

 3. گزارشی درباره تخریب باغ‌های تهران

  براساس مصوبه اخیر شورای شهر تهران مجوز ساخت و ساز در ۶۲ باغ تهران صادر شده و گفته می‌شود این اقدام موجب از بین رفتن بیش از دو هزار درخت می‌شود.

  View more on twitter
 4. ابراز نگرانی تعدادی از فعالان محیط زیست از جاده سازی در تالاب میانکاله

  تالاب

  گروهی از فعالان محیط زیست در استان مازندران نسبت به جاده سازی در تالاب میانکاله ابراز نگرانی کردند.

  به گفته این فعالان محیط زیستی از یک هفته پیش بیل‌های مکانیکی در این محدوده در حال فعایت هستند و تاکنون حدود ۸۰۰ متر حریم تالاب را جاده سنگریز ساخته‌اند.

  براساس همین گزارشها کارشناسان سازمان محیط زیست برای بررسی به منطقه رفته‌اند.

  جزیره آشوراده بیش از ۴۰ سال پیش با مصوبه شورای عالی محیط زیست تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار گرفت و در سال ۱۳۵۴ جز اولین مناطق 'زیست کره جهان' معرفی و ثبت شد.

  پیشتر بحث گردشگری آشوراده مطرح شد و واکنش‌های مختلفی در پی داشت.

  سازمان بازرسی کل کشور چهار سال پیش با ارسال نامه‌ای به سازمان محیط زیست، دستور توقف واگذاری جزیره آشوراده را به بخش خصوصی صادر کرده است. قرار بود بخش خصوصی این جزیره حفاظت شده را به جزیره گردشگری تبدیل کند.

  میانکاله
 5. رییس پلیس تهران: دستفروشان کتاب در پیاده روی محدود میدان انقلاب جمع می‌شوند

  حسین رحیمی رئیس پلیس تهران از جمع آوری دستفروشان کتاب در پیاده روی محدوده میدان انقلاب تا چهارراه ولیعصر خبر داده است.

  به گفته آقای رحیمی اجرای این طرح به درخواست صنف کتابفروشان و ناشران برای جمع آوری فروشندگان کتاب‌های به گفته او مبتذل، ممنوعه و چاپ‌های غیر مجاز صورت گرفته است.

 6. درگیری میان مرز تاجیکستان و قرقیزستان تعدادی کشته و مجروح برجای گذاشت

  در پی درگیری میان ساکنان مناطق مرزی تاجیکستان و قرقیزستان امروز یک مرد ۳۷ ساله شهر اسفره تاجیکستان به ضرب گلوله کشته و دو تن دیگر زخمی شده‌اند.

  یک پلیس قرقیز هم در این حادثه آسیب دیده است.

  درگیری میان ساکنان مناطق مرزی دو کشور دیروز سر زده بود و منجر به کشته شدن یک شهروند ۴۳ ساله تاجیکستان شد.

  همچنین گزارشها حاکی است که پرتاب سنگ از هر دو طرف موجب زخمی شدن ۲۰ نفر شده است. نخست وزیران دو کشور در پی ناآرامی‌های اخیر در مرز تلفنی صحبت کردند.

  تاجیکستان و قرقیزستان ۹۷۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و تا حالا تنها ۵۰۰ کیلومتر آن علامت‌‌گذاری شده است.

  در مناطق مرزی هر از چند گاهی درگیری روی می‌دهد که در مواردی منجر به تنش و حتی شلیک گلوله میان مرزبانان دو کشور می‌شود.

 7. تجمع گروهی از کارگران هفت تپه در اعتراض به ادامه بازداشت اسماعیل بخشی

  جمعی از کارگران هفت تپه امروز پنج شنبه بیست و سوم اسفندماه در اعتراض به ادامه بازداشت اسماعیل بخشی، فعال کارگری زندانی در مقابل ورودی ساختمان نیشکر هفت تپه تجمع کردند.

  به گزارش کانال مستقل کارگران هفت تپه آنها همچنین با امضای طوماری خواستار آزادی این کارگر زندانی شدند.

  View more on twitter
 8. تنش در مزارشریف در شمال افغانستان؛ مبارز کارش را آغاز کرد

  ژنرال مبارز

  ژنرال عبدالرقیب مبارز، که به عنوان فرمانده جدید امنیت در بلخ معرفی شده به طور رسمی کارش را آغاز کرده است.

