Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. اشرف غنی: نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان قابل معامله نیستند

  محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امروز در دیدار با نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور گفت، نیازی به بستن پیمان جدید با آمریکا و ناتو نیست. به نظر می‌رسد که رئیس جمهوری افغانستان به دستیابی به یک توافق احتمالی بین آمریکا و طالبان اشاره دارد. او گفت، نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان قابل معامله نیستند.

  رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت، آنهایی‌که فکر می کنند، دوران پس از سرنگونی دولت داکتر نجیب‌الله، آخرین رئیس جمهوری تحت حمایت شوروی در افغانستان تکرار خواهد شد، خواب و خیال می‌بینند.

  غنی
 2. 'شعبه یک دادسرای امنیت اوین برای کامیل احمدی قرار بازداشت یک ماهه صادر کرده است'

  شفق رحمانی، همسر کامیل احمدی، پژوهشگر کرد در اینستاگرام خود نوشت: "همسرم، کامیل احمدی، از روز یکشنبه بازداشت شده است. در پیگیری‌های امروزمان مشخص شد شعبه یک دادسرای امنیت اوین قرار بازداشت یک ماهه کامیل را صادر کرده است. هیچ اطلاعی بابت دلیل بازداشت و اتهام کامیل به ما داده نشده است"

  View more on instagram
 3. مقامات روسیه به ساکنان توصیه کرده اند روستای همجوار با مرکز آزمایش موشکی را تخلیه کنند

  مقامات استان آرخانگلسک روسیه به ساکنان روستای نیونوکسا که در نزدیکی آن انفجار رخ داده بود توصیه کرده اند روستا را تخلیه کنند.

  هفته گذشته در یک مرکز آزمایش موشکی که در نزدیکی این روستا واقع است، ۵ دانشمند کشته شدند.

  مقامات به ساکنان گفته اند تا پایان اقداماتی در این مرکز آزمایش موشکی باید در روستا حضور نداشته باشند. مشخص نیست که چه کارهایی در آن جا انجام می شود.

  مقامات هواشناسی می گویند که میزان تشعشعات پس از این انفجار به شدت افزایش یافته است، اما این میزان پایان تر از میزان خطرناک بوده است.

  مقامات همچنین گفته اند کارمندان پزشکی که از قربانیان این حادثه مراقبت کرده اند برای انجام معاینات به مراکز پزشکی فدرال فرستاده می شوند. برخی گزارش ها می گویند این انفجار مربوط به ساخت موشک کروز با انرژی هسته ای روسیه بوده است.

 4. واکنش کاوه مدنی به تعطیلی مدارس طبیعت در ایران

  کاوه مدنی در توییتی در واکنش به تعطیلی مدارس طبیعت در ایران نوشت: "یک تدبیر خوب آموزش محیط زیستی را به همراه فعالان محیط زیست، فرزندان و طبیعت ایران را فدای جنجال‌های سطحی و هیجانی نکنیم."

  View more on twitter
 5. برای اولین بار یک داور زن مسابقه فوتبال مردان اروپا را قضاوت می‌کند

  View more on twitter
 6. حمله یک شکارچی غیرمجاز به یک محیط بان در شهرستان قاین

  حسن اکبری، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از زخمی شدن یک محیط‌بان توسط شکارچی غیرمجاز در شهرستان قاین خبر داد.

  به گزارش ایلنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اعلام کرد یکی از محیط بانان شهرستان قاین در جریان گشت و کنترل و اجرای مقررات شکار و صید در مناطق و زیستگاه‌های حیات وحش این شهرستان متوجه حضور یک شکارچی غیرمجاز شده که هنگام رودررویی با شکارچی متخلف، "این شکارچی اقدام به تیراندازی با اسلحه ساچمه‌‌ای به سمت محیط بان کرده و پس از زخمی کردن وی از ناحیه سر، صورت و دست از منطقه متواری می‌شود."

