Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. با حضور رهبران و مقام‌های بلندپایه افغانستان و وزیران و نمایندگان با صلاحیت جامعه جهانی،‌ کنفرانس ژنو برای افغانستان در کشور سوئیس آغاز شد
 2. این کنفرانس در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو برگزار ‌می‌شود و ریاست کنفرانس را افغانستان و سازمان به صورت مشترک برعهده دارند
 3. قرار است حکومت افغانستان در این کنفرانس درباره کمک بیش از پانزده میلیارد دلاری جامعه جهانی به افغانستان که در سال ۲۰۱۶ داده شده بود، گزارش دهد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. آمریکا: افغانستان را دیگر تنها نمی‌گذاریم

  آلیس ویلز، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و آسیای میانه در مصاحبه اختصاصی با داوود قاریزاده، گزارشگر اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به کنفرانس ژنو گفت: "با حمایت گسترده‌ جامعه جهانی از طرح صلح دولت افغانستان، خوشبین هستم که این تلاش‌ها نتیجه خواهد داد. نقش آمریکا تسهیل و تسریع روند صلح است. ما از تجارب سابق درس گرفتیم و افغانستان را دیگر تنها رها نمی‌کنیم."

  این مصاحبه به صورت کامل در برنامه شصت دقیقه امشب ساعت یازده به وقت کابل و ده به وقت تهران پخش خواهد شد

  مصاحبه داوود قاریزاده با آلیس ویلز
 2. تاکید اروپا بر سرمایه‌گذاری روی زیرساخت‌های افغانستان

  نماینده اتحادیه اروپا بر موقعیت جغرافیایی حساس افغانستان تاکید کرد و گفت این کشور می‌تواند دسترسی آسیای میانه به آب‌های آزاد را تسهیل کند.

  او بر سرمایه گذاری بر روی زیرساخت‌های افغانستان تاکید کرد و گفت کشورهای منطقه باید در این زمینه بیشتر فعال شوند.

  نماینده اتحادیه اروپا
 3. نشست توانمندسازی زنان در ژنو

  عادله راز، از معاونان وزارت خارجه افغانستان، نتیجه نشست توانمندسازی زنان را به حاضران در کنفرانس ژنو بازگو کرد.

  این نشست روز پیش از آغاز کنفرانس، با سخنرانی رولا غنی، بانوی اول افغانستان برگزار شد.

  عادله راز
 4. لاوروف: مردم افغانستان خواهان صلح هستند

  سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز که در نشست ژنو شرکت داشت، در صحبت‌هایش گفت که برگزاری نشست صلح مسکو در مورد افغانستان و اشتراک جناح‌های مختلف از جمله گروه طالبان دراین نشست بیانگر آن است که "مردم افغانستان خواهان تامین صلح در کشورشان هستند."

  آقای لاروف تاکید کرد که روسیه به تلاش‌هایش برای تامین صلح در افغانستان ادامه خواهد داد.

  لاوروف
 5. شورای مشورتی صلح افغانستان

  اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست ژنو تشکیل شورای مشورتی صلح افغانستان را نیز اعلام کرد. به گفته او این شورا در زمینه صلح به رئیس جمهوری افغانستان مشورت می‌دهد. این شورا متشکل از ۹ کمیته زیر است:

  • کمیته رهبران سیاسی

  • کمیته احزاب سیاسی

  • کمیته امور جوانان

  • کمیته امور زنان

  • کمیته علما

  • کمیته رهبران ولایتی

  • کمیته جامعه مدنی و فرهنگی

  • کمیته سکتور خصوصی

  • کمیته مهاجرین و کوچی‌ها

 6. نقطه اشتراک در صلح افغانستان

  آقای عبدالله در بخش دیگری از سخنان خود در نشست امروز گفته که دوستان بین‌المللی افغانستان در صحبت‌های خود روی نکات ذیل در مورد صلح و مذاکره با طالبان به عنوان اصول مذاکره توافق دارند.

  این اصول عبارت از صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، احترام به حقوق بشر به ویژه حقوق زنان،احترام به قانون اساسی افغانستان، پاسداری و حفاظت از دستاوردهای سالیان اخیر افغانستان و حفاظت از حقوق اقلیت‌ها بخشی از آن است.

