Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. راشد خان آرمان، کاپیتان تیم ملی کریکت افغانستان شد

  راشد خان ۲۰ ساله، یکی از مشهورترین اعضای تیم ملی کریکت افغانستان است.

  او در توپ اندازی شهرتی جهانی دارد.

  راشد خان، جانشین گلبدین نایب شده که کاپیتانی تیم ملی افغانستان را در جام جهانی اخیر در بریتانیا به عهده داشت. اصغر افغان که در گذشته کاپیتان تیم ملی کریکت بود، به عنوان معاون راشد خان تعیین شده.

  این تغییرات پس از عملکرد ضعیف تیم ملی افغانستان در جام جهانی مسابقات یک روزه، و در آستانه جام جهانی بازی های بیست دوره صورت گرفته است.

  راشد خان آرمان
 2. 'جلوگیری' از سخنرانی احمدی‌نژاد در مسجدی در مازندران

  به گزارش رسانه‌های حامی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، شماری از دست‌اندرکاران برگزاری سخنرانی او در استان مازندران، شب گذشته بازداشت شده‌اند.

  برخی از این منابع گفته‌اند این بازداشت‌ها، با دستور ضابطین قضایی صورت گرفته است.

  اگرچه بعضی رسانه‌ها پیشتر از لغو این سخنرانی خبر داده بودند و به نظر می‌رسید در مسجدی که قرار بود سخنرانی در آن برگزار شود هم قفل شده باشد.

  تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد آقای احمدی نژاد به ایوان یکی از خانه های روستایی رفته و سخنرانی کرده است.

  View more on twitter
 3. زنگنه: فقط دو هزار میلیارد تومان از بدهی بابک زنجانی وصول شده است

  بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفت که از کل بدهی بابک زنجانی "فقط ۲ هزار میلیارد تومان وصول شده است."

  او گفت که بابک زنجانی "۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پول نفت را برده و این اصل پول است و با محاسبه بهره آن رقم بیشتر از این‌ها است."

  View more on twitter
 4. ابتکار از کاهش میزان گفت‌وگوی خانواده‌ها خبر داد: در شبانه روز ۲۰ دقیقه

  معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور ایران در امور زنان و خانواده، گفته که "براساس مطالعات علمی انجام شده گفت وگو بین اعضای خانواده ها از ۲ ساعت در شبانه روز ۲۰ سال گذشته اینک به ۲۰ دقیقه کاهش پیدا کرده است."

  معصومه ابتکار امروز در جلسه بررسی "طرح ملی گفت و گوی خانواده" در سنندج گفت: براساس این مطالعات در گذشته در طول شبانه روز یک هزار و ۵۰۰ کلمه گفت و گو بین اعضای خانواده رد و بدل می شد که این میزان اکنون به ۴۰۰ کلمه کاهش یافته است.

 5. آمادگی بریتانیا برای تسهیل آزادی نفتکش ایران، 'مشروط به اینکه مقصدش سوریه نباشد'

  جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد که به جواد ظریف، همتای ایرانی خود گفته است که در صورت تضمین های لازم مبنی بر اینکه این نفتکش گریس ۱ به سوریه نمی‌رود، بریتانیا آماده است که امکانات آزاد کردن این نفتکش را فراهم کند.

  آقای هانت گفت که در یک مکالمه تلفنی آقای ظریف به او گفته که ایران خواهان حل این مساله است و نمیخواهد که تنش‌ها را افزایش دهد.

  از حدود ده روز پیش نفتکش گریس ۱ به ظن نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه در آبهای جبل الطارق توقیف شده است.

  وزیر خارجه بریتانیا مکالمه خود را با آقای ظریف "سازنده" توصیف کرده است.

  نفتکش گریس یک
 6. یک نفر در تهران بر اثر تیراندازی کشته شد

  خبرگزاری ایسنا می گوید ظهر امروز به وقت محلی در حوالی میدان آرژانتین در شمال تهران "یک موتورسوار با اسلحه کمری به سمت راکب و سرنشین یک موتورسیکلت دیگر دو تیر شلیک کرده و از محل متواری شده است."

  ایسنا می گوید فرد مجروح به بیمارستان منتقل شده است اما در بیمارستان جان خود را از دست داده است.

  بر اساس این گزارش تحقیقات پلیس دراین‌باره ادامه دارد.

 7. نامه به رئیس قوه قضائیه درباره 'اعمال نفوذ' دادستان تهران به نفع یک نماینده مجلس

  احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه گفته است "طبق اطلاعات موثق، بازپرس دادگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی، چهارشنبه ۱۹ تیرماه آقای محمد عزیزی، نماینده ابهر در مجلس را از طریق هیات رئیسه مجلس به دادسرا فراخواند. پس از تحقیقات اولیه برای وی قرار تأمین وثیقه ۵ میلیارد تومانی صادر شد. چون متهم از تأمین وثیقه خودداری کرد، روانه اوین گردید. دادستان محترم تهران با قرار صادره مخالفت می‌کند و از بازپرس می‌خواهد آن را به قرارِ «التزام به حضور با قول شرف»، یعنی نازل‌ترین نوع قرار تأمین، تبدیل کند. بازپرس نیز می‌پذیرد".

