Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. وزارت خارجه آمریکا کمک مالی به پروژه ایران دیس اینفو را 'قطع کرد'

  وزارت خارجه آمریکا گفته کمک مالی به پروژه "ایران دیس‌اینفو" را قطع کرده است.

  یک مقام این وزارت‌خانه به کنگره آمریکا گفته توئیت‌های ایران دیس اینفو، توافق‌های صورت‌گرفته بین پیمان‌کار و وزارت خارجه را نقض کرده و مورد تایید این وزارت خانه نیست.

  گردانندگان این پروژه می گفتند که با انتشار اطلاعات نادرست از سوی حکومت ایران مبارزه می کنند.

  گزارش‌های اولیه در مورد توقف کمک مالی به این پروژه، حدود یک ماه پیش منتشر شد، زمانی که فعالان این پروژه، شماری از روزنامه‌نگاران آمریکایی، فعالان حقوق بشر و چهره‌های دانشگاهی را به حمایت و جانبداری از جمهوری اسلامی متهم کردند

 2. یکی از سران حزب عدالت و توسعه ترکیه از این حزب کناره گیری کرد

  علی باباجان، وزیر پیشین امور خارجه و اقتصاد ترکیه و از بنیانگذاران حزب حاکم می‌گوید قصد دارد حزب تازه ای راه بیندازد.

  آقای باباجان، سه روز پیش، از عضویت در حزب عدالت و توسعه کناره گیری کرد، آن هم چند روز بعد از آن که این حزب در انتخابات شهرداری استانبول شکست خورد.

 3. فرمانده نیروی قدس سپاه: ناامن سازی ذات آمریکاست

  در صفحه توییتر منتسب به قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آمده است:"ناامن سازی جزو ذات دولت آمریکاست. شما پیدا نمی کنید آمریکا در جایی وارد شده باشد و با وجود و حضور و قدرتش برای آن منطقه امنیت ایجاد کرده باشد."

  View more on twitter
 4. فردا روز استثنایی در مسابقات تنیس ویمبلدون: نادال و فدرر با هم مسابقه میدهند

  فردا در مسابقات تنیس ویمبلدون یک روز استثنایی خواهد بود. روزی که راجر فدرر و رافائل نادال با هم مسابقه می‌دهند.

  این دو اسطوره تنیس ۱۱ سال قبل هم در فینال با هم مسابقه داده‌اند.

  فینال ویمبلدون ۲۰۰۸ بین راجر فدرر و رافائل نادال.
  Image caption: فینال ویمبلدون ۲۰۰۸ بین راجر فدرر و رافائل نادال.
  View more on twitter
 5. نماینده اصلاح طلب مجلس ایران: احتمال دارد نجفی قتل را به گردن گرفته باشد

  محمود صادقی، نماینده اصلاح طلب مجلس ایران در مصاحبه با سایت خبرآنلاین گفت این احتمال وجود دارد که محمد علی نجفی قتل را به گردن گرفته باشد.

  او در این مصاحبه آقای نجفی را "کسی که نمی‌توانست یک گنجشک را بزند" توصیف کرد و گفت: "آدمی که من می‌شناختم نمی‌توانست آدم دیگری را بکشد. مسئله بسیار سنگین است. به همین دلیل هم هست که این احتمال می‌رود که قتل را به گردن گرفته باشد.اگر می‌گویم بعید است، نمی‌خواهم او را از این ماجرا بری کنم. اگر کاری کرده باشد، حتما باید برخورد قانونی بشود؛ آن چه اصلاح‌طلبان به دنبالش هستند، بحث برابری در مقابل قانون است. ولی بخاطر شناختی که از این فرد در گذشته بوده، قضیه فرق می‌کند."

  دو ماه پیش محمد‌علی نجفی شهردار و وزیر سابق دولت و از اعضای ارشد حزب کارگزاران سازندگی به قتل همسرش اعتراف کرد.

 6. سرینا ویلیامز با پیروزی در مقابل باربورا استریکووا به فینال ویمبلدون رسید

  سرینا ویلیامز ۲-۶ ۱-۶ مقابل باربورا استریکووا پیروز شد و به فینال ویمبلدون رسید. پرافتخارترین زن شاغل تنیس جهان شنبه در دیدار نهایی باید با سیمونا هالپ بازی کند.

  سرینا ویلیامز آمریکایی، پیش از این ۲۳ بار قهرمان تورنمنت‌های عمده شده است اما از زمان مادر شدنش، نتوانسته بود مقام قهرمانی را به دست بیاورد.

  View more on twitter
 7. توضیح بی‌بی‌سی فارسی درباره اظهارات مطرح شده در یکی از برنامه‌های شصت دقیقه

  بخشی از سخنان کامران متین در برنامه شصت دقیقه (سه شنبه ۱۸ تیر) بحث‌برانگیز شد. او در سخنان خود گفت که جمهوری اسلامی نگران است که در صورت درگیری با آمریکا، نیروهای کرد بخش‌هایی از کردستان ایران را "آزاد" کنند. لازم به ذکر است که این تعبیر از سخنان آقای متین نقل شده بود و نظر بی‌بی‌سی فارسی نیست.

  بی‌بی‌سی ضمن آنکه همواره کوشیده است در موضوعات مورد بحث با حفظ بی‌طرفی، کلمات و اصطلاحاتی را به‌کار نبرد که ممکن است جانبدارانه باشند، در نظر کارشناسان برنامه دخل و تصرف نمی‌کند و نظرات گوناگون را بازتاب می‌دهد.

  View more on twitter
 8. بازداشت مردی در هلند که با ۶۸ هزار یورو اسکناس نقد به دریا پرید

  پلیس شهر روتردام در هلند مردی را که برای خودداری از تسلیم کردن ۶۸ هزار یورو پول نقد به دریا پریده بود، دستگیر کرد.

  پلیس می‌گوید که سعی کرده که این مرد را که به طرز مشکوکی در نزدیکی بندر پرنس هندریک به طور مشکوکی حرکت می کرد، متوقف و بازرسی کند اما این فرد به داخل آب پریده و با شنا کردن قصد فرار داشته است.

  او به وسیله یک مامور پلیس که به دنبالش به درون آب پریده بود، بازداشت شد.

  پلیس اسکناس‌های خیس را در اتاقی پهن کرد تا خشک شود و عکسی از این اسکناس‌ها را در توییتر منتشر کرد.

  فرد مظنون اگر نتواند روشن کند که منبع این پول چه بوده است، باید پول را به دولت هلند تحویل دهد.

  View more on twitter
 9. وزنه بردار ایرانی به دلیل مصدومیت مجدد کتف از مسابقات جهانی بازماند

  به گفته رئیس کمیته پزشکی فدراسیون وزنه‌برداری سهراب مرادی، وزنه بردار ایرانی به دلیل مصدومیت مجدد کتف قطعا به مسابقات جهانی این رشته نمی‌رسد.

  علی اکبر خورشیدی‌فر، مربی تیم ملی وزنه برداری با اشاره به انتقادهای وارد شده به کادر فنی تاکید کرد: "این اتفاق زمانی برای مرادی افتاد که تمرین تمام شده بود و وزنه‌برداران مشغول ریکاوری بودند و کادر فنی آنجا نبود. زمانی هم که مرادی مصدوم شد بلافاصله او را به بیمارستان منتقل کردیم.

  او ادامه داد: "سهراب مرادی زیر نظر پزشک بود و کادر فنی هم با پزشک هماهنگ بود و اصلاً مجوزی برای تمرین کردن به این وزنه‌بردار نداده بود."

  View more on twitter
 10. خبر فوریپلیس جبل الطارق کاپیتان و افسراول عرشه نفتکش ایرانی توقیف شده را بازداشت کرد

  پلیس جبل‌الطارق کاپیتان و افسر اول عرشه نفتکش ایرانی توقیف شده (گریس۱) را بازداشت کرد.

  به گزارش رویترز به نقل از پلیس جبل الطارق این نفتکش به اتهام نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده و از داخل کشتی مدارک و دستگاه‌های الکترونیکی کشف شده است.

  پلیس جبل الطارق در بیانیه ای که امروز آن را منتشر کرد اعلام کرد که تحقیقات ادامه دارد و نفتکش گریس۱ همچنان در توقیف خواهد ماند.

  هفته گذشته یک نفتکش غولپیکر بوسیله نیروی دریایی بریتانیا در نزدیکی بندر جبل الطارق متوقف شد. ایران در اعتراض به توقیف این کشتی سفیر بریتانیا را فراخواند.

  گریس 1
 11. کشته شدن دستکم هفت نفر در طوفان شدید در شمال یونان

  در اثر طوفان شدید در شمال یونان دستکم هفت نفر کشته شدند.

  شش نفر از کشته شدگان جهانگردانی بودند که برای سیاحت به این منطقه توریستی یونان آمده بودند.

  وزش بادهای شدید، بارش باران و تگرگ شدید و رعد و برق خساراتی را در منطقه هالکیدیکی در نزدیکی شهر سالونیکی در مرکز مقدونیه به بار آورد.

  مقامات وضعیت اضطراری اعلام کردند. به گفته مقامات محلی دستکم صد نفر هم در اثر خسارات این طوفان مجروح شدند که ۲۳ تن از آنها در بیمارستان بستری هستند.

  یک زوج اهل جمهوری چک که در یک کاروان سفری به سر می‌بردند، که باد شدید کاروان آنها را متلاشی کرد.

  این دو در اثر این حادثه کشته شدند. دو رومانیایی و دو نفر دیگر که اهل روسیه بودند نیز در اثر طوفان کشته شدند. جسد هفتمین قربانی از دریا گرفته شد.

  طوفان در شمال یونان
  Image caption: کاروان یک زوج اهل جمهوری چک که در اثر طوفان ویران شده است. این دو نفر در این حادثه کشته شدند
  طوفان در یونان
  Image caption: یک توریست بریتانیایی این عکس را از خرابی طوفان در هتل محل اقامتش در شمال یونان گرفته است
 12. ابراز نگرانی گزارشگران بدون مرز نسبت به وضعیت سلامت روزنامه‌نگاران زندانی در ایران

  گزارش‌گران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت سلامت روزنامه‌نگاران و شهروند خبرنگاران زندانی در ایران ابراز نگرانی کرده است.

  در بخشی از این گزارش آمده است: " بسیاری از آن‌ها که پس از ماه‌ها بازداشت خودسرانه و نگهداری در سلول‌های انفرادی و ناعادلانه به احکام سنگین محکوم شده‌اند، امروز بیمار و از حق درمان نیز محرومند از نظر روحی و جسمی شدیدا آسیب دیده‌اند."

  در این گزارش همچنین به اعتصاب غذای سهیل عربی، شهروند خبرنگار و امیرحسین محمدی فرد و ساناز الهیاری دو روزنامه نگار نشریه دانشجویی گام اشاره شده است.

 13. 'ژاپن به تلاش‌هایش برای کاهش تنش در تنگه هرمز ادامه می‌دهد'

  کوتارو نوگامی، معاون دبیر ارشد هیات دولت ژاپن گفت که کشورش همچنان به تلاش‌هایش برای کاهش تنش در تنگه هرمز ادامه خواهد داد.

  به گزارش خبرگزاری ژاپنی ان‌اچ‌کی، آقای نوگامی در جمع خبرنگاران گفت که ژاپن کماکان در تماسی مداوم برای حل مشکل از طریق دیپلماتیک است.

  به گفته این مقام ژاپنی این تماس‌های دیپلماتیک بین ژاپن با "آمریکا و کشورهای دیگر" برقرار است.

  آقای نوگامی افزود که امنیت تنگه هرمز برای تامین انرژی ژاپن و "صلح و امنیت جهانی" اهمیت بسیاری دارد.

  سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به تهران و میانجیگری او میان دونالد ترامپ و آیت‌الله خامنه‌ای، به دلیل مخالفت رهبر ایران به نتیجه‌ای نرسید.

 14. نشستن آنگلا مرکل در مراسم استقبال رسمی از نخست وزیر دانمارک خبرساز شد

  آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان امروز در یک مراسم رسمی که با حضور میته فردریکسون، نخست وزیر دانمارک در برلین، برخلاف معمول هنگام پخش سرود ملی روی صندلی نشسته بود.

  این در حالی است که دیروز تصاویری از دیدار آنگلا مرکل صدراعطم آلمان با نخست وزیر فنلاند منتشر شده که نشان می‌دهد خانم مرکل در حالی که دستانش را مشت کرده برای لحظاتی تمام بدنش می‌لرزد.

  این سومین بار در یک ماه گذشته بود که لرزش بدن خانم مرکل در مراسمی رسمی ثبت شده است.

  او بعد از این مراسم با پرسش‌های خبرنگاران رو به رو شد.

  او به سوال‌ها درباره توصیه پزشکان و نتیجه آزمایشات احتمالی پاسخی نداد و فقط تاکید کرد که اولا به مسئولیت‌هایش به عنوان صدراعظم واقف است و رعایت وضعیت سلامت خود را میکند و دوما به عنوان یک شخص هم برایش سلامتی و وضعیت خوب جسمانی اش بسیار مهم است.

  مرکل و نخست وزیر دانمارک
 15. علی مطهری: سریال گاندو عملکرد نظام را زیر سوال برد

  علی مطهری، نماینده مجلس ایران در یادداشتی با عنوان "گاندو، تخیل یا واقعیت" که روز گذشته در روزنامه ایران منتشر شد، از پخش سریال گاندو از تلویزیون ایران انتقاد کرد و پخش آن را به صلاح شرایط کنونی در ایران ندانست.

  او نوشت که این سریال بر اساس "پروژه نفوذ" ساخته شده و "احتمال نفوذ در نهاد‌های حکومتی و نیرو‌های مسلح بیشتر از احتمال نفوذ و جاسوسی در دولت است."

  او نوشت: "سریال «گاندو» در واقع رهبری را هم زیر سوال برده است. چون اینگونه تصمیمات و آزادی اینگونه افراد بدون اطلاع ایشان انجام نمی‌شود. اگر آزاد شدن جیسون رضائیان آنگونه که سریال بر آن تاکید دارد صرفا برای دریافت پول‌های بلوکه شده بوده است، پس تکلیف مجازات جاسوس چه می‌شود؟ و اگر از اول برای معامله بازداشت شده بوده قبح بیشتری دارد و با اصول اخلاقی اسلام سازگار نیست."

  آقای مطهری افزوده که این سریال علاوه بر اینکه "عملکرد نظام را زیر سوال برد، با توجه به اینکه اختلاف میان بخش‌های نظام ایجاد کرده پخش آن در شرایط امروز صلاح نبود، چرا که امروز باید صدای واحد از کشور شنیده شود."

  او پخش این سریال را اقدامی از سوی کسانی دانست که مصمم بودند که برجام اجرا نشود و حالا با کارشکنی به هدفشان رسیده اند و افزود : "اگر آن بخش از نظام مصمم به اجرای برجام بود، امروز سرنوشت کشور چیز دیگری بود."

  سریال ۳۰ قسمتی گاندو از ۱۵خرداد، هر شب از شبکه سوم تلویزیون جمهوری اسلامی ایران پخش شد.

  کارگردان گاندو گفته است که بخش‌های مختلف این سریال بر اساس رویدادهای واقعی طراحی و تولید شده‌اند.

  آنچه به سریال گاندو ویژگی بخشیده، بحث و جدل میان شخصیت‌های سیاسی بر سر محتوای آن است. حامیان دولت حسن روحانی، این سریال را گامی برای تحریک افکار عمومی علیه این دولت ارزیابی می کنند.

  سریال گاندو داستان نفوذ جاسوسان خارجی در تشکیلات دولت و تلاش سپاه پاسداران برای شناسایی و متلاشی کردن شبکه این جاسوسان است.

  آنچه این سریال را بیشتر بحث برانگیز کرده، اشاره غیرمستقیم به جیسون رضائیان خبرنگار ایرانی آمریکایی است که پیشتر در ایران بازداشت شده بود. در داستان گاندو، دولت بر سر جیسون رضائیان با امریکا معامله می کند.

  گاندو
  Image caption: صحنه ای از سریال گاندو
 16. رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران: اگر اروپا به تعهداتش عمل نکند، ایران گام سوم را با قدرت برمی‌دارد

  مجتبی ذوالنور رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که در صورتی که در دوران مهلت ۶۰ روزه‌ای که در آن قرار داریم اروپا به تعهدات خود عمل نکند، ایران "گام سوم را نیز با قدرت برمی‌دارد" که "این مرحله می‌تواند شامل نصب سانتریفیوژ‌های جدید و نیز افزایش تعداد سانتریفیوژ‌های فعال باشد."

  به گزارش خبرگزاری فارس، او که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد درباره "گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران" گفت: "این گام شامل افزایش سطح غنی سازی از ۳.۶۷ درصد و احیای مجدد رآکتور آب سنگین اراک است."

  ایران در روز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت، در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن آمریکا به خاطر خروج از برجام، از کشورهای اروپایی باقی‌مانده در این توافق نیز به خاطر آنچه که کندی و کم کاری در تامین خواسته‌های ایران خواند انتقاد کرد. ایران در این بیانه به کشورهای باقی‌مانده در برجام شصت روز فرصت داد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی را تامین کنند.

  کشورهای اروپایی تعیین ضرب الاجل از سوی ایران را رد کردند.

 17. پلیس دشتستان از کشف یک مرکز استخراج بیت کوین در حاشیه برازجان خبر داد

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، جواد رضوی، فرمانده پلیس دشتستان به خبرنگاران گفت که در پی گزارش‌های دریافتی، یک مرکز استخراج ارز دیجیتال یا بیت کوین در حاشیه شهر برازجان کشف شده است.

  به گفته این مقام پلیس افرادی با هویت معلوم با بهره گیری غیرمجاز از شبکه برق اقدام به راه اندازی ۴۲ دستگاه استخراج بیت کوین کرده بودند.

  بیت‌کوین یک روش پرداخت دیجیتال است که بر مبنای رمزنگاری و با شبکه‌ای از کامپیوترها ممکن می‌شود و ارزی نیست که بانک مرکزی داشته باشد و نقل و انتقال‌ها با تایید در شبکه ممکن می‌شود.

  استخراج این رمز ارز در مزارع تولید آن هم در ماه‌های اخیر در ایران افزایش یافته است؛ بعضی از استخراج کنندگان حتی با برق رایگان و بسیار ارزان دست به استخراج بیت‌کوین زده‌اند.

 18. نوری زاد در دادسرای اوین بازداشت و به زندان منتقل شد

  گزارش‌ها از ایران حاکی است که محمد نوری‌زاد، فعال سیاسی، دیروز، چهارشنبه ۱۹ تیرماه، پس از مراجعه به دادسرای زندان اوین بازداشت و به یکی از بندهای این زندان منتقل شده است.

  آقای نوری‌زاد روز دوشنبه ۱۷ تیرماه، گفته بود با دریافت ابلاغیه‌ای به دادسرای اوین احضار شده است.

  دلیل بازداشت آقای نوری‌زاد مشخص نیست.

  آقای نوری زاد که از حامیان حکومت جمهوری اسلامی و رهبر ایران بود، پس از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، به جمع منتقدان دولت و رهبر ایران پیوست و به همین دلیل بارها بازداشت و روانه زندان شد.

  او در سال های اخیر چندین نامه انتقادی سرگشاده به آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران نوشت.

  آقای نوری زاد یکی از ۱۴ فعال سیاسی و اجتماعی ایران است که به تازگی در یک نامه سرگشاده خواستار استعفای آیت الله خامنه ای از رهبری و بازنگری در قانون اساسی ایران شدند.

 19. رادیو اسرائیل: جنگنده‌های اسرائیل مسافتی 'بیشتر از رفت و برگشت به ایران' تمرین کردند

  رادیو اسرائیل، به نقل از "آگاهان نظامی" این کشور از تمرین جنگنده‌های نیروی هوایی اسرائیل در پایگاهی در خاک یونان خبر داد که هدف این تمرین ها به دست آوردن تجربه برای پروازهای طولانی، "مسافتی بیشتر از فاصله رفت و برگشت به ایران" عنوان شده است.

  بر اساس این گزارش پروازهای آزمایشی اسرائیل بر فراز حریم هوایی جزیره کرت در جنوب یونان انجام شده است.

  دو روز پیش بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در بازدید از یک پایگاه هوایی و در حالیکه به یک جنگنده اف ۳۵ اشاره می‌کرد به ایران هشدار داد که جنگنده های اسرائیل "قادرند به هر نقطه خاورمیانه برسند از جمله ایران و سوریه."

  View more on twitter
 20. سپاه پاسداران از کشته شدن یک سپاهی و پنج مهاجم در درگیری در جوانرود خبر داد

  به گزارش سپاه نیوز، روابط عمومی قرارگاه نجف اشرف نیروی زمینی سپاه اعلام کرده است که در اثر درگیری میان نیروهای این قرارگاه با گروهی که از مرزهای غربی وارد ایران شده بودند و قصد "اقدامات تروریستی" داشتند یک عضو این قرارگاه به نام محمدخان سلیمانی نسب و پنج نفر از اعضای این گروه کشته شده‌اند.

  بر اساس این بیانیه این درگیری در منطقه عمومی جوانرود استان کرمانشاه اتفاق افتاده است.

  اطلاعات بیشتری درباره این درگیری منتشر نشده است.