Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. خبر فوریسارا سندرز سخنگوی کاخ سفید کنار می رود

  سارا هوکابی سندرز سخنگوی کاخ سفید که درسه سال گذشته بارها منازعه های او با خبرنگاران موضوع اخبار آمریکا شده بود تا چند روز دیگر کنار می رود.

  قرار است او در پایان ماه جاری میلادی از سمت خود کناره گیری کند.

  دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا که در چند ماه گذشته عملا خود به سخنگوی اخبار مهم مربوط به دولت بدل شده بود و خانم سندرز دیگر جلسات روزانه کاخ سفید با خبرنگاران را ترتیب نمی داد گفته او پس از ترک دولت به زادگاهش آرکانزاس باز خواهد گشت.

  رسانه های منتقد آقای ترامپ بارها خانم سندرز را به حمایت "همه جانبه" از آقای ترامپ حتی در هنگامی که اظهارات او با مستندات همخوانی نداشت متهم می کردند.

  سارا هوکابی سندرز سخنگوی کاخ سفید
 2. یک وبسایت تحلیل حرکت نفتکشها: انفجار در پهلوی رو به آبهای بین المللی روی داده

  انفجار در دو نفتکش آلترافرانت و کوکوکا کاریجس در دریای عمان با واکنش های فراون بین المللی و گمانه زنی در مورد فرد یا افراد پشت این انفجارها شده است.

  وبسایت تنکرترکر (TankeTracker) که مدعی است حرکت نفتکشها را از طریق تصاویر ماهواره ای دنبال و ثبت و تحلیل می کند امروز با انتشار تصاویر و نقشه های هوایی متعدد درباره مورد حمله قرار گرفتن این دو کشتی گمانه زنی کرده است.

  در یکی از این تصاویر که توییت مربوط به آن را در اینجا می بینید این وبسایت نتیجه گیری کرده که از بدنه آتش گرفته و آسیب دیده کشتی می توان دریافت که اگر چه این کشتی در آبهای بین المللی مجاور ایران در حرکت بوده اما از سمتی آسیب دیده که رو به آبهای ایران نداشته است.

  پیش تر منابع دیگری مدعی شده بودند که این نفتکش ها با شیی خارجی مشابه یک اژدر مورد هدف قرار گرفته اند.

  تحلیل های دیگر از اصابت آنها با مین های دریایی گمانه زنی کرده بودند.

  از جمله وزیر خارجه آمریکا که مدعی شده بر اساس ارزیابی های اطلاعاتی نهادهای نظامی این کشور به نوع سلاح و روش مورد حمله قرار گرفتن این دو نفتکش پی برده و این که ایران را پشت این حملات می داند.

  View more on twitter
 3. تصاویر ویدیویی از خدمه نجات یافته در ایران

  View more on twitter

  خبرگزاری دانشجویی ایران - ایسنا - هم با انتشار ویدیویی از حضور خدمه نجات یافته کشتی آلترافرانت در ایران خبر داده است.

  این خبرگزاری به نقل از فرماندار جاسک نوشته هر ۲۳ خدمه این کشتی که از سوی شناورهای امدادی این بندر نجات یافته اند در سلامت کامل به سر می برند.

 4. یک خبرگزاری در ایران "تصاویر اختصاصی" از خدمه نجات یافته از نفتکش آلترا فرانت را منتشر کرد

  تصاویری که ادعا شده از خدمه نفتکش آلترا فرانت در بند جاسک تهیه شده

  خبرگزاری تسنیم در ایران عکسهایی منتشر کرده که می گوید به خدمه نجات یافته از نفتکش آلترا فرانت که با پرچم جزایر مارشال در آبهای دریای عمان در حرکت بود و دچار آتش سوزی شد تعلق دارد.

  این خبرگزاری همچنین نوشته این نفتکش که ظاهرا محموله ای متعلق به ژاپن را به همراه داشته اکنون در بندر جاسک ایران پهلو گرفته است.

