Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا می‌گوید برخلاف خواسته اولیه‌اش، با خروج نظامیان آمریکایی در افغانستان مخالف است چرا که نمی‌خواهد خلاء ایجاد شده به قدرت گرفتن گروه‌های پیکارجو منجر شود.
 2. با این حال، آقای ترامپ بر خلاف انتظار تحلیلگران رقمی را برای افزایش نظامیان آمریکایی در افغانستان اعلام نکرد.
 3. آقای ترامپ گفت آمریکا دیگر نمی‌تواند در قبال حضور گروه‌هایی مانند طالبان در پاکستان ساکت بماند.
 4. دونالد ترامپ گفت آمریکا میلیاردها دلار در اختیار پاکستان گذاشته ولی آنها به گروه هایی که عوامل بی‌نظمی و خشونت هستند، فضای امن داده‌اند.
 5. آقای ترامپ همچنین خواهان نقش آفرینی بیشتر هند در کمک به ایجاد امنیت در افغانستان از جمله گسترش همکاری‌های اقتصادی شد.
 6. در حال حاضر ۸۴۰۰ نظامی آمریکایی در افغانستان حضور دارند که بیشتر آنها مشغول آموزش نظامیان افغان و فعالیت‌های مستشاری هستند.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. پاکستان: تمایل به صلح و ثبات در افغانستان داریم

  وزارت خارجه پاکستان با پخش خبرنامه‌ای نوشته است که سفیر آمریکا در اسلام‌آباد در مورد استراتژی جدید رئیس‌جمهوری ترامپ به وزیر خارجه پاکستان توضیح ارایه کرده و گفته است که وزیر خارجه آمریکا در چند روز آینده با همتای پاکستانی‌اش می‌خواهد دیدار کند و گفت‌وگوی عمیق‌تری در مورد روابط دو کشور داشته باشد.

  در این خبرنامه آمده که وزیر خارجه پاکستان یکبار دیگر از تمایل پاکستان به صلح و ثبات در افغانستان تاکید کرده است. او همچنین از فداکاری‌های عظیم پاکستان در بارزه علیه تروریسم یاد کرد. خبرنامه افزوده که پاکستان تمایل دارد با جامعه بین‌المللی در از بین بردن تهدید تروریسم یک‌جا کار کند.

  سیاستمداران پاکستانی اما حرف رئیس‌جمهوری آمریکا را که گفته پاکستان مسئول پناه دادن به "ترویست"هایی است که آمریکا با آن در افغانستان می‌جنگد، رد کرده است. عمران خان، یک رهبر مخالف دولت پاکستان گفته است که واشنگتن، پاکستان را به خاطر سیاست‌های "عمیقاً ناقص و شکست‌خورده‌اش" سرزنش می‌کند.

 2. حامد کرزی: ادامه جنگ را تقبیح می‌کنم

  کرزی

  حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان با پخش بیانیه‌ای گفته است که در این استراتژی به جای صلح "که خواسته اصلی افغان‌هاست" به ادامه جنگ تأکید شده است. او افزوده که با این بخش استراتژی آمریکا مخالف است و به شدت آن را تقبیح می‌کند. آقای کرزی گفته که یگانه "نقطه عطف" این استراتژی این است که آمریکا اشتباهات گذشته‌اش را پذیرفته و از پاکستان خواسته که به "تروریست"ها پناهگاه ندهد.

 3. عبدالسلام ضعیف: فشار بر پاکستان جنگ را تشدید می‌کند

  عبدالسلام ضعیف، سفیر پیشین طالبان در اسلام‌آباد گفته است در حال حاضر طالبان بخشی‌هایی از خاک افغانستان را در کنترل خود دارند و آمریکا به جای جنگ با آنها باید استراتژی صلح را در پی می‌گرفت. او افزوده است:"فشار آوردن بر پاکستان جنگ در افغانستان را تشدید می‌کند".