 7. دیدار سخنگوی حوثی‌های یمن و آیت الله خامنه ای در تهران

  آیت الله علی خامنه ای و محمد عبدالسلام
  Image caption: آیت الله علی خامنه ای و محمد عبدالسلام

  محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن که به حوثی ها شهرت دارند همراه نفراتی از این گروه به تهران سفرو با آیت‌الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرده است.

  وب سایت رسمی آیت الله خامنه ای، خبر و تصاویر این دیدار را منتشر کرده اما هنوز جزئیاتی از گفت‌وگوهای دو طرف اعلام نشده است.

  دولت مرکزی یمن و کشورهای عربستان و امارات، حوثی‌ها را به وابستگی به ایران متهم می‌کنند و می‌گویند که این گروه از حمایت تسلیحاتی ایران نیز برخوردار است.

  ایران همواره اتهام حمایت نظامی از حوثی‌ها را رد کرده، اما در عین حال تاکید دارد که به شکل معنوی از این گروه حمایت می‌کند.

  شبه‌نظامیان حوثی، یک گروه زیدی مذهب هستند که چهار سال پیش با ورود به صنعا، پایتخت یمن، خواستار مشارکت در دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری شدند.

  مدتی بعد دولت مرکزی یمن عملا اختیارات خود را از دست داد و رئیس جمهور وقت از صنعا گریخت و حوثی‌ها یک دولت انقلابی برای اداره امور این کشور اعلام کردند.

  با پیشروی شبه‌نظامیان حوثی به سوی جنوب، عربستان سعودی با تشکیل ائتلافی از تعدادی از کشورهای مسلمان و عرب منطقه، به حمایت از نیروهای دولتی پرداخت.

  بخش عمده حمایت ائتلاف شامل عملیات هوایی بوده که خسارات و تلفات غیرنظامی هم به همراه داشته است.

 8. نوبخت: مرکز آمار تنها مرجع آمارهای اقتصادی است

  تورم

  محمد باقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه ایران، مرکز آمار این کشور را تنها مرجع رسمی اعلام نرخ تورم و رشد اقتصادی اعلام کرده است.

  او گفته: "مرکز آمار ایران هر ماه به صورت منظم شاخص قیمت‌ها را به صورت رسمی اعلام می‌کند و در جلسات هیأت دولت و با تأکید رئیس جمهور به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که مرجع رسمی و تنها مرجع اعلام تورم و رشد اقتصادی کشور، مرکز آمار ایران است."

  بانک مرکزی از آبان ماه پارسال انتشار نرخ تورم و قیمت خرده فروشی کالاها را متوقف کرد که این اقدام با انتقادهایی روبرو شد.

  آقای نوبخت همچنین گفته: "اگر چه براساس قانون، مرکز آمار ایران تنها مرجع رسمی تولید و انتشار آمارهای کشور است، اما این امر نافی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بانک مرکزی نیست و این بانک هم در تولید آمارهای مختلف فعالیت‌های ارزشمندی انجام می‌دهد، اما ضرورت دارد که تمام آمارهای رسمی از سوی مرکز آمار ایران منتشر شود."

  مرکز آمار یکی از عواقب موازی کاری در انتشار آمارهای اقتصادی را "سردرگمی برنامه‌ریزان و سیاستگذاران" اعلام کرده است.

  بنابر اعلام سازمان برنامه و بودجه، پیش‌نویس قانون آمار ایران برای ارائه به هیئت دولت نهایی شده است.

  این مرکز نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ١٣٩٨ را ٤٠,٤ درصداعلام کرده است.

  گروه دخانیات با ۱۲۳ درصد بیشترین افزایش قیمت را نشان داد.

 9. کامیل احمدی، پژوهشگر کرد 'بازداشت شد'

  گزارشها از ایران حاکی است کامیل احمدی، نویسنده و پژوهشگر کرد دو روز گذشته در منزلش در تهران "بازداشت شده است."

