Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. هشدار سفارت آمریکا به شهروندانش در تاجیکستان
 2. عراق نوروز را تعطیل کرد
 3. موافقت آمریکا با تمدید معافیت عراق از تحریم بخش انرژی ایران
 4. استرالیا در واکنش به اظهارات تند اردوغان، سفیر ترکیه را احضار کرد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. حال هوای مردم شب عید در استان یزد

  View more on instagram
 2. دیدار وزیر خارجه آمریکا و نخست وزیر اسرائیل در بیت‌المقدس

  مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه در بیت‌المقدس تعهد کردند که علیه "اقدامات خصمانه" متعهد باشند. این دیدار چند هفته پیش از انتخابات اسرائیل انجام شده است.

  نخست وزیر اسرائیل با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی(برجام)، فشارهای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بر ایران را مؤثر ارزیابی کرد.

  آَقای نتانیاهو در این دیدار گفت "ما نیاز داریم این فشار را افزایش و گسترش دهیم و در همکاری نزدیک با یکدیگر اقدامات خصمانه ایران در منطقه و جهان را پس بزنیم".

  نخست وزیر اسرائیل دوشنبه هفته آینده برای دیدار با دونالد ترامپ به واشنگتن می‌رود.

 3. سفره هفت سین زلزله‌زدگان کرمانشاه، شهرستان سرپل‌ذهاب

  این عکس را مقداد از زلزله‌زدگان سرپل‌ذهاب از سفره هفت‌سین‌ در داخل کانکس فرستاده است. سفال، سیمان و سیم از جمله سین‌های هفت‌سین‌شان است.

  View more on instagram
 4. نتانیاهو برای دیداری دو روزه با ترامپ به واشنگتن می‌رود

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چهارم و پنجم فرودین در کاخ سفید میزبان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواهد بود.

  این خبر چهارشنبه ۲۹ اسفند، به فاصله کوتاهی پس از آن منتشر شد که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به بیت‌المقدس رسید.

  آنها در این سفر دو روزه درباره اسرائیل و آمریکا و منافع دو کشور و فعالیت‌هایشان در خاورمیانه صحبت خواهند کرد.

  نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی صبح امروز خود در کنار وزیر امور خارجه آمریکا گفته روابط دو کشور هیچ‌گاه تا این حد نزدیک نبوده است.

 5. ملاقات شماری از متهمان پرونده محیط زیست میراث پارسیان به خانواده‌هایشان

  View more on twitter
 6. حکم رهبر سابق صرب‌های بوسنی به حبس ابد افزایش یافت

  دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی در لاهه درخواست تجدید نظر رادوان کارجیچ، رهبر سابق صرب‌های بوسنی را رد کرده و حکم زندان او را به حبس ابد افزایش داده است. این دادگاه روز گذشته اعلام کرد که حکم اولیه صادر شده برای آقای کاراجیچ سبک بوده است.

  آقای کارجیچ ۷۳ ساله در سال ۲۰۱۶، به دلیل نسل کشی و ارتکاب جنایات جنگی به ۴۰ سال زندان محکوم شد.

  او مسئول کشتار سربرنیستا در ژوئیه ۱۹۹۵ بود. از این کشتار به عنوان بدترین جنایت در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم نام برده شده است.

  رهبر سابق صرب های بوسنی سال گذشته علیه حکم اولیه خود در خواست تجدید نظر داد و به قضات پرونده اش گفت که حذف مسلمانان و کروات ها در دهه ۱۹۹۰ "افسانه ای" بیش نیست.

  رادوان کارجیچ
  Image caption: رادوان کارجیچ
 7. وکیل کارگران نیشکر هفت‌تپه: قرار بازداشت موقت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان یکم فروردین به پایان می‌رسد

  فرزانه زیلابی، وکیل کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه می‌گوید یکم فروردین قرار بازداشت موقت اسماعیل بخشی و سپیده قلیان به پایان می‌رسد.

  کانال سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه به نقل از خانم زیلابی نوشت که وکلای پرونده و خانواده بازداشتی‌ها به امید آزادی، به دادگستری اهواز و شوش، دیوان عالی کشور و دادسرای اوین مراجعه کرده‌اند اما مراجع قضایی ذیربط اعلام نموده‌اند با وجود ارسال پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب شوش، پرونده نه به دادسرای عمومی و انقلاب تهران واصل شده و نه تعیین شعبه شده و نه به دادسرای عمومی وانقلاب شهرستان شوش نیابت داده شده است.

