Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. بارندگی شدید و سیلاب در بسیاری از استان‌های ایران
 2. هفده کشته در اثر جاری شدن سیل در شیراز
 3. هشدار درباره سفرهای غیر ضروری در دو روز آینده

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. سیل ویرانگر در ایران؛ غافل‌گیری یا پیامد سوء مدیریت؟

  گفتگو با کاوه مدنی، کارشناس مدیریت آب و محیط زیست در دانشگاه ییل در تورنتوی کانادا

  View more on twitter
 2. سازمان هواشناسی ایران: بیشترین نگرانی برای استان خوزستان است

  احد وظیفه، مدیرکل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی ایران درباره وضعیت بارش‌های فردا اعلام کرد: بیشترین نگرانی ما برای استان خوزستان است. چون سدها پر شده و حتی برخی سدها سرریز شده است و احتمال آبگرفتگی در دشت خوزستان وجود دارد و نگران هستیم که طغیان آب، دشت را به حالت غرقابی دربیاورند.

  او گفت: فردا در جنوب استان فارس، غرب کرمان و بخش‌های جنوبی بوشهر، بارش اوج می‌گیرد و قطعاً احتمال جاری شدن سیلاب وجود دارد.دراستان‌های لرستان و شمال و شرق خوزستان انتظار داریم که بارش‌های ۲۴ ساعت آینده سه رقمی شود و به حدود ۱۵۰ میلی‌متر برسد.

  مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی تاکید کرد: در خوزستان بارش سنگین است و رودخانه‌های بزرگ طغیان می‌کند، امیدواریم صدمات جانی به همراه نداشته باشد.

 3. خسارات سیل در مازندران

  View more on twitter
 4. هشدار فرمانده پلیس راه خوزستان/ حرکت کاروان‌های راهیان نور، کامیون و تریلر ممنوع شد

  رضا دولتشاهی، فرمانده پلیس راه خوزستان اعلام کرده است که با توجه به وضعیت بارشی استان خوزستان حرکت کامیون و تریلر در محورهای این استان تا ۲۴ ساعت آینده ممنوع است.

  به گفته آقای دولتشاهی: "حرکت کاروان‌های راهیان نور و اتوبوس‌های آنها نیز تا ۲۴ ساعت آینده ممنوع اعلام شده یعنی آنها باید در اردوگاهی که اسکان دارند تا ۲۴ ساعت آینده توقف کنند."

  آقای دولتشاهی با تاکید بر اینکه همه تلاش خود را خواهند کرد تا حادثه تلخ شیراز در استان خوزستان تکرار نشود، گفت: "جاده‌های ساحلی اهواز تا نیز باید خالی از جمعیت شود چون امکان بروز خطر برای مردم وجود دارد."

  فرمانده پلیس راه خوزستان با اشاره به اینکه امکان تمدید این محدودیت از فردا شب هم وجود دارد، گفت: "البته کامیون‌های حامل مواد سوختی و فاسد شدنی آن هم در صورت ضرورت، امکان تردد به استان خوزستان را خواهند داشت. همچنین ماشین آلات ستاد بحران برای اعزام به روستاها برای بازگشایی مسیرها و ترمیم سیل بندها اجازه تردد در محورهای مختلف را دارند."

  فرمانده پلیس راه خوزستان تاکید کرد که همه تلاششان را خواهند کرد که حادثه شیراز تکرار نشود و از شهروندان استان خوزستان خواست از خروج غیر ضروری اجتناب و سفرهای نوروزی خود را لغو کنند.

 5. تصاویر تکان دهنده از گرفتار شدن چندین نفر در سیلاب صبح امروز شیراز

  این ویدیو از لحظه گرفتار شدن مردم در سیلاب صبح امروز در شهر شیراز منتشر شده است و گفته می‌شود که مربوط به سیل امروز در شیراز است.

  View more on instagram
 6. هشدار سیل در ایران: تعطیلی بنادر مسافری قشم، کیش و بندرعباس

  به دنبال هشدار جاری شدن سیل در استان‌های جنوبی ایران، استان هرمزگان به حالت آماده باش درآمده است و سفرهای دریایی از بنادر غرب استان به مقصد جزیره کیش هم تعطیل شد.

  الله مراد عفیفی پور، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اعلام اینکه بنادر مسافری قشم، بندرعباس و کیش به دلیل شرایط نامساعد جوی استان تعطیل است، از مسافران و گردشگران خواست تا در این بنادر تجمع نکنند.