  آقای احمدی در سالهای اخیر پژوهش‌هایی درباره "ختنه زنان، کودک همسری، وضعیت قومیت‌ها و دگرباشان" در ایران انجام داده است.

  هنوز دلیل بازداشت این پژوهشگر و نهاد بازداشت کننده او مشخص نیست.

 10. رئیس جمهوری اوکراین فرمان اعطای تابعیت به شهروندان روسیه را امضا کرد

  ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین فرمانی را امضا کرده که بر اساس آن به اتباع روسیه که در کشور خود به دلایل سیاسی با فشار و تعقیب رو به رو هستند تابعیت اوکراینی اعطا می شود.

  این فرمان به افراد خارجی نیز که در جنگ شرق اوکراین به طرفداری از دولت آن کشور جنگیده اند تابعیت اعطا می کند. آقای زلنسکی این تصمیم را در ماه گذشته در واکنش به تصمیم روسیه برای اعطای سریع شناسنامه های روسی به شهروندان اوکراین اعلام کرده بود.

  روابط بین کیف و مسکو پس از الحاق شبه جزیره کریمه توسط روسیه و حمایت روسیه از جدایی طلبان در منطقه دونباس در شرق اوکراین تنش آلود باقی می ماند. در درگیری ها میان شورشیان و نیرو های دولتی علیرغم آتش بس تا کنون حدود ۱۳ هزار نفر کشته شده اند.

  هفته گذشته چهار سرباز اوکراینی در گلوله باران در منطقه دنباس در شرق اوکراین کشته شدند. آقای زلنسکی گفته است اوکراین به عنوان یک کشور دموکراتیک حمایت از حقوق افراد و اعطای پناهگاه و تابعیت به مبارزان برای آزادی را از وظایف خود می داند.

 11. اورانیوم غنی شده ۴.۵ درصدی ایران '۳۷۰ کیلوگرم' شده است

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران می گوید در حال حاضر موجودی اورانیوم غنی‌شده چهار و نیم درصدی این کشور به ۳۷۰کیلوگرم رسیده است.

  بهروز کمالوندی همچنین گفت ایران تعهدی ندارد میزان آب سنگین خود را کمتر از ۱۳۰ تن نگهدارد.

  حسن روحانی رئیس جمهوری ایران سه ماه پیش اعلام کرد تهران تعهدات خود را در برجام کاهش می‌دهد و ۶۰ روز به کشورهای اروپایی مهلت داد تا به تعهداتشان بویژه در امور بانکی و مالی عمل کنند.

  در گام اول تهران ذخیره اورانیوم خود را افزایش داد. در گام دوم هم سطح غنی سازی را بالا برد.

 12. مالک باغ وحش مشهد: ۷ توله ببر هنگام زایمان تلف شدند، اتفاق نادری نیست

  مهدی رستمی، مالک باغ وحش مشهد اعلام کرد: "۷ توله یک ماده ببر در هنگام زایمان تلف شدند و این اتفاق نادر نیست و عموما در حیات وحش نیز رخ می‌دهد."

  به گزارش ایلنا، آقای رستمی افزود این اتفاقات بیشتر در نژاد ببر‌ها می‌افتد و در طبیعت هم زاد و ولد ببر‌ها خیلی کم است یعنی زایمان دارند، اما بچه را از بین می‌برند. "اگر در زمان زایمان بلافاصله توله ببر را از زیر دست و پای مادر نجات دهیم، احتمال زنده ماندن زیاد است."

 13. حسن عباسی 'بازداشت شد'

  خبرگزاری تسنیم نوشت که حسن عباسی، فعال سیاسی و تحلیل گر محافظه کار "بازداشت شد."

  به نوشته این خبرگزاری آقای عباسی به وزارت اطلاعات احضار شده بود.

  حسن عباسی دو سال پیش نیز با شکایت ارتش بازداشت شده و پس از مدتی آزاد شده بود.