  خانم زیلابی هشدار داد که نگهداری آقای بخشی موکلش، ولو به مدت چند دقیقه پس از اتمام قرار بازداشت، بدون تعیین تکلیف، بازداشت غیر قانونی محسوب می‌شود.

  خانم قلیان و آقای بخشی یک‌شنبه ۳۰ دی ماه برای دومین بار بازداشت شدند. آقای بخشی و خانم قلیان پس از پخش برنامه‌ای که شامل اعترافات آنها بود بازداشت شدند. آنها پیش از پخش آن برنامه از تلویزیون ایران گفته بودند که در بازداشت قبلی برای اعتراف علیه خود شکنجه شده بودند.

  مقام‌های قضایی و امنیتی به تاکید ادعای شکنجه آقای بخشی و خانم قلیان را رد کرده‌اند.

  عفو بین‌الملل از پخش چنین برنامه‌ای اظهار نگرانی کرده و گفته به نظر می‌رسد اعترافات اجباری آقای بخشی و خانم قلیان برای "انتقام گیری" در خصوص اظهارات آنها درباره شکنجه پخش شده باشد.

  سپیده قلیان و اسماعیل بخشی
  Image caption: اسماعیل بخشی و سپیده قلیان
 8. انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برای بار دوم به تعویق افتاد

  انتخابات افغانستان

  کمیسیون انتخابات افغانستان بار دیگر تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی را به تعویق انداخت.

  حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان در یک نشست خبری اعلام کرد که این انتخابات با دو ماه تاخیر به تاریخ شش میزان/مهر ۱۳۹۸برابر با ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۹ برگزار می‌شود.

  خانم نورستانی امروز در نشست خبری در کابل گفت: "برگزاری انتخابات به تاریخ تعیین شده قبلی مقدور نیست. به منظور تطبیق بهتر قانون انتخابات و به ویژه احکام ماده ۱۹ تعدیل قانون انتخابات، تامین شفافیت و عملی شدن ثبت نام و تشخیص رای‌دهندگان به طور مصون، انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای ولایتی و ولسی جرگه ولایت غزنی به تاریخ ۶ میزان ۱۳۹۸ برگزار شود."

  او همچنین افزود: "در صورت انتخابات به تاریخ فوق‌الذکر برگزار شده می‌تواند که جوانب ذیربط به ویژه حکومت بودجه مورد نیاز را به موقع در اختیار حکومت قرار دهند."

  هارون چخانسوری، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفته با آنکه حکومت انتظار داشت انتخابات در تاریخ اعلام شده برگزار شود ولی با توجه به "استقلالیت" کمیسیون انتخابات حکومت به تصمیم این کمیسیون احترام دارد.

  جزییات بیشتر در اینجا

 9. چهارشنبه سوری امسال دو کشته بر جا گذاشت

  پیرحسین کولیوند، رئیس اورژانس کشوری ایران می‌گوید در شب چهارشنبه سوری ۱۳۹۷، در مجموع ۱۶۷۶ مصدوم و دو نفر کشته شدند.

  این آمار نسبت به سال گذشته ۶۵ درصد کاهش داشته است.

 10. وزیر خارجه نیوزیلند برای پاسخ به سخنان آقای اردوغان به ترکیه می‌رود

  جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند اعلام کرد وینستون پترز، وزیر امور خارجه این کشور به ترکیه سفر می‌کند تا علت سخنان بحث‌برانگیز آقای اردوغان درباره کشتار ۵۰ مسلمان را جویا شود.

  رجب طیب اردوغان در واکنش به کشتار ۵۰ نفر در دو مسجد شهر کرایس‌چرچ نیوزیلند گفته بود ترکیه استرالیایی‌های ضد مسلمان را همانند اجدادشان با تابوت پس ‌می‌فرستد.

 11. دو گزینه سرمربی‌گری تیم ملی فوتبال ایران نهایی شد

  مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران به اخبار ورزشی شبکه سه گفت: "دو گزینه برای هدایت تیم ملی فوتبال ایران در مرحله نهایی شدن هستند و از بین این دو، یک نفر هدایت تیم ملی را بر عهده خواهد گرفت."

  به گفته آقای تاج "ممکن است نام سرمربی تیم ملی ایران که تا به حال پنهان نگه داشته شده به زودی اعلام شود".