  او همچنین تاکید کرد: "به دلیل افزایش بادهای شمال شرقی، از هر گونه فعالیت صیادی، غواصی و تفریحی در محدوده بنادر هرمزگان به طور جدی خودداری شود."

  فرماندار دیلم در استان بوشهر هم اعلام کرد که با توجه به هشدار اداره کل هواشناسی مبنی بر طوفانی شدن دریا، دریاروی تمام شناورهای صیادی و تفریحی تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

 7. سرزیر شدن سد 'کبار' قم

  گزارش‌ها از قم حاکی از سرریز شدن سد کبار در قم است. خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که سد "کبار" قم در پی بارندگی‌های اخیر و خصوصاً بارندگی شدید شب گذشته، ظرفیت نیم میلیون مترمربعی آن کاملاً پر شده و از مسیر سرریز کناری، آب اضافی در حال خروج است.

  در این گزارش آمده که "این سد با ارتفاع ۲۶ متر و طول ۵۵ متر دارای یک برج آبگیر است که هم اکنون کاملاً زیر آب رفته و از این طریق آب پشت سد در حال تخلیه است. در سال‌های اخیر این نخستین بار است که ظرفیت نیم میلیون متر مربعی ذخیره سازی این سد تکمیل شده و سرریز کرده است."

  سد لبریز شده
 8. درخواست روحانی از وزیر کشور: علت حادثه سیل شیراز را سریعا بررسی کنید

  آقای روحانی در پیامی که شامگاه امروز منتشر شد، از جاری شدن سیل در شیراز که به کشته شدن ۱۷ نفر انجامید، ابراز تاسف کرد.

  او در این پیام "از همه مسوولان در دستگاههای کشوری، نهادهای امدادی و نیروهای نظامی و انتظامی که با همه‌ همت و توان به یاری سیل زدگان شتافتند و با بکارگیری سریع همه امکانات، مانع افزایش تلفات انسانی شدند" تشکر کرد و از مسئولان خواست تلاش‌های خود را برای کمک به مردم "مضاعف کنند."

  در پیام آقای روحانی آمده است: "همچنین ضروری است که وزیر کشور و استاندار فارس سریعا علل حادثه شیراز را که شماری از هموطنان در جریان آن جان باختند، بررسی و گزارش آن را به همراه علل و هرگونه کوتاهی یا مقصرین احتمالی سریعا ارائه دهند."

  آقای روحانی گفت که مساله سیل اخیر را در اولین جلسه امسال هیات دولت که قرار است روز چهارشنبه تشکیل شود، بررسی خواهد کرد.

  در پیام آقای روحانی آمده: "مسوولان استان های سیل زده نیز لازم است در کوتاه ترین زمان با همکاری ستاد مدیریت بحران و تمامی دستگاه‌های مسئول، برآوردهای نهایی را برای جبران خسارت‌ها جمع بندی و برای بررسی و تصویب اقدامات لازم در نخستین جلسه هیات دولت، آماده کنند."

 9. جامعه هتل‌داران ایران: آماده اسکان موقت مسافران در راه مانده هستیم

  جامعه هتلداران ایران اعلام کرد که "هتل‌ها و مراکز اقامتی در مناطق سیل‌زده، آمادگی دارند با توجه به ظرفیت خالی، نسبت به اسکان موقت مسافران در راه مانده، اقدام کنند."

  در این اطلاعیه همچنین آمده است: "از آن دسته مسافرانی که از قبل نسبت به رزرو هتل‌ها، اقدام کرده و اکنون به دلیل وقوع سیل امکان حضور در مراکز اقامتی را ندارند، هزینه کنسلی دریافت نخواهد شد."

 10. درخواست یک نماینده مجلس ایران برای بازگشت روحانی به تهران

  محمدعلی وکیلی، عضو هیأت رییسه مجلس ایران در یک نامه سرگشاده از حسن روحانی،رئیس‌جمهور ایران خواست با حضور در اتاق مدیریت بحران شخصاً مدیریت بحران‌های اخیر را بر عهده بگیرد.

  او در بخشی از این نامه نوشت: "ساختار مدیریت بحران در کشور کارآمد نیست و نیازمند تحول بنیادین است‌. گفتن این مسئله اما در این ساعات تأثیری ندارد و دردی را دوا نمی‌کند."