 4. غنی: آمریکا به پاکستان گفته که به ندای صلح افغانستان لبیک گوید

  افغانستان
  Image caption: آقای غنی صبح امروز به ولایت نا آرام قندهار در جنوب افغانستان رفت

  محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، که صبح امروز به ولایت جنوبی قندهار سفر کرده، گفته که آمریکا برای همسایه افغانستان پیام واضحی داده که دیگر نمی‌تواند به افراد و گروه‌های تبهکار پناه بدهد.

  او افزود که پیام افغانستان نیز به پاکستان این است که با این کشور صلح پایدار می‌کند، اکنون پاکستان باید به ندای صلح افغانستان لبیک گوید تا افغانستان به ثبات برسد.

  آقای غنی گفت که پس از این قید و شرط زمانی نخواهد بود، آمریکا تا آخر با ملت افغانستان می‌ایستد، پیامش این است که برای صلح پایدار نیز از افغانستان حمایت می‌کند.

  او گفت که مخالفان در جنگ برنده نمی‌شوند؛ بنابراین، راه صلح را اختیار کنند.

 5. وزارت خارجه هند از اعلام استراتژی جدید آمریکا استقبال کرد

  وزارت خارجه هند در صفحه رسمی خود نوشته است: "ما از تصمیم رئیس‌جمهور ترامپ برای افزایش تلاش‌ها علیه چالش‌هایی که افغانستان با آن روبه‌رو است و مقابله با مسائل پناه‌گاه‌های امن و دیگر حمایت‌های مرزی از تروریست‌ها استقبال می‌کنیم. هند خود را شریک این نگرانی‌ها و اهداف می‌داند."

 6. آیا استراتژی جدید آمریکا در قبال افغانستان موفقیت‌آمیز خواهد بود؟

  افغانستان

  آقای ترامپ بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار راهبرد جدیدش را در قبال افغانستان و منطقه اعلام کرد؛ یعنی ادامه حضور در افغانستان. با توجه به چهار نکته زیر که مقامات غربی به آن اشاره کرده‌اند. از ابتدا هم انتظار می‌رفت که هیچ یک از دو گزینه دیگر، یعنی خروج کامل یا سپردن جنگ به قراردادیان برگزیده نشود:

  • اگر افغانستان را ترک کنیم، دوباره این کشور تبدیل به پناهگاهی امن برای تروریست‌های بین‌المللی خواهد شد و از آنجا آمریکا را مورد حمله قرار خواهند داد.
  • صدها هزار پناهجوی افغان به کشورهای غربی سرازیر خواهند شد.
  • باعث جسارت و جرات بیشتر گروه‌های تروریستی در سرتاسر جهان خواهد شد.
  • ایالات متحده و ناتو اعتبار خود را از دست خواهند داد.

  بیشتر بخوانید.

 7. عمران‌خان: این استراتژی به پاکستان درس داد که هیچ گاه بخاطر دیگران وارد میدان نشود

  عمران‌خان، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان، در صفحه توییتر خود نوشت که استراتژی جدید آمریکا یک‌بار و برای همیشه این درس را به پاکستان داد که برای طمع دلار، هیچ‌گاه بخاطر نبرد دیگران وارد میدان نشود.

  عمران‌خان علاوه کرده که ایالات متحده یک‌بار دیگر به‌خاطر سیاست "عمیقاً ناقص و شکست‌خورده‌" در مورد افغانستان، پاکستان را مقصر می‌داند.

  پاکستان
  Image caption: عمران‌خان، رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان
 8. سخنگوی ارتش پاکستان: در پاکستان هیچ گروه شبه‌نظامی پایگاه ندارد

  حکومت پاکستان تاکنون به صورت رسمی درباره استراتژی جدید آمریکا اظهار نظر نکرده ولی سخنگوی ارتش این کشور با اشاره به این استراتژی گفته که عملیات‌های پاکستان علیه شبه‌نظامیان تندرو در پاکستان نشان‌دهنده عزم این کشورعلیه تروریسم است.

  ژنرال آصف غفور گفته که در پاکستان هیچ گروه شبه‌نظامی پایگاه ندارد.