  تیم ملی فوتبال ایران
 12. تصاوير از سيل و آب‌گرفتگی در شهرستان گنبدكاووس

  View more on instagram
 13. رئیس کل بانک مرکزی از ثبت شرکت ایرانی متناظر با اینستکس در اروپا خبر داد

  ایران در راستای سازوکار تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا (STFI) یک شرکت در اروپا به ثبت رساند که متناظر با اینستکس اروپا است.

  این خبر را عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد.

  آقای همتی درباره این شرکت گفت: "با ثبت این شرکت که در آخرین روز کاری سال جاری انجام شد، انتظار می‌رود این نهاد با همکاری همتای اروپایی خود بتواند در تسهیل تجارت میان ایران و اروپا ایفای نقش کرده و در رفع محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های آمریکا مؤثر باشد".

 14. سفره هفت سين دانشجویان ایرانی دلفت هلند

  View more on instagram
 15. دفتر ناطق نوری دخالت او در پرونده ویلاسازی در لواسان را 'خیالبافی' خواند

  دفتر علی اکبر ناطق نوری اتهام دخالت او در "اجرای ویلاسازی در لواسان" را تکذیب و آن را "خیالبافی" خوانده است.

  روز گذشته، جنبش عدالت‌خواه دانشجویی از ابراهیم رئیسی، رئیس جدید قوه قضائیه خواسته بود تا در رابطه با "ویلاسازی‌های لواسان"، به پرونده آقای صادق آملی لاریجانی و علی اکبر ناطق نوری رسیدگی کند.

  جنبش عدالت‌خواه دانشجویی با اشاره به سندی که این تشکل در رابطه با پرونده زمین‌های لواسان منتشر کرده است، اقدام قضایی درباره این پرونده را مصداق برخورد با "دانه درشت‌‌ها" عنوان کرد.

  در مقابل اما دفتر آقای ناطق نوری اتهام "صحنه‌گردانی او در اجرای ویلاسازی در لواسان" را مصداق بارز افترا، تهمت و نشر اکاذیب دانست و تهدید کرد که این اتهام "قابلیت پیگرد قضایی" خواهد داشت.

  علاوه بر این، جنبش عدالت‌خواه دانشجویی سه‌شنبه ۲۷ اسفند، از آقای رئیسی خواست به پرونده‌های فساد و تخلف خویشاوندان نزدیک مسئولان عالی رتبه کشوری رسیدگی کند. آنها در این بیانیه از فاضل لاریجانی، بردار رئیس پیشین قوه قضائیه و حسین فریدون، بردار رئیس جمهوری نام بردند و خواهان رسیدگی شفاف به پرونده‌های آنان شدند.

  جنبش عدالت‌خواه دانشجویی همچنین خواستار رسیدگی به ۶۳ حساب بانکی قوه قضائیه شدند که به نام صادق آملی لاریجانی بود.

  دفتر آقای ناطق نوری، انتشار هرگونه مطالب "خلاف واقع، سیاه‌نمایی و تهمت به خادمان مردم" را مصداق بارز "نفوذ" خواند.

  نفوذی در ادبیات رسمی جمهوری اسلامی به کسانی اطلاق می‌شود که قصد دارند منافع کشورهای خارجی و دشمنان را در ایران پیش ببرند. آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی‌های خود بارها بر لزوم "دشمن‌شناسی" و مقابله با " پروژه نفوذ" تأکید کرده است.

  از حدود یک دهه پیش، هر از گاه برخی محافظه کاران اتهاماتی اقتصادی را در مورد علی‌اکبر ناطق نوری یا نزدیکانش مطرح کرده اند.
  Image caption: از حدود یک دهه پیش، برخی محافظه کاران اتهاماتی اقتصادی را در موردناطق نوری مطرح کرده‌اند
 16. وزارت کشور افغانستان: صدها عضو کلیدی طالبان در سال جاری کشته شدند

  نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان در آخرین روز سال ۱۳۹۷ در یک نشست خبری گفت در این سال بیش از ۶ هزار عملیات نظامی راه اندازی شده و بیشتر از ۶۵۰ عضو کلیدی طالبان کشته شدند.

  او می‌گوید هسته گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) نیز در افغانستان از بین رفته و شمار کمی از افراد آنها که در ننگرهار، جوزجان و فاریاب باقی ماندند، از بین خواهند رفت.

  آقای رحیمی افزود که در سال ۱۳۹۷ گراف جرایم در کابل، پایتخت افغانستان ۱۰ درصد و در تمام افغانستان ۲۵ درصد کاهش یافته است. همچنین به گفته او، در سالی که گذشت نزدیک به چهار هزار عملیات در بخش مبارزه با مواد مخدر راه اندازی شده و صدها تن مواد مخدر کشف و ضبط شده و چهار هزار نفر در این بخش بازداشت شدند.

