Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. پایان روز نخست نشست مسکو

  نشست مسکو پس از مراسم رسمی افتتاحیه که به صورت زنده پخش می‌شد به دور از چشم رسانه‌ها به صورت غیررسمی ادامه یافته است.

  به گفته خبرنگاران در محل، جلسه‌ها در چندین نشست کوجکتر ادامه دارد.

 2. زاخیلوال: برای صلح باید به یکدیگر گوش بدهیم

  حضرت عمر زاخیلوال، یکی از سیاسیون افغان و وزیر پیشین مالیه/دارایی افغانستان عکس‌هایی از سالن دیگری را در صفحه توییترش پست کرده و نوشته است:"برای صلح نیاز است که به یکدیگر بسیار گوش دهیم و وجوه مشترک را پیدا کنیم."

  View more on twitter
 3. سیاسیون افغانستان و طالبان یکدیگر را در آغوش گرفتند

  در پایان پخش اول چنان که در تصاویر دیده می‌شود، سیاسیون افغانستان به سمت محلی از اجلاس که هیأت طالبان از جمله ملا عبدالغنی برادر نشسته‌اند، می‌روند و برخی از سیاسیون و ملا برادر به هم دست می‌دهند و یکدیگر را در آغوش می‌گیرند.

  حاشیه
 4. Post update

  امی فریس‌روتمن، گزارشگر در توییتی با انتشار عکسی از یک خبرنگار زن در حال مصاحبه با یک عضو هیأت طالبان در مسکو نوشته است "وقتی جهان‌ها برخورد می‌کنند."

  View more on twitter
 5. نشست مسکو؛ گفتگویی چندجانبه و ابهام آتش‌بس

  جمال‌الدین موسوی

  بی‌بی‌سی

  دور دیگری از نشست صلح مسکو با حضور طالبان در حالی برگزار می شود که پیشرفت یک نشست موازی دیگر در قطر بسیار کند بوده است. نشستی بین طالبان و نماینده آمریکا در گفتگوهای صلح افغانستان. حضور ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان برای اولین بار در برابر دوربین‌های خبری جهان توجه رسانه‌ای زیادی را به نشست مسکو جلب کرده است.

  اگرچه طالبان گفته اند که دولت افغانستان را به رسمیت نمی شناسند، ولی شماری از دیپلمات‌های افغان از جمله لطیف بهاند، سفیر افغانستان در روسیه هم در این نشست حضور دارند.

  از این نظر نشست مسکو یک گفتگوی چند جانبه است، با حضور نمایندگان دولت و طالبان

  جدا از ظاهر شدن در برابر دوربین‌های خبری و نشستن دور یک میز، موضوعات اصلی همچنان محل بحث است و حل نشده. مثلا معلوم نیست که آیا جنگجویان طالبان به یک آتش‌بس تن می‌دهند یا نه؟

  شیر محمد ستانکزی، از نمایندگان طالبان با منوط کردن آتش‌بس به خروج کامل نیروهای خارجی انتظارها در این زمینه را از نشست مسکو پایین آورد.

  طالبان
 6. نور: فکر ورود فاتحانه را از سر بیرون کنید

  عطا محمد نور، از چهره‌های سیاسی افغانستان در سخنرانی خود از طالبان خواست که فکر شکست آمریکا و "ورود فاتحانه" به افغانستان را نکنند چرا که "عملی نیست".

  برخی سخنرانان در افتتاحیه نشست مسکو سعی کردند به طالبان تفهیم کنند که "فکر پیروزی" را از سر بیرون کنند.

  کریم خلیلی، رئیس شورای صلح افغانستان در سخنرانی‌اش گفت فکر "تسلیم شدن" را دو جانب حکومت و گروه طالبان نکند.

 7. استانکزی: در حضور نیروهای خارجی آتش‌بس غیر ممکن است

  استانکزی در حاشیه نشست مسکو در گفتکو با خبرنگاران گفت دور بعدی مذاکرات با آمریکا در آینده نزدیک برگزار خواهد شد، اگرچه تاریخ آن به گفته او هنوز مشخص نشده است.

  آقای استانکزی در پاسخ به سوالی در باره آتش‌بس با دولت افغانستان گفت در حضور نیروهای خارجی آتش‌بس "غیرممکن" خواند.

 8. استانکزی: ما آماده گفتگوهای بین‌الافغانی هستیم

  شیرمحمد عباس استانکزی، عضو ارشد هیأت طالبان در نشست مسکو در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد که به مناسبت صدمین سال روابط افغانستان و روسیه و به دعوت دولت این کشور به مسکو سفر کرده‌اند.