  تصاویری که ادعا شده از خدمه نفتکش آلترا فرانت در بند جاسک تهیه شده
 5. حسن روحانی وارد قرقیزستان شد

  حسن روحانی در قرقیزستان

  حسن روحانی رییس جمهوری ایران ساعتی پیش وارد بیشکک پایتخت قرقیزستان شد تا در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای شرکت کند.

  او قرار است در حاشیه اجلاس فردا (جمعه) با ولادیمیر پوتین همتای روس خود دیدار کند.

  این در حالی است که دقایقی پیش مایک پومپیو وزیر خارجه آمریکا ایران را پشت حملات به دو نفتکش در دریای عمان دانست. ادعایی که ایران آن را قویا رد کرده است.

  انتظار می رود تنش در خلیج فارس و تنگه هرمز یکی محورهای اصلی دیدار رهبران ایران و روسیه باشد.

 6. خبر فوریمایک پومپیو می گوید بر اساس ارزیابی های اطلاعاتی درباره نوع سلاح های به کار گرفته شده ایران را مقصر دانسته است

  View more on twitter

  مایک پومپیو وزیر خارجه آمریکا لحظاتی پیش در واکنش به حمله به دو نفتکش در دریای عمان گفت از نظر ایالات متحده ایران مسوول "حملات فجیع" علیه دو نفتکش الترا فرانت و کوکوکا کاریجیس بوده است.

  وزیرخارجه آمریکا گفته این نتیجه گیری را بر اساس گزارش های اطلاعاتی نهادهای نظامی آمریکا مبنی بر نوع سلاح های استفاده شده در این حملات به دست آورده است.

  جزییاتی بیشتری از شواهدی که وزیرخارجه آمریکا به آنها استناد کرده منتشر نشده است.

  یک مقام نظامی آمریکا هم ساعاتی پیش به رسانه های این کشور گفته بود که از نظر او به احتمال بسیار زیاد ایران پشت این دو حمله بوده است.

  ادعایی که ایران آن را قویا رد می کند و می گوید کسانی در منطقه به دنبال بی ثبات کردن روابط این کشور با جامعه بین المللی هستند.

  ایران نه تنها دست داشتن در حملات روز پنج‌شنبه را رد کرده، بلکه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، این حملات را "مشکوک" خوانده است.

  آلمان و فرانسه ضمن محکوم کردن این حملات خواستار احتیاط در بررسی ریشه های آن و تلاش برای تنش زدایی در منطثقه شده اند.

  آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد هم گفته جهان تاب یک درگیری عمده دیگر در خاورمیانه را ندارد.

  قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد تا ساعتی دیگر در همین رابطه جلسه اضطراری برگزار کند.

 7. تحلیل گزارشگر نظامی بی بی سی: همه چیز متمرکز بر یافتن مقصر و مبدا حملات است

  جاناتان مارکوس گزارشگر امور نظامی بی بی سی

  جاناتان مارکوس - گزارشگر امور نظامی بی بی سی معتقد است اکنون همه چیز به یافتن مبدا و چگونگی حملات به دو نفتکش در دریای عمان بستگی دارد و این که دریافت چه کسی پشت این حملات بوده است.

  ناوگان دریایی آمریکا حضور مفصلی در منطقه دارد و آنها به منابع اطلاعاتی قابل توجهی دسترسی دارند.

  پنتاگون اعلام کرده در حال جمع آوری بقایای اشیای اصابت کرده به دو نفتکش است تا با بررسی آنها منبع و مبداء آنها را تشخیص دهد.

  پس از آن است که باید منتظر یک قضاوت استراتژیک بود.

  آلمان و فرانسه از هم اکنون خواستار ملاحظه و احتیاط در بررسی این واقعه شده اند و گفته اند هدف آنها تنش زدایی از منطقه است.