  علاوه بر این، سخنگوی وزارت داخله افغانستان از راه اندازی عملیات "خالد" در سال ۱۳۹۸علیه مخالفان مسلح خبر داد.

  وزارت داخله
 17. اتحادیه اروپا گوگل را یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار جریمه کرد

  کمیسیون اروپا گوگل را به خاطر نقض قوانین "آنتی‌ تراست" این اتحادیه، یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار جریمه کرده است.

  علت این جریمه سوء استفاده از موقعیت در بازار مجازی و اعمال تبعیض نسبت به رقبا اعلام شده است.

  این سومین بار است که اتحادیه اروپا شرکت گوگل را به خاطر نقض قواعد مبارزه با انحصار در اتحادیه اروپا جریمه می‌کند.

 18. توفان ایدای: موزامبیک سه روز عزای عمومی اعلام کرد

  موزامبیک برای قربانیان توفان ایدای سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

  دستکم ۲۰۰ تن در این توفان جان خود را از دست دادند. مقامات موزامبیک می‌گویند ممکن است قربانیان توفان ایدای تا هزار نفر افزایش یابند.

  تلاش‌ها برای کمک به صدها هزار تن از بازماندگان ادامه دارد.

  یک خبرنگار بی بی سی که در بیرا، دومین شهر پر جمعیت موزامبیک مستقر است، گزارش داده که در حال حاضر شبکه‌های ارتباطی قطع، جاده‌های مواصلاتی مسدود و امدادرسانی به ساکنان برخی مناطق ناممکن است.

  سازمان ملل متحد توفان ایدای در جنوب آفریقا را "فاجعه‌ای عظیم" خوانده است که می‌تواند زندگی صدها و شاید میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر قرار دهد.

  کلر نولیس از سازمان هواشناسی سازمان ملل روز سه شنبه به بی بی سی گفت: "این فاجعه می رود که به یکی از بدترین بلایای آب و هوایی در نیمکره جنوبی بدل شود."

  این توفان اواخر هفته پیش باعث سیل و ویرانی گسترده در موزامبیک، زیمباوه و مالاوی شد.

  سرعت این توفان موسمی (سیکلون) روز پنجشنبه به ۱۷۷ کیلومتر در ساعت رسید.

  توفان ایدای باعث 'فاجعه‌ای بزرگ' در جنوب شرقی آفریقا شده

  توفان ایدای
  توفان ایدای
  توفان ایدای
 19. گازگرفتگی در مراسم اعتکاف در خراسان شمالی

  ۳۰ نفر از کسانی که در یک مراسم اعتکاف در مسجدی در روستای چهار بید جاجرم خراسان شمالی اعتکاف کرده بودند، در اثر گازگرفتگی مسموم شدند.

  علت مسمومیت این افراد نشت گاز مونوکسید کربن اعلام شده است.

  به گزارش خبرگزاری مهر، آنها پس از مداوا برای ادامه مراسم اعتکاف به مسجد بازگشته‌اند.

 20. یک موسسه نظرسنجی: ۵۶ درصد مردم ایران عضو تلگرام و ۳۰ درصد عضو اینستاگرام هستند

  ایسپا، مرکز افکارسنجی دانشجویان(ایسپا) آمارهایی مرتبط با "درصد عضویت مردم ایران در شبکه‌های اجتماعی مجازی" منتشر کرده است.

  بر اساس این نظرسنجی، ۵۵,۹ درصد شهروندان ایرانی عضو تلگرام، ۲۹,۵ درصد عضو اینستاگرام، ۲۵,۱ درصد عضو واتس آپ، ۲ درصد عضو فیس‌بوک و ۰,۹ عضو توئیتر هستند.

  تلگرام در حالی همچنان محبوب‌ترین شبکه اجتماعی در بین ایرانیان به شمار می‌آید که از سوی حکومت ایران فیلتر است.

  نظرسنجی ایسپا مدعی است که ۲,۴ درصد از مردم ایران عضو پیام‌رسان داخلی سروش هستند.

  بر اساس این نظر سنجی، ۷۰,۶ درصد جوانان ۱۸ تا ۲۹ ساله کشور، در حال حاضر از تلگرام و ۴۸,۷ درصد از اینستاگرام استفاده می‌کنند.

  ایسپا یک موسسه نظرسنجی دولتی در داخل ایران است.

  شبکه‌های اجتماعی مجازی