  تنش درولایت بلخ در شمال افغانستان، از شب گذشته (چهارشنبه ۲۲ حوت/اسفند) بالا گرفت؛ بویژه پس از آنکه عطا محمد نور، والی پیشین این ولایت هشدار داد که امروز (پنجشنبه ۲۳ حوت) در خانه‌های خود بمانند.

  آقای نور در اعلامیه دیگری که در صفحه فیسبوکش منتشر کرد، وضعیت پیش آمده در مزارشریف را "توطئه" ریاست جمهوری افغانستان خواند و اضافه کرد "حالا که بالای مردم ما حمله صورت گرفته، برای دفاع از مال و جان شهروندان مان آماده هر گونه دفاع و فداکاری هستیم."

  عبدالرقیب مبارز، فرمانده پلیس جدید ولایت بلخ شب گذشته به میدان هوایی/فرودگاه مزار شریف رسید اما گفته شده که از ورود او به شهر جلوگیری شد.

  صبح امروز تنش در این شهر بسیار بالا بود و گزارشهایی از صدای تیراندازی شدید منتشر شد.

  آقای نور می‌گوید که کاخ ریاست جمهوری (ارگ) از تفاهمی که اخیرا میان آنها صورت گرفته بود، تخطی می‌کند و "برنامه‌های شومی در قبال مردم روی دست دارد."

  این اظهارات پس از آن صورت گرفت که ریاست جمهوری افغانستان فرمانده پلیس ولایت بلخ را تغییر داد و آقای مبارز را جانشین محمد اکرم سامع کرد. همچنین گفته شده است آقای نور با معرفی شدن افراد جدید در چند پست دولتی دیگر در این ولایت مخالفت کرده است. بیشتر بخوانید

 9. مانور نظامی ایران با ۵۰ پهپاد تهاجمی سپاه

  ایران می گوید که یک مانور نظامی برگزار کرده است که در آن ۵۰ پهپاد تهاجمی نیروی هوافضای سپاه شرکت داشته اند.

  به گفته مقام های نظامی ایران، این پهپادها از روی یک پهپاد آمریکایی ساخته شده که چندی پیش به دست نیروهای ایران افتاده بود.

  نام این مانور نظامی را "الی بیت المقدس ۱" گذاشته اند که به معنای "به سوی بیت المقدس" است.

  این احتمال مطرح است که اقدام ایران پاسخی به سخنان هفته پیش بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل باشد که گفته بود نیروی دریایی اسرائیل ممکن است جلوی نفتکش هایی را بگیرد که نفت ایران را حمل می کنند.

 10. برگزیت: فصل هشتم، قسمت سوم

  بهرنگ تاج‌دین

  بی‌بی‌سی

  تا ساعاتی دیگر نمایندگان مجلس بریتانیا دوباره درباره فرآیند خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی‌گیری می‌کنند.

  موضوع رأی‌گیری امروز سه سؤال است: آیا بریتانیا باید از اتحادیه اروپا بخواهد برگزیت به تعویق بیفتد؟ اگر بله، برای چه مدتی؟ و به چه منظور؟

  پیشنهاد دولت این است که اگر در یک هفته آینده توافقنامه خروج در مجلس بریتانیا تصویب شد، آنگاه بریتانیا از اتحادیه اروپا بخواهد که تا آخر ماه ژوئن (سه ماه) به این کشور مهلت بدهد تا قوانین لازم را به تصویب پارلمان برساند.

  نمایندگان ۱۰ اصلاحیه را مطرح کردند که رئیس مجلس چهار تای آن‌ها را برای رأی‌گیری انتخاب کرده است.

  یک اصلاحیه خواهان تعویق برگزیت برای برگزاری یک همه‌پرسی دوم می‌شود؛ دیگری با رأی‌گیری دوباره از مجلس درباره توافقنامه فعلی مخالفت می‌کند و هدف دو تای آن‌ها در نهایت رأی‌گیری از نمایندگان درباره راه پیش رو و برگزیت دلخواهشان است.

  دونالد توسک، رئیس شورای سران اتحادیه اروپا گفته اگر بریتانیا استراتژی‌اش درباره برگزیت را تغییر دهد، از کشورهای عضو می‌خواهد که با تعویق طولانی‌مدت برگزیت موافقت کنند تا یک توافق جدید به دست بیاید.

  این در حالی است که پارلمان بریتانیا در جریان رأی‌گیری‌های چهارشنبه‌شب شاهد هرج و مرج و از بین رفتن نظم حزبی، مخصوصاً در حزب حاکم محافظه‌کار بود.