  او افزود که صلح‌ دوام‌دار، عادلانه و فراگیر، توافق منطقه‌ای، اعتمادسازی، روند کابل به عنوان روند محوری مذاکرات صلح، تشویق و ترغیب طالبان برای مذاکره با حکومت افغانستان بخش دیگری از این نقطه اشتراک است.

  افغانستان
 7. عبدالله : مذاکره به طالبان غیر مشروط ولی صلح با طالبان مشروط است

  عبدالله عبدالله، رئیس اجراییه افغانستان در نشست امروز ژنو گفت که صلح باید به رهبری و مالکیت افغان‌ها باشد.

  او افزود: "حمایت همگانی از صلح، حرکت به سوی یک جامعه دموکراتیک و فراگیر، پذیرفتن قانون اساسی افغانستان به ویژه بخش حقوق و امتیازات شهروندان، پاسداری از حقوق بشر، پاسداری و حراست از قوای مسلح و نهادهای کشوری، قطع رابطه طالبان با گروه‌های تروریستی و ترک خشونت از محورهای اصلی چشم‌انداز صلح حکومت افغانستان با طالبان به شمار می‌رود."

  آقای عبدالله افزود که مذاکره با طالبان غیر مشروط اما صلح با طالبان مشروط است.

  افغانستان
 8. یوناما: شرکت‌کنندگان نشست ژنو از صلح به مالکیت دولت افغانستان حمایت می‌کنند

  نمایندگی سیاسی سازمان ملل در کابل (یوناما) در صفحه توییتر این نهاد نوشته که شرکت‌کنندگان نشست ژنو تعهد کرده‌اند که از روند صلح با مالکیت و رهبری دولت افغانستان حمایت می‌کنند.

  آنها گفته‌اند که پایان منازعه در افغانستان مهمترین اولویت سیاست‌شان در قبال این کشور است.

  View more on twitter
 9. اتحادیه اروپا بیش از ۵۰۰ میلیون دلار به افغانستان کمک می‌کند

  براساس توافق انجام شده میان دولت افغانستان و اتحادیه اروپا این اتحادیه در نشست ژنو قرار است که ۵۳۵ میلیون دلار به افغانستان کمک کند.

  قرار است که این پول برای حکومت‌داری و اصلاحات در بخش عمومی، بهداشت، اجرای قانون و برگزاری انتخابات افغانستان هزینه شود.

 10. بانک جهانی: با تحقق صلح افغانستان در مسیر رشد پایدار قرار می‌گیرد

  بانک جهانی اعلام کرده که در کنفرانس ژنو نماینده‌های با صلاحیت کشورهای کمک کننده و سازمان‌های بین‌المللی گردهم آمده‌اند تا از تجدید تعهدات و حمایت درازمدت جامعه جهانی از تلاش‌های دولت و مردم افغانستان در راستای تأمین یک آینده صلح‌آمیز و مرفه اطمینان داده و بر اجرا برنامه‌های اصلاحات حکومت افغانستان تاکید کنند.

  این بانک افزوده که دو سال قبل، در سال ۲۰۱۶، دولت افغانستان و جامعه جهانی در"کنفرانس بروکسل برای افغانستان" توافق دوجانبه‌ای را مبنی بر پیش‌برد امور توسعه و اجتماعی افغانستان اعلام کردند و بر اساس آن دولت افغانستان متعهد شد تا گام‌های موثری را بسوی رشد اقتصادی و تحکیم صلح بردارد.

  افغانستان
 11. اعضای تیم مذاکره کننده دولت با طالبان

  اعضای تیم دوازده نفری مذاکره‌کننده دولت افغانستان که امروز از سوی اشرف غنی در کنفرانس ژنو اعلام شد، قرار ذیل اند:

  • عبدالسلام رحیمی، رئیس دفتر رئیس جمهور
  • محمد میرویس بلخی، وزیر معارف
  • حسینه صافی، وزیر اطلاعات و فرهنگ
  • عبدالتواب بالاکرزی، معاون وزارت تحصیلات عالی
  • داکتر عالمه، معاون وزارت مهاجرین و عودت کنندگان
  • ژنرال عبادالله عباد، معاون ریاست عمومی امنیت ملی
  • شاه گل رضایی، عضو مجلس نمایندگان
  • عطالله لودین، عضو شورای علما
  • شمیم خان کتوازی، والی پکتیا
  • عبدالله عطایی، عضو دادگاه عالی
  • توریالی غیاثی، رئیس امور فرهنگی وزارت امور خارجه
  • عبدالحکیم منیب، معاون وزارت حج و اوقاف
 12. مهمترین همایش بین‌المللی برای افغانستان

  داوود قاریزاده، گزارشگر بی‌بی‌سی از محل نشست ژنو در مورد افغانستان می‌گوید، برای دولت افغانستان این مهمترین همایش بین المللی است.

  همایشی که نه تنها بر ادامه حمایت از توسعه اقتصادی افغانستان متعهد است، بلکه از طرح جدید صلح دولت با طالبان هم حمایتش را اعلام کرده است. طرحی که جزییات آن در این نشست از سوی رییس جمهوری افغانستان اعلام شد.

  داوود قاریزاده
 13. بانک توسعه‌ آسیایی دو میلیارد دلار در افغانستان سرمایه گذاری می‌کند

  دفتر ریاست اجرایی افغانستان اعلام کرده که بانک توسعه آسیایی برای ساخت زیربناها دو میلیارد دلار در افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کند.

  وانکیا ژانک، معاون بانک توسعه آسیایی در دیدار با عبدالله عبدالله در جریان نشست ژنو وعده داده که این پول برای اجرای طرح‌های بزرگ منطقه‌ای، ساخت سدها، خط آهن، فراهم ساختن قرضه برای تجارت‌های کوچک و متوسط هزینه خواهد شد.

  افغانستان
 14. دیدار وزیر خارجه ایران با غنی و عبدالله

  دیدار غنی و ظریف
  Image caption: دیدار ظریف با غنی

  در روز اول نشست ژنو هم جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله رئیس اجرایی افغانستان دیدار کرد.

  دراین دیدارها روابط ایران و افغانستان مورد بحث قرار گرفت و در مورد آخرین تحولات افغانستان و برنامه‌های دولت این کشور برای پیشبرد روند صلح، کار کمیته‌های فنی مشترک دو کشور، مسائل مربوط به مدیریت آب، همکاری‌های امنیتی در زمینه مبارزه با تروریسم و ناامنی مورد بحث قرار گرفت.

  دیدار ظریف با عبدالله
  Image caption: دیدار ظریف با عبدالله
 15. جواد ظریف: نیروهای خارجی هرگز در منطقه ما ثبات نیاورده

  محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم که در نشست ژنو در مورد افغانستان شرکت دارد، در صحبت‌هایش گفت حضور نیروهای خارجی هرگز در منطقه ما ثبات ایجاد نکرده و از لحاظ تاریخی زمینه را برای "جذب افراط‌‌گرایان فراهم کرده است".

  یکی از چالش‌های تازه، حضور داعش در افغانستان است که به خونریزی بیشتر منجر شده و گرایش‌های فرقه‌ای خطرناکی را سبب شده است.

  جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در نشست ژنو
  Image caption: جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در نشست ژنو در مورد افغانستان
 16. تعهد مجدد کشورهای منطقه و جهان به صلح و توسعه افغانستان

  در حال حاضر نمایندگان کشورهای مختلف دیدگاه‌های خود را در مورد وضعیت افغانستان، چگونگی ارتباط‌شان با این کشور و تعهد دوباره‌شان صحبت می‌کنند.

  نماینده دولت قطر گفت که این کشور به کمک به روند صلح در افغانستان متعهد است و هرگونه خشونت و بمب‌گذاری دراین کشور را محکوم می‌کند.

  معاون وزارت خارجه هند از کمک سه میلیارد دلاری این کشور به افغانستان در چند سال گذشته خبر داد و گفت که هند همچنان متعهد به کمک به توسعه افغانستان است.

  وزرای خارجه ازبکستان و تاجیکستان هم از گسترش روابط‌شان با افغانستان، از احداث پروژه‌های اتصال انرژی منطقه‌ای و خطوط آهن برای پیوند زدن آسیای میانه با جنوب آسیا از طریق افغانستان صحبت کردند.