  آقای توکلی نوشته است "وصول نامه قرار جدید به زندان با این تغییر نامتعارف و غیرمعقول قرار تأمین، کسانی را که مطلع می‌شدند، متحیر می‌ساخت. قصد این بود که متهم به فساد همان شبانه آزاد شود. البته متهم صاحب منصب با تکبر حاضر به امضای قرار نمی‌شود و در بازداشت می‌ماند. حیرت‌آورترین قسمت این ماجرا این است که ظهر پنجشنبه ۲۰ تیرماه دادستان محترم تهران به بازداشتگاه می‌رود تا متهم به مفاسد اقتصادی را راضی کند به منزل تشریف ببرند".

  آقای توکلی در این نامه از رئیس قوه قضائیه خواسته "دادستان محترم را انذار بفرمایید که دیگر برای صاحبان قدرت و ثروت چنین نکند و شأن جایگاهی را که به امانت بدو سپرده شده است نگهدارد".

 8. گزارش ها از بازداشت یک شهروند ایرانی- فرانسوی در تهران

  کاربران شبکه های اجتماعی و برخی گزارش های تایید نشده می گویند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فریبا عادلخواه یک شهروند ایرانی دارای تابعیت فرانسه را در تهران بازداشت کرده است. منابع رسمی هنوز این گزارش را رد یا تایید نکرده اند.

  خانم عادلخواه در فرانسه زندگی می کند و بر اساس گزارش های غیررسمی حدود یک ماه پیش در محل اقانتش در تهران، بازداشت شده است.

 9. ظریف عازم نیویورک شد

  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایرانبرای شرکت در نشست سالانه مقامات عالیرتبه شورای اقتصادی - اجتماعی ملل متحد عازم نیویورک شده است.

  ایالات متحده آمریکا گفته است که درصدد تحریم کردن آقای ظریف است.

  قرار است وزیر خارجه ایران پس از نیویورک، برای شرکت در نشست وزرای امور خارجه جنبش عدم تعهد به ونزوئلا سفر کند.

 10. روسیه پس از چند هفته تاخیر ماهواره ساخت مشترک با آلمان را پرتاب کرد

  پس از چند هفته تاخیر روسیه در نهایت ماهواره ای را به فضا پرتاب کرد که می تواند فضارا در گستره وسیعی از فریکانس های الکترومغناطیسی نظارت کند. ماهواره موسم به اسپکتر آرجی توسط یک موشک پروتون ام (Proton-M) از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان پرتاب شد. این دومین ماهواره از جمله سه ماهواره از نوع اسپکتر است که به طور مشترک توسط دانشمندان روسیه و آلمان ساخته شده اند. قبل از این در سال ۲۰۱۱ ماهواره نوع اسپکتر آر به فضا فرستاده شد که قرار بود پنج سال فعال باشد. این ماهواره با وجود گذشتن زمان فعالیت تا ماه ژانویه ۲۰۱۹ زمانی که ناگهان ارتباط با آن قطع شد فعال بود.

 11. سرخط خبرهای امروز در تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی

  View more on twitter
 12. ابراهیم رئیسی: به توافق پاریس نیازی نداریم

  ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه ایران گفته است "ما با این همه اسناد بالادستی نیازی به توافقنامه‌هایی مانند پاریس و دیگر توافق‌نامه‌ها نداریم که ما را موظف کنند".

  ایران توافق‌نامه زیست محیطی پاریس را امضا کرده اما هنوز در مجلس شورای اسلامی تصویب نشده است.

  آقای رئیسی گفته "ما به حد کافی عقل، نقل، قوانین و اسناد بالادستی‌مان ما را به حفظ محیط زیست موظف کرده است. ما به همکاری‌های بین‌المللی در این حوزه و همه حوزه‌ها اعتقاد داریم و همکاری و تعامل با همه کشورها در کنوانسیون‌ها و توافق‌نامه‌ها حضور داریم و حساس هستیم ولی حرف ما این است که ما الان برای حفظ محیط زیست نیازی به این نداریم که وارد این حوزه‌ها شویم. ما به قدر کافی اسناد و قوانین و دستورالعمل‌ها در رابطه با حفظ محیط زیست داریم که همان‌ها باید عملیاتی و اجرایی شود".

  در آمریکا دولت باراک اوباما هم به این توافق پیوست بود اما دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده از توافق پاریس خارج شد.

 13. یک خبرنگار محلی در ولایت پکتیا کشته شد

  منابع محلی تایید کرده که یک خبرنگار محلی در شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان توسط افراد مسلح ناشناس کشته شده‌ است.

  به گفته این منابع، خبرنگار کشته شده نادرشاه صاحب‌زاده، نام داشت و برای رسانه "صدای گردیز" که یک رادیویی محلی است، کار می‌کرد.

  مسئول نشراتی صدای گردیز گفته که این خبرنگار روز گذشته ناپدید و شب گذشته جسد او در یک باغ پیدا شد.