  با وجود این حمله به دو نفتکش عظیم آن هم در آبهای بین المللی موضوع کوچکی نیست. این واقعه با انفجار مین ها و آسیب به چهار نفتکش که ماه گذشته در بندر فجیره روی داد متفاوت است چرا که این بار احتمال زیادی برای تلفات انسانی وجود داشت.

 8. خبر فوریوزیر خارجه آمریکا ایران را مسئول حمله نفتکش‌ها دانست

  مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفت برآورد آمریکا این است که ایران مسئول حمله روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان بوده است.

 9. ایران: کسانی در پی بی ثبات کردن رابطه ایران با جامعه جهانی هستند

  یک مقام ایرانی به بی بی سی گفته از نظر او کسی یا کسانی به دنبال بی ثبات کردن رابطه تهران با جامعه جهانی هستند.

  این مقام ایرانی تصریح کرده کشورش هیچ ارتباطی با دو حمله امروز در دریای عمان ندارد.

  ایران تصاویر ویدیویی از آتش گرفتن دو نفت کش آلترا فرانت و کوکوکا کاریجیس را منتشر کرده و می گوید خدمه این دو کشتی را از آب نجات داده است.

  این در حالی است که آمریکا هم مدعی است یک ناو جنگی این کشور در نجات ۲۱ خدمه کشتی کوکوکا نقش داشته اند و این افراد اکنون در حال دریافت خدمات از ناوگان آمریکایی هستند.

  Video content

  Video caption: تلویزیون ایران نخستین تصاویر هوایی از آتش سوزی در یکی از دو نفتکش ژاپنی را منتشر کرد
 10. سنتکام: ناو جنگی ما خدمه کشتی کوکوکا را نجات داده

  مرکز فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا - سنتکام - با صدور اطلاعیه ای گفته ناوگان دریایی آمریکا پس از دریافت دو هشدار درباره صدمه دیدن دو نفتکش در دریای عمان از ناو جنگی یو اس اس بین بریج (دی جی جی ۹۶) که در منطقه مستقر بوده خواسته به محل واقعه برود. در این اطلاعیه ادعا شده هر ۲۱ خدمه کشتی کوکوکا کریجیس که پس از حمله این نفتکش را ترک کرده بودند توسط ملوانان آمریکایی نجات یافته و اکنون از سوی ناوگان دریایی آمریکا در منطقه خدمات دریافت می کنند.

 11. Post update

  درباره وقایع اخیر برای نفتکش ها در خلیج فارس و نزدیکی سواحل ایران بیشتر بخوانید:

  پرونده ای که پای ایران را در مین‌گذاری بر چند نفت‌کش در خلیج فارس به میان می‌کشد به مراحلی جدی تر رسیده است.

  سه کشوری که نفت کش‌هایشان در حملات فجیره آسیب دید شکایت و مدارک خود را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه کردند.

  امارات، عربستان سعودی و نروژ که کشتی‌هایشان در ۱۲ ماه می ۲۰۱۹ در آبهای بندر فجیره آسیب دید، به شورای امنیت گفته‌اند که این چهار حمله بخشی از یک عملیات پیشرفته با هماهنگی های منظم از سوی عاملی با توانایی عملیاتی بالا و احتمالا عامل دولتی رهبری شده است. سفیر عربستان در سازمان ملل متحد مستقیما ایران را مسئول این حملات خوانده و نهادهای امنیتی آمریکا و همینطور مشاور امنیت ملی این کشورهم انگشت اتهام را متوجه ایران کرده اند.

  ایران دست داشتن دراین حملات را رد کرده اما خط و نشان کشیدن فرماندهان سپاه و رهبران ایران درباره بستن تنگه هرمز و یا جلوگیری از حرکت دیگر نفت‌کش‌ها، جمهوری اسلامی ایران را متهم با انگیزه‌ای در این میان جلوه داده است. در عین‌حال خاطره حمله ۳۵ سال پیش فانتوم‌های ایرانی به یک نفت‌کش عظیم کویتی احتمالا هنوز در خاطر برخی رهبران کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مانده است.