  پاکستان
  Image caption: سخنگوی ارتش پاکستان موجودیت پناهگاه‌های تروریستی در خاک این کشور را رد کرده است
 9. فوزیه کوفی: با تامین امنیت دموکراسی راه خود را پیدا خواهد کرد

  افغانستان

  فوزیه کوفی، عضو مجلس نمایندگان افغانستان در صفحه توییتر خود نوشته که اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درباره "پناهگاه‌های تروریستان" در پاکستان پیام روشنی دارد، "چیزی که ما می‌خواستیم".

  او افزوده است که افغانستان انتظار دارد که نیروهایش تجهیز شود، بخصوص نیروهای هوایی این کشور. خانم کوفی تاکید کرده که دموکراسی این کشور در صورت وجود امنیت راه خود را پیدا خواهد کرد.

 10. 'حمایتی از حکومتداری خوب، نهادهای دموکراتیک و ارزشهای حقوق بشر به نظر نمی‌رسد'

  لطیفه سلطانی از کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نوشته: "اعلام استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان برایم روحیه داد که کشور دهشت‌زده ما هنوز در محور توجه بوده و اجماع جهانی و تعهدات درازمدت را با خود دارد. اما چیزی که مایه نگرانی است این‌که در قبال تقویت حکومت‌داری خوب، نهادهای دموکراتیک و ارزش‌های حقوق بشر حمایتی بنظر نمی‌رسد."

  اعلام استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان برایم روحیه داد
 11. چین: پاکستان خط مقدم جبهه مبارزه با تروریسم است

  به دنبال انتقاد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، از پاکستان در مبارزه با تروریسم، دولت چین از موضع پاکستان حمایت کرده است.

  آقای ترامپ در سخنرانی دیشب خود گفت که در برابر موجودیت "پناهگاه‌های امن" تروریستی در خاک پاکستان ساکت نخواهد نشست.

  پاکستان همواره گفته که این کشور قربانی تروریسم است و گام‌های عمده‌ای در این راستا برداشته است.

  امروز هوا چون‌ینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، گفت که پاکستان در خط مقدم جنگ با تروریسم است و با دادن "قربانی‌های بزرگی" در این مبارزه "همکاری مهمی" کرده است.

  به گزارش خبرگزاری رویتر، خانم هوا به خبرنگاران گفت: "ما باور داریم که جامعه بین‌المللی باید پاکستان را به عنوان یک کشور ضد تروریسم بشناسد".

  او افزود: "ما خوشحالیم که پاکستان و ایالات متحده با احترام متقابل در مبارزه با تروریسم با هم همکاری می‌کنند و برای تامین امنیت و ثبات در منطقه و جهان با هم کار می‌کنند."

  چین و پاکستان یک دیگر را "دوستان همه فصول" می‌دانند و روابط نزدیک دیپلماتیک، اقتصادی و امنیتی دارند. چین بابت فعالیت گروه‌های تندرو در ایالت سینکیانگ خود و ارتباط آنها با گروه‌های اسلامگرا در افغانستان نگران است.

 12. غنی: استراتژی جدید تعهد دوام‌دار آمریکا به افغانستان است

  افغانستان

  رئیس‎جمهوری افغانستان با استقبال از اعلام استراتژی جدید گفته که این تصمیم آمریکا تعهد دوام‌دار شریک بنیادی افغانستان درجنگ بین‌المللی کنونی است.

  رئیس‌جمهوری غنی با ابراز قدردانی از حکومت آمریکا افزوده که از رئیس‌جمهور ترامپ و مردم آمریکا به‌خاطر اعلام حمایت‎ ‎شان از تلاش‌های حکومت افغانستان برای دستیابی به‌خودکفایی و مبارزۀ مشترک‌ برای غلبه بر تروریسم و رهایی منطقه از تهدید و خطراین پدیده سپاس‌گزاری می‌کند.

  ارگ ریاست جمهوری افغانستان افزوده که این استراتیژی ظرفیت نیروهای "حمایت قاطع" به رهبری ناتو را در زمینه آموزش، مشوره و کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان افزایش خواهد داد.