 14. پروازهای هنگ کنگ برای روز دوم لغو شد

  View more on twitter
 15. الهام احمدی از دراویش زن زندانی آزاد شد

  الهام احمدی، از زنان درویش گنابادی محبوس در زندان قرچک ورامین که به دو سال زندان محکوم شده بود. امروز با پایان دوران محکومیتش از زندان آزاد شد.

  خانم احمدی در جریان حادثه گلستان هفتم و حمله به دراویش گنابادی در اسفندماه ۱۳۹۶ بازداشت شده بود.

  او در مدت بازداشت در زندان قرچک بارها نسبت به کمبود امکانات و مشکلات موجود برای زندانیان در این زندان اعتراض کرده بود.

 16. ترامپ: انفجار در تاسیسات نظامی روسیه اصلا خوب نیست

  رئیس جمهوری آمریکا در توییتر خود نسبت به انفجارهای اخیر در تاسیسات نظامی روسیه واکنش نشان داده است.

  دونالد ترامپ نوشته است: "ایالات متحده از انفجارهای ناشی از شکست موشکی روسیه درس‌های فراوانی می‌گیرد."

  وی افزوده است که "ما هم فناوری مشابهی، البته به مراتب پیشرفته‌تر داریم."

  آقای ترام گفته است که انفجار در تاسیسات موشکی روسیه "باعث نگرانی مردم در مورد آلودگی هوا در اطراف این تاسیسات و مناطق بسیار دورتر هم شده است. اصلا خوب نیست!"

  روز پنجشنبه، منابع نظامی روسیه از انفجار در تاسیسات موشکی بوورستنیک خبر دادند و گفتند که این انفجار هنگام آزمایش موتور موشک روی داده و در این حادثه دو نفر کشته شده‌اند. بعدا شمار قربانیان پنج نفر گزارش شد.

  برخی منابع خبری گفته‌اند که انفجار در جریان آزمایش موتور موشک با سوخت اتمی روی داد.

  منابع رسمی روسیه تایید کرده‌اند که در روزهای اخیر، میزان مواد رادیو اکتیو در منطقه اطراف این مرکز تا شانزده برابر حد معمول افزایش یافته است.

 17. کمیته امنیت ملی قرقیزستان رئیس جمهور سابق را متهم به سرنگونی دولت کرد

  کمیته امنیت ملی قرقیزستان الماسبیگ آتامبایف، رئیس جمهور سابق این کشور، را متهم به تلاش برای انجام کودتا کرده است.

  پیش از این ، دادستان کل قرقیزستان او را به طور رسمی به قتل ، سازماندهی ناآرامی های گسترده و گروگان گیری متهم کرده بود. هفته گذشته ، آقای آتامبایف سر انجام در مجتمع شخصی اش در خارج از پایتخت که شدیدا تحت محافظت بود، دستگیر شدند.

  قبلا در یورش ناکام نیرو های امنیتی برای بازداشت او یک افسر نیروهای ویژه کشته و چند تن دیگر از آن ها توسط طرفداران آقای آتامبایوف دستگیر شدند.

  در آن زمان آقای آتامبایف مسئولیت این تیراندازی را بر عهده گرفت و گفت فقط خود او اسلحه دارد. وی سه بار تقاضای مقامات برای حاضر شدن به پاسخگویی در رابطه به ادعاهای فساد اداری را نادیده گرفته و این ادعاهارا رد کرده است. پارلمان قرقیزستان ماه ژوئن آقای آتامبایف را از مصونیت قضایی محروم کرد.

 18. بازداشت 'حسن رعیت'، از 'دستیاران' بابک زنجانی تایید شد

  غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران، بازداشت حسن میرکاظمی ملقب به "حسن رعیت" را تائید کرده است.

  آقای اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی امروز سه‌شنبه (۲۲ مرداد) در نشستی خبری به بازداشت او اشاره کرد ولی نامی از او نبرد.

  سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سئوال که علت بازداشت وی چه بوده به خبرنگاران گفته: "قبل از اثبات مجرمیت اسم نیاورید؛ با رعایت معذوریت اصل بازداشت را تایید می‌کنم."

  بیشتر بخوانید

 19. نیروی انتظامی: خالکوبی مانع دریافت گواهینامه رانندگی نمی‌شود

  آرش باستانی، رئیس مرکز معاینات پزشکی معاونت بهداد ناجا گفت: "صرف داشتن خالکوبی مانع احراز صلاحیت فرد برای دریافت گواهینامه رانندگی نیست اما چنانچه فرد دارای خالکوبی‏‌های مشهود، نامتعارف و یا سابقه خودزنی داشته باشد، باید از نظر احتمال ابتلا به برخی اختلالات روانی تأثیرگذار در رانندگی مورد بررسی و ارزیابی‌های روانشناختی قرار بگیرد که نظریه نهایی براساس رأی کمیسیون روان‌پزشکی و براساس مصاحبه و تست‌های روانشناسی صادر می شود."

  به گزارش ایسنا، آقای باستانی گفته سه روانپزشک در خصوص احراز سلامت روانی این افراد تصمیم گیری می‌‏کنند.

  آقای باستانی همچنین توضیح داد پیش از این، تأیید صلاحیت پزشکی متقاضیان گواهینامه تنها به معاینات چشم محدود می‌شد اما با توجه به نقش مهم و تأثیرگذار عامل انسانی در تصادفات، کارگروهی متشکل از وزارت بهداشت، معاونت‏‌های بهداد و راهور ناجا تشکیل و ضمن احصای بیماری‏‌های جسمی و روانی مؤثر در رانندگی و تعیین روش‏‌های معاینات پزشکی، آئین نامه راهور ناجا، تدوین و در سال ۱۳۸۴ توسط هیات وزیران تصویب و ابلاغ شد.

 20. ایران برای صادرات دارو به نیکاراگوئه اعلام آمادگی کرد

  مبادله اسناد
  Image caption: اسناد صادرات آزمایشی داروی ایرانی به نیکاراگوئه بین هیئت اعزامی آن کشور و مقامات ایران مبادله شد

  محمدرضا شانه‌ساز، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو جمهوری اسلامی ایران از آمادگی کشورش برای صادرات دارو و انتقال دانش در زمینه تولید و کنترل دارو به کشور نیکاراگوئه خبر داد.

  یک هیئت از مقامات دولت نیکاراگوئه به ریاست معاون رئیس جمهوری و عضویت وزیر دارایی آن کشور برای گفتگو پیرامون گسترش همکاری‌های دو کشور به تهران سفر کرده است.

  به گزارش ایرنا، در نشست مقامات وزارت بهداشت و هیئت نیکاراگوئه، معاون رئیس جمهوری آن کشور گفت که در مرحله اول، نیکاراگوئه طبق قرادادی ۶ ماهه به شکل آزمایشی از ایران دارو وارد خواهد کرد و ابراز امیدواری کرد که این پروژه منج ربه همکاری طولانی مدت شود.

  وی افزود که در این مرحله، نیکاراگوئه ۱۰ میلیون دلار دارو خریداری کرده و در مقابل به ایران غذا صادر خواهد کرد. این مبادلات به شکل تهاتری و بدون استفاده از دلار صورت خواهد گرفت.

  براساس این گزارش، مقامات ایرانی در این نشست برای صدور دارو به سایر کشورهای منطقه آمریکای لاتین هم ابراز آمادگی کردند.

  یک مقام وزارت بهداشت گفت که در حال حاضر، ایران ۹۷درصد از داروهای مورد نیاز را در داخل تولید می‌کند و افزود: ۳ درصدی که در داخل تولید نمی‌شوند یا داروهای جدید هستند که تنها چند ماه از از تولیدشان می‌گذرد و یا اینکه تولیدشان توجیه اقتصادی ندارد.