  برای خواندن بقیه یادداشت اینجا کلیک کنید

  ناامنی تنگه هرمز؛ برگ برنده یا قرعه مرگبار؟

  کشتی آسیب‌دیده نروژی در بند فجیره
  Image caption: کشتی آسیب‌دیده نروژی در بند فجیره
 12. جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره حمله به دو نفتکش ژاپنی

  آرم سازمان ملل متحد

  رسانه های آمریکای از نشست فوق العاده اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در ساعت ۴ عصر به وقت شرق آمریکا خبر می دهند.

  شبکه خبری سی ان ان به نقل از معاون نماینده دایم آمریکا در سازمان ملل متحد ضمن تایید این خبر نوشته از نظر آمریکا این واقعه "غیرقابل قبول" است.

  آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هم ساعتی پیش در واکنش به خبر حمله به این دو نفتکش گفته بود: جهان تاب یک درگیری عمده دیگر در خاورمیانه را ندارد.

 13. ایران: ۲۳ خدمه نجات یافته در سلامت کامل به سر می برند

  این عکسی است که شرکت نروژی مالک کشتی فرانت آلتایر از عملیات اطفای حریق این نفتکش در دریای عمان به خبرگزاری ها ارسال کرده است
  Image caption: این عکسی است که شرکت نروژی مالک کشتی فرانت آلتایر از عملیات اطفای حریق این نفتکش در دریای عمان به خبرگزاری ها ارسال کرده است

  مقام های ایران می گویند خدمه نجات یافته از یکی از دو نفتکش آسیب دیده در دریای عمان در سلامت کامل به سر می برند.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - محمد رادمهر فرماندار و رئیس شورای هماهنگی ستادمدیریت بحران شهرستان جاسک گفته: خدمه‌های کشتی که از الرویس قطر محموله نفت بنزین داشته و با پرچم جزایر مارشال دچار حریق شده بود، توسط امداد نجات دریایی جاسک نجات پیدا کردند.

  همزمان علیرضا خجسته مدیرکل حفاظت ایمنی و تجسس دریایی ایران به خبرگزاری کار این کشور - ایلنا - گفته: در بندر جاسک یک شناور ناجی و در بندرعباس چهار شناور ناجی سازمان بنادر مستقر هستند که در ابتدا دو شناور امداد و نجات به محل سانحه اعزام شد.

  این در حالی است که رسانه های آمریکایی مدعی اند یک ناو جنگی این کشور به نام یو اس اس بین بریج ابتدا به کنار نفتکش های آسیب دیده رسیده و خدمه آنها را نجات داده است.

  هنوز تصاویری از نجات یافتگان این دو واقعه منتشر نشده است اما مقام های ایرانی می گویند آنها "٢٣ نفرند که یازده نفر روس و یازده نفر فلیپینی و یک نفر گرجستانی از آب گرفته شدند و توسط شناور ناجی ایرانی به بندر جاسک منتقل شدند که یک مورد از آنها خانم است".

 14. کاخ سفید: ترامپ از حملات به نفتکش‌ها مطلع شده است

  روزنامه نیویورک تایمز نوشته سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید گفته دونالد ترامپ از جزییات موجود درباره حمله به دو نفتکش در نزدیکی سواحل ایران مطلع شده است و کاخ سفید در حال ارزیابی این وقایع است.

  تصویر خبر نیویورک تایمز
 15. نخست وزیر ژاپن بعد از دیدار با رهبر ایران: ایران نیتی برای دستیابی به سلاح اتمی ندارد

  به گزارش ای بی سی آمریکا؛ شینزو آبه نخست وزیر ژاپن که در راس هیاتی بلند پایه به ایران سفر کرده بود در آستانه ترک تهران و پس از دیدار با آیت‎الله علی خامنه ای گفته رهبر ایران به او اطمینان داده که کشورش در پی تهیه یا تملک و استفاده از سلاح اتمی نیست.