  چهار وزیر و عده‌ای از معاونان وزرا با زیر پا گذاشتن عرف معمول، بر خلاف نظر دولت رأی دادند؛ چیزی که در شرایط عادی می‌توانست به برکناری آن‌ها منجر شود.

  ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا به نمایندگان حزبش دستور داده بود که در رأی‌گیری، به "مخالفت با خروج بی‌توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا در هر شرایطی" رأی مخالف بدهند.

  ولی وزرای بازرگانی، رفاه، دادگستری و امور اسکاتلند با زیر گذاشتن قاعده "مسئولیت جمعی" اعضای کابینه، به این پیشنهاد رأی ممتنع دادند؛ بدون این‌که استعفا بدهند یا اخراج شوند.

  این اتفاق خشم بسیاری از نمایندگان حزب محافظه‌کار، مخصوصاً هواداران سرسخت برگزیت را برانگیخته است. آن‌ها می‌گویند دولت دیگر نمی‌تواند به نمایندگان امر و نهی کند و نظم و یکپارچگی حزبی از بین رفته است.

  واقعیت این است که فرآیند برگزیت عرف سیاسی را در بریتانیا زیر و رو کرده است. دیگر شکست دولت در رأی‌گیری‌های پارلمانی یک واقعه کم‌نظیر نیست؛ بلکه اتفاقی است که هر هفته و هر روز ممکن است شاهدش باشیم.

  در نهایت همه این‌ها ممکن است به نفع ترزا می تمام شود. چرا که خروج‌طلبان و هواداران سرسخت برگزیت نگران‌اند که این هرج و مرج باعث به تأخیر افتادن، نرم‌تر شدن یا حتی لغو برگزیت شوند.

  این دسته از نمایندگان محافظه‌کار تا کنون به خاطر "اصیل و ایده‌آل" نبودن توافقنامه‌ای که خانم می با اتحادیه اروپا بر سرش به توافق رسیده، به آن رأی مخالف داده بودند؛ ولی حالا دارند از تغییر رأیشان صحبت می‌کنند.

  به عبارت دیگر، شکست‌های پی در پی ترزا می، ممکن است در نهایت به پیروزی او منجر شود؛ شاید هم نه.

 11. تیراندازی در مزار شریف

  در پی مخالفت عطامحمد نور، والی پیشین بلخ با تقرری (معرفی) فرمانده جدید این ولایت در شمال افغانستان، آقای نور با انتشار اعلامیه‌ای به مردم شهر مزارشریف، مرکز این ولایت هشدار داد که امروز در خانه‌های خود بمانند و بدین ترتیب شهر چهره نظامی به خود گرفته است.

  حمید فهیم، خبرنگار بی‌بی‌سی در مزارشریف، می‌گوید در اطراف منطقه فرماندهی امنیت این ولایت صدای شلیک‌های اسلحه سبک و سنگین شنیده می‌شود.

  گفته شده است از شب گذشته افراد شبه‌نظامی در اطراف شهر دیده شده‌اند‌.

  نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان به‌ بی‌بی‌سی گفت "افراد مسلح غیرمسئول" به نیروهای امنیتی شلیک کردند و در نتیجه ۲۵ نفر از این افراد دستگیر شده‌اند.

  View more on twitter
 12. حسن آقامیری، روحانی منتقد خلع لباس شد

  حسن آقامیری، روحانی منتقد امروز در اینستاگرامش نوشت" دیروز با تماس دادگاه ویژه ی روحانیت قم به اجرای احکام دادگاه مراجعه کردم،به نیابت از دادگاه ویژه ی تهران حکم خلع لباس دائم و دو سال حبس تعلیقی به مدت پنج سال به من ابلاغ شد. در کمال تعجب قاضی اجرای احکام گفت به ما نیابت دادند تا همین جا حکم رو اجرا کنیم! گفتم یعنی باید الان لباسم رو در بیارم؟ گفت بله اینجور به ما نیابت دادند!"

  View more on instagram
 13. دادستان مشهد: پرونده شرکت پدیده شاندیز به دادگاه ویژه ارجاع شد

  غلامعلی صادقی، دادستان مشهد اعلام کرد پرونده مربوط به شرکت پدیده شاندیز به اتهام "اخلال عمده در نظام اقتصادی" به دادگاه ویژه ارجاع شده و در مرحله رسیدگی است.