  آقای وکیلی در این نامه نوشته است که حضور شخص رئیس جمهور در اتاق مدیریت بحران باعث ارتقا کارآمدی مدیریت بحران و تا اندازه‌ای مایه تسکین آلام آسیب دیدگان خواهد شد.

  گزارش شده که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در چند روز اخیر در جزیره قشم به سر می‌برد.

 11. رانندگی در زمان وقوع سیل

  View more on twitter
 12. سیل ایران؛ سازمان مدیریت بحران : در شبانه روز گذشته ۲۵ استان درگیر سیلاب شدند

  اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران ایران به خبرگزاری تسنیم گفت که ۲۵ استان ایران از شب گذشته دچار بارندگی و سیلاب شده‌اند.

  او همچنین گفت: "به همین منظور تمام ماموریت‌ها و مرخصی‌ها لغو و به این ۲۵ استان آماده‌باش داده شده است."

  به گفته آقای نجار، وزیر کشور که در حال حاضر به منطقه سیل زده گلستان سفر کرده است به معاون امنیتی وزارت کشور دستور تشکیل جلسه مدیریت بحران را داده است.

  آقای نجار از شهروندان خواست که "تا دو روز آینده از هر گونه مسافرت نوروزی خودداری کنند."

 13. جاده فیروزکوه 'در معرض سیل است'

  سیاوش محبی فرمانده پلیس راه شرق استان تهران گفت جاده فیروزکوه در معرض خطر سیل است. آقای محبی در رابطه با بارش‌های اخیر گفت برف شدیدی در جاده هراز باریده و این جاده به‌ دلیل ریزش کوه بسته شده است. او افزود با بسته شدن جاده هراز، ترافیک سنگینی در جاده فیروزکوه برقرار است و با توجه به بارندگی شدید، این جاده در معرض سیل است.

  آقای محبی تاکید کرد: "سفر در این شرایط بسیار خطرناک خواهد بود." به‌ گفته او، در اثر ریزش کوه در جاده هراز به تعدادی خودرو خسارت وارد شده است.

  ایران
  Image caption: در جاده هراز کوه ریزش کرده و جاده مسدود است
 14. شهردار شیراز: محور ورودی دروازه قرآن باز شد

  شهردار شیراز از باز شدن محور ورودی شمال شیراز از مسیر دروازه قرآن خبر داده که ظهر روز دوشنبه در پی وقوع سیل مسدود شده بود. به گزارش خبرگزاری ایرنا حیدر اسکندرپور، شهردار شیراز به خبرنگاران گفت: "با تلاش همه دستگاه‌های اجرایی و اعضای ستاد مدیریت بحران از جمله شهرداری شیراز، محور دروازه قرآن شیراز بازگشایی شد."

  آقای اسکندرپور همچنین گفت: "با توجه به پیش‌بینی هواشناسی مبنی بر در پیش بودن بارندگی شدید در ساعات پایانی شامگاه دوشنبه و روز سه‌شنبه، نیروهای شهرداری در حال پاکسازی کامل معابر این محدوده هستند." او از مردم خواست که از حضور در محدوده دروازه قرآن و معابر منتهی به آن خودداری کنند تا دستگاه های خدمات رسان بتوانند اقدام های لازم را انجام دهند.

  تصاویر تکان‌دهنده‌ای از جاری شدن سیل در محدوده دروازه قرآن شیراز منتشر شد که نشان می‌داد جریان آب اتومبیل‌های پارک شده و در حال تردد در دروازه قرآن را تا مسافتی با خود می‌برد. پلیس گفته بیش از صد خودرو در این حادثه آسیب دیده‌اند. در سیل روز دوشنبه شیراز، ۱۷ نفر جان خود را از دست دادند و ده‌ها نفر مصدوم شدند.

  سیل شیراز
 15. جلسه ستاد مدیریت بحران در ایران تشکیل شد

  جلسه ستاد مدیریت بحران ایران عصر دوشنبه به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری تشکیل شد.آقای جهانگیری در پایان این نشست با اشاره به هشدارهای نهادهای مسئول درباره وقوع بارش شدید و احتمال جاری شدن سیل در برخی از استان‌های کشور گفت: "این احتمال وجود دارد که شرایط موجود در ۷۲ ساعت آینده تداوم داشته باشد."

  آقای جهانگیری از مردم خواست به توصیه‌ها و هشدارهای دستگاه‌های مسئول "توجه ویژه داشته باشند و آن را به کار ببندند".