  به گزارش خبرگزاری ای بی سی آمریکا آقای آبه گفته: "راه تنش زدایی (میان ایران و آمریکا) بسیار دشوار است اما من امیدوارم بتوانم به تلاش هایم برای صلح در منطقه (خاورمیانه) و جهان ادامه دهم".

  View more on twitter
 16. بازتاب حملات به نفتکش‌ها در رسانه‌های آمریکا؛ سی بی اس: یک مقام پنتاگون حملات را به ایران نسبت داد

  شبکه خبری سی بی اس آمریکا می گوید یک مقام وزارت دفاع آمریکا به دیوید مارتین گزارشگر ارشد امور امنیتی این شبکه گفته از نظر او "به احتمال بسیار زیاد ایران پشت حملات امروز (پنجشنبه) به دو نفتکش در دریای عمان" بوده است.

  سی بی اس به نقل از این مقام که نامش فاش نشده نوشته او همچنین ادعای ایران برای نجات ملوانان و خدمه این دو کشتی را رد کرده آن را "غلط واضح و آشکار" خوانده و مدعی شده ناو آمریکایی یو اس اس بین بریچ ناجی ملوانان و خدمه دو کشتی هدف قرار گرفته بوده است.

  تصویر سرتیتر شبکه خبری سی بی اس آمریکا
 17. وال استریت ژورنال: افزایش سریع بهای نفت در واکنش به حمله به دو نفتکش در دریای عمان

  نشریه آمریکایی وال استریت ژونال نوشته بازارهای جهانی انرژی خیلی زود به حملات علیه دو نفتکش در دریای عمان واکنش نشان داده اند و بهای نفت امروز (پنجشنبه ۲۳ خرداد) افزایش ناگهانی داشته است. به گزارش وال استرین ژورنال بهای نفت برنت شمال امروز با ۴.۳ درصد رشد به ۶۳.۵۳ دلار برای هر بشکه رسید.

  View more on twitter
 18. دبیر کل سازمان ملل حمله به نفتکش‌ها را محکوم کرد

  آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل حمله به نفتکش‌ها را به شدت محکوم کرد. او گفته حقایق درباره این حمله باید روشن شود.

  او گفته جهان تاب یک درگیری و نزاع دیگر را در منطقه خلیج فارس ندارد.

  آنتونیو گوترش
  Image caption: آنتونیو گوترش
 19. اخبار متناقض درباره نحوه نجات ملوانان کشتی ژاپنی

  در حالی که ایران می گوید همه ۲۱ ملوان و کارکنان کشتی کوکوکا کوریجیس از سوی یک شناور ایرانی نجات یافته و به بندر جاسک منتقل شده اند شبکه خبری فاکس نیوز آمریکا نوشته ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا مدعی نجات خدمه این کشتی است. به گزارش فاکس نیوز ناو جنگی یو اس اس بین بریج به این شبکه گفته که هر ۲۱ ملوان و خدمه کشتی کوکوکا کریجیس را نجات داده است.

  شبکه فاکس نیوز به نقل از یک مقام نیروی دریایی آمریکا نوشته که ملوانان را ناو یو اس اس بین بریج نجات داده است
  Image caption: شبکه فاکس نیوز به نقل از یک مقام نیروی دریایی آمریکا نوشته که ملوانان را ناو یو اس اس بین بریج نجات داده است
 20. خبر فوریکرملین: برای تعیین عامل حمله زود است

  سخنگوی کرملین، می‌گوید با توجه به کمبود اطلاعات هنوز زود است که بتوان گفت چه کسی عامل حمله امروز به نفتکش‌ها در دریای عمان بوده است.

  دمیتری پسکوف گفته است: "هیچ کس نمی‌داند چه کسی پشت حمله است."