  به گزارش ایرنا، پروژه پدیده شاندیز با ۱۳۰ هزار سهامدار در سالهای گذشته به دلیل "تخلفات گسترده در فروش سهام، تغییر غیرمجاز کاربری زمینهای کشاورزی، پرداخت نکردن حقوق دستگاههای ذیربط، دریافت نکردن گواهی پایان کار و دیگر تخلفات " با دستور مراجع قضایی متوقف شد

  گروه شرکتهای پدیده در شش شرکت اصلی و دو موسسه وابسته در حال فعالیت است. این شرکت دارای دو سایت اصلی اداری و پروژه گردشگری در شاندیز و کیش است . بطور میانگین دو هزار نفر در بخشهای مختلف این پروژه در شهر شاندیز مشغول کار هستند.

 14. سپاه: دو کشتی ترال توقیف و ۱۰ خدمه آن بازداشت شدند

  رمضان زیراهی، فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه اعلام کرد که نیروهای سپاه بوشهر شب گذشته "دو شناور لنج در حال انجام صید ترال را در ۲۰ مایلی شمال جزیره خارگ توقیف و ۱۰ خدمه آن را بازداشت کردند."

  آقای زیراهی عنوان کرد که سپاه با هدف حمایت از صیادان و گونه‌های ماهی‌ها، این دو کشتی که به شکل غیرمجاز اقدام به صید ترال نموده اند را توقیف کرد.

  فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه همچنین گفت: "طی دو روز گذشته ۲ شناور لنج و یک کشتی با ۲۵۰ هزار لیتر سوخت قاچاق در آب‌های بین خارگ و گناوه توقیف شده است."

  پیشتر منصور روانکار، از فرماندهان ارشد نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران گفته بود این نیرو نه به کشتی‌های داخلی نه به کشتی‌های خارجی اجازه "صید ترال" نخواهد داد.

  سپاه پاسداران در حالی صید صنعتی ترال را ممنوع اعلام کرده که مقامات دولتی می‌گویند صید ترال با مجوز سازمان شیلات انجام می‌شود. صید ترال نوعی ماهیگیری عمیق صنعتی است که در آن شناورها تور بزرگ ماهیگیری را در بستر دریا می‌کشند

 15. عارف: اختلاف نظر یک نهاد امنیتی با بخش‌های دیگر درباره پرونده محیط زیستی‌ها

  محمدرضا عارف، نماینده مجلس ایران در واکنش به پرونده فعالان بازداشتی محیط زیست گفت: "در این پرونده یک نهاد امنیتی می‌گوید اینها قطعا جاسوس هستند و بخش دیگری می‌گوید اینها جاسوس نیستند. امیدواریم مساله در دادگاه حل شود و فعالان محیط زیستی آزاد شوند."

  مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه بهمن ماه ۱۳۹۶به اتهام جاسوسی بازداشت شده بودند، هرچند اتهام شماری از آنها تغییر کرده و سنگین‌تر شده است.

  تحقیقات مقدماتی و بازجویی این فعالان مهر ماه امسال به پایان رسید و اوایل آبان ماه عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، گفت کیفرخواست آنها صادر شده است.

  روز گذشته مادر طاهر قدیریان یکی از فعالان محیط زیستی بازداشت شده در گفتگو با ایرنا نسبت به وضعیت نامناسب جسمی فرزندش ابراز نگرانی کرد.

  بیش از یک سال است که این فعالان محیط زیستی در بازداشت موقت هستند. خانواده این بازداشت شدگان به رهبر ایران، حسن روحانی و مقامات مختلف نامه نوشته و درخواست رسیدگی به وضعیت فرزندانشان را کرده‌اند.

  View more on twitter
 16. ادامه اعتراض کارگران فاز ۱۲ پارس جنوبی

  کارگران فاز ۱۲ پارس جنوبی در چندمین روز اعتراضات خود خواهان تسویه مطالباتشان قبل از پایان سال شدند.

  به گزارش ایلنا، کارگران پیمانکاری فاز ۱۲ پارس جنوبی (پالایشگاه نهم) می‌گویند: "پیمانکار قبلی مطالبات کارگران را نپرداخته اما از پارس جنوبی رفته است."

  این کارگران که تعداد آنها حدود صد نفر است، حقوق بهمن ماه و عیدی و سنوات خود را نگرفته‌اند.

 17. هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ایران از صدور حکم محکومیت سلمان خدادادی اظهار بی اطلاعی کرد

  محمدجواد جمالی نوبندگانی، سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ایران از صدور حکم محکومیت سلمان خدادادی اظهار بی اطلاعی کرد.