 14. نیروهای امنیتی افغان از ولسوالی خوشامند پکتیکا عقب نشینی کردند

  مقام‌های محلی در ولایت پکتیکا در جنوب شرق افغانستان گفته که نیروهای امنیتی افغانستان از ولسوالی خوشامند این ولایت عقب نشینی تاکتیکی کرده‌اند.

  شاه محمد آرین، سخنگوی فرماندهی پلیس پکتیکا به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای امنیتی افغانستان برای جلوگیری از تلفات احتمالی حدود یک کیلومتر از مرکز ولسوالی عقب نشینی کرده‌اند.

  گروه طالبان ادعا کرده که ولسوالی خوشامند را بدون درگیری تصرف کرده است.

  ساکنان محل می‌گویند که ازحدود یک هفته تاکنون ولسوالی خوشامند هدف حمله شورشیان بود و در کنار این ولسوالی، ولسوالی‌های دیگر همانند ورمامی، وازی‌خوا و تُروی با خطر سقوط روبرو هستند.

  پکتیکا
 15. وزیر کشور ایران: جمهوری اسلامی همه ارکان اداری را به مردم سپرده

  عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران گفته "امروز ایران، با حمایت و مشارکت مردم، بهترین، درونی‌ترین و پایدارترین امنیت را دارد، زیرا همین جوانان و مردم پای این امنیت نشسته اند".

  آقای رحمانی فضلی گفته "جمهوری اسلامی ایران همه امور و ارکان اداری را به مردم سپرده است و بر این اساس سالها است که شاهد برگزاری انتخابات باشکوه، دموکراسی فعال و آزادی مطبوعات در کشور بوده و هستیم".

 16. کدخدایی: درباره ادعای تقلب در انتخابات ۸۸ روابط عمومی شورای نگهبان توضیح داد

  عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان درباره موضوع "تقلب" در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸: نسبت به این ادعای مضحک باید گفت که این ادعاها قابل پاسخ نیست از این حرف‌های بی‌پایه و اساس است، اگر ما بخواهیم وقتمان را برای پاسخ به این حرف ها اختصاص دهیم به کارهای دیگر ما نمی رسیم، توضیحات روابط عمومی کافی بود. نظر شورای نگهبان نظر قاطع، پایانی و ختم کلام است، اگر نسبت به آن موضوع، مطلبی وجود دارد آقایان اسناد و مدارکشان را ارائه دهند.

  محمدرضا خاتمی از چهره های سیاسی اصلاح طلب اخیرا به دلیل اظهراتش درباره تقلب هشت میلیونی در انتخابات ریاست جمهوری دو دوره پیش، محاکمه شد. دادگاه در حکم اولیه او را به دو سال حبس محکوم کرده است.

 17. 'همین که رهبری نامه های ما را بخوانند امتیاز محسوب می شود'

  رسول منتجب نیا از چهره های سیاسی طیف اصلاح طلبان به خبرآنلاین گفته است "رهبری اجازه دادند که نامه‌ها و مکاتباتی بنویسیم و حتی اعتراض کنیم و همین که ایشان نامه‌های ما را بخوانند و مورد توجه قرار دهند حتی اگر جوابی هم دریافت نشود، کافی است و این یک امتیازی برای مجموعه اصلاح‌طلبان است".

  رسول منتجب نیا زمانی قائم مقام حزب اعتمادملی بود
  Image caption: رسول منتجب نیا زمانی قائم مقام حزب اعتمادملی بود
 18. یک سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شد

  ماموریت 'حمایت قاطع ' ناتو اعلام کرده که یک سرباز آمریکایی، امروز در افغانستان کشته شده است.

  در خبرنامه ناتو آمده که براساس پالیسی وزارت دفاع آمریکا نام سربازانی که در میدان نبرد کشته می‌شوند تا قبل از ۲۴ ساعت و اتمام تحقیقات افشا نمی‌شود.

  حدود دو هفته قبل نیز دو سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شده بودند.

  شمار قربانیان نیروهای آمریکایی در افغانستان از آغاز سال جاری به ده نفر می‌رسد.

  افغانستان
  Image caption: ماموریت 'حمایت قاطع ' ناتو اعلام کرده که یک سرباز آمریکایی امروز در افغانستان کشته شده است.
 19. رئیس قوه قضائیه ایران: قضاوت درباره محیط زیستی ها را به متخصصان امنیتی بسپارید

  گروهی از متخصصان محیط زیست در ایران بیشتر از یک سال است که در بازداشت موقت به سر می برند. کاووس سیدامامی یکی از بازداشت شدگان، در زندان اوین تهران درگذشت. مقام های امنیتی و قضایی گفتند که او با دیدن مدارکی که علیه اش وجود داشت دست به "خودکشی" زد. خانواده آقای سیدامامی موضوع را مشکوک خوانده و خواستار تحقیق نهادهای مستقل شده بودند.

  View more on twitter
 20. وزرات خارجه ایران: از سیاست چین واحد حمایت می کنیم

  عباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، گفته است جمهوری اسلامی از سیاست چین واحد" حمایت و "دخالت" بریتانیا و آمریکا "در امور داخلی چین و اقدام‌های تحریک‌آمیز در تایوان و هنگ کنگ ظرف روزهای اخیر را محکوم می‌کند".