Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. فریاد ایران ایران در قلب شیکاگو

  تیم والیبال مردان ایران روز پنجشنبه با وجود شکست سه بر یک مقابل لهستان با تشویق گسترده ایرانیانیانی بدرقه شد که از شهرهای مختلف آمریکا و کانادا خودشان را به شیکاگو رسانده بودند تا «بلندقامتان» ایرانی را تشویق کنند. ایران امروز (جمعه) برابر برزیل به میدان می‌رود.

  View more on instagram
 2. وزیر اقتصاد ایران: در حال حاضر بیت کوین ممنوع است، مصوبه جدید ابلاغ می‌شود

  فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی ایران گفت که طبق مصوبه شورای پولشویی در نیمه دوم سال ۱۳۹۶ رمزارزها (بیت کوین) در ایران ممنوع شده است و دولت در حال بررسی مصوبه جدیدی است که درصورت تصمیم‌گیری ابلاغ خواهد شد.

  او از توضیح بیشتر خودداری کرد و گفت که در حال بررسی و تصمیم گیری در این باره هستند و اظهارنظرها در این باره خوب نبوده چون باعث "تلاطم در جامعه می‌شود."

  بیت‌کوین یک روش پرداخت دیجیتال است که بر مبنای رمزنگاری و با شبکه‌ای از کامپیوترها ممکن می‌شود و ارزی نیست که بانک مرکزی داشته باشد و نقل و انتقال‌ها با تایید در شبکه ممکن می‌شود.

  View more on twitter
 3. مجروح شدن ۳۷ مسافر هواپیمای کانادایی در اثر چاله‌های هوایی

  در اثر تکان‌های شدید یک هواپیما حین پرواز در آسمان دستکم ۳۷ نفر از مسافران مجروح شدند.

  هواپیما در حال پرواز داخل چاله های هوایی افتاده بود.

  این هواپیما که به شرکت هواپیمایی ایرکانادا تعلق داشت، با ۲۸۴ مسافر و خدمه در حال پرواز از ونکوور به سیدنی استرالیا بود اما در اثر این حادثه مجبور شد در هاوایی فرود بیاید. سی نفر از مسافران این پرواز به بیمارستانی در هونولولو پایتخت جزایر هاوایی منتقل شدند.

  به گفته جراحت هفت نفر از آنها شدید بوده است. بیشتر مجروحان در اثر اصابت سرشان به سقف هواپیما مصدوم شده اند.

  مسافران مجروح
  Image caption: بیشتر مجروحان این حادثه از ناحیه سر و گردن آسیب دیدند
 4. مسابقات چوگان زنان در تهران برگزار شد

  پنجمین دوره رقابت‌های چوگان بانوان "جام شیرین" امروز جمعه در مجموعه چوگان شهدا در تهران برگزار شد

  چوگان
  چوگان
 5. نواک جوکوویچ به فینال ویمبلدون راه یافت

  View more on twitter
 6. ۹ نفر در رودخانه‌ای در سیبری روسیه غرق شدند

  هفت کودک و دو زن در جنوب منطقه سیبری روسیه به هنگام عبور خورو شاسی بلند شان از رودخانه غرق شدند.

  پلیس محلی گفته است که مردی که راننده این خودرو بوده، گم شده است. دو نفر دیگر از سرنشینان خودرو توانستند خود را از غرق شدن نجات دهند. مقامات گفته اند اعضای دو خانواده در این خودرو در دوره تعطیلات به محل دریاچه‌ای دورافتاده در منطقه توا سفر می‌کردند.

 7. امام جمعه موقت تهران: ایران غنی سازی را تا تا ۲۰ درصد و هر قدر که لازم داشته باشد افزایش می‌دهد

  کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران گفت: همه مسئولان ایرانی بر کاهش تعهدات برجامی متفق القول هستند و اولین گام، ادامه افزایش درصد غنی سازی است.

  او گفت که جمهوری اسلامی تصمیم دارد غنی سازی را تا ۲۰ درصد و هر مقدار که لازم داریم افزایش دهد و "ملاحظه هیچ کسی را نمی‌کند."