  به گزارش فارس، سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس گفت: "اگر حکمی برای سلمان خدادادی صادر شود از آن‌ مرجع به اطلاع ما خواهد رسید اما تا سه شنبه هفته جاری هیچ مطلبی در این خصوص به ما گزارش نشده است."

  آقای نوبندگانی همچنین عنوان کرد: "با توجه به این که پنجشنبه و جمعه روزهای پایانی هفته و تقریباً تعطیل هستند بعید می دانم که طی این دو روز حکمی صادر و یا در رابطه با این پرونده کاری انجام شود و در این دو روز قطعا کسی پاسخگو نیست و با این اخبار فقط آبروی فرد را می‌برند."

  این در حالی است که پیشتر خبرگزاری‌های رکنا و هرانا گزارش داده بودند که پرونده آقای خدادادی در دادگاه کیفری بررسی شده و "بنابر مدارک موجود در پرونده"، اتهام (سلمان خدادادی) را از تجاوز به "رابطه نامشروع دون زنا" تقلیل دادند.

  براساس این گزارشها آقای خدادادی به "۲ سال انفصال از خدمت، ۲ سال تبعید و تحمل ۹۹ ضربه شلاق" محکوم شده بود.

  زهرا نویدپور، شاکی این پرونده بود که عنوان کرده بود آقای خدادادی به او تجاوز کرده است.

  خانم نویدپور در گفتگویی گفته بود: "گفتند مجلس نیستند و در دفتر مراجعات خود در تهران هستند و الان هم جلسه دارند. گفتند با آنجا بروم و منتظر بمانم تا جلسه‌شان تمام شود. زمانی که به دفتر ایشان در میدان ولیعصر رفتم و داخل دفتر شدم، بلافاصله در را روی من قفل کرد و پس از آزار و اذیت و با اعمال زور به من تجاوز کرد و نهایتا با تهدید از من خواست تا به کسی چیزی نگویم."

  ۱۶ دیماه امسال اعلام شد که خانم نویدپور "خودکشی" کرده است.

 18. دیدار اعضای مجلس خبرگان با رهبر ایران

  اعضای مجلس خبرگان رهبری امروز صبح با آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران دیدار کردند.

  به گزارش ایسنا، این دیدار در پایان ششمین اجلاس دوره پنجم این مجلس انجام شد.

 19. انفجار لوله گاز در جاده قدیم اهواز تعدادی کشته و مجروح برجای گذاشت

  کیامرث حاجی زاده، رئیس سازمان مدیریت بحران خوزستان اعلام کرد در پی نشت و انفجار لوله گاز در جاده قدیم اهواز چهار نفر کشته شدند.

  به گزارش میزان، آقای حاجی زاده گفت: "بر اثر نشتی در لوله انتقال میعانات گازی شرکت مناطق نفتی جنوب در کنار جاده قدیم اهواز، خودروهای عبوری دچار حریق شده و تاکنون ۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند."

  این حادثه در مسیر آزاد راه اهواز به ماهشهر روی داده است.

  رئیس مرکز اورژانس خوزستان اعلام کرد آمار کشته‌ها به پنج نفر و زخمی‌ها به شش نفر رسیده است.

  در همین حال مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس ایران اعلام کرد که آتش سوزی کنترل و خاموش شده است.

  View more on twitter
 20. رویترز: آمریکا صادرات نفت ایران را بازهم کاهش می‌دهد اما صفر نمی‌کند

  خبرگزاری رویترز در گزارشی تحلیلی پیش‌بینی کرده است که آمریکا با تمدید معافیت چند کشور از تحریم نفتی جمهوری اسلامی به شرط کاهش واردات نفت موافقت خواهد کرد هر چند همچنان در صدد به صفر رساندن فروش نفت ایران است.

  با اجرایی شدن تحریم نفتی در اوایل ماه نوامبر سال گذشته، ایالات متحده به این کشورها اجازه داد تا به مدت هشت ماه به خرید مقادیر معینی نفت خام از ایران ادامه دهند بی آنکه به خاطر نقض مقررات تحریم ایالات متحده، با تحریم ثانویه این کشور مواجه شوند. دلیل اعطای معافیت از تحریم نگرانی آمریکا از افزایش بهای نفت خام در بازار جهانی و در نتیجه، قیمت فرآورده‌های نفتی در آمریکابود. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به ارزان نگاه داشتن بنزین در آمریکا متعهد است.

  این مهلت اوایل ماه مه، کمتر از دو ماه دیگر پایان می‌یابد و دولت آمریکا باید در مورد تمدید یا عدم تمدید معافیت‌ها تصمیم بگیرد.

  بیشتر بخوانید