  براساس اعلام ریاست جمهوری افغانستان در این روند بر افزایش توانمندی نیروهای هوایی افغان و دو برابر ساختن نیروهای ویژه افغانستان تاکید شده است.

  ارگ ریاست جمهوری افغانستان این استراتژی را بخشی از کمک آمریکا برای توانمند سازی افغان‌ها جهت کاهش فقر، سرمایه‌گذاری اقتصادی و تجهیز بهتر نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان دانسته‌است.

  اجرای این استراتژی به نظر ریاست جمهوری افغانستان باعث ثبات منطقه‌ای و فرصت را مساعد خواهد کرد تا تمام کشورهای منطقه جهت رسیدن به‌اهداف مشترک درعرصه صلح و رفاه باهم کار نمایند.

  ارگ جمهوری افغانستان افزوده که استراتژی جدید برای کشورهای منطقه پیشنهاد می‌کند که از حمایت عناصر غیر دولتی دست بکشند. رئیس‎جمهوری غنی گفته که توانمندی نیروهای امنیتی‌ و دفاعی افغانستان باید به طالبان و دیگران واضح سازد که قادر به پیروزی نظامی نخواهند بود وصلخ همچنان اولویت اول باقی خواهد ماند.

 13. دو نکته مهم درباره سخنان ترامپ و پاکستان

  افغانستان

  محمد وزیری، بی بی سی

  ١-اظهارات رئیس جمهور آمریکا در قبال پاکستان و درخصوص آنچه که وی پناهگاه تروریست‌ها دراین کشور خواند، در واقع نادرترین اظهاراتی اینگونه و با این روشنی از سوی رئیس جمهور آمریکا بوده است. رابطه پاکستان با چنین گروه‌هایی از سوی سازمان‌هایی تحقیقاتی و البته مقامات بسیار ارشد نظامی گفته شده بود؛ اما جورج دبلیو بوش و باراک اوباما تاکنون چنین روشن این اظهارات را بیان نکرده بودند. پیشتر این مقامات عالی‌رتبه غیرنظامی تلویحا به وجود عناصری در پاکستان از اینگونه سازمان‌ها حمایت می‌کنند اشاره کرده بودند.

  ٢- آقای ترامپ در سخنان نیم ساعته خود البته استراتژی مدونی را در قبال پاکستان ارایه نداد که می‌خواهد با این کشور چگونه برخورد کند، اما نکته مهم دادن ابتکار عمل عملیاتی به فرماندهان میدانی بود که خود با توجه به موقعیت تصمیم بگیرند. این موضوع می‌تواند بالقوه تبعاتی برای پاکستان داشته باشد.

 14. دانش: صلح نخستین گزینه است

  افغانستان

  معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان با استقبال از اعلام استراتژی جدید آمریکا گفته که "انتخاب اول ما جنگ نیست ما به صلح و ثبات دایمی تأکید داریم و از دید ما، صلح نخستین گزینه برای تأمین ثبات در افغانستان و منطقه محسوب می‌شود."

  او افزوده که در فرایند صلح برای افغانستان، نقش آفرینی کشورهای منطقه مهم است و ابراز امیدواری کرده که استراتژی جدید آمریکا به دولت و مردم افغانستان کمک کند تا به چالش‌های موجود در عرصه تأمین ثبات و مبارزه با تروریسم غلبه کند.

  معاون رئیس جمهوری افغانستان گفته که مردم افغانستان در جنگ باتروریسم تنها نیست، "متحدین ما همچون گذشته در کنار ما هستند."

  آقای دانش گفته که نه تنها دولت افغانستان بلکه کشورهای منطقه نیز منتظر اعلام استراتژی جدید آمریکا بودند و این کار یک "تحول مثبت سیاسی و نظامی برای دولت و مردم افغانستان" است.