 17. غنی: رسیدن به صلح به پنج سال زمان نیاز دارد

  آقای غنی در بخش دیگر از صحبت‌هایش در این نشست گفت که شورای مشورتی صلح را ایجاد کرده که شامل ۹ کمیته است که از "تمام مردم افغانستان نمایندگی می‌کند". او گفته که در ساختار شورای عالی صلح برای تدوین استراتژی پساصلح و نقش مشورتی تجدید نظر خواهد شد.

  به گفته آقای غنی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که قرار است ۳۱ حمل/فرودین سال آینده خورشیدی برگزار شود، نقش کلیدی در موفقیت روند صلح دارد.

  آقای غنی گفته که مردم افغانستان نیاز به حکومت انتخابی دارد که توافقنامه صلح را به پیش ببرد و روند آشتی را در این کشور رهبری کند.

  او گفت که با توجه به وجود پنج میلیون مهاجر افغان در خارج این کشور و آوارگان داخلی، برای اعتماد سازی و رسیدن به صلح نهایی به ۵ سال زمان نیاز است.

  افغانستان
 18. در روز دوم کنفرانس ژنو در مورد افغانستان چه می‌گذرد؟

  اسماعیل شهامت، گزارشگر بی‌بی‌سی که در محل کنفرانس ژنو حضور دارد، می‌گوید که در روز اول کنفرانس چه گذشت و چه برنامه‌های برای روز دوم این کنفرانس در نظر است.

  View more on facebook
 19. گزارش حسابدهی افغانستان و تعهد جامعه جهانی

  دراین کنفرانس ژنو وزیران خارجه و مالیه/دارایی افغانستان و نماینده بانک جهانی گزارش پیشرفت‌های این کشور را ارائه می‌کنند و وزیران خارجه کشورهای حامی افغانستان به تجدید تعهدات خود نسبت به این کشور می‌پردازند.

  همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه افغانستان در حاشیه این نشست پس از امضای یک توافقنامه دریافت کمک از اتحادیه اروپا در مورد وضعیت مالی افغانستان گزارش‌دهی کرد.

  در جلسات مختلف دراین نشست، موضوع‌های محوری، مبارزه با فساد، توسعه، تحول جمعیتی، زیربناها و حمل و نقل منطقه‌ای، اهداف توسعه پایدار، زنان و روند صلح بررسی می‌شود.

  همایون قیومی
 20. غنی: افغانستان وارد دومین مرحله صلح خواهد شد

  آقای غنی در کنفرانس امروز گفت که اکنون افغانستان وارد دومین مرحله صلح خواهد شد. او گفت: "ما به دنبال صلح هستیم که طالبان شامل یک جامعه دموکراتیک و مردم سالار شوند".

  آقای غنی گفت که برای این کار نیاز است تا در قدم اول براساس قانون اساسی حقوق مردم افغانستان بخصوص زنان تامین شود. در مرحله بعدی طالبان باید قانون اساسی را پذیرفته و یا براساس مفاد احکام قانون اساسی به تعدیل آن تن دهد.

  او افزود که پذیرش پیشبرد فعالیت‌های نیروهای خدمات غیرنظامی و نیروهای امنیتی و دفاعی براساس قانون و اجازه فعالیت ندادن به گروهای مسلح که به شبکه‌های "تروریستی" خارجی، سازمان‌های مخرب خارجی، نهادهای دولتی یا غیر دولتی که در صدد نفوذ در افغانستان باشند، بخشی دیگری از خواست مردم افغانستان است.

  او گفت که در هشت ماه گذشته با نمایندگان اقشار مختلف جامعه مشورت کرده و برای صلح افغانستان نیازاست که در قدم اول به قانون اساسی افغانستان احترام گذاشته شود، جامعه جهانی در روند صلح مشارکت داشته باشند و مدیریت و رهبری صلح به دست خود افغانها باشد.

  به گفته آقای غنی در کنار تیم مذاکره کننده که توسط عبدالسلام رحیمی رهبری می‌شود.

  افغانستان