  او در مورد گفتگوهای بین‌الافغانی گفت: "ما آماده گفتگوهای بین‌الافغانی هستیم". آقای استانکزی با رد گفتگو با حکومت افغانستان گفت "گفتگو با اداره‌ای که اختیارات ندارد و دچار اختلاف است" را همیشه رد کرده‌ایم.

  استانکزی
 9. Post update

  View more on twitter
 10. فوزیه کوفی: روی خواست مردم افغانستان به شکل جدی باید صحبت شود

  فوزیه کوفی، نماینده پیشین مجلس نمایندگان و از شرکت کنندگان نشست مسکو در توییتر خود نوشته که "در گفتگوهای این بار میان هیأت افغانستان و طالبان روی مسایل و خواست‌های مردم به شکل جدی باید صحبت شود. جمهوریت، نظامی‌ که مردم بر سرنوشت سیاسی خود تصمیم گیرنده باشند، تامین و حفظ حقوق برابر شهروندان به ویژه زنان و آتش‌بس از اولویت‌های ما در این دور گفتگوها خواهد بود."

  View more on twitter
 11. Post update

  دلاور شهاب الدین، عضو هیأت طالبان به رسانه‌ها گفت که پالیسی آنها این است که با سیاسیون افغانستان به عنوان نمایندگان دولت افغانستان حرف نزنند.

 12. مرتضوی: جای جوانان خالی و نقش زنان کمرنگ است

  شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته است: "حضور كم رنگ زنان و جای خالي جوانان در نشست‌های بين‌الافغاني!"

  View more on facebook
 13. 'نگاه‌ها به ملابرادر دوخته شده'

  احمد ضیا موسوی، خبرنگار در مسکو که در این نشست حضور دارد می‌گوید نگاه‌های همه از جمله سیاسیون افغانستان، رسانه‌ها و کشور میزبان به ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان و رئیس دفتر این گروه در قطر دوخته شده است.

  برادر
 14. بخش اول نشست پایان یافت

  افتتاحیه نشست مسکو با سخنرانی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان آغاز شد.

  چهره‌های سیاسی افغانستان و طالبان از صد سالگی روابط تاریخی افغانستان و روسیه به نیکی یاد کردند. با وجودی که بیشتر اشتراک‌کنندگان سابقه جهادی و جنگ با ارتش سرخ شوروی سابق در دهه هشتاد را در کارنامه خود دارند.

  نشست‌های بعدی میان چهره‌های سیاسی افغانستان و گروه طالبان امروز و فردا ادامه می‌یابد.

 15. تنها دو زن در میان سیاسیون افغانستان در نشست مسکو

  فوزیه کوفی، نماینده سابق بدخشان در پارلمان افغانستان و تاجور کاکر دو زن در هیات افغانستان در نشست مسکو حضور دارند. در هیات طالبان هبچ زنی حضور ندارد.

  زنان
 16. نماینده روسیه در امور صلح افغانستان: فرصت خوبی برای مذاکره دارید

  ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در امور صلح افغانستان، به نمایندگی از دولت روسیه خطاب به سیاسیون افغانستان گفت: امروز فرصت خوبی دارید تا با هیأت طالبان گفتگو کنید.

  کابلوف
 17. افطاری به مناسبت صد سالگی روابط دیپلوماتیک افغانستان و روسیه

  افغانستان

  سفارت روسیه در کابل شب گذشته به مناسبت صد سالگی روابط افغانستان و روسیه در مراسم افطاری میزبان شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی افغانستان بود.

  عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان نیز از اشتراک کنندگان این محفل بود.

 18. Post update

  امی فریس‌راتمند، خبرنگار در روسیه توییت کرده که به دلیل ماه رمضان در این نشست فقط جلو روس‌ها بطری آب گذاشته شده است.

  View more on twitter
 19. محمد محقق: زبان همدیگر را بفهمیم

  محمد محقق، رهبر وحدت مردم افغانستان و معاون ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی بر قطع جنگ و خونریزی تاکید کرد. او گفت:"امیدوارم این نشست فرصتی باشد که زبان همدیگر را بفهمیم. هیچ کس در افغانستان بالادستی خارجی را نمی‌خواهد."

  محقق
 20. حنیف اتمر بر آغاز جدی مذاکرات بین افغان‌ها تاکید کرد

  محمد حنیف اتمر، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان و از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری گفت امیدوار است صدمین سالگرد روابط دیپلماتیک روسیه و افغانستان فصل نو در روابط دو کشور باشد. او نیز مثل سخنرانان دیگر از روسیه سپاس‌گزاری کرد و نقش روسیه در روند صلح افغانستان را مهم خواند.

  او گفت: "امیدوارم این آغاز جدی مذاکرات بین الافغانی با حمایت دولت روسیه، آمریکا، چین و دیگر کشورهای منطقه باشد."

  اتمر