 15. عبدالله: استراتژی جدید آمریکا فرصت دیگری را ایجاد کرد

  افغانستان
  Image caption: آقای عبدالله گفت که آمریکا در تمام مراحل تدوین استراتژی جدید با مقام‌های افغانستان درتماس بوده است

  عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان اعلام کرده که قبل از اعلام استراتژی جدید بحث طولانی با مقام‌های افغانستان شده بود و قبل از اعلام آن نیز مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا با رئیس جمهوری و خود او صحبت کرده است.

  او گفت که این استراتژی نتیجه کوتاه و بلند مدت دارد که باعث می‌شود نیروهای امنیتی افغانستان روی پای خود بایستند و معادله جنگ به نفع مردم و نیروهای امینتی افغانستان تغییر خواهد کرد.

  آقای عبدالله گفت که محدود نکردن زمان حضور نیروهای بین‌المللی به وقت مشخص، از دیگر نقطه قوت‌های این استراتژی است که فرصت تازه را برای افغانستان ایجاد می‌کند.

  او گفت که صلح اولویت دولت افغانستان است ولی اگر طالبان به جنگ اصرارکنند با قوت با آنان مقابله خواهد شد.

  به گفته آقای عبدالله قبل از اعلام این استراتژی وضعیت مبهم بود ولی اکنون همه چیزمشخص شده و به نیروهای بین‌المللی که در افغانستان حضور دارند نیز صلاحیت بیشتر داده شده است.

  او گفت که مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) نیز در این استراتژی کاملا واضح است، اگرچه رهبران داعش درافغانستان کشته و تلفات سنگنین نیز به نیروهای این گروه وارد شده‌ است.

  به گفته آقای عبدالله مقابله با کسانی که از تروریسم حمایت می‌کند در این استراتژی واضح شده و افزود که با همکاری فرصت‌های بیشتر در منطقه ایجاد خواهد شد.

  آقای عبدالله به کشور خاص اشاره نکرد ولی گفت که کشورهای هستند که به طالبان پناه داده و بعضی دیگر با آنها ارتباط دارند.

  آقای ترامپ با اعلام استراتژی جدید گفت آمریکا دیگر نمی‌تواند در قبال حضور گروه‌هایی مانند طالبان در پاکستان ساکت بماند.

  دونالد ترامپ گفت آمریکا میلیاردها دلار در اختیار پاکستان گذاشته ولی آنها به گروه‌هایی که عوامل بی‌نظمی و خشونت هستند، فضای امن داده‌اند.

 16. استراتژی‌ای مطابق 'منطق زمان'

  ملک ستیز، تحلیلگر روابط بین‌الملل، در تحلیل کوتاهی از اعلام راهبرد تازه آمریکا در صفحه فیسبوک خود، رویکرد جدید ترامپ در قبال افغانستان را به اخراج استیو بنن، استراتژیست ارشد کاخ سفید و آمدن جان کیلی نسبت داده است.

  آقای ستیز رویکرد تازه کاخ سفید به جنگ افغانستان را مطابق "منطق زمان" دانسته و افزوده که این رویکرد برخلاف تصور بسیاری از تحلیگران "مناسب‌تر و منطقی‌تر" از آب درآمده است.

  او اشاره آمریکا به نقش پاکستان در مبارزه با تروریسم و همکاری در مورد افغانستان را مطابق آرزوی دیرینه افغانستان دانسته است. آقای ستیز افزوده که آقای کیلی سیاست کاخ سفید را در قبال افغانستان "به واقعیت نزدیک" کرده است.

  او نوشته: "ترامپ طالبان و گروه‌های تروریستی را به‌شدت نکوهش کرد و بر ثبات دولتی افغانستان پافشاری کرد. واقعیت این است که چنین وضاحت کلام را نمی‌توان از ترامپ به‌ویژه پیرامون ثبات در افغانستان توقع داشت."

  ملک ستیز معتقد است که راهبرد تازه کاخ سفید مطابق منطق زمان است
 17. عضو مجلس افغانستان: ترامپ نیمی از اسباب ناکامی آمریکا را تشخیص کرده

  محی‌الدین مهدی، عضو مجلس نمایندگان افغانستان با اشاره به اظهارات دونالد ترامپ درباره "پناهگاه‌های تروریستی در پاکستان" در صفحه فیسبوک خود نوشته که "ترامپ نیمی از اسباب ناکامی آمریکا در افغانستان را شناسایی کرده است."