  مسئولان از مردم خواسته‌اند که در دو روز آینده از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

  جهانگیری
 16. مسئولان استان‌های در معرض خطر 'به مرخصی نروند'

  وزیر کشور ایران از مسئولان استان‌های در معرض سیل خواسته که به مرخصی نروند. به گزارش خبرگزاری ایرنا عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور و قائم مقام رئیس شورای عالی مدیریت بحران ایران، در دستوری به استانداران، فرمانداران و بخشداران سراسر کشور با اشارهبه شرایط جوی "بر لزوم آمادگی و مقابله موثر و بهنگام باحوادث و مشکلات احتمالی ناشی از بارش باران در مناطق مختلف کشور تاکید کرد".

  او گفته است این مدیران "ضمن هماهنگی با سازمان مدیریت بحران کشور با حضور پیوسته در محل ماموریت و اجتناب از هرگونه خروج از منطقه تحت عنوان مرخصی یا سایر عناوین همه تمهیدات لازم برای مقابله با حوادث احتمالی را اتخاذ و به مرحله اجرا گذارند."

 17. مدیرکل هواشناسی لرستان: فردا شدت بارش نسبت به امروز بیشتر است

  محمد ناصر هاشمی، مدیرکل هواشناسی لرستان به خبرگزاری ایسنا گفت: فردا شدت بارش نسبت به امروز در این استان بیشتر خواهد بود.

  به گفته او بیشترین و کمترین میزان بارش‌ برای پلدختربا ۱۰۸ میلی‌متر و الیگودرز با ۳۱ میلی‌متر گزارش شده است و از ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه تا ۱۹ و ۳۰ دقیقه امروزنیزسامانه بارشی فعال‌تر شده و بیشترین بارش‌ها برای شهرستان الیگودرز خواهد بود.

 18. سیل در ایران؛ ابراز همدردی و آمادگی کمک اتریش

  سفیر اتریش در تهران با ابراز تاسف و همدردی با مردم مناطق سیل زده از آمادگی برای کمک به مناطق سیلزده خبر داد.

  اشتفان شُلتس در صفحه اینستاگرام خود نوشت: "در حالى كه سيلِ در حال تخريب بدون وقفه در استان هاى گلستان و مازنداران در جريان است و از خود گذشتگى ها و عمليات امداد نجات مشترك مردمى و نظامى روح همبستگى را تقويت كرده است، اتريش بسيار متاثر از شنيدن اخبار رسيدن سيل وحشتناك مخرب به شهر تاريخى شيراز و استان هاى متعدد غربى ايران است و حتى تهران نيز امشب در معرض خطر طوفان و سيل قرار دارد. اتريش با مردم مناطق آسيب ديده ابراز همدردى قلبى و همبستگى كرده و آمادگى خود براى كمك به كاهاش اين مشقت ها را اعلام مى‌نمايد."

  View more on instagram
 19. استاندار تهران از لغو مرخصی مدیران این استان خبر داد

  انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران گفت: با توجه به شرایط ناپایدار جوی در این استان، تمامی مرخصی های معاونان استاندار، فرمانداران، بخشداران، شهرداران و اعضای ستاد مدیریت بحران استان تهران و ستادهای متناظر شهرستان‌ها تا اطلاع ثانوی لغو می‌شود.

  او امروز با ابلاغ این دستورالعمل اعلام کرد: "حضور تمامی فرمانداران شهرداران، بخشداران و دهیاران تا زمان پایداری شرایط جوی استان تهران در شهرستان‌های محل خدمت الزامی است."

 20. در مناطق سیل‌زده 'نیازی به ارائه دفترچه کاغذی بیمه سلامت نیست، شماره ملی کافی است'

  یک مقام سازمان بیمه سلامت گفت که بیمه‌شدگان سازمان بیمه سلامت در مناطق سیل‌زده بدون نگرانی می‌توانند با ارائه کد ملی از خدمات مراکز درمانی استفاده کنند.

  عزت الله گل علیزاده، قائم مقام مدیر عامل سازمان بیمه سلامت در امور استان‌ها گفت: "هماهنگی لازم بین بیمه سلامت با دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق سیل زده انجام شده است و بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت هنگام مراجعه به مراکز درمانی هیچ نگرانی از بابت فقدان دفترچه نداشته باشند."