  او در بخش دیگری از سخنرانی خود به توقیف نفت کش ایرانی در تنگه جبل الطارق اشاره کرد و گفت:"اینها مکرر دیده اند، حادثه اهواز پیش آمد، موشک‌های ما در فاصله‌ای نه چندان دور و در کنار اردوگاه آمریکایی‌ها چه اقتداری را نشان داد. شما مردم به حق توقع دارید و من این اطمینان را می‌توانم به فضل خدا بدهم که این جسارت، بی توجهی و غفلت انگلیسی‌ها از بازوان پرتوان قدرتمند نظام ما به همین زودی سیلی بخورند و برای همیشه پشیمان بشوند."

 8. 'پلیس جبل الطارق دو خدمه دیگر نفتکش ایران را بازداشت کرد'

  پلیس جبل الطارق از بازداشت دو نفر دیگر از خدمه نفتکش ایرانی گریس ۱ خبر داده است. این نفتکش هفته گذشته به ظن نقض تحریم های اروپا در رساندن نفت به سوریه در آبهای جبل الطارق توقیف شد.

  روز پنج شنبه ۱۱ ژوئیه، کاپیتان و افسر ارشد این نفتکش بازداشت شدند.

  پلیس جبل الطارق در بیانیه ای گفته: "تمامی چهار بازداشتی ملیت هندی دارند و کمک های کامل قانونی دریافت کرده اند."

  اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۱ دولت سوریه و شماری از موسسات وابسته به آن را به دلیل سرکوب اعتراضات سیاسی در آن کشور تحریم کرده است.

 9. شورای نگهبان ایران خبر حذف گزارش انتخابات ۸۸ از سایت خود را تکذیب کرد

  شورای نگهبان ایران خبر حذف گزارش انتخابات سال ۸۸ را از وبسایت این شورا تکذیب کرد.

  شورای نگهبان در اعلامیه ای گفته این گزارش به دلیل راه اندازی نسخه جدید وبسایت، موقتا از دسترس خارج شده بود.

  گزارش شورای نگهبان، یکی از مدارکی است که محمد رضا خاتمی، نایب رئیس پیشین مجلس ایران، با استناد به آن، مدعی تقلب سازمان یافته در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ شده بود.

 10. بریتانیا ناوشکن دانکن را به خلیج فارس می‌فرستد

  خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات بریتانیایی گزارش داد که نیروی دریای بریتانیا ناوشکن دانکن را به خلیج فارس می‌فرستد تا جایگزین ناوچه مونتروز شود.

  به گفته مقامات بریتانیا ناوچه مونتروز شامگاه چهارشنبه مانع از این شد که قایق‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران یک نفتکش بریتانیایی را به داخل آب‌های ایران بکشاند. ایران وقوع چنین حادثه ای را تکذیب کرد.

  سخنگوی دولت بریتانیا گفته است که اعزام ناوشکن دانکن به عنوان بخشی از حضور نظامی بریتانیا در منطقه از پیش برنامه ریزی شده بود اما با توجه به تشدید تنش در منطقه در برنامه اعزام این ناوشکن تسریع شده است.

  او افزوده است که بریتانیا در کنار شرکای بین‌المللی خود به حفاظت از آزادی دریانوردی و عبور کشتی‌ها از این مسیر دریایی مهم ادامه خواهد داد.

  ناوشکن دانکن
  Image caption: ناوشکن بریتانیایی دانکن در حال عبور از تنگه بوسفر در ترکیه
 11. پیکاردو: تصمیم توقیف نفتکش گریس ۱ را به تنهایی گرفتم

  فابیان پیکاردو، وزیر اعظم دولت محلی جبل‌الطارق به نمایندگان پارلمان جبل‌الطارق گفت که تصمیم به توقیف نفتکش ایرانی گریس۱ را به تنهایی گرفته است و این کار به درخواست یا توصیه هیچ کشور یا شخص دیگری انجام نشده است.

  یک هفته پیش نیز دولت محلی جبل‌الطارق در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که توقیف نفتکش "گریس ۱" تصمیم مستقل این دولت بوده و "هیچ درخواست یا ملاحظه سیاسی" برای آن در کار نبوده است.

  آقای پیکاردو توضیح داد که توقیف این نفتکش به ظن نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه انجام شده است.

  جبل الطارق، واقع در شبه‌جزیره ایبریا از سرزمین‌های تحت حاکمیت بریتانیاست، و ایران از لندن خواسته که فورا این نفتکش را آزاد کنند.

  این حادثه باعث افزایش تنش در منطقه خلیج فارس شده است و تهران می‌گوید که نیروهای خارجی باید منطقه خلیج فارس را ترک کنند و این کشور قادر است با کشورهای همسایه امنیت منطقه را تامین کند.

  نفتکش گریس 1 در ساحل جبل الطارق توقیف شده است
 12. بیانیه سپاه پاسداران ایران درباره گلوله باران مناطق مرزی اقلیم کردستان عراق

  نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که بمباران مناطقی در حاشیه مرزهای اقلیم کردستان عراق به تلافی حملات مسلحانه چند روز پیش است که طی آن سه نفر از اعضای سپاه پاسداران کشته شدند.

  دربیانیه سپاه پاسداران به استفاده از روستائیان این مناطق به عنوان سپر انسانی اشاره شده و از مردم کردستان عراق خواسته شده که از محل های استقرار "نیروهای گروهک‌های تروریستی فاصله" بگیرند.

  پیشتر مقامات دولت اقلیم کردستان اعلام کرده بودند که روز سه‌شنبه در منطقه پیرانشهر نزدیک مرز اقلیم کردستان، علیه تعدادی از اعضای سپاه پاسداران حمله مسلحانه ای انجام شده که جمهوری اسلامی ایران در واکنش مناطق مرزی اقلیم کردستان را هدف آتش توپخانه قرار داده است.

  دولت اقلیم کردستان روز چهارشنبه در واکنش به این حملات از نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران خواسته بود تا "گلوله‌باران" مناطق مرزی کردستان عراق را متوقف کنند.

  منابع نزدیک به احزاب کردستان ایران گفتند که در این حملات به زمین‌ها، دام‌ها و خانه‌های غیر نظامیان آسیب رسیده است.

 13. اخذ مالیات از خریداران سکه‌های پیش‌فروش شده در ایران؛ یک‌نفر ۳۸ هزار سکه طلا خرید

  امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی و معاون وزیر اقتصاد ایران اعلام کرد که در طرح پیش‌فروش سکه که سال گذشته در ایران اجرا شد: "۴۹۰ نفر بیش از هزار قطعه سکه خریده‌اند که ۳۸ نفر از آنها هر کدام بیش از ۵۰۰۰ قطعه سکه و یک نفر هم به تنهایی ۳۸ هزار سکه تمام بهار آزادی خریده است که از آنها مالیات گرفته می‌شود."

  او امروز در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت که سال گذشته بیش از پنج میلیون و ۸۹۰ هزار قطعه سکه بهار آزادی فروخته شد که ۱۰۲ هزار نفر در کشور این سکه‌ها را خریدند. ۵۸ هزار نفر از این افراد کمتر از ۲۰ قطعه سکه خریدند که طبق قانون مشمول مالیات نمی‌شوند.

  آقای پارسا گفت: قیمت سکه خریده شده توسط این افراد حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده اما امروز قیمت سکه بیش از چهار و نیم میلیون تومان است و ثروت و سود بادآورده‌ای را برای این افراد ایجاد کرده است.

 14. قایق سواران سد لفور به جرم "جریحه‌دار کردن عفت عمومی" به ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند

  مصطفی ترک همدانی وکیل متهمان پرونده متهمان سد لفور به خبرگزاری تسنیم گفت: در پرونده سد لفور سوادکوه، موکلانم به اتهام جریحه‌دار کردن عفت عمومی از سوی دادگاه کیفری دو شهرستان سواد کوه به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند.

  به گفته آقای همدانی: متهمان زن این پرونده نیز هر کدام به "جرم بی‌حجابی" به پرداخت ۵۰ هزار تومان محکوم شدند.

  به گفته این وکیل دادگستری، حکم صادره غیرقطعی و قابل تجدیدنظر خواهی در محاکم تجدیدنظر استان مازندران است.

  او ابراز امیدواری کرد که در مرحله تجدیدنظر بتواند این احکام را کاهش دهند.

  حدود یک ماه پیش و به دنبال انتشار عکس‌های چند جوان که سوار بر قایق در دریاچه سد لفور در مازندران مشغول گردش بودند، مقام‌های قضایی گفتند که با این افراد به دلیل "بی‌حجابی" و "هنجارشکنی" برخورد ویژه می‌کند.

  آن زمان امام جمعه بابل هم این تصاویر را شرم آور توصیف کرد.

  قایق روی سد لفور
 15. یک عضو کمیسیون نام گذاری شورای شهر تهران: فرمانداری به بعضی از نام‌ها اعتراض دارد

  خبرگزاری ایرنا گزارش داد که هنوز نامگذاری برخی از خیابان‌های تهران به نام برخی از هنرمندان به شهرداری تهران ابلاغ نشده است. دلیل این اتفاق حساسیت روی برخی از این اسامی است که باعث شده فرمانداری نسبت به آن اعتراض کند.

  حسن خلیل‌آبادی یکی از اعضای کمیسیون نام گذاری شورای شهر تهران به ایرنا گفت که در کمیسیون اعلام کردند که فرمانداری نسبت به بخشی از این نامگذاری‌ها اعتراض دارد.

  براساس مصوبه شورای شهر تهران بلوار فلامک شمالی و جنوبی در منطقه دو به نام محمدرضا شجریان، خیابان ارغوان به نام هوشنگ ابتهاج، میدان بی نام به نام علی حاتمی، کوچه رهبری به نام سیمین دانشور، کوچه‌ای به نام علی معلم، معبری در منطقه ۳ محدوده شهید کلاهدوز به نام منوچهر آتشی، عمران صلاحی، محمد قهرمانی، بیژن ترقی، اسماعیل شاهرودی، پروین دولت آبادی، اخوان ثالث، سیمین بهبهانی، فروغ فرخزاد، فریدون مشیری، محمدعلی سپانلو، سیدکریم امیری فیروزی کوهی، نام‌گذاری شد.

  او در پاسخ به این سوال که آیا امکان دارد با حذف دو یا سه نام از این لیست، بقیه نامگذاری‌ها انجام شود، ابراز امیدواری کرد که این اتفاق بیافتد. اما و اگرها درباره این مصوبه جنجالی شورای شهر باعث شده است که این مصوبه تا به امروز و با گذشته نزدیک به سه ماه از تصویب آن، هنوز به شهرداری تهران ابلاغ نشود.

  View more on twitter
 16. عادل فردوسی پور و آهنگساز سریال بازی تاج و تخت در میان برگزیدگان جشنواره حافظ در تهران

  عادل فردوسی‌پور، مجری برنامه تلویزیونی نود، که پخش آن از تلویزیون ایران متوقف شده است، در نوزدهمین جشنواره حافظ دنیای تصویر به عنوان بهترین چهره تلویزیونی تندیس حافظ را دریافت کرد.

  در این مراسم که شب گذشته در تهران برگزار شد همچنین به رامین جوادی، آهنگساز موسیقی سریال پرطرفدار آمریکایی "بازی تاج و تخت" تندیس حافط بهترین موسیقی اهدا شده است.

  رامین جوادی در این مراسم حضور نداشته است و امید معلم، در این مراسم توضیح داد که این جایزه توسط اصغر فرهادی در اروپا به رامین جوادی اهدا خواهد شد.

  گلاب آدینه، بازیگر سرشناس ایرانی هم جایزه "یک عمر دستاورد هنری" این جشنواره را دریافت کرد. نوزدهمین جشن حافظ همزمان با سومین سال درگذشت علی معلم، بنیان گذار این جشنواره سینمایی، تلویزیونی و مدیرمسئول و سردبیر مجلسه سینمایی دنیای تصویر برگزار شد.

  View more on twitter
 17. وزارت دفاع ترکیه: اولین محموله قطعات موشک‌های اس ۴۰۰ روسی به آنکارا رسید، روند انتقال این سامانه ادامه دارد

  به گزارش وزارت دفاع ترکیه، اولین بخش از محموله سیستم موشکی اس ۴۰۰ امروز صبح از روسیه به آنکارا منتقل شد.

  همچنین رویترز به نقل از ریاست صنایع دفاعی ترکیه اعلام کرد که انتقال قطعات این سیستم موشکی در روزهای آینده هم ادامه خواهد داشت.

  پیشتر امریکا به ترکیه تا پایان ماه ژوئیه - حدود ۱۵ روز دیگر فرصت داده بود تا از خرید سیستم دفاع موشکی اس ۴۰۰ از روسیه صرف نظر کند. وزارت دفاع امریکا هشدار داده بود که اگر ترکیه این سامانه را خریداری کند جنگنده‌های رادار گریز اف ۳۵ را به ترکیه تحویل نخواهد داد.

  سیستم دفاع ضد موشکی اس-۴۰۰
  Image caption: (عکس آرشیو) سیستم دفاع ضد موشکی اس-۴۰۰ توان ردگیری و انهدام اهداف هوایی با سرنشین یا بدون سرنشین تا فاصله چهارصد کیلومتری را دارد
 18. صفحه دو آخرهفته: سریال تلویزیونی گاندو و تقابل جناح‌های درون حکومتی در ایران

  پخش سریال ۳۰ قسمتی گاندو از شبکه سوم تلویزیون جمهوری اسلامی ایران واکنش‌های بسیاری داشته و به بحث و جدل میان شخصیت‌های سیاسی بر سر محتوای آن کشیده شده است.

  حامیان دولت حسن روحانی، این سریال را گامی برای تحریک افکار عمومی علیه این دولت ارزیابی می کنند.

  سریال گاندو داستان نفوذ جاسوسان خارجی در تشکیلات دولت و تلاش سپاه پاسداران برای شناسایی و متلاشی کردن شبکه این جاسوسان است.

  آنچه این سریال را بیشتر بحث برانگیز کرده، اشاره غیرمستقیم به جیسون رضائیان خبرنگار ایرانی آمریکایی است که پیشتر در ایران بازداشت شده بود. در داستان گاندو، دولت بر سر جیسون رضائیان با امریکا معامله می کند.

  اما چرا سریال تلویزیونی گاندو تا این حد واکنش سیاسی در پی داشته است؟ این موضوع برنامه صفحه دو آخر هفته است.

  مهمانان این برنامه: تقی رحمانی، فعال ملی‌مذهبی، حمید آصفی، روزنامه نگار و فعال سیاسی، مهدی مهدوی‌آزاد، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی ایران و بهنام قلی پور، روزنامه نگار.

  View more on youtube
 19. گزارش یک سازمان حقوق بشر درباره موارد متعدد تبعیض علیه شهروندان بلوچ در ایران

  "مرکز اسناد حقوق بشر ایران"، یک سازمان فعال در زمینه حقوق بشر در ایران، در گزارشی درباره وضعیت شهروندان بلوچ ایران، گفته آنها در موارد متعدد با تبعیض در جنبه‌های گوناگون زندگی مواجه بوده‌اند.

  شهروندان بلوچ ایرانی عمدتا در استان سیستان و بلوچستان ساکن وعموما از مسلمان سنی هستند. آن‌ها به تهیه‌کنندگان این گزارش گفته‌اند هم به خاطر قومیت و هم به دلیل مذهبشان، مورد تبعیض قرار می‌گیرند.

  روحانیون اهل سنت بارها خواستار رفع تبعیض ها شده اند. استان سیستان و بلوچستان ایران از مناطق محروم ایران محسوب می‌شود.

 20. چه شد که فرزندان عباس امیرانتظام به فکر شکایت از جمهوری اسلامی افتادند؟

  فرزندان عباس امیرانتظام در آمریکا از جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بنا بر چند فقره اتهام از جمله حبس غیرقانونی، شکنجه و ایجاد شرایطی که موجب مرگ پدرشان شد به دادگاه شکایت کرده اند.

  دادخواست این دعوی در نخستین سالگرد درگذشت آقای امیرانتظام در یک دادگاه فدرال در واشنگتن، پایتخت آمریکا، مطرح شده است.

  اردشیر ، انوشیروان و الهام، فرزندان آقای امیر انتظام در زمان دستگیری پدرشان در سال ۱۳۵۸ خورشیدی، ۲، ۶ و ۹ ساله بودند.

  گفتگویی با علی هریسچی، وکیل دادگستری در واشنگتن که وکالت فرزندان آقای انتظام را در این پرونده برعهده دارد. این گفت و گو از برنامه چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی پخش شده است.

  Video content

  Video caption: چه شد که فرزندان عباس امیرانتظام به فکر شکایت از جمهوری اسلامی افتادند؟