  آقای مهدی مدعی است که "مهم‌ترین دلیل ادامه‌ جنگ در افغانستان، همدلی‌هایِ برخی از رهبران حکومتی دیروز و امروز کشور با طالبان بوده است. در عین حال، شکی نیست که طالبان مورد حمایت پاکستان نیز هستند. وقتی این دو حقیقت را در کنار هم بگذاریم، گره کور بحران افغانستان را می‌شناسیم."

  مهدی: ترامپ نیمی از اسباب ناکامی آمریکا در افغانستان را شناسایی کرده است
 18. تحلیل روزنامه‌های کابل در آستانه اعلام راهبرد تازه

  روزنامه های صبح چاپ کابل، که همه پیش از سخنرانی دونالد ترامپ چاپ شده بودند، منتظر اعلام استراتژی جدید آمریکا در افغانستان بودند. شماری از این روزنامه ها تحلیل های اصلی خود را به این موضوع اختصاص دادند.

  از جمله روزنامه ماندگار در سرمقاله خود نوشته که "آمریکا چه در افغانستان بماند، چه از آن خارج شود، چه بر میزانِ هزینه‌هایش در کشورِ ما بیفزاید و چه از آن بکاهد، در قلبِ این اقدامات فقط و فقط بیشینه‌سازیِ قدرت و منفعتِ این کشور نهفته است.

  ماندگار افزوده: "ذوق‌زد‌گی در این مورد زیاد موجه به نظر نمی‌رسد. به‌خصوص این‌که بر اثرِ همین ذوق‌زدگی‌های بی‌جا بود که سیاست‌مدارانِ افغانستانی نتوانستند از حضور شانزده‌سالۀ جهان در افغانستان بهرۀ لازم را ببرند."

  روزنامه اطلاعات روز با طرح این سوال در سرمقالهخود که "باید منتظر پایان جنگ باشیم؟"، افزایش نیروهای بین‌المللی به هدف تقویت نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان و سرکوب گروه‌های تروریستی را بخشی از راه‌حل پایان جنگ دانسته است.

  اما از نظر این روزنامه راه‌حل نهایی بازنگری جدی سیاست‌های پانزده‌ساله دولت افغانستان است. به باور سرمقاله‌نویس، روزنامه، فساد اداری و مالی، ضعف حاکمیت قانون و نقش کم‌رنگ شایسته‌سالاری در استخدام‌های دولتی، در محور مشکلاتی است که گریبان افغانستان را گرفته است.

  اطلاعات روز همچنین ریشه‌یابی شکاف سیاسی و مشکلات در روندهای بنیادین دموکراتیک از جمله انتخابات به شناخت عوامل سیاسی، اجتماعی و منطقه‌ای ادامه جنگ و بی‌ثباتی در افغانستان کمک خواهد کرد.

 19. اتحادیه اروپا از استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان استقبال کرد

  فرانز مایکل ملبین، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان، در صفحه رسمی توییتر نمایندگی این اتحادیه در افغانستان نوشته است: "من از اعلام سیاست رئیس جمهور ترامپ در قبال افغانستان استقبال می‌کنم. حرکت به سمت ثبات گام بعدی است."

  آقای ملبین افزوده است: "مردم افغانستان به قدر کافی رنج دیده‌اند. صلح امکان پذیر است."

  افغانستان
 20. یک مادر افغان: آیا این استراتژی به جنگ پایان می‌دهد؟

  شهرزاد اکبر، فعال مدنی و حقوق زنان در صفحه توییترش نوشته: "این استراتژی باعت تامین امنیت می‌شود و به جنگ پایان می‌دهد؟" این سئوالی است که یک مادر افغان از من پرسید. من با اطمینان اندک به او گفتم که به ما